Kuiper toch uit de trui gereden "Stop import sociale nood in Plan Noord" STAG kan voorlopig nog drukken Organisaties Leidse wijk: "Bent u een kikker zonder veren, zei u?" Congres van Resoluut pas in het najaar Aanval Luba op nieuwe Nijssen Trotters in vergadering afgeslagen Toernooi De Munnik start met verrassingen DINSDAG 15 JUNI 1976 PAGINA 11 Zakennieuws in Leiden In plaats van de inmiddels failliet verklaarde VIP Elec tronics heeft de Radiobeurs zich gevestigd aan de Nieuwe Beestenmarkt 21-23. De aan de overzijde van de straat ge vestigde onderdelen-zaak van VIP is overgedragen aan Th. A. C. M. Kok, die de zaak voortzet orïder de naam Kok's Electronics. In een voormalige autostal ling aan de Narmstraat 44 heeft zich "The Sail Boat Sto re", winkel in botèn en boot benodigdheden, gevestigd. Aan de Nieuwe Beesten markt 24 is de Collectief Screen Zeefdrukkerij geves tigd. Wijnand Sloos (sportartike len en vrije-tijdskleding) heeft zich gevestigd in een van de nieuwe dagwinkels aan het Vijf Mei-plein. "In de warme broodhoorn" heet de brood- en banketzaak, die zich heeft gevestigd in de leegstaande v.m. drogisterij aan de Javastraat 7. In plaats van het taxibedrijf van A. J. van Berge Henegou wen aan de Hogewoerd 185 zal aan het eind van deze maand Dameskapsalon Van Berge Henegouwen worden geves tigd. Opheffingsuitverkoop wordt er gehouden bij de par fumeriezaak van Gebr. Susan aan de Haarlemmerstraat 37 t/m 41, en bij de kinderkleding-boetiek van Anne Molenaar aan de Nieuwe Rijn 26. LEIDEN - Het, gemeentelijk toewijzingsbeleid op het ge bied van huisvesting is één van de grote remmen op het streven om de zg. "onevenwichtige sociale opbouw" van de bevolking in de Leidse wijk Plan Noord terug te dringen. Dit zegt een aantal organisaties uit deze wijk in een reactie op de aanvullende nota inzake het volkshuisvestingsbe leid, die B en W onlangs hebben gepubliceerd. Deze nota. waarin B én W hun be- gezin met kinderen woont. De Vragen in Kamer over zwijgplicht DEN HAAG (SP) - Het VVD- kamerlid Van Aardenne wil van minister Lubbers (economische zaken) weten waarom een zwijg plicht is opgelegd aan dr. F. B. Lempers, een medewerker van het Centraal Planbureau. Het spreekverbod werd hem opge- i legd na een televisie-uitzending, waarin hij een financiële meevaller berekende van ongeveer vier mil jard gulden in de gezondheidszorg. Eind vorige week heeft premier Den Uyl bij hoog en bij laag ont kend dat Lempers het zwijgen is opgelegd. leidsvoomemens op het gebied van woningbouw en huisvesting heb ben geformuleerd, is aan een aantal instanties gezonden met het ver zoek er commentaar op te leveren. Volgens de organisaties in Plan Noord (het wijkkomitee Plan Noord, de Kommissie Sociale As- pekten bij Renovaties, de Buurt vereniging Groenoord, de beide Planbegeleidingsgroepen in de wijk en de Bewonerscommissie "Platte daken") wordt de wijk door het toewijzingsbeleid "verzekerd van een constante import van so ciale nood elders uit de stad". Ze spreken daarom een "dringende" wens uit "Stop deze import". In hun commentaar dringen de wijkkaders uit Plan Noord erop aan om het renovatieschema in Leiden sneller uit te voeren. "Zij vragen zich af of de gemeente zich wel be wust is dat in Plan Noord meer dan een kwart van de te renoveren wo ningen in de gehele stad staat". Met name worden in dit verband com plex II van woningbouwvereniging Ons Belang en de buurt Groenoord genoemd. Mevrouw Van Nienes, lid van de Adviescommissie inzake het