„Situatie goed pet 'Vakantiegeld zit in huis' agenda Incident rond muurkrant: politieman gemolesteerd NAAKTSTRAND Niet iedereen blij met renovatie Parkeerproblemen in Voorschoten r Het fietspad, doorn in de ogen van iciv/celiers die moeten laden en lossen. Door Joop Peters VOORSCHOTEN Het enige maanden geletien aangelegde vryliggende fietspad aan het be gin van de Schoolstraat blijkt voor de daar gevestigde bedrijven nare bijverschijnselen te hebben. Bijverschijnselen in de vorm van parkeerbonnen en zelfs een ver minderde toeloop van de koop lustigen. De gemeenteraad heeft na aan drang vanuit de burgerij, de fiet sers meer veiligheid gegeven. Al direct nadat de grote reconstruc tie van de verkeerstraverse ge reed was, bleek dat de fietser in de verdrukking kwam doordat auto's meer weg namen dan toe- Aan de tekentafel werd be rekend hoe de weinige ruimte van de Schoolstraat een betere verdeling kon krijgen. Het weg dek werd twintig centimeter op geschoven en er kwam een apart fietspad, afgezet met paaltjes. In de oude situatie ontstond een maal een dodelijk ongeval met een jonge fietser. Na enige tijd van „gewenning" begon de politie op de naleving van de borden te controleren. Na waarschuwen kwam tenslotte de parkeerbon. Veel parkeerbonnen, en het betrof ook veelal auto's van de aangrenzende bedrijven Bedrijven, die deels in winkels en ambachtelijke zaken zijn te on derscheiden. Het grootste win kelpand is Van Mens B.V. Een bedrijf dat naast winkelverkoop ook aanleg en onderhoud van alles heeft dat met gas, licht en water te maken heeft. Dit pand heeft een achteringang via de Voorstraat, waardoor grote stuk ken eventueel „achterom" geladen en gelost kunnen worden. Anders ligt het met de vroe gere smederij Van Mulligen. Deze zaak heeft veel herstelwerk, dat onder Monumentenzorg valt. Er is slechts een klein poortje via de Voorstraat. Laden en lossen van ijzer moet via de voordeur, alwaar een stopverbod geldt. De heer H. van Mulligen over de huidige situatie: „Daar kan ik kort over zijn: goed pet! Als ik platen heb van 400 kg per stuk, dan kan ik daar toch niet mee gaan sjouwen vanaf de officiële laad- en losplaats ruim vijftig meter hiervandaan, die boven dien nog regelmatig bezet wordt door auto's van particulieren. Ieder laad- en loswerk betekent een overtreding. Een regeling met de politie zie ik niet zitten en de commandant van de politie lach te me in m'n gezicht uit toen ik kwam praten. De wethouder doet of z'n neus bloedt". Een employé van Mens B.V. zegt: „Die weg is niet goed aan gelegd. De middenberm had nog wel smaller gekund. Die 20 cm verplaatsing is veel te weinig ge weest. anders had de gemeente nog wel parkeerplaatsen kunnen maken. Bekeuringen worden wel eens gegeven. De politie komt echter ook nog wel eventjes waarschuwen in de winkeL Het bïfjft gevaarlijk". Een woordvoerder van de rijks politie merkt op: „Ja, dat is ons probleem niet. Wij constateren alleen maar dat die auto daar niet mag staan en moeten dan optreden. We doen het altijd soe pel. De situatie aldaar is 'n zaak, die volledig berust bij het ge meentebestuur. Mogelijk kan het gemeentebestuur desgevraagd een parkeerontheffing verlenen". Het gemeentebestuur van Voor schoten is zeker niet over één nacht ijs gegaan bij deze laatste reconstructie. Nadat de onveilig heid van de fietsers door een aktiegroep aanhangig gemaakt was, is de hele reconstructie twee maal tijdens