Boortorens bedreigen de Vlist f 1 Jl r 1 -kï'UH NAM JAAGT OP OLIE EN GAS IN NATUURGEBIED ZATERDAG 12 JUNI 1976 EXTRA PAGINA 19 }f Tussen dit natuurgebied 'Doove Gat' en de afgeknotte molen aan de horizon ligt de boorlocatie in Vlist. fcDib is ronduit verschrikkelijk. Dat de NAM uitgerekend in de idyllische omgeving van de Vlist naar olie en gas wil gaan boren, is een afschu welijke aantasting van dit prachtige, typisch-Hollandse natuurgebied. Economische motieven kunnen soms zwaar wegen. Maar de Vlist is on vervangbaar Dr. L. van Egeraat, directeur van de School voor Toeristische Vorming in Breda - bij televisiekijkers van het eerste uur nog bekend vanwege zijn barokke praatjes over mooie plekjes - kan het nieuws nog steeds niet geloven. Van Egeraat heeft de Vlist - 'n smal zilveren lint. dat zich kronkelt tussen Haastrecht en door Theo de Jong Schoonhoven, met aardige boompar tijen, markante boerderijen en ver scholen eilandjes - nationale en in ternationale bekendheid gegeven. Dit gebied wacht binnenkort de to renhoge boorajpparatuur van de Ne derlandse Aardolie Maatschappij. De jacht in dit malse stukje Holland op gas en olie, dat op vele duizenden meters diep in de carboonlagen moet zitten, is bijna opengesteld. En daarbij blijft het niet. Om de boorlocatie aan de Westvlister-wate- ringdHk 'kadastrale sectie Haas trecht B-2, nrs. 623, 624 en 625) te bereiken, moet er over de Vlist ook nog een Bailey-brug worden gesla gen. Want ja, het zware materieel moet natuurlijk over de weg worden aan gevoerd", zegt een woordvoerder van de NAM in Assen op vanzelfspre kende toon. Hoe is het zover kunnen komen? Waarom moet precies in dit kwets bare landschap de diamantbeitel de grond in worden gedreven? Leveren Slochteren en het Noordzeeplateau zo weinig op, dat een van de laatste hoekjes maagdelijk Hollands land schap moet worden opgeofferd aan ,.de seismische hobbyisten" - zoals een natuurbeschermer uit de omge ving het plastisch uitdrukt? Dynamiet De feiten. De NAM heeft over ge heel Nederland een zogeheten „seis misch net" aangelegd. Het land is in parten opgedeeld, en in elk vak wordt een aantal dynamiet-ontplof- finkjes veroorzaakt in putjes van 10 tot 15 centimeter diep. Die trillink- jes worden met gevoelige apparatuur geregistreerd. Op die manier krijgen de geologen van de NAM een ruw inzicht in de structuur van de on derliggende grondlagen. Na het verzamelen van deze indica- t les wordt besloten of men inder daad gaat boren en, zo ja, waar precies. NAM-woordvoerder Oosting uit Assen: „Uiteindelijk moeten we met onze beitels circa 2.000 tot 4.000 meter diep zien te komen. Ik denk dat er in de Vlist wel iets in de grond zal zitten. Want de indicaties wijzen positief in die richting. Wat we pre cies zullen vinden, is nog niet be kend. Het kan olie of gas zijn, of zelfs beide. Dat weten we pas als de boortoren er staat". Die boortoren(s) plus Bailey-brug aan de smalle Vlist en het aanpa lend natuurgebied „Het Doove Gat", leveren een schrikbeeld op, dat na tuurliefhebbers, een deel van liet college van B en W van Haastrecht en de gemeenteraad van Haastrecht waaronder Vlist valt) zo veel mo gelijk willen zien af te wenden. Al staan zij juridisch kennelijk niet sterk. Er ligt. weliswaar een afwij - zend meerderheidsbesluit van het Haastrechts college op tafel - maar de gemeente beslist niet alleen. Er is nog zoiets als een Energienota. en het ministerie van Economische Za ken bevordert op basis van die nota zoveel mogelijk booractiviteiten - overal in Nederland. Nederland moet zelf olie en gas produceren - de autoloze zondagen als gevolg