15309 De dromen van Nicolaas Bouwer HET CASINO IS ER. NU NOG HET LEIDSEPLEIN Door Jan Kees Kokke ZANDVOORT Horeca-magnaat Nicolaas Willem Bouwes is altijd vervuld geweest van twee dromen. De eerste was een casino in een van zijn Zandvoortse hotels. De tweede de bouw van een groot hotelcomplex aan het Leidseplein in Amsterdam. „Als dat klaar is, dan schei ik ermee uit. Dan is het mooi ge weest", zei hij al bijna vijftien jaar geleden. Nu, lachend „Dat zeg ik vandaag nog, hoor. Allicht". We zitten in een van de restaurants van Hotel Bouues aan het Bad huisplein in Zandvoort. Uitzicht op zee. Prima koffie. Bouwes (66 jaar) in grijze broek, grijs tweed jasje. Zilvergrijs haar. Gezonde bruine huid. Fors, ietwat gedrongen postuur. Geen joviaal type. Aan vankelijk wat gehaast. Enigszins op z'n hoede. Later meer ontspan nen. „Ik voel me beter dan tien, vijftien jaar geleden. Beter dan ooit. Ik vind het heerlijk om te werken". Inderdaad. Voor hem is er reden voor een zekere tevredenheid. Een van Bouwes' levenswensen werd dezer dagen verhoord. Het casino. Waarmee vijftien jaar wachten en lobbyen in politiek Den Haag werden beloond. Op 1 oktober zullen talrijke prominenten en hoogwaardigheids bekleders aanwezig zijn bij de opening van het eerste casino in ons land. in Hotel Bouwes. Waar snders! Terugblikken Even terugblikken. Eind 1971 dienden de Tweede Kamerleden Th. E. E. van Schaik (KVP) en A. Geurtsen (WD) een voorstel tot wijziging van de Wet op de Kansspelen in. Om op die manier de mogelijkheid te scheppen om in Nederland het casinospel te spelen. Op 12 april 1973 werd het wetsvoorstel door de Tweede Kamer aanvaard. En op 4 september 1973 ging de Eerste Kamer akkoord. Maar niet nadat wat twistpunten waren gladgestreken over de be stemming van de casino-opbreng sten. Ten bate van het toerisme of de staatskas. Daar ging de ruzie over. Men besloot uiteindelijk tot het laatste. Op l maart 1976 trad de nieuwe wet voor de casinospelen in werking. Er werd een Raad voor de Casinospelen Ingesteld, onder supervisie van de ministeries van economische zaken en van Justitie, en de Nationale Stichting tot Exploitatie van Casi nospelen. Op 1 oktober gaat het eerste casino open. In Zandvoort. Valkenburg moet eind dit Jaar volgen. Het casino in Scheveningen is bepaald op begin 1978. over de eventuele eisen, die aan zo'n casinozaal gesteld zouden kunnen worden. Daarvoor heb ik onder meer diverse casino's in het buitenland bezocht." Was die verbouwing geen al te grote gok? Omdat toen nog lang niet vaststond waar. wanneer en door wie de casino's gebouwd en geëxploiteerd zouden worden! Bouwes vindt 't wel meevallen. „Anders had ik het toch als feestzaal gebruikt", wuift hij de eventuele risico's de lucht in. Bouwes heeft een contract voor tien jaar met de Stichting tot Exploitatie van Casinospelen. Waarmee voorlo pig alle andere plannen voor de bouw van een apart casinopaleis in Zandvoort in de ijskast gezet kunnen worden. Ook dat van een groep zakenlieden en projectontwik kelaars uit Dordrecht. Die legden, vlak voordat het contract met Bouwes getekend zou worden, een plan voor een groots opgezet casinocomplex op tafel bij het gemeentebestuur. Ze wilden op een stuk grond aan de noordboulevard een complex met casino, concertza len. flats, winkels, congreszalen enzovoort. Met het tienjarige contract in zijn zak hoeft Bouwes voorlopig niets te Veert uit zijn stoel op om een dame te helpen, die de deur naar het terras niet open kan krijgen. Is Bouwes niet bang voor de concurrentie, die straks van het casino in Scheveningen kan komen en later misschien van een casino in Amsterdam? ••Dat is mijn zaak niet", zegt hij kort. „Tk heb toch met de hele exploitatie niets te maken. Ik verhuur alleen maar. Ik heb bijvoorbeeld ook met de inrichting van de zaal niets te maken. Dat is allemaal een zaak voor de stichting. Net als wie er wel en niet in mag. Ik lever alleen de kale ruimte." Kaal is die ruimte