Miljarden naar defensie 7% madurodam Het Spaarpapier aan toonder van de NMB. Aan u de keuze! Opnieuw doodstraf geeist tegen huurlingen Angola Bewapening in de wereld neemt nog toe Moord op bejaarde psychiater opgelost VRIJDAG 18 JUNI 1976 gQ33Z3B PAGINA 19 DEN HAAG/STOCKHOLM (ANP/euter) Alle landen van de wereld samen hebben in 1975 voor minstens 280 miljard dollar aan militaire doeleinden besteed. De NAVO nam daarvan zo n 45 pet voor haar rekening, het War- schapact 35 pet. Het opmerke lijkst is de styging van het aan deel van de landen in het Mid den-Oosten: in 1974 het laatst bekende jaar gaven zij 16 mil jard dollar aan oorlogsmaterieel uit. Sinds 1950 een gemiddelde stijging van ruim 16 pet per jaar. Deze gegevens heeft het Neder lands Instituut voor Vredesvraag stukken NIVV) gisteren in Den Haag bekendgemaakt. Het NIVV stoelt haar cijfers op het Sipri - jaarboek van 1976. Het Sipri- Stockholm internationale insti tuut voor vredesonderzoek geeft ieder jaar een groot overzicht van ontwikkelingen die invloed heb ben of zullen gaan hebben op de perspectieven van ontwapening en wapenbeheersing. De directeur van het Sipri, dr. «Frank Barnaby, heeft gisteren kritiek geoefend op de eerder deze week door NAVO-ministers van defensie gedane oproep tot ver betering van de kernbewapening van de NAVO. Hij noemde dit een paniekmaatregel. Barnaby zei op een perscon ferentie te menen dat de veran deringen in de kernbewapening van het Warschaupact eerder ver oorzaakt zyn door modernisering dan door verhoging van het aan tal kernwapens. „Dat schijnt zoiets van paniek in de NAVO veroorzaakt te heb ben, maar ik zie niet in waarom. Natuurlijk is het enig zinvolle dat met de 7.000 tactische kernwa pens van de NAVO en de 3.500 van het Warschapact gedaan kan worden ze weg te doen. Wanneer in Europa een oorlog zou uitbre ken zouden deze wapens ongetwij feld de vernietiging van het con tinent betekenen". Dr. Barnaby is een Britse kern fysicus. Hij zei ervan overtuigd te zijn dat de bewapeningswed loop tenslotte ofwel de V.S. of de S U. in de mening zou brengen dat de eerste klap met kernwa pens het aantal doden tot een aanvaardbaar peil zou terugbren gen, welk politiek oogmerkt er ook achter zou zitten. Er valt volgens hem niet aan te twijfelen dat de Amerikaanse strijdkrachten op bijna elk gebied superieur zijn aan die van de S.U. Barnaby waarschuwde voor de gevaren van het groeiende aan tal elektrische kerncentrales. In 1980 zullen de vreedzame reactors alleen al 360 ton plutonium ge maakt hebben, genoeg voor 36.000 atoomwapens, zei hij. Het Sipri heeft gewaarschuwd dat de wereld langzaam afdrijft naar een derde wereldoorlog en daaraan toegevoegd dat de sprei ding van kernwapens en de capa citeit tot het vervaardigen van kernwapens daarvan de voor naamste oorzaak is. Sipri, een volledig onafhanke lijk instituut, herdenkt dit jaar zijn tienjarig bestaan met de publikatie van zijn zevende jaar boek. In het jaarboek wordt ook ge wezen op de dreiging van twee andere ontwikkelingen: de voor uitgang van de militaire techno logie en de grotere spreiding over de wereld van hoog ontwikkelde conventionele wapenen. Irt het jaarboek wordt gezegd dat tegen 1980 19 of 20 landen in staat zullen zijn kernwapens te produceren. Binnenkort zal het Sipri een studie publieeren, welke als titel heeft meegekregen „Zuid-Afrika de escalatie van een conflict". Gezakt of geslaagd: de examens zijn achter de rug. En dan kan de vlag in top en de schooltas halfstok. Zoals in Leiden werd gesignaleerd. BERMUDA Gisteren vond in de baai van de Britse kroonkolo nie Bermuda een historische ont moeting plaats tussen het groot ste onder Nederlandse vlag va rende passagiersschip de Rotter damvan de üoüand-Amerika lijn en het op het ogenblik wel licht beroemdste schip van Neder landse afkomstde gaffelschoener de „Eendracht". De Raad van Kerken in Neder land heeft verklaard, met verbijste ring te hebben kennisgenomen van de gebeurtenissen in het Zuidafri- kaanse Soweto. „Dit is het zoveelste bewijs van de morele en politieke onaanvaardbaarheid van de apart heid. De wanhoop van de zwarte be volking wordt zichtbaar". Aldus de raad, die een telegram