Cortes schrikt terug voor politieke vrijheid Pandbriefbiljetten Carter krijgt steeds meer steun TEGENSLAG VOOR SPAANSE HERVORMERS Arabische landen zenden vredesmacht naar Libanon Californiëniet bang voor gevaar van kerncentrale Veilig beleggen in de waardestukken van de O Westiand Utrecht DONDERDAG 10 JUNI 1976 eaciNATt WASHINGTON - Oud-gouverneur Jimmy Carter van Georgia kan wel zeker zijn van de Democratische kandidatuur voor het president schap. Na zijn goede resultaten in de dinsdag afgesloten voorverkie zingen kreeg hij woensdag de steun van gouverneur Wallace van Ala bama en van de invloedrijke bur gemeester van Chicago, Daley. In Montgomery verklaarde Walla ce, evenals Carter uit het zuiden af komstig, dat "de mensen Carter schenen te wensen". "Ik geloof dat hij de kandidaat zal zijn", aldus de gouverneur die tijdens de cam pagne voor de presidentsverkie zingen in 1972 by een moordaans lag gedeeltelijk werd verlamd. Hij deelde mee dat hij de 169 kiesman nen die hij tot dusver had gekregen, heeft gevraagd nu Carter te steu- Burgemeester Daley verklaarde in Chicago dat de 86 afgevaardigden van de staat Illinois over wie hij kan beschikken, straks Carter zullen steunen. Carter beschikt nu over 1.370 afgevaardigden. Om gekozen te worden op de democratische partijconventie die in juli te New York wordt gehouden, is de steun van 1.505 van de 3.008 kiesmannen nodig. Carter zei dat hij ook gesproken had met Henry Jackson, die zich al eerder uit de race had teruggetrok ken. Jackson beschikt over 248 kiesmannen. Morris Udall, een Democraat uit het Huis van Afge vaardigden die zich dinsdagavond uit de strijd terugtrok, heeft 322 kiesmannen. Hij stond op de tweede plaats na Carter. Ook senator Humphrey, die "ach ter de coulissen" heeft gewacht tot hij zijn kans schoon zou zien om aan de wedloop naar het president schap of althans die naar de Demo cratische kandidatuur mee te doen, heeft gisteren toegegeven, dat Car ter nu "vrijwel zeker" de kandidaat van de democraten zal worden. Senator Humphrey zei, zelf geen politieke campagne te zullen voe ren en drong er bij alle Democraten op aan, zich voor de campagne ten behoeve van Carter in te zetten. Bij de democraten is de stand nu als volgt Jimmy Carter 1.370 kiesmannen Morris Udall '322 kiesmannen Jerry Brown 248 kiesmannen Henry Jackson 248 kiesmannen Frank Church 72 kiesmannen Hubert Humphrey 67 kiesmannen Anderen 70 kiesmannen nog ongebonden 398 kiesmannen nog te kiezen 203 kiesmannen Bij de Republikeinen is de verhou ding; president Ford 956 kiesmannen Ronald Reagan 868 kiesmannen anderen 1 kiesman nog ongebonden 144 kiesmannen nog te kiezen 290 kiesmannen nodig om te worden gekozen: 1.130 van de 2.259 kiesmannen. (In Alabama, Colorado, Connecti cut, Hawaii en Missouri is de keuze van kiesmannen door de Republi keinse partijleiding nog niet vol tooid). MADRID - De Cortes, het Spaanse parlement, heeft giste ren voor een onverwachte tegenslag voor de hervormings plannen van de regering gezorgd. De Cortes besloot een wijziging van het wetboek van straf recht, waardoor politieke activiteit niet langer strafbaar zou zijn, terug te verwijzen naar de commissie, voor het aan brengen van wijzigingen. Eerder op de dag had de Cortes met 338 stemmen voor, 91 tegen en 24 onthoudingen een wet aanvaard voor de legalisatie van politieke partijen, uitgezonderd communis ten, anarchisten en afscheidings bewegingen. Het reeds 37 jaar bestaande verbod ADVERTENTIE In de loop van de komende weken staan ons tweehonderd duizend feestjes te wachten. Zo'n tweehonderdduizend jonge mensen krijgen te horen dat ze geslaagd zijn. Reden voor vreugde. Want dat is een goed geluid. Voor iedereen. Ook voor de naaste buren. Zolang de hoerastemming de geluidsbarrière maar niet door breekt. De politie. Pressiegroep kreeg plutonium aangeboden VANCOUVER - Een pressiegroep op de Habitatconferentie van de Verenigde Naties in Vancouver heeft gisteren verklaard dat haar een ounce gestolen plutonium, de ruwe grondstof voor de atoombom, was aangeboden. De Canadese stichting Greenpeace zei in een beëdigde verklaring dat haar door niet nader genoemde "bemiddelaars" was gevraagd, het plutonium op de Habitatconferen tie aan te bieden, ter publikatie van de gevaren die nucleaire materialen inhouden. Maar Robert Hunter, de voorzitter van