MULLER NIEUWE ..BOMBER „Bij KNVB is alles mogelijk Time is méér dan een filtersigaret Cruijff naar huis voor operatie Reserves voor Oranje opgeroepen ONTSLAG IS EENSTEMMIG AANVAARD.. Verdedigen van voorsprong wordt sterke Joegoslaven fataal 55 20 voor Dé 120 mm filtersigaret VRIJDAG 18 JUNI 1976 ZAGREB Omdat hy In geen geval zal kunnen beschik ken over Neeskens en Van Ha- negem, die tegen Tsjechoslowa- kye uit het veld werden ge stuurd en bovendien een aantal spelers is geblesseerd, heeft bondscoach George Knobel in alleryi enkele reserves opgeroe- Knobel heeft Kees Kist (AZ *67), Wim Meutstege (Sparta) en Jan van Deinsen (Feyen- oord) laten waarschuwen. De kans dat Van Deinsen naar Joe goslavië gaat is uiterst gering omdat hy momenteel met va kantie is. Knobel had ook Van Rynsoever willen oproepen maai- de bondscoach weet niet hoe het met de blessure van de Alkmaarder is gesteld. Op de uitlatingen van George Knobel wilde het sectiebestuur betaald voetbal gisteren geen enkel commentaar geven. Dé Stoop: „We zyn naar Joegosla vië gekomen om te voetballen en niet om te praten. Maai- zon dag, na terugkomst, vergaderen Hoge woning, Zwikstra en ik op Schiphol met elkaar en de mo- geiykheid bestaat dat we daar na wat meer zeggen. Ik kan nu alleen dit verklaren: het Bonds- bestuur heeft eenstemmig het ontslag van Knobel aanvaard. Eenstemmig, dus dat moet toch ook wel iets zeggen". Het is overigens in Joegosla vië een publiek Oranjegeheim geworden dat het sectiebestuur Knobel zeer gaarne ziet vertrek ken. Uitspraken als ..er was niet met hem te werken" en „om zyn huis moet hy een klaag muur laten bouwen" vielen van de heren van het sectiebestuur te noteren op momenten dat zy meenden „onder elkaar" te zyn. ZAGREB Johan Cruyff is van daag vanuit Joegoslavië al naar huis, naar Barcelona, gevlogen. En al luid de het gerucht onmiddeijk van „hij zag het niet meer zitten" vlak voor zijn vertrek lanceerde hij plotseling een andere reden. „Ik moet zo snel mogelijk worden geopereerd. Boven mijn linkerknie tob ik met een verkalking van de slijm- beurs. zoals dat heet. Ik heb het al een maand of zeven. Barcelona wilde me er een maand geleden al aan la ten opereren, maar in verband met het Nederlands elftal heb ik dat toen niet gedaan. Maar het zou niet cor rect wezen tegenover mijn club om nu nog langer te wachten. Waar schijnlijk ga ik komende a' naar het ziekenhuis. Een chirurg van de club Barcelona telt zeven doktoren en twee chirurgen ope- Dokter Frits Kessel van de KNVB: „Ach, je kunt zoiets geen operatie noemen. Er gaat onder plaatselijke verdoving gewoon een sneetje in de gekwetste plek. Overigens gaat zoiets ook meestal over als je je laat be handelen en er een week of zes rust mee neemt. Maar zet je het mes er in, dan weet je zeker dat je er met een van af bent. En het'is een fluit je van een cent". rust nemen. Dan kan ik weer aan de slag. En denk nu niet dat die kwets uur niets voorstelt, want ik heb er tijdens het voetballen erg veel last van. Woensdag tegen Tsjechoslowa- kije ook". Voordat hij als enige Oranje-klant het trainingskamp verliet Neeskens en Van Hanegem prakkizeren er niet over om al te vertrekken had Cruyff nog een onderhoud met de KNVB-bestuurders Hogewoning en Scoop. De aanvoerder: „We hebben het gehad over het bedrag waarvoor ik bij het Nederlands elftal ben ver zekerd. Dat vind ik te laag. Wil ik in de voorronden om de wereldkam pioenschappen meedoen, dan moet die som in elk geval omhoog. En ver der hebben we nog over wat privé- zaken gesproken. Maar daar kan ik niets over zeggen". Dé Stoop: „Ik heb er in elk geval het volste vertrouwen in dat Johan voor Oranje behouden blijft". Cruyff „Maar dan zal er wel wat geregeld moeten worden. Anders doe ik het niet". Stelt de KNVB alles in het werk om Johan Cruyff in Oranje te houden, bij Wim van Hanegem reageert men niet zo gretig. De bond voelt er niets voor om voor zijn „rode kaart" een verweerschrift by de UEFA in te die nen. ROB VENTE. BELGRADO West-Duitsland