MES IN SOCIALE SECTOR Meer bevoegdheden ondernemingsraden PvdA heeft moeite met wijziging wet op loonvorming Kabinet bezuinigt 8.8 miljard Pit in Denim-wit! Uit in de Randstad daar Hijft'n mens gezond bij! DONDERDAG 10 JUNI 1976 DEN HAAG (ANP) - De Tweede Kamer zal de regering de mogelijkheid om ook gedu rende het tweede halfiaar van 1976 een loonmaatregel te tref fen niet onthouden. Dit bleek gisteren tijdens het debat over de wijziging van de wet op de loonvorming die een ingreep in de loonvorming na 1 juli a.s. mogelijk maakt. Maar met name de PvdA- fractie wilde alleen onder be paalde voorwaarden mede werking aan het regerings voorstel verlenen. De socialist Van der Doef hield de regering voor dat de inzet van het cen traal overleg tussen regering en werkgevers/werknemers geen andere kan zijn dan het bereiken van overeenstem ming op basis van voorstellen die met name voor de vakbe weging aanvaardbaar zijn. Zeker als deze niet alleen be trekking hebben op spoedige beslissingen door het parle ment over investeringsbeleid, vermogensaanwasdeling, de wet op de ondernemingsra den. Deze wet is dus eigenlijk overbodig, concludeerde Van der Doef, en zeker een bedrei ging voor het centraal overleg dat morgen begint en dat niet mag staan onder de druk van een op te leggen loonmaatre gel. Zijn fractie verwacht van de regering de toezegging dat elk gebruik van de ruimte in het wetsontwerp aan de Kamer zal worden voorgelegd. Onder die voorwaarde is de PvdA be reid mee te werken aan het wetsontwerp, opdat in elk ge val het instrument beschik baarkan zijn voor het geval^r behoefte aan is. Van der Doef zei dat de aan vaardbaarheid van een even tuele loonmaatregel bepaald wordt door het oordeel dat de Kamer uitspreekt over de be leidsvoornemens van de rege ring met betrekking tot de in vesteringen, de lastenverde ling en de beleidsombuigin gen die aan de Kamer werden aangeboden. De socialisten zijn zelfs bereid van vakantie terug te komen om, als het overleg met het bedrijfsleven daartoe aanleiding geeft, in juli een beslissing over de in houd van een eventuele loon maatregel te geven. Ook tijdens dit debat kwam duidelijk de afgekoelde ver standhouding tussen PvdA en KVP tot uitdrukking. Van der Doef merkte op dat de opstel ling van de KVP het vertrou wen van de vakbeweging niet heeft versterkt. Hij noemde het ontbreken van voldoende vertrouwen bij de vakbewe ging niet zo verwonderlijk. Het eerste positieve woord over de vermogensaanwasde ling en de nieuwe wet op de ondernemingsraden moet van KVP-zijde nog komen. Er zijn op zijn minst twijfels of de grote beslissingen, waar voor het kabinet staat, door de Kamer zullen komen. WD-woordvoerder Rietkerk vond, evenals de KVP'er Van der Gun, dat de voorstellen van de regering aan de late kant zijn binnengekomen. De nu gevraagde uitbreiding van bevoegdheden behoort, naar de mening van zijn fractie, tij delijk te zijn. Indien de sociaal-economische situatie voorlopig benard blij ft sluit de WD niet uit dat ook in '77 aan verdere loonbeheersing dan deze wet oorspronkelijk biedt niet te ontkomen valt. KVP-woordvoerder Van der Gun zei, mede namens ARP en CHU, het onverantwoord te vinden nu het kabinet de be voegdheden voor de tweede helft van 1976 te onthouden en het zodoende machteloos te maken. Gezien de onzeker heid rond het centraal overleg wilde de KVP'er een ingrijpen van de regering niet bij voor baat uitsluiten. Behalve de wijziging van de wet op de loonvorming be handelde de kamer ook een wetsontwerp tot herziening van het wettelijk minimum loon. Hierin vraagt de regering de bevoegdheid om voor dit jaar de ontwikkeling van het minimumloon