huis- vestingsvraagstuk, dringt aan op een soepeler toewijzingsbeleid voor de speciale bejaardenwonin gen in Leiden Zuid-Westen Noord. "Echtparen van wie de kinderen de déur uit zijn, zouden op veel jon gere leeftijd in aanmerking moeten komen voor deze huizen. Ze zijn dan,nog in staat de tuin te onder houden en het is nog de moeite waard voor hobbyisten om als "doe comPlex het zeiver" het huis wat aan moder- nere eisen aan te passen". Het stre ven om de hofjes zoveel mogelijk voor bejaardenhuisvesting te ge bruiken zal volgens haar (en met haar de Stichting Leidse Hofjes) pas succes hebben als er in de hof jes een mate van verzorging kan worden geboden, die meer is dan die in de moderne wooncomplexen en zeker voldoende moet zijn om opname in een bejaardentehuis te kunnen voorkomen of uitstellen. Volgens de planbegeleidingsgroep in De Kooi moeten er op ruime schaal zelfstandige bejaardenwo ningen worden gebouwd. Het toe wijzen van benedenwoningen aan bejaarden stuit volgens de planbe geleidingsgroep nogal eens op pro blemen als in de bovenwoning een novatiecommissie van de woning bouwvereniging De Tuinstadwijk maakt een soortgelijke opmerking. De wijkvereniging Het Muiderslot waarschuwt ervoor dat er uit financieel-technische oogpunten niet zoveel mogelijk woonruimte per vierkante meter mag worden gecreëerd, in tegenstelling tot wat bijv. in de Roemer Visscherstraat is gebeurd. De hitte is sommige mensen al aardig in de bol geslagen leek het, gisteren bij de kantonrech ter. Er was veel publiek, en het liet zich niet onbetuigd. De rechters waren goedgemutst, wat resulteerde in veel vrij spraken en lage boetes. En de kemphanen in de arena werden om strijd door het meelevende publiek aangemoedigd of weg gehoond. Verraste kreten van waardering bijvoorbeeld voor de jeugdige bromfietser die twee dagen gaat zitten. Hij was door rood gere den. Twee meegebrachte vriendjes zaten in de zaal stemming te maken en hem op te jutten. Vol bravoure liet de jongen zich verleiden tot vurige kreten als "kan die agent het bewijzen?!" en "hij wilde klap pen geven, die vent". Officier en rechter wilden zich niet laten intimideren en volhardden in een boete. Maar: "Van een kale kip kun je niet plukken". De rechter verstond het niet goed, ook al omdat het meer tot de zaal gericht was dan tot de ma gistratuur, en zei verstoord: "Bent u een kikker, zei u dat, eh, een kikker zonder veren be doelt u te zeggen?" En toen de branieschopper toen vol strijd lust uitriep geen geld te hebben (in de hoop dat er wel iets van de boete af zou gaan), reageerde de LEIDSE KANTONRECHTER rechter ad rem op al dat jennen met een krachtig: "Dan moet u twee dagen zitten". Terwijl de verdachte ineens begreep dat hij erin geluist was, kwamen zijn vriendjes in de zaal niet meer bij van het schateren. Die zomerse lichtzinnigheid is best wel bruikbaar in het recht. Tenslotte was het vroeger ook een spectaculair, volks gebeu ren. Misdaad en overtreding De politieman die kwam getui gen werd door mevrouw E. be straffend toegesproken met ge heven vingertje: "Nee, dat is niet eerlijk". Want het echtpaar E. had een heel andere lezing van de gebeurtenissen. Terwijl manlief van de officier een lesje kreeg, verklaarde zijn vrouw aan het publiek: "Het was op m'n trouwdag. Nou dat zei ik worden teruggebracht tot men selijke maat. Heel menselijk was zo ook het doorlopend, verontwaardigd commentaar van de vrouw van verdachte E. Deze Leidenaar had een andere automobilist geen voorrang gegeven. Onge lukkigerwijs