nee FNV zegt tegen loonbod van het kabinet Lubbers voor tweede luchthaven l De basisbeurs voor studenten gaat omlaag ZOMERKORTING Protest tegen vrijstellingen dienstplicht 'Plannen over de kinderbijslag erg onduidelijk' daar blijft'n mens gezond bij! Vragen van CHU over acties van gemeenten Nu bi j 3 SUISSES pi2,5%%| Nu guldens voordeel bij 3 SUISSES DINSDAG 15 JUNI 1976 BINNENLAND AMSTERDAM - Een aantal orga nisaties, waaronder de Rooie Vrouwen en Dolle Mina, heeft gis teren bij minister Vredeling gepro testeerd tegen diens voorstel om per juli van dit jaar vrijstelling van militaire dienst te geven aan ge huwde mannen die kostwinner -zijn. In een open brief aan de minis ter wordt de voorgestelde maatre gel "discriminerend" en "gevaar lijk" genoemd. De maatregel bestendigt volgens de organisaties weer het huwelijk als enige mogelijke samenlevings vorm. "Hiermee doorkruist u het ontwerp-verkiezingsprogramma van uw eigen partij, waarin staat dat de PvdA voor alle duurzame samenlevingsvormen gelijke rech ten en plichten wil laten gelden. De maatregel werkt dus discrimine rend ten aanzien van ongetrouwde mannen, samenwonende mensen e.d.", aldus de brief. Het voorstel is gevaarlijk, omdat het volgens de organisaties vervroegde huwelij ken (kinderhuwelijken) stimuleert, met alle gevolgen van dien. "De kans op scheiding na de dienst is groot en een scheiding heeft enorme sociaal-economische ge volgen", zo wordt opgemerkt. Aangezien de gehuwde man ook nog kostwinner moet zijn gaat deze maatregel naar de mening van de organisaties regelrecht in tegen de door minister Boersma voorge steldeen door staatssecretaris Mer- tens "warm bepleite" ideeën van deelarbeid voor man en vrouw. Volgens het voorstel van Vredeling ADVERTENTIE zouden gehuwde mannen, die niet full-time werken en dus grote kans hebben dat hun in deeltijd wer kende echtgenotes meer verdienen dan de kostwinnersvergoeding, toch in dienst moeten. "Dus weer een doorkruising van de voorstel len van andere ministeries van dit kabinet", zo concluderen de orga nisaties. WOERDEN (SP, ANP) - De circa 19 gulden netto per maand voor de doorsnee werknemer die het kabinet jl vrij dag in het loonoverleg heeft aangeboden is voor de Feder atie Nederlandse Vakbeweging te weinig. "Het is geen ba sis voor overeenstemming. Regering en werkgevers zullen meer op tafel moeten leggen", aldus FNV-voorzitter Wim Kok. De kans op een hernieuwd rege- ringsingrijpen in de lonen wordt met die opstelling levensgroot. De FNV-top blijft zich daar overigens tegen verzetten. Kok heeft niet de indruk gekregen dat het nu op ta fel liggende "pakketje van Boers ma" het laatste woord van de re gering is. Hij blijft dan ook vas thouden aan de 102 gulden per maand voor iedereen vanaf 1 juli. Ook het plan om nu alvast afspra ken te maken over de lonen in 1977 valt bij de FNV niet in goede aarde. "Daar is het nu nog veel te vroeg voor", zei Kok na afloop van de fe- deratieraad in Woerden. De FNV vindt ook dat de decorstukken in het nu opgevoerde toneelstukje over de lonen niet goed staan. Droomwereld Alleen al het uitblijven van het wet sontwerp vermogensaanwasdeling maakt het de vakbeweging onmo gelijk een loonakkoord te sluiten. Ook de tegenvallende prijsontwik keling zit de FNV erg dwars. Minis ter Lubbers gaat uit van een droomwereld, vindt de federatie. DEN HAAG (SP) - Een aantal Ka merleden van de CHU wil van de regering weten wat zij vindt van de acties van drie gemeentebesturen tegen de Stevin Groep. In de gemeentebesturen van Gro ningen. Rotterdam en Haarlem zijn* stemmen opgegaan