Zwembad kan ook op kei sporthal-parkeerterrein De apotheek heb ie nodig als de kerk en de kroeg' Commissie gaat herbenoeming Vis bekijken Lezers schrijven PVDA (2) in zijn haast om degenen, die voor het commissarisschap van de Leidse Duinwatermaatschappij (LDM) verkozen' zijn met hun aan staande benoeming geluk te wen sen op de hem eigen wijze, vergeet mijn collega Driessen helaas de fei telijke gang van zaken in de ge meenteraad te vermelden. Zijn in gezonden bnef in deze krant van 15 juni j.l. is daardoor nogal tamelijk onbegrijpelijk voor de modale le- Het ging als volgt: mevrouw Geel kerken en mijn partijgenoot In 't Veld traden, na het voltooien van hun bestuursperiode af als com missarissen van de LDM. Vanuit de raad werden de heren Groos (PvdA), Van Duvn (VVD) en Bleijie (CDA) kandidaat gesteld voor deze twee vakatures Bij de stemming waren 33 raadsleden aanwezig, die allen twee stemmen konden uit brengen. De uitslag van de stem ming was: Van Duyn 22 stemmen, Groos 21 stemmen. Bleijie 18 stemmen en 5 stemmen blanco. Verkozen verklaard werden dus Van Duyn en Groos. Aangezien er slechts 18 "linkse" (PPR, CPN, PvdA, PSP) raadsleden aanwezig waren is het duidelijk dat ook en kele CDA- en/of VVD-raadsleden de bekwaamheden van mijn frac tiegenoot voor deze functie hoger schatten dan die van een der andere kandidaten. Anders had hij nooit 21 stemmen verworven Het lijkt me een positief verschijn sel, dat sommige oppositieleden, in afwijking van de star- gepolariseerde partijverhoudingen die hun "leider" in zijn ingezonden brief blijkt voor te staan, bij het uit brengen van hun stem de voorkeur blijken te geven aan een zakelijke beoordeling van de kandidaten. L. F. MEIJER, (fractievoorzitter PvdA) Lorentzkade 3, Leiden LEIDEN - Een subcommissie waarin de fractievoorzitters van alle Leidse partijen zitten zal zich kunnen buigen over de eventuele herbenoeming in 1977 van burge meester Vis. De termijn van zijn benoeming loopt dan af, en de raad kan aan de commissaris der konin gin een advies uitbrengen of dr. A J. Vis herbenoemd moet worden, of dat er een nieuwe burgemeester moet komen waarvan dan een "pro fielschets" gegeven kan worden. LEIDEN - "Ik heb de moed gehad om na de bevrij ding, toen we eigenlijk een soort padvinders gewor- Noorc den waren, van de illegaliteit afstand te nemen err niet 5* li door te gaan in een politieke richting. Ze hebben me ~Die *oen gevraagd om burgemeester te worden. Ik ben iat 36 blij dat ik het niet gedaan heb". Hij zou de opvolger hebben kunnen worden van De Ruyter ,t gJ van Steveninck, de "foute" 'tel. 3 burgemeester van Leiden uit de aeiijk oorlogsjaren, met wie hij in die tijd nog eens samen naar de Britse radio had geluisterd. Met gemengde gevoelens, uiteraard. 14048 9.OO1 Maardrs. D. C. Kok was en bleef apotheker op het Rapenburg. Dat is hij nu al veertig jaar lang. "Ik kon het bloed van De Ruy- idag ter van Steveninck wel drinken, ndorp maar dat liet je niet merken. De «w] apotheek was mijn bescher- orskw, mengel, mijn identiteitskaart, msdal Ik was plaatsvervangend-hoofd Herenj van je luchtbeschermings dienst. Uit dien hoofde had ik Ausweis, kon ik 's avonds op straat lopen. Als apotheker had ik bescherming. Tegen de mof- BLA fen kon ik rustig verhalen ver- jfj tellen, dat ik ergens naar on- IVINC derweg was. Ik was net apothe- biad ker, toen begon de oorlogsdrei ging al. In 1938 ging ik in het verzetswerk, de O.D. (orde- Luider dienst). Per ongeluk ben ik in i leven gebleven; mijn meeste l. vrienden niet". ineme pe oorlog is voor apotheker 2888' Kok een gesloten boek ("al droom ik er wel eens van; Cen- ■Laoo trum dat begrijp ik wel"), 8 dat in later jaren nog wel werd nicue opengeslagen, omdat hij zitting nam in het herdenkingscomité j voor 5 mei. Als apotheker deed f hij in de