Consument moet de 'Vierde rol" gaan vervullen Watertekort dreigt bij lange droogte NORIT, Rentezegelplakkers laten ruim vier miljoen liggen SI50 vC VERZEWsB Waak t disilinpiilcntioiKi n jrhl /- zuliPti )or ivrhh'i bij Schnifzler. DONDERDAG 10 JUNI 1976 Leidenaar prof .Dirken, voorzitter consumentenbond Door Wim Vt irtz LEIDEN/DEN HAAG - "De consument", zegt prof. dr. J. M. Dirken, "moet de zogenaamde vierde maatschappelijke rol gaan vervullen. Hij moet naast werkgevers, werknemers en de overheid een flinke vertegenwoordiging krijgen in de Sociaal-Economische Raad. Op die manier kan de consu ment weerbaar worden". van jhr. mr. L. H. N. F. M. Bosch, ridder van Rosenthal, die na veer tien jaar zijn post verliet. Het trok prof. Dirken wel, eerst hoofdbestuurslid en daarna lid van het dagelijks bestuur van de Consumentenbond. Dit temeer omdat hij als hoogleraar indus triële vormgeving met als leer opdracht economische produk- tontwikkeling aan de Technische Hogeschool in Delft nauw te ma ken heeft met de hanteerbaar heid en het nut van goederen en diensten (ergonomie heeft be trekking op doelmatigheid en vermenselijking van de arbeid en hulpmiddelen), zij het dan voor namelijk van de kant van de pro ducent. Hij zegt "Bij de Consu mentenbond leer je ook de an dere kant goed kennen. En ik denk dat dat wel nuttig is om je eigen visie te verbreden". Prof. Dirken, geboren in Leiden en nog steeds woonachtig in de rus tige Vogelbuurt, heeft, om nog even naar het begin van dit ver haal terug te gaan, uitgesproken ideëen over de plaats van de con sument in het alledaagse econo mische verkeer. Hij vindt in elk geval dat de weerbaarheid van de consument nog aanzienlijk kan worden vergroot. En hij vindt ook dat de overheid daar een be langrijke bijdrage aan moet leve- "Kijk maar naar het buitenland. Daar heb je aparte ministeries of staatssecretariaten voor de con sument. Eigenlijk zou je zoiets ook in ons land moeten hebben. Wij hebben in Nederland nogal eens de neiging om onszelf op de borst te slaan en te zeggen: wij lopen voorop. Misschien was dat aanvankelijk ook wel zo. Maar nu is het wat de belangenbeharti ging voor de consument betreft, een beetje ingezakt. De wetge ving loopt so-wie-so achter en ook mankeert er wel veel aan bij voorbeeld de subsidiëring. Kijk. wij doen als Consumentenbond veel ten algemenen nutte, er worden in opdracht van onze bond onderzoeken gedaan die van belang zijn voor de consu ment in het algemeen. Welnu, wij vinden dat als de algehele con sument daar mede van profiteert, dat betaald moet worden door de overheid". Nadat hem vier jaar geleden was gevraagd om in het hoofdbestuur van de Consumentenbond zitting tenemen - aan welk verzoek hij voldeed - viel próf. Dirken (40) dezelfde eer te beurt voor de kan didatuur van het voorzitterschap. Tijdens de jaarvergadering van de Consumentenbond werd hij ten slotte gekozen als opvolger k Prof. dr. JM. Dirken stu deerde psychologie en sta tistiek in Amsterdam. Hij promoveerde op een proef schrift over stress. Van 1962 tot 1972 werkte htj op het In stituut voor Praeventieve Geneeskunde TNO in Lei den, waar hij zich groten deels bezighield met ar beidssituaties. In 1972 werd hij aan de Technische Hoge school in Delft, waar hij al enige tijd als docent werk zaam was, benoemd tot hoogleraar. 'Hl o V ,*«YW,W meer een vak geworden. Er zijn veel aspecten bijgekomen, zoals milieu, energieproblemen, ge zondheidszorg. We hebben dat de laatste jaren ook geprobeerd bij ons werk te betrekken. Dat bete kent natuurlijk meer werk voor de Consumentenbond, maar dat vinden we geen probleem. We willen dus wel, maar we kunnen niet altijd omdat het geld ont breekt. Ruim een jaar geleden hebben we met de zusterorgani satie het voorstel gedaan aan de overheid om een Stichting Be- leidsonderbouwend Consumen tenonderzoek op te richten. Heel duidelijk ten algemenen nutte. Maar we hebben daar tot nu toe niets meer van gehoord. Ik heb daarom de indruk dat wij door de overheid een beetje aan het lijntje worden gehouden". De Consumentenbond was de eer ste organisatie die op de bres ging staan voor de consument. Offi cieel heet het dat de bond dit doel nastreeft door onderzoek van en voorlichting over kwaliteiten en