heeft weer een bomber. Dieter Muller (22 jaar en in het afge lopen seizoen de openbaring bij FC Köln) gaf gisteravond een natuurgetrouwe imitatie weg van het vakwerk zoals zijn illustere naamgenoot van Bayern München dat zo vaak voor West- Duitsland deed alvorens hij er de brui aan gaf. Acht minuten voor tijd door Helmuth Schön als invaller voor Wimmer opgeroepen scoorde hij eerst het doelpunt waarmee West-Duitsland recht kreeg op een verlenging om vervolgens in overtijd nog tweemaal verwoestend uit te ha len. Daarmee ontliep West-Duitsland de vernedering om als Europees en wereldkampioen ont luisterd te worden en heet de finale zondagavond West-Duitsland-Tsjechoslowakije. Door Ger Stolk Zwemmen Het is Shirley Ba- bashoff niet gelukt om als eerste na de Oostduitse zwemster Cornelia Ender de barrière van twee minuten te nemen. Zij kwam tot een tijd van 2.00.69. Tijdens de Amerikaanse Olympische selectiewedstrijden kwam Bruce Furniss slechts 0.29 seconden tekort om zijn eigen wereldrecord op de 200 meter vrije slag te verbeteren. Niettemin leek het er voor 75.000 kij kers in het Rode Ster-stadion gister avond lange tyd op dat een reprise onafwendbaar zou zyn. Vervolg van München op het tweede plan. een volgende serie Duitsland-Nederland. want de Joegoslaven etaleerden tegen Duitsland in een veel betere tweede halve finale zoveel klasse dat Bec- kenbauer c.q. in een mum van tyd tegen een 20 achterstand aanblikte. Waar Nederland zich tegen de Tsje chen by een achterstand echter in veel te hard voetbal vergat, daar brachten de Duitsers de discipline op om te blyven voetballen. Daarom ont moet Nederland zaterdag om de der de plaats in Zagreb Joegoslavië. Welk land de 42 nederlaag tegen de Duitsers ten spyt gezien het ver toonde spel van gisteravond de veel en veel betere papieren lykt te heb ben. Duitsland mocht volgens mo derne voetbalbegrippen op routine als team by vlagen beter opereren, de Joegoslaven droegen zo ontstellend veel talent aan dat er als gevolg van hun ongecompliceerde speeltrant van verrukkelyk voetbal viel te genieten. Dragan Drajic, met zyn dertig Jaar lang de Jongste niet meer. Maar wat een meesterschap. De 75.000 in het Rode Ster-stadion schreeuwden him frele linksbuiten als het ware voor uit. Arme Berti Vogts. Als cipier viel er voor hem aan deze Drajic geen eer te behalen. Daar kwam by dat de Belgische scheidsrechter Delcourt zich in geval van twyfel tegen Vogts Met Drajic nestelde zich een sterke, kort draaiende spits, als Zungul even eens aan de Europese top. George Schwa rzenbeck kon Zungul met moei te volgen en deed vaak wat Zungul van hem verlangde. Dat wil zeggen dat Schwarzenbeck zich liet weg trekken uit het oentrum voor Bec- kenbauer. Een ruimte waarin de ra zendsnelle rechtsbuiten Popivoda en de middenvelders Sur jak, Oblak en Jarkovic naar hartelust rondstoeiden. Dat onstuimige Joegoslavische voet bal stelde de wereldkampioen voor grote problemen. Opportunistisch, soms ook speels, dienden de Oost europeanen allengs meer angstinjec ties toe, waaraan de gevolgen niet konden uitblijven. Niettemin sloeg Joegoslavië op een moment toe dat de Duitsers voor het eerst schuchter uit him 4-4-2 schulp kropen. Bonhof haalde zelfs de achterlijn, welke ac tie met meer Duitse mankracht aan het front kans van slagen zou heb ben gehad. De rebound van persoon lijke tegenstander Oblak was er een van grote kracht. Popivoda deed er zyn voortref felyke voordeel mee: 1- O. Nog zo'n actie (Zungul» leek vlak daarna te eindigen by S-pp Maier. Toen Beokenbauer es. zich al om draaiden, liet Maier de bal los en drukte de bal naar 20. En daarmee had de strijd gestreden kunnen zijn wanneer niet. de Joegoslaven die voorsprong in het tweede bedrijf aan het verdedigen zouden zyn geslagen. Dat onderdeel beheersten ze name lijk aanzienlyk minder, waarbij ver der kwam dat de Duitsers in dat qua tempo veel minder lage voetbal op nieuw meesters bleken. Katalinski, tot dan toe een meer dan voortref- felyk liberoo. ging