en die van het contractloon meer met elkaar in de pas te laten lopen en de stijging van het minimumloon in 1976 en '77 gelijkmatiger te laten verlopen. Hier hadden de fracties van PvdA en KVP nogal moeilijk heden mee. De socialist Ba- rendregt diende een serie amendementen in die tot doel hebben het bedrag, dat de mi nimuminkomentrekkers op grond van dit wetje er op ach teruit gaan gedurende het tweede halfjaar van 1976 vol ledig in te halen op uiterlijk 1 januari 1977. DEN HAAG (SP) - Tot 1980 wil het kabinet-Den Uyl 8,8 miljard gulden gaan bezuinigen om de werkloosheid terug te dringen. Het leeuwedeel zal bespaard worden op de uitgaven voor de sociale voorzieningen: 5,8 miljard gulden. Op de overheid suitgaven zal voor 3 miljard gulden worden besnoeid. Dit blijkt uit het bezuinigingsplan, dat de regering gisteravond bij de Tweede Kamer heeft ingediend. De regering is er op uit om de doorsnee werknemer er in de komende tijd jaarlijks gemiddeld 1,5 procent op vooruit te laten gaan, de prijsstij ging belangrijk terug te dringen en de reusachtige werkloosheid te verminderen. Kinderbijslag In 1977 moet er al 1,7 miljard min der uitgegeven worden aan sociale voorzieningen, zo is de bedoeling van de regering. De belangrijkste bezuinigingen in die hoek zijn: Vermindering van de kinderbijs lag en de kinderaftrek voor hogere inkomens (1977: 225 miljoen - 1980: 1 miljard) Wat de kinderbijslag betreft daar voor is een nieuw systeem op komst. De verschillende kinderbijslagre gelingen voor loontrekkenden (KWL), kleine zelfstandigen (KKZ) en gezinnen met meer dan twee kinderen (AKW) worden afge schaft. Dat geldt ook voor de belas tingaftrek voor kinderen. Al deze regelingen worden in elkaar ge schoven. Daarvoor in de plaats komt één nieuwe algemene kin derbijslagwet. Deze enorme opera tie moet in 1978 gereed zijn. De re gering hoopt hiermee in 1977 een begin te kunnen maken. In dat jaar wil ze hierdoor 225 miljoen gulden besparen. Dat bedrag zal in 1980 zijn uitgegroeid tot 1 miljard gul den. Besparingen op de gezondheids zorg (door vermindering van het aantal bedden in de ziekenhuizen, matiging van de inkomens van doktoren, grotere controle op de declaraties van specialisten, ver mindering van het geneesmidde- lenverbruik, matiging van de dok terstarieven). In 1977: 405 miljoen - in 1980: 1495 miljoen. aantasting van de ziektekosten regeling voor ambtenaren en de ambtenarenpensioenen (in 1977: 418 miljoen - in 1980: 630 miljoen). kleinere stijging van de sociale uitkeringen (in '77: 350 miljoen - in '80: 1,2 miljard). verlaging van de WAO- uitkeringen, zodat langdurig ar beidsongeschikten in de toekomst net zo veel krijgen als langdurig werklozen (in '77; 120 miljoen - in '80: 690 miljoen). enkele kleinere bezuinigingen op de bijstand (in '77: 60 miljoen - in '80: 250 miljoen). Rijksuitgaven Volgend jaar moet er volgens de plannen van de regering al 1 miljard gulden op de rijksuitgaven bezuin igd worden. In 1980 moet de over heid zelf 3 miljard gulden minder uitgeven. Verkeer en waterstaat moet de grootste veer laten: 202 miljoen in 1977 oplopend tot 432 miljoen in 1980. Op de onderwijsuitgaven wordt volgend jaar 186 miljoen be zuinigd. Deze bezuinigingen (voor namelijk ten koste van het weten schappelijk onderwijs) zullen over vier jaar bijna verdrievoudigd zijn en 497 miljoen bedragen. Voor volkshuisvesting wordt in '77 171 miljoen minder uitgegeven (in '80: 465 miljoen). Dit wehdt bereikt door vermindering van de huur subsidies en "groei" van de vrije sector met 1500 woningen. Defensie en ontwikkelingssamen werking moeten volgend jaar evenveel "inleveren": 70 miljoen. Maar