prijzen van goederen en diensten. Het maandelijkse periodiek de "Consumentengids" zorgt voor communicatie met de leden, die in totaal het half miljoen bijna volmaken. Behalve de Consumentenbond is er ook de Stichting Konsumenten Kontakt, die evenals de bond deel heeft in de Stichting Verge lijkend Warenonderzoek. Kon sumenten Kontakt is een instel ling waarmee de Consumenten bond goede contacten onder houdt en ervaringen uitwisselt om ten behoeve van de consu ment een zo breed mogelijk "front" te vormen. Toch is de nieuwe voorzitter van de Consu mentenbond nog niet erg tevre den over dat "front" en over de betrokkenheid van de mensen bij wat de Consumentenbond doet. "Ik vind daarom ook dat de Con sumentenbond terdege meer moet gaan werken op regionaal en lokaal niveau. In een stad - neem Leiden - waar specifiek lo kale consumentenbelangen kunnen spelen, sumentenraad moeten hebben. Zo'n consumentenraad zou dan vrij dwingend moeten kunnen adviseren aan de gemeenteraad. Want ik vind dat de consument zich duidelijk moet kunnen uit spreken over bepaalde dingen die in zijn buurt spelen". "We zijn over dit soort zaken al enige tijd bezig om dat te active ren. Want u moet eens kijken hoe weerloos de consument eigenlijk is en hoezeer hij ertussen wordt genomen. Wij als Consumenten bond willen dan ook meer moge lijkheden hebben om geschillen tussn producent en consument, als ze het algemeen belang raken, via een neutrale instantie tot een oplossing te brengen. In Enge land hebben ze iets dergelijks al voor hele kleine zaken en dat is door de overheid geregeld". Wij willen dat hier ook en wij vin den dat hier heel duidelijk taken liggen voor de overheid. Alleen laat de overheid het ook hier weer afweten". Ongeduldig Prof. Dirken meent dat een consu mentenorganisatie per definitie ongeduldig moet zijn. De beleids lijn van de Consumentenbond formuleert hij aldus: "De consu ment in het alledaagse economi sche verkeer mondig maken. Al leen moet je dan wel iedereen kunnen bereiken. En dat is niet eenvoudig. Ons probleem is hoe we de groep met de laagste inko mens moeten bereiken. Ze zitten wel in de Consumentenbond, maar ze zijn ondervertegenwoor digd. En dat is erg jammer, omdat het werk dat wij doen in het al gemeen toch juist voor die cate- grorie van groot belang kan zijn. Dat is logisch: hoe minder geld je te besteden hebt. hoe beter je erop moet letten". "Het probleem is datje die catego rie niet met de Consumentengids bereikt. Wel met de beeldbuis, dat is bekend van het Vara- programma Koning Klant. Al leen: wij willen iets meer dan zo'n programma. Wij willen ook een stukje nazorg voor de consu ment. dat hij na de uitzending kan bellen met ons bureau voor nadere inlichtingen. We wachten alleen op zendtijd. Er is een be paald wetsartikel dat het voor ons onmogelijk maakt om zendtjjd te krijgen. Welnu, wij zeggen dan: verander dat wetsartikel dan maar. Zo kom je weer op het punt waar we het net over hadden. De consument moet die vierde maatschappelijke rol gaan ver vullen". ADVERTENTIE LEIDEN - Sarrasani, het meest bekende circus in Eu ropa, zal op haar tournee door Nederland ook Leiden aan doen. Gedurende drie dagen (30 en 31 juli en 1 augustus) zal het circus in deze stad een aan tal voorstellingen verzorgen. Het van oorsprong Duitse cir cus dat al sinds 1926 onze landsgrenzen overschreidt, heeft, zo verzekerde directeur Fritz Mey, weer een aantal speciale attracties op haar programma staan. Naast de gebruikelijke acts met paar den. panters en olifanten ver schijnt nu ook een acht en een half jaar oud nijlpaard in de piste. Het dier weegt twee en een halve ton en acht jaar lang is men bezig geweest met het dresseren van het beest. Voorts is er een optreden van Herr Hoppe met zijn "komi sche scènes in de boerderij". Varkens, konijnen, een haan en duiven staan borg voor tal rijke vermakelijke situaties. In het circus, waar in het totaal 245 mensen en 58 dieren by betrokken zijn, ontbreken ook de clowns niet. "Meester- clown" Walter Galetti zorgt hierbij voor een onvergetelijk hoogtepunt door de meest on verwachte capriolen op een strak gespannen draad", aldus Jos Mullens de "general ma nager" in de Benelux. i 892 jaar oud nijlpaard. Hier op de foto met zijn