Greenpeace, zei dat hij het aan bod had afgewezen omdat hij de verantwoordelijkheid niet kon dragen in het geval het plutonium in verkeerde handen zou vallen. Voor een primitief wapen is onge veer acht kilo plutonium nodig, Hunter, maar zelfs al één oun vastgemaakt aan dynamiet en a gestoken in het hart van een stad zou tot haar ontruiming leiden vanwege het besmettingsgevaar. Hunter weigerde degenen te noe men die het plutonium hadden aangeboden of bijzonderheden te verstrekken over zijn diefstal. Wat met de aanbieding voorzat, zei hij, was de 134 aan de Habitatconfe rentie deelnemende landen bij te brengen dat "dit ongelooflijk dode lijke materiaal" niet langer alleen in handen van regeringen is. op politieke partijen, behalve de "movimiënto", werd gistermiddag opgeheven ondanks de bezwaren van uiterst rechts dat betoogde dat het wetsvoorstel in strijd met de grondwet was en dat het zou leiden tot de vernietiging van het autori taire stelsel dat wijlen generaal Franco heeft achtergelaten. Vervolg Gisteravond had het logische ver volg op die wet in stemming moe ten komen. Door wijziging van het wetboek van strafrecht moest poli tieke activiteit ook feitelijk moge lijk worden gemaakt. Volgens de geldende bepalingen kunnen poli tieke activiteiten en het vormen van politieke partijen worden ge straft met maximaal 20 jaar gevan genisstraf. De overwegend conservatieve Cor tes is dus binnen enkele uren van stemming veranderd, kennelijk als reactie op de moord (gistermiddag) op de ultraconservatieve burge meester Carlos Alba Llamosa van de Baskische industrieplaats Ba- sauri. De moord wordt toegeschre ven aan linkse separatisten. Uit protest Veel cortesleden die voor het eerste wetsontwerp hadden gestemd lie ten weten, dat ze tegen het tweede zouden stemmen uit protest tegen politiek geweld. De regering liet het toen niet aankomen op een stem ming. Zonder hoofdelijke stem ming besloot de Cortes het wet sontwerp terug te verwijzen naar de commissie, met de opdracht de eerder voorgestelde amendemen ten er in te verwerken. Die amen dementen waren bedoeld om ver dere beperkingen op te leggen aan de politieke vrijheden. Een ervan verlangt dat politieke partijen met internationale contacten als de so cialisten en de christen democraten die banden verbreken. Overigens had de oppositie al voor het onverwachte optreden van de Cortes zijn ontevredenheid uitge sproken over de hervormingen. De socialistische arbeiderspartij ver langde een "democratie zonder be perkingen" en zei te zullen blijven strijden voor een breuk met het Franco-verleden. Pijnlijk De afwijzing door de Cortes moet pijnlijk zijn voor koning Juan Car los, op wie voorstanders van de hervormingen zich herhaaldelijk beriepen in hun pleidooien voor hervormingen. Voorstanders toon den zich ook bezorgd over het stemgedrag van de militaire leden van de Cortes. Slechts één van de 15 officieren stemde gistermiddag voor de wet op het toelaten van po litieke partijen. Linkse moslems en Palestijnse guerrillastrijders bekijken in het centrum van Sidon (Libanon) twee vernielde Syrische tanks, die eerder met hun bemanning in een hinderlaag waren gelopen. CAIRO - Ministers van Buiten landse Zaken van de Arabische Liga die in spoedvergadering over Libanon bijeen zijn in Cairo, heb ben vanochtend besloten een ge meenschappelijke Arabische vre desmacht naar Libanon te sturen om toezicht te houden op een on middellijke wapenstilstand. De vredesmacht zal zijn samenges teld uit Syrische, Saoediarabische, Algerijnse, Libische en Soedanese militairen en de Palestijnse bevrij dingsorganisatie PLO. De resolutie over de vredesmacht werd eenstemmig door alle 20 liga leden en de PLO goedgekeurd. Aanvankelijk hadden Syrië - wel ker interventie in Libanon aanlei ding tot de spoedvergadering in Cairo was geweest - en Jordanië voorbehoud gehad. De vredes macht heeft krachtens een tweede resolutie de bijkomende opdracht gekregen de soevereiniteit van Li banon te bewaren. In Libanon woedt al veertien maanden een burgeroorlog die reeds aan minstens 20.000 mensen het leven heeft gekost. De eerste resolutie was vrijwel ge lijk aan die welke werd voorgesteld na een eerste vergadering die de hele nacht had geduurd en woens dagochtend vroeg was geëindigd. De omvang van de Arabische vre desmacht zal worden bepaald door de