expositie Verlanglijst v.d. Stoel voor ministerraad EG CDU verwijt kabinet misbruik van gelden Udall haakt af, Carter nu safe i Senaat kort budget Afrika politiek VS Uruguay nog niet naar de stembus Vlees voor vrijlating van Romeinse grossier KOTORHOm wereldklasse parket: 1h's iïziarzt MONTEVIDEO (AP)- De interim president van Uruguay, Alberto Demichefi, heeft gezegd dat er tenminste drie jaar voor nodig zul len zijn om de democratie in dit kleine Zuidamerikaanse landje weer te herstellen. Zijn voorganger, Juan Bordaberrv, werd zaterdag tydens een staats greep zonder bloedvergieten door de strijdkrachten afgezet. De 80-jarige Demicheli, die onder Bordaberrv vice-president was, verichtte zijn eerste officiële daad met de ondertekening van twee proclamaties. In de eerste worden de in november geplande verkiezingen tot nader order uitgesteld, en in de tweede wordt de oprichting bekend ge maakt van een nationale raad, waar de strijdkrachten de dienst uitma ken, die een nieuwe president moet aanwijzen. Dit dient binnen 60 a 70 dagen te gebeuren. WINDSOR CASTLE - Oud-premier Harold Wilson van Engeland (links) in groot ornaat op weg naar Windsor Castle waar hij even later, ge knield voor Koningin Eliza beth werd begiftigd met de versierselend van de Orde van de Koiiseband. Hiermee werd Wilson officieel ,fir Harold", als drager van de hoogste en meest exclusieve ridderorde van Groot- Brittannie. Wilson was op 23 april tot rid der in de Orde van de Kouse band benoemd. Samen met de hertog van Grafton (rechts op de foto) vervult hij lege plaat sen in de orde die waren open gevallen door de dood van de hertog van Norfolk en veld maarschalk burggraaf Mont gomery van El Alamein. Het motto van de Koiiseban- dorde is „Wee hem, die er kwaad van denkt". Daar kan een van de critici het mee doen. Het linkse labourlid Robert Cryer had gezegd, dat een voormalig leider van de La- bourpartij niet moest mee werken aan het in stand hou den van het ridderordesys teem. Maar Wilson was verde digd door Jack Jones, leider van de grote Transport and General Workers' Union, die had gezegd dat sir Harold verdiende voor zijn diensten aan de gemeenschap beloond te worden. NEW YORK (AP) - De Amerikaanse afgevaardigde Morris Udall (Arizona) heeft de kandidaat voor de Democratische nominatie voor de presidents verkiezingen Jimmy Carter laten weten dat hij zijn 336 gedelegeerden heeft aangeraden hun stem op Carter uit te brengen. Dit advies legt echter geen verplichting op. Eerder gisteren had senator Frank Church (Idaho) zich teruggetrokken uit de strijd om de Democratische nominatie en zijn 79 gedelegeerden geadvi seerd op Carter te stemmen. Met de stemmen van de gedelegeerden van Udall en Church kan Carter rekenen op 1731 stemmen. Voorde nominatie heeft Carter 1505 stemmen nodig. Gisteren werd bovendien bekend, dat Fred Harris naar de 18 gedelegeer den, die achter hem staan in vier staten, telegrammen heeft gezonden, waarin hij hun adviseert hun stem uit te brengen op Carter. ROME (AP) - Een bende die zich d^ "strijdende communistische een heid" noemt heeft gisteren een vee-importeur in Rome ontvoerd en gedreigd hem te zullen doden tenzij slachters in de hoofdstad een grote hoeveelheid goed vlees tegen een derde van de gangbare prijs ter beschikking stellen. Zij moeten 71 ton kwaliteitsvlees ter beschikking stelt tegen de prijs van 1500 lire per kilo in ruil voor het leven van d'Ambrosio. De normale prys ligt tussen 5500 en 600 6000 per kilo. In de boodschap worden 71 slage ryen - alle gelegen in arbeiderswij ken van de hoofdstad genoemd MIDAS Simca... Van der Gun, Starrenburglaan 47, Wassenaar, telefoon 01751- 1 23 38 1 32 14. op vrijdag 18 juni van 