Vier ge vluchten Spaanse cel Nederland uit in Nu beslissen over zetels Vergeten kan ik je niet Leidse Hengel Competitie vierde 30-jarig bestaan Tien weken aan tunnel gegraven Duivensport Bonn vraagt uitlevering van twee inHessenontvoerdegrenswachten Europese Parlement: DONDERDAG 17 JUNI 1976 Voor meer machtigingen Vervoer denkt aan een grensblokkade DEN HAAG (SP) - Een klein aantal verontwaardigde on dernemers in het internatio naal wegtransport dreigt met een blokkade van de Nederlands-Duitse grens. De wilde actie zou West- Duitsland moeten dwingen méér ritmachtigingen af te ge ven aan Nederlandse vervoer ders. Vandaag wordt de Ne derlandse aanvraag om meer ritmachtigingen besproken in het Duitse parlement. "Als Duitsland minder geeft dan 65.000 ritmachtigingen, drei gen er moeilijkheden", aldus de woordvoerder van de Protestants-Christelijke ver voerdersorganisatie PCB- Wegtransport. Elke Nederlandse vrachtauto, die de Duitse grens over gaat, moet een ritmachtiging heb ben. Voor de periode van ok tober 1975 tot oktober van dit jaar kreeg Nederland er 650.000. Nu de conjunctuur in Duitsland aantrekt, blijkt dat te weinig. De grootste organi satie van werkgevers in het vervoer over de weg, NOB- Wegtransport, becijferde dat op dit moment 700 ritten per dag niet kunnen worden uit gevoerd en dat er 60.000 extra machtigingen nodig zijn. Ambtenaren van het ministe rie van Verkeer en Waterstaat schatten dat 32.000 extra machtigingen genoeg zou zijn. Staatssecretaris Van Huiten deede het verschil en vroeg Duitsland om 45.000 extra machtigingen. De andere organisatie's op het gebied van het wegtransport zijn tegen de wilde actie. De werknemers georganiseerd in de Vervoersfederatie NW- NKV zijn tegen, de organisatie van eigen vervoerders EVO voelt er niets vodt, de organi satie NOB-Wegtransport doet niet mee. "Wel menen wij dat het dc hoogste tijd is dat Nederland alles op alles zet om in Duits land extra ritmachtigingen te bemachtigen, en de belangen van handel, industrie en weg transport zouden op minister niveau behandeld moeten worden," vinden zowel NOB-Wegtransport als FVO. ARNHEM (ANP, APA) - De vier Nederlanders, die deze week op spectaculaire wijze via een zelf gegraven tunnel wisten te ontsnappen uit de gevangenis in het Spaanse Cadiz, blijken dinsdagavond in Nederland te zijn aangekomen. De vader van de 30-jarige Marinus Beerendonk, die in Udenhout woont heeft dit gisteravond meegedeeld. "Mijn zoon is gisteravond met zijn drie kornuiten bij ons thuis aange komen", zij hij. Zij waren de eer sten en hoogstwaarschijnlijk ook de laatsten die ooit met succes uit het zware bastion ontkwamen. Tien weken lang groeven ze aan een lange gang: alleen al drie en een halve week kostte het ze om de enorm dikke muren te doorboren. Het viertal heeft flink wat geld moeten uitgeven om er van te voren zeker van te kunnen zijn dat hun levensgevaarlijke poging lukte. Toen het zo ver was dat ze de bui tenkant van de gevangenis hadden bereikt beschikten ze over een ra zendsnelle auto en over valse pas poorten. Een dodenrit van ruim twee uur bracht hen meer dan 200 kilometer verder via smalle