LEIDSCH DAGBLAD VVD wil twee keer meer bezuinigen dan het kabinet Geen grote Pijler- dam in Ooster- schelde NEGERSTAD SOWETO WEER IN VUUR EN VLAM VRIJ ZONNIG Strijdkrachten van de VS naar omgeving van Libanon vandaag ^Bavaria bier of] 3Es fris inblik [JONDERDAG 17 JUNI 1976 OPGERICHT I MAART I860 34962 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DEN HAAG (SP) Het ka binet heeft in de afgelopen nacht besloten in de monding van de Oosterscheldc een afsluit bare pijlerdam aan te leggen. deeld. Het is de bedoeling dat de commissie voor verkeer en wa terstaat maandag over de Oos- terschelde discussieert en dat de behandeling in de Tweede Ka- I mer woensdag zal plaatshebben, waarbij door Kamervoorzitter 1 Vondeling al is gewaarschuwd, dat er maar weinig tijd voor zal worden uitgetrokken. De milieu-actiegroepen, ver enigd in het Samenwerkings- comité Oosterschelde Open, heb ben vanmiddag in een telegram aan de Tweede Kamer hun ver ontrusting uitgesproken gver de snelheid waarmee het voorstel nu plotseling door het parlement moet worden gejaagd, zodat ka- meerleden en publieke opinie zich geen behoorlijk oordeel kunnen vormen over de vraag of de doorstroomopening in de pijlerdam voor het milieubehoud en de schelpdierencultures wel groot genoeg is. JOHANNESBURG (AFP/AP) So- weto, de negers tad bij Johannes burg, waar vannacht 23 doden en 220 gewonden vielen bij rellen tas sen studenten en politie, stond vanochtend opnieuw in vuur en vlam. Betogers stichtten brand in gebouwen en bekogelden auto's met stenen. De plaatselijke politiecom missaris J. Gerber, zei dat het in heel Soweto gist. In Soweto, onge veer 13 km van Johannesburg, wo nen ongeveer een miljoen Gerber zei dat het leger niet inge schakeld zou worden. Ook vanochtend waren het weer scholieren die met de politie slaags raakten en auto's en gebouwen met stenen bekogeldeh. De politie-inspecteur van Soweto, J. Gerber die tevoren nog had gezegd dat de rellen onder controle waren van de politie, verklaarde 'dat de onlusten zich nu over het hele stadsgebied verspreidden. Volgens Gerber zijn 1000 man politie met automatische geweren op de been gebracht om te trachten de rellen te onderdrukken. De politie bewaakte vanmorgen trei nen en bussen met zwarte forensen die in Johannesburg naar hun werk gingen. Tijdens de rellen van gisteren werden negen bussen in brand gestoken en 50 andere be- Bij het grote Baragwanath-zieken huis in Soweto probeerde een me nigte die met stenen gooide het terrein op te komen. De politie wist hen echter met behulp van traangas tegen te houden voor zij schade konden aanrichten. In de bij Soweto gelegen legerplaats Doornkop stonden militairen ge reed om de politie bijstand te ver lenen wanneer dat noodzakelijk mocht blijken. Alle scholen in Soweto zijn gesloten krachtens een decreet van de mi nister voor Bantoebestuur en Ont wikkeling M. C. Botha. Gisteravond namen de onlusten in omvang toe en mensen begonnen te plunderen en nog meer branden te stichten. Hier en daar werd de kreet „dood de blanken" gehoord. De politie zette een nieuwe anti-ter_ roristische eenheid in en kreeg daarnaast huip van helikopters en gepantserde personeelsvoertuigen. T. J. Makhaja, de burgemeester van Soweto, heeft verklaard dat de po litie niet had moeten ingrijpen. Van de 23 doden die gisteren vielen waren er 21 zwarten. Zie verder pagina 9. Sociale verzekeringen en rijksuitgaven besnoeien met 16 miljard DEN HAAG (SP) De WD-fractie in de Tweede Kamer wil bijna twee keer zoveel bezuinigen op de uitgaven dan het kabinet-Den Uyl. De WD hoopt hiermee de werkloos heid in 1980 tot 125.000 te kunnen terugdringen. Het kabi net mikt op 150.000. De liberalen doen voorstellen om in 1980 in totaal zestien miljard gulden minder uit te geven aan sociale verzekerin gen en rijksuitgaven. Het kabinet gaat volgens de vorige week ingpdiende bezuinigingsnota uit van 8,8 miljard gul den. Het liberale Kamerlid dra. Gijs van Aardenne gal vanmorgen een toelichting op de bezuinigingsvoor stellen van zijn fractie. Volgens hem is het mogelijk om de uitgaven voor de sociale verzekeringen