nog inderdaad, zo blijkt als we later eens een kijkje nemen in de toekomstige casinozaal. Er wordt nog hard verbouwd en -gegraven. De toch al ruime entree zal verdubbeld worden. Trappen leiden naar omlaag. De zaal heeft langs de wanden een brede verhoging, zodat de toeschouwers als het ware op de twaalf roulette- en de acht black jacktaf els, die gepland zijn, neerkijken. De zaal heeft een oppervlakte van zo'n 700 vierkante meter en voor de bedrijfsruimte voor 175 man perso neel. die er komen te werken, is nog eens 1200 meter beschikbaar. In het de tijd weer voor. Geen striptease, nee, dat heb ik nooit in mijn zaken gewild. Maar we kunnen de mensen straks van alles bieden. Het loopt allemaal in elkaar over. Ik verwacht een vloedgolf van bezoekers. De eerste tijd zullen er zeker duizenden teleurgesteld moeten worden. Ik denk dat er wel een pendeldienst voor toeristen uit Amsterdamse hotels zal komen. Parkeerruimte genoeg. Misschien bouw ik wel een parkeergarage op een plein hier vlak bij. En dan zijn er nog, die denken dat Knokke voor ons een concurrent zal blijven. Nou, neem dit van mij maar aan, in Knokke knijpen ze hem als een dief voor Zandvoort". Wat betekent Bouwes eigenlijk voor Zandvoort? Waar Hotel Bouwes en Bouwes Palace het dorpsbeeld domineren. Waar het voortbestaan van het circuit voor een belangrijk deel aan Bouwes' lobbyen is te danken. Waar het dorp nog lang op een casino had kunnen wachten, als Bouwes niet jaren geleden al aan het bouwen was geslagen..... Geen beleid Bouwes, peinzend: „Dat vraag ik mezelf ook wel eens af." Maar dan vard, in een interview met Vrij Nederland, doelend op de problemen die hij had in Amsterdam: „Dat is het verschil met een kleine gemeente. Daar vliegt iedereen voor Je. Hier kreeg ik de rijksgoedkeuring van tien miljoen om binnen twee jaar te bouwen. En daar in Amsterdam, daar ben ik nu al zes Jaar bezig". Het zijn inmiddels zestien jaar geworden, dat Bouwes bezig is het Amsterdamse gemeentebestuur te winnen voor zijn omvangrijke hotelproject vlak bij het Leidseplein. 'Onbegrijpelijk' „Op het mooiste plekje van Amsterdam staat een Huls van Bewaring. Onbegrijpelijk", heeft Bou wes altijd gezegd. Bouwes nu: „Ik weet echt wel wat van het plein af. Ik had er twintig jaar lang de beste zaak, Extase. Een van de drukst bezochte nachtclubs. Meer dan 250.000 bezoekers per Jaar. Ip 1958 werd de huur opgezegd. En toen ben ik nieuwe plannen gaan ontwikkelen voor het Leidseplein. Daar is het eigenlijk allemaal mee begonnen." Hoe zat het ook al weer? Eind jaren vijftig werd bekend dat het Huis Utopie Op papier Bouwes had zijn zaakjes in een wel heel vroeg stadium voor elkaar. Toen de Wet op de Casinospelen in 1973 door de Kamer was, had de vooruitziende hoteleigenaar zijn verbouwingsplan al keurig op papier staan. En direct daarop kon gestart worden met de verbouwing van een benedenverdieping van een der vleugels van Hotel Bouwes aan het Badhuisplein in Zandvoort. «Ik had me al laten voorlichten „Wat deze mensen willen is gewoon een utopie. Een congresgebouw, nota bene. Er is er niet een in Nederland, dat zonder subsidie draait. En een winkelcentrum hebben we helemaal niet nodig. Er staan tientallen winkels leeg. Ik zie dat allemaal gewoon als pure fantasie". En over het pierplan, dat ook telkenmale in Zandvoort opduikt als er over bouwen gepraat wordt: „Ik heb altijd al voorspeld dat die pier er in Zandvoort nooit komt. Kijk nou eens naar Scheveningen. Die pier daar is met een rentevoet van vier procent gebouwd. Heeft zeven miljoen gekost. Rentelast jaarlijks dus drie ton", rekent hij snel voor. „Nou Zandvoort. Zo'n pier kost nu minstens het dubbele en de rente is ook zeker twee keer zo hoog. Dan zit Je dus alleen al op een Jaarlijkse rentelast van zo'n kleine anderhalf miljoen gulden. Haal dat er maar eens uit". contract is bovendien de mogelijk heid opgenomen tot een uitbreiding met nog eens 1000 vierkante meter. Op het dak lag