Bal wint ronde in Woerden Blijvende zorg over het historische kerkgebouw ALFRINK EN DE KERK Madera overtuigt nog niet bij De Munnik Overheidssubsidies onvoldoende Aanval Kuiper mislukt WOENSDAG 16 JUNI 1976 -«.ijnjjiimm PAGINA 17 De zorg van de Bouw- en Restauratiecommissie van de Hervormde Kerk over de situatie waarin vele historische kerkgebouwen komen te verkeren, is onverminderd. Dat staat in het pas verschenen jaarverslag over 1975. Hoewel", aldus het verslag, "de Civiele Werkzaamheden regionaal f "erking met de wordt verstrekt". Rijksdienst voor de Monumenten zorg voortreffelijk is, en bij deze dienst alle begrip bestaat voor de financiële zorgen waaronder vele hervonnde gemeenten gebukt dëe'l da?het vë'retrckken gaan, laten s lands financiën het niet toe, dat subsidies voor restau raties in voldoende mate worden verstrekt of toegezegd. De enige mogelijkheid om tot restauratie van een cultuur-historisch waarde vol kerkgebouw te kunnen over gaan is gelegen in gebruikmaking van de overheidssubsidie die in het kader Hoewel de commissie dankbaar i dat dankzij deze dienst, enige be langrijke restauraties konden wor den uitgevoerd, blijft zij van oor- subsi dies in het kader van de werkver ruiming een noodmaatregel is. Ty perend voor de financieel- economische situatie waarin ons land verkeert. De eerste stappen zijn gezet om te komen tot een subsidieverstrek king voor hét onderhoud van ge bouwen die niet op de lijst van de dienst Aanvullende Monumentenzorg staan maar die uit stedebouwkundig of land- - schappelijk oogpunt toch van be tekenis zijn. Een afvaardiging van de rk Kerk en de secretaris van de Bouw- en Res tauratiecommissie hebben hier over een gesprek met de minister van volkshuisvesting gehad. De minister bleek niet afwijzend tegenover deze gedachte te staan. Van het ministerie.werd inmiddels bericht ontvangen, dat de minister een staatscommissie in het leven zal roepen ter voorbereiding van een desbetreffend wetsontwerp. Eén lid van deze commissie zal de Zwarte theologie kiest radicaal voor verachten KAMPEN - Zwarte macht is, ook theologisch gezien, onmisbaar Hervormde Kerk vertegenwoordi voor een echt menselijk bestaan van de zwarte mens, aldus Allan Boesak in zijn proefschrift "fare well to innocence", waarop hij promoveerde aan de theologische hogeschool te Kampen. Boesak is afkomstig uit Zuid-Afrika en is predikant van de Nederduits Ge reformeerde Zendingskerk. Sinds 1970 studeerde hij in Kampen. Volgens Boesak is het voor de theologie niet mogelijk voorbij te gaan aan vragen van rassen- en klassenverhoudingen. In het oude testament is Jahweh in de eerste plaats bevrijder en het geloof van Israël richt zich obk in de eerste plaats op Jahweh als bevrijder. Op dezelfde wijze is Jezus van Naza reth bevrijder in het nieuwe tes tament. De zwarte theologie is in de geschiedenis van het christen dom de beweging, die het weer opneemt voor de kern van het evangelie, in haar radikale keuze voor de zwakken, verachten en miskenden in de samenleving. Zij treft hier niet alleen een van de meest wezenlijke, maar ook een van de meest verraden elementen van de gereformeerde traditie, al dus Allan Boesak. Promotors van Allan Boesak wa ren prof. dr. G. Rothuizen te Kam pen en prof. dr. G. Wilmore uit Ro chester in de Verenigde Staten. gen. Het jaarverslag vermeldt ook nog, dat de Monumentenwacht Neder