initiatief 'Eén moet tonen, dat Jezek wedt op Nederland MERCKX OP ADVIES ARTS NIET IN TOUR ECnobel: Oranje *aat in dk geval lanvallen Vrij spel 3ill McGarry zegt af; ]or Brom tekent oor jaar bij Sparta )INSPAG 15 JUNI 1976 PAGINA 9 Zo is het wel voldoende, gebaart Cruijff. Vijf-nul zal wel genoeg zijn. ZAGREB Indien Je Vaclav Jezek zou moeten geloven, kan Tsjechoslowakye de wedstrijd te gen Holland wel vergeten. De Tsjechische bondscoach, die met vertedering in zijn stem spreekt over de periode dat hij in het Zuiderpark op de loonlijst prijkte, acht zijn elftal volstrekt kansloos tegen het „wereldelftal dat Neder land bezit zoals hy het uitdrukt. Nadat hij zijn pupillen gister avond in het stadion Dinamo Maksimir, het strijdtoneel voor woensdag, aan een (lichte) trai ning had onderworpen, deed de immer vriendelijke Jezek niets anders dan Oranje ophemelen, terwijl hij tegelijkertijd de pres taties die zijn eigen ploeg de laat ste jaren leverde zeer bewust klei neerde. De Tsjechische bondsoach: „Wij bezitten geen topspeler als Johan Cruijff die tijdens de wedstrijd als geen ander kan improviseren. Ja, wij proberen ook wel dat zoge „Sterren"-ontmoeting op Schip hol: Van Hanegem en Cruijff sa men fnet Lou van Rees en het zangeresje Sandra die net terug keerde van een optreden in Tsjechoslowakije. Als ze daar maar niets verteld heeft naamde totaalvoetbal te brengen, maar we doen dat lang niet zo perfect als Nederland het kan. Logisch niet. We beschikken niet over zoveel kwaliteit, hebben ook te weinig echte persoonlijkheden in de aanval. Verder zit mijn ploeg volgens mij al heel lang aan zijn plafond. En daar komt nog by dat mijn spelers op dit moment nogal vermoeid zijn. Ook begrijpelijk, ons seizoen was lang en erg slo pend". Het feit dat de équipe van Vac lav Jezek in de afgelopen drie jaar ongeslagen bleef, wuift de slimme trainer, die zijn elftal zo intens graag in de rol van under dog ziet, met een simpel handge baar weg. „Ach, dat zegt ook niet zoveel. In die periode hebben we namelijk niet tegen landen als West-Duitsland en Nederland ge voetbald vandaar". En Karol Dobias, routinier uit de Jezek-elf, redeneert braaf in dezelfde trant als zijn baas. „Als we nu na twaalf gelijke spelen en zes overwinningen door een klas se-elftal als dat van Nederland worden verslagen zou dat voor ons helemaal geen schande be tekenen. In feite hebben we dus morgenavond erg weinig te ver liezen en alleen maa: Karol Dobias heeft het woord "winnen" laten vallen. Vaclav Je zek schrikt er zichtbaar van en mompelt haastig: „Aan winnen denken we natuurlijk niet. Dat deden we voor de wedstrijden tegen Rusland ook niet. Ik begon ook een beetje in de „laatste vier" te geloven nadat we thuis met 20 hadden gewonnen. En in Kiev hadden we het geluk zeer snel een goal te maken en benut ten we onze kansen goed. Ja, dat was ergens een volslagen verras sing voor mij. Normaal hebben we een hele serie kansen nodig voor we er eentje inschoppen, maar in Rusland benutten we warempel twee van de drie mogelijkheden op een goal". Vaclav Jezek houdt bij hoog en by laag vol dat zijn formatie de finale in Belgrado kan afschrij ven. Maar toch zegt hy ook, met een glimlachje: „Soms wil Tsje choslowakye zich wel eens op trekken aan een heel sterke te genstander. En als we, net als in Kiev, heel snel een doelpunt ma ken, danabrupt breekt hij de gewaagde zin af, maakt een byna verontschuldigend gebaar en atuwt het gesprek dan