vroeger een minigolfbaan. Nu zijn er wat appartementen gebouwd. Miljoenen Het bedrag, dat met het contract gemoeid is, wil Bouwes niet noemen. Anderhalf miljoen per jaar? „Niets van aan. Ik zeg het gewoon niet. Ik kan het ook niet zeggen. Dat is afgesproken met de stichting. Omdat die nog in andere plaatsen in onderhandeling is met casino-ge gadigden." Ook over de kosten van de verbouwing blijft Bouwes vaag. Enkele miljoenen, concluderen we „Ik ben ervan overtuigd dat dit het mooiste casino langs de kust wordt", zegt Bouwes. „Ik heb hier de meest Ideale combinatie. Ik heb hier een restaurant met plaats voor 250 mensen en een cabaret waar 350 man naar kunnen kijken. Een wachtkamer dus voor 600 mensen. We zouden straks met een fioorshow kunnen komen, want daar komt ook feller: „Wat zeker is, is dat een toeristisch beleid hier volkomen ontbreekt. Je vindt bij het gemeentebestuur geen enthousiasme voor je plannen. Dat valt me tegen. Ik mis gewoon het normale contact met de gemeente-autoriteiten. Dat casino, dat heb ik bijvoorbeeld helemaal alleen gedaan. Een half Jaar geleden vermeed iedereen hier nog het woord casino te gebruiken. Het gemeentebestuur liep nog steeds met een vaag plan rond dat er een groot casincgebouw op de boulevard moest komen". En dan steeds kribbiger: „Sinds burgemeester Van Fenema hier zo'n tien jaar geleden met pensioen ging, is er aan een toeristisch beleid vrijwel niets meer gedaan. Alleen een zwembad is er gekomen. Maar daar moet driekwart miljoen gulden per jaar bij". Bouwes is de huidige burgemeester Nawijn overigens wel erkentelijk voor de hulp die hij kreeg na de brand in z'n hotel in december '74. Maar toch, Zandvoort heeft Bouwes nooit een stroobreed in de weg gelegd. Zei hij tien Jaar geleden niet, vlak na de voltooiing van het 20 verdiepingen hoge Bouwes Palace apartementenhotel aan de boule van Bewaring en het Kantongerecht aan het Klein-Gartmainsplantsoen, grenzend aan het Leidseplein in Amsterdam zouden verdwijnen. Bouwes meldde zich bij het gemeentebestuur met de suggestie om op die plaats een appartemen tenhotel te bouwen, met parkeerga rages, winkels, horecabedrijven en theater- en congreszalen. Nadat een opzet vele keren wijzigingen had ondergaan, kwam vorig Jaar een schetsplan uit de bus. In mei 1975 stelde de PSP in de Amsterdamse gemeenteraad echter voor het plan-Bouwes te verwerpen. Met tien stemmen voor en 35 tegen ging de raad hier niet op in. Wel werd de voordracht van het plan-Bouwes teruggenomen, omdat men het niet eens ken worden op een detail, nameljk het tarief, waartegen de parkeergarage ter beschikking voor buurtbewoners moest staan. De definitieve voordracht voor de erfpachitsuitgifte - waardoor Bouwes zijn gang kan gaan - komt eind van dit jaar in de Amsterdamse ge meenteraad. Fel verzet irritatie heeft zich geconcentreerd in de actiegroep „Bouw-es-wat-anders" bestaande uit architecten, stede bouwkundigen en Juridische en financiële deskundigen. De groep wordt gesteund door meer dan 6.000 mensen en instellingen, die vinden dat er bij het Leidseplein iets anders en gezelligers moet komen dan een groot hotel- en winkelcen trum. De kritiek op het plan-Bou wes spitst zich onder meer toe op het gebrek aan inspraak, op het feit dat er al teveel hotels zijn in Amsterdam, op de te verwachte onroerend goed-speculatie, op de groot-schaligheid en de monotonie van het Plan, op het feit dat de „huiskamer van Amsterdam" straks 's avonds op slot moet. Maar de bezwaren richten zich ook op het beleid van de gemeente dat een dergelijk plan heeft voortgebracht. Inmiddels hebben twee instellingen het Bouwfonds Nederlandse Gemeenten en het Pensioenfonds voor de gezondheid, geestelijke en maatschappelijke belangen - zich bereid getoond een alternatief plan voor het Leidseplein te financieren. Volgens Bouwes draait het hele verzet tegen zijn plan maar om één punt. Lichtelijk geïrriteerd zegt hij: „De actiegroep wil Paradiso houden. Daar