be- rgweggetjes bij een Portugese grenspost. Terwijl de eerste kran- teberichten uit Spanje onder ogen van hun vrienden kwamen en de Spaanse guardia civil nog naarstig zocht in het onherbergzame gebied rond Cadiz (de Spaanse justitie veronderstelde overigens dat ze mogelijk per boot waren ontsnapt) arriveerden de vier al per vliegtuig uit Lissabon in Brussel en op Schiphol. De 30-jarige Rini Beerendonk uit Hilvarenbeek was in 1974 volgens de opgave van de Spaanse justitie al tot 14 jaar veroordeeld wegens smokkel en "misdaden jegens de gezondheid van het Spaanse volk". De 25-jarige Martin Raedekeren de 29-jarige Ed Raedeker uit Amster dam wachtten net als Ten Broeke nog op hun vonnis. De laatste had al vier jaar tegen zich horen uitspre ken wegens smokkel. "De rest moest nog komen. Ik heb met mijn vlucht twaalf jaar verdiend", aldus Ten Broeke. Met hun ontvluchtingspogipg heef! het viertal de dood onder ogen moeten zien. "We hielden er reke- LEIDEN - Postduivenvereniging De Reisduif hield een wedvlucht met oude duiven uit Orleans. In concours 243 duiven. Uitslag: 1. W. de Roode, 2 S. Koster. 3.8.9K. v. d. Berg. 4. P. Mooten, 5. L. Mieremet, 6. A. Singcling, 7. H. Scheurwater, 10. W. v. d. Kooy. De Leiderdorpse postduivenvere niging De Rijnklievers hield een wedvlucht uit Orleans met 151 oude duiven. Uitslag: 1, 9 P. Veel- entujf. 2. 6,7 gebr. Kok, 3,10 P. van Griensven. 4. Den Oude Zwaan, 5. J. van Alphen, 8. M. Jongeleen. PV "De Kerkduif' vloog met 131 oude duiven vanaf Corbeil. De uit slag: 1. 2, 5, 7, 10 K. Zandbergen, 3. Th. Goeman, 4. W. Belt sr., 6. P. de Eisen. 8. J. Kappetein. 9. S. de Groot, Vitessekamp 1. W. Belt, 2. K. Zandbergen, 3. Th. Goeman, 4 P. de Eisen, 5. C. Onderwater, 6. W. Belt jr.. 7. C. Oudshoorn, 8. B. v. Dijk, 9. J. Kappetein, 10. J. Bartels. ning mee dat de auto zou worden doorzeefd met kogels als we ergens waren aangehouden. Die dingen gebeuren in Spanje. Maar dat risiko neem je". Of het waar is dat er bewakers wa ren omgekocht zoals dc Spaanse le zing wil houdt het viertal net als vele andere details liever voor zich. Liever dan hun spektakulaire ont- snappingsverhaal te vertellen wil len ze zich inzetten voor het lot van de 53 Nederlanders die nog in Spanje zijn achtergebleven. Veel kritiek hebben ze daarbij op Bui tenlandse Zaken. De ontsnapping van het viertal moet grondig zijn voorbereid. "Sinds 1 januari, toen ik daar kwam. is er aan gewerkt", aldus Mauke ten Broeke. Van onder één van hun stapelbedden begonnen zij te graven: volgens de Spaanse poli tie lieten zij het vrijgekomen zand achter in een ongebruikte cel. Nie mand merkte ooit dat er iets aan de hand was. Bij de laatste inspectie lagen de vier volgens de Spaanse justitie nog rustig te slapen. Pas la ter vond een patrouille aan de bui tenkant van dc gevangenis een gat in de muurl Het viertal is - eenmaal in Neder land -verder veilig voorde Spaanse justitie: eigen onderdanen worden niet uitgeleverd. i Staatssecretaris Klein van Onderwijs onderhoudt zich met enige studenten die gistermiddag op het Haagse Binnenhof kwamen demonstreren. Hun demonstratie richtte zich tegen het feit dat zij niet