terwijl de ontwikkelingshulp tot 1980 fors verhoogd wordt, zullen de defensie-uitgaven de komende jaren een zware aderlating moeten ondergaan. De besnoeiingen op de fensie zullen tot 1980 oplopen tot 200 miljoen gulden. Bouwregeling voor goede en goedkope woningen DEN HAAG (ANP) - Minister Gruyters van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening, die wil ko men tot woningen en woonomge ving op basis van de behoefte en draagkracht van de bewoners, heeft daarom de bestaande subsi dieregeling voor het bouwen van goede en goedkope woningen "vernieuwd". Omdat de relatie tussen kwaliteit en kosten vooral wordt beïnvloed door beslissingen tijdens de plan- voorbereiding, dient de werkwijze zich te richten op het besluitvor mingsproces. Om een goede uitwerking van dit principe te bevorderen is de subsi die op dit punt in twee mogelijkhe den gesplitst, een deel voor de planvoorbereidingsfase en een deel voor de realisatie van het plan. Verder Andere besparingen zijn: beperking van de personeelsuit gaven (met 100 miljoen). bezuinigingen bij de kinderbe scherming en de psychopatenzorg (37 miljoen). verhoging van de tarieven van de academische ziekenhuizen. beperking van het aantal cul tuurtechnische werken (zoals ruil verkavelingen). bezuinigingen bij monumenten zorg, sportaccommodaties, krui sorganisaties en gezinsverzorging (40 miljoen). de kosten voor de opvang van Surinamers moeten voortaan (ge deeltelijk) betaald worden uit dé "ontwikkelingspot". de "spreiding" van een aantal rijksdiensten wordt uitgesteld (be sparing 108 miljoen). Dit jaar niet Dit jaar wordt er niet bezuinigd. Het kabinet iziet geen mogelijkhe den om aan deze eis van KVP- fractieleider Andriessen gehoor te geven. Er treedt in 1976 toch al "een zeer belangrijke tegenvaller" (van meer dan twee miljard gulden) op, die weggewerkt moet worden. De vermindering van de aardgasop brengsten is hiervan de schuldige. Het geld dat de regering bespaart door de bezuinigingsmaatregelen wordt gedeeltelijk weer uitgegeven aan lastenverlichting. Zo wordt de verlaging van de loon- en inkom stenbelasting (ingegaan op 1 april 1975) blijvend gemaakt. Dat kost dit jaar 1025 miljoen. Ook wordt er geld uitgegeven aan het uitstel van de verhoging van de omzetbelas ting tot 1 oktober (1175 miljoen). Tevens worden de verlagingen van de kinderbijslagpremie, de W- W-premie en de AOW-premie blij vend gemaakt. Dit kost de schatkist 1,5 miljard gulden-. - - Investeringen De regering heeft plannen om de investeringen van de bedrijven te bevorderen. Maar dit gebeurt niet "klakkeloos". Er komt een nieuwe maatregel die moet afdwingen dat investeringen werkelijk leiden tot vergroting van het aantal arbeid splaatsen. Het is de bedoeling dat deze "sturingsmaatregel" op 1 juli 1977 wordt ingevoerd. In de over gangsperiode wordt de investe ringsaftrek voor bedrijfsgebouwen en gereedschappen verhoogd. Een verdere matiging van de arbeids kosten wil de regering bereiken door het geven van loonkostensub sidies aan het bedrijfsleven. t Minister-president Den Uyl presenteert tijdens een persconferentie in het ministerie van Financiën de bezu igingsnota. Rechts van Den Uyl de ministers Boersma en Duisenberg Wetswijziging ingediend DEN HAAG (ANP) - In de herzie ning van de wet op de onderne mingsraden is de bevoegdheid voor de ondernemingsraad geschapen omtrent aangelegenheden die de onderneming betreffen voorstellen te doen en standpunten kenbaar te maken. Het wetsontwerp is gisteravond bij de Tweede Kamer ingediend. Het draagt de handtekeningen van mi nister Boersma van Sociale Zaken, minister Van Agt van Justitie en ADVERTENTIE van minister