LEIDSCH DAGBLAD Verzet in Z.-Afrika neemt toe H LEIDEN BOOS OP DE JONG vandaag Huurlingen niet zondermeer doden NS boekt verlies van f287 miljoen alles Vlieland JJ ...'nbele dag eindeloos» genieten VRIJDAG 18 JUNI 1976 OPGERICHT I MAART I860 34963 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DURBAN (Reuter/AFP) Negerstudenten van de uni versiteit van Zoeloeland in Empangeni, een plaats aan de Zuidafrikaanse kust op rond 1 50 km ten noorden van Dur ban, zijn vanochtend in opstand gekomen en hebben uni versiteitsgebouwen in brand gestoken. Politie-eenheden zijn in allerijl naar de universiteit gebracht. Een woordvoerder van de brandweer in Empageni zei dat de brandweer auto's zijn vastgelopen in de menigte oproerige studenten. Aan de universiteit van Zoeloeland een van de modernste van Zuid- Af rika, studeren alleen negers. Gisteravond staken studenten van de universiteit van het noorden by Pietersberg in noord-Transvaal het universiteitsgebouw in brand waar Afrikaans gedoceerd wordt. De brand kon snel geblust worden. De schade is niet groot. In Soweto. waar bloedige rellen 58 slachtoffers eisten was het vandaag over het algemeen rustig, aldus een pel itiewoordvoerder. De Zuidafrikaanse persassociatie zei vandaag dat in het stadsgebied Alexandra de politie het vuur heeft geopend om een menigte schreeu wende jongelui te verspreiden. J.G. Schumacher directeur GAB LEIDEN Het Gewestelijk Ar beidsbureau in Leiden heeft weer een directeur. Met ingang van 1 juli is de heer J. G. Schumacher (55) be noemd in de vacature, die was ont staan door het overlijden van de heer M. H. v. d. Wege. De heer Schumacher is op het ogenblik werkzaam als hoofd van het Bureau Coördinatie Arbeidsvoor ziening Rijksgenoten by het Direc toraat-generaal voor de Arbeids voorziening in Den Haag. Daarvoor was hy plaatsvervangend directeur van het Gewestelyk Arbeidsbureau in Rotterdam. Plaatselijk regen Alexandra ligt even buiten Johan nesburg. Het was vooralsnog onbekend of er slachtoffers zijn gevallen bij de schietpartij die begon nadat de de monstranten tenminste 12 voertuigen in brand hadden gestoken. Ook in het stadsgebied Vosloorus buiten Boksburg zijn rellen ontstaan waar volgens de berichten 3000 men sen aan meededen. Boksburg ligt on geveer 25 kilometer ten zuidoosten van Johannesburg. In Vosloorus zijn vier bussen en een café in brand ge stoken. Met automatische geweren bewapende politiemannen hebben rond het stadsgbded wegversperringen opgericht. Een politieofficier zei dat de stemming van de menigte erg ge welddadig is. In het stadsgebied Kagiso even bui ten Krugersdorp is het volgens de po litie rustig. In dit stadsgebied, dat op 28 kilometer van Johannesburg ligt, braken gisteren rellen uit waarbij verschillende huizen en voertuigen in brand werden gestoken. De Zuidafrikaanse regering heeft vandaag alle openbare byeenkomsten, sportwedstrijden uitgezonderd, verbo den, naar aanleiding van de Jongste onlusten in nog andere negersteden dan alleen Soweto. Minister van Justitie, politie en ge vangeniswezen James Kruger deelde mee dat het verbod zou gelden tot 29 juni. Voor het afkondigen van het samen scholingsverbod heeft de minister de wet gehanteerd die oproerige verga deringen verbiedt. Veel bewolking en plaatselijk regen, matige tot vrij krachtige zuidweste lijke wind, minimumtemperaturen omstreeks 10 graden, maxima van 15 graden aan zee tot 20 graden in het oosten van \et land. (Opgemaakt om 11.15 uur) Een depressie, die tussen IJsland en Schotland lag trekt naar het