een openbare com missievergadering behandeld. Vanaf de publieke tribune kwam geen verweer en daarna heeft de gemeenteraad beslist. Ook na de officiële bekendmakingen door de gemeente is er geen verweer ge komen. In de praktijk blijkt nu dat de fietser veiliger rijden kan tot aan het moment dat de bedrijven moeten laden en lossen en hun bestelwagens tussen de paaltjes door op het fietspad zetten. For meel zijn de zakenlieden fout en daarom is de politie verplicht bonnen uit te delen. Praktisch kunnen de bedrijven niet anders en zeker is dat het ambachtelijke smederijbedrijf van Van Mulligen door de sterke groei niet meer past in het huidige beeld van de winkelstraat bij uitstek in Voor schoten. Dat bedrijf heeft echter wel heel oude rechten op het stukje grond langs de School straat, dat door de noeste arbeid van de hele familie 2o'n bekend heid kreeg bij Monumentenzorg en in plaats van het beslaan van paarden e.d. thans in het monu mentale „oude ijzer" zit. Mevrouw Van Mulligen: „Die jongens van-mij werken dag en nacht. Ze dragen iedereen een goed hart toe. Toch ben ik bang dat ze een keer ernstige moeilijk heden met de politie gaan maken. Wanneer je moe thuis komt en je moet een zwaar stuk ijzer uitla den dan doe je dat voor de deur. Een politieman die ze dan tegen houdt, die kan dan geen vrien delijk woord verwachten". VOORSCHOTEN Om het tienjarig bestaan van de school te vieren hebben de leerlingen van de J. M. van Kempenschool in samenwerking met de kleuters van 'de Springplank' het gebouw veranderd in een tentoonstel lingsruimte, ivaar de bezoekers, er worden er zo'n 3 a 400 ver wacht, Voorschoten zien uitge beeld in al zijn facetten. De tentoonstelling heet dan ook: Voorschotenparel aan de Vliet". De klassen hebben alle maal een kant van Voorschoten ov.der de loep genomen en voor- werpen die daarmee samenhan gen in hun lokalen tentoonge steld. Zo heeft men o.a. een mo numenten afdeling samengesteld waarin de bezoekers miniaturen van bestaande monumenten in het dorrj kunnen bekijken. An dere afdelingen zijn genoemd: 'Vlietwijk', Recreatie. BevoXcing, Beroepen, Bestuur en Dagelijkse leven. In de hal van het gebouw bevind zich een levensgrote re liëfplattegrond van Voorschoten. Door Hans Meijer WARMOND De renovatieplan nen, die de woningstichting „War- munda" heeft voor een complex van 31 woningen aan de Warznundastraat worden niest onverdeeld enthousiast ontvangen. Met name een groep be woners die de laatste jaren zelf veel aan de woningen heeft opgeknapt, is riet blij met de plannen. „Ze zetten je klem", aldus één van die bewoners, „want je krijgt brieven waruit blijkt dat je kunt kiezen: re noveren of platgooien. Intussen war den wij nergens bij betrokken en de mensen hier worden bang". De angst voor afbraak, die onder een deel van de bewoners leeft, komt voort uit een tweetal brieven, één van de woningstichting en een van het Warmondse gemeentebestuur. Uit de brief van de woningstichting„Resu merend delen wij U mede, dat door U thans een keuze moet worden ge maakt uit de volgende alternatieven: renovatie met de daar mee gepaard gaande financiële consequenties voor de huur of afbraak van de woningen en het realiseren van nieuw wonin gen". In diezelfde brief becijferde de woningstichting dat de huur zou stij gen tot 165 gulden per maand, een fors bedrag, juist voor de Warmunda- straat, waar de huren met opzet laag worden gehouden