Lubbers van Econo mische Zaken. Deze zelfstandige adviesbevoegd heid van de OR vormde destijds, toen het kabinet hét wetsontwerp voorbereidde, een van de punten die tot langdurige, soms felle dis cussies leidden. De moeilijkheden liepen toen zo hoog op dat een ka binetscrisis mogelijk werd geacht. Het wetsontwerp bepaalt voorts dat in de zgn. overlegvergadering zowel door de ondernemer als door de OR als door beiden gezamenlijk, besluiten kunnen worden geno men. De ondernemer is verplicht ten minste zes maal per kalender jaar met de ondernemingsraad by te komen. In deze vergaderin gen worden de aangelegenheden, de onderneming betreffende, aan de orde gesteld. De ondernemingsraad wordt door de ondernemer in de gelegenheid gesteld advies uit te brengen over elk door hem te nemen besluit met betrekking tot Overdracht van de zeggenschap over de onderneming of een onder deel daarvan. Het overnemen of afstoten van de zeggenschap over een andere onderneming, waaronder begrepen het aangaan of verbreken van duurzame samenwerking met een zodanige onderneming. Beëindiging van de werkzaam heden van de onderneming of van een belangrijk onderdeel daarvan. Belangrijke inkrimping, uitbrei ding of andere wijziging van de werkzaamheden van de onderne ming, waaronder begrepen de daarop betrekking hebbende in vesteringen. Belangrijke wijzigingen in de or ganisatie van de onderneming, dan wel in de verdeling van bevoegd heden binnen de onderneming. Wijziging van de plaats waar de onderneming haar werkzaamhe den uitoefent. Het groepsgewijze werven of in lenen van arbeidskrachten. Het ad vies moet op een zodanig tijdstip worden gevraagd dat het van we zenlijke invloed kan zijn op het te nemen besluit. Bij het vragen van advies wordt de OR een overzicht verstrekt van de beweegredenen voor het besluit, alsmede van de gevolgen die het besluit naar te verwachten valt voor de in de on derneming werkzame personen zal hebbn en van de naar aanleiding daarvan voorgenomen maatrege- De instemming mingsraad is vereist de ondernemer te r met betrekking tot Dit geldt een regeling op het gebied van het aanstellings-, ontslag- of bevorder- ingsbeleid, de personeelsopleiding, de personeelsbeoordeling, het be drijfsmaatschappelijk werk, het werkoverleg en de behandeling van klachten. In de memorie van toelichting schrijven de ministers dat het toe kennen van medezeggenschap aan een als zelfstandige eenheid er kende groep van personen, uitslui tend bestaande uit door de werk nemers en de onderneming geko zen leden, in beginsel in onze wet geving al erkenning heeft gevon den. Op deze gronden menen wij dat de OR uitsluitend uit werknemers zal dienen te bestaan. Daarmee willen wij de ontplooiingskansen van de ondernemingsraad vergroten". Naar de mening van de regering zullen daartoe in de OR-nieuwe stijl meer mogelijkheden aanwezig zijn dan in de ondernemingsraad, zoals die nu nog is samengesteld en ge leid als hij wordt door de onderne mer of diens vertegenwoordiger. De regering is niet alleen van oor deel dat dit een stap voorwaarts is gezien van uit de al hiervoor gefor muleerde wens naar een verbeterde vertegenwoordiging van de werk nemers, maar tevens dat dit ten goede zal kunnen komen aan het met de ondernemingsleiding in de daarvoor bestemde vergaderingen te plegen overleg. Niet blind is de regering voor de gevaren die uit een dergelijke stap voor de praktijk van het overleg zouden kunnen voortvloeien. Het advies van de sociaal-economische raad laat ook niet na daarop te wij zen. Met name bestaat het gevaar dat uitsluitend uit werknemersver tegenwoordigers bestaande onder nemingsraden de neiging gaan