secretaris-generaal van de Ara bische liga, in overleg met de lan den die er militairen voor leveren en de Palestijnse bevrijdingsorga nisatie. Het besluit is genomen nadat een delegatie van de liga uit Damascus in Cairo was teruggekeerd met aanvaarding door Syrië van de vre- desvoornemens van de liga. De vredesmacht zal in Libanon de plaats van de Syrische invasietroe pen innemen. Wanneer de vredesmacht naar Li banon gaat is niet bekend. Waar nemers menen uit de woorden "binnen het raam van de Libanese Brits protest in Moskou LONDEN - De invloedrijke Britse of in Groot-Brittannië levende kerklei ders, politici en kunstenaars hebben een telegram gestuurd naar het Serbsky-instituut voor psychiatrie in Moskou, waarin zij zeggen dat de zaak van de ontspanning wordt geschaad door de psychiatrische mishan deling van de Russische geschiedkundige Valentin Moroz. Het tijdstip waarop het telegram door CAPA (organisatie tegen misbruik psychiatrie) is verzonden, viel samen met een psychiatrisch onderzoek van Moroz om vast te stellen of hij over zijn geestvermogens beschikt. De historicus is in 1970 veroordeeld tot negen jaar gevangenisstraf en vijf jaar verbanning naar Siberië wegens staatsgevaarlijke activiteit. Na zes jaar gevangenisstraf zou hij worden overgebracht naar een arbeidskamp, maar volgens CAPA voelen de Russische autoriteiten hier niets voor uit vrees dat Moroz invloed uitoefent op andere gevangenen. soevereiniteit" in de resolutie te mogen opmaken, dat de macht door de regering in Beiroet moet worden uitgenodigd. Maar die re gering heeft maanden geleden al de facto opgehouden met functione- Labour-regering overleeft motie van wantrouwen LONDEN - Met 309 tegen 290 stemmen is gisteravond in het Britse Lagerhuis een motie van wantrouwen tegen de Labourrege- ring verworpen. De motie was ingediend door de in oppositie zijnde Conservatieve par tij- De motie was in eerste instantie ge richt tegen de economische poli tiek van de regering-Callaghan. In haar aanval op het economische be leid van de Labourregering had Margaret Thatcher, de leidster van de conservatieve oppositie, de re gering verweten door het toene mende overheidsingrijpen van En geland "een land achter het ijzeren gordijn" te maken. Als de motie was aangenomen, hadden er nieuwe verkiezingen op korte termijn gehouden moeten worden. De liberalen en de afgevaardigden van Noord-Ierland onthielden zich van stemming. Door Anton Pfeiffer LOS ANGELES - De verkie zingen voor de presidentskan didatuur van afgelopen dinsdag hebben Californiè althans uiter lijk niet warm of koud gemaakt. Ja, je kon op Wilshire Boule vard, de langgerekte levensader van miljoenenstad Los Angeles de portretten van Gerald Ford en Ronald Reagan elkaar vanuit hun hoofdkwartier zo boos in de ogen zien kijken dat het maar gelukkig was dat die brede rij baan er tussen lag. In het kam pement van Jimmy Carter bel den jonge mannen en vrouwen naar links en rechts om nog zwevende zieltjes te winnen. Maar een echt brandend verkie- zingsvuur in de harten die laat ste week, nee. Uiterlijk leek de belangstelling voor de Califor- nische verkiezingsdag zich veel meer te richten op een initia tiefvoorstel uit de burgerbevol king om met zeer ingrijpende maatregelen de gevaren van de kerncentrales voor energiever bruik in te binden. Met onstuit bare geestdrift hebben de actie groepen voor deze veiligheids maatregelen gepleit, met even veel verbetenheid hebben de industrieën en vooral de ener giebedrijven zich tegen de plannen verzet Het voorstel heeft het niet gehaald, het me rendeel van het Californische volk heeft "nee" gezegd tegen Voorstel 15. Voorstel 15. Zo staat het in het boekwerk dat op die primary- dag het stembiljet vormde in een stad als Los Angeles. Want zo'n gelegenheid wordt meteen te baat genomen om het volk keus te laten maken voor een bataljon mensen en een groot pakket maatregelen tegelijk. Die mensen: dat zijn dan kan didaten voor de presidentsver kiezingen, voor de senaat, voor het huis van afgevaardigden, voor een rechterspost, voor een functie in de schoolraad. Die voorstellen: zij kunnen komen van de overheid; maar ook van de bevolking zelf. Zo een initia tief heeft een groot aantal on dersteunende handtekeningen nodig om een plaats te krijgen op het officiële stembiljet. En zo'n voorstel was dan dat idee