behen dig in een andere richting. „Ik heb maar een debutant in de selectie: Herda van Slavia Praa* Ook van de nieuwe kampioen var» Tsjechoslowakye, Banik Ostrava, heb ik niemand gekozen. Routine zit er overigens wel in mijn elftal. Maar in de Nederlandse ploeg na tuurlijk nog meer". En tot slot: „Wedden dat Nederland Europees kampioen wordt?" ROB VENTE zijn wij THIPHOL/ZAGREB Johan Cruijff was laat. Pas tegen het einde van de persconferentie, die m het vertrek van Oranje naar Zagreb vooraf ging, kwam Neerlands beste voetballer non- ïalan* de vip-room van Schiphol binnengeslen terd. Over de Tsjechische tegenstander moesten i hem liever niets vragen. Alleen Jezek en Dobias kende hij. En voor de rest zou hij het alle- aal wel in Joegoslavië zien- orge Knobel pretendeerde meer n het Tsjechische voetbal te we- i. Hij liet blijken dat hij aan het begin van het seizoen, toen de Oosteuropeaven zich in Zeist ophielden grondig met een studie had bezig gehouden. Voorts zat Arie de Vroet twee keer op de tri bune bij een Tsjechische inter land. En verder maakte Ivan Miaz, welke schutter ooit als spe ler bij MVV onder hem diende, hem ivegivijs. De bondscoach: „Alle inlichtingen ten spijt: we zullen het allemaal zelf moeten opknappen. De Tsjechen be schikken over een team dat een aan tal essentiële dingen van ons Ne derlands voetbal heeft overgenomen. Ze kunnen bekwaam counteren. Zyn stork in de mandekking. Ik zou me ook sterk moeten vergissen indien Jezek Karei Dobias niet met de be waking van Johan Cruijff heeft be last. In elk geval zullen we aanval len. Eén moet tenslotte initiatief tonen. Dat zyn wij. Vergeet ook niet dat het hier om één wedstrijd gaat". Nederland is favoriet voor het Europese kampioenschap. In het zin derend hete Belgrado vroeg het ge zelschap zich nochtans af of het droge Joegoslavische landklimaat een topprestatie niet in de weg zou kun- Knobel: „In de avonduren is het aanmerkelijk koeler. In dit stadion van Zagreb is bewust ruimte achter de doelen opengelaten. Dat wil zeg gen dat men zich by de bouw heeft gerealiseerd dat er frisse lucht voor de spelers moet kunnen worden aan gevoerd. In Belgrado is dat niet het geval". De opstelling van oranje. Hoewel Knobel daar gisteren nog met geen woord over wilde reppen, mag wor den aangenomen dat de achterste en de voorste lyn zo goed als geen pro blemen opleveren. Schrijvers dus in het doel. Suurbier, Van Kraay. Rys- bergen en Krol achter, de aanvalslijn Door Ger Stolk bestaat vrywel zeker uit Rep. Cruijff, Rensenbrink. Het is het middenrif dat Knobel de grootste zorg baart. Niet zozeer als gevolg van blessures maar meer om het ruimschoots aan wezige talent waaruit hy kan putten. Omdat Arntz aanwezig lijkt voor de achterste lijn, dient Knobel uit het vijftal Jansen, Willy van de Kerk hof, Van Hanegem, Neeskens en Pe ters het drietal te kiezen dat Oranje naar de finale moet loodsen. Degeen, die zeker afvalt is Jan Peters, de NEC-speler„Wanneer je je realiseert dat Knobel zelfs na een 5O.marge tegen de Belgen Van Ha negem nog nam, mag je dat wel con cluderen. Ik ben aanvankelijk teleur gesteld geweest dat Knobel me er in België niet bijnam toen Jansen was geblesseerd. Daarna heb ik tijd gehad om na te denken. Ik vind dat het in de leerschool past om teleurstellin gen te verwerken. Tenslotte ben ik pas 21 jaar. Daarom heb ik nog drie jaar voor NEC bijgetekend. Ik weet dat Ajax aan me heeft getrokken, maar ik ben er niet rauwig