Nog geen beslissing over (ver)nieuwbouw van AZL in Leiden Doek valt over Welzijnsbron 'U maakt medezeggenschap tot een loze kreet Lezers schrijven Oude boeken gooi je niet zomaar weg. DINSDAG 15 JUNI 1976 LEIDEN Brief van staatssecretaris Klein LEIDEN - De beslissing of er in Leiden een nieuw Academisch Ziekenhuis zal worden gebouwd in de Leeuwenhoek (Mörskwar- tier) dan wel dat het bestaande AZL-complex zal worden ver nieuwd is nog niet genomen. Dat schryft staatssecretaris van Onderwijs en Wetenschappen, dr. G. Klein in een brief aan het college van B en W van Leiden. Medegedeeld wordt, dat de her overwegingen bij het rijk nog niet zijn afgerond en dat er' gezocht wordt naar alternatieven voor de nieuwbouw. In de brief maakt staatssecretaris Klein melding van het feit, dat op dit gebied ook een studie wordt uitgevoerd door het bestuur van het Academisch Ziekenhuis in Leiden De Leidse wethouder Waal (Ruim telijke Ordening) verwacht, dat het rijk nog voor het zomerreces de knoop zal doorhakken. Per soonlijk slaat hij de kansen dat de nieuwbouw van het AZL zal doorgaan, niet hoog aan Wethouder Waal: "Waar het op dit ogenblik om gaat is: komt er een nieuw AZL of krijgen we ver nieuwbouw op het bestaande complex achter de Rijnsburger- weg. Op die keuze zitten we te wachten. Want ook als gemeente moeten we aan de slag. De beslis sing over de verbinding van de Plesmanlaan en de Wassenaar- seweg hangt bijvoorbeeld erg nauw samen met de beslissing." Volgens wethouder Waal schijnen zowel voor de nieuwbouw als voor de vernieuwbouw varianten te bestaan. Zelfs een combinatie van nieuwbouw en vernieuw bouw lijkt niet onmogelijk Om de ontwikkelingen rond het AZ in Leiden te bespreken zal er bin nenkort overleg plaatsvinden tussen de Leidse universiteit, het AZL en de gemeente. Wat het overleg met het rijk betreft houdt wethouder Waal zich vast aan een verklaring van staatssecretaris Klein in zijn brief. Daarin staat dat wanneer de zaak in een be slissend stadium is gekomen er diepgaand overleg zal plaatsvin den tussen rijk en gemeente "om op die manier te kunnen voldoen aan de verantwoording van uw college van de raad voor een op timale ruimtelijke ordening." Op de suggestie van wethouder Waal om voor het overleg een werkgroep te formeren gaat de staatssecretaris niet in. ADVERTENTIE DAMESKAPSALON VAN TONGEREN Voor n charmant kapsel Doezastraat 13 tel 123666 Levendaal 104 tel. 123612 Terwijl nog steeds onzekerheid bestaa t of er wel of geen nieuw Aca demisch Ziekenhuis in Leiden komt word: er op het terrein achter de Rijnsburg er weg nog volop ge bouwd en gebroken. Luchtfotografie Frans Rombout LEIDEN - Vijf brandweermannen zijn gisteren onderscheiden omdat zij 12xlz of 25 jaar bij de brandweer werkzaam zijn. Bij de onderscheidingen werden getuigschriften uitgereikt van de Koninklijke Nederlandse Brandweervereniging en de Nederlandse Vereniging van Brandweer Commandanten. Hoofdbrandwacht D Coster en brandmeester W. Harteveld kregen hun onderscheiding voor 25 jaar trouwe dienst .brandmeester H JHederik. brandmeester A. v. d. Berg en onderbrandmeester JVolker waren 12x/2jaar in dienst. Door bouw zwembad bij Vijf Meihal LEIDEN - Als de gemeenteraad binnenkoort akkoord gaat met het plan van B en' W. om een nieuw zwembad te bouwen vlak bij de Vijf Meihal, dan zal tevens het doek vallen over de beruchte kwestie De Welzijnsbron. In het bedrag van 3'/* miljoen, dat ter realisering van het nieuwe bad aan de reserves van de NV Leid- sche Duinwatermaatschappij (LDM) wordt onttrokken, is na melijk ook begrepen een bedrag van 115.000 gulden dat de stich ting De Welzijnsbron zo'n twee jaar geleden heeft uitgegeven aan voorbereidingskosten om een bad te laten zetten aan de Vondel laan. De opzet van De Welzijnsbron is nooit van de grond gekomen, of schoon er al vergevorderde plan nen bestonden, o.a. omdat de ex ploitatie van het grote zwemba dencomplex dat men aan de Vondellaan (waar nu de ijsbaan komt) wilde laten verrijzen, niet rond te maken