fouten maken. Muzinic kreeg minder vat op Uli Hoeness en ongemerkt sloop Kaiser Franz Beckenbauer keer op keer mee naar het front. Iets anders was dat de Joegoslaven in ernstige adem nood leken, verzuimden om te wer ken. Toen West-Duitsland dat met Flohe voor Dan nor nog altijd van een 4-4-2 principe uitging, plotseling versnelde, zette Flohe de partijen op 21. Dat leek lange tyd toch niet ge noeg voor de Duitsers. Pas op het moment dat Hedmut Sohön acht mi nuten voor tyd definitief de aanval Op dit moment leek alles nog zo mooi voor de verrukkelijk voetballende Joegoslaven. Popivoda scoort 10. Beckenbauer heeft de Joegoslaaf niet bij kunnen houden, doelman Maier valt ver geefs. gememo- hof kogelde daarvoor op de paal' maakte West-Duitsland definitief fi nalist. Zei Beckenbauer: „Myn hon derdste interland is gered. Niet dat ik by een nederlaag niet zou hebben gespeeld, maar by een dergelyk Ju bileum past een Europese titel. En die pakken we. let op". predikte, kwam de kentering. Do eer- duikende Duitsers. Het ste bal die Dieter Muller 'voor Wim- reerde conditionele Duitse surplus mar) kreeg, kopte hy meteen langs was er tenslotte de oorzaak dat ver- Petrovic: 22. Daarmee was de ver- dediger Diotz kon opkomen zoals hy lenging een feit. In die verlenging wilde. Fiche legde vlag voor tyd een l«*ed Joegoslavië, zoals verwacht, van zijn trekballen terug op Dieter schipbreuk. Het einde kondigde zich Muller, die snoeihard uithaalde: 32. aan met. plotseling voor Petrovic op- De volgende treffer van Müller iBon- 55 keerde. ADVERTENTIE SAMOBOR George Knobel (53) en het sectiebestuur betaald voetbal van de KNVB hebben afscheid van elkaar genomen- In het Oranje trainingskamp in het landelijke Samobor op 25 kilometer van het drukke Zagreb praatte gistermiddag Jacques Hogewoning en Dé Stoop voor de laatste maal met de technisch directeur. George Knobel: „Ze zeiden me: laten we als vrienden uit elkaar gaan. Ik heb geantwoord: we kunnen het woord „vrienden" beter niet gebruiken. Het is juister om het zó te stellen: aan de zakelijke relatie die we hebben gehad is een einde gekomen". Door Rob Vente Time is langer dan een gewone filtersig9ret. Hmeisslankeren Time is bruin. Timetrektaangenaam licht Timeheeftméér milde smaak. Proef het grote Time-vetschiL Na het onderhoud met zyn „ba zen" maakte George Knobel een opgeluchte indruk. Het leek wel of hy zich bevryd voelde van een zware last. Volkomen ontspannen babbelde hy aan de rand van het zwembad van het trainingskamp slechts gekleed in een zwembroekje over de moeilykheden, de tegenwerking, die hy de laatste tyd op Zeist had ondervonden. „Maar laat ik één ding voorop stellen", begon hy zyn betoog, „ik wil in geen geval met modder naar het sectiebestuur gaan gooien. Dat nooit". „Maar ja, er zyn de laatste tyd zoveel breukjes en breuken ontstaan tussen het sectiebestuur en my, zo veel meningsverschillen gerezen, zo veel communicatiestoornissen ont staan dat ik op een gegeven moment dacht: zó gaat het niet langer. Ik kon ook niet meer werken zoals ik wilde. Ik werd op allerlei wyzen be knot in myn werk. Een voorbeeld. Ik ben de enige verantwoordeiyke man die gaat over de uitgifte van trainerlicenties. Wel, ik weigerde laatst oni Theo Laseroms, die toen het A-diploma nog niet op zak had, bij FC Vlaardingen een trainers- licentie te verstrekken. En wat doet dan het sectiebestuur? Het geeft FC Vlaardingen, of liever Theo Lase roms, dispensatie. Mocht hy de club tóch trainen". „Nog een voorbeeld. Ik wilde dus by het Nederlands elftal een andere, nieuwe trainer. Zo'n functie paste in de visie die ik op het elftal heb. Maar wat durft dan iemand van het sectiebestuur te zeggen? Niet te ge loven ergens, maar de man roept uit: „Een man er by? Oh, maar dan wil Knobel zeker zelf de hele dag in Zeist op zyn luie kont gaan zitten". Onbegrypelyk ovorigens, dat iemand van niveau iets dergelyks durft op te merken", aldus de man die niet met modder wil gooien. „By de KNVB lopen ook zoveel