Brit beroofd van bewijsstukken Engelsman had gegevens over Lockheed-affaire PPR LEIDEN HEEFT SCHERPE KRITIEK OP B&W EN PvdA Weinig geestdrift voor „plan-Julianastraat" Duizenden Angolezen eisten de doodstraf voor 13 huurlingen DONDERDAG 10 JUNI 1978 DEN HAAG (SP) In de Haagse binnenstad is dinsdagnacht een Engelsman Th. Ravensdale van zijn aktetas beroofd. De tas bevatte volgens hem bewijsstukken over een anonieme betaling van 3 5 miljoen gulden aan het Wereldnatuurfonds. De Brit zou de volgende ochtend zijn materiaal overleggen aan mr. J. Kist, secretaris van de commissie- Donner, die een onderzoek instelt naar de mogelijke betrokkenheid van prins Bernhard in de Lockheed-affai re. Door de nachtelijke straatroof is het gesprek met de commissie-Donner niet van de baan. Het zaal morgen plaatsvinden. Zijn zoon, die getuige was van de overval: „Gelukkig heb ben we kopieën van al die belangrijke documenten in Londen". Twee mannen Ravensdale werd op de Pluwelen Burgwal aangereden door een donke re Mercedes, die de twee mannen op weg naar hun hotel langzaam was ge volgd. Plotseling gaf de bestuurder vol gas en schoot het trottoir op en reed Ravensdale ondersteboven. De Brit bleef bewusteloos liggen. Een man sprong uit de wagen en griste de tas weg. Volgens de beschrijving van de zoon draaide de auto vervolgens om zijn as en reed met gierende banden weg. De Haagse politie heeft een jacht ontkentend op de man nen die de nachtelijke aanval onder namen, temeer daar een dergelijke Chicago-achtige overval in Den Haag nog nimmer heeft plaatsgevonden. De politie zou over weinig aankno pingspunten beschikken. Er zijn al leen bandensporen van enkele me ters waargenomen op de plaats van de overval. De zoon kon geen enkele beschrijving geven van de man die uit de auto rende en ook geen be schrijving van de wagen, behalve dan dat het een donkere Mercedes was. Anonieme Ravensdale was de man die twee weken geleden D'66 fractieleider drs. Jan Teriouw op de hoogte stelde van een anonieme betaling aan het World Life Fund van 3.5 miljoen gul den, die omstreeks 1970 zou hebVn plaatsgevonden. Volgens hem was Prins Bernhard nauw betrokken bij deze betaling, hij zou hem op Sd?st- dijk hebben toevertrouwd dat er ab soluut geen ruchtbaarheid aan mocht warden gegeven. Ravensdale behar tigde in die tijd de publicitaire belan gen van de Engelse afdeling van het Wereldnatuurfonds. Terlouw verzocht hem zijn gegevens te verstrekken aan de commissie Donner. Ravensdale deed dat, maar lichtte ook het En gelse dagblad The Daily Mirror in, die er uitvoerig ruchtbaarheid aan gaf. De Britse bankier Ernest Klein- wort, zelf ook bestuurslid van het World Life Fund onthulde vervolgens dat hij de geheimzinnig schenker was: „Uit achting voor de voorzitter van van het World Wildlife Fund treed ik uit de anonimiteit. Ik heb het geld gegeven. Alle veronderstel lingen dat het afkomstig is van Prins Actie tegen vermindering kinderbijslag LEIDEN De Leidse afdeling van de Nederlandse Vrouwenbeweging is een handtekeningenactie begonnen tegen de plannen van de regering om de kinderbijslag en kinderaftrek te verminderen. Het inzamelen van de handtekeningen maakt deel uit van een landelijke actie die besloten zal worden met een protesttocht naar het Binnenhof. Volgens de NVB wer den in de eerste week reeds 550 hand tekeningen opgehaald in Leiden. De aotie wordt zowel huis-aan-huis, bij de winkelcentra als op de markt ge voerd. Inlichtingen over de actie bij a f delingssecretariaat NVB, Heren gracht 