LEIDEN - Ruim vier miljoen gul den heeft de Raad van Arbeid in Leiden nog steeds beschikbaar voor de ongeveer 21.000 mensen, die recht kunnen doen gelden op een afkoopsom in het kader van de invaliditeitswet. De afkoopsom is in de plaats ge komen van de ouderdoms- of we- duwenrente, waarop men recht kon laten gelden wanneer men renteze gels had geplakt. De afkoopsom, die direct te incasseren is. heeft echter alleen betrekking op diege nen, die slechts een klein bedrag aan rente zouden hebben ontvan gen. De uitbetaling van de afkoopsom men is begonnen op 1 juli 1967, en eindigde formeel op 1 juli 1975 Aangezien op deze datum een groot aantal verzekerden nog geen aan vraag om een afkoopsom had inge diend, werd toen begonnen met het opsporen van deze verzekerden. Via de bevolkingsbureaus werd het juiste adres verkregen, waarna de verzekerden over de mogelijkheid tot afkoop van hun verzekering werden ingelicht. Door deze ser vice werden in de tweede helft 1975 enige duizenden aanvragen ingediend. Aldus het jaarverslag over 1975 van de Raad van Arbeid Van 1 juli 1967 tot31 december 1975 werden er, volgens het jaarverslag, in totaal byn a97.000 van de onge veer 118.000 verzekeringen afge kocht. Hiermee was een bedrag van ruim 20 miljoen gulden gemoeid. In een toelichting zegt voorzitter B. van Loen van de RvA dat de rech ten, die men heeft opgebouwd door het plakken van rentezegels, nog steeds van kracht zijn. Volgens de heer Van Loen bestaat de groep van degenen die geen aanvraag voor een afkoopsom hebben ingediend vooral uit vrouwen, die vroeger een aantal jaren hebben gewerkt, daarna getrouwd zijn en hun rente zegels gewoon vergeten zijn. Ook zijn er gerechtigden, die naar het buitenland zyn gegaan, of voor zichzelf zijn begonnen. Tenslotte zal een aantal gerechtigden inmid dels overleden zijn. De Tweede Kamer is inmiddels ak koord gegaan met een wetsont werp, waarin wordt voorgesteld om aan de verzekerden, die nog wèl recht hebben op ouderdoms- of weduwenrente (degenen met een hogere rente) inplaats daarvan oók een eenmalige afkoopsom te ver strekken. Deze afkoopsom heelt betrekking op degenen die na 1 ja nuari van dit jaar een maandelijkse rente zouden hebben gekregen. Deze som is echter niet direct opeisbaar, maar wordt uitgekeerd bij het bereiken van de 65-jarige leeftyd. ADVERTENTIE PEPERZAK beheerst 'i Ontmoet onze kollekties waardeer onze prijzen REPAREREN - MODERNISEREN t 't vak.' LEIDEN - LPV "De Rijnklie- vers" hield een vlucht vanaf Noyon. In concours 150 duiven. De uitslag was: 1. Gebr. Goozen, 2. Zwaande- noude, 3. W. Jacobi, 4, 6. 10. P. v. Griensven, 5. Gebr. Kok, 7. M. Jon- geleen, 8. J. v.d. Wal. ADVERTENTIE Kijk wat u voor duur parket betaalt Lachappelle Berken breedstrook ongelegd f si,so Schnitzler presenteert Lachappelle parket in al zijn filialen. Door Bram van Leeuwen LEIDEN - Als de droogte de komende weken blijft aanhou den, dreigen er in het gebied van Rijnland grote problemen te ontstaan met de kwaliteit van het oppervlaktewater. Het ge brek aan regenwater veroor zaakt niet alleen een verslechte ring van de kwaliteit, maar bo vendien wordt het steeds moei lijker het noodzakelijk water peil te handhaven. Een van de grootste gevaren, die dreigt is dat er via de inlaatsluis bij Gouda zout zeewater moet worden ingelaten in plaats van het weliswaar verontreinigde, maar "zoete" Rijnwater. "Wat mij betreft mag het mor gen gaan regenen tot 31 decem ber toe", zegt de heer Nienhuis, verantwoordelijke man voor het boezembeheer van Rijn land, het hoogheemraadschap, dat het overgrote deel van Zuid-Holland omvat. De geva ren schuilen volgens de heer Nienhuis in het feit. dat de af voer van de Rijn op dit ogenblik veel geringer dan in vergelijk bare perioden in voorgaande ja ren. "Het is wel eens eerder zo slecht van kwaliteit en hoeveel heid geweest, maar nog nooit zo vroeg in het jaar. In het superd- roge jaar 1971 kwamen we pas in de maanden juli, augustus echt in de problemen. Dat is veel minder erg, omdat de ge wassen dan veel minder be hoefte aan water hebben. Nu zitten we midden in het groei seizoen. De planten hebben nu het meeste water nodig en ze zijn nu ook het kwetsbaarst Rijnwater Probleem waarvoor Rijnland zich al enkele