aanwezig mochten zijn bij het mondeling overleg dat de staatssecretaris voerde met de vaste Kamercommissie van onderwijs en wetenschappen over de studie-financiering BONN (AP) - Tussen de West- en Oostduitse rege ring is een fikse diplomatieke ruzie ontstaan waar bij Bonn geprotesteerd heeft tegen wat het noemt de opzettelijke ontvoering van twee westerse grenswachten door de Oostduitse douane. Het incident vond dinsdagavond plaats in het stadje Heilighausen in de noordelijke deelstaat Hessen. De Oostduitsers zeggen dat de twee grenswachten als provocatie de grens overliepen en daarom gear resteerd werden. Klaus Bolling. woordvoerder van de Westduitse re gering, vertelde tegenover journalisten een andere versie, nl. dat Oostduitse douanebeambten de grens overgestoken waren om een krans weg te halen die daar in het kader van de "dag van de eenheid" door een conservatieve jongerenorganisatie was neerge legd. Nadat Bonn in Oost-Duitsland tweemaal tevergeefs om uitleg had gevraagd via haar vertegenwoordiger aldaar Günter Gaus liet kanselier Helmut Schmidt de Oostduitse ambassadeur in Bonn. Michael Kohl. bij zich op het matje komen waarbij een officieel protest is ingediend en de onmiddellijke invrijheid stelling van beide grenswachten is geeist. Volgens goed ingelicht kringen is het incident mo gelijk een wraakactie van de Oostduitsers omdat hun verzoek om uitlevering van dc 26-jarige deser teur Wemer Weinhold niet is ingewilligd. Weinhold vluchtte vorig jaar december naar het westen waar bij hij twee collega grenswachten die hem wilden tegenhouden neerschoot. Volgens het officiële Oostduitse persbureau ADN heeft de onderminister van Buitenlandse Zaken Nier ook een tweede Westduits verzoek om ophel dering beantwoord met een nieuw protest tegen de beweerde grensschending. West-Duitsland draagt de volledige verantwoorde lijkheid voor alle gevolgen die dergelijke acties kunnen hebben, zo zou Nier tegen Gaus hebben gezegd. LOS ANGELES - Een gewonde wordt behandeld in de nabijheid van een gigantische explosie en brand die zich gisteren voordeden ineen westelijke voorstad van Los Angeles. Daar waren arbeiders zo enthousiast met drag lines aan het werk dat zij een ondergrondse olieleiding open trokken. De ontsnappende olie vatte onmiddellijk vlam en zette e< omgeving in vlammen. Drie personen werden gedood gewond bij de explosie t grond, gelijk maakte. i de i die zes grote bedrijve Geslaagd LEIDEN - Aan de pedagogische academie "De la Salle" in Heem stede slaagden voor de zoge naamde "hoofdakte": A. C. P M. Bosman-Van Moorsel, J. P. M. Wal ker, beiden uit Leiden. Aan de Landbouwhogeschool in Wageningen slaagden voor het doc toraal examen zootechniek: R.J.M. Ie Rutte, Leiden, voeding: mevr. M. E. T. Kirchmann, Wassenaar, C. P. Guldemond, Boskoop. Aan de academie voor lichamelijke opvoeding in Amsterdam slaagde voor het mo-examen lichamelijke opvoeding C. M. Versteeg uit Lei den. Aan de Vrije Universiteit in Am sterdam slaagde voor het doctoraal Godgeleerdheid: W. A. Dyrness, Katwijk: voor het doctoraal exa men economie: A. F. P. Bakker Wassenaar, J. H Trauschke, Nieuw Venneip en J. W. de Vries, Leider dorp. Aan de afdeling voor meao van de avondscholengemeenschap Boer- haave in Leiden slaagden: D. J. C. Deckers, Warmond, mej. J. Th. Diemei. Voorhout, mej. J. T. M. Dolle, Zoeterwoude, W. J. Koek. Leiden, mevr. J. M. Meijvogel-De Jong, Katwijk en R. Reumerman, Rijnsaterwoude. proof deel van de Aan de chr. mavoschool in Wasse- ticee dozijn naar slaagden de volgende leerlin- met de gen Baars, L.1 Dorp,H.