VOS-cursus geeft vrouwen een dosis zelfvertrouwen Rotterdam-Zuid net gered Tien jaar voor doden vriendin Rol van z'n leven VIKING AFGEREMD Westduitse grens wachten ontvoerd Kringstrijd beheprst door drie zwemmers WOENSDAG 16 JUNI 1976 VARIA PAGINA 11 De voormalige SS-soldaat Cor nells Mulder (65) uit Deventer die in de film 'A bridge too far" de rol van SS-officier vervulde zal door regisseur Richard At- tenbourough van verdere deel neming worden uitgesloten. Mulder was ingehuurd omdat hij zo'n 'echte Duitse kop' had en zijn rol zo levensecht vervulde. In een interview met een plaat selijk dagblad verklaarde de man nog steeds overtuigd SS-er te zijn. Hij noemde zijn figuran tenrol 'de kans van z*jn leven' omdat zijn wens ooit nog eens als officier van zijn oude korps op te treden nu in vervulling was gegaan. Mulder liep ook tegen de orders in buiten 'film tijd' met het uniform rond. Attenbourough verklaarde vre selijk geschrokken te zijn van het interview. Hij heeft de con tacten met Mulder direct ver broken. De gegevens van nieuw aan te trekken figuranten zul len zorgvuldiger worden nage gaan om dit soort dingen verder te voorkomen. ROTTERDAM (ANP) - De recht bank in Rotterdam heeft gisteren de 47-jarige Alexander C. veroor deeld tot tien jaar gevangenisstraf met aftrek wegens het doden van •ijn 34-jarige vriendin Heloise Sno. De rechtbank achtte doodslag be wezen. Veertien dagen geleden eiste de officier van justitie acht jaar cel. Heloise Sno werd op de ochtend van 15 januari j.l. vermoord. /Alexander verstopte haar lichaam onder het bed waar het negen da gen later door de politie werd ge vonden. Op de zitting verklaarde Alexander dat hij de vrouw, die aan vallende ziekte leed, had geslagen toen zij hem aanviel terwijl hij lag te slapen. Alexander was door het dolle heen geraakt. Hij had de vrouw de mouw van een trui als PASADENA (UPI) - Ter voorbe reiding van de aankomst en gepro grammeerde landing op Mars is gis teren de snelheid van de Viking-1 met 214 km per uur verminderd door een vuurstoot van raketten die 143 seconden duurde. Het ruimtevaartuig zal daardoor op 19 juni te 23.17 uur onze tijd in een baan rond Mars komen. Een woordvoerder zei dat de eerste aanwijzingen erop duiden, dat alles naar wens is verlopen. De NASA hoopt dat het landings gedeelte op 5 juli op de planeet zal aankomen, maar het is mogelijk dat de landing tot 7 juli moet worden uitgesteld door een lekje in een he- liumventiel. Bombriefactie in Yer. Staten WASHINGTON (UPI) - Afpersers hebben een bombrief-actie ontke tend tegen Amerikaanse „captains of industry", waarbij nog niet ge heel duidelijk is of deze vorm van chantage een politiek neven oogmerk heeft. Gisteren ontvingen de president- directeuren van 11 grote Ameri kaanse concerns, waaronder Exx on, brieven waarvan de explosieve lading in alle gevallen met batte rijen uit een zaklamp op „scherp" was gesteld. Alle brieven waren, in dezelfde grauwe enveloppen, als exprespost besteld in de Texaanse stad Texar- De federale recherche FBI heeft in het bedrijfsleven groot alarm ge slagen omdat voor nog meer bom- brieyen wordt gevreesd prop in de mond gestopt en haar keel dicht geknepen. Het psychiatrisch rapport noemde Alexander een „primitief, uiterst gevaarlijk agressief man". Alexan der heeft eerder in zijn geboorte plaats Paramaribo een gevangenis straf