was. De particuliere stichting De Wel zijnsbron kwam voort uit de Leidsche Duinwatermaatschap pij, waarvan alle aandelen in handen zijn van de gemeente Leiden. Commissarissen van de LDM zijn gemeenteraadsleden. Raadsleden waren dus nauw be trokken bij de oprichting van De Welzijnsbron (halverwege 1973). Voorzitter van deze stichting was de toenmalige wethouder Lijten (KVP), penningmeester LDM- directeur De Jong. (betaald) se cretaris PvdA-raadslid Van Aken en leden Sportstichting voorzitter Biegstraaten en ex- Sportstichting-voorzitter Van der Reyden. De Welzijnsbron had tot taak de bouw van een zwem bad voor te bereiden uit de reser ves (zo'n acht miljoen) van de Leidsche Duinwatermaatschap pij en dat bad in 1978, bij het 100- jarig bestaan van de LDM, als ge schenk aan de gemeente aan te bieden. Een nogal ingewikkelde manoeu vre, maar dat was volgens de toen geldende opvatting nodig omdat men in gemeentekring vreesde dat Gedeputeerde Staten een armlastige gemeente als Leiden niet zouden toestaan zelf geld van de NV Leidsche Duinwatermaat schappij te aanvaarden voor de bouw van een dergelijk zwem bad. Men was bang dat GS zou den zeggen: demp er je tekorten De Welzijnsbron arbeidde aanvan kelijk ook in het geheim (alleen de gemeenteraad was vertrouwe lijk ingelicht). Tenslotte raakte het gehele plan toch in de publici teit, wat in de nieuw e raad (er wa ren inmiddels gemeenteraads verkiezingen geweest) tot enkele heftige en bittere taferelen leid de. De hele kwestie kostte Van Aken, inmiddels wethouder van Eco nomische Zaken geworden, het president-directeurschap van de LDM (normaal een automatische benoeming), als gevolg van en kele niet geheel duidelijk gewor den financiële verwikkelingen rond de Welzijnsbron. Ook binnen de stichting was het a lang aan het rommelen geslagen. De jaarverslagen van de Wel zijnsbron werden door het stich tingsbestuur niet goedgekeurd en dat schijnt nog steeds niet het geval te zijn. De honorering van Van Aken speelde daarbij eren rol (de bestuursleden Bieg straaten en Van der Reyden kwamen er pas bij het eerste jaar verslag achter dat Van Aken betaald-secretaris was: het was hun nimmer verteld), maar ook het feit dat twee leden van de stichting. (Van Aken en Bieg straaten) werkzaamheden aan een architect hadden opgedragen die door de rest van het stich tingsbestuur niet zouden zijn goedgekeurd. Het zou gaan om een bedrag van 16.000 gulden. De Welzijnsbron nad destijds een startkapitaal van 100.000 gulden, er blijkt nu volgens het ge vraagde krediet. 115.000 gulden benodigd te zijn om de Welzijns bron voor goed in slaap te krij gen. CD A-er Bleijie verwijt college: LEIDEN - De reorganisatieplannen binnen het Leidse ambtenarenkorps hebben gisteravond in de raad weer voor een flink stukje politiek vuurwerk gezorgd. De uitkomst van de soms verhitte discussies over de inspraak van het gemeentepersoneel was tra ditioneel: de door het CDA en de VVD - bij monde van raadslid Bleijie gedane - voorstellen, moesten het op de meest vitale punten afleggen tegen een stem- menmeerderheid gevormd door PvdA, PPR, D'66, PSP en CPN. Hoofdmoot uit het betoog van de CDA-er Bleijie vormde hel bezwaar, dat het Leidse ge meentepersoneel tot dusvei slechts een zeer geringe -tnoge- lijkheid heeft gehad om zich uil te spreken over de vorm van de toekomstige organisatie Hi. constateerde, dat aan de en quête onder de gemeenteamb tenaren slechts was deelgeno men door acht procent. En dat van die acht procent slechts 477c voorstander was van het werken in zogenaamde "werk verbanden". Bleijie: "Wethouder Van Dam sprak vorig jaar nog van een noodzakelijke acceptatie van de plannen voor brede lagen van het ambtenarenkorps. Maar die lagen zijn niet zo breed geble ken. Slechts één laag was goed vertegenwoordigd, namelijk de topambtenaren. Van de 189 deelnemers aan de zogenaamde "managemenlsbijeenkomsten" waren er 156 topambtenaren", aldus Bleijie Hij verweet het college, dat bij het bepalen van de keuze nog al eens