bleek deze ge wone personenauto een poli tiewagen te zijn. Prompt kreeg E. een bekeuring aan zijn broek. nog: mooi kadootje voor m'n vijfendertigste trouwdag". Er was waarderend gemompel en afkeurend gesis voor de rechtenstudent die wilde aan tonen dat het radarapparaat van de politie ook wel eens verkeerd de snelheid meet ("Ik heb HBS-b gehad en radarstralen zaten in mijn pakket".). Toen hij het woordenspel verloor kreeg hij een waarderend en geamu seerd open doekje van de zaal. Het is mooi dat het publiek meeleeft. Rechtzalen zouden glazen huisjes moeten zijn, zo dat iedereen weet wat er ge beurt, vertrouwd raakt met misdaad en straf, en niet op de laatste plaats met de verorde ning op snelle motorboten. Want botenbouwer A. uit Lisse kreeg het hard te verduren over zijn bootje met 20 pk-motor en waarschuwde: "Als dit uitdraait op een veroordeling kan ieder een op de Kagerplassen morgen bekeurd worden. Wantelke mo torboot kan sneller dan 16 km per uur". Daar ging het name lijk om. Een boot die sneller gaat dan 16 km per uur valt on der de "snelle motorboten" en moet een registratienummer hebben en aan een aantal an dere voorwaarden voldoen. Het "sleepbootje van de zaak" van A. kon sneller, maar was niet geregistreerd. Dus een boete. Ontdaan: "Elke motorboot kan harder, want elke boot heeft een kruissnelheid van zestien ki lometer". Het mocht niet hel pen: "Je woorden tellen hier geeneens". En: "Die agent moet z'n ogen eens na laten kijken". Niets hielp, ook niet het wan hopig verweer: "Ik ben 'n recht schapen man, ik ben 'n vader van negen kinderen". Tom Maas DEN HAAG (ANP) - De politieke groepering Resoluut, de groep die zich aan het vormen is rond oud- KVP-voorzitter dr. D. de Zeeuw, treedt nog piet in de openbaarheid. Besloten is het openbaar congres, dat voor aanstaande zaterdag was vastgesteld, uit te stellen tot het komend najaar. Het was de bedoeling op het con gres van zaterdag 19 juni alle plaat selijke, regionale en landelijke ac tiviteiten samen te brengen in een besluitvorming over het politiek profiel van Resoluut, de program matische uitgangspunten, de op stelling en plaatsbepaling van de organisatie. aiaai véc iUm cc ullUci- Leiden - Gisteravond is de negentiende avondvierdaagse van Leiden van start gegaan. Dit jaar zijn er 221 Tijdens de voorbereiding van het het is ^nog 'de^ moeite deelnemers, die tot en met donderdag dagelijks tien of vijftien kilometer lopen. De start was gisteravond bij het congres is het inzicht gerijpt, dat i voetbalvereniging VTL aan de VoorschoterwegFoto: de drukte bij de inschrijving. i de deelnemers aan het congres LEIDEN - Terwijl de Leidse STAG-drukkerij in elk geval tot het najaar gewoon kan blijven draaien in het pand Noordeinde 5, zal het College van Bestuur van de univer siteit ondertussen bekijken in hoe verre deze drukkerij in aanmerking komt voor universitaire subsidie. De universiteit wil het pand Noordeinde 5 afstoten en heeft voor de activiteiten die er nu plaats heb ben vervangende ruimte beschik baar gesteld. Het zag er echter naar uit dat voor de STAG-drukkerij geen vervangende ruimte zou ko men omdat de relatie van deze drukkerij,die zonder winstoog merk draait, tot het universitaire gebeuren niet hecht genoeg be vonden wérd om haar in aanmer king te laten komen voor universi taire hulp. Eris nu een gesprek geweest tussen het College van Bestuur en de STAF7c drukkerij; STAG- drukkerij; accountantsdienst heeft verslag uitgebracht universitaire subsidie. Het college