van twintig jaar uitgezeten wegens moord. Mao ontvangt geen bezoekers uit buitenland PEKING (AFP) - Mao Tse-toeng, de 82-jarige voorzitter van de Chi nese communistische partij, zal geen bezoekers uit het buitenland meer ontvangen. In een officiële verklaring van het Chinese minis terie van buitenlandse zaken, in Peking gepubliceerd, wordt gezegd dat Mao druk bezig is met zijn werk en bovendien op een vergevor derde leeftijd is. In Peking heeft het feit dat Mao de president van Madagascar, Didier Ratsiraka, die een officieel bezoek van vijf dagen aan China heeft ge bracht, niet ontvangen heeft, tot speculaties geleid over de gezond heid van de Chinese partijleider. LEIDEN - "Vroeger keek ik op tegen mensen die meer geleerd hadden dan ik, want ik heb maar zeven jaar op school gezeten. Nu durf ik tegenover iedereen mijn mond open te doen. Zo zit ik bijvoorbeeld in een renovatiecom missie en praat met de architect of ik met hem heb geknik kerd". Aan het woord een van de 18 deelneemsters aan de eerste (door het NVV georganiseerde) VOS-cursus. VOS staat voor Vrouwen Oriënteren zich in de Samenleving. Het is een vormingscursus die de vrouw het nodige zelfvertrou wen moet bijbrengen en haar een inzicht moet geven van de situatie waarin de zij zich op het ogenblik bevindt. De eerste VOS-cursus (die zich voornamelijk richt op vrouwen die niet meer dan lagere school hebben gehad) werd gegeven in Noord- Holland op initiatief van de Feder atieve Vrouwenraad Noord- Holland. Enkele leden van de Leidse afdeling van de Vrouwen bond NW (waarin o.a. Toos Harte- veld werkzaam is) zagen wel iets in een dergelijke cursus. Dankzij een subsidie van het Comité Jaar van de Vrouw kon een aantal vrouwen opleiding tot begeleidsters juist zo fijn dat je met iemand over iets kunt praten, datje het idee hebt dat er naar je wordt geluisterd". Doorgaan De vrouwen die nu 22 cursusoch tenden hebben meegemaakt willen volgend seizoen verder gaan. "We hebben veel geleerd, zijn bewuster geworden maar we kunnen nog veel meer leren". "Ja", zegt Toos Harteveld. Ik heb een man gespro ken dei zei: Nou nog een VOS- VOS-cursussen gaan volgen. Dit cursus en dan heb ik thuis niets groepje is later met begeleiding a Toos Harteveld en Ellen Kuit be gonnen met de organisatie van VOS-cursussen. Het idee van Noord-Holland werd niet helemaal nagebootst. Zelf Bij de Leidse cursus werden de discussie-onderwerpen door de deelneemsters zelf aangedragen, in Noord-Holland lag de gespreksstof min of meer vast. Hoog op de priori teitenlijst stond een goede kennis making met de Sociale Dienst. Di recteur Boot heeft voor de vrouwen uitvoerig over zijn dienst verteld. De VOS-vrouwen weten er nu alles van". Niemand stuurt ons nu meer van het kastje naar de muur"; "wc laten ons niet intimideren door een geüniformeerde portier", zijn de reacties die loskomen tijdens een gesprek met "de pers"; - een ge sprek waarom ze zelf hebben ge vraagd omdat ze zo graag veel meer vrouwen het nut zouden willen la ten inzien van hun cursus Naast de Sociale Dienst is er gepraat met de Burgerraadsman, de Raad van Ar beid, de Rutgersstichting, een mi lieudeskundige, de brandweer en EHD. Alle deskundigen hebben gratis een dikke twee uur uitge trokken om met de VOS-vrouwen te praten, want subsidie krijgt de VOS-cursus niet. Die is wel aange vraagd maar de gemeente staat