om minder draag- krach/tiigen aan een woning te helpen. Inmiddels is de berekening van de woningstichting alweer achterhaald, omdat de laagste inschrijver mee deelde het renovatieproject voor 54.000 gulden per huis uit te kunnen voeren, 14.000 gulden meer dan het bedrag van 40.000 gulden, dat door de woningstichting werd genoemd. Wan neer de gebruikelijke 2% procent van de renovatiekosten wordt door berekend betekent dat niet een huur verhoging van 1000 guldein per jaar. zoals bij 40.000 gulden, maar 1350 gulden per jaar, dus bijna 200 gulden per maand. Ook in een brief van B. en W. kwam het afbraak-aspect ter sprake: „Zowel ons college als de ge meenteraad zijn van oordeel dat het met het oog op de straat, waarin deze woningen verkeren noodzakelijk is, dat zo spoedig mogelijk met de uit voering van het voorgenomen plan wordt begonnen. Zou dit niet gebeu ren dan zullen de woningen verder vervallen hetgeen tot gevolg zal heb ben dat tot afbraak moet worden overgegaan." Voornaamste argument van de be woners tegen afbraak is dat er veel achterstallige onderhoud is. wat met renovatie op te lossen is. „De stich ting doet nu net of het onze schuld is, dat men achter is met het onderhoud". Niet alleen het aspect afbraak steekt een deel van de bewoners. Men valt ook over de. wat men noemt, .gebrekkige voorlichting". Men wijst erop dat geen van de bewoners echt op de hoogte is van wat er gaat ge beuren, dat men geen tekeningen kon krijgen en dat er maar nauwe lijks met de betrokkenen gepraat wordt. Verder maakt men zich onge rust over waar men tijdens de reno vatie komt te wonen en of en hoe veel er vergoeding wordt gegeven voor de kosten die men gemaakt heeft tijdens eigen verbouwingen: „We heb ben dat de laatste jaren gedaan, met Burgerlijke stand Simone Hillegonda Cornelia Maria, -ena Heiltje Ldjdia. Kerpershoek; i der Nagel; Diana Maria WASSENAAR ♦- Is het juist dat aspecten van openbare orde een rol hebben gespeeld bij de besluitvorming rond het naaktstrand dat niet op Wassenaars grondgebied zal worden uitgebreid? Hoe valt dat te rijmen met uitspraken van de Haagse hoofdinspecteur Peijster, die juist zegt dat het hem verantwoord lijkt het naaktstrand uit te breiden. Dit vragen de heren J. C. M. Greep en H. J. Goulooze aan de Wassenaarse raad. De beide inwoners van Wassenaar tónen zich verontrust over het feit dat beslising van over het niet uitbreiden vun het naaktstrand niet door de raad is genomen. OVERLEDEN M. du Pré (60). man: H. S. M. Lan- geveld J82K geh. gew. met J. Brokaar; 'bts (6). z. van H. O. M. Jans; J. Wolthaus Clere; D. M. van Ooijen en M. R. Kolijn; A. de Roode en J. Gijsman; H. J. Prins en J. C. Singerling: P. A. Bastiaansen en H. J. M. Fritschy. Goozen: E. H. Schotmeijer i 'van den Berg; M. W. TaffUn 't I Boot; J Trippenzee en M. De Amerikaanse, uit Denemar ken afkomstige, radiopionier Harald Trap Friis, is op 83-jarige leeftijd in San Francisco overleden. In de jaren ^0 had hy de eerste voor de handel vervaardigde „doublé detection super heterodyne broad cast radio receivers" vervaardigd, die worden beschreven als de voorlopers van de huidige ontvangtoestellen. LEIDEN Een politie-agent in burger is gisteravond gemoles teerd door een 32-'jarige Leide- naar, die onder invloed van Sterke drank verkeerde. Het incident deed zich om streeks elf uur voor op het Leven- daal. De in burger geklede agent reed er na de wisseling van de