oorlogsjaren in de stad 11 ("er was een waanzinnige be- >'st f li boefte aan geneesmiddelen") f bekendheid op, waarvan hij la ter profiteerde. "Nu nog, als ik j vooi me met mijn snufferd in de apo theek vertoon, kom ik wel eens i een oude baas tegen die zegt: rschrji hé, ben jij het" "De éénheidsgedachte, die we nu met zijn allen vergeten zijn, Door John Kroon is voor mij de aanleiding ge weest om in ons beroep te be ginnen met de oudedagsvoor ziening". Zo werd Kok de Drees van de apothekers. Of is Drees de Kok van de rest van Neder land? De Leidse apotheker was hem voor en richtte in de begin jaren vijftig de Stichting Ver enigde Nederlandse Apothe kers op. Het uitgangspunt "Men heeft recht om op een be paalde leeftijd te stoppen met werken. Zo ben ik directeur van een stichting geworden, onder mijn directie staan door het hele land nu 65 apotheken. Uitke ringen gebeuren uit het geld, dat het voortzetten van de apo theken oplevert". Het stich- tingswerk, dat hem meer bezig houdt dan de apotheek op het Rapenburg ("dat doe ik er ne ven bij' J* leverde hem dit jaar een koninklijke onderschei ding op. Toch is ook hij klein begonnen: in 1936 in de zaak van mevrouw Du Croix aan het Rapenburg, een weduwe. Uit breiding volgde toen hij later kans zag een apotheek, die op het Kort Rapenburg gevestigd was, over te plaatsen naar het Rapenburg. De opleiding van andere apothekers (Go, Hoek stra), de oprichting van K en O, Kok was erbij betrokken. "Zo'n beroep als apotheker heeft zo'n breed spectrum, je hebt allerlei aanknopingspunten, waarmee je in de sociale samenleving te recht kan komen". Voegt er aan toe: "Maar als iets eenmaal loopt, ga ik graag weg". Apotheker Kok: "Ik ben blij dat ik geen burgemeester geworden ben". We praten in een ruimte, die vroeger tot zijn woning boven de apotheek behoorde (Kok woont nu in Leiderdorp). Een verdieping hoger ligt het kan toor. Gezellige rommeligheid; in de hoek staat een bed Naar achteren toe is de apotheek in de loop der jaren uitgebreid met o.m. een laboratorium. "We hebben hier miljoenen ampul len gemaakt. Maar die zieken huizen hebben nu een eigen apotheek gekregen. Het Elisabeth-ziekenhuis, het Dia- conessenhuis, daar leverden we aan. Dat is de meest zalige tijd geweest". "De apotheek, dat is een insti tuut, datje nodig hebt, zoals je de kerk nodig hebt, de kroeg, de bank, het ziekenhuis. Ik zie apo theken als servicecentrum Een goeie kroegbaas zorgt ervoor, dat zijn klanten niet over de schreef gaan. Voor een apothe ker is vooral belangrijk; blijf contact houden met je publiek, geef deskundige, maar vooral menselijke antwoorden. Dat je kunt waarschuwen: hou er eens mee op. De mentale potentie van de mensen is teruggelopen. Ze hebben librium nodig om rij-examen te kunnen doen. La ten we ook niet vergeten: ge neesmiddelen zijn een zegen, er zijn hele groepen mensen, die het niet zonder zouden kunnen. Belangrijk is wie er in de apo theek achter de balie staat. Laatst belde er een oud vrouwtje op. Ze zei: ik wil er een eind aan maken. Dan moet er een antwoord komen". "Het is adembenemend, wat er hier 's zomers binnen wordt ge dragen. Fruitmanden, bloemen van mensen. Eén sigaret, dat is dan natuurlijk veel belangrijker dan een heel pakje. Het is van onze kant de bereidheid om te helpen. De mensen maken het verder zelf uit; we dringen niets op". Het aantal apotheken in Leiden vindt drs. Kok ruim voldoende; de spreiding zou anders moe ten; in de binnenstad zijn er te veel. "Een apotheek heeft een verzorgingsgebied van tien a vijftienduizend mensen nodig". Hij gelooft niet in een behoefte aan natuurlijke geneesmidde-, len ("dat is scherts"). Wijst op dé pil: "een zuiver chemische stof'. Is wel een voorstander van betere voorlichting. "Ik ben voorstander van overheids voorlichting op dit gebied, ik