niet te dringen om deze vorm van vor mingswerk voor vrouwen te "spon soren". Zolang er geen subsidie is zijn ze afhankelijk van eigen bij drage die, omdat de VOS-cursus tot doel heeft de meest achtergestelde vrouwen uit de sociale zwakke mi lieus te helpen, zeer laag moet zijn en de goedwillendheid van de des kundigen. Mevrouw Dreef, een van de bij de organisatie van de cursus betrokken vrouwen: "De mede werking van alle deskundigen is geweldig geweest. We hebben nooit één negatieve reactie gehad. We hebben zelfs al toezeggingen van mensen om nog eens over een be paald onderwerp te komen praten". Ook de cursisten kunnen als ze dat willen, zelf een discussie onderwerp voorbereiden. Zo heeft een van de deelneemsters gespro ken over het bejaardenprobleem, een onderwerp dat hoog op het waarderingslijstje van de vrouwen stond. "Ja, we krijgen allemaal te maken met ouders die niet zo jong meer zijn en je wilt weieens met ie mand over die problemen praten". Dat "praten" is een van de belang rijkste punten van de cursus. De Belgische deelneemster, die nu een discussie over de achtergrond van de taalstrijd aan het voorbereiden is, formuleert het zo: "Informatie kun je overal krijgen; maar het is r te vertellen". En met die opmerking heeft ze de knuppel in het hoenderhok ge gooid, want dat lokt onmiddellijk de vraag uit waar de man eigenlijk wordt ingepast in deze cursus. Aan een samengaan in de VOS-cursus menen de vrouwen nog niet toe te zijn. Ze willen eerst zelf een hele boel te weten komen en dan pas met de mannen erbij praten. Ze wil len heel duidelijk uit dat "rolpa troon" maar vinden het nodig eerst hun eigen positie heel duidelijk te bepalen. Misschien dat er in de ver volgcursus, die in voorbereiding is, een plaatsje wordt ingeruimd voor de verhouding man-vrouw. Aandachtig luistert een groepje vrouwen naar wat een medecursiste te vertellen heeft. Werkgroep In Leiden is begin van dit jaar een Werkgroep VOS-cursussen opge richt, waarin vertegenwoordigd zijn: M.V.M. Rooie Vrouwen, Volk suniversiteit, NW en ongeorgani seerden. Deze werkgroep gaat in samenwerking met de Zuidhol landse werkgroep Education Per manente in Leiden VOS-cursussen organiseren. Deze cursussen die voor iedereen open staan zullen in de buurt- en clubhuizen worden gegeven. In september hoopt de werkgroep te kunnen beginnen in De Mirt, Het Mierennest, de Volk suniversiteit de huishoudschool aan het Rapenburg. Ook het NW gaat door met VOS-cursussen. Het is de bedoeling dat bij deze cur sussen het voorbeeld van het NW wordt gebruikt nl. de cursisten zelf laten bepalen waarover wordt ge sproken. De gedachten gaan uit naar 12 ochtenden. Ook de werk groep zit weer met het probleem subsidie. De kosten van de cursus sen in Noord-Holland lagen ronde de 50 en dat vindt de werkgroep eigenlijk een beetje te veel. Daarom hoopt men dat er zoals in Dord recht, waar dankzij de gemeentelijk subsidie de kosten voor de deel neemsters zeer laag gehouden konden worden, ergens nog een gaatje voor een financiële bijdrage wordt gevonden. Op vrouwen die zich voor de VOS- cursussen willen inzetten doet de werkgroep een beroep zich op te geven, als "organisatrice van voor cursus. Daarvoor hoeft geen kader- training te worden gevolgd (zoals voor begeleidster) goede wil en ge zond verstand kunnen "wonderen verrichten". Informatie bij Marijke