heeft verzon den aan de Raad van Kerken in Z. Afrika, die morgen in spoedzitting bijeenkomt. In dat telegram drukt de Nederlandse raad zijn „diepe sympathie" uit met de slachtoffers van Soweto. Het moderamen (dagelijks bestuur) van de Geref. Synode in Nederland zond een telegram aan de Neder duits Geref. Kerken in Zuid-Afrika, waarin een beroep op deze kerken wordt gedaan er by de regering op aan te dringen te komen tot een gesprek met alle bevolkingsgroepen over de gemeenschappelijke toekomst van Zuid-Afrika. een discriminerend systeem ge noemd. De kerken betreuren het dat in Frankrijk de beslissing A A II T^TTRT^TTlXf leverineen Zuid-Afrika ll/lilL' 1\_ J_jX\ JaJLjI i kernreactoren is genomen in termen VERBIJSTERD van zakelijke belangen. De Synode van de Geref. Ge meenten in Nederland heeft in een telegram aan minister Van Agt haar grote bezorgdheid uitgesproken over het, wat zij noemt ongestraft voort bestaan van abortuspraktijken in ons land. Zy dringt aan op strikte hand- having van de wet en spreekt zich V/ V Lj1\ JU VV £j 1 Vy uit tegen elk voorstel om de be staande wetgeving te verruimen. De 54 Geref. Gemeenten in Nederland tellen samen 17.400 leden. teren een gemeenschappelijke ver klaring gepubliceerd, waarin zy elke hulp die in belangrijke mate het we tenschappelijke en technologische potentieel van Zuid-Afrika versterkt, onder kritiek stellen. Aan de be sprekingen waarvan deze verklaring het resultaat is, namen van Neder landse zijde mevrouw dr. M. Klompé en di'. Albert van den Heuvel deel. In de verklaring wordt apartheid v Herv. Kerk Beroepen te Rot te rdam-Overschie: G. Bos, Terheijde (Z.H.): te Nijkerk: A. de Reuver, Tholen; aangenomen naar Naarden: S. Gerbrandy, Kethel; naar Halle: J. Adolfsen, Ellecom; bedankt voor IJmuiden: J. Quak, Vianen. Geref. Gemeenten: aangenomen n. Utrecht: kand. J. S. van de Net, Moerkapelle. Oud-Geref. Gemeenten: bedankt >or Rijssen: J. v. d. Poel, Ede. Spaarwinstbiljet met vaste looptijd, t /-» /,-» Rente tot M \L /U Het Spaarwitistbiljet is een spaarvorm, speciaal voor hen die van tevoren weten hoe lang ze hun geld kunnen vastzetten. Dat kan kort zijn, dat kan lang zijn. Twee jaar vast met een rente van 6 of zes jaar vast met een rente van 7V2 Berekend op basis van rente op rente. De vier mogelijkheden in de tabel laten u precies zien wat u betaalt en hoeveel u straks ontvangt. U bepaalt uw eigen winst. Premie Spaar Biljet met variabele looptijd. Rentetot De flexibele tussenvorm.Vindtu een vaste looptijd van 2 jaar wat te kort en 6 jaar te lang dan is het Premie Spaar Bil j et een winstgevend alternatief. Premie Spaar Biljetten kunnen namelijk na twee jaar elk jaar worden uitbe- taald.Uontvangt dan bij uitbetaling boven de jaarlijkse basisrente van 6% rente op rente, een progressief oplopende premie. De tabel geeft de mogelijkheden op een rijtje. U stort nü f1.000.- en wij betalen u terug: u stort spaartermijn rente u ontvangt f 89O,- 2 jaar 6% fi.ooo,- f 4-449.98 6% f 5.000,. f 647,96 6 jaar 7V2 f 3.=39.8i 6 jaar 7V2 f5.000,- termijn hoofdsom 6% basisrente premie waardoor u ontvangt rente'* 2 jaar f 1.123,60 f r.T23,6o 6 3 jaar f 1.191,02 f 10,- f I.20t,02 6'/4% f 1.26248 1 35,- f 1.297,48 bJ/4% 5 Jaar f 1.338,23 t65,- f 1.403,23 7% Geeft loon naar sparen. "De percentages vermeldonder „totaal rente" zijn afgerond en berekend op basis van rente op rente. Er zijn ook Premie Spaar Biljetten van f 5.000,-.Behalve 6% basisrente krijgt u een premie tot max.f325,- na 5 jaar. Het NMB Spaarpapier aan toonder is ook voor niet-kliënten onmiddellijk aan de balie verkrijgbaar. Vraag folder en inlichtingen. ZUTPHEN 1 ANP) De 33-Jarige Martin H. uit Brummen heeft be kend in de nacht van woensdag op donderdag op 21 Juli 1972 de 84- Jarige Zutphense zenuwarts Paul van Bork te hebben vermoord. Het slacht offer werd met een schaar verschei dene malen in de borst gestoken waarna H hem met enkele harde klappen op het strottenhoofd dood- LOEANDA lAFP) In het proces tegen 13 blanke huurlingen jn de Angolese hoofdstad Loeanda, heeft de openbare aanklager gisteren zijn bij het begin van de rechtszaak uitgesproken eis van de doodstraf bevestigd Het te vellen