53, Leiden, tel. 133848. Negen maanden voor Leidse stratenmaker LEIDEN De Haagse rechtbank heeft een 20-jarige Leidse straten maker veroordeeld tot negen maan den gevangenisstraf, waarvan drie maanden voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar, wegens dief stal met geweldpleging. „Ik had geld nodig" motiveerde de verdachte tij dens de zitting. Daarom was hij ver gezeld van een vriend de woning van een kennis aan de Joubertstraat binnengedrongen. Terwijl man en vrouw met een mes werden bedreigd, roofde verdachte diverse goederen, zoals een bandrecorder, een platen speler, een hanglamp en een tuner, die hij later weer verkocht. Toen bleek dat de twee geluidsboxen ont braken, ging verdachte de volgende dag terug en haalde die ook weg uit dp woning. Een 25-jarige Leidse koopman, die terecht stond omdat hij enkele ge_ stolen goederen had gekocht, werd door de rechtbank vrijgesproken. De rechtbank achtte niet bewezen dat hij wist dat de goederen afkomstig wa ren van diefstal. i vliegtuigfabriek Schrijv De zich schrijver noemende Engels man Th. Ravensdale en zijn 20-Ja- rige zoon John Jackson kwamen dinsdagmiddag in Den Haag aan. Aan de Lange Poten huurden zij een kamer in het Hotel Central, waarbij zij zich bij de receptie lieten inschrij ven onder de respectievelijke namen McDonald (vader) en Jones (zoon). In de loop van die dag arriveerde in hetzelfde hotel ook do verslag gever Newson van The Daily Mirror, die een andere kamer huurde. Laatstgenoemde Engelsman werd door hotelpersoneel herkend omdat hij in september 1974 voor zijn krant als verslaggever de gijzeling in de Franse ambassade volgde. Maar toen men hieraan herinnerde, deed hij alsof hij van niets wist. In de loop van dinsdagavond werden vanuit de kamer van Ravensdale en zijn zoon tal van telefoongesprekken met Engeland gevoerd. Aan het einde van de avond kreeg het twee tal geen gehoor by een bepaald nummer in Londen, waarop beiden naar het scheen nogal gehaast tegen middernacht het hotel verlie- tem Geen tijd In de loop van de nacht werd de Haagse recherche toen geconfron teerd met het feit, dat Ravensdale in de binnenstad was neergeslagen en beroofd was van een aktetas. Zijn zoon weigerde gisteren informatie te verschaffen over hetgeen hem en zyn vader *s nachts was overkomen. Hij zei wel „van niets te weten" en dat hij „niet Jackson, maar Jones heette". Nadat hy was geconfron teerd met het feit dat hy 's nachts tegenover rechercheurs verklaringen had afgelegd over de beroving van zyn vader, bleek hij plotseling geen tijd te hebben. In hoeverre de van Ravensdale ge stolen aktetas (die hy altijd by zich droeg) inderdaad waardevolle infor matie voor de oommissie Donner be vatte is nog onduidelijk. De recher che, die het onderzoek naar de da ders van de .beroving voortzet, houdt er theoretisch onder meer rekening mee, dat collega's van de Engelse verslaggever lucht hadden gekregen van het bezoek dat Ravensdale aan Den Haag zou brengen. Het is niet uitgesloten dat zij uit concurrentie- overwegingen Ravensdale 's nachts hebben overvallen en daarbij de tas hebben geroofd. Ook zou de mogelijkheid bestaan dat de beroving en de diefstal van de tas in scène is gezet met als ar gument, dat Ravensdale over geen enkele belangrijke informatie be schikte, maar niet meer onderuit kon aan het bezoek aan de secretaris va.i de commissie Donner. Deze theorie moet echter niet al te serieus worden genomen gezien de uitlating van de zoon, dat zijn vader over ko pieën beschikt van de verdwenen papieren. Daarnaast