\ •o-4-diplon Biezen. L. Donker, M. Drunen, K. v. Dijke. E Egmond, R. Griffioen. H. Harbe- rink. T. van Hilten, R. Hoogeveen, L. Huisman, D. Klerks, W. v. d. Kleij, M. Kool, J. Koopsen, J. Möh- len, H. Nell, P. Pont. D. Scheeres, J. Scherpenhuizen, M. Theil, E. v. Veen, G. de Vries. H. de Waard, T. v. d. Wilde, C. Zoethout. In het Academisch Ziekenhuis in Leiden slaagden voor het diploma operatie-assistent van de Nationale Ziekenhuisraad: de dames A. Beunke, S. Grkovic, J. v. d. Hoff. K. D. Pirn, S. Sahtoe-Debie. S. M. Sapoetra-Nasution, C. Witholt- Wils. Voor het huisdiploma opera- tieverpleegkundige slaagde: mevr. A. Verhagen-Bontrop. Aan de scholengemeenschap Bonaventura-Kijckenburg in Lei den zijn voor het jeugd EHBü- examen B geslaagd: J. v. Emmerik, A. Heemskerk, E. Turk, H. Stolker, E. Jacobs, E. v. Rossum. W. v. d. Meer.C. v. d. Zon, E. Spendel. N. de Jong. B. Boker. J. van Rijn, L. En gels, M. Sebel, L. Goddijn en J v. Velzen. Aan de faculteit der geneeskunde van de gemeentelijke universiteit van Amsterdam slaagde voor het tandartsexamen A. J. N. Wepster uit Alphen aan den Rijn. Aan de avondscholengemeenschap „Boerhaave" slaagden voor het di ploma meao D. J. C. Dekkers uit Warmond, J. T. Diemei uit Voor hout, J. T. M. Dolle uit Zoeterwou de. W. J. Koek uit Leiden. J. M. Meijvogel-De Jong uit Katwijk en R. Reumerman uit Rijnsaterwou de. STRAATSBURG (ANP) - Het Europese Parlement heeft de regeringen van de negen lidstaten welke deel uitmaken van de Europese Gemeenschappen gisteren in Straatsburg een laatste schot voor de boeg gegeven. De ministers van Buitenlandse Zaken hebben naar de mening van het Euro pese Parlement lang genoeg het besluit hoeveel zetels dit parlement na de directe verkiezingen in 1978 nu zal gaan tellen voor zich uit geschoven. ADVERTENTIE Heerlijk, helder Heineken. LEIDEN - De Leidse Hengel Com petitie bestaat dit jaar dertig jaar. Ter gelegenheid van dit zesde lus trum werd in het Aarkanaal een jubileum-viswedstrijd gehouden, waaraan door 75 vissers werd deel genomen. Winnaar werd de heer B. Sinteur (Hengelsport) met 21 stuks. De uitslag was verder. 2. H. Moenen (Sportvrienden) 13. 3. De Bezemer (Zuid-West) 13. 4. E. Odijk (Ons Hobby) 12, 5. R. v. Egmond (Hen gelsport) 11.6. W. v. Loon (DVS) 10. 7. J. Sinteur (DVS) 10, 8. H. Later- veer (DW) 10. 9. Verstraten jr. (Hengelsport) 10, 10. H. v. Loon (DVS) 10. 11. Verstraten sr. (Hen gelsport). 12. C. Schouten sr. (Sportvrienden). 13. J. Helversteijn 8. 14. J. v.d. Ploeg (Hengelsport) 7, 15. J. Moenen (DVS) 7. Voorzitter P. Eradus reikte de prijzen uit. Viscollege OASE viste de eerste wedstrijd van het seizoen in de Rijn. De vangst was redelijk. In to taal 156 stuks (14.130 gr.). De uitslag luidde: 1. J. Krassenburg 2880 (29), 2. J. Solleveld 2450 (22), 3. J. Leue- ring 2250 (30), 4. V. Weber 1780 (23), 5. J. Gommans 1560 (13), 6. P. Hop pers 880 (9). 