jaren geplaatst ziet is het hoge zoutgehalte van het Rijnwater, een verschijnsel, waarv oor met name de lozingen van de Franse kalimijnen ver antwoordelijk gesteld kunnen worden. Daarnaast speelt de ge ringe hoeveelheid water een rol. Met dezelfde hoeveelheid afval stoffen betekent het een nog sterkere vervuiling van het Rijnwater dan in normale geval len. Bij de inlaatsluis van Gouda aan de Hollandse IJssel wordt dage lijks het zoutgehalte van het wa ter gemeten. Dat bleek de afge lopen weken steeds tegen de 300 mg chloride te liggen. De vrees bestaat dat de grens van 300 mg de komenden zomer maanden gepasseerd zal wor den. In de tuinbouw is men erg bang voor deze hoge zoutcon- centraties, omdat bepaalde ge wassen daar erg slecht tegen kunnen. Zo is in het Westland in de afgelopen jaren grote schade geleden aan slaplanten omdat het boezemwater teveel zout bevatte. De geringe aanvoer van water door de Rijn schrijft de heer Nienhuis van Rijnland toe aan de geringe sneeuwval in de af gelopen winter in het stroom gebied van de Rijn. "Normaal gesproken krijgen we in het voorjaar flink veel water van redelijke kwaliteit, door het smelten van de sneeuw. Dat is dit jaar niet veel geweest". Verreweg het meest zit Rijn land in de maag met het opdrin gende zoute zeewater via de Nieuwe Waterweg en de Nieuwe Maas. Omdat de Nieuwe Waterweg zo ver is uit gediept. dat supertankers het havengebied kunnen bereiken, dringt de zouttong steeds ver der landinwaarts. De zouttong is volgen metingen niet zover i wijderd van de monding van de Hollandse IJssel. "Hij zit er tegenaan", aldus de heer Nien huis, "daarom is ook de waar schuwingsfase van kracht. Alle instanties zijn op de hoogte en we houden de zaak voortdu rend in de gaten. Zou de zout tong nog verder oprukken dan staat Rijnland voor een zeer moeilijke'keuze". Twee miljoen Nienhuis: "We kunnen dan al leen nog zout zeewater inlaten bij Gouda. En dat gaat om flinke hoeveelheden. Op het ogenblik laten we per dag zo'n 2 miljoen kubieke water in. Als dat weg zou vallen gaat de kwaliteit snel achteruit en kunnen we het boezemwater met meer laten doorstromen en verversen". Inmiddels is er hard gewerkt om via een aantal andere ma nieren toch aan water van be tere kwaliteit te komen. Zo wordt via Harmeien- Woerden-Bodegraven water uit het Amsterdam-Rijnkanaal aangevoerd. Ook andere nood- aanvoerwegen worden in staat van gereedheid gebracht om als het nodig mocht blijken voor aanvoer van water te zorgen. De hoeveelheid water die via deze omwegen Rijnland bereikt is echter onvoldoende om de ïn- laatfunctie van Gouda geheel "Als we geen water meer uit de Hollandse IJssel kunnen inla ten is het niet denkbeeldig, dat bepaalde gebieden gebrek aan water zullen krijgen", aldus de heer Nienhuis. "We hopen dat het nooit zover zal komen maar we moeten er wel rekening mee houden". Zoetwaterkanalen Een definitieve verbetering in de situatie kan pas optreden wanneer de zoetwaterkanalen tussen Waddinxveen en Voor burg en tussen Maarssen en Bodegraven zijn aangelegd. De technische voorbereiding van het eerste kanaal is afgerond en de verwachting bestaat dat bin nen afzienbare tijd met de uit voering kan worden begonnen Over de aanleg van het kanaal Maarssen-Bodegraven vindt nog overleg plaats tussen Rijkswaterstaat en de betrok ken provinciale diensten. Ver der is nog een aantal varianten in studie. Minder pessimistisch over een "droge zomer" is men bij de Leidse Duinwater Maatschap pij (LDM). Secretaris de heer Serdijn deelde mee, dat in dit stadium nog geen plannen be staan om het waterverbruik te beperken. Aan een sproei ver bod wordt nog niet gedacht. Wel is inmiddels gebleken dat op die dagen, waarop de tempe ratuur boven de 20 graden komt het waterverbruik groter is dan in voorgaande jaren. De heer Serdijn benadrukte nog eens de noodzaak om het sproeien van tuinen en gazons te beperken tot eenmaal per week. "Iedere dag sproeien kan een averechtse uitwerking hebben. Want het water ver dampt de volgende ochtend weer net zo snel". Eenmaal per week sproeien en dan langdu rig, zodat het water tot diep in de grond kan doordringen ver dient volgens de heer Serdijn verre de voorkeur.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 3