95a Syrische troepen en tanks op 19 kilometer van Beiroet "Garanties voor Yaticaan noodzakelijk" Verzet in Spanje tegen legalisering van partijen hele liter tijdelijk geldig t/m zaterdag 12juni Arafat dreigt met "Angola" in Libanon Kissinger: Eerbied voor de mensen rechten neemt af Rodesisch stamhoofd ontvoerd WOENSDAG 9 JUNI 1976 ROME (AFP) - De Italiaanse com munisten achten het noodzakelijk dat het Vaticaan "garanties krijgt voor het uitvoeren van zijn op dracht". Dit heeft Enrico Berlin- guef met nadruk gesteld in een in terview met het linkse dagblad la Republics. Het interview concen treerde zich voornamelijk op de be trekkingen van de Italiaanse com munisten met de katholieke we reld. Met het oog op de naderende alge mene verkiezingen in Italië heeft de !£atholieke kerk zich steeds veel- Vuldiger en tot op het hoogste ni veau uitgesproken tegen het marx isme. Berlinguer, de leider van de Ita liaanse communisten, stond uit voerig stil bij de betrekkingen tus sen de communistische partij en de katholieke kerk. In die betrekkin gen moet men naar zijn mening "drie verschillende derscheiden: "De betrekkingen tussen de kerk en de staat In een land als Italié datde zetel is van het Pausschap moet men enerzijds de soevereiniteit van de Italiaanse staat garanderen en anderzijds de uitvoering van haar opdracht door de kerk". "De betrekkingen tussen de arbeidersbeweging en de katho lieke beweging. Een politieke een heid van katholieken bestaat niet, zelfs al hebben de christendemo craten 50 procent van de stemmen behaald, want dan zou slechts 50 procent van de Italianen katholiek 'zijn. Vandaar de aandacht van de Italiaanse communistische partij voor de "vemieuwingskiemen van katholieke inspiratie in de agrari sche en de vakbondswereld en voor de mogelijke veranderingen in be wegingen die buiten de christen democratische partij plaatsvin den". "De betrekkingen met de christen democratische partij (DC). Wij hebben altijd geweigerd mee te doen aan simplificaties van "het soort "de DC is aan het eind van haar latijn". Wij weten dat men met de DC rekening moet houden". Berlinguer maakte geen enkele toespeling op de waarschuwingen van het Vaticaan tegen het marx isme, noch op de stellingname van de kerk tegen de zes katholieke in tellectuelen die zich als onafhanke lijke kandidaten op communisti sche lijsten presenteren. Ook de jongste publikatie in de Observa- tore Romano bleef in het interview onbesproken. Het semi-officiële blad van het Vaticaan verklaarde met Pinksteren dat Paus en bis schoppen de onweerlegbare be voegdheid hebben hun oordeel te geven over de politieke besluiten die katholieken nemen. De katho lieken op hun beurt zijn verplicht zich te voegen naar net oordeel van hun kerkelijke leiders. Iemand die deze bevoegdheid ontkent en zijn eigen geweten volgt, gaat uit van een niet-katholieke kijk op het ge loof. Het betrokken artikel in de ObseT- vatore was van de hand van de Ita liaanse theoloog Carlo Caffara, lid van de internationale theologen commissie. Caffara, die meent dat de gelovigen de praktische aanwij zingen van hun kerkelijke leiders moeten volgen opdat hun politieke beslissing met hun geloof overeen stemt, wees nadrukkelijk op de tegenstrijdigheid tussen het atheïs tisch communisme en het chris tendom. Hij concludeerde dat het tegenwoordig zo vaak aangehaalde pluralisme hiervoor geen uitweg biedt. Integendeel, de muur die deze uitweg afsnijdt kan niet hoog genoeg gebouwd worden. Enrico Berlinguer sprak slechts kort over de verkiezingen zelf. Hij waarschuwde voor het "werkelijke gevaar, namelijk dat de christen democratische partij stekt blijft. Dat zal de crisis en de onregeer baarheid van het land slechts kun nen verslechteren". Tijdens een verkiezingsbijeenkomst in Turijn sneed Berlinguer de economische problemen van Italië aan. Hij oefende kritiek op de "totale so cialisatie" in de landen van Oost- Europ en de "ernstige schade" die wordt aangericht door de "Bureau cratisering van het