land aanzienlijk werd uitgebreid. Utrecht, Noord-Brabant. Limburg en Zeeland kregen afdelingen hier van. Voor vele colleges van kerk voogden betekent het lidmaat schap van de Monumentenwacht een aanzienlijke verlichting van zorgen. Tegen een geringe vergoe ding wordt het kerkgebouw jaar lijks volledig geinspecteerd, waar door kostbare onderhoudsbeurten wegens achterstallig onderhoud worden voorkomen. Aan detheologisehe faculteitvan de Leidse universiteit is gisteren een drie weken durende zomercur sus vooreen dertigtal theologen uit de Verenigde Staten en studenten uit Canada, Ghana, Mexico en Po len begonnen, de derde in een reeks sinds 1972. Het thema van de cur sus is de inwerking van hetevange- lie op het christendom en de cul tuur in Europa. In de eerste week wordt een histo risch overzicht gegeven van de ontwikkelingen in christendom en cultuur *sinds de Tweede Werel doorlog, in de tweede week staan de invloed van de Verlichting en ethische vragen centraal en de laat ste week confronteert de deelne mers met de vraag welke mogelijk heden de kerken in een geseculari seerde wereld in de toekomst heb ben. Behalve docenten uit de eigen fa culteit zullen ook theologen uit an dere universiteitssteden het woord voeren, onder wie Sperna Weiland, Van Laarhoven, Baarda, Haarsma en Kuitert, en ook bisschop Ernst 0 De heer A. Schlatmann te Oegstgeest heeft in Echternacht ter gelegenheid van zijn 25ste bede vaart naar het graf van de heilige Willibrodus - een bedevaart die hij mede organiseerde - uit handen van mgr. dr. J. Hengen, bisschop van Luxemburg, een onderschei ding ontvangen, het ridderschap in de Orde van de Eikenkroon van Luxemburg. De onderscheiding werd hem bij het graf van Willi- brordus namens groothertog Jan van Luxemburg uitgereikt in het bijzijn van 240 Nederlandse bede vaartgangers, onder wie kardinaal Alfrink en de geestelijke leider van de bedevaart, rector drs. Vreeburg te Leiden. Pastoor A. Saers van de rk paro chie van de heilige Lodewijk te Leiden wordt in augustus pastoor van de parochie van Maria Presen tatie in Roelofarendsveen, als op volger van pastoor G. van Leeuwen die met emeritaat gaat. De opvolger van pastoor Saers in Leiden wordt rector drs. A. M. E. Vreeburg, die onlangs zijn zilveren priesterjubi leum vierde. Het Vaticaan heeft de Ier mgr. John Gordon benoemd tot aposto lisch pro-muntius in Den Haag, als opvolger van mgr. Angelo Felici die naar Lissabon vertrekt. Mgr. Gor don is nu pro-nuntius (afgezant van de paus) in New Delhi. Hij is 64 jaar. In 1948 kwam hij bij de diploma tieke dienst van het Vaticaan. Aan vankelijk werkte hij in Rome bij het Vaticaanse staastssecretariaat. In 1971werd Gordon pro-nuntius in New Delhi. Het is nog niet bekend, wanneer hy zijn post in Den Haag zal innemen. Pijnlijk raadsel Dr. P. D. van Roijen te Assen, hoofdredacteur van het principieël-vrijzinnige blad "Zwingli", vindt het een "pijnlijk raadsel" dat men in vrijzinnig- protestantse kring niet alles op al les zet om aan de VPRO deze "bla merende naam" te ontnemen. Een raadsel is, volgens dr. Van Roijen, ook dat de VPRO nog Steeds wordt geduld in de Centrale commissie voor het vrijzinnig Protestantisme, terwijl de Zwinglibond daaruit nog steeds wordt geweerd (omdat an ders de Vereniging van vrijzinnig-Hervormden de com missie zou hebben verlaten). Dr. Van Roijen schrijft dit stukje in het