LEIDSCH DAGBLAD Berlinguer wil geen Doebsek worden 'Geen sprake van vaste hartluchtbrug Kijk- en luistergeld hoger Doorgereden na aanrijding twee doden een met vandaag Toeval hielp politie flink handje KARATE BOB: OPNIEUW Amerikaanse chirurg: vihamifbuttinger nv LEIDSCH DAGBLAD Tsjechen spelen m oranje rol van favoriet IDEE VOOR VADERS HOND ♦SS alles Politie Rome bevrijdt veehandelaar Ambrosio DINSDAG 15 JUNI 1976 OPGERICHT I MAART I860 34960 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN LEIDEN De 28-jarige iny Leiden geboren Katwijker P.G.O. die gisteren door de Leidse po litie werd aangehouden, heeft bekend de dader te zijn van de overval op het Leidse hoofd postkantoor. Het geld dat bij deze overval buit werd gemaakt, is op een klein deel na in de woning van de overvaller terug gevonden. Het toeval blijkt bij de op lossing van deze zaak een grote rol te hebben gespeeld. De Kat wijker, die er na de overval op het postkantoor met zijn auto vandoor ging, kwam namelijk kort daarop een niets vermoe dende motoragent tegen. Hevig geschrokken en in de mening verkerend dat de politie hem al op de hielen zat. zette hij zijn wagen op het Waardkerkplein aan de kant om zich vervolgens door een taxi naar huis te laten brengen. De overvaller zou wellicht nog vrij hebben rond gelopen wan neer niet twee Leidenaars van achttien en twintig jaar zich na een mislukte inbraak bij een zelfbedieningszaak aan de Don- kersteeg van deze auto meester hadden gemaakt. De inbrekers, die kans zagen om te ontsnap pen toen zij door de politie op heterdaad werden betrapt, vluchtten met de wagen van de' Katwijkse overvaller naar Rot terdam. Daar werden zij bij een routinecontrole door de Rot terdamse politie aangehouden. De controlerende agenten troffen in de auto behalve een vuurwapen ook papieren aan, die aan de Katwijker bleken toe te behoren. De arrestatie van de overvaller die aan de hand van zijn foto in het rijbewijs door de Leidse loketbeambte onmiddcl- lyk werd herkend, liet toen niet lang meer op zich wachten. DEN HAAG Het luister- en Doorn (CRM) wil. zal voor één jaar vervolg bij algemene maatregel van kijkgeld gaat met ingang van ko- gelden. Vermoedelijk zal de omroep- bestuur kunnen worden genomen. Nu mend jaar omhoog van 108 naar bijdrage per 1 januari 1978 opnieuw is steeds een tijdrovende wijziging 114 gulden en het luistergeld van 33 omhoog gaan. De bewindsman wil van de Wet op de Omroepbijdragen naar 34,50 gulden. ook via een wetsvoorstel bereiken nodig. Deze verhoging, die minister Van dat dergelijke verhogingen in het Berlinguer 4 1 ROME. (AP) In een vraaggesprek met de Corriere della" Sera, de grootste krant van Italië, heeft de communistische leider Enrico Berlinguer vandaag gezegd dat hij het veiliger vindt bij de NAVO dan bij het Pact van Warschau. Want bij de NAVO blijven garandeerde ..dat hij niet zou ein digen als Alexander Doebsek", de Tsjechoslowaakse leider wiens p9gingen tot het scheppen van een „communisme met menselijk gelaat" in augustus 1968 teniet werden gedaan door Sow jet-tanks. Berlinguer heeft zich nog nooit zo duidelijk uitgelaten over het „Westerse kamp". de redenen dat Italië moet de Italiaanse kiezers tegen het blijven behoren tot de NAVO. aldus Berlinguer. „omdat een uittre de. eruif. het internationale even wicht zou verstoren". Maar over de Amerikaanse druk op Weinig verandering 18 JAAR Op dc met wolk plaatsen