14.00-18 00 uur, op zaterdag 19 juni van 10.00-18.00 uur en op zondag 20 juni (kijkdag) van 11.00-17.00 uur. air service holland b.v. b Carter (links) en Udall zijn het t DEN HAAG (ANP) - Het is verre van zeker, dat de Europese minis terraad in zijn bijeenkomst van 9 juli a.s. zal besluiten tot het hou den van rechtstreekse verkiezin gen voor het Europese parle ment, maar als alle negen lid staten bezield van politieke wil en met bereidheid tot flexihiliteit ten aanzien van vroegere posities naar dit overleg gaan, dan zullen wij er wel uit komen. Dit heeft minister Van der Stoel van Buitenlandse Zaken gisteren tydens een werklunch van de buitenlandse persvereniging ge zegd. Hij verklaarde, dat het tweede vooroverleg in Luxem burg geleid heeft tot een zodanige verduidelijking en precisering van de standpunten, dat hij min der pessimistisch is dan hij na het eerste vooroverleg was. De minister sprak over de rol. die Nederland heeft te spelen tijdens zijn voorzitterschap van de Eu ropese Gemeenschap in de tweede helft van dit jaar. Behalve het veilig stellen van recht streekse Europese verkiezingen in 1978 hoopt de Nederlandse minister van Buitenlandse Za ken, dat nadere bestudering van het rapport-Tindemans zal leiden tot een aantal conclusies tot ver betering van het besluitvor mingsproces in de Europese Gemeenschap en tot versterking van de positie van de Europese Commissie. De Europese Commissie zou al aan gewicht winnen als de leden van dit college naast vakbekwaam heid ook politiek gewicht beza ten. Als de Europese Commissa rissen mannen van groter poli tiek gewicht wareh, dan zou de Europese Commissie meer haar stempel kunnen drukken op het beleid van de EG. Op het lijstje van wensen van mi nister Van der Stoel voor zijn ambtsperiode in de Europese Gemeenschap in de tweede helft van dit jaar staat ook de hoop, dat er formules zullen worden ge vonden om uitholling van het geïntegreerde landbouwbeleid te voorkomen. In de a.s. bijeenkomst van de Euro pese ministerraad op 9 juli a.s. moet er nog eens duchtig worden gesproken over de deelneming van vier lid-staten van de E.G. aan de wereldtop in Portorico. Het moet deze vier mede- partners in de Europese Ge meenschap duidelijk worden gemaakt, dat de gemeenschaps regels en de gemeenschapscom petentie in acht moeten worden genomen en dat de vier de Euro pese Gemeenschap niet kunnen binden. waar het vlees tegen de speciale prys morgen te koop moet zijn. De nationale vereniging van twee importeurs en de Romeinse sla gershond hebben bekend gemaakt bereid te zijn aan de eisen van de ontvoerders in te willigen teneinde het leven te sparen van Giuseppe d'Ambrosio. Volgens de politie werd de 53-jarige d'Ambrosio bij zonsopgang over vallen toen hij zijn huis verliet. De overvallers sloegen, aldus de poli tie, wild op d'Ambrosio in, werkten hem in een zak en verdwenen met hem in een auto. Het was de 28ste ontvoering in Ita lië sinds het begin van dit jaar. Japan zoekt achterblijvers uit oorlog in de Pacific TOKIO (SP) - Eenendertig jaar na afloop van de Tweede Wereldoorlog leven nog altijd leden van het Japanse keizer lijke leger verscholen op ei landen in de Stille Oceaan. In opdracht van de regering zijn twee expedities er op uitge trokken om hen te vinden. Op de Solomon eilanden wor den acht achterblijvers ge zocht en ook ten noorden van Papoea-Nieuw Guinea, op het eiland New Britain, zouden er nog twee zitten. Op een van de Solomons eilanden, Vella La- vella, zyn regelmatig „vreem delingen" gezien die op zoek naar eten het oerwoud hadden verlaten. Eilandbewoners beschrijven hen als bebaarde, blootvoets lopende mannen die slechts in gerafelde lendedoeken rond lopen. Dit