van Arabische boycot-acties liggen nog vers in het geheugen. Voor het „ondergrondse" deel van de booractiviteiten in Vlist is alles, wat de NAM betreft, in orde. De boor- vergunning is door de Kroon al aan de NAM verleend, en die geldt voor het gehele zogeheten Utrecht-H ge deelte waarin ook Vlist is begrepen. De Provinciale Planologische Dienst heeft eveneens een verklaring van „geen bezwaar" afgegeven. „We heb ben door de Grontmij een rapport laten opmaken over mogelijke mi lieu-gevolgen. En ook uit dat rap port blijkt, dat er niets is te vrezen voor de omgeving", zo meldt NAM- man Oosting opgewekt. „Het gaat nu nog alleen om de vraag of wij een boortoren mogen installeren. Haastrecht heeft nu wel nee gezegd, maar wij beraden ons op nieuwe stappen. Formeel rust er op het gebied in Vlist een „agra rische bestemming". Daaronder valt dus niet het installeren van een boortoren. Dat heeft te maken met de Wet op de Ruimtelijke Ordening. Maar ach, onze juristen bekijken nu hoe zij dit probleem moeten aan pakken...". Oilrush Drs. J. Borgman. Gedeputeerde van Zuid-Holland, lid van het stich- t ingsbestuur van het Zuid-Hollands Landschap 'n instituut dat juist op de bres staat voor natuurbehoud) houdt de NAM-plannen in de Vlist nauwlettend in de gaten. Borgman, oud-wethouder in Gouda, die Vlist als z'n broekzak kent: „Toen ik nog lid van Provinciale Staten was, heb ik vijf jaar geleden, toen er ook al van deze plannen sprake was, ver schillende malen lange series vragen gesteld. Vlist is in zekere zin een monumentaal landschap - met een grote en onvervangbare waarde. Met dit beschermd gebied moet je uiterst zorgvuldig omspringen. Toen Haas trecht bij de provincie een bestem mingsplan indiende waardoor kam peren op grote schaal en het bou- wen van tweede woningen in Vlist mogelijk moest worden, hebben Ge deputeerde Staten dat afgewezen. Daarom heb ik ook 'n hard hoofd in die oilrush..". Ook Borgman wijst, net als andere natuurliefhebbers, op de enorme va riatie in flora en fauna in Vlist. „Er zitten daar zeer zeldzame weidevo gels. Nee. ik ben niet gelukkig met die NAM-plannen. Al is dat mijn persoonlijke mening. Als het college van GS moet oordelen, moet een af weging van alle argumenten volgen". Het is te verwachten dat de NAM, na de afwijzing door het Haas trechts college van B en W, op nieuw in overleg zal treden met het Ministerie van Economische Zaken. Want EZ beslist, via de Mijnwet, mede over het verstrekken van de be nodigde vergunningen. Dan moet er nog een zogeheten „concessie" wor den verworven. Die concessie wordt vanzelfsprekend pas aangevraagd, als er bij de proefboringen iets wordt gevonden. „En dan moeten we eerst nog uitzoeken of onze vondst aan olie of gas in exploitabele hoe veelheden aanwezig is", aldus de NAM. Mocht de oil and gas-rush in Vlist inderdaad in volle hevigheid losbar sten, dan zal het landschap er een moderne dimensie bijkrijgen. De NAM zet dan namelijk een 50 meter hoge toren neer (voor het boren), en daarna een ca. 6 meter hoge ja knikker (olie) of een waV minder opvallende „kerstboom" - als het gas betreft. Dr. Van Egeraat, over dat toekomst beeld „Vlist hoort, samen met 't Gein bij Amsterdam en de Lange Linschoten bij Woerden, tot de laat ste stukjes ongerept Hollands land schap, te vergelijken met de beekda len in het hoge deel van ons land. Maar helaas is door de uitbreiding van de Bijlmer al veel charmants van 't Gein verdwenen. Ook de Lan ge Linschoten is nabij Oudewater al aangetast. Waarom wil men nu in Godsnaam ook nog de Vlist vernie len? Dit spant toch, ook voor de toeristen uit binnen- en