om de Stevin Groep, een Nederlands bouwbed rijf dat in Chili wil gaan investeren, geen gemeentelijke orders meer te geven. Het bedrijf isal sinds 1972, nog voor de rechtse staatsgreep, bezig met bodemonderzoek in Chili om te ontdekken of men op grote schaal mineralen kan winnen uit het zee zand van de Chileense kust Vorig jaar juli werd in Chili bekend gemaakt dat de Stevin Groep voor ongeveer 150. miljoen gulden in Chili zou gaan investeren. Daar door zou Nederland de grootste in vesteerder in Chili worden. In een aantal gemeenten in Neder land werd daarop gereageerd met dreigende woorden over een boy cot. Omdat ongeveer 50 procent van de Nederlandse opdrachten voor het bedrijf gegeven wordt door lagere overheden, zou een boycot door een aantal daarvan, hard aankomen voor de Stevin Groep. De CHU wil nu van de regering we ten wat zij er van vindt als gemeen ten zich met buitenlandse politiek gaan bemoeien en welke effecten een eventuele boycot voor de werkgelegenheid zal hebben. De raad van bestuur van de Stevin •Groep heeft in afwachting van ge sprekken met de betrokken ge meentebesturen de hervatting van de werkzaamheden in Chili uitge steld. De gemeenteraad van Groningen heeft inmiddels haar afkeuring uit gesproken over de wijze van be sluitvorming van het college van burgemeester en wethouders in de "kwestie Stevin". Een motie, ingediend door het CDA. VDD en het GPV. waarin het college een vorm van onzorgvuldig bestuur werd verweten, haalde het Burgemeester H. Buiter gaf toe dat de wijze van besluitvorming niet "de meest geëigende" was en dat in volgende geyallen een andere pro cedure gehanteerd zal worden. Sterke nadruk legt de FNV ook op de samenhang tussen de matiging en de door de vakbeweging geëeiste sociale hervormingen. "Het woord is nu aan de politiek en de werkgevers om die zaken hard te maken". Als daar over een dag of tien geen uitsluitsel over is zal de FNV zijn wensen in de bedrijfstak ken bij de werkgevers op tafel leg gen. Grote moeite De verbondsraad van het CNV heeft gisteren nog geen standpunt kunnen bepalen over de voorstel len van het kabinet voor het ar beidsvoorwaardenbeleid voor de tweede helft van 1976. De leden van de verbondsraad - waarin de voor zitters van de bij het CNV aangeslo ten bonden zitten - hebben wel "grote moeite" met de loonvoor- stellen. Volgens het kabinet zou de modale werknemer er qua koopkracht niet op achteruit gaan, maar binnen het CNV heeft men daar ernstige twij fels over. De leden van de ver- bondsraad willen eerst nog beraad voeren in eigen kring over de in houd van de regeringsvoorstellen en over de berekeningen die daar bij van de kant van de regering zijn verstrekt. In hun bondsraden en bondsbestu- ren wil men de uitkomsten bespre ken en vergelijken met de effecten van een volledige prijscompensa tie. In een extra vergadering op vrijdag 18 juni komt de verbonds raad van het CNV dan opnieuw bij een. aldus een mededeling van het CNV. ROTTERDAM - Burgemeester Van der Louw van Rotterdam in gesprek met professor Tinbergen (midden) tijdens het gisteren in het Rotterdamse Hilton hotel begonnen internationale zuster- havencongres Kobe-Seattle- RotterdamRechts de heer Simon- son, president van de haven van Seattle. Het congres zal drie dagen duren. Professor Tinbergen hield op de eerste dag een inleiding over "samenwerking tussen havens ais onderdeel van ontwikkelingssa menwerking" Parlementaire delegatie voor bezoek Rusland DEN HAAG (ANP) - De Neder- landse parlementaire delegatie, die van 12 tot 19 augustus aanstaande een officieel bezoek aan