7. Dieke 640 7), 8. H. Hillebrand 535 (9), 9. F. Schoutens 335 (3), 10. A Disseveld 305 (3). Viscollege VOP'74 viste in de Ringvaart. De uitslag was 1. H. v. Houten 36 (3465), 2. A Segijn 14. (880), 3. H. A.. v. Kampen 8 (2120). 4 R. v.d. Zeeuw 11 (710), 5. J. v. Kam- 9. M. Lefebre 465 (5), 10. J. Messe- maker 435 (6). HSV "Ons Genoegen" viste de eer ste wedstrijd van het seizoen in het Aarkanaal. De vangst 255 maatvis- sen met 22 man was matig. De uit slag was: 1. A. Rijgersberg 45 (167 pnt.), 2. L. Waltman 21 (104 pnt.), 3. H v. Egmond 24 (79), 4. H. Knura 14 (58). 5. E. Odyk 19 (52), 6. A Singe- ling 16 (46). 7. S. Stolk 9 (38), 8. C. v.d. Veen 11 (37). 9. R Berkhuizen 11 (32), 10. N. Segaar 12 (29). W "De Bliek" viste de eerste wed strijd in het Aarkanaal. De vangst was slecht. De uitslag: 1. H. Schou ten (grootste bliek). 2. K. Maat, 3. C. Zandvliet sr., 4. C. Maat. 5. D. Bink, 6 H. Leek, 7. W. Smit. 8 C. Zand vliet, 9. W. de Vink, 10. H. Bink. De Gulden Voorn viste zijn vierde wedstrijd in Koudekerk. Vangst zeer matig. Uitslag: 1. G. Harland 30 st 2070 gr.. 2. H. Smit 39-1950. 3. H. van Alphen jr. 21-1680. 4. B. Vel- thuijsen 16-1390, 5. M. Hoogkamer lfr-1350, 6. H. van Alphen sr. ZEILEN -Op devierdedag van de [9-1080.7. H. Schouten 13-520.8. N. stród om de Europese zeiltltel inde Wassink 8-450, 3. J. Schouten Tornado-klasse heeft de Brit Reg &-410. White in Kiel zijn zegereeks van de De visclub PVGW hield de eerste eerste drie dagen niet kunnen wedstrijd op de Kaag. Uitslag: 1. F. voortzetten. Hu moest de strijd sta- Smit 4350 gr., 2. N. Dorrepaal 1700, ken. Winnaar werd nu de Zweed 3 D Leugenng 1440, 4. H. v. Hou- Stjernstrom. De Westduitser ten jr., 5. J. Jongeleen 910, 6. Nagte- Spengler (derde) nam de leiding in gaal 810, 7. W. Rijnsburger 800,8. D. de Wolff 630, 9. S. Redmeijer 210. pen 7 (850), 6. A. v.d. Mcij (5500), 7. M. Kerkvliet 4 (540), 8. A. Dubbel- deman 5 (320), y. J. Kerkvliet4 (470), 10. F. Veltman 4 (300). "Zuid-West" viste een wedstrijd in de Vliet. De uitslag: 1W. Moenen 76 (5320 gr.), 2. H. Schouten 66 (3710), 3. H Noenen 46 (3010), 4. H. v.d. Laan 49 (2950), 5. E. Mooibroek 25 (2850), 6. A Ruis 31 (2410), 7. E. Schreuder 32 (1970), 8. J. v.d. Lucht 26 (1910), 9. R. de Bezemer 31 (1740), 10. J. Mooibroek 21 (1430). Viscollege HSV viste de openings wedstrijd in dc Rechtzijl. De vangst was matig, de uitslag: 1. G. C. Bontje 3060 (29), 2. K. Laterveer 1755 (27). 3. J. Boot 1645 (18). 4 P. Bontje 1400(9), 5. Laterveer sr. 1200 (16). 6. F. Boot 1130(15), 7. J. Loue- nng 1065 (15), 8. G. de Bruin 625 (8), het klassement c aanvaarde resolu tie zegt het Europese Parlement dat de verkiezingen plaats zullen hebben op de datum vastgesteld door de regeringsleiders (dus juni 1978) en herinnert het zowel de ministers van Buitenlandse Za ken als de regeringsleiders er aan dat zij zich aan de officieel gedane plechtige gelofte zullen moeten houden, want de voorbereidings tijd is nog maar kort. Het parlement