droog wind tussen AMSTERDAM (ANP) twee Jaar geleden heeft in Amsterdam vandaag na een eis tot Boori1- levenslang de 28-Jarige Joegoslavische Minimumtemperaturen omstreeks 12 karate-ler«r Slobodan M. wegens graden. Maximumtemperaturen poging tot. moord, doodslag en poging munisme te stemmen zei hy: „Ik voel me veiliger aan deze kant (die van het Westen) maar zie ook in dat er ernstige pogingen worden on dernomen onze autCtf.Onte te beper ken". Over de godsdienst zei Berlinguer: „Dat christelijk denken goed was voor de gemeenschap", en „de christen ziet aspecten van het leven en de men selijke betrekkingen die de Marxist ontgaan". Wat de vrijheid van de Italiaanse communisten betreft ten aanzien van de betrekkingen met de Sowjet-Unie ..Onze autonomie Is volledig, de Ita liaanse communistische partij beslist over haar beleid op absoluut vrije Wijze".. Op de vraag of dit hem dn de ogen van het Kremlin niet maakte tot een afvallige antwoordde Berlinguer: „Ik weet niet hoe men mij daar vindt. Het komt ons hier voor dat er in de Sowjet-Unie mensen zijn die het Marxisme zien als een potdicht sy steem van grondbeginselen waarvan de letterlijke formulering een ant woord op alles zou moeten geven". Zou het socialisme beter in het Wes- - Evenals ten kunnen worden bereikt dan in rechtbank het Oosten? aldus, werd gevraagd, een eis tot „Ja zeker", antwoordde Berlinguer. „en wel omdat het Westerse stelsel minder banden belemmeringen) kent. Maar u moet hier wel op letten: tcTd^lae" veroordeeld tot atfitüen haar. in het Oosten, zouden zij ons Jaar gevangenisstraf met aftrek. De "I billen toestaan het socialisme op (Opgemaakt te 11.15 uur) Ook morgen blijft het droog, maar vooral in het binnenland \zal het koeler zijn. Een lagedruk gebied. dat vanmorgen voor de kust van Noorwegen lag. breidde Izijn invloed wat naar het zuid oosten uit. Hierdoor konden wolkenvelden kan een front, behorend bij een storing die van Schotland naar 'hei oosten koerst. Nederland bin nendrijven. Achter de storing bouwt zich intussen een rug van hogedruk op die het komende et maal het weer bij ons zal gaan beïnvloeden. Deze ontwikkeling heeft tot ge volg. dat de wind naar noordelijke richting zal gaan ruimen en tij- 3 daar niet e Joegoslaaf, bekend staand als „karate t* bouwen op de Bob" had op eerste kerstdag 1973 in dat willen, teruyl hier Amsterdam drie van zijn landgeno- ten met revolverschoten om het leven beginnen gebracht, twee Joegoslavische vrou- wen ernstig verwond en de hem ach tervolgende agenten van politie be schoten. Deze zaak werd intussen al in hoger beriep behandeld maar toen terug verwezen naar het openbaar minis terie omdat de dagvaarding nietig moest worden verklaard. In tegen stelling tot bij de eerste behandeling achtte de rechtbank nu wel aanne melijk dat er bij deze zaak politieke achtergronden zijn geweest. Al van he», begin af aan had karate Bob be weerd dat hij lid was geweest van de Joegoslavische geheime dienst en dat hij op eerste kerstdag 1973 meende waarop wy het Westen ee wil laten SACRAMENTO Het echtpaar Acker uit Sacramento in. Calif or- nië bekijkt twee foto's van hun zTZn Garytegen wie tijdens het huurlingenproces in Arigola de doodstraf is geëist. De ouders van de 21-jarige ex- marinier wisten tot maart niet, dat hun zoon in Angola vocht; het ministerie van Buitenlandse Zaken lichtte hen toen in dat hij krijgsgevangen was gemaakt. Waarom