noordelijke deel van de Noord zee. Een bijbehorend front trekt, ver gezeld van een regengebied via de Britse eilanden naar het vaste land en zal Nederland voorbij trekken. Na de passage van het regengebied zal met meest tveste- lijke wind wat koelere en onsta biele lucht worden aangevoerd waarin naast opklaringen ook en kele buien voorkomen. Het front dat morgen wordt verwacht pas seerde vanmorgen Ierland en bracht daar 2 tot 4 mm regen. Maan op: 0.1'2 uu lijr. tafels stoelen TV-kasten bankstellen slaapkamers wandkasten dekenkisten Meubelfabriek Oisterwijk Toonzaal: Berkel (Z.H.), Noordeindseweg 116 (langs het water) tel. 01891-4670. Mat/m za 9-18 uur. Vrijdagavond tot 21 uur. Uw kopje koffie staat klaar. Prof. Nagel terug uit Angola DEN HAAG (ANP) De dertien buitenlandse huurlingen die in An gola tegen de MPLA hebben gevoch ten en tegen wie de doodstraf is geëist, kunnen niet zonder meer doodgeschoten worden. Het is nodig voor ieder van de verdachten de mate van schuld té bepalen en zeker is het nodig niet uit het oog te ver liezen op welke wyze de huurlingen geronseld zijn: niet alleen de ver dachten maar ook de ronselaars zyn schuldig aan de gepleegde oorlogs misdaden in Angola. Dit heeft professor mr. W. H. Nagel, gepensioneerd hoogleraar criminologie, vanmorgen in Den Haag gezegd. Mr. Nagel is gister avond teruggekeerd uit de Angolese hoofdstad Loeanda, waar hij het proces tegen de dertien huurlingen AMERIKANEN Soweto MOETEN WEG UIT LIBANON WASHINGTON 'AP) De Ame rikaanse president Gerald Ford heeft de Amerikaanse ambassade in Bei roet vanmorgen opdracht gegeven Amerikanen uit Libanon te evacue ren, zo heeft een functionaris van het Amerikaanse ministerie van Bui tenlandse Zaken in Washington ver klaard. Er zyn ongeveer 1.400 Amerikaanse staatsburgers in Libanon. Ford heeft de ambassade opdracht gegeven een convooi te verzorgen waarmee alle Amerikanen die dat willen veilig over land uit Beiroet kunnen ver trekken. Een woordvoerder van het ministe rie zei niet zeker te weten wanneer de evacuatie zal beginnen. Hij zei voorts dat de Amerikaanse ambas sade in Beiroet niet zal sluiten en dat slechts die personeelsleden van de vertegenwoordiging zullen ver trekken die niet essentieel zyn voor het functioneren van de ambassade. Met de nationale veiligheidsraad had Ford een bespreking over de vraag of en hoe de Amerikaanse bur gers uit Beiroet moeten worden teruggetrokken. Volgens Amerikaanse defensie- Leden van de Amerikaanse ambassade in Bei roet dragen de kist met het stoffelijk overschot vaii klingen wordt onder meer overwo- de eerder deze iveek vermoorde ambassadeur Meloy naar buiten naar een voor de ambassade ge- gen de Amerikanen in Libanon via reedstaande wagen. De wagen vertrok vandaag in een Brits evacuatieconvooi naar Damascus. de weg naar Syrië te i Door uitblijven dependance Louise de Coligny LEIDEN LEIDERDORP In een brief aan staatssecretaris De Jong (onderwijs) maakt het college van B en W in Leiden „zyn ongenoegen en wrevel" bekend over het beleid dat de staatssecretaris heeft gevoerd ten aanzien van de Louise de Coligny- scholengemeenst hap. Deze scholen gemeenschap heeft dringend behoef te aan uitbreiding van haar lokalen door middel van een vestiging van een dependance in Leiderdorp. Als de staatssecretaris daartoe niet beslist, wekt dat „de indruk van on billijkheid en discriminatie", aldus B en W. Zij stellen de staatssecreta ris verantwoordelijk voor de binnen de school heersende onzekerheid, de onrust en de machteloosheid tot het treffen van