zie dat als een verplichte zaak". Heeft één keer een personeels lid moeten ontslaan ("omdat hij mij de baas wilde zijn'.'). Apotheker Kok is nu 66 jaar. Hij hoopt binnen afzienbare tijd uit het vak te stappen, dat hij als directeur van een stichting zal blijven dienen. Het is niet zeker wat er met de apotheek aan het Rapenburg zal gebeuren. Begint aan het einde van het ge sprek toch over politiek. "We thouder, dat had ik best nog eens willen zijn. Als je die kerels nu ziet. Het moet toch mogelijk zijn om meer in Leiden te doen? Ja, ik zou het willen doen. Ik weet alleen niet namens welke partij". S*. Drs. D. C. Kok veertig jaar in het vak -23.00 r ff Deel Lammenschans Ventweg straks een fietspad LEIDEN - De werkgroep Fiets-ENWB stelt in een brief aan B. en W. en de gemeenteraad voor om de ventweg van de Lammen- schansweg gedeeltelijk alleen voor fietsers toegankelijk te maken in verband met het verkeer naar het scholencomplex Cronestein. Vanaf het Kamerlingh Onnesplein (sta tion Lammenschans) tot de toe gang van de scholen zou de ven tweg fietspad moeten worden. Hierdoor is het ook mogelijk om meer groen aan te leggen voor het station. Op de rest van de ventweg zou het autoverkeer slechts in éen richting mogen rijden (in de rich ting van de rotonde naar de scho lentoegang toe). Vanaf de scholen kunnen de automobilisten schuin de ventweg oversteken naar de Lammenschans weg. Protest woonboten V erkeersoverlast Utrechtse Veer LEIDEN - Enkele bewoners van woonschepen aan de Utrechtse Veer hebben geprotesteerd tegen plannen om het Veer voor fietsers en bromfietsers toegankelijk te maken in twee richtingen Het drukke verkeer maakt de Utrechtse Veer nu al onveilig voor voetgan gers, omdat er geen stoepen zijn schrijven zij in een bnef aan de ge meenteraad, en door de "schots en scheef geparkeerde auto's". Zij pleiten voor afsluiting voor alle verkeer (behalve bedienend ver keer), de aanleg van drempels en trottoirs. Zij wijzen tenslotte op overlast door het lawaai van brommers. zj)an ruimte voor handbal Libs'1 LEIDEN - In de 3,5 miljoendie voor de bouw van een overdekt zwembad bij de Vijf Meihal aan de reserves van de Leidsche Duinwater Maatschappij (een gemeentelijke N V.) zou moeten worden onttrokken, zit ook een bedrag van 115.000 gulden, zijnde de kosten die destijds door de stichting de Welzijns- bron zijn gepiaakt. Deze stich ting heeft - in het geheim, maar met medeweten en toestemming van het vorig college van B. en W. - gepoogd een zwembad op soortgelijke wijze te financie ren. Dit bad zou gebouwd moe ten worden aan de Vondellaan (inmiddels is zeker dat daar een ijshal komt). Betaald secretaris van deze stichting was destijds het toe- Liever niet twee keer... nmalige PvdA-raadslid, thans wethouder. Van Aken. Een en ander leidde tot een debatje gis teravond in de commissiever gadering, wat als een voor proefje kan worden beschouwd voor één van de komende raadsvergaderingen Het CDA-raadslid Bosch was er al lerminst over te spreken, dat deze 115.000 gulden "nu ten laste komt van de zwemmers". Hij vond dat duidelijk moest overkomen waaruit de 115.000 gulden is opgebouwdWethou der Tesselaar somde op: 60.000 gulden salariskosten40.000 ar chitecten kosten en 15.000 gul den als een nog betwiste vorder ing. "Dit moet toch geregeld wordenWe vonden het het beste om het hierbij te doen." Wethou der Van Dam stelde dat het sinds jaar en dag gebruik is om alle voorbereidingskosten bij een uiteindelijk voorstel aan de raad in de totale kosten mee te nemen. Bosch: "Er was hier geen raadsbesluit over." Van Dam: "Maar wel een opdracht van B. en W." Bosch sputterde nog maals tegen (Van Dam: "Al die stukken hebben ter inzage gele gen"), maar Tesselaar maakte een einde aan de discussie: "Dit aspect moeten we maar in de raad behandelen. Anders