Rusland brengt, is thans samengesteld. De delegatie wordt geleid door Tweede-kamervoorzitter Vonde ling (PvdA). De overige leden van de delegatie zijn de Eerste-kamerleden de Vries (CHU) en Ymkers (CPN) en de Tweede-kamerleden De Boer (ARP), Andriessen (fractievoorzit ter KVP), Van der Doef (PvdA) en Ploeg (WD). Het programma van het bezoek staat nog niet vast. De Nederlan ders hebben hun wensen al ken baar gemaakt. Jukkema nog in solo-zeilrace PLYMOUTH (SP) - Er is een teken van leven opgevangen van Henk Jukkema, een van de weinige overgebleven Ne derlanders die deelnemen aan de transatlantische solo zeilrace van Plymouth naar New Hampton. Over Jukke- ma's lot bestond grote onze kerheid. Via een passerend schip liet hij weten dat zijn positie za terdagavond 44 graden noord erlengte en 15.45 graden wes terbreedte was. Inmiddels blijkt dat de race voor sommige zeilers een drama is geworden. Behalve het uitvallen van de Neder landers De Jong en Roemers is afgelopen weekeinde onder de kust van Bretagne de Fran- caise Dominique Berthier uit geput gevonden. Ze was een van de vier vrouwen in de ra- Haar jachtje is vermoedelijk tijdens een storm gezonken. Ze heeft dagenlang in een reddingsvlot rondgedreven. Een andere deelnemer, de Brit Toni Bullimore, kreeg brand aan boord van zijn schip Pri- maran. Hij is door een Libe riaanse tanker opgepikt. Zijn landgenoot Jock Brazier heeft de strijd gestaakt. In totaal hebben nu tien deel nemers de strijd opgegeven. De Nederlandse kanshebber Gerard Dijkstra heeft de helft van de race er al opzitten. Over de positie van de Nederlander Eilco Kasemier is niets be kend. DEN BOSCH (SP) - KVP- fractieleider Frans Andriessen vindt de regeringsplannen over de kinderbijslag nog veel te onduide lijk om nu al akkoord te kunnen gaan met het miljard dat die voor stellen zouden moeten besparen. De voorman van de KVP heeft dat gisteravond gezegd in Den Bosch aan het einde van een werkbezoek van het CDA aan de Brabantse hoofdstad. De plannen van de regering moeten volgens Aqdriessen worden open gesteld voor inspraak van maat schappelijke organisaties. Daarbij moet ook ter sprake komen of het verschil tussen gezinnen met kin deren en gezinnen zonder kleiner gemaakt moet worden. "In de kin derbijslag moet de uitkering naar draagkracht gehandhaafd blijven", z ei hij. Andriessen vond de loonvoorstel- len van het kabinet moedig en rea listisch. "Ik steun ze daarom ook. Niet omdat ik het allemaal leuk vind, maar omdat loonmatiging nodig is voor behoud van dc( werk gelegenheid", zei hij. De PwlA kreeg van de KVP'er een paar fikse vegen uit de pan. "De PvdA heeft te lang de ogen gesloten voor de bittere noodzaak om de loonkosten te drukken. Te lang heeft men willen volhouden dat re geren vooral is: Leuke dingen voor de mensen doen. Nu de PvdA - vijf voor twaalf - tot de ontdekking komt dat we er niet zo fraai voor staan, is verwarring en paniek haar deel", zei hij. Volgens Andriessen proberen re gering en PvdA de aandacht van de noodzakelijke bezuinigingen af te Andriessen leiden door de schijnwerper te rich ten op maatschappij hervormingen. "Tegelijkertijd verwijt men mij dat ik hai*de uit spraken heb gedaan in het Kamer debat over de misgelopen Zuidaf- rikaanse order. Ik zou wel eens wil len weten wat er hard is aan het stel len van het feit dat de voornaamste taken van de regering op dit mo ment zijn het bestrijden van de werkloosheid van 250.000 man en het tegengaan van de inflatie. Ik ben niet hard als ik dingen vraag die in het belang van de gewone mensen hard nodig zijn", zei de