buitenland, de kroon?" Burgemeester Burgemeester C. M. v.d. Linden CHU)die nog slechts korte tijd zijn ambt bekleedt nadat door het overlijden van Woke Cnossen een vacature ontstond, blijkt - na enig doorvragen - geen verklaarde 'tegen stander van de NAM-jacht op olie en gas te zijn. (Vlist - 997 hectare, 618 inwoners, - red.)Al moet wel worden vermeld dat de NAM-story al ver voor zijn komst startte. Het Assense bedrijf heeft namelijk al in 1973 de eerste brieven over boren in de Vlist verstuurd. Pas op 19 no vember 1975 diende de NAM schrif telijk twee bouwaanvragen in, voor het oprichten van een of meer boor torens nabij het natuurgebied „Het Doove Gat". Aanvankelijk dacht Haastrecht dat men geen vuist te gen de NAM kon maken - na rap porten van planologen en juristen. Storende factor was het ontbreken ■v an een bestemmingsplan. Op grond van „onvolledigheid van stukken" kon de bouwaanvraag voor de boor toren niet-ontvankeljk worden ver klaard, al is dat tijdelijk uitstel van executie. Burgemeester Van der Linden, best bereid „een belangrijke vergadering te onderbreken" om zijn commentaar over deze zaak te verstrekken, blijft in het vage over zijn strijdtactiek. Speelt hierbij het feit 'n rol, dat hij zelf niet gekant is tegen de NAM- plannen? De burgemeester: „Er ligt een afwijzend meerderheidsbesluit van het college van B en W. Als een keiharde meerderheid (van de wet houders van de PvdA en KVP - red.) van twee man besluit te wei geren, is dat een goede, democra tisch tot stand gekomen, zaak". Later, na wat aandringen: „Het gaat U niks aan waarom ik een minder heidsstandpunt heb ingenomen. Het is nog tijd genoeg als de raad mij daarom vraagt. Ik heb mijn motie ven, en daar heeft de krant niets mee te maken". Is de heer Van der Linden voor, omdat ook instanties als Provinciale Planologische Dienst en Grontmij geen problemen zien? Van der Lin den „Het is mij bekend dat zij po sitief hebben gereageerd. Ik voer ge woon het meerderheidsbesluit loyaal uit. Trouwens - de PPD is ook niet zaligmakend. Gelukkig heeft een gemeente, ook Haastrecht, nog mogelijkheden om zelfstandig en autonoom te kunnen optreden. En dat doen we dan ook. En uw gezeur over mijn houding die „pro-NAM" zou zijn - we leven in 'n vrij land. Ik mag toch best 'n afwijkende mening heben? Dat is een zaak die mij aangaat. Góeden- middag". Geen brief In de motivering van het meerder heidsbesluit van B en W om de NAM niet in Vlist te laten boren, verwijst het college naar het feit, dat voor de omgeving van Vlist een agrarische bestemming geldt. Welis waar heeft het college de mogelijk heid om op dit punt ontheffing te verlenen, maar daarvan heeft men De Vlist (nabij Haastrecht) ls een van Holland's belangrijkste weidevo gel- en natuurgebieden. Als biologi sche rijkdommen van Vlist worden genoemd sporken-wilgenbroekstru- welen, bestaand uit: sporkenhout, geoorde en grauwe wilg, gagel, zachte berk, zwarte els, kamvaren, dopheide, pijpestrootje en veenmos- In en op de houtwallen en langs de groene kaden van de Vlist zijn blauwe reigers gesignaleerd. Vlist wordt gekenmerkt door een grote variatie aan bloemen, gewassen, vogels en andere dieren die allemaal min of meer zeldzaam zijn. De NAM (Nederlandse Aardole Maatschappij b.v.) wil in dit gebied gaan boren naar olie en gas. Hiervoor zijn twee aanvragen ingediend bij het gemeentebestuur om een boortoren te mogen bouwen. B en W van Haastrecht hebben deze afgewezen. De NAM laat nu Juristen uitzoeken, hoe men de plannen toch kan doorzetten. geen gebruik willen maken. De NAM zit niet bij de pakken neer. Desgevraagd zegt de NAM de weigering