LEIDSCH DAGBLAD OVERVAL OP LEIDS HOOFDPOSTKANTOOR Brinkhorst vindt top grote landen bedenkelijke zaak Libanese christenen anti vredesmacht Dader spoorloos verdwenen met 25.000 gulden Staatssecretaris in Leiden Drees van leer tegen regering Twee man ontsnapt uit Mesdagkliniek Werknemer kan er 19 gulden netto bij krijgen TSJECHISCHE VLUCHTELING BLIJKT EEN ONTSNAPTE GEVANGENE ZATERDAG 12 JUNI 1976 OPGERICHT I MAART I860 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN LEIDEN Ongeveer vijfentwintig duizend gulden is het bedrag, dat gisteravond werd buitgemaakt by een roofoverval op het Leidse hoofdpostkantoor aan de Gere- Straat. De dader, een naar schat ting 25- tot 28-jarige Jongeman, dwong een van de twee aanwezige lokettisten onder bedreiging met een revolver geld af te geven. Toen de overvaller het geld gekre gen had, verliet hij het postkantoor en maakte zich snel uit de voeten. De politie, die onmiddellijk daarna de achtervolging inzette, had gis teravond nog geen spoor van de dader. De overvaller betrad rond sluitings tijd even na zeven uur het houten gebouw, waar op dat ogen blik twee jeugdige lokettisten bezig waren het aanwezige geld te tellen. Verder waren er twee bezoekers in het postkantoor, die bezig waren met het fotokopiëerapparaat. De man stapte naar één van de lo ketten en duwde een briefje onder de glazen wand door, in de rich ting van de lokettist. Op het briefje stond: „Wilt u dit tasje met gelid vullen? Dit is een over val. Ik heb een revolver". De lokettist dacht aanvankelijk, dat er een grap werd uitgehaald, maar toen de overvaller een revolver te voorschijn haalde, en een plat plastic tasje op de toonbank logde, besefte hij dat heit ernst was. Hy gaf gevolg aan de opdracht van de overvaller en stopte een stapeltje bankbiljetten, dat voor het op maken van de kas gereed lag, in het tasje. Na de lokettist nog te hebben toe geroepen, dat hy niets moest on dernemen, verliet de overvaller met 't geld rustig lopend het postkan toor. Buiten gekomen zette hij het op een lopen en was snel verdwe nen. Direct nadat de overvaller was weggerend drukte de hevig geschrokken lokettist op de alarm knop, waarmee de alarmschei in werking werd gesteld. De Leidse politie, die snel ter plaatse was, kamde onmiddellijk de om geving uit, maair kon geen spoor meer van de dader ontdekken. Volgens de verklaringen van de PTT-lokettisten moet de overval ler tussen de 25 en 28 jaar oud zijn geweest en had hij blond haar. Toen hij in het postkantoor was, droeg hij een donkere bril. Over de kleding die hy droeg lopen de ver klaringen uiteen. Het semi-permanente postkantoor aan de Gerestraat beschikt niet over een beveiligingsinstallatie, waarmee belet had kunnen wor den, dat de overvaller met het geld wegvluchtte. LEIDEN (ANP) Staatssecretaris mr. L. J. Brinkhorst (buitenlandse zaken) ziet bedenkelijke kanten aan de economische topconferentie van de grote westelijke indus triële landen en Japan eind juni in Puerto Rico. Hij is bang dat dergelijke onderonsjes van de grotere landen van de EG met de Verenigde Staten, Canada en Japan, de Euro pese samenwerking onder druk zal zetten. De staatssecretaris ui'ttè zijn bezorgdheid vanmorgen bij de opening van de eerste nationale conferentie van de stichting Jong Atlantisch Samenwerkingsorgaan (Jason) in Leiden. DEN HAAG Veel regeringsplan- nen zullen stranden, verwacht de fractieleider van DS'70 in de Twee de Kamer, dr. Willem Drees. Vanmiddag op de partijraad van DS'70 in Gorinchem noemde hy: de plannen voor een nieuwe kin- derbyslagregeling de plannen voor een belasting heffing voor wie te weinig huur van zijn inkomen verwoont; de plannen voor afschaffing van de aftrekbaarheid van verschul digde rente (by de bepaling van belastbaar inkomen) De heer Brinkhorst achtte het niet het bespreken van dergelijke proble- onbegrijpelijk dat de grotere landen twee formules aanvaard- met elkaar hun problemen willen baar zijn, ofwel alle negen EG-lan- Dat gebeurde verleden het Franse Rambouillet ;n nu weer in Puerto Rico. „Een wer kelijk gemeenschappelijke aanpak wordt door dit soort exclusief over leg uitgehold", zo meende de staats- den zijn aanwezig, ofwel de zitter van de ministerraad en van de Europese commissie 'het „dage lijks" bestuur van de EG) voeren voor de hele gemeenschap het woord. Over