is de vader té zwaar gewond geraakt om nog reke ning te houden met een in scène gezette beroving. Doodvonnissen in Ierland DUBLIN Een rechtbank in de Ierse hoofdstad Dublin heeft giste ren een jong echtpaar ter dood ver oordeeld wegens moord op een poli- tie-agent by een bankoverval. Tenzy de vonnissen nog in levenslang wor den veranderd zullen Noel en Marie Murray op 9 juli worden opgehan gen. Het echtpaar verklaarde zich niet schuldig aan het ten laste gelegde, halverwege het proces, dat zes we ken duurde, ontsloegen ze hun advo caten en lieten weten dat zij, als anarchisten, verder niets meer met het proces te maken wilden hebben. Het vonnis kwam hen via luidspre kers in hun cellen ter ore. De laatste terechtstelling in de Ierse republiek dateert van 1954. In kringen van Juristen wordt verwacht dat de doodvonnissen zullen worden omgezet in levenslang. Haagse politie agenten buigen zich over de gewonde Engelsman Ravensdale. De man werd dinsdagnacht in de Haagse bin nenstad bij een Chicago-achtige overval van zijn aktentas beroofd. In die tas bevonden zich stukken over de geruchtmakende gift van 3.5 miljoen gulden aan het World Wildlife Fund. Ravensdale was in ons land om dat materiaal aan de secretaris van de commisie-Donner te overhandigen. Morgen zal de Brit de kopieën van deze stukken alsnog af geven. Ravensdale was in gezelsehap san zijn zoonhem lieten de overvallers ongemoeid. Moskovieten betalen PTT- rekening niet MOSKOU Er zyn Mosko vieten die tientallentelegram men telefonisch opgeven en de rekening daarna de rekening laten. Het dagblad Moskovskaja Pravda klaagde dat de PTT met onbetaalde telegramrekeningen ter waarde van 60.000 roebel (f 240 000) over de eerste vier maanden van dit jaar zit. Voor de rechter schijnt niet veel te helpen, want Moskovs kaja Pravda vertelt over de Moskoviet die 22 telefonisch op gegeven telegrammen miet had betaald en daarom werd gedag vaard. Kwaad omdat hy tot betalen gedwongen werd. verzond de man nog eens 27 telegrammen waarvoor hij weigerde te beta len. Het record aan onbetaalde te lefoontelegrammen berust by de Moskoviet die voor 100 stuks in het krijt staat. En onder de 63 die een meneer Semitsjev nog betalen moet, is er een aan het ministerie van Verkeer waarin hy er zich over beklaagt dat hy zo wordt aangemaand om reke ningen te vereffenen. Geen subsidie voor Amicales DEN HAAG (SP) De omstreden Marokkaanse organisatie vpor gastarbeiders Amicales krygt gesn subsidie van CRM. Minister Van Doorn heeft een verzoek daartoe af gewezen omdat hy vreest dat een andere aanpak van Amicales, die zich heftig verzet tegen samenwer king met vakorganisaties, in Neder land tot conflicten kan leiden. Ma rokkaanse gastarbeiders hebben er meerdere keren op gewezen dat "Amicales" terreur uitoefent om de Marokkanen in Nederland in zyn greep te houden. LEIDEN -T- .Afgezien van enkele wapenfeiten is ten opzichte van de bevolking van Leiden en ten opzichte van de coalitiegenoten een vry autoritair beleid gevoerd". Zo verwoordt Cokkie Volmer het ongenoegen van een gedeelte van de PPR over het huidige college van B en W. dat bestaat uït vyf socialistische wethouders en één vertegenwoordiger van de combi natie PPR/D'66. Bert Oosterman. Of de meerderheid van de PPR zo afwyzend beschikt over het huidige college en het gevoerde beleid, zal vrijdag 18 juni biyken, als de PPR beslist over het al dan niet voortzetten van de samen werking met de PvdA. Tn het partyblad PPRik van deze maand worden alle wapenfeiten van dat