in 1980 met 9.1 miljard te verlagen. Daarnaast moeten de bezuinigingen op de rijks uitgaven in dat Jaar zijn uitgegroeid tot 6.9 miljard. De door de VVD-fractie voorgestel de zestien miljard uitgavenverlaging moet worden aangewend om de in vesteringen in het bedrijfsleven aan te zwengelen en het vrij beschikbare inkomen van de doorsnee-werknemer (f 26.000 bruto per jaar) jaarlijks met 1.5 procent te laten toenemen. De ruimte voor inkomensverbete ring van de doorsnee-werknemers moet vooral komen uit verlaging van de belastingen. In dat kader denkt de WD-fractie aan het niet doorvoe ren van de BTW-verhoging op 1 ok tober. verlaging van de indirekte be lastingen. volledige doorvoering van de belastingteruggave wegens door de inflatie teveel betaalde belastingen (thans geldt dit maar voor tachtig procent) en het ongedaan maken van de belastingverzwaring voor de mid deninkomens. Afwijkend De voorstellen van de WD-fractie Droog en vrij zonnig. Zwakke tot matige wind uit noordelijke richtin gen. Minimumtemperaturen rond 9 graden. Maxima van 18 graden in het Waddengebied tot 25 graden in het binnenland. (Opgemaakt te 11.15 uur) ■Een hogedrukgebied boven het zeegebied tussen IJsland en Noorrvegen, met een uitloper naar de Noordzee en Engeland, trek- ken naar het noordoosten op, die zich in de richting van de Britse eilanden uitbreidt. Fronten boven Engeland bewegen langzaam naar het oosten, maar nemen daarbij in aktiviteit af, zodat er in het huidige weerbeeld weinig verandering komt. Koude lucht afkomstig uit oost-Rusland, die langs de westflank van een de pressie boven Rusland naar zuid- oost-Europa stroomt, was van morgen tot noord-Italië, midden- Joegoslavië en noord-Griekenland gevorderd, het koufront bracht vooral in Hongarije en noord-Joe goslavië langdurig regen, waarbij plaatselijk meer dan 20 mm viel. Scandinavië en Finland: half be wolkt. max. temp. 18-13 graden. Duitsland: opklaringen en zonnig, plaatselijk een bui. Max temp. 17- 25 graden. Engeland: later regen, max. temp. 15-20 graden. België, Frankrijk, Spanje, Italië: zonnig, droog en max. temp. 21-30 graden. Balkan: aanvankelijk regen, later opklaringen, max. temp. 25-30 graden. 18 JUNI met betrekking tot de bezuinigingen op rijksuitgaven wijken nogal af van wat het wetenschappelijk bureau van de WD de Teldersstichting eveneens vandaag gepubliceerd heeft (zie pagina binnenland). De Teldersstichting acht het name lijk mogelijk de rijksuitgaven niet met 6.9 maar met 11.9 miljard te ver lagen. De fractie van de WD vindt een zo grote bezuiniging op de rijks uitgaven echter politiek niet haal baar: Hieronder volgen de belangrijkste voorstellen van de WD-fractie om de uitgaven van het Rijk met 6.9 mil jard te verlagen: Grotere persoonlijke bijdragen van de ambtenaren aan de pensioen en invaliditeitsverzekering. Betere aanpassing van de arbeidsvoorwaar den voor ambtenaren aan de situa tie in het bedrijfsleven. Opbrengst 1750 miljoen gulden. Minder uitgaven op volkshuisves ting. Dat moet gebeuren door een verscherping van de normen voor huursubsidie en aanpassing van de huurstijging aan de prijsstijging van het voorafgaande Jaar en matiging van de stijging van de stadsvernieu- wings- en lokatiesubsidies. Opbrengst 300 miljoen. Verlaging van de uitgaven voor ontwikkelingssamenwerking met 750 miljoen. Verlaging van de CRM-subsidies op het gebied van maatschappelijke ontwikkeling, natuurbehoud, recreatie en publiciteitsmedia. Opbrengst 150 miljoen. Verlaging van de subsidies voor het openbaar vervoer via een betere kos tenbeheersing. Opbrengst 150 miljoen. Afzwakking van de onderwijsver nieuwingen en verhoging van de doel matigheid op onderwijsgebied. Op brengst 500 miljoen. Verkoop van rijksbezit, zuiniger bouwbeleid bij de rijksgebouwendienst en opheffing van overbodige oplei dingen. Uiterst zwijgzaam over hun ervaringen in Rusland zijn vanmorgen de vier Nederlanders die in sep tember van het vorig jaar in Moskou tot gevangenisstraffen van acht en tien jaar zijn veroordeeld wegens smokkel van drugsuit Moskou, op Schiphol teruggekeerd. Het viertal heeft gratie