dienst op het politiebureau met zyn fiets op weg naar huis, toen zijn aandacht werd getrokken door een groepje plakkers van een muurkrant. De politieman stapte van zijn fiets en trachtte de plakkers er van te overtuigen dat zij in overtreding waren. Tijdens de discussie, die op dat moment ontstond, verklaarde de agent het recht te hebben om de plakkers aan te houden, hoewel hy zich niet kon legitimeren. Een man, die by een halte op de bus otond te wachten en, vol gens de politie, aangeschoten was, trok party voor de plakkers en nam vervolgens tegenover de agent in burger een bokshouding aan. Hy zou de agent twee schop pen tegen het been en een klap op het hoofd hebben gegeven. De bedreigde agent kreeg even later echter assistentie van twee dienstdoende collega's, die intus sen waren gealarmeerd. Ze heb ben de vechtjas ter ontnuchte ring meegenomen naar het bu reau. Tegen de man, die in de loop van de nacht naar huis is gestuurd, is geen proces-verbaal opgemaakt. Hij kreeg wel een ernstige waarschuwihg. Ook tegen de plakkers zijn verder geen maatregelen genomen. Auto's over de kop en in het (singel)water LEIDEN Een 23-jarige Leide- naar brak zijn arm, toen hij gister avond met zijn auto op de Oegstgees- terweg over de kop sloeg. De auto mobilist verloor de macht over het stuur nadat de wagen, waarschijnlijk door te hoge snelheid, in een bocht begon te slippen. De EHD bracht hem over naar het Academisch Zie kenhuis. Eveneens door te hoge snel heid vloog gisteravond ook op de Zoeterwoudsesingel nabij de Hoge Rijndijk een auto uit de bochtt. De wagen, die werd bestuurd door een 20_jarige Leiderdorper, dook daarbij in het water. Zowel de bestuurder als een andere inzittende van de auto uit Leiderdorp zagen kans zich zelf op het droge te helpen. Het tweetal bleef ongedeerd. LEIDEN In Amsterdam zyn gistermiddag twee jongens van resp. 21 en 17 jaar aangehouden, die eer der op de dag in Leiden een auto hadden gestolen. De jongens, op wie een aantal van diefstal afkomstige papieren werd aangetroffen, zijn in gesloten in het Leidse bureau van politie. Ook een 15-Jarige Leidenaar werd gisteren, verdacht van diefstal van een auto. aangehouden. De jongen, die in zyn woning werd opgepakt, verklaarde met de wagen slechts een plezierritje te hebben willen maken. VRIJDAG 18 JUNI 19761 VRIJDAG Herenstraat 45 (gebouw Staalw.jk)] Jeugdsociëteit „Time". 7.45—11.30 1 Hooglandse Kerkgracht 28, openJ soosavond. Ten Katestraat (speeltuingebouw)J Bejaardensociëteit „Humanitas", 2—j; alleen. 7.30—10 ske", Belgisch gezelschap, met volks- 'ïedjes, 8.15 uur nam. "t Breehuys. Breestr. 19. biologisch-| 8—12 v.m. tot 5 Steens tr. gens geopen Vijf Hovenhuis en omgeving, wfjk- feest Leiden Zuid-West. vanaf 10 u. Messiaskerk. Wassenaar. Indonesi- - v.m. tot 5 u. nam. Woelwljck". 4.30 i Fre dorp. schap, 8.15 i Nieuwe Rijn 19, club staanden, weduwen en weduwnaars.) Steenstraat lb. Wereldwinkel, f Geversstraat 65. Öegstgeest. soclëteltl voor kamerbewoners en alleenstaan-| NÓordelnde 2a. „Troef", 1. 8—2 uur nam. de Singel 140, open Leidse werkgroep Homofille/COC.I Zwijgerln. Koningskerk, ruil-l .30—10.00 uu LAK-Theater, optr. :e", Bi liedjes. 't BW dynamisch eethuis. 68 De Burcht, ledenvergadering PPR.I Gemeentehuls Voorschoten, n vergadering, 8 uur nam. ZATERDAG Burcht. Antiekmarkt. 9.30 b. Wereldwinkel, 's sche markt, 10 ZONDAG Antonlus Clubhuls. dansen. 