college nog eens op een rytje gezet, terwyl Cokkie Volmer in een brief uiteenzet waarom de PPR met de PvdA moet breken. De geschiedenis toont enkele pun ten waar de PPR-raadsleden „bly" mee zyn: de Hoflandbrug, de re habilitatie van de Haver- en Gortbuurt, de renovatie van Ma- redorp en de deconcentratie van de sociale Dienst. Maar ook min der aangename voorvallen passe ren de revue: het compromis over de reorganisatie van het ambtelyk apparaat waarby het toenmalig PPR-raadslid Kees du Gardyn onder forse druk werd gezet door de PvdA, het besluit om C&A te laten bouwen in de Breestraat, de asfaltering van de Burggraven- laan, de moeizame benoeming van Mojet als directeur van Ende geest, de reconstructie van de Rynsburgerweg, de bouw van de Sumatrabrug, en de affaires rond Van Aken met de Welzynsbron. de worstfabrfek van Teekens die in de voormalige Olga-fabriek dreigde te komen, de Burger raadsman wiens benoeming lang uitbleef en de geschorste Groen- oordhal-directeur Daey Ouwens. Aan de hand van deze in PPRik beschreven geschiedenis zal de PPR-ledenraad moeten beslissen over breken of niet, waarby de positie van Oosterman onduide lijk is: moet hy in het college biy- ven zitten, of betekent breken met de PvdA ook dat Oosterman uit het ooilege moet stappen? De PvdA-secretaris Jos Kessen vraagt hierover duideiykheid wanneer de PPR onverhoopt mocht beslissen te breken. Hy acht het zinvoller als de PPR zou proberen het gezamenlijk overleg beter te gebruiken, dan dit over leg nu te verbreken. ..Dat vereist inspanning en een sfeer van ver trouwen zonder de voortdurende dreiging van een breuk ingeval men zyn zin niet krygt". „Wat de PvdA niet zo erg aanstaat is dat de PPR zich er in sterkere mate toe lykt te zetten vanuit de posi tie van buitenstaander de PvdA te beoordelen, dan zich te buigen over de vraag hoe de PPR binnen het samenwerkingsverband een ei gen bydrage kan leveren aan een links stadsbestuur". Jos Kessen meent „dat het college zich mede door de weifelende PPR-houding in een wankel positie bevindt". Cokkie Volmer vindt „dat er veel vóór pleit om de samenwerking te beëindigen: de talloze blunders de zyn gemaakt; aan de eisen van inspraak en economisch be leid is niet voldaan; de autoritaire mentaliteit, er is geen kritiek mogelyk; de identiteit van de PPR komt onvoldoende tot haar recht." Zy is vooral geschrokken van wat zij op de tochten door de wyken te horen kreeg over de renovatie problemen: de grote onzekerheid onder de bewoners, de verande ringen die plotseling in renovatie plannen aangebracht worden zon der dat de bevolking geraadpleegd wordt (terwyi de bewoners later wel met de financiële consequen ties zitten). "De wyze waarop sommige wet houders de bevolking te woord staan is ver beneden peil en ver groot de kloof tussen gemeente bestuur en bevolking." De zelf werkzaamheid van de bevolking en de inspraak worden niet gesti muleerd door dit college, integen deel, er wordt een vry autoritair beleid gevoerd. Cokkie Volmer wyst erop dat juist voor de PPR inspraak en democratisering be- langryke punten zyn. Daarby heeft zy scherpe kritiek op de PvdA. "Het ontbreekt de PvdA kennelijk aan moed om het college kritisch te volgen. De PvdA-fractie kiest liever door dik en dun vóór hun wethouders. De PPR mag daarby lydzaam toe zien hoe het gemeentebestuur zich steeds, verder van de bevolking vervreemdt." Zy meent dat de PPR als zelfstandige fractie meer kan bereiken dan in een "knel lend" samenwerkingsverband met de PvdA. Het college hoeft daarby