gekregen na een officieel Nederlands verzoek hiertoe. De vier mannen, allen kaalgeschoren, wilden hun na men niet bekend maken, wj-rör volgens het minis terie van Binnenlandse Zaken bestaat het viertal allen ongeveer dertig jaar uit Egbert Kolkman, Jim Poelman, Hendrik Scholtens en Roelof Thijs. Drie van hen komen uit Hengelo, één is ïfkomstig uit Amsterdam. Opbrengst 400 miljoen. BEIROET/WASHINGTON (AP/ UPI) De Amerikaanse vloot heeft voor het geval dit nodig zou zijn een smaldeel van de Zesde Vloot, die in de Middellandse Zee is gestationeerd, naar een gebied gemanoeuvreerd waarin Libanon binnen bereik is. Het smaldeel bestaat uit twee vliegdek schepen, een kruiser en een speciale gevechtsgroep mariniers. Vlaggeschip van het convooi is het helikopter- vliegdekschip Guadacanal. Het an dere vliekdekschlp is de .America" en de kruiser Little Rock. Amerika heeft op de moord op zijn ambassadeur in Beiroet ook op andere wijze militair gereageerd. Drie vrachtvliegtuigen van de luchtmacht en vier helikopters zijn naar de Brit se basis Akrotiri op Cyprus gevlogen vou- het geval het nodig mocht blij ken alle Amerikanen uit Libanon te evacueren. Twee Grieks-Cypriotische kranten berichtten vanochtend dat ruim 1000 man Amerikaanse troepen naar Cyprus zijn overgebracht. Sinds het begin van de burgeroorlog hebben 6400 Amerikanen op aan drang van de regering van hun land Libanon verlaten. Op het ogen-blik zijn er nog 1400 Amerikanen, van wie ruim 50 leden van de ambassade. De Britse luchtmachtbasis Akrotiri ligt op slechts 250 km afstand van Bei roet. Palestijnse guerrillastrijders en hun links-Libanese bondgenoten hebben vanochtend de arrestatie bekend ge maakt van een aantal personen die verdacht worden van de moord op de „Amerikaanse ambassadeur in Liba non Francis E. Meloy Jr., zijn econo mische adviseur en hun Libanese chauffeur. In kringen van de politie is verno men dat guenilleros van de El Fa- tach-groep (een onderdeel van de Palestijnse bevrijdingsorganisatie PLO) vijf leden van de Libanese so cialistische revolutionaire organisatie hebben gearresteerd. Deze organisatie is een stedelijke guerrilla-groepering die in 1973 het filiaal in Beiroet van de Bank of Amerika overviel, 56 gijzelaars maak te en een Amerikaan en vier Libane- zen doodde. Palestijnse woordvoerders weigerden de berichten te bevestigen. Zij zeiden dat later een gedetailleerde verkla ring zal worden uitgegeven over de omstandigheden waaronder de am bassadeur en de andere twee mannen zijn gedood. In het communiqué over de arresta ties wordt gezegd dat het onderzoek nog steeds wordt voortgezet en dat de gearresteerden aan de Arabische vre desmacht zullen worden overgedra gen zodra deze in Beiroet aankomt. Palestijnen De Palestijnen hebben geen officiële [Almat keukens kunt u rustig kopen. I Voor goede kwaliteit, prima service en een aantrekkelijke I prijs staan wij garant. Komt u eens vrijblijvend bij ons kijken. I U kunt dan en passant nog een macht aan informatie I opdoen op het gebied van sanitair, tegels, huishoudelijke Vredeling over legering Amerikanen in Duitsland mmm keukens vihamiLbuttinger nv Was bekerlaan 59. Sassenheim. teL 02522-19010 Geopend: ma. tan. vrijdags van 8.3017.00 uur. Dinsdag en donderdag van 8.302L00 uur. Plenty Parkeerruimte. DEN HAAG (ANP) De Neder landse bydrage aan de legering van Amerikaanse militairen in de noord- duitse laagvlakte zal niet groot zijn. „Van Nederland kunnen geen tien tallen miljoenen verwacht worden", aldus heeft minister Vredelïng van Defensie vanmorgen in de Tweede Kamer gezegd tijdens het wekelijks mondeling vragenuurtje. De Kamerleden Dankert en De Vries (beiden PvdA) hadden de Nederland se aanbieding aan de orde gesteld. De bewindsman deelde mee. dat hij het aanbod vorige week deed tijdens een vergadering van de NAVO-mini6- ters van Defensie. „Met mijn sugges tie om te onderzoeken of er een ge zamenlijke bijdrage mogelijk is aan de legering van een Amerikaanse brigade in het noorden van West- Duitsland en met mijn aanbod heb ik de komst van de brigade naar cte voor de gezamenlijke verdediging ui