noodzakelijke regelingen ten aanzien van het lesrooster, de klasse-indeling e.d. Mocht De Jong toch blijven weigeren toestemming te geven voor de bouw van de depen dance in Leiderdorp, dan dient hij, aldus B en W, aan te geven op welke wyze de scholengemeenschap dan per 1 augustus in de huisvesting van een achttal klassen moet voorzien. In de brief aan de staatssecretaris becyfert het college dat de Louise de Coligny- scholengemeenschap 53 lokalen nodig heeft, terwijl ze er in werkelijkheid maar over 45 beschikt. In het gebouw aan de Kagerstraat zouden in de drie lokalen voor natuurkunde, schei kunde en biologie zestig tot zeventig lessen per week moeten worden gege ven; in het fysicalokaal aan de Su- matrastraat 77 lessen. Elk van de twee gebouwen beschikt over één gymlokaal voor samen 132 lessen. Er is by het ministerie van Onder wijs herhaalde malen aangedrongen om over te gaan tot de bouw van een dependance in Leiderdorp. In 1973 kregen de scholengemeenschap, pen Bonaventura, Visser 't Hooft en Louise de Coligny van het ministerie zelfs een principiële goedkeuring voor een dergelijke vestiging. Sindsdien heeft alleen Visser 't Hooft (prot. chr.) daarvan gebruik kunnen ma ken. Herhaalde besprekingen met vertegenwoordigers van het minis terie van Onderwijs hebben daarna voor de Louise de Coligny iv.ets kun nen uitrichten; evenmin verzoeken van de schoolraden voor openbaar onderwijs in Leiderdorp en Lelden. De Louise de Coligny-scholenge- meenschap moet, naast het huidige aanbod, bovendien rekenen op een aanzienlijke uitbreiding van het aan tal leerlingen in de toekomst door de bouw van de Merenwijk in Leiden en Voorhof in Leiderdorp. Daarom verzoeken B en W staatssecretaris De Jong de ..enig aanvaardbare en voor de hand liggende beslissing te nemen": een dependance in Leider dorp. UTRECHT (ANP) De Nederlandse Spoorwegen hebben vorig jaar een verlies geleden van f 287 miljoen. Dat betekent een forse stijging teD op- ziente van 1974, toen .slechts" f 176 miljoen verlies werd geleden. De totale opbrengsten bedroegen f 1.479 miljoen (f 123 miljoen meer dan in 1974), inclusief een rijks- vergoeding van f555 miljoen (1974: f 425 miljoen) voor het reizigersver- voer. De totale kosten stegen met f 235 miljoen tot f 1.698 miljoen. Terwijl de kosten ten opzichte van VADERDAG PROBLEMEN 1974 met zestien procent stegen, na men de opbrengsten uit het reizigers- vervoer met maar vier procent toe. Hot goederenvervoer ondervond een gevoelige terugslag door de slechte economische situatie. De omvang er van daalde met 4,8 min tot 17,7 min ton en de opbrengst daalde met tien procent tot f 220 min. Het aantal personeelsleden van NS is met 451 gestegen tot 26.933, onder meer als gevolg van de werktijdver korting tot 40 uur en een stijging van het ziekteverzuim tot 8,7 pet. NS is begonnen met een studie naar de ge volgen van de ongunstige leeftijds opbouw van het personeel (twaalf procent is 56 Jaar of ouder en 35 pro cent valt in de leeftijdsgroep 46-55 jaar). Inclusief het gebruikelijke ver loop verwacht men daardoor in 1984 een personeelsuitstroming van onge veer 1500 man tegen 1000 in 1975 26 PAGINA'S Na een schitterende eerste sprong namen, moest het Joe goslavische voetbalelftal de finaleplaats afstaan aan de West-Duitsers. Het verdedi gen van de voorsprong werd de Joegoslaven in de verlen ging fataal. Op de foto de LAATSTE DAG'! Joegoslaaf Acimovic in duel met Hoeness. PAGINA 13 Poëzie is in Rusland een reli gie PAGINA 5 Blijdschap in Zeeland over Oosterschelde beslissing