nog niet te verdwynen, hoewel er wel wethouders zyn die vervan gen zouden moeten worden, aldus Cokkie Volmer. LOEANDA Tienduizenden An golezen zyn gisteren door de straten van Loeanda getrokken terwijl zy de doodstraf eisten voor dertien buiten landse huurlingen, tegen wie van daag m de Angolese hoofdstad een proces begint. De betogers droegen borden met de opschriften: "Dood aan de huur lingen" en "Huurlingen brengen rouw en ziekte voor het volk". De betrokkenen negen Engelsen, twee Amerikanen, een Ier en een Argentijn werden in februari ge vangengenomen. zy zullen worden berecht wegens hun aandeel in de Angolese burgeroorlog, waarin zy aan de zyde streden van het Natio nale front voor de bevryding van Angola, het FNLA, dat uiteindeiyk het onderspit moest delven. De Angolese regering heeft bekend- FBI onderzoekt nieuwe zaak tegen Hays WASHINGTON Wayne Hays, het Amerikaanse Democratische con greslid dat er op staatskosten een maitresse op heeft nagehouden, zou nu ook kunstwerken op staatskosten hebben aangeschaft. De FBI stelt er een onderzoek naar in. Het ministerie van Justitie wil uit gezocht hebben of de schilderyen en Perzische tapyten die Hays van bui tenlandse reizen meebracht, niet be taald zyn door de belastingbetaler. Een woordvoerder van Hays heeft gezegd dat de aankopen zyn betaald uit het persooniyke vermogen van het congreslid. LEIDEN De plannen van de ge meente voor de bouw van een 14-tal woningen op het braakliggende ter rein aan de Julianastraat (Noord) zullen moeten rekenen op zeer weinig medewerking en enthousiasme van direkt betrokken omwonenden. Dit bleek gisteravond tydens de zeer ru moerige byeenkomst in het diensten centrum aan de van Hogendorp- straat. Een byeenkomst die was be legd door de gemeente om meer in formatie te geven over het plan. Woningbouw op het terrein is noodzakelijk om zodoende vervan gende ruimte te verkrygen voor be woners van de z.g. „platte daken woningen". Deze 200 woningen, ge legen tussen de Sophiastraat en Ber- nardkade, zullen binnenkort moeten worden afgebroken. Bij de hernieuw- bouw zullen er echter 60 woningen minder op dezelfde oppervlakte ver rijzen. „Dit heeft als gevolg dat er in de directe omgeving gezocht moest worden naar vervangende bouwmo- geiykhedlen", aldus de heer Pdret die namens de dienst Gemeentewerken een toelichting gaf op de plannen. De gemeente meende die mogelyk- heid gevonden te hebben in een ge- deeltelyke nieuwbouw aan de Lange- gracht en het bouwen van 14 wonin gen aan de Julianastraat. Aan de hand van een maquette maakte Piret de aanwezigen dui- delyk op welke wyze het terrein in gedeeld zou worden. Direct na de toelichting kwamen de bezwaren naar voren. Men voelde erg weinig voor het plan. Steeds weer werden voorbeelden gegeven die dat moes ten staven: de speelgelegenheid voor de kinderen dreigde verloren te gaan .doordat er vrywel direct achter de woningen parkeerplaatsen zyn ge dacht min of meer ten behoeve van een aldaar gevestigde garage. „Kin deren zyn dan aangewezen op de openbare weg. Een levensgevaarlyke situatie", aldus een bewoner, dtie zich afvroeg of het belang van één on dernemer moet prevaleren boven de belangen van een groep bewoners. Piret was van mening dat dit een zaak is van de belanghebbbenden on derling en dat het niet op zyn weg lag daar als ambtenaar een uitspraak over te doen. Men vroeg zich verder af waar parkeerplaatsen waren voor bewo ners, de zondagse kerkbezoekers en voor de twee trailers van de duiven sportvereniging. „De bewoners hebben