Gary ging wisten zijn ouders niet. Hij zelf verklaarde tijdens het proces niet voor het geld of uit anti-communistische motieven in Angola te strijden, maar van wege problemen met mijn familie en mijzelf". ADVERTENTIE Al mat keukens kunt u rustig kopen. Voor goede kwaliteit, prima service en een aantrekkelijke prijs staan wij garant. Komt u eens vrijblijvend bij ons kijken. U kunt dan en passant nog een macht aan informatie opdoen op het gebied van sanitair, tegels, huishoudelijke TD I i I I I apparaten en dergelijke. y I1—1I Uw bezoek is beslist de moeite waard. T T de toonzaal van: delijk wat koelere en droge lucht door zijn landgenoten geliquideerd te vorden ge- worden omdat hij zich niet aan een ooüracht hac. gehouden. Na de uitspraak van de rechtbank dealde de verdediger, mr. L. D. Ha- r: 21.02 uur. nier, mede dat hij zijn cliënt, die niet '754 9en* 18"vi ter ^ting aanwezig was, zal advi- 14.07 uur. seren weer in hoger beroep te gaan. Wasbekerlaan 59. Sassenheim, teL 02522-19010 Geopend: ma. Lm. vrijdags van 8.3017.00 uur. Dinsdag en donderdag van 8.302L00 uur. Plenty Parkeerruimte. Ter kennismaking 4 weken voor de halve prijs Ik word abonnee per 30 'juni 1976 en ontvang de krant reeds vanaf heden, f] Stuur mij 4 weken het Leidsch Dagblad voor half geld en noteer mij aansluitend als abonnee. adres: plaats: gironummer: Hokje zwart maken, bon invullen, In open envelop (zonder postzegel) sturen aan Leidsch Dagblad, antwoordnummer 214, Leiden, SEVENUM (ANP) Twee jongelui uit het Limburgse Horst zijn van nacht in Sevenum om het leven ge komen en drie anderen ernstig ge wond geraakt toen een automobilist volgens de politie waarschijnlijk onder invloed van alcohol op hen inreed. De twee zijn de 18-jarige Chr. Cup pen en de 20-jarige G. Custers uit Horst. Met de drie in het ziekenhuis in Horst opgenomen gewonden was het tweetal naar de kermis in Seve num geweest. De automobilist reed na de aanrij ding door. Zijn auto werd gevonden in de bossen bij Venray. De gemeen tepolitie van Venray heeft de auto mobilist korte tijd na de aanrijding van zijn bed gelicht. ADVERTENTIE MIDAS MOTORHOMES ZIE PAGINA 6 spreken. De Nederlandse Vereniging van Hartpatiënten had in mei verklaard dat zij met het instituut overeen was gekomen binnen zeer korte tijd te beginnen met een project waarbij per maand 25 patiënten naar de VAD u-el bekend AMSTERDAM (ANP) Eind mei had 6G procent van de Nederlanders wel eens gehoord van het wetsont werp op de vermogensaanwasdeling. zo heeft het Nederlands instituut voor d* publieke opinie en het markt onderzoek b.v. (Nipo) te Amsterdam opgemaakt uit een enquetc. Van alle ondervraagde mannen had 76 procent van het wetsontwerp ge hoord, van de vrouwen 56 pet. Geen oordeel over het ontwerp, al dan niet op grond van onvoldoende informa tie, had 66 procent. Van de anderen vinden de meesten het een goed plan (twintig procent voor, tegen veertien pct.X, onderzocht om te bepalen of operatie mogelijk is of dat dere wijze van behandeling i schikt is. 16 PAGINA'S De Tsjechische bondscoach Vaclav Jezek (foto) en zijn trainer Josef Venglos doen ijverige pogingen om het Ne derlands elftal de kwetsbare favorietenrol toe te spelen. „Het oranjeteam mag dan met recht het beste ter wereld worden genoemd, de Tsjechen geven de hoop niet op", zo zeggen zy in kranten interviews. Venglos: „Het grote wapen van dc Nederlandse elf is de veelzijdigheid