vonnis zal een voor beeldige straf moeten zijn, zei Ruy Monteiro in zijn ruim twee uur du rend requisitoir. „Er zal een les voor het imperaliisme uit moeten voort vloeien en kandidaat-huurlingen zul len moeten kunnen zeggen: denk aan Angola". De openbare aanklager richtte zich tegen de Verenigde Staten en Groot- Brittannië (er staan onder meer ne gen Britten en twee Amerikanen te recht). Hij veroordeelde de tolerantie van die landen ten opzichte van huurlingen en beschuldigde de Ame rikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Henry Kissinger, ervan de lei der te zijn „van het internationale misdaad-syndicaat". Verder veroordeelde hij de „talloze misdaden die Zaïrese soldaten in An gola hebben bedreven". Hij zei dat het staatshoofd van Zaïre, president Moboetoe, zich ook in de beklaagden bank had moeten bevinden. De huurlingen werden met name beschuldigd van „misdaden tegen de vrede en tegen het Angolese volk en van gewapende schending van de grens". Een internationale commissie, die zich in Angola heeft beziggehouden met het huurlingenprobleem, heeft de Verenigde Naties en de Organisatie Romanprijs voor José Cabanis PARIJS De Academie Fran^aise heeft haar grote romanprijs verleend aan de 54-jarige essayist en roman cier José Cabanis. Deze ontvangt de onderscheiding voor zyn gehele werk. Vorig jaar werd de romanprijs niet toegekend, omdat de Academie Fran- caise naar haar zeggen geen kandi daat kon vinden die de onderschei ding waardig was. José Cabanis is al eerder onderschei den. In 1961 kreeg hy voor zijn boek „Bonheur du jour" de prys van de Franse letterkundige critici en vijf jaar later voor zijn „Bataille de Tou louse" de Prix-Renaudot, die als de op één na belangrijkste literaire prys van Frankryk geldt, na de Prix-Gon- de „conferentie van Loean da" moet. worden genoemd gaat ervan uit dat de „misdaad van het huur- lingendom" niet slechts een zaak is van individuele personen, maar ook van groepen, organisaties, vertegen woordigers van landen en landen zelf. van Afrikaanse Eenheid (OAE) voor gesteld een conferentie te beleggen over de bestrijding van huurlingen, in vertegenwoordigers van 37 lan< ander heeft het Joegoslavi- zitting hebben, heeft de regering i sche persbureau Tanjug bekend maakt. De conferentie, die volgens de Angola gevraagd het voorstel 1 conferentie voor te legg nationale organisaties. Volgens de politie kwam H. tot zyn daad toen hij by een inbraak in het huis van de arts op heterdaad werd betrapt. Hy voelde zich in het nauw gedreven en handelde in paniek. De zaak kwam aan het rollen toen H. op 31 mei Jongstleden zijn vrouw, van wie hy gescheiden leefde, met een mes enkele malen in de borst stak De vrouw overleefde de aanslag. Na huiszoeking in het huis van de vrouw vond men een gouden horloge- Afkeuring beleid inzake Het Loo DEN HAAG (ANP) De Tweede Kamer heeft gisteren met meerder heid van stemmen het tot nu toe door de regering gevoerde beleid in zake de restauratie van het paleis Het Loo en de verandering van de daarachter gelegen landschapstuin in een geometrische baroktuin afge keurd. Met de stemmen van de fracties van KVP. ARP, PPR, PSP en CHU- fractievoorzitter Kruisinga tegeji sprak de Kamer uit, dat het uitwen dige van het paleisgebouw, met het Oranjemuseum, niet teruggebracht moet worden in de staat diie het had aan het einde van de zeventiende eeuw, maar tot de vorm welke het in de negentiende eeuw kreeg. IN HET WAGENSPOOR VAN DE ZONNEKONING Tot 5 juli i 't expositiegebouw van Madurodam de luister te zien van zeven Franse,kastelen. U rtjdt als net ware mee in de statiekoets van de Zonnekoning en bezoekt de kastelen van Breteuil, Rambouillet, Maintenon. Anet, Thoiry, Maisons-Laffitte en de Koninklijke kapel van Dreux. Madurodam toont hiervan een prachtige totoreportage en antieke voorwerpen o.a. het miniatuur spinnewiel van Marie-Antoinette, antieke kostuums, een antiek draaiorgeltje met bewegende, musicerende apenfiguren en andere kunstwerken die door de kasteelheren speciaal voor deze expositie in bruikleen werden afgestaan Weer een boeiende expositie in daar valt wat te beleven

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 19