blad "Zwingli" naar aanleiding van de reacties op de "beruchte uit zending van de VPRO op Witte Donderdag onder de titel "De on dergangvan deOanan". Metds. mr. Jvan Leeuwen meent hij, dat de V van VPRO niets met vrijzinnig en de P niets meer met protestantisme te maken heeft. (Het plan tot op richting van een nieuwe vrijzinnige omroep is opgekomen in "principipieël-vrijzinnige" kring - red.). Er bestaat in Nederland naast een Bond tegen het Vloeken ook een Comité tegen Godslastering. Dat kreeg indertijd enige bekendheid door een handtekeningenactie tegen de plannen voor een film over het liefdesleven van Christus. Het heeft het bestuur van de VPRO nu een brief geschreven waarin wordt geprotesteerd tegen het pro gramma "De ondergang van de On- an", dat "schandalig, vies en gods lasterlijk van toon" was. "Wij zou den het op prijs stellen als u wilde bewerken, dat er een eind wordt gemaakt aan dergelijke schunnige vertoningen". Beroepingswerk: Hervormde Kerk - beroepen te Eethen en Drongelen kand. A. van der Meer Utrecht, te Strijen L. Roetman Er- melo, te Elburg J. Kruijt Wierden; bedankt voor Waddinxveen en voor Krimpen aan de Lek P. Ver- maat Vlaardingén, voor Rijswijk E. J. C. Hamminga Steenwijk; aange nomen de benoeming tot zieken huispredikant te Utrecht (Anthonius-ziekenhuis) kand. A. van 't Hof aldaar, naar Elin C. A. Helms Delft. Geref. Kerken Vrij gemaakt Buiten Verband: beroe pen te Amsterdam P. Veldstra Leerdam. Geref. Gemeenten: be dankt voor Corsica (Ver. Staten) M. Mondria Waardenburg. Geref Kerken: aangenomen naar Hein- enoord P. Bijl Dryber (Dr.). In een brief aan de president van Malawi, dr. Banda, heeft de Wereld raad van Kerken zijn bezorgdheid uitgesproken over de vervolgingen van Getuigen van Jehova in dat land. De vervolgingen komen voort uit het feit dat de Getuigen geen lid willen worden van de Congrespar tij, de enige politieke partij in dit land. Dr. Potter, secretaris-generaal van de Wereldraad, pleit er bij de rege ring van Malwai voor, de Getuigen vrij te laten en gesprekken op gang te brengen die een eind kunnen maken aan de huidige moeilijkhe den. Hij biedt ook de diensten van de Wereldraad daartoe aan. \entenonderhoud kost vele miljoenen. Het beschikbare kapitaal onvoldoende. Dankzij de vrijgekomen gelden voor regionale rruiming zit Monumentenzorg de laatste tijd wat ruimer in het Remonstrants beraad over Zuid-Afrika De remonstrantse gemeenten en kringen in ons land gaan zich de komende maanden bezighouden met een voorstel dat betrekking heeft op de verhouding van het bdrijfsleven met Zuid-Afrika. In dit voorstel is een oproep aan het bedrijfsleven opgenomen om bij be slissingen over investeringen in dat gebied sociaal-ethische en politieke overwegingen te laten meespreken. Het voorstel behelst ook een uit spraak tegen verdere investeringen op dit ogenblik. Na de discussies in de gemeenten en kringen komt het in het bestuur van de Broederschap terug. Tot een en ander werd besloten op een in Waddinxveen gehouden al gemene vergadering. Kardinaal Alfrink is van het Nederlands katholieke tapijt verdwenen. Bij zijn zilveren bisschopsjubileum heeft de kardinaal als aartsbisschop van Utrecht afscheid genomen. Als geschenk kreeg hij het boek "Alfrink en de Kerk. 1951- 1976". In een historische studie kenschetst prof. Van Laarho ven hem als iemand, "die zyn stukken altyd kent, die