economische leven. Het privé-initiatief kan en moet een rol spelen in een samen leving die op weg is naar het socia lisme", zo stelde hij. De Italiaanse communisten prediken geenszins „een uitbreiding van de openbare economische sector" in Italië, maar "een beter gebruik maken van deze sector". ADVERTENTIE Politieke moord in Italië GENUA (AP) - Het hoofd van het openbaar ministerie in Genua Francesco Coco is gisteren door twee jongemannen doodgeschoten bij zijn woning. Zijn chauffeur en een politieagent zijn eveneens doodgeschoten. Zij wer den getroffen terwijl zij nog in de auto zaten waar Coco juist uitgestapt was. De politie heeft verklaard dat aan de aanslag waarschijnlijk politieke motieven ten grondslag liggen. Coco stond bekend om zijn conservatieve juridische beleid. De twee jon gemannen die de aanslag op Coco pleegden zijn op een motorfiets ontko men, aldus de politie. Coco is in het verleden herhaalde malen bedreigd door extremistische linkse organisaties wegens zijn strakke stellingname in de zaak van de ontvoering van de Genuese rechter Mario Sossi. Een tot voor kort onbekende uiterst linkse organisatie, die zich "de nieuwe Partizanen" noemt, heeft gisteravond laten weten dat zij verantwoordelijk is voor de drievoudige moord. Hij is er! Bij Van UIden staat de VOLVO 343 klaar voor uitgebreide testrit. VOLVO 343 compacte veelzijdigheid gebaseerd op Volvo's veilige traditie en een verbluffend complete comfortabele uitrusting. VOLVO 343 - betrouwbaar - comfortabel - hanteerbaar - veilig Test 'm bij de Volvo-dealer VAN ULDEN AUTO'S VERDAMSTRAAT 6/hoek HOGE RIJNDIJK Tel. 123 041 - LEIDEN ADVERTENTIE CAIRO (UPI) - De Palestijnse leider Jasser Arafat heeft gis teren gedreigd met een "An gola in Libanon", als de spoedbijeenkomst van Arabi sche ministers van Buiten landse Zaken geen onmiddel lijke wapenstilstand in Liba non bewerkstelligt en het ver rek van de Syrische troepen /"dwingt. De spoedbijeenkomst toe sprekende, zei Arafat "De Arabische regeringen zouden zich van hun verantwoorde lijkheid bewust moeten zijn en hun verplichtingen nako men, zodat wij niet gedwon gen worden aan andere be vriende landen om troepen te vragen, zoals in Angola is ge beurd". "Als wordt toegestaan dat het Palestijnse hoofd in Libanon wordt afgehakt, dan is het on vermijdelijk dat alle Arabi sche hoofden vallen", aldus de Palestijnse leider, die waar schuwde dat elke vertraging bij het oplossen van de Liba nese crisis zou kunnen leiden tot de "Balkanisering van het gebied". Volgens Arafat probeert Syrië op de conferentie tijd te win nen, om de Palestijnse guerril labeweging in Libanon te kunnen liquideren. "Wat de Syriërs in Libanon doen is het werk afmaken dat is begonnen door de Nero van Amman", aldus Arafat, die hiermee verwees naar de actie van koning Hoessein van Jor danië in 1970 om de Palestij- nen in zijn land een kopje kleiner te maken. De Palestijnse leider zei dat Syrië drie divisies naar Liba non had gestuurd en hij vroeg zijn gehoon "Waar moet het Palestijnse volk naartoe? Het heeft geen schepen om naar Cyprus te varen of te emigre ren naar Australië. Wij moeten blijven tot we deze beproeving te boven zijn gekomen". Arafat vroeg zichzelf ook af qf men het Palestijnse volk wilde veranderen in wraakbrigades en moordenaars. "Dat willen wij niet", zei hij. N ULDEN - LEIDEN - VAN ULDEN - LEIDEN - VAN ULDEN - LEIDEN - VAN ULDEN - LEIDEN - VAN ULDEN - LEIDE VAN ULDEN - LEIDEN - VAN ULDEN - LEIDEN - VAN ULDEN - LEIDEN - VAN ULDEN - LEIDEN - VAN ULDEN - LEIDEN SANTIAGO (UPI) - Op het weste lijk halfrond valt volgens Henry Kissinger, de Amerikaanse minis ter van buitenlandse zaken, een 'te ruglopende' eerbied voor de men senrechten te constateren, in welke negatieve ontwikkeling de rechtse regering van Chili en het commu nistische regime op Cuba de kroon spannen. Kissinger zei dit gisteren in zijn rede tot de algemene vergadering van de OAS, de organisatie van Amerikaanse Staten, die in de Chi leense hoofdstad Santiago plaats