om dat het is afgeketst. Over vier jaar ben ik 25 en dan wil ik weg. Per sé weg. Wanneer me dan iets dergelijks overkomt weet ik dat er in mijn op leiding iets is fout gegaan. Niettemin blijf het voor Knobel zelfs moeilijk om uit vier man, drie 'spelers voor het basisteam te kiezen. Hy kan volgens mij nooit om Willy van de Kerkhof heen". Willy van de Kerkhof: „Ik weet het echt niet, ik hoop alleen. Ik zou teleurgesteld zijn na zyn spel tegen de Belgen indien Knobel Van Hane gem voor me zou nemen. Ik zal er echter proberen begrip voor op te brengen, indien ik word gepasseerd. Voor mij staat het vast dat Jansen en Neeskens spelen en dat Knobel kiest tussen Willem en mij voor wat de derde plaats betreft". Knobel zelf: „De opstelling wordt aangepast aan de tegenstander. Het zal zelfs zo kunnen zijn dat we een eventueel winnend elftal voor de fi nale nog wijzigen. Meer wil iik er niet over zeggen. Alleen Rijsbergen moet uitkijken, dat heb ik hem ge zegd ook. De UEFA werkt met ka lenderjaren. Rijsbergen kreeg tegen de Belgen een gele kaart. Hij speelt dus niet in de finale wanneer hy tegen de Tsjechen een gele kaart krygt. Alle anderen lopen minder gevaar". Clive Thomas leidt Nederland— Tsjecho-Slowakye. Volgens Van Ha negem niet zo best. Willem: Die man hielp ons tegen Benfica met 51 de boot in. Keurde een glaszui- ver doelpunt van Lazeroms af". Opstelling: Schrijvers, Suurbier, Rijsbergen. Van Kraay. Krol. Jan sen, Neeskens, Van Hanegem, W. van de Kerkhof; Rep, Cruijff, Rensen brink. OTTERDAM De eredivisie- b Sparta heeft gisteravond Cor m (42) voor één jaar aangesteld hoofdtrainer. Dit gebeurde nadat McGarry, de voormalige mana- va'n de Engelse club Wolver- npton Wanderers, telefonisch had sn weten niet in te gaan op het food van de Rotterdamse club. •ill McGarry genoot de voorkeur i het Sparta bestuur. Hy ontving lucratief aanbod, maar hy vond toch niet voldoende. MacGarry's Jivatie om niet naar Rotterdam te aen was dan ook dat hy van an- 3 clubs betere salarissen aange- en had gekregen. Penningmeester ar Bouwer van Sparta: „Ons woog niet op tegen dat vai ao Bilbao en helemaal niet tegen verdiensten van een baan in edi Arabië. Wy vinden het jam- dat hy niet komt. We hadden ig een Britse trainer gehad. Hy le tweede Brit, die ons laat zit- Jim Adamsson tekende een con st, maar besloot 17 dagen later er maar vanaf te zien. Na het tele- itje van McGarry hebben we be en met Cor Brom in zee te gaan". or Brom (42) heeft zyn waarde ezen als prestatie trainer in de te divisie. Na een aantal Jaren assistent van Rinus Michels by k te hebben gewerkt, werd Brom fd trainer by Vitesse. Met die club noveerde hy dank zy een ganisatie van het betaald voet- door een derde plaats naar eredivisie, maar moest een Jaar r terug. Brom werd daarna trai- van Fort.una SC in Sittard. Van laag geklasseerde Limburgse gje maakte Bom een elftal dat er zijn leiding alleen maar in de nste regionen van de eerste divi- Bpeelde. Tweemaal veroverde hy Fortuna een periode titel. Hal- 'ege het seizoen raakten Brom en fna op elkaar uitgekeken. Brom *an het einde van het zyn contract niet meer verlengen. Toen Brom er achter kwam dat hy Fortuna tydens de promotie-compe titie voor een plaats in de eredivisie niet meer mocht coachen, besloot hy direct op te stappen. Okker negende voor Wimbledon LONDEN Tom Okker is als negen de geplaatst voor het enkelspel van de internationale tenniskampioen schappen van Engeland die van 21 