de Verenigde Staten, wier De iwee grote tegenspelers in het loonoverleglinks werkgevers-voorzitter Van Veen en rechts de voorzitter van de Federatie Nederlands Vakverbond, Wim Kok. Voor de aanvang van het loon overleg wisselde het tweetal nog wat meningen uit. secretaris. Hij wees erop dat op deze president Ford het initiatief top directe bevoegdheden van de voor deze nieuwe top Europese gemeenschap in het geding industriële landen, zijn, zoals de handelspolitiek en het gesprek tussen rijke en arme landen, de zogenaamde noord-zuid-dialoog. Daarom vond mr. Brinkhorst dat hij de grote Brink horst: „het lijkt wel eens dat ze zich in het verleden een groter voorstan der van Europese integratie hebben betoond dan de laatste tijd. Ik zou wensen dat de Verenigde Staten zich opnieuw en ondubbelzinnig zouden uitspreken voor de uitbreiding en verdieping van de Europese samen werking". Driessen v. Duyn b.v. JUWELIER-ANTIQUAIR In- en verkoop, taxatie van antieke en oude juwelen, zilveren voorwerpen. Ook aan huis te ontbieden. Breestr. 89, Leiden, tel. 23313 m/ÊÊÊÊk -----GRONINGEN (ANP) Gister- De kinderbijslagplannen noemde avond zijn uit de Van Mesdagkliniek Drees ondoordacht. "Het kabinet wil ir. Groningen twee mannen ontsnr"' de kinderbijslag laten dalen als hét Zij wisten te ontkomen vanaf Inkomen van de ouders stijgt, eei soort extra inkomstenbelasting voo mensen met kinderen", zei hij. De fractievoorzitter van DS'70 he kelde het regeringsplan om bij ciale uitkeringen onderscheid te ma ken tussen kostwinners en niet-kost- DEN HAAG Tussen vakbewe^ ging en regering gaapt een diepe kloof. Het loonoverleg van werkge vers, werknemers en regering dreigt de regering zal te mislukken. Die conclusie kan men trekken na de gisteravond begonnen eerste ronde van dat overleg. De regering heeft voorstellen op tafel gelegd waardoor de doorsnee werknemers (gehuwd, 2 kinderen, 26.000 bruto per jaar) er vanaf 1 juli 46 gulden per maand op achteruit gaan vergeleken by vorig jaar. De meeste vakbonden aange voerd door de Federatie Nederlandse Vakbeweging (NW en NKV) eisen vanaf 1 juli voor alle werkne- mers 102 gulden bruto per maand ÏT"."' »e,a«e»era voor1up« uaa, er bjj buiten toe geen mededelingen zullen De regering staat lijk. De minimumloners (14.400 per jaar) gaan er 2,4 procent op vooruit, de inkomens worden er een half procent beter en de lonen tot 22.000 blijven in koop kracht gelijk. De voorstellen van de regering ko men hier op neer O de werkgevers moeten aan alle werknemers op 1 juli werknemers een gedeeltelijke prys- vergoeding te geven 1 compensatie uitkeren van 20 gul den bruto per maand, ingaande PAGINA 4 Rotterdam moet de grootste haven ter wereld blijven PAGINA 7 Wereldduurrecord fietsen by Swift: man met de sterkste blaas in het voordeel PAGINA 11 AV Holland-atleet Marc van Vliet trekt sprintjes op volle zee PAGINA 13 Vikingen zoeken naar sporen van leven op onze rode buurplaneet PAGINA 17 DEN HAAG (ANP) De Tsjeci- sche vluchteling Vladimir Kovacs, die eerder deze week spoorloos in Arnhem verdween, blijkt al sinds 1974 in West-Duitsland te hebben gewoond. Hy had daar een verblijfs vergunning tot 9 februari van dit jaar. De vergunning is niet ver lengd, omdat Kovacs twee maal in West-Duitsland is veroordeeld tot gevangenisstraf. Eenmaal werd hij veroordeeld tot een gevangenisstraf van anderhalf jaar voor een gewa pende overval. Nadat hij was uitge broken uit de gevangenis werd hij later opnieuw gearresteerd en 4 mei veroordeeld voor ook nog op i diefstal tot 21 i 1 Juli. Dat levert door een extra zware belasting maar 10 gulden netto op; biidrage leve- in de vorm van een verlaging van de premie voor het zieken fonds met een half procent per Jaar. Dat komt gemiddeld neer op 8 tot 9 gulden netto per maand per werknemer. de vakbeweging laat de ontbreken de 46 gulden van de geëiste prys- compensatie zitten. Met de ministers Boersma (Sociale Zaken) en Lubbers (Economische Zaken) was afgesproken dat werk- werkgevers voorlopig r Een woordvoerder van het ministe rie van justitie heeft dit gisteravond meegedeeld. Over de papieren, die donderdag bij de grens by Oberhaussen werden gevonden van de Tsjech kon justitie nog niets zeggen. Wel kon met zeker heid worden gezegd dat de twee mannen, die hem mogelijk afgelo pen zondag hebben afgehaald