vindt. Kissinger wil de OAS bekleden met ruimere bevoegdheden tot onder zoek van inbreuken op de mensen rechten, 'zodat zij in plaats van af te wachten regelmatig verslag kan uitbrengen'. Nadat een speciale inter- Amerikaanse commissie Chili maandag zonder omwegen van wil lekeurige arrestaties, vervolging en marteling had beschuldigd, drukte Kissinger zich in zijn rede veel om zichtiger uit Hij zei niettemin: In teveel landen op ons halfrond loopt de eerbied voor de menselijke waardigheid terug. Er zijn ver scheidene landen waar de funda mentele gedragsregels niet worden nageleefd.' Een rechtstreeks beschuldigende vinger richtte Kissinger echter al leen op Chili en Cuba. Het regime van Fidel Castro zou zich op Cuba schuldig maken aan 'onmenselijke behandeling van politieke gevan genen'. Over de wandaden waaraan het Chileense bewind zich schuldig maakt zei Kissinger dat deze 'af breuk hebben gedaan en zullen blijven doen aan onze betrekkin gen met Chili'. Kissinger had eerder op de dag een onderhoud met president Augusto Pinochet Volgens Amerikaanse zegslieden heeft hij Pinochet op de hoogte gebracht van de sterke Amerikaanse afkeuring van diens beleid op het vlak van de mensen rechten. Wat er precies is gezegd en hoe Pinochet op Kissingers woor den reageerde werd door deze zegs lieden niet onthuld. weer tot leven riep is er nóóit een zo heftig debat gevoerd als gisteren, waarbij sommige parlementsleden midden onder de rechtse redevoer ingen demonstratief wegliepen. Aanvankelijk werd verwacht dat er maximaal 50 parlementsleden tegen zouden stemmen, maar na de debatten van gisteren wordt aan genomen dat mogelijk 120 van de 561 Cortes-leden zich zullen verzet ten tegen legalisatie van politieke partijen. De aanval tegen legalisering van de BEIROET (AP, Reuter) - Syrische troepen en tanks zijn gisteren na een gevecht van een hele nacht met Palestijnse guerrillastrijders en hun linkse moslem bondgenoten de hoofdstad Beiroet nu op 19 kilometer genaderd, aldus het Palestijnse opperbevel. De Syriërs zijn al door het toeristenoord Sofarop 19 kilome ter van Beiroet getrokken en waren gistermiddag het 6V2 kilometer verder gelegen dorp Bhamdoun genaderd. Volgens bronnen uit linkse en di plomatieke kringen bevindt het Syrische front zich op slechts 3 ki lometer van Aley, waar de linkse Libanese leider Kamal Joenblatt in de bergen zijn hoofdkwartier heeft. Ooggetuigen verklaarden dat Syri sche tanks de kuststad Sidon aan vielen met zware artillerie. De stad werd zo zwaar met raketten be schoten dat de bevolking dekking moest zoeken in bananen en si naasappel plantages. Radio Beiroet maakte melding van straatgevech ten in Sidon, de op twee na grootste stad van Libanon. Afgesloten Beiroet zelf is vrijwel geheel afge sloten van de buitenwereld doordat alle communicatieverbindingen zijn gestoord. Terwijl het Syrische leger op twee fronten tegelijk doorstootte, waren de guerrillatroepen van Jasser Ara fat in Beiroet voor de derde achte reenvolgende dag in zware straat gevechten gewikkeld met de pro- Syrische organisatie Saiqa. Volgens de Palestijnen zijn er sinds de Syrische invasie in Beiroet, Si don en Tyre ruim 300 mensen ge dood en 600 anderen gewond. Meer troepen Gisteren zijn in de loop van de dag nog twee Syrische regimenten de grens met Libanon overgetrokken. Ze zijn direct ingeschakeld bij de strijd in de bergen en bij Sidon. Ook de Syrische luchtmacht heeft stel lingen van de Palestijnen en linkse Libanezen aangevallen. Volgens een communiqué van het gemeen schappelijke opperbevel van het Palestijnse verzet en de linkse Li banese eenheden zijn er Israëlische vliegtuigen boven Sidon versche- Inmiddels heeft het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken laten weten dat naar schatting 3.000 man Syrische troepen Libanon zijn binnengerukt. Het Amerikaanse ministerie meent dat er nu zo onge veer 9.000 Syrische in Libanon zijn. SALISBURY (Reuter, UPI) - Na tionalistische guerrillastrijders hebben een stamhoofd