zal nu een onderzoek instellen haar standpunt bepalen of de de juni komt het College van Bestuur met zijn standpunt en daarover kan - de Universiteitsraad dan haar zegje doen en haar mening geven". Of de drukkerij nog voldoende binding Universiteitsraad dan kan beslis- heeft met het universitaire gebeu ren om in aanmerking te komen voor subsidie. "Er moeten redenen zijn voor subsidie, en dan niet al leen historische, dat mensen kans hebben gezien een gebouw binnen te komen gisteravond in de Univer siteitsraad aldus voorzitter Cath van het college van Bestuur. "Op 28 rntuele subsidie, of dat de raad alleen maar haar mening mag geven, kon Cath nqg niet mee delen: 'Dat hangt er vanaf in hoe verre hetgeen daar gesubsidieerd wordt strookt met de doeleinden waarvoor de universiteit gelden be schikbaar stelt'. niet gevraagd kon worden beslis singen te nemen over zaken, die nog niet voldoende uit de verf zijn gekomen en waarvoor nog geen democratische besluitvormings procedure is vastgesteld", aldus De Zeeuw. "Ons politiek profiel is nog niet voltooid en een democratische procedure is nog onvoldoende ge waarborgd". In plaats van een openbaar politiek congres wordt zaterdag een beslo ten huishoudelijk congres gehou den. Acht maanden voor verijdelde metro-aanslag AMSTERDAM (ANP) - Conform de eis van de officier van justitie heeft de Amsterdamse rechtbank gisteren de 56-jarige Amsterdamse koopman Max L. in verband met de verijdelde metro-aanslag in fe bruari 1975 veroordeeld tot acht maanden gevangenisstraf, waarvan drie voorwaardelijk, met aftrek van twee en een halve maand voorar rest. De straf werd hem opgelegd wegens mislukte uitlokking van het teweeg brengen van een ont ploffing, waarvan gevaar voor goe deren te duchten was. De verijdelde bomaanslag zou des tijds worden uitgevoerd op een in aanbouw zijnd metrostation in de Bijlmermeer. LOCARNO - Hennie Kuiper heeft zich in de zesde etappe van de Ronde van Zwitserland door een onbekende uit de leiderstrui laten rijden. Tijdens de spectaculaire rit van gis teren veroverde de Franse tweede rangscoureur André Romero de eerste plaats in het algemeen klassement. Over igens won Kuipers ploegmakker Thurau de etappe. Frans Verbeeck won voor de tweede achtereenvolgende keer de Ronde van Luxemburg. Zijn Belgische landgenoot Alphons de Bal won de laatste etappe. In de Ronde van Zwitserland hoeft het nog niet te laat te zijn voor Hen nie Kuiper. De ronde duurt nog tot vrijdag en mocht de situatie in het klassement ongewijzigd blijven tot de slottijdrit, dan moet de wereld kampioen in staat worden geacht i de negen seconden verschil tussen hem en Romero te overbruggen. Mogelijk is dezesde rit zelfs gunstig verlopen voor Kuiper. Hij verloor weliswaar de trui, maar tijdens de jacht op de vluchters Thurau, Ro mero, Julien (Fra), Martins (Port) en de Spanjaard Martinez (in die SCHAKEN - John v.d. Wiel uit Leiden wordt afgevaardigd naar het jeugdschaakkampioenschap om de Coupe Mondiale des Cadets 1976 in Frankrijk. Joan Baart (Oegstgeest) zal deelnemen aan het Europees jeugdkampioenschap en het jeugdwereldkampioenschap in Groningen. VOETBAL - IJsselmeervogels en 'Limburgia zullen op 19 en 26 juni tegen elkaar spelen om het alge meen amateurkampioenschap van Nederland. De eerste wedstrijd is in Brunssum. Een eventueel beslis- ..singsduel wordt op 3 juli gespeeld. VOETBAL - Lierse SK mag vol- ■gend seizoen deelnemen aan het toernooi om de Europese beker voor bekerwinnaars. Lierse, verlie zend finalist