recht op woongenot en ik beschuldig de ge meente ervan plannen te maken zon der eerst te kyken naar alle overige problemen die zich in de omgeving afspelen", aldus een bewoner van de Julianastraat. Na een technische uiteenzetting door de heer Wentholdt vroeg men zich bezorgd af wat de gevolgen zouden zyn van de werkzaamheden. Er zou geheid moeten worden en de kans op instorten werd vry groot geacht. Daarnaast zou ook de aan- en afvoer met grote trucks schade tot gevolg kunnen hebben. Ondanks de toezegging, dat er een all-risk ver zekering zal worden afgesloten, er fotos van omliggende huizen gemaakt zullen worden waardoor vergeiyking mogelyk is en er een aparte verzeke ring afgesloten zal worden voor de nieuw aan te leggen riolering, toonde men zich niet tevreden en zal men zich met derden in verbinding stel len. Ten slotte overwoog men een be zwaarschrift in te dienen. De kans dat dit bezwaarschrift ontvankelyk wordt verklaard is echter gering. Piret: „Indien in het plan is vol daan aan de voorschriften van de bouwverordeningen en het geheel niet buiten de rooilyn valt is de kans dot het ontvankelyk wordt verklaard een klein". „We hopen in oktober een begin te kunnen maken met de bouw en de uitvoering zal dan ongeveer tien maanden in beslag nemen". Voor die tyd rest er volgens wyk- kollektief-voorzitter Joop Vervoorn nog één probleem. Gaan de bewoners van de „platte daken" met het to tale plan akkoord? gemaakt, dat de Amerikaanse Jour naliste Robin Wright zal worden uit gewezen, die van plan was het pro ces in Loeanda te verslaan. Zy wordt ervan beschuldigd, een schakel te zyn tussen de huurlingen en "Ango lese agenten van het imperialisme" in het aangrenzende Zaire. De 28-jarige journaliste is verslag geefster geweest aan FNLA-zyde. Zy was de eerste die er melding van maakte, dat veertien huurlingen wa ren doodgeschoten op bevel van hun leider. MUSICERENDE POLITIE DE GRENS OVER LEIDEN Het Leids Politie Mu ziekgezelschap gaat voor het eerst in zijn 56-jarig bestaan naar het bui tenland. Het is als enig Nederlands korps uitgenodigd om het komende weekeinde deel te nemen aan het in ternationaal politie-müziekfestival in het Duitse Kassei. De Leidse muzi kanten zullen zowel in het oude sta dion van Kassei als op straat con certeren. Staatssecretaris mr. Brinkhorst naar Leiden LEIDEN Staatssecretaris van Buitenlandse Zaken, mr. L. H. Brink horst komt zaterdag naar Leiden. Hij zal een inleiding houden op de con ferentie die dit weekeinde in Nieuw Minerva wordt gehouden van de Stichting Jong Atlantisch Samen werkingsorgaan Nederland. Op de canferentie zullen de twee hoekste nen van het Nederlandse buitenland se beleid, namely k de Atlantische- en de ontwikkelingssamenwerking in een vergelykend perspectief worden geplaatst. Verder zullen op de conferentie in leidingen worden gehouden door prof. dr. F. van Dam (voorzitter van de sub-commissie Algemene Ontwikke lingssamenwerking bij het ministerie van Buitenlandse Zaken), ir. J. van Ettinger (directeur van het Reviewing International-Orderproject), dr. O. Kuschpèta Comecon - deskundige verbanden aan de katholieke Hoge school in Nijmegen), drs. F. Rondagh (Algemeen Secretaris van de Euro pese Beweging) en mr. A F. K. Har- togh (Nederlandse ambassadeur bij de NAVO). De Stichting Jason werd vorig Jaar november opgericht en houdt zich bezig met de bestudering van de Atlantische problematiek, de Oost-West-verhoudingen en de inter nationale samenwerking.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 11