811 u. Öegstgeest, soclë- k;:;<ier\ oorst ellmj, 125802. 't Breehuys, Gespreksgroep. 1.30 1 a.; Koffiebar. 8—11 uur nam. MAANDAG Steenstr. lb. Wereldwinkel, 9.30 uur Ontmoetingscentrum, hoek Boshui- zerlaan, Bejaardensoos Zuid-West. 2.30 ►en op „Troef": V-groep. 8 uur Breehuys. Breestraat 19. Middag- bestuurlijke aangelegenheden, 8 uur Gemeentehuis. Leiderdorp, raads vergadering. 8 uur nam. Gemeentehuis. Wassenaar, raadsver gadering, 8 uur nam. Artsen Leiden Voor spoedgevallen wordt de weekenddienst van zaterdag 10 u. v.m. tot zondag 24 u. waargenomen door de volgende artsen: Wijkl (Mors- wegkwartler. binnenstad tot Citvrmg en Groenoord): R. M. G. Taytelbaum. Hogewoerd 138. tel. 120266; Wijk II (Kooi en Merenwyk)F. B. Kruis. Klaproos 34. tel. 126371; Wijk III Leeuwen 120412. Leiderdorp S. P. Ouwerkerk. prak- Een van de bewoners maakte in zijn huis een woonkeuken. Daarvoor werden alle beneden- muren al weggebroken. Waarom heeft men toen niet ge zegd dat er spoedig gerenoveerd zou worden. Dan hadden wij al die kosten niet gemaakt. Ons vakantiegeld van de laatste jaren is in onze huizen ge gaan". De bewoners hebben wel een com promisvoorstel hun huizen renove ren voor zover noodzakelijk, maar zonder aantasting van datgene wat men zelf al gedaan heeft. Dat bete kent dat er voor een deel van de hui zen aangepaste plannen moeten ko- tykadres Merelstraat 184a. tel. 891000 (zaterdag en zondag spreekuur van 12.30—13.00 uur). Öegstgeest J. W. de Haan. prak- praktijkadres Wilhelmlnapark 2, telef. Plet Heinlaan 6. tel. 071-763551 (zat.);' C. Meijer. Chopinlaan 16. tel. 2493 (zond Tevens voor eigen patiënten S. M. Platteel-De Jongh, an 6. tel. 5417. - A W. Bots. Prof. Aal- bereelaan 2. Voorhout, telefoon 02522- Apotheken De avond-, nacht- en zondagsdienst der apotheken in de regio Leiden wordt waargenomen van 18 tot 25 juni door; Apotheek R. van Breest Smal- '®^burg. Loevestein 6. Leiderdorp, tel. 890000: Apotheek Voorschoten. Leid- seweg 66. Voorschoten, tel. 01717-2525; ^^ee^Beker, Lytweg 4. Öegstgeest, Wijkverpleging telLei,21753_ Interltruis' Middelweg 38, Leiderdorp Gezondheidszorg Lei-' derdorp. tel. 140131. Öegstgeest Interkruis. Lijtweg 7. tel. 154500. Voorschoten Gezondheidscentrum v. d. Waalslaan. tel. 4641; Alg. Hulp verlening. tel. 2141. tst. 35 (d. en u.). Warmond Zr. J. den Haan, Hor tuslaan 25a. Sassenheim. tel. 02522- SOS-dienst Telefonische hulpdienst. Ui. 125202. /oor allen die ln moeilijkheden verke- ■en. Dag en nacht bereikbaar. Dierenhulpdienst Anna Paulownastraat 15, Lelden. Voor hulpverlening aan verongelukte honden, katten, vogels, e.d. In de ge meenten Leiden en Lelderdorn. Dag en nacht bereikbaar tel. 134687. Onderwijswinkel Sophlastraat 36. tel. 126325. Geopend maandag t/m vrijdag 12.0017.30 uur. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING Uitgave: Leidsch Dagblad B.V. Hoofdredacteur Han Mulder- Hoofdkantoor: Leiden Witte Singel I. Postbus 54 Giro 57055. Voor betaling van abonnements gelden uitsluitend giro 28884. Telefoon: 071—14494L Na bezorging van 18.00-20.00 uur. Zaterdag van 16.00-18.00 uur. Telefoon 071—130500. Indien in gesprek 071—134539. Kwartaalabonnement 1 37,85 Per post 1 48,25 Jaarabonnement f 139,90 Jaarabonnement p. post f 181,50 Losse nummers f 0,55 Abonnementsgelden bi) vooruit betaling te voldoen. Bij automatische overschrijving geen administratie- en Incasso kosten.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 2