doen we het twee keer." Dit procedurevoorstel staat in een nota aan B. en W. die maandag aan de orde zal komen in de commissie voor bestuurlijke aangelegenhe den. De nota wijst er nadrukkelijk op dat de raad in principe geen enkele zeggenschap heeft over burge meestersbenoemingen. Voordat de commissaris der koningin een aan beveling doet moet hij wel de raad horen als het gaat om een nieuwe benoeming; bij een herbenoeming is dit horen van de gevoelens van de raad niet voorgeschreven. De ge meenteraad kan wel uit zichzelf haar mening kenbaar maken aan de commissaris. "Omdat het uiteinde lijk gaat om een politieke zaak, zou het niet ondienstbaar zijn, als de aangelegenheid onderwerp van be raad zou uitmaken van de fractie voorzitters." m. felDEN - De mogelijkheid bestaat dat het nieuwe overdekte zwembad in Leiden niet op -ïftt schoolsportveld achter de Vijf Meihal wordt aangelegd, maar op de huidige parkeer plaats van de sporthal. Op de helft van veld zou dan parkeerruimte moeten komen; de ,er jdere helft zou voor handbal gebruikt kunnen worden. De vereniging die nu nog op mipomburg speelt, heeft zich hiervoor al gemeld. '™fci ,jjt vertelde Sportstichting- airecteur Philipsen gisteravond n de vergadering van de eom- oor o.a. sport en recrea- iwegfic, waarin het plan van B en W eren&m een nieuw zwembad in Lei- 53ojlen Zuid-West te bouwen, ter -lOf:prake kwam. Door dé komst van ir tiit zwembad zal één van de voet balverenigingen die gebruik ma ken van de accommodaties aan fle Boshuizerkade naar de gggJiteuwe velden in het Morskwar- len lier moeten verhuizen. Het vrij- t i8tomende veld kan dan worden 'nr|jiebruikt als traimngsaccommo- ;ider|atie, als vervanging voor het 8 lirórtveld achter de Vijf Meihal, ^28^iat nu als zodanig door de voet- min^alverenigingen wordt gebruikt I raadsleden Duivesteijn (PvdA) jn Bosch (CDA) drongen er op (an om bij de verdere ontwikke- Ingen van de zwembadplannen i. ï/1 overleg te treden met de voet en Taalclubs Wethouder Tesselaar ferwachtte dat de verhuizing van én der verenigingen "pijn zal •aan doen", gezien het feit dat ze jliemaal beschikken over kanti- eideiies. £^gJivesteijn reageerde daarop met: iro De verenigingen hebben het al- t687,ijd geweten. We moeten ver dachten dat ze staan te popelen om te verhuizen, gezien de druk die er steeds op de gemeente is uitgeoefend. Maar ik vermoed dat ze naar elkaar zullen wijzen". Overigens zou met name ZLC niet onwillig zijn om naar de Mors te verhuizen. Wel is een extra com plicatie bij de verdeling van de voetbalvelden, zo zette Philipsen uiteen, de onzekerheid die er nog altijd bestaat over de toekomst van het Pomona-complex aan de Nachtegaallaan. De discussie over de voetbalclubs kwam overigens nadat daarvoor de ambtelijke nota, waarop de bouw van het overdekte zwem bad in Zuid-West en het voorlo pig tot 1985 afzien van de bouw van nóg een open bad in Leiden stoelt, van veel kritiek was voor zien door vooral Bosch (CDA), maar ook Groos (PvdA). Zij laak ten de wijze waarop met cijfers was omgesprongen, of het ont breken van gegevens. B en W wil len voorlopig afwachten wat het effect zal zijn van het nieuwe bad De Zijl, in combinatie met De Vliet, alvorens verdere stappen tot de bouw van nog een open bad te ondernemen. Maar door het ontbreken van ervaringscijfers is de noodzaak daarvan moeilijk te bewijzen. •q Op 9 juni j.l. is in Leiden opgericht een afdeling van de i_ Algemene Vereniging van Leerkrachten (A.V.L.). Een vereniging, die staat voor het behoud van de positieve normen in het onderwijs, a; Voor inlichtingen kunt U zich wenden tot het secretariaat. Guido Gezellestraat 30 te Hazerswoude/Rijndijk 2432. h irdt lid van de enige onafhankelijke Algemene Leerkrach- ibond voor alle takken van onderwijs. Tesselaar "In een arbitraire kwes