van kabinet PAGINA 7 Het gesprek tussen Vorster en Kissinger zal voornamelijk over Rhodesië gaan PAGINA 9 Romy Schneider in goede film van Chabrol PAGINA 11 Oranje ziet het niet meer zit tenPAGINA 15 „Bedevaarten zijn niet dood" PAGINA 17 Lost U goed vaders hobby snel op. Geef kadobon. heeft bijgewoond. Met hem waren veertien juristen uit zowel socialis tische als kapitalistische landen door de Angolese regering uitgenodigd zich in een commissie te beraden over het vraagstuk van de huurling. „Ondanks dat wy niet in Loeanda waren om advies te geven heb ik in en telegram aan de minister van Justitie gevraagd enige differentiatie toe te passen by de bepaling van de strafmaat: de ene huurling is de andere niet. De één heeft tientallen mensen afgeslacht, de ander nog geen geweer in handen gehad", aldus mr. Nagel. De commissie als geheel heeft in de Angolese hoofdstad opge roepen tot een internationaal verbod op ronselpraktijken. Ook heeft de commissie de landen die huurlingen- activiteiten toelaten gewaarschuwd hun houding te wijzigen. U bepaalt zelf het bedrag blijft onbeperkt geldig geldt voor alle artikelen Voor vaders met een tuin, vogels, aquarium of huisdieren. Kan hy zélf kiezen, bij Nieuwe Btfn M. Telef. (071)-120824 Steekpartij ASSEN (ANP) De 28-jarige Span jaard E. P. heeft ach vanmorgen voor de rechtbank in Assen met een tafelmes in de buik gestoken. Daarna bedreigde hy met het mes de parket politie die hem overigens snel ver meesterde. Tevoren had de president van de rechtbank, mr. F. C. Fliek hem meegedeeld dat hij naar België zou v orden uitgewezen. P. wordt daar verdacht van medeplichtigheid aan eer gewapende overval op een Juwe lierszaak. Ook in Nederland laad hy een inbraak gepleegd waarvoor hy zyn straf heeft uitgezeten in Veen- huizen. kostuums v.a. koiberts v.a. overhemden el-mior 2 voor polo's v.a. pantalons v.a. PROVESTE herenmade SPORTSCHOOL LEIDEN Aad v. d. Luit organiseert zaterdag 16-6-'76 open Taekivoii-do Kampioenschappen Teams en Individucel. NOORDEINDE 2 A - LEIDEN AANVANG 14.00 UUR. ENTREE f 3,— P.P. Autodiefstal dagelijks werk 17-jarig meisje UTRECHT (ANP) Een 17-jarig meisje uit Utrecht heeft tegenover de politie toegegeven dat ze in een week tyd een dozijn auto's heeft gestolen. In twee weken tyd werd ze drie keer door de politie in een gestolen auto betrapt. Een keer werd ze aangehou den toen ze in Zandvoort nabij het circuit met een gestolen auto uit de bocht was gevlogen. Het meisje was volgens de Utrecht se politie „leading lady" van een twaalfkoppige Utrechtse Jeugdbende die binnen drie weken in totaal 44 diefstallen pleegde waarby voor een halve ton aan goederen van eigenaar verwisselde. De grote vraag luidt: is het nu eindelijk zo ver? Gaat een jonge generatie van zwarte Zuidafri kanen die niet belast is met het trauma van Sharpeville tot de aanval over? Uit de op zich uitgebreide be richtgeving die ons uit Soweto bereikt vallen nog moeilijk con clusies te trekken. Maar één ding lijkt wel zeker: de bloedige opstand daar is niet een inci dent dat straks weer door wind stilte gevolgd wordt. Vandaag meldde de telex nieuwe ongere geldheden, elders in het land- De rellen komen op een moment dat de afrekening in dat andere resterende bolwerk in Afrika. Rhodesië snel nadert. Zwart Afrika is lang een gebied geweest, waar de beide super machten niet rechtstreeks hun spel van het machtsevenwicht speelden. De vroegere koloniale machten Frankrijk en Enge land waren nog lange tijd de meest prominente vertegen woordigers uit de geïndustriali