terst belangrijke sector in de Noord- duitse laagvlakte willen tillen uit het bilaterale vlak", aldus minister Vre deling. Naar zijn mening verstevigt de extra inspanning van de Verenig de Staten de Amerikaanse garantie voor de veiligheid van West-Europa. „De betekenis daarvan stijgt uit bo ven een louter Amerikaans-Duitse overeenkomst". Minister Vredeling sprak tevoren met zijn collega Van der Stoel van Bui tenlandse Zaken ovei de medefinan ciering. In de ministerraad kwam de zaak niet aan de orde. Ook zal bij minister Duisenberg van Financiën niet worden aangeklopt voor meer De Duitse minister Leber van Defen sie schat dat de kosten voor de ves tiging van de Amerikaanse brigade rond de f 300 miljoen zullen liggen. Oranje sterren verbleekt PRAAG (AP) ..Oranje ster ren verbleekt", „Sensatie Hol land verslagen met 3—1", .Euro pa geschokt Tsjechoslowakije in de finale". Dit zijn enige kop pen die de Tsjechische ochtend bladen bü de verhalen over de afgang vaji het Nederlandse voetbalelftal gisteren in Zagreb. „De Nederlanders bleven vol ledig in gebreke. Het valt moei lijk te begrijpen waar hun licht voetige voetbal was gebleven, waar hun buitengewone organi satie van heti spel was. Het lijdt geen twijfel dat hun overmatige zelfvertrouwen en het conflict binnen de leiding niet heeft ge holpen. Niettemin was er meer verwacht van de Nederlandse giganten. Allemaal, misschien, met uitzondering van Geels en Rensenbrink, hebben zij Zagreb teleurgesteld", aldus het dagblad Svobodne Slovo. Het jongerenblad Mlada Fronta zei dat de Tsjechen hun beste wedstrijd van de afgelo pen twee jaar hebben gespeeld en .Het Nederlandse elftal in moeilijkheden hebben gebracht. Hierdoor moesten bijvoorbeeld Neeskens, Cruijff. Rensenbrink en Rep zich herhaaldelijk con centreren op de verdediging. Lidova Demokracie schreef „De ster van Cruijff verbleekte in het aangezicht van Capkovic die hem uitstekend bewaakte". LONDEN (DPA) In het Britse Lagerhuis is een socialistische motie voor de afschaffing van het Hoger huis met 168 tegen 153 stemmen ver worpen. De motie was ingediend door de link se labourafgevaardigde Dennis Skin ner. die de Anglicaanse bisschoppen en edelen met een erfelijke en niet- erfelijke titel die het Hogerhuis vor men, op één hoop gooide als „vech tersbazen in hermelijn". Wat Skinner vooral bleek dwars te zitten was dat het aantal Conserva tieve lords groter is dan dat der so cialistische, waardoor het Hogerhuis wetsontwerpen van de Labourrege- ring weliswaar niet kan verwerpen maar wel ophouden. betrekkingen met de Verenigde Sta ten. De Amerikaanse regering weigert de PLO onder leiding van Jasser Ara fat te erkennen. Dit zou de reden kunnen zijn voor 't besluit van de guerrilla's de gearres teerden over te dragen aan de vredes macht. De christelijke radiozender van Liba non heeft verklaard dat de moord op de Amerikaanse diplomaten „de kans op het bereiken van een regeling voor de crisis teniet heeft gedaan". Het dagblad An Nahar citeerde een ooggetuige die een auto in het gebied had zien stoppen en in wollen dekens verpakte lichamen eruit had zien werpen. De Britse ambassade heeft er bij Britse onderdanen in Libanon op aangedrongen te overwegen Libanon te verlaten. Een woordvoerder van de Ambassade zei dat een gewapend escorte zal worden gevormd om de die weg willen te begeleiden. ola, jewel of sinas, blikje nil 26 PAGINA'S Ondanks verzet van de PvdA- Tweede Kamer fractie kreeg minister Boers ma van sociale zaken gisteren toch een meer derheid van de Kamer mee voor zijn voorstel om de rege ring de bevoegdheid te geven in de tweede helft van drt jaar enige matiging t.a.v. het wettelijk minimumloon te betrachten. De matiging houdt in dat de minimum loontrekker over de periode van juli t/m december 1976 in totaal f140.- netto minder ontvangt PAGINA 7 Van Aalst: voordeel van twij fel PAGINA 5 De vrouw drukt haar stempel over Italiaanse verkiezingen PAGINA 9 Oranje kreeg verdiende loon PAGINA 13 Uit Spaanse gevangenis ont snapten in Nederland PAGINA 17 Meningen PAGINA 19

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 1