van alle spe lers. Zij zijn speels, dynamisch en hebben een perfecte tech niek en fysieke conditie. Zij vormen een waarlyk offensief elftal". Jezek: „Op dit moment zijn zij waarschijnlyk de lastigsten in Europa. Wij weten dit. Maar wij geven op geen enkele wijze dc hoop op". De Tsjechische aanvoerder Anton Ondrus doet ook een duit in hetzelfde zakje: „Na tuurlek zijn wij bang. Maar dat zijn de Nederlanders ook. De details zullen de doorslag geven. Wie zal als eerste in staat zijn te profiteren van de fouten van de ander? Wie zal het meeste weten te halen uit het minste? Zij zullen kansen krijgen, maar wij ook". PAGINA 9 Carter zeker HOUSTON (AP) De internatdo. V.S. zouden worden gevlogen voor naai bekende chirurg dr. Denton A. een operatie. Cooley heeft gezegd dat op 22 juni Een woordvoerder van het St. Luke zeven Nederlandse hartpatiënten ziekenhuis waar het instituut deel naar Houston zullen worden overge- van uitmaakt, zei. destijds dat er voor vlogen waar onderzocht zal worden een dergelijke luchtbrug geen for- of zy in aanmerking komen voor een mele afspraken waren gemaakt hoe- operatie. wel de zaak wel bij gelegenheid was De chirurg benadrukte echter dat besproken door Cooley en een ver- het hart-instituut van Texas waar tegenwoordiger van de vereniging, de behandelingen verricht zullen „Wij kunnen een grote toevloed worden, geen regelingen voor de van patiënten ineens niet aan", zo zei lange termijn heeft aangegaan wat de woordvoerder gisteren, betreft het overvliegen naar en be- Hij zei voorts dat iedere Neder- handelen van Nederlandse hartpa- landse patiënt via de normale medi- tiënten in Houston. sche kanalen zal moeten worden Cooley deed deze verklaring na doorverwezen naar Houston en dat overlegd te hebben met de Neder dr- Van der Schaar op deze proce- landse arts dr. Peter J. van der dure toezicht zal houden. Schaar, die gisteren uit Amsterdam Het is in het ziekenhuis en insti- naar Houston was gevlogen om met tuut gebruikelijk dat buitenlandse het hart-instituut de behandeling patiënten vier tot vyf^ dagen worden Nederlandse patiënten te WÊ ge- ADVERTENTTE dressuur-lijn 19,90 rieten manden, vanaf 16,50 bedjes met hoes 12,95 elektrische tondeuse 99,00 hand-tondeuse 28,00 nageltang 14,50 buffelhuid-ballen 1,50 Of een goed boek over de opvoeding Nieuwe RUn 50. Telef. (071)-120824 ROME (AP) De politie in Rome heeft vanochtend bij een inval in een woning de gisteren door linkse extre misten ontvoerde welvarende vee importeur Giuseppe Ambrosio be vrijd. Een lid van de "communistische vechtunie" werd daarbij gearresteerd. Dat is de groepering die heeft doen weten verantwoordelijk te zijn voor de ontvoering van de 53-Jarige man die gisteren toen hij zijn woning ver liet werd gegrepen, in een zak ge duwd en weggevoerd. De communistische partij heeft na het bekend worden van de ontvoering doen weten niets met die genoemde groepering te maken- te hebben. Zy betitelde deze als te bestaan uit "mis dadige provocateurs". De ontvoerders hadden voor de vrijlating van Ambrosio geëist dat door de nationale bond van vlees- en vee-importeure in 71 winkels in de armste wijken van Rome vlees van goede kwaliteit tegen zeer lage prij zen beschikbar moet worden ge steld. De bond was dit al druk aan net voorbereiden toen het bericht over Ambrosio's vrijlating bekend werd. Zie verder pagina 6.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 1