ontwikkelen zich in het overleg te scherp, ja zelfs „polariserend" op te stellen. De regering gelooft echter dat deze gevaren niet overdreven moeten worden. Uiteindelijk kun nen de gekozen leden van de OR, indien zij dat beslist willen, ook in de bestaande situatie polariseren. AMSTERDAM Stadsschouwburg: 12, 14 er juni, 20.00 uur, Nederlandse Operastichting met "Of mj and men"; 13 juni, 20.15 u American place theatre met "The old glory"; 15 juni, 19.00 uur, Nederlandse Operastich ting met "Der Rosenkavalier": 16 en 18 juni, 20.15 uur, Neder lands Danstheater. Concertgebouw: 11 juni, 20.15 uur, Amerikaanse muziek uit de 20ste eeuw olv Reinbert de Leeuw; 12 juni, 20.15 uur, rokmuziek uit het I8e-eeuwse Amerika; 13 juni, 11.00 uur, Ne derlands Kamerkoor; 14 juni, 20.15 uur. Residentieorkest; 15 juni, 20.15 uur, John Cage song-books; 16 juni, 20.15 u Amsterdams Philharmonisch Orkest. Carré: 14 juni. Dr. Hook conc teert; 17 juni, 20.15 uur popcon cert van Alquin en Solution; 18 juni, 20.15 uur, Nederlands Bla zersensemble. Mickery: 11 t.e.m. 18 juni, 20.30 uur, the Shaliko Company and the Other Company met "Woy- DEN HAAG Congresgebouw: 11 juni, Ed monds Curley/Divides stand: "An evening of comedy" 12 juni, 20.30 uur, Concertge bouworkest; 15 juni, 20.30 u Residentieorkest. 16 juni, 20.30 uur, Rockgroep Genesis. Diligentia: 11 juni, 20.15 uur, Alan Curtis (klavecimbel), Lucy van Dael en Aida Stuurop (viool), Anner Bijlsma (cello), Huub Kerstens en Iman Soe- teman (natuurhoorn); 12 juni, 20 uur, Haags Instrumentaal Jeugd Ensemble. 13 juni, 20.15 uur, René Jacobs (counterte nor), Toyohikoh Satoh (luit), Ton Koopman (clavecim- bel/Virginaal). 14 en 20 juni, 20.15, Bernard Droog met "Een- grappige oude man"; 17 juni, 20.15 uur Simone Rist (sop raan), Elia Perreau (mime), Re- naud Gagneux (piano). Theater aan de Haven: 11, 12 juni, 20.30 uur, De Appel met "Preparadise sorry Now" 15, 16 en 17 juni, De Appel met "Aga- Circustheater: 11 juni, 20.15 uur, Nationale Ballet, 12 juni, The American Place Theater met "The old glory", 15 juni, 20.15 uur, Nederlands Dans Theater, première van "Deran ged songs", 16 juni, 20.15 uur Promenade Orkest. ROTTERDAM Rott. Schouwburg: 11 juni, 20.15 uur, The American Place Theater met "The old Glory" juni, 20.15 uur, Het Nederlands Dans Theater. Hofpleintheater: 11 juni, 20.15 uur, Theatergroep Funhouse met ,,'n Avondje Funhouse" 12 juni, 20.15 uur, Edmonds and Curlev met "Decided we stand"; 13 juni, 20.15 uur "An evening of Comedy". De Lantaren: 11, 12 juni, 20.30 uur, Crystal Theater of the Sant met "Ideas are animals"; 16 ju ni, 20.30 uur, Diskus met "want Rotterdam moet groeien"; 17 juni, 20.30 uur, Lumière and Son met "Dogs". De Doelen: 11 juni, 20.15 uur. Radio Filharmonisch Orkest; 13 juni, 20.15 uur, Radio Filhar monisch Orkest; 13 juni, 20.15 uur, Metropole Orkest; 16 juni, 12.45 uur, Koffieconcert; Eduard Filpsezaal, 20.15 uur, Parijse muziektheatergroep Musique et Scèbe d'Au- jourd'hui met "John Cage Song Books". 14, 15, 16 en 17 juni, kleine hal, 20.15 uur. Poetry In ternational. Piccolo-theater: 15 juni, 20.15 uur, Bernard Droog met "Een grappige oude man" 16 juni, 14 uur, Limburgs Jeugdtoneel met "De gelaarsde Kat". Stadhuisplein: 11.12 juni, 20.30 uur, Amsterdams Electrisch Circus met het Onafhankelijk Toneel en de Herbie White Combo. ADVERTENTIE sioenregeling, een winstdelingsre- geling of een spaarregeling. Voorts voor een werktijd- of een vakantie regeling, een belonmgs- of een functiewaarderingssysteem, een regeling op het gebied van de vei ligheid, de gezondheid of de hygië-

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 7