ontvoerd, dat bekend staat om zijn verzet tegen het streven om met geweld een eind te maken aan het blanke minderheidsbewind van premier Ian Smith. Het is "chief' Mabika, een van de tien stamhoofden die zitting hebben in de senaat. Aange nomen wordt dat hij ontvoerd is in zijn district Bikita in hetzuidoosten van Rhodesië. Vier van zijn zwarte collega's in de senaat werden onlangs in het kabi net van Smith opgenomen. Minis ter van Binnenlandse Zaken Jack Mussett die het bericht van de ont voering bekendmaakte, noemde Mabika een "uitstekend bestuur der en een uitgesproken tegen stander van terrorisme". In Salisbury werd gisteren ook melding gemaakt van een poging om op een vliegveld in een wildre servaat aan het Kariba-meer twee particuliere vliegtuigen op te bla zen. De toestellen liepen lichte schade op en er werd niemand ge wond. Over de daders werd niets gezegd. Het is de eerste maal dat gesproken wordt van een incident in het noordwesten van Rhodesië. Aan de andere kant van het Kariba-meer ligt Zambia. In de streek langs de grens met Mo zambique zijn Rhodesische troe pen op zoek naar de daders van de aanslag waarbij maandag een blanke vrouw en twee van haar kinderen om het leven kwamen. Overgave De Palestijnse bevrijdingsorgani satie (PLO) heeft laten weten dat Generaal Moesbah Boedeiry, de pro-Syrische bevelhebber van het Palestijnse bevrijdingsleger (PLA), zich aan de alliantie van het Pales- tijnsè verzet en de linkse groepe ringen in Libanon heeft overgege ven. Radio Beiroet meldde dat Kamal Joenblatt, de leider van het linkse blok in Libanon, de ministers van Buitenlandse Zaken van de landen van de Arabische liga dringend verzocht heeft een eind aan "de slachting" in Libanon te maken. Hij liet weten dat er honderden men sen om het leven zijn gekomen of gewond zijn geraakt en dat er hele woonwijken door de bombarde menten zijn verwoest. Verantwoordelijkheid De Amerikaanse ambassadeur bij de V.N., William Scranton, heeft tot verslaggevers gezegd dat de Syri sche president Hafez Assad bij het trachten de normale toestand in Libanon te herstellen, "veel ver antwoordelijkheid heeft getoond". De V.S. werkte nu al sinds weken samen met Syrië, Israël, Egypte, Jordanië en Frankrijk om te trach ten de vrede in Libanon te doen te rugkeren en deze pogingen werden voornamelijk onder auspiciën van president Assad ten uitvoer ge bracht en duurden nog voort, aldus Scranton. De ambassadeur wilde niet ingaan op vragen over de Syrische mili taire interventie in Libanon. MOSKOU - De Indiase premier Ghandi is gisteren in Moskou aangekomen voor een officieel bezoek aan de Sowjet-Unie op uitnodiging van de Russische regering. De Sowjet-partijleider Brezjnew verwelkomde haar. Tijdens een diner in het Kremlin zei deze dat de Sowjet-Unie "in weerwil van een nieuwe koude-oorlogstocht" zal doorgaan met de ontspanning tussen Oost en West. Mevrouw Ghandi wil van haar bezoek gebruik maken om de Russische leiders duidelijk te maken, dat de Russisch-Indiase betrekkingen niet hebben geleden onder de Indiase toenadering tot andere landen. MADRID (AP) - Met de verklaring dat een wijziging van het huidige systeem de weg opent voor het communisme hebben ultra-rechtse Spaanse parlementsleden gisteren een laatste poging gedaan om de le galisering van politieke partijen tegen te houden. Goed ingelichte kringen blijven echter bij hun eer der gedane voorspelling dat de goedkeuring toch door het parle ment zal komen. Sinds wijlen generaal Francisco Franco in 1942 de Spaanse Cortes politieke partijen, die door Franco in 1939 verboden werden toen hij aan het einde van de Spaanse bur geroorlog aan de macht kwam, werd geleid door het voormalige kabinetslid Raimundo Fernandez Custa. De Spaanse regering heeft het wetsvoorstel over legalisering van de politieke partijen gekoppeld aan een wijziging van het strafrecht. Regeringsfunctionarissen ver wachten dat ook dit voorstel zal worden goedgekeurd.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 9