Ludwig, Van Ostadestraat 64, Lis- se, tel. 02521-13283. Maijoke Schepel, Johan de Wit- straat 47, Leiden, tel. 071-153047. Toos Harteveld, Stieltjesstraat 48, Leiden, tel. 131854. Ook over.de aanmelding voor deel nemen aan deze cursussen kan men zich tot deze adressen wenden. BERLIJN (AP) - De Oostduitse au toriteiten .hebben gemeld dat zij twee Westduitse grenswachten hebben opgepakt, die de grens tus sen Oost-en West-Duitsland waren overgestoken en op Oostduits grondgebied terecht waren geko- Het officiële Oostduitse persbu reau ADN noemde het incident een „ernstige grensschending". Het in cident zou gisterochtend hebben plaatsgevonden in de buurt van het stadje Kella tegenover de West duitse deelstaat Hessen. De regering in Bonn heeft inmid dels bevestigd dat de twee West duitsers worden vastgehouden. Minister van binnenlandse zaken Werner Maihofer heeft verklaard dat wordt aangenomen dat de Oostduitsers de twee grenswach ten hebben ontvoerd en naar Oost duits grondgebied hebben overge- Boeling ontkende in een interview dat er sprake van grensschending is geweest. Tijdens het interview werd de mogelijkheid naar voren gébracht dat de Oostduitse actie een vergeldingsmaatregel kan zijn voor een grensincidént vorig jaar december. Tijdens dit incident vluchtte een Oostduitser naar het Westen en doodde daarbij twee Oostduitse grenswachten. Een Westduitse rechtbank be paalde dat de man, Werner Wein- hold, uit zelfverdediging had ge handeld en sprak hem vrij. Een aanklager in Essen liet hem echter weer arresteren op grond van het feit dat Weinhold de twee grens wachten had neergeschoten en geen melding van zelfverdediging had gemaakt. De zaak heeft heel wat stof in West-Duitsland doen opwaaien. Oost-Duitsland kent de doodstraf en de Westduitse wet verbiedt het om personen terug te sturen naar een land waar zij waar schijnlijk worden geëxecuteerd. LEIDEN - Het derde programma van de zwemkampioenschappen van de kring Gouwe-Rijnstreek werd gisteravond gezwommen in "De Vliet" in Leiden. Nog sterker dan op de eerste twee dagen wer den de wedstrijden beheerst door drie zwemmers: Edward Maasdijk (Zijl/LGB), die dit jaar voor het eerst in de onder 16 groep uitkomt, maar daar al meteen veruit de snel ste zwemmer van de kring is, en de AZC-ers Helma van Brakel en Ge rard Bosman, die uitkomen in de leeftijdsgroep onder veertien. Deze drie wonnen in De Vliet alle drie de er in hun categorie te ROTTERDAM - "Als je maar blijft hopen, zie je dat er altijd nog wel iemand komt", aldus een gelukkig voorzitter van de basketbalvereniging Rotterdam-Zuid. Op het allerlaat ste ogenblik slaagde de club er in een bescheiden sponsor aan te trekken, een sponsor die het in ieder geval mogelijk maakt dat de Rotterdamse club volgend seizoen in de ere divisie uitkomt. Maandagavond kwam men "rond" met de nieuwe sponsor, wiens naam eind deze week openbaar zal worden gemaakt en gistermorgen, op de allerlaatste dag kon Wim Hakman, RZ-praeses, de Rotter damse club inschrijven voor de eredivisie. De nieuwe sponsor maakt het mo gelijk dat er komend seizoen com petitie kan worden gespeeld. De kosten daarvan zijn namelijk niet gering, bovendien zullen de spelers hun medische verzorging behou den en zullen de uitwedstrijden per bus kunnen worden gemaakt. Het budget is echter niet voldoende om een trainer-coach te betalen en ze