tie als deze is gewerkt met het gemiddelde dat de Vereniging van Nederlandse Gemeenten hanteert en een x-aantal gemeen ten". Zo is er in de nota van uitge gaan dat elke inwoner gemiddeld vijf maal een open zwembad be zoekt; zou dit getal op zes worden gesteld dan is er normatief in de Leidse agglomeratie nog een openluchtbad nodig." Bosch vroeg zich ook af waarom met name de plaats in Zuidwest voor het nieuwe overdekte bad was gekozen en niet het Mors- kwartier. Wethouder Tesselaar gaf toe dat er in de Mors best ruimte voor een zwembad te vin den zou zijn, "maar we hebben gezocht naar een plaats ten op zichte van De Zijl (dat in de Kooi ligt), van waaruit een bepaald in wonertal bediend kan worden. Voor het Morskwartier is het bad eventueel bereikbaar via de toe komstige Churchillbrug." Ook de ligging ten opzichte van een groot aantal scholen heeft bij de keuze voor de Boshuizerlaan een rol gespeeld, evenals de moge lijkheid om een combinatie te maken met de accommodatie van de Vijf Meihal. Duivesteijn drong er wel op aan om het terrein waar de fabriek van IBB-Kondor tijdelijk staat (Hoge Morsweg) voorlopig nog in re serve te houden. "Het staat voor mij als een paal boven water dat als er in de toekomst nog een zwembad wopdt gebouwd, dat voor het Morskwartier, in combi natie met de Stevenshofpolder zal zijn", zei hij. Tesselaar zette ook uiteen dat er bij de accommodatieplanning van uit wordt gegaan, dat de doelstel ling van het schoolzwemmen al leen is: het leren zwemmen. Daardoor kan worden volstaan met lesgeving van enkele uren aan derde en vierde klassers. ik Van de ervaringen, die o.a. met opgedaan, hangt af of er nog een Bosch was het daar niet mee eens: "Schoolzwemmen heeft veel waarde als lichamelijke opvoe- ding". Volgens ambtenaar Van der Loo, samensteller van bovenge noemde nota, beheerst gemid deld zo'n tien leerlingen van een derde klas de zwemkunst al, om dat ze les hebben gehad bij een vereniging. De verenigingen, gis teravond ook in de vergadering vertegenwoordigd, zouden bij de bouw van het bad aan de Boshui zerlaan de beschikking kunnen krijgen over het Zweilandbad. Dat is destijds voor het school zwemmen gebouwd, maar, zei Tesselaar "Het is daarvoor een onmogelijke plek: er is zegge en schrijve één school in de buurt". Op een vraag van Duivesteijn of hogere overheden (Gedepu teerde Staten) akkoord zullen gaan met de wijze waarop de bouw van het nieuwe bad wordt het bezoekersaantal van het nieuwe open bad in Leiden wordt gebouwd. gefinancierd (door gelden te ont trekken aan de Leidsche Duin water Maatschappij), zei we thouder Van Dam (financiën): "Ik verdacht in minder dan vier zwembad De Zijl (zie foto) worden maanden toestemming". Duivesteijn: "Als ze geen toestem ming geven, gaat het hele feest niet door, dat moet iedereen zich goed realiseren." 'DE NOORDERWIEK' NEEMT AFSCHEID LERARESSEN LEIDEN - De R.K. Scholengemeenschap "De Noorderwiek" zal deze week afscheid nemen van haar adjunct-directrice Mevrouw J. W. E. Meijs-Edelhauser en Mevrouw M. J. H. Bonnet. Beide leraressen hebben de pensioengerechtigde leeftijd bereikt. Donderdag 17 juni zal er door de leerlingen een afscheidsfeest georganiseerd worden, terwijl er vrijdag 18 juni 's avonds tussen half zes en half zeven een afscheidsreceptie wordt gegeven voor bekenden en belangstellenden. Mevrouw Meys-Edelhauser sinds augustus 1969 adjunct-directrice, hield zich vooral bezig met de sociale begeleiding van de leerlingen en gaf daarnaast nog les in de vakken Nederlands en biologie. Mevrouw Bonnet heeft zich de afgelopen jaren vooral ingezet voor de muzikale omlijsting van de Eucharistie vieringen op de school. Opvolgster van mevrouw Meys-Edelhauser wordt de uit Delft afkomstige lerares mevrouw Maas.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 3