seerde blanke wereld. Dit is snel aan het veranderen. De poli tieke invloed die de Sowj et- Unie zonder veel inspanning in Angola kreeg, in een periode dat het Amerikaanse Congres nog gebukt ging onder de Viet- namkater, geen nieuwe avontu ren wilde aangaan, heeft een snelle ketting van reacties in geluid. Kissingers reis van een paar weken terug door zwart Afrika was de uitgestelde Ame rikaanse tegenzet. Het isole ment van de blanke settlers in Rhodesië en ook Zuid-Afrika is razendsnel vergroot. De geschiedenis hanteert vaak het begrip dat een tijd ergens rijp voor is. De dekolonisatie- processen van na de Tweede Wereldoorlog zijn hiervoor aar dig illustratiemateriaal. Het zou best eens zo kunnen zijn dat de bel luidt voor Zuid-Afri ka. Misschien nog niet voor de laatste ronde. Maar de uitslag lijkt vast te staan; de blanke minderheid moet op den duur die wedstrijd verliezen, met knock-out of op punter» Te ho pen is dat Vorster voor 't laatste alternatief kiest, omdat dan de blanken daar in een gelijkbe rechtigde samenleving hun ken nis over de opbouw van het land kunnen inzetten. De vraag is echter, of er in deze fase van de snelle ontwikkelingen op de zuidpunt van het Afrikaanse continent nog wel met begrip pen als 'keuze' gewerkt kan worden. Elke nieuw verbrande bus in Soweto schijnt de chaos dichterbij te brengen. Snoeien Men kan de liberalen met hun ideeën tot besnoeiing van de collectieve uitgaven niet be schuldigen van het lijmen van de kiezers. Men wil de kinder bijslag bevriezen, de controle op verzekerden moet zwaarder worden, werklozen moeten vlug ger in een ander baantje stap pen, door het begrip 'passend' te verruimen, de bejaarden zul len met hun AOW niet meer ge lijk met de welvaart optrekken, en zo nog een paar dingen- Als de VVD met haar bezuini gingsnota en het rapport van de geestverwante Teldersstich- ting over sociale zekerheid een eerste buiginkje maken naar de mannenbroeders van het CDA, dan moet worden aangenomen dat het effect niet bijster groot zal zijn. De WD komt dan wel uit op 16 miljard bezuiniging op de overheidsuitgaven, bijna het dubbele dus van de operatie- Den Uyl. maar daarvoor moet toch te veel worden ingeleverd dat zeker AR en KVP als vaste verworvenheid zien. De tendens tot denivellering (lagere belas ting middengroepen, afvlakken huursubsidies, beknibbeling op het sociale pakket) zal bij hc* CDA nauwelijks genade kunnen vinden, indien men tenminste de achterban uit de vakbewe ging niet van zich wil vervreem den. In feite zit het sterke punt van wat de liberalen 'puinruimen' noemen in de aanval op de werkloosheid. Door verlichting van de lasten van het bedrijfs leven (investeringsimpuls) en belastingcorrecties (consump tie-impuls) hoopt men het eco nomische vliegwiel weer op snelheid te krijgen. Maar aan de gerichte investeringssteun, zoals Lubbers dat in zijn struc tuurnota uiteenzette, willen de liberalen niet beginnen en dat is toch wel nodig om te verzeke ren dat meer adem voor het be drijfsleven ook mede in arbeids plaatsen wordt omgezet. En wat die consumptie-impuls be treft: die komt ten goede aan de mensen die werken en mee draaien. Zij die uitgeschakeld zijn, omdat ze oud of ziek zijn. raken weer meer achterop De VVD levert met de gisteren gepu bliceerde stukken opnieuw een bewijs dat ze meer als erfge naam van de 'vrij-heid* dan nn de 'gelijkheid' wil gelden, als het om de waarden gaat die lang geleden werden bevoch ten. uinc® sr (kamperen kan ook)

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 1