fractieleider van de KVP. DEN HAAG (ANP) - Ook de beurs student zal een veer moeten laten nu de rijksoverheid bezuinigingen in de groei van de lasten voor col lectieve voorzieningen wil aan brengen. Staatssecretaris Klein van onderwijs en wetenschappen heeft de Tweede Kamer bericht, dat het kabinet voorstelt voor het nieuwe studiefinancieringsstelsel d^ ba sisbeurs met ongeveer 140 per jaar te verminderen, de aanvul lende beurs op het voorgestelde ni veau te handhaven en het plafond van de rentedragende lening te verhogen. Er ligt bij de volksvertegenwoordi ging een nota studiefinanciering waarvan dr. Klein hoopt, dat ze op zeer korte termijn behandeld wordt. Hij wijst er in zijn brief op, dat het nieuwe studiefinancie ringsstelsel meer dan het huidige het karakter heeft van een sociale voorziening. Beperking van de structurele verzwaring van de col lectieve lastendruk noopt tot her overweging van prioriteiten en daarbij dient ook de studiefinan ciering te worden betrokken. Binnen het huidige studiefinancie ringsstelsel hebben de voorge stelde maatregelen geen invloed op de hoogte van de uitkeringen. Ze moeten wel invloed hebben voor de hoogte van de basisbeurs in het nieuwe stelsel. Het kabinet vindt, dat de gevolgen gemiddeld niet groter mogen zijn voor de indivi duele studerenden dan de gevolgen voor het beschikbaar inkomen van de huishoudens. Nederlanders uit Spaanse cel ontsnapt CADIZ (AP) - Vier Nederlanders zijn gisteren uit de plaatselijke ge vangenis van Cadiz ontsnapt door een tunnel die'ze vanuit de gevan genis naar buiten toe hadden ge graven, zo heeft de Spaanse politie bekend gemaakt. De ontsnapping werd bemerkt door een militaire patrouille die buiten de gevangenispoort de ronde deed en op de tunnel stootte De gevangenisdirecteur heeft be kend gemaakt dat na het tellen van de overblijvende gedetineerden is komen vast te staan dat de ont snapte vier allen Nederlanders zijn te weten de 31-jarige Mauntz ten Broeke, de 30-jarige Marinus Bee- rendonk, de 25-jarige Martin Rede- ker en de 29-jarige Eduard Rede- ker. De woon- of geboorteplaats van de vier ontsnapte Nederlanders werd niet bekend gemaakt. Volgens de politie zaten ze een straf uit voor het handelen in verdo vende middelen. Ze werden in de Spaanse havenstad Algeciras gear resteerd toen ze probeerden een niet nader omschreven hoeveel heid drugs, die ze in Marokko had den gekocht Spanje binnen te smokkelen. De Spaanse politie en de Guardia Cibil zijn in het gehele Andalusi- sche gebied een intensieve klop jacht naar de ontsnapte gevange nen begonnen. ADVERTEN" DEN HAAG (SP) - Om de groei van het internationale luchtvaartver- keer op te vangen voelt de regering meer voor het stichten van een tweede nationale luchthaven dan voor uitbreiding van Schiphol of van de kleinere regionale vliegvel den. Dit blijkt duidelijk uit de nota van minister Lubbers (Economische Zaken) over de Nederlandse eco- Een nieuwe nationale luchthaven in de Markerwaard of Noord- West-Brabant heeft de meeste voordelen, zo laat de minister door schemeren. Een nadeel zijn de hoge kosten. Tussen 1.7 en 3,5 miljard in 1985, heeft het Centraal Plan Bu reau eens uitgerekend. Maar daar tegenover staat vermindering van de geluidshinder en de verkeersd rukte ir, de buurt van Schiphol. Bovendien: de aanleg van een tweede luchthaven geeft handen vol werk. "Berekeningen hebben uitgewezen dat een tweede luch thaven een werkgelegenheidsim- puls kan betekenen - op de luch thaven zelfèn in nieuwe bedrijvig heid - van een aantal arbeidsplaat sen in de orde van grootte van enige