gefrustreerde mensen rond. Meteen op hun teentjes getrapt. Wil Je hier een voorbeeld van? Goed. Mensen van de bond vlogen verscheidene malen naar Spanje om te versieren dat Barcelona Johan Cruyff altijd voor het Nederlands elftal beschik baar zou stellen. Zy slaagden niet. Ik ging naar Barcelona en kreeg het wèl voor elkaar. Nou, dat zat by sommigen niet lekker". „Nog iets dat by myn bezen ver keerd viel. Het zogenaamde EK- bestuur Hogewoning, Stoop en Zwikstra wilde in Joegoslavië in hetzelfde hotel logeren als de spe lers. Ik weigerde dat. En dat von den de heren niet prettig. Want dan konden ze niet samen met de spelers op de foto, begryp Je", aldus de man die niet met modder wilde gooien. „Ach, er zyn zoveel voorbeelden te geven die duidelyk maken waarom ik er nu mee ben gekapt. Maar het ging my in feite toch maar om één ding: men moet my niets in de weg leggen om het Nederlandse voetbal op het peil te houden waar het tot voor afgelopen woensdag op stond. En dat gebeurde wèl". „En nu had ik wel vrolijk kunnen denken van „lekker Gods water over Gods akker laten lopen en mooi elke maand Je salaris pakken", maar dat ligt me niet. Ik wil me als trai ner kunnen ontplooien, werken zo als by vele clubs mogelijk is. Ik heb ook te veel zelfrespect om iets der gelijks te doen". „Er zijn nu ook mensen die zeg gen: je had je beter kunnen laten ontslaan door de bond in plaats van zelf ontslag te nemen. Dat is finan cieel veel gunstiger! Maar dat heb ik niet will endoen. Ligt ook niet in myn aard, zie Je". „Toch vind ik het ontzettend jam mer dat het nu zo is gelopen. Dat ik om principiële redenen mijn ont slag heb moeten indienen. Want ik blyf er by, de functie van bonds coach is voor een trainer het hoogst bereikbare. Het kan een prachtige baan zyn. Maar ik vertik het toch om aan de wensen van de hex*en te blijven toegeven. Ik hèb een paar keer water bij de wyn gedaan. Steeds een scheutje. Voornamelijk om de sfeer goed te houden, hè. Maar op het laatst kreeg ik het idee dat er met my werd gesold en toen heb ik het besluit genomen: stoppen er mee. Vorige week dinsdag heb ik het Henk Burgwal van de KNVB offi cieel laten weten". Want wat wilden ze nu eigenlyk van mij? Dat ik de klok zo'n vyftig Jaar terugdraaide? Dat iedereen weer wat te zeggen kreeg over het elftal? Dat er weer een elftalcom missie kwam en een bus vol be stuursleden? Kom nou, dat is uit de tijd. Er moet één baas zyn. Ook een Johan Cruyff denkt er zo over: één baas bij de groep en dat moest ik dan zyn", aldus de man die niet met modder wil gooien. „Ja. Johan Cruyff en ik kunnen uitstekend met elkaar opschieten. Dat heeft nog iets met myn Ajax- tyd te maken. Ik ging destyds naar Ajax met het idee van „met Johan er bij kan het niet fout lopen". Maar toen ik amper zes weken by Ajax was liet Johan mij in de steek en vertrok naar Spanje. Daarna ging het met Ajax en mij mis. Ik geloof dat Johan er nog steeds aan denkt dat het door zijn vertrek kwam dat ik by Ajax geen succes had. Hu voelt zich nu nog verantwoordelijk. Daarom stelt hij zich by het Ne derlands elftal altyd vierkant achter niy op". „Maar nu heeft het Nedeiiands elftal dus voor goed voor mij afge daan. Afgelopen maandag belde ik naar myn vrouw in Roosendaal en toen hoorde ik dat de aangetekende brief van de KNVB, waarin zij myn ontslag accepteren, al in de bus lag. De KNVB is voor niy verleden tyd. Hoewel. Vroeger heb ik zestien Jaar by Philips gewerkt. Toen zeiden we: „By Onze Lieve Heer en by Philips is alles mogelyk". Nu, voor het woord Philips vul ik tegenwoordig KNVB in. Je weet dus nooit", aldus de man die niet met modder wil gooien. En tot slot: „Ik heb de laatste maanden aanbiedingen van clubs laten schieten die om te watertan den waren. Ik hoop dat er binnen kort nog een paar van dat soort komen". OMOST WU EM6ELSEM ZO \/AW .SFOGT HCXJDEM EW O DIT HELE e/KJD SEKlT KDMEW .ZLJEMME-IO, HAAL Ik M'M HAWD 0\J£R 'T hart: ZOÏ D/r TOA /A/ &A/

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 13