jaar zijn ze twee keer gesignaleerd. Zowel op de Solomons eilan den als op New Britain heb ben de geallieerden verwoed stryd geleverd'met de Japan ners. De opmars van de geal lieerden verliep daar zo stor machtig, dat sommige eenhe den Japanners die vastbeslo ten waren tot de dood te vech ten ongemoeid werden gela ten op hun afgelegen posten. Op New Britain begint de speurtoch bij de ruines van een Japans fort uit de oorlog, waar begin deze maand twee mannen wegvluchtten toen schoolkinderen hen hadden gezien. Het gebied is nu geheel overwoekerd. De plaatselyke overheid heeft er wat bomen laten kappen en een tunnel ontdekt. Er zijn ook Japans eetgerei en andere dingen ge vonden, die kortgeleden ge bruikt lyken te zyn. De afgelopen jaren zijn er twee Japanse achterblijvers ge vonden: in 1972 een sergeant op Goeam en in 1974 een lui tenant op het Filippijnse ei land Loebang. STOCKHOLM - Zaterdag is het zover. Dan treedt de Zweedse koning Gustav met de Duitse Silvia Som merlath in het huwelijk. Gisteren gaf het paar in het koninklijk kasteel in Stockholm een persconferentie in verband met de trouwerij SAN FRANCISCO - Rechter Oli ver Carter, president tijdens het proces tegen Patricia Hearst in San Francisco, is gisteren aan een har taanval overleden. Dit betekent dat zijn opvolger een nieuw proces kan gelasteii als hij van oordeel is geen vonnis tegen de dochter van de krantenmagnaat te kunnen vellen omdat hij het oorspronkelijke pro ces niet heeft voorgezeten. Rechter Carter gaf Patricia Hearst een voorlopige maximumstraf van 35 jaar nadat een jury haar in maart schuldig had bevonden aan bankroof. Voor het vonnis definitief zou worden diende zij echter eerst psychisch en fysiek te worden on derzocht. Zij zou 12 juli opnieuw voor de rechtbank hebben moeten verschijnen. Een woordvoerder van de verdedi ging zei gisteren in verband met Carters dood uitstel van het vonnis en voorwaardelijke vrijlating te zullen vragen. BONN (SP) - De langzaam in he vigheid toenemende stembusstrijd voor de Westduitse parlementsver kiezingen op zondag 3 oktober is ook duidelijk af te lezen uit een plotseling sterk gestegen behoefte van de regering in advertenties het grote publiek over haar politieke, sociale en economische wapenfei ten te informeren. Zo groot is opeens de openbaringsdrang van de machthebbers in Bonn dat krachtige protesten rijzen uit de kring der genen die de macht niet hebben maar (na 3 oktober) gaarne zouden bezitten: de kopstukken van de Christen-Democratische Unie. Weliswaar heeft het hoogste West duitse rechtcollege, het constitu tioneel gerechtshof in Karlsruhe, in 1966 al vastgesteld dat het een rege ring is toegestaan ook in een jaar van parlementsverkiezingen de bevolking in te lichten - waarbij zij echter wel in bescheiden mate moet opereren en zich dient te hou den aan de feiten. En even fraaie als onhanteerbare regel: want wat is bescheiden, wat zijn feiten, en waar houdt de voorlichting op en begint de propaganda? Prof. Biedenkopf, secretaris generaal van de CDU, heeft giste ren publrekelyk de regering ervan beschuldigd op grootscheepse wijze belastinggelden te misbrui ken om het publiek een al te roziig beeld te schetsen van de sociaal- democratisch-liberaleregeringspo- litiek. Biedenkopf schatte dat de Westduitse rijksvoorlichtings dienst daarvoor in totaal een hon derd miljoen mark op tafel brengt, een bedrag waarvan de in oppositie verkerende CDU natuurlijk alleen maar kan dromen. Regeringswoordvoerder Bolling was er gisteren als de kippen bij om te verzekeren dat de regering voor haar zegenryke informatiearbeid tot eind juli niet meer dan zeven eneenhalf miljoen mark zal hebben uitgegeven. Hy vertelt erby