drom mels goed weet te luisteren en die steeds een voorraad zinnige opmerkingen klaar heeft voor (int". Hij prijst V) hem voor zijn heldere stelling neming en degelijke argumen tatie. Zijn collega Van Leeuwen on derkent zyn passie voor het Evangelie, trouw aan Kerk en paus, en diep besef van verant woordelijkheid. In de bundel wordt hij een voorzichtig en kri tisch wetenschapsman ge noemd en wordt zijn terughou dendheid, zijn relativerend en altijd verzoenend optreden toe gejuicht. Prof Haarsma Schrijft over hem als over een man, "die geen uitbundige emotionaliteit en gepassioneerdheid bezit; hij wordt veeleer gekarakteriseerd door gedistantieerde intellec tualiteit". Prof. Goddijn noemt hem "een gedistantieerde her vormer en meent, dat hij geën "poseur en geen prater is". Deze lof komt hem allemaal toe, naar myn mening. Moeilijk ga ik het pas krijgen als Jan ter Laak hem schildert als "een geëngageerd woordvoerder van Pax Christi". Dat is waar, maar daat gaat het nu net om. Als primaat van de R.K. Kerk in Nederland kon hij zich naar mijn mening nauwe lijks veroorloven om zich zo ge prononceerd op te stellen als hij deed. Hij mag dan volgens prof. Van Laarhoven zijn stukken al tijd kennen, maar dat zijn nog niet altijd de goede stukken. "Als ik dat geweten had" zei hij eens tegen vertegenwoordigers van de KVP-fractie uit de Tweede Kamer, "dan had ik heel anders gereageerd". Toen werd afgesproken, dat voordat Pax Christi de kardinaal in het openbaar iets zou laten zeggen over bepaalde politieke zaken, hij contact zou opnemen met de KVP-fractie. Ik krijg niet de in druk, dat dit veel gebeurd is. Overigens een boek dat ieder een die geïnteresseerd is in de persoon van de kardinaal, moet lezen. "Alfrink en de Kerk. 1951- 1976", AMBO, 24,50. THEO KROON. WOERDEN - Uiteindelijk kreeg de profronde van Woerden nog een verrassende ontknoping. Niet de snelle Jan Raas, maar zijn streekgenoot Cees Bal eiste in de eindsprint de zege voor zich op. Voor de vazal van Eddy Merckx; die zich in feestvierend Woerden niet zo had ingespannen voor de vette leidersprijs, z'n eerste overwinning van dit seizoen. Bal was er oprecht gelukkig mee, omdat de Zeeuw evenals vorig jaar weer met privé-problemen kampte. Kopman Merckx, die zelf consta teerde dat "Balletje" niet met de juiste instelling koerste, haalde de enige Nederlander van de Molteni-ploeg vlak voor de Ronde van Italië tien dagen bij hem in huis om hem weer moed in te praten. "Dat heeft me wel goed gedaan", oordeelt Bal achteraf. "In de Giro liep het in de eerste week nog wat stroef, maar daarna is de vorm weer gekomen". De enige smet op zijn Italiaanse optreden was de posi tieve dopingcontrole, waardoor Bal een voorwaardelijke schorsing op liep. "Het is jammer, dat we nu niet met de ploeg naar de Ronde van Frankrijk gaan", overdacht Bal. "Maar Merckx heeft het toch nog niet definitief afgewimpeld. Don derdag bekijkt dokter Asselbach, die hem ook in Italië heeft verge zeld, zijn blessure. Daarna neemt WOERDEN - Roger de Vlae- minck heeft zich met toe stemming van sponsor Brook lyn teruggetrokken voor de Tour de France. Directeur Perfetti en dokter Modesti zijn speciaal uit Italië overgeko men om de Belg in het bijzijn van zijn eigen arts te keuren. Een "bloedprop" in het bo venbeen schakelt De Vlae- minck voor onbepaalde tijd uit. Niettemin zal Brooklyn toch met