voorstellen van de min derheid zijn overgenomen, zonder een duidelijke argumen tatie. "U maakt de medezeg genschap tot een loze kreet" verweet Bleijie het college. Het CDA-raadslid vond dan ook, dat het college met de plannen om zes werkverbanden te formeren terug zou moeten naar het gemeentepersoneel. Via een te houden enquête zou onderzocht moeten worden hoe het voltallige Leidse ambtena renkorps denkt over deze werkverbanden. Pas nadat ge bleken is, dat een duidelijke meerderheid er vóór is, zou de gemeenteraad tot een defini-- tieve vaststelling van het aantal werkverbanden moeten over gaan. De komende vier jaar zouden volgens een door Bleijie ingediend amendement geen O wijzigingen in het aantal en de omvang van de werkverbanden aangebracht mogen worden, zonder goedkeuring van de ge meenteraad. Wethouder Van Dam stelde daar tegenoyer, dat via een in het verleden gehouden enquête al gepeild is hoe de mening is van die ambtenaren, die geïnte resseerd zijn in het reorganisa tieproces. En tot Bleijie: "Uit het feit dat wij in bepaalde ge vallen de minderheid volgen mag u niet concluderen dat de meerderheid er tegen is". Dat zich vooral de topambtenaren met de reorganisatie hebben bezig gehouden is volgens we- 1 thouder Van Dam niet zo ver wonderlijk. "De reorganisatie betekent voor deze groep de grootste verandering." Hij vond het weinig zinvol om in dit stadium te peilen of de meerderheid van het ambtena renkorps voor de zes werkver banden is. "Veel beter is het om de zaak nu in handen van de coördinatoren te geven, die de structuur dan verder kunnen uitwerken. Een idee dat door de VVD-er Wessels werd betiteld als een "patriarchale in plaats van een rationele houding". Met 14 tegen 17 stemmen wer den. na een korte schorsing, de voorstellen van CDA en VVD verworpen. Eenzelfde stem verhouding die later voldoende bleek om het voorstel van B en W te aanvaarden, dat voorziet in de vorming van zes werkver banden. LEIDEN - Zónder al te veel en thousiasme heeft de Leid'se rpad gisteravond een krediet van 140 000 beschikbaar gesteld voor een verbetering en uitbrei ding van de parkeermogelijk- heid op hel terrein van het psy chiatrisch ziekenhuis "Ende geest". Duivesteijn PvdA merkte op. dat een groot deel vai: zijn fractie moeite met het voorstel heeft, omdat men niet overtuigd is van de hoge urgen tie van deze zaak. "We hebben het gevoel, dat er rondom Ende geest een ad-hoc-beleid wordt gevoerd. We willen daar lang zamerhand een eind aan ma ken". aldus Duivesteijn, die de Meer parkeer plaatsen bij Endegeest wethouder vroeg om een priori teitenlijstje voor Endegeest PPR D'66-raadslid Beijen vroeg zich af of zoveel geld voor parkeerterreinen wel nodig was. Ook het aantal parkeer plaatsen kwam hem wat hoog voor. Wethouder Oosterman er kende. dat ook hij zich had af gevraagd, of dit de eerste maat regel moet zïjn die voor Ende geest wordt genomen. Hij con stateerde echter dat de gemeente Oegstgeest de Endegeester- straatweg parkeervrij wil ma ken om de situatie ter plaatse veiliger te maken". Oegstgee'St heeft toegezegd met het instellen van ven parkeerverbod te willen wachten totdat het parkeerter rein bij Endegeest is aange legd" Tenslotte zegde wethou der Oosterman toe voor de be grotingsbehandeling van 19 77 te zullen komen met een struc tuurplan voor Endegeest. Het kersverse raadslid Marjan Ko ning (PvdA) stemde als enige tegen het voorstel Nieuw gezicht in Leidse raad LEIDEN - De Leidse raad heeft er sinds gisteravond weer een nieuw gezicht bij. In de PvdA- fractie nam Marie-Anne Koning de plaats in van Jit Peters, die voor een jaar in Afrika gaat werken. Hét is de vierde wijzi ging in de socialistische fractie sinds in september iy?4 het linkse programcollege in Lei den aan het werk ging Eerder vertrokken voor de PvdA uit de Leidse raad Pauline Buring. dis H.J. Woelders en M. öu- werkerk. Hun plaatsen werden ingenomen door mr PJ.A Brouwer, drs. A P Ranner en A.M. Groos. Vragen van CDA over vuilstort plaats Roomburg LEIDEN - In een van de ko- mende raadsvergaderingen zal het CDA-raadslid Vink het col lege tijdens een interpellatie om opheldering vragen over ont wikkelingen rondom de vuil stortplaats Roomburg Vink vraagt zich af of het juist is, dat sinds het in gebruik stellen van de zogenaamde "grofvuil- schaar" (een installatie om grote stukken zo te verkleinen dat ze de verbrandingsoven in kunnen) bij de vuilverbranding de aanvoer van brandbaar vuil naar de stortplaats voor onver brandbaar vuil aan de Room- burgerweg nauwelijks is afge nomen. Verder wil hij weten wat het college heeft gedaan om het brandbare grofvuil naar de vuilverbrandingsovens aan de Gabriel Metzustraat te dirige ren, en of er voor het gebruik van de vuilstortplaats een geld ige hinderwetvergunning aan wezig is. Hij vraagt het college voorts om toelichting over het gebruik van de stortplaats in strijd met de Verordening Industrieel en Chemisch Afval, terwijl hel raadslid Vink ook wil weten of er een geldige ontheffing van de Verordening Landschap en Bodem aanwezig is. Tenslotte informeert CDA-er Vink of het juist is dat de grofvuilschaar slechts voor een deel van de ca paciteit werkt en wat er door het college van B en VV is gedaan om tot een sluiting van de stort plaats aan de Roomburgerweg PvdA Afgelopen maandag heeft de Leidse fractie van de P.v.d.A. weer laten zien wat zij onder democratie verstaat. In de Raad van Commis sarissen van een 10097 gemeente lijke naamloze vennootschap zal de P.V.D.A. drie van de vier plaatsen, ingenomen door raadsleden, bezet ten Op de andere plaats mag een WD-lid komen. De P.v.d. A. met 15 van de 37 raadszetels stelde geen prijs op een vertegenwoordiging van het C.D.A.. met maar 9 raadsze tels, in deze miljoenenvennoot schap Deze vennootschap heet Leidse Duinwater Maatschappij Toevallig heeft het C.D.A. in de gemeenteraad kritiek geleverd op de geldbesteding door de L.D.M via de Welzijnsbron aan een P.v.d.A-lid. H E A. DRIESSEN (voorzitter CDA-fractie) Bilderdijkstraat 5 Leiden Bushalte Met ingang van 10 feb.j.l. werd de bushalte van de lijnen 60.14 en 13 in de Ir. Driessenstraat van de NZH tijdelijk verplaatst naar Zijlsingel en Korevaarstraat. Dit heeft vier maanden geduurd tot ongerief van vele mensen, die komen van het gedeelte tussen Langegracht en Oude Rijn. Nadat de oude haltes een week weer in functie zijn ge weest. is er opnieuw de omlegging via Zijlsingel en Korevaarstraat. Mijn vraag is: waarom kon de om leiding niet zo gebeuren als in november-december '75. Toen re den de bussen Hooigraeh Hooigracht-Pelikaanstraat-Lange gracht. Dit ten gerieve van de passagiers en volgens mij ook van de NZH. Nu zijn mensen bij slecht weer, of zij die slecht ter been zijn, verplicht om een taxi te nemen (ook als zij naar de trein moeten). De vervoer sondernemingen krijgen toch sub sidie om de lijnen rendabel te hou den? LEIDEN - De ijscoman Roger de Jager zal op de koopavonden een standplaats in mogen nemen op de Haarlemmerstraat, en op woensdag en zaterdag op de markt bij de firma Vlieland. De Jager heeft enige tijd geleden onenigheid gehad met col lega's over het innemen van een standplaats Naar aanleiding daar van heeft hij een brief geschreven naar B en W over de „onaanvaard bare situatie in de handel op de openbare weg". Daarin pleit hij voor de vorming van een werk groep om het beleid in deze catego rie van handel te verbeteren. Tens lotte eist De Jager maatregelen tegen twee van zijn collega's. ADVERTENTIE U wilt de bibliotheek van uw groot vader opruimen, of wat ruimte creëren in uw eigen hoekenkast. Of't nu gaat om Statenbijbels of .pocketboeken, scheikundeboeken of doktersromans, als »*en boek nog in goede staat verkeert, is het de moeite waard om even bij de Slegte langs te gaan syi (bellen kan natuurlijk ook). Misschien krijgt u er nog meer geld voor dan u den kt. O# De Slegte is een "oeie voor uw oude boeken Boekhandel J. de Slegte B V Bree: 73, Leiden, Tel 071-122007

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 3