ker geen een of twee Amerikaanse spelers. Maar ook hier is het leed een beetje gelenigd, want een sym pathisant van het Rotterdamse basketbal (en ditmaal niet de ge meente) "schenkt" de club een Amerikaanse speler-trainer. Hier door zal de vereniging geen be hoefte meer hebben aan Jan Bruin, die de clyb vele jaren heeft gediend. De coach die het nieuws gisteren van voorzitter Hakman te horen kreeg, is gisteravond ingelijfd bij Pioneer Punch, waar men hem al eerder had gepolst voor de functie van trainer-coach. Rotterdam-Zuid is dus voor het komend seizoen voor een gedeelte geholpen. Voorzitter Hakman: "Ik zoek nu nog een coach en dast wordt wellicht iemand uit de ver eniging en nog zo'n gulle gever, waardoor we nog een tweede Ame rikaan kunnen aantrekken". Bij Rotterdam-Zuid zou men graag Graig Cassault terugzien. Deze Amerikaan is overigens in verge vorderde onderhandeling met Arke Stars uit Enschede. Door het inschrijven van Rotterdam-Zuid op het laatste moment bestaat de eredivisie bas ketbal het volgend seizoen weer uit tien ploegen. Blue Stars dat spon sor Gerard de Lange zag vertrek ken, zal uitkomen in de eerste divi sie, terwijl de kampioen van het af gelopen seizoen in die klasse BC Jan Dekker Markt zich ook heeft opgegeven voor het avontuur op het hoogste niveau. De eredivisie heren zal het volgend seizoen bestaan uit de vol gende ploegen: Kinzo (Amstel veen), Delta Lloyd (Amsterdam), Nationale Nederlanden Donar (Groningen), Arke Stars (Ensche de), Remington (Den Bosch), BC Markt (Utrecht), Mercasol (Leiden), BC Markt is momenteel in de slag om de Buitoni-spelers Emiell Hagens en Cock van de Lagemaat aan te trekken, terwijl de Utrech tenaren ook belangstelling heb ben voor Frans Valkenburg van Arke Stars. Arke Stars wordt vol gend seizoen gecoacht door de Amerikaan Lace Strong. Delta Lloyd trok de Blue Stars-spelers Frans Stiphout en Nico Boots aan, plus Karei Vrolijk van Kinzo. Buitoni (Haarlem), Pioneer Punch (Delft) en Rotterdam-Zuid. In de overschrijvingsperiode die nog tot het einde van deze maand duurt, zijn tot op heden niet veel spectaculaire transfers. Jan Dek ker, de spelverdeler van Rotterdam-Zuid gaat het volgend seizoen voor Remington spelen en dat is dan wel de meest opzienba rende overschrijving tot nu toe. Na vele jaren bestaat de kans dat de competitie in de eredivisie dames spannend gaat worden. Blue Stars, het afgelopen seizoen voor de ne gentiende maal landskampioen, is uit elkaar gevallen. Vier oud- internationals zijn gestopt, terwijl twee internationals, Lia van Reemst en Gerda Schouten over schrijving hebben aangevraagd naar het Amsterdamse Delta Lloyd dat eveneens Karen Bos (White Stars), ook al een international, ziet komen. De beste prestatie van de avond kwam van Edward Maasdijk, die op de 400m vrij dicht bij zijn kringre cord (4.31.1) kwam. UITSLAGEN 100m schoolslag meisjes 0/10: 1) Annemarie de Bruin ZijlijLGB 1.39.6, idem jongens: 1) Freek Prins AZC 1.41.7. 400m vrije slag meijes 0/12: 1) Inge van Veen ASC 5.23.5, meisjes 0/14: 1) Helma van Brakel AZC 4.55.5, meisjes 0/16: 1) Ria Hassefras Zijl/LGB 5.09.0, da mes- 1) Rosemary Vonk Zijl/LGB 5.05.5, jongens 0/12: 1) Egbert Jan v.d. Berge AZC 5.18.1, jongens 0/14: 1) Gerard Bosman AZC 4.47.8, jon gens 0/16: 1) Edward Maasdijk Zijl/LGB 4.32.5, heren: 1) Alex Szirmai LZ'86 4.43.6. 