om de kerncentrales aan veel strengere beveiliging te onderwerpen. Het kreeg meer dan 400.000 handtekeningen en kwam als "Proposition 15" (Voorstel 15) op het kiesformu- lier. En meteen werd heel Cali forniè versierd met een hoe veelheid propagandamateriaal die dat van de presidentskandi daten verre overtrof. Op auto bussen, op achterbumpers, op straathoeken, voor de ramen, op speldjes en op spandoeken: "Yes on prop. 15" en "No on prop. 15". Het voorstel hield in grote lij nen in dat er in Californiè geen nieuwe kerncentrales mogen worden bijgebouwd en dat over vijfjaar de drie bestaande cen trales hun capaciteit jaarlijks met tien procent moeten terug brengen en desnoods helemaal ADVERTENTIE Hypotheekbank nv In coupures van 1 000 - of f 10 000 - Aan toonder. Looptijd 5 jaar. Hoofdsom plus rente is ook eerder opneembaar: Leiden, Botermarkt 28 opklimmend van 5"r°o na twee Hoek 't Gangetje 071 -132645 ,aa'101 8°° na Vl''|aar' Vol9ens uao-o samengestelde interest- Verkrijgbaar bij adviseurs voor verzekeringen en belastingen en onze kantoren. moeten sluiten tenzij het Con gres van de staat Californiè met tweederde van de stemmen vaststelt dat de centrales vol doende beveiligd zijn en hun afval op veilige wijze lozen of opbergen. De voorstanders trommelden Nobel prijswinnaars, talloze milieu bewegingen, zelfs de conserva tieve Orde van Advocaten en beroemdheden als Robert Red- ford, Paul Newman, Goldie Hawn, Jack Lemmon op om voor hun ideaal te pleiten. De nee-stemmers werden uiter aard gesteund door de energie bedrijven die hun miljardenin vestering en hun toekomst naar de knoppen zagen gaan als het voorstel zou worden aangeno- Drie miljoen Eris voor bijna drie miljoen dol lar propaganda gevoerd vóór en tegenvoorstel 15. En natuurlijk hadden de tegenstanders met enorme bijdragen uit de indus trie hierin een zwaar overwicht op de idealisten. Die idealisten zeggen dat de kerncentrales grote hoeveelhe den dodelijk radio-actief pluto nium en ander afvalmateriaal produceren en dat op geen ma nier behoorlijk kan worden weggewerkt. Het blijft een do delijke werking houden gedu rende 500.000 jaar. Ook kan dit plutonium worden gebruikt voor atoomwapens. De mensen van "Yes on prop 15" voerden ook aan, dat de vei ligheidssystemen in de centra les nooit zijn uitgetest en dat er geen bewijs is dat deze syste men inderdaad zullen werken als de nood aan de man komt. Al een paar maal, onder meer in Alabama en in Detroit, zijn op het laatste ogenblik ernstige ongelukken voorkomen. Verder redeneren ze dat de noodzakelijkheid van meer kerncentrales kan worden te ruggedrongen door zuiniger energieverbruik en dat er ge noeg technologische kennis is om van zon, wind, afval, eb en vloed energie te winnen, maar dat de voorstanders van de kerncentrales er in geslaagd zijn de fondsen voor het onder zoek hierna te drukken. De tegenstanders voeren aan dat het in deze tijd van energie crisis natuurlijk ondenkbaar is de kerncentrales te sluiten, dat men de tijd niet kan terugd raaien, dat de veiligheid vol doende is verzekerd, dat het publiek voor hogere energiere keningen komt te staan, dat de luchtvervuiling zal toenemen, dat Amerika nog meer afhanke lijk zal worden van buiten landse olie en dat de eigen olie reserve voor een verkeerd doel zou worden opgebruikt. Gouverneur Brown van Cali forniè heeft de voorstellen van de actiegroepen aangegrepen om vorige week drie wetjes te bekrachtigen waarbij de veilig heid in de kernindustrie wel wordt opgevoerd, maar niet volgens dergelijke uitgebreide maatregelen als "Voorstel 15" vroeg. De nieuwe veiligheidsvoor schriften worden met name niet van toepassing op de drie kern centrales, die nu al in Californiè aan het werk zijn. Wel stellen de wetjes van Brown een verbod in voor de bouw van nieuwe cen trales tenzij het Congres van de staat de beveiliging in een der gelijke kernfabriek voldoende acht. Maar daar is dan niet een stemmenmeerderheid van tweederde voor nodig, dan is een gewone meerderheid van stemmen voldoende. "Hiermee zouden wij het leven kunnen houden, met "Voorstel 15" niet," zei een woordvoerder van de energiebedrijven weinig verrukt over de Brown-wetten. "Voorstel 15" heeft het dinsdag niet gehaald. De kerncentrales in Californiè draaien dus ge woon door.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 9