dat in de jaren zestig CDU- bondskanselier Erhard er ook niet voor was teruggedeinsd miljoenen uit te geven voor informatie ten be hove van de kiezers. In die tijd was het de beurt van de sociaal democratische Partij om naar het Hof in Karlsruhe te snellen te neinde te pogen de voor de regering ryk sproeiende geldbron stil te zet ten. Het constitutionele hof gaf aan dat verzoek toen echter geen gevolg en evenals in 1972 maakte de sociaal- liberale regering nu gebruik van de toen geschapen mogelijkheden. Een tamelijk vrijmoedig gebruik, daarin moet de onbevangen toe schouwer Biedenkopf van de CDU wel gelijk geven. Alleen al in het in miljoenen oplaag verschijnende weekblad Der Spiegel adverteert de regering wekelijks vijf of zes vol ledige pagina's. Enkele malen in de week verschijnen in talrijke dag bladen dubbele kolommen met propaganda onder het motto. "De regering informeert". De rollen zyn nu omgedraaid. In dit land waar iedereen altyd om van alles gaarne bij de rechter gaat uit huilen heeft Biedenkopf nu aange kondigd te overwegen een klacht in te dienen bij het constitutioneel gerechtshof in Karlsruhe, of mis schien ook wel bij de rekenkamer. Het bescheiden kader, waarvan het hoogste hof gewaagt, acht de CDU-man drie maanden voor de verkiezingsdatum al royaal over schreden. Dit betaalt u bij Schnitzler voor Lachappelle Berken smalstrookparket per m2 (ongelegd) 4J50 Lachappelle parket, te zien in alle vestigingen van Schnitzler. Half boter, da's nieuw. Da's halfvet. Dus niet vetter dan halvarine. Maar wel lékker natuurlijk. WASHINGtON (UPI) - De Ameri kaanse Senaat heeft gisteren goed keuring gegeven aan een wetsvoor stel voor militaire steun aan het buitenland dat, na amendering, 6.8 miljard dollar groot is. De Senaat heeft het stevigst ge snoeid in een aantal posten die het onlangs door Henry Kissinger ge formuleerde nieuwe Afrika-beleid financieel op poten hadden moeten helpen. Voor militaire hulp aan Af rika wil de Senaat 35 mihoen min der geven dan door Kissinger was aangevraagd. Met 62 tegen 18 stemmen ging de Senaat wel ak koord met de 4.5 miljard steun die de regering in het Midden-Oosten wil verdelen. Dat bedrag valt uiteen in directe, wapenhulp en kredieten voor militaire aankopen. De Senaat heeft overigens niet het laatste woord in deze materie. Zijn versie van de wet gaat nu naar een speciale commissie uit beide hui zen van het Congres om te worden vergeleken met de door het Huis van Afgevaardigden aangenomen versie. De commissie moet zien de verschillen tussen beide versies glad te strijken. Het amendement heeft tot gevolg dat 25 miljoen dollar voor steun aan Mozambique en Botswana, twee zwarte "confrontatiestaten" in Zuidelyk Afrika, in zyn geheel is geschrapt. Het Huis heeft Mozam bique reeds elke vorm van militaire steunverlening onthouden, uit angst dat dit land Amerikaanse wapens tegen Rhodesië zal gebrui ken; de hulp die gelijkelijk zou wor den verdeeld door Zaire en Zambia is teruggebracht van 60 tot 50 mil joen dollar; de Senaat uitdrukkelijk stipu leerde dat geen gelden mogen wor den gebruikt voor de financiering van een guerrillaoorlog tegen het blanke minderheidsregiem Smith I in Rhodesie; de Senaat Mozambique elke hulpverlening onthoudt totdat de Amerikaanse dominee Armand Doll, van de "Kerk van de Naza- reeër", is vrijgelaten. Het leeuwendeel van de militaire i hulp in deze wet, 2,5 miljard dollar. 1 is met een looptijd van twee jaar bestemd voor Israel, zowel direct als in de vorm van kredieten. Egypte, Jordanië, Syrië en Libanon J krygen economische hulp te verde len tot een totaalbedrag van twee miljard. DINSDAG 15 JUNI 1976

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 6