geen Westduitse politie-ambtenaren zijn geweest. doen. rfor. iq a to „„,u Maandag komt de top vin de FNV TbJSL bijeen. Dan aal Standpunt ten «iZl geen directe uitspraak deed was toch duidelijk merkbaar dat de regerings- planrien voor hem niet aanvaardbaar Werkgeversvoorzitter Van Veen rond de 20.000 gulden (VNO) ontkende gisteren in alle toonaarden een verschil van mening in het ondernemerskamp over de prijscompensatie. Een groeiend aan tal ondernemingen vooral de mul tinationals zou er voor zyn de volledige de geste gen prijzen. Maar volgens Van Veen dit bericht niets waar. TELEFOON 134000 - LEIDEN Ik word abonnee per 28 juni 1976 en ontvang de krant reeds vanaf heden. Stuur mij 4 weken het Leidsch Dagblad voor half geld en noteer mij aansluitend als abonnee. naam: adres: plaats: gironummer: Hokje zwart maken, bon Invullen, In open envelop (zonder postzegel) sturen aan Leidsch Dagblad, antwoordnummer 214, Leiden, Minister Boersma van Sociale Zaken kreeg gisteravond toen hij zich van het Catshuis naar het SER-gebouw voor het loon overleg spoedde, van een groepje beeldende kunstenaars een petitie met 4000 handtekeningen overhandigd. De groep is bang dat de bezuinigingsplannen de inkomens van kunste naars zullen gaan treffen. De minister zegde een gesprek toe. Voor inkomens boven 35.000 gulden minder kinderbijslag DEN HAAG (SP) Gezinnen met een inkomen boven 35.000 gulden moeten er op rekenen dat zij in de toekomst minder kinderbijslag zullen krijgen. Dat heeft minister Boersma (So ciale Zakengisteravond voor de radio gezegd. Volgens de minister zullen gezinnen met een inkomen tot om en nabij 35.000 gulden een vast redelijkbedrag aan kin derbijslag krijgen. Voor de hogere inkomens daalt dat bedrag naarmate het inkomen stijgt. Terwijl voor de allerhoogste in komens weer een vast bedrag zal gelden, dat minder dan de helft bedraagt van de kinderbijslag die de inkomensgroep tot 35.000 gulden ontvangt. In het nieuwe kinderbij slag plan zullen voor kleine kinderen lagere bedragen worden uitgekeerd dan voor oudere (school gaande) kinderen tot achttien jaar. BEIROET (ANP. AFP, Reuter) Leiders van de Libanese christe nen hebben gisteren gewaarschuwd dat zij zich met alle mogelijke mid delen zullen verzetten tegen uitvoe ring van de resoluties van de Arabi sche Liga, die onder meer het sturen van een Arabische vredesmacht naar Libanon behelzen. Maronitische lei ders (katholieke Libanezen) gaven een verklaring van deze strekking uit. Het rechtse front "vrijhid voor Libanon en de mensheid" (waar toe onder meer president Franjieh, de Falangistenleider Pierre Gemayel en minister van binnenlandse zaken Camille Chamoun behoren) gaf een soort oorlogsverklaring tegen de Ara bische vredesmacht uit: „Als de re solutie van de Arabische Liga met geweld wordt uitgevoerd, zullen we dat beschouwen als een nieuwe oor logsverklaring aan Libanon, een oor log van godsdienstig karakter, die door sommige leden van de Arabi sche Liga wordt gevoerd tegen de enige lidstaat (Libanon) met een president die een ander geloof aan hangt dan de andere staatshoofden in de Liga. Geweld zal met geweld worden beantwoord. Alle valide Li banezen zullen onder de wapenen worden geroepen om de invasie te weerstaan, een invasie die een zwar te toekomst voor de hele Arabische wereld inluidt". Het front zal er niet voor terug schrikken „de hele wereld mee te slepen in een bloedige confrontatie", waarvoor de Arabische Liga verant woordelijk zal zyn, aldus de verkla ring van de rechtse christenen, die tot dusver Syrië min of meer als hun beschermheer zagen. Inmiddels hebben zes officieren van de vredesmacht twee Syriërs, twee Libiërs en twee Palestijnen een hoofdkwartier in Beiroet inge richt van waaruit de operaties van de Arabische vredesmacht geleid zul len worden. De secretaris-generaal van de Arabische' Liga, Machmoed Riad, is gisteravond in Damascus aangekomen, in gezelschap van poli tieke en militaire commissies die de vredespogingen van de Arabische Liga moeten begeleiden. De vredes macht moet bestaan uit eenheden uit Libië, Algerije, Soedan, Saoedi- Arabië, Syrië en de Palestijnse be vrijdingsbeweging PLO. Volgens on bevestigde berichten zijn 1.000 man Algerijnen en Libiërs donderdag al Libanon binnengetrokken.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 1