een equipe in de Tour pre sent zijn. De ploeg wordt nu opgebouwd rond de Belg De Witte en de Italiaan Bellini. LEIDERDORP - De favorieten bij het hoofdnummer, het herenenkelspel B, van het tennistoernooi van De Munnik in Leiderdorp zijn gisteren voor het eerst in aktie gekomen. De als eerste geplaatste Bram Madera behaalde een weinig overtuigende overwinning op Paul Kallenberg, terwijl Jaap Temminck met weinig moeite Tuyn passeerde. Gerard V; het peloton. De streekfavoriet werd derde in Woerden. Merckx pas definitief zijn beslis sing". Het wedstrijdbeeld in Woerden werd al vlot door Raas en Bal be paald. Op het door de regen uiterst gevaarlijke parcours, namen zij snel een ruime voorsprong, toen het peloton door valpartijen weinig risico wilde nemen. Bij de tuime lingen raakten ook Tour kanshebber Joop Zoetemelk en onder anderen Cees Stam betrok ken. Zoetemelk kon na een achter volging weer aansluiten, maar stayer Stam brak" een midden- handsbeentje en is voorlopig uitge schakeld. Na ruim veertig kilome ter, toen Raas en Bal al een ronde voorsprong hadden genomen, de marreerden streekfavoriet Gerard Vianen en Aad van den Hoek. Hoewel het tweetal dicht bij de lei ders kwam, konden zij de Zeeuwen niet meer verontrusten. Nadat Via nen zich van de derde plaats had verzekerd won Gerben Karstens de spurt van het peloton, waarin zich een zestal renners nog licht hadden afgescheiden. Ronde Zwitserland Hennie Kuiper is er gisteren niet in geslaagd de leiderspositie in de ronde van Zwitserland te herove ren op de Fransman Andre Rome ro. De wereldkampioen heeft het geprobeerd in de zware zevende etappe, die over de Gotthard en de Furka voerde. Op de Gotthard ging hij er alleen vandoor, maar Romero slaagde erin Kuiper terug te pak ken. Jose Pesarrodona kon profite ren van de strijd tussen Kuiper en Romero. De Spanjaard wori de etappe met een voorsprong van 57 seconden op een groepje waarin alle favorieten zaten. Het peloton begon in gesloten for matie aan de beklimming van de Gotthard (na 78 kilometer), toen Hennie Kuiper zijn kans waagde. Hij ging niet tot de bodem van zijn kunnen met het oog op de nog ko mende zware kilometers. Hierdoor bleef zijn voorsprong op de top be perkt tot 25 seconden. Romero kwam als tweede boven. De Fransman had een groepje stekken op sleeptouw: Bert Pronk en Dieter Thurau, die de vlucht van Kuiper controleerden, Fernandez, Martins, Pesarrodona en Pollentier. In de lange afdaling slaagde de groep erin Kuiper te achterhalen. Alleen Fernandez kon het tempo niet vol houden. Twee kilometer voor de beklim ming van de Furka demarreerde Jose Pesarrodona. Niemand rea geerde en de winnaar van de Ronde van Spanje zette door. Kuiper, Pronk en Thurau wezen Romero erop, dat hij zijn trui moest verde digen. Tenslotte bedroeg de achter- stand van de Spanjaard in het al gemeen klassement niet meer dan twee minuten en zeven seconden. Romero beschikte echter niet over de steun van ploeggenoten. Toen de voorsprong van Pesarrodona was opgelopen tot ruim anderhalve minuut, begonnen de Raleigh- coureurs aan de achtervolging om hun eigen posities te verdedigen. Zij konden hun numerieke meer derheid niet gebruiken om Romero los te rijden. Romero werd tweede, Bert Pronk derde, Thurau vierde, Pollentier vijfde Kuiper finishte als zevende. Tijdens de zevende etappe is de Fransman Gay ten val gekomen en daarbij