in de Belgische beker- jfinale. kreeg dat recht omdat be kerwinnaar Anderlecht zich als Eu ropa Cup. volgorde geklasseerd na de rit), die een grootste voorsprong van bijna zeveneneenhalve minuut hadden, schudde Kuiper wel de Belg Michel Pollentier van zich af. Hij heeft nu een achterstand van 59 seconden Pp Kuiper, die met een achterstand van ruim drie minuten zesde werd. ALGEMEEN KLASSEMENT: 1. Romero (Fra) 22.04.22, 2. Kuiper (Ned) op 9 sec., 3. Martins (Por) op 22 sec., 4. Pollentier (Bel) op 1.08, 5. Pronk (Ned) op 1.23,, 6. Pessaro- dona (Spa) op 2.07, Julien (Fra) op 2.16, 8. Rocchia (Ita) op 2.17, 8. 8.00. De overwinning van Verbeeck in de Ronde van Luxemburg is giste ren niet meer in gevaar gekomen. Zijn ploeg IJsboerkes controleerde de koers volledig tijdens de slotrit die met een massasprint werd be sloten. De Bal werd daarin eerste voor zijn landgenoot Ongenae. Fons van Katwijk, Jan Raas en Cees Priem werden derde vierde en vijfde. Jan van Katwijk finishte als zeven, Van Gerwen als achtste. In het eindklassement werd Jos Ja cobs achter Verbeeck tweede, Ge- rrie Knetemann bezette de derde plaats, Arrie Hassink de vijfde. De Fransman René Bittinger heeft de vierde etappe van de Ronde van Oostenrijk voor amateurs gewon nen. Tweede werd de Oostenrijker Humemberger. In het algemeen klassement behield de Oostenrij ker Wolfgang Steinmayr de leiding met twee seconden voorsprong op de Italiaan Olivetto. Voortbestdan schaduwteam verzekerd DEN HAAG - Basketbalclub Luba heeft gisteravond tijdens de alge mene jaarvergadering van het dis trict Den Haag in het Haagse Con gresgebouw ondernomen o het team var (schaduwteam eerste klasse vj Thurau op weg naar de ritzege. LEIDERDORP - Op de eerste dag van het tennistoernooi van de Munnik zijn gisteren al enkele ver rassingen gevallen. In het herenen kelspel en damesenkelspel werden enige favorieten uitgeschakeld. Bij het herenenkelspel B moest Jan- Theunissen zich verrassend ge wonnen geven aan De Loos van Roomburg. De Loos, uitkomend in het vierde team van de Leidse ver eniging, kende een dag waarop al les leek te lukken. Zijn service werkt voortreffelijk en daarmee oe fende hij een voortdurende pressie uit op Jan Theunissen, die naar mate de strijd vorderde steeds meer terrein moest prijsgeven: 6-1, 6-1. Mia Smit, als eerste geplaatst bij het damesenkelspel, viel al na haar eer ste partij uit de boot. Tegen mejuf frouw Knot verloor zij met de cij fers 5-7, 2-6. Duidelijk bleek een gemis aan competitie-tennis bij Mia Smit. Het loopwerk was zoals altijd goed verzorgd, maar aan slagen vastheid had zij merkbaar inge boet. Veel spanning leverde de strijd in het herenenkelspel C op tussen de Leidse jeugdfinalist Johan Vis en De Jong. Johan Vis zal zich in de derde set van zijn partij tegen zijn jongere tegenstander zeker niet ge lukkig hebben gevoeld en zal zich ook met zeker hebben gevoeld van de winst. De met veel bravour ten nissende De Jong had op dat mo ment met goed serveren en uitge kiende netaanvallen een 3-0 voor sprong opgebouwd. Mentaal bleek Vis echter wel wat te kunnen incas seren. Hij deed de achterstand te niet, zij het met erg veel moeite, en won tenslotte met 2-6, 6-3, 4-6. Met recht een partij die de kijkers lange tijd geboeid "bond" aan de buiten ste baan van het Leiderdorpse ten nispark. In het gemengd dubbelspel C zorgde de Eindhovense combinatie Simons-Jansen voor enige op schudding door het Munnik-duo De Beer-Kist met 6-4, 6-2 de weg naar de tweede ronde te verslaan. Vanavond