juni tot en met 3 juli op Wimbledon worden gehouden. Titelhouder Ar thur Ashe is favoriet. Connors staat als tweede genoteerd. BU de dames voert Chris Evert de plaatsingslyst aan voor Evonne Goolagong. In het dubbelspel i's Okker met Riessen (VS) als vierde geplaatst. Gottfried (VS) en Ramirez (Mex) wordt de meeste titelkans toegedacht. Betty Stöve die volgens de plaatsingscommissie in het enkelspel de kwartfinales niet zal bereiken, staat in het dubbelspel met Billy Jean King als eerste genoteerd, a In de eerste ronde van het ten nistoernooi in Nottingham werd Ar thur Ashe verrassend verslagen door de Brit Roger Taylor: 75, 62. Tom Okker won van de Amerikaan Pasa- rell met 64, 62. In de eerste ronde van het toernooi in Eastbourne werd Tine Zwaan uitgeschakeld door Les ley Hunt (Aus.) 6—0, 6—3. Elly Ap pel trof eenzelfde lot. Jeanne Evert, het jongere zusje van Chris versloeg haar met 6—3, 61. BRUSSEL Eddy Merckx heeft op aanraden van zijn dokter besloten om dit jaar niet in de Tour de France te starten. De steenpuisten op zijn zitvlak, die Merckx sedert de Ronde van Italië kwellen, vormen een dergelijk groot obstakel dat de Belg, die donderdag 31 jaar wordt, van deelname afziet. Merckx houdt momenteel rust en heeft inmiddels ook afgezegd voor de Ronde van Woerden, die hij vanavond had moeten rijden. Uitdrukkelijk stelde de vijfvoudige Tourwinnaar dat deze ontwikkeling niet zijn afscheid van de wielersport inhoudt. „Ik ben voornemens er nog een jaar aan vast te plakken en alles op alles te zetten om volgend seizoen alsnog in de Tour te versohynen. Ik zal myn programma daar heel zorg vuldig op afstemmen". De absentie van Eddy Merckx is voor de organisatoren van de Ronde van Frankrijk een grote tegenvaller, om dat ook Luis Ocana en de Jonge Franse belofte Michel Laurent al hebben medegedeeld, dat zy niet zul- Eddy Merckx archieffoto len starten. Ook is het nog twyfel- achtig of Roger de Flaeminck precent zal zyn. In België heeft men zyn „verraad" ten opzichte van ploegge noot Johan de Muynck, die byna de Ronde van Italië had gewonnen, hoog opgenomen. Om veel moeilijkheden te voorkomen is De Vlaeminck vanuit de Giro direktf by zyn schoon ouders in het Zeeuwse Kruiningen „onder gedoken". De Vlaeminck heeft reeds door laten schemeren, dat hy niet in de Ronde van Frankrijk zal willen starten, maar daar neemt sponsor Brooklyn geen genoegen mee. De Italiaanse broodheren eisen een doktersattest en indien De Vlaeminck dit niet kan overleggen, beschuldigen ze hem als hy by deze beslissing blyft van con tractbreuk. Op dit moment is De Vlaeminck echter alleen In het be zit van een doktersverklaring dat hy tien dagen rust moet nemen, hetgeen impliceerde dat hy ook niet in Woer den zal zyn. De gedupeerde organi satoren van dit avondcriterium wis ten op het laatste moment nog Johan de Muynck, Frans Verbeeck en Rik van Linden te contracteren. De passiviteit van Roger De Vlae minck betekent tevens dat hy zondag zyn kansen niet zal verdedigen in het Belgisch kampioenschap, dat in het Limburgse Dilsen wordt gehou den. Ook is het aannemelyk dat Merckx niet in deze titelstrijd te be wonderen zal zyn. Na zyn laatste bezoek aan een kliniek zullen de Bel gische officielen wel overtuigd zyn van de blessure en zal de komedie van twee jaar geleden in Bornen niet worden herhaald, toen Merckx om niet te hoeven starten zyn gekwelde zitvlak moest tonen.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 9