dat nu indirect ge kozen wordt - de diverse parle menten wijzen uit de gekozen parlementariërs de afgevaardig den aan voor het Europese Par lement-zal in juni 1978 door alle inwoners van de negen landen welke deel uitmaken van de EG gekozen worden. Het grote pro bleem is hoeveel zetels (en dus hoeveel afgevaardigden ieder land apart zal hebben). Op het ogenblik telt het Europese par lement 198 zetels. Vier voorstellen In de onderhandelingen tussen de ministers is mep het tqt nu toe niet eens kunnen worden over het aantal zetels. Door bepaalde verdelingen zouden de kleine landen in feite meer te zeggen kunnen krijgen dan de grote. Door weer andere sleutels zou Luxemburg in feite helemaal niet meer aan bod kunnen komen. Nu circuleren nog vier voorstellen. Een is het voorstel dat afkomstig is van het Europese Parlement zelf en in beginsel is opgesteld door de Nederlandse socialist Pa- tijn. In dit voorstel wordt het Eu ropese Parlement uitgebreid tot 355 zetels (hierbij gaat men in Nederland voor 27 Nederlandse parlementariërs kiezen). De Fransen kwamen later met een ander voorstel omdat zij binnen lands met veel moeilijkheden ge confronteerd zullen worden. Zij stelden voor het huidige aantal zetels voorlopig te behouden. Dan is er het Belgische voorstel cjat ongeveer op een verdubbe ling van net huidige aantal neer komt. De eerste helft blijft ver deeld volgens de nu geldende formule, de tweede helft propor tioneel. Hierbij komt men op een totaal van 401, waarbij er voor Nederland 25 zetels beschikbaar zullen zijn. En tenslotte is er nog het Luxemburgse voorstel aan premier Thorn zelf waarbij het Europese Parlement 366 zetels zal gaan tellen. Het Europese Parlement nam gis teren een resolutie aan waarbij gesteld wordt dat het aantal ze tels tussen de 350 en de 400 zal moeten liggen. De Luxemburgse premier Gaston Thorn merkte in het Straats- burgse debat op dat hij verwacht dat de beslissing over het aantal zetels de volgende maand zal komen. Daarnaast gaf hij in min of méér bedekte termen de waar schuwing dat als het Europese Parlement problemen blijft ma ken over het aantal zetels het de genen die al achttien jaar lang de Europese verkiezingen hebben proberen tegen te houden een goede smoes in handen speelt. Vestiging Buiten dit debat om speelde giste ren in Straatsburg ook nog de kwestie van de vestiging van het Europese Parlement. Het parle ment reist regelmatig heen en weer tussen Luxemburg en Straatsburg voor de maande lijkse zitting. Het ambtelijk appa raat zit in Luxemburg en vele par lementaire commissievergader ingen worden in Brussel gehou den. Het is allang de min of meer stille wens van het parlement een vaste zetel te hebben, waarbij de voor keur van de noordelijke EG- landen naar Brussel uitgaat. In een antwoord op een monde linge vraag uit het parlement, re kende de Europese Commissie, het dagelijks bestuur van de EG in Brussel, voor dat iedere keer wanneer het Europese Parlement in Straatsburg vergadert, het de commissie 28.000 gulden aan vliegkosten oplevert om de par lementaire bijeenkomst te kun nen volgen.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 17