om zes uur komt ex- Roomburger Jaap Temminck in het enkelspel B aan slag, en hoewel hij niet geplaatst is, wordt van hem toch wel een plaats in de halve fi nale verwacht. Zeker nu topspin- specialist Lodewijk Kallenberg van Unicum vanwege een peessche deontsteking verstek moet laten gaan en ook Ed de Vries zich heeft teruggetrokken. FRANK BONTE. vergeefse poging de toelating van Nijssen Trotters n Mercasol) tot de het district te ver hinderen. Luba kreeg in haar stre ven steun van de andere Leidse verenigingen. Nijssen Trotters, door Mercasol in het leven geroepen om de opvang van met name de ouder wordende eigen jeugdspelers beter te kunnen regelen, is vorige week door het dis- trictsbestuur officieus toegelaten tot de hoogste afdeling van het dis trict. Om deze toelating te verkrij gen heeft Nijssen Trotters een plaatsingsduel moeten spelen tegen Gymnova uit Leidschendam (uitslag 85-56 voor het Leidse team). Ton Kallenberg, voorzitter van Lu ba, vroeg tijdens de rondvraag het woord en zette in een korte toe spraak tot de vergadering de be zwaren van zijn vereniging over de gevolgde procedure uiteen, zonder overigens ook maar één keer open lijk te refereren aan Mercasol of de Nijssen Trotters. Kallenberg: "Het is een onjuiste gang van zaken dat spelers, die in een schaduwteam. gaan spelen, niet van te vorea schriftelijk moeten verklaren dat zij dit zullen doen, ongeacht het re sultaat van de kwalificatie wedstrijden. Daarnaast is er geen contact geweest met de clubs, waarvan de spelers zijn betrokken en is er ook geen toestemming ge vraagd om de betrokken spelers op te mogen stellen. Ook dit vind ik een onjuiste gang van zaken". Kal lenberg vroeg daarna aan het dis- trictsbestuur in hoeverre er gehan deld was volgens de reglementen en stelde daarnaast voor, dat indien er inderdaad geheel conform de re gels was gehandeld, deze in een an dere zin te veranderen. Kallenberg: "Ik wil dat de procedure verworpen word. Ik ben niet tegen schaduw- teams, integendeel, en ik vind het ook goed dat een dergelijk team hoog gaat spelen, maar niet in de eerste klasse". Aad van Diemen verklaarde na mens BV Leiderdorp dat zijn ver eniging, die twee spelers aan de Trotters verliest, zich geheel achter dat betoog schaarde. - Districts-voorzitter Sjoerd Eisma antwoordde dat de gevolgde pro cedure bij de aanvraag geheel door de reglementen wordt gedekt. Het veranderen van de regels, die een jaar geleden werden vastgesteld naar aanleiding van een soortgelijk verzoek van de vereniging Voor burg, zou de vergadering een bre vet van onvermogen geven zo ver klaarde Eisma. Kallenberg toonde zich met dit antwoord niet tevreden en vroeg om een stemming om tot wijziging van de regels te komen en zo doende de toelating van de Trotters te verhinderen. Het districtsbes- tuur ontraadde de stemming en vroeg de vergadering eerst te stemmen over in behandeling ne men van het Luba-voorstel. Voor behandeling toonden zich naast Luba en Leiderdorp ook de Leidse clubs LISC en LUSV en het Voorschotense Blitz en Grasshop pers uit Katwijk. MSV Noordwijk, Oegstgeest, Rijnvalken en TOOS uit Waddinxveen schaarden zich bij de tegenstanders, die aange voerd door de grootste clubs uit het district (Mercasol, DAS Delft, Jumpers) en het districtsbestuur de stemming wonnen: 87 tegen 65 met 8 onthoudingen. Daarmee was het voortbestaan van de Trotters gered en de aanval van Luba en Leider- dorp afgeslagen. RANS JACOBS

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 11