100m rugslag meisjes 0/14: 1) Helma van Brakel AZC 1.15.2 2) Marie Louise van Schaik AZC 1.15.4, meisjes 0/16: 1) Irma Markesteyn BZ&PC 1.16.7, dames 1) Rosemary Vonk Zijl/LGB 1.15.1, jongens 0/14: 1) Gerard Bosman AZC 1.13.5, jon gens 0/16: 1) Edward Maadijk 1.10.8, heren: 1) Alex Szirmai LZ'86 1.09.0. 100 m vlinderslag meisjes 0/14: 1) Helma van Brakel AZC 1.17.2, meisjes 0/16: 1) Ria Hassefras Zijl/LGB 1.13.1, dames 1) Marli van Winsen AZC 1.17.2, jongens 0/14: 1) Gerard Bosman AZC 1.12.7,jongens0/16: l)Edward Maasdijk Zijl/LGB 1.09.6, heren: 1) Peter Wolters Zijl/LGB 1.08.6. 4xl00m wisselslag est. dames 1. AZC 5.04.9,2. Zijl/LGB 5.08.8, idem heren: l.Zijl/LGB4.34.5,2. BZ&PC 4.41.5. Donderdag wort er weer gezwom men, in het Batensteinbad in Woerden. Aanvang 18.30 uur. Studenten pastores tegen politieke discriminatie Het Landelijk Beraad Studen tenpastores in Nederland, waarvan het secretariaat in Leiden gevestigd is, besloot op een conferentie in Driebergen, adhesie te betuigen met het standpunt van de Amster damse studentenpastores in de dis cussie over de doelstelling van de Vrije Universiteit. Zij keren zich tegen politieke discriminatie met behulp van deze doelstelling. Ook stuurden de deelnemers een brief aan de synode van de Geref. Ker ken waarin wordt aangedrongen op verbreding en verzakelijking van de discussie met betrekking tot de "zaak-dr. Wiersinga". wordt, dat het hier niet gaat c geïsoleerde figuur maar om een klimaat van denken en geloven dat zich ook buiten de Geref. Kerken voordoet. De kerkelijke hulporganisaties in Nederland, Duitsland, Engeland, Oostenrijk en de Ver. Staten heb ben besloten, hun financiële steun aan ontwikkelingsprojekten in Pa raguay stop te zetten, omdat door grootscheepse arrestatie van me dewerkers het onmogelijk is, het ontwikkelingswerk volgens de oorspronkelijke opzet voort te zet ten. Premier Vorster van Zuid- Afrika heeft negatief gereageerd op het beroep dat de zwarte deken van Johannesburg, Desmond Tutu, on langs op hem deed om onmiddel lijk maatregelen te nemen ter op lossing van het rassenprobleem. De premier weigerde ook, zijn ant woord aan de deken voor publika- tie vrij te geven. "De Spaanse communistische partij heeft de gedachte dat gods dienst opium voor het volk zou zijn, allang opgegeven. Zij heeft hier voor wel een uitbrander gekregen van de Sowjet-Unie, maar daar hoeven de Spaanse communisten zich niets van aan te trekken. Wij streven naar een Spaanse socialis me" Dat zei Manuel Azcarate, theoreti cus van de Spaanse communisti sche partij, tijdens een forum aan de universiteit van Madrid. Hij deelde mee, dat veel gelovige ka tholieken goede en zelfs vooraan staande en offerbereide partijgeno ten zijn. Herv. Kerk: beroepen te Olde- broek J. Vroegindewey Katwijk aan Zee; aangenomen naar Elburg J. Kruijt Wierden, naar Middelhar- nis J. E. de Groot Neerlangbroek, naar Utrecht (Diaconessenhuis) H. A. Winkel Bloemendaal; bedankt voor Hardinxveld M. Verduin Bra kel. Geref. Kerken: beroepen te Bunschoten J. B. Kuhlemeier Vor- den, te De Lier P. J. Westerneng Barneveld. Chr. Geref. Kerken: be roepen te Lisse H. P. Brandsma te Amersfoort; bedankt voor Nieuw-Vennep J. Brons Veenen- daal. Overleden: C. van Herwaar den, 47 jaar, herv. Harderwijk en M. J. C. Blok, 61, geref. vrijgemaakt Voorburg.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 11