van Haastrecht nog slechts mondeling te hebben verno men. NAM-woordvoerder Oosting: „Er is een telefoontje binnengeko men van gemeentesecretaris Van Asseren van Haastrecht. De brief hebben we nog niet eens ontvangen. Pas als die er is. gaan we zien wat ons te doen staat. We kunnen in beroep gaan bij de raad. En het zou best kunnen zijn. dat we dat doen. Maar dat is een zaak voor onze ju risten. Op grond waarvan wij even tueel in beroep gaan? Ook daar laat ik me niet over uit". Overigens blijkt uit de woorden van de heer Oosting wel dat de NAM he,t meestal niet bij één boring laat. Er zijn voor Vlist twee bouwaanvra gen ingedend. „En al zou bij de eerste boring in Vlist olie of gas worden gevonden, dan zijn er toch meestal twee of meer boringen no dig om de omgeving af te tasten. Valt de eerste boring echter negatief uit. dan wordt het hele spul afge broken, en komt er vanzelfspre kend geen ja-knikker of kerstboom te staan. Ook de brug over de Vlist wordt dan weer afgebroken", aldus Oosting. Of de acties van de NAM, hetzij bij Economische Zaken, hetzij bij Ruimtelijke Ordening, succes zullen boeken is nog een open vraag. Een ruwe kansberekening leert dat klei nere vindplaatsen van olie en gas in Nederland hooguit tussen de 1 en 7 miljoen kubieke meter per jaar op leveren: nog geen eentienduizendste deel van de totale productie die in 1975 ruim 89 miljard kubieke meter bedroeg. Dr. L. van Egeraat zei het al„Het is maar wat je belangrijker vindt - het behoud van natuurgebieden, of de economische motieven". Boer N. Stolwijk, buur van de toekomstige boorlocatie, die behalve zijn veestapel ook een besloten mini-kampeerterreintje van de Ne derlandse Toeristen Kampeerclub beheert, en zorg heeft voor het pompgemaal van de polder Oost- Vlist: „Ik hoop niet dat ik dat boorgedoe naast m'n huis krijg. Dertig jaar geleden hebben ze ook al naar olie en gas gezocht, maar voor mij hoeft die rotzooi en dat hels lawaai niet. Trouwens, er komt altijd een hoop vreemd volk mee. en dat hebben we hier niet nodig. Werkgelegenheid? Bij het transport misschien. Maar als er zo'n dooie Ja-knikker staat, gaat alles toch automatisch? En wat zullen die kampeerders er niet van zeggen - hun rust is dan voorbij. Zij zullen ook wel op hun achterste benen staan...". Boer D. J. de Bruijn van de West-Vlisterdijk, die met zijn omvangrijke gezin in een romanti sche afgeknotte molen woont, ziet de toekomst wel zonnig in. Het blijkt dat de NAM op zijn land wil gaan boren, en dat betekent waarschijnlijk extra-inkomsten. De Bruijn, berustend: „Protestacties hebben geen zin. Tegen die hoge heren win je 't toch niet. En waarom zouden we tegenwerken? Als ze een mooie vaste brug aanleggen, varen we er wel bij. Of 's nachts boren schadelijk is voor het vee? Ik geloof 't niet. En zo'n verlichte boortoren is 's nachts wel handig - dan kan ik 't beter zien. op het land...". De Bruijn: „Dat boorspul levert me wel schade op". Krijgt hij dan geen schadevergoe ding? De Bruijn: „Dat zal best. Ze zullen wel wiMen huren, want kopen is natuurlijk te riskant. Stel dat ze niks vinden...". Over de hoogte van de schadevergoeding is nog niet gesproken, aldus De Bruijn: „Dat doet de NAM pas aks eerst alle papieren rompslomp achter de rug „Problemen zie ik niet. Als ze klaar zijn met boren, wordt het land weer keurig ingezaaid opgeleverd". En de milieu-overlast? De Bruijn: „Dat zal zo'n vaart niet lopen. De mensen zeggen zoveel..". Boer N. Stolwijk: „Hels lawaai voor de kampeerders' Boer J. de Bruijn: Ik weet niet ivat ik dat boren krijg'

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 19