gaat het hen alleen en uitsluitend om. Ik persoonlijk vind het afschuwelijk. En dan schamper: „Maar de gemeenteraad moet beslissen. En als die vindt dat Paradiso moet blijven, dan vind ik het best hoor, dan heb ik mij daarbij neer te leggen." „Ik vind Paradiso nu eenmaal een afschuwelijk gebouw. En als ze het in Amsterdam nu zo mooi vinden, dan hadden ze al vijf jaar geleden die verf eraf moeten halen. Maar het is nu eenmaal zo, als ik het niet zie zitten, dan zie ik het niet zitten. Ze moeten mij niet overtuigen. Ze moeten de raad overtuigen. Die beslist. Maar ik zie geen basis om Paradiso te laten bestaan. Hoewel ik de meest prettige contacten met die Jongens heb gehad." Behoorlijk gedrag „Voor mij mag iedereen, die zich behoorlijk gedraagt op het Leidse plein komen. Ook straks. Zo is het altijd geweest ook. Maar het valt nu eenmaal niet te ontkennen, dat Paradiso een eigen publiek heeft." Over de vraag in hoeverre de gemeente Juridisch aan Bouwes gebonden is, zijn de deskundigen het overigens nog niet eens. Is Bouwes van plan een schadevergoe ding te eisen van de gemeenteraad, mocht zijn plan getorpedeerd worden? Bouwes, kort: „Daar ga ik me dan wel over beraden". Wie zijn de financiers achter dit plan, dat toch vele tientallen miljoenen moet gaan kosten? Bouwes: „Dat wordt bekend zo gauw het plan is goedgekeurd. Het zijn er een paar, waaronder ik zelf. Trouwens zoiets hebben ze me ook niet gevraagd, toen ik dit hier in Zandvoort ging bouwen. Dat heb ik overigens zelf gefinancierd. In Amsterdam ga ik voor het eerst in combinatie werken. Tot nu toe heb ik altijd zonder financiers gewerkt. Alles wat hier in Zandvoort staat, is van mij alleen. Dat is toch een heel duidelijk antwoord." Duidelijk is ook dat Bouwes doorzet. Van ophouden is vooralsnog geen sprake. Aan een punt achter zijn carrière denkt hij pas, als het Leidseplein-plan klaar is. Waar Zwols man kapot ging en ziek in bed ligt, waar Caransa zich terugtrok uit de horeca, daar houdt Nicolaas Bouwes niet op, nieuwe activiteiten te ontwikkelen. Welke eigenschappen maakt iemand tot de grootste horeca-ondernemer in Nederland? Bouwes: „Ik ben niet de grootste. De Clingendael-groep bijvoorbeeld is groter. Ik ben een van de grotere particuliere horecaondernemers, in derdaad. Een belangrijke eigenschap is het ontwikkelen van nieuwe ideeën. Zo'n appartementenhotel bijvoorbeeld. Daarmee was ik de eerste in Nederland. Dat apparte mentenhotel op het Leidseplein. dat wordt zeker een succes. Ik mik op kleine zakenlieden, die een combina tie in de binnenstad zoeken van een hotel, een kantoor, plus service. Een nieuwe activiteit in Zandvoort hier zijn de opleidingen en cursussen, die hier in het hotel worden gehouden. Daardoor hebben we het nu 's winters even druk als „zomers". Heel wat panden Bouwes heeft in de horeca al heel wat panden versleten. Nadat er met zijn kaasexportbedrijf in zijn geboorteplaats Edam in de oorlog niets meer te verdienen viel, kocht Bouwes in 1942 zijn eerste nachtclub. Femina in Amsterdam. In 1947 volgde Hotel De Schelp in Zandvoort. In 1949 Cabaret Extase in Amsterdam („Breng Uw vrouw in Extase"). In 1950 de nachtclubs Plaza en Trocadero in Den Haag. In 1951 het cabaret Copacabana in Scheven ingen en het Palais de Dance. Het Lido in Amsterdam. In 1955 Hotel Wittebrug in Den Haag. Park Hotel in Amsterdam. Allemaal verleden tijd nu. Op het ogenblik omvat de Exploita tie Maatschappij Bouwes - met enige directeur en eigenaar Nicolaas Bouwes - het na de brand van 1975 volledig gemoderniseerde Hotel Bou wes (1953) en het Bouwes Palace (1965), een dolfinarium en een bowlingcentrum in Zandvoort. To taal 150 man personeel. Wat gebeurt er straks met zijn bedrijf? Is er een opvolger? Wordt het verkocht? Bouwes: „Daarover kan ik pas denken als liet plan voor het Leidseplein klaar is. Dat is iets waarbij ik tot het eind toe betrokken blijf".

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 21