tienduizenden", zo schrijft minister Lubbers. Voorzieningen Op de toekomstige luchthaven zul len ongeveer 30.000 mensen werk vinden. Dat betekent dat in de buurt er van 30.000 woningen ge bouwd moeten worden. Die werk nemers nemen hun gezinnen mee. En dat betekent weer dat er in de omgeving van het "nieuwe Schip- h voor 120.000 mensen voorzie- n (en moeten worden getroffen. i winkels tot zwembaden. I\_g deze zomer zal het kabinet- Den Uyl uitmaken waar een even tuele tweede nationale luchthaven zal komen. Of een "nieuw Schip hol" nodig is wordt door een vol gend kabinet beslist. Dat betekent dat vóór 1978 geen knopen worden doorgehakt. Momenteel houdt de Rijks Plano logische Commissie zich bezig met de meest geschikte plaats voor een nieuwe luchthaven. Er zijn vijf kandidaten: de Markerwaard, Din- teloord, de Maasvlakte, Leerdam en Goeree en Overflakkee. De nieuwe IJsselmeerpolder en Noord-West-Brabant zijn het meest kansrijk. Als de vestigingsplaats eenmaal vaststaat, hoeft er in de andere plaatsen geen rekening meer wor den gehouden met de mogelijkheid van de bouw van een tweede natio nale luchthaven. Vraag De grote vraag is - en daar tobt ook het kabinet mee - of een nieuwe luchthaven wel nodig is. Kan niet worden volstaan met de aanleg van een vijfde baan op Schiphol? Tot voor kort leek de groei bij het luchtverkeer er uit. De oliecrisis en de economische teruggang gingen niet ongemerkt voorbij. De opti mistische prognoses versomber den snel. Werd aanvankelijk een groei van het aantal passagiers voorspeld tot 80 miljoen in 2000, vo rig jaar verwachtte men nog maar een staging tot 40 miljoen. Bij zo weinig passagiers is een tweede na tionale luchthaven overbodig. De wind waait nu weer uit een an dere hoek. In z'n nota over de eco nomie maakt minister Lubbers duidelijk dat de aanleg van een "tweede Schiphol" nodig is. De "magere jaren" voor het luchtver keer lijken voorbij. Bij herstel van de wereldeconomie, die zich thans inzet, zal eeft'duidelijke hervatting van de groei van de luchtvaart op treden, verwacht de minister. Wel voegt hij er aan toe dat de formida bele jaarlijkse groeicijfers uit het verleden zich de komende tijd waarschijnlijk niet meer zullen voordoen. Schiphol kan dit allemaal niet meer aan. "Beslissingen over het al dan niet treffen van aanvullende voor zieningen zullen op niet al te lange termijn moeten worden genomen", vindt Lubbers. Mogelijkheden Er zijn drie mogelijkheden om de groei van het luchttransport op te vangen: uitbreiding van Schiphol. De re gering voelt daar niets voor, omdat het de geluidshinder in de Haar lemmermeer zou vergroten en een extra belasting betekent voor het verkeers- en vervoersstelsel in de omgeving. versterkte inschakeling van de regionale vliegvelden (zoals Zes tienhoven, Welschap, Eelde, Twente en Beek). Dit kost niet veel. Maar in veel gevallen betekent het een aantasting van het milieu. Ook brengt zo'n "spreiding van het vliegverkeer" grote nadelen mee. "Door de daarmee gepaard gaande kostenverhogingen voor de lucht vaartmaatschappijen zullen de mogelijkheden voor het exploite ren van lijndiensten worden be perkt", meent minister Lubbers. Uit commerciële overwegingen zijn de grote luchtvaartmaatschap pijen voorstander van concentratie van het luchtvervoer op een plaats. het stichten van een tweede na tionale luchthaven. Daarvan zijn de voordelen veel groter dan de nade len, zo maakt minister Lubbers duidelijk. 5j op BREIGARENS op SOKKEN op FITALON gezondheidsondergoed Botermarkt 13, Leiden

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 7