ernstig ge wond geraakt. Gay liep een sche- delbasisfractuur op. Mond-op- mond-beademiung van rondearts Grünig deed erger voorkomen. Algemeen klassement 1. Romero 27 uur 16 minuten en 51 seconden, 2. Kuiper op 9 seconden, 3. Martins op 22 seconden, 4. Pollentier op 1 minuut 8 seconden, 5. Pesarrodona op 1.10, 6. Pronk op 1.23, 7. Maer- tens op 4.52,8. Julien (Fra) op 6.19.9, 9. Thurau op 8.00. Bram Madera moest zijn partij tegen Unicum-speler Paul Kallen berg de eerste set afstaan met 3-6. De aanvoerder van Roomburg wilde in die set te snel scoren en daarbij forceerde hij teveel. Daar naast kwam dat Paul Kallenberg, die weinig risico's nam, een goed oog had op de dropshots die Ma dera lanceerde. Net toen de toe schouwers zich begonnen af te vra gen of de veelvoudige titelhouder Madera misschien eindelijk op zijn retour zou zijn, schakelde de Lei- denaar over op zijn vertrouwde "schaaktennis" met precies afge paste drives en pas dan een afma kende klap als de mogelijkheid daartoe zorgvuldig was voorbereid. Tegen dat spel had Kallenberg geen passend antwoord klaar," het werd 3-6, 6-3, 6-2 voor Madera. Veel sneller dan Madera kwam Jaap Temminck langs zijn tegen stander N.Tuyrf: 6-3,6-0. "Ik moest even de kat uit de boom kijken" zei hardhitter Temminck, "en ik had aanvankelijk toch wel wat last van de miezerige regen". Daardoor kon Tuyn nog een redelijke score berei ken in de eerste set. Toen Tem minck evenwel op gang was geko men vlogen de services en knal harde topspin forehands Tuyn om de oren. In de halve finale weet Ma dera alvast wat hem te wachten staat. Er was nog een partij, waar de forehand triomfeerde. Dat was bij het enkelspel tussen Har Meijer en Hans van der Loo: 5-7,6-1,6-0. Har Meijer na afloop: "Ik speel nu met een stalen racket en dat bevalt me geweldig". Dames In het damesenkelspel B wist Li^g.- lotte van der Bijl de eerste set van haar partij tegen Helene van Pari don zonder al te veel problemen op haar naam te brengen: 6-0. In de tweede set van deze interessante wedstrijd zette de struise, blonde Unicum-speelster al haar respect voor Van der Bijl overboord en schroefde het eigen zelfvertrouwen danig op. Zij startte een offensief dat Liselotte van der Bijl tot grote waakzaamheid dwong. De gerouti neerde Foiescatespeelster gaf de winst overigens niet uit handen en won in twee spellen, 6-0,6-4. Bij het damesenkelspel C bereikte Helene van Paridon wel de volgende ron de. Dankzij een zwaar bevochten overwinning op A. Schellenberg (6-4, 3-6, 6-2) plaatste zij zich voor de kwartfinales. Daarin komt ook uit M. van Oostrom, die haar tegen standster L. de Mooy met 6-2, 6-3 zonder al te veel problemen ver sloeg. N. Toole klopte A. van Veen, eveneens in twee sets. Het were 6-2, 6-4. D. Knot was eergisteren al zover gekomen. Toen schakelde Knot de als eerste geplaatste Mia Smit verrassend uit. Dubbel In het herendubbel werkte de combinatie Visbeen/A. de Wit zich met moeite langs het tweetal Blok- ker/Adamse. In de eerste set were het 6-2, maar daarna was een tie break nodig om de beslissing te forceren: 7-6. Bij het herendubbel C viel er een verrassing te noteren, het UVS-duo Mattie Kante- been/Gerard Désar wist zich voor de volgende ronde te plaatsen door een 6-1, 6-3 zege tegen de jonge combinatie Van Maanen/Blom- mendaal jr. FRANK BOI^TE

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 17