CBaaaamo Raadsman voor bekommerde gasten Dohmen wint etappe in de Milkraee Explosieve sfeer NSF 'n Onpartijdige verzekerings adviseur pik je er nu zó uit WOENSDAG 9 JUNI 1976 Aanwinst in dienstenpakket" van Holiday Inn "Hebt u problemen die voor u moeilijk oplosbaar zijn? Laat dan onze geestelijke uw raads man zijn. Bel hem op en de op lossing zal daar zijn". Succes gegarandeerd, onbe perkte garantie, kun je er, wat spottend, nog bij denken. Op dit. van sommige week- en damesbladen bekende, luch tige en zekere toontje - "Schrijf uw zorgen maar aan Mona" wendt de leiding van Holiday Inn Leiden zich sinds kort tot haar gasten die mogelijk in geestelijke nood verkeren. "In onze drukke wereld zou deze nood toch kunnen be staan", zo begint, vol begrip, de overigens kort-zakelijke tekst van een gezegelde boekrol die op het bewuste informatie- kaartje is afgebeeld. Daarin wordt verwezen naar reverend T. E. Duggan en naar ds. C. A. ter Linden. De eerste is predi kant in Den Haag, de andere (hervormd) in Oegstgeest. Bij de naam van de reverend staan twee telefoonnummers, van zijn kantoor en privé, bij die van ds. Ter Linden alleen het num mer thuis. Het bijzondere van deze "aan winst in het totale diensten pakket van Holiday Inn" is, dat dit kaartje nu op elke kamer te vinden is en dat de gast, als hij dat wenst, rechtstreeks met de predikant kan bellen. Hij kan ook de receptioniste vragen, voor hem het verlangde num mer te draaien. Bij Holiday Inn wordt dit "unieke" initiatief aangeduid als „room-service geestelijke voor reizigers in nood". Weerklank Laten we maar meteen vast stellen dat de, in dit verband vreemd aandoende, zakelijke woordkeus waarvan de direc tie van Holiday Inn zich hier bedient, niets afdoet aan de ernst van de intentie die achter dit menslievende gebaar zit Martin Spaargaren, manager marketing, promoties en spe ciale evenementen, is er niet weinig trots op, dat dit in zijn organisatie nu ePns een punt is dat helemaal buiten de com merciële sfeer valt. Hij praat er heel nuchter over. gewoon als over elk ander facet van zijn be drijf. r Martin Spaargaren: drank .niet alleen behoefte aan voedsel en geheel belangeloos aan dit programma mee. Spaargaren: "In tegenstelling bijvoorbeeld tot de aan het ho tel verbonden tandarts en me dische verzorger, die voor hun diensten een honorarium reke nen. Om een goed contact op te bouwen tussen de geestelijke en wat zich in en om ons ge bouw afspeelt, nodigen wij hem eens per maand uit om met de staf de lunch te gebruiken. Voor het personeel bestaat er dan de mogelijkheid eigen levenspro blemen aan hem voor te leggen. In principe is zo'n pastoor de hele dag beschikbaar. Wat na tuurlijk niet wil zeggen dat hij 24 uur lang voor ons klaar zit, maar een werkelijk dringende boodschap wordt hem zo snel mogelijk doorgegeven. Wat ons eigen land betreft, heeft de Holiday Inn in Eindhoven al enige ervaring met deze service opgedaan, en dat in positieve zin. Van het begin af - drie jaar geleden - is daar een geestelijk verzorger aan verbonden ge weest". Advies Martin Spaargaren, die zijn bekommerde gasten, met psy chologische opzet, in dezelfde termen aanspreekt als waar mee hij zijn ontspanningsmo gelijkheden aanprijst, ziet de mogelijkheid tot rechtstreeks opbellen van een predikant vanuit de hotelkamer - hij heeft er 185 - als een "extra tionaal gezien, met dit pro gramma van start ging. In Ame rika kreeg het veel weerklank. U moet weten dat onze hoofddi recteur daar een persoonlijke christelijke instelling heeft. De gedachte dat er naast de eigen commerciële belangen ook aandacht moet zijn voor het wel en wee'van de gasten, voorzover uiteraard een bedrijf daarin kan komen, hield hem zo bezig, dat deze handreiking in geestelijke moeilijkheden eruit is geko- Er bestaat in het leven per slot van rekening niet alleen be hoefte aan voedsel en drank. Een uitvoerig onderzoek heeft aangetoond, dat mensen die weg zijn van huis dikwijls grote behoefte hebben aan geeste lijke verzorging. Zolang ze in de eigen huiselijke en veilige om geving verkeren, lijkt er niets aan de hand te zijn. maar zodra hun omstandigheden verande ren en ze helemaal op zichzelf zijn aangewezen, kunnen slui merende problemen hun net iets te veel worden. Uit onze in ternationaal bekende gegevens valt af te leiden, dat door deze hulpverlening al vijftien men senlevens gespaard konden worden. Gelukkig voor hen en hun betrekkingen werd hun le ven niet vroegtijdig afgebro ken. Zij danken hun bestaan op dit moment aan onze geestelij ke, die tijdig aanwezig kon zijn". Belangeloos De geestelijke verzorger werkt "Wij willen gasten die een be roep op ons doen of die er op een of andere manier blijk van geven, onze bemiddeling op prijs te stellen, vanzelfsprekend van dienst zijn, maar als zij hun probleem zelf willen aanpak ken, moet dat geen punt zijn. Niet ieder wil ervoor uitkomen dat hij met moeilijkheden zit. Alleen als het nodig is. springen wij in. Wij letten ook wel een beetje,op. In ons bedrijf leer je langza merhand onderscheiden hoe gasten zich in bepaalde om standigheden en situaties ge dragen. Zijn er in een gedrag opvallende afwijkingen, dan vraagt dat je speciale attentie, overigens zonder opdringerig te worden. Om een voorbeeld te als iemand uit Leiden zelf zich hier voor een aantal dagen laat inschrijven, dan is de vraag wat er met hem aan de hand zou kunnen zijn, zo gek nog niet. Waarom komt zo'n man hier? Laatst hadden wij zo iemand. Ik heb hem toen alleen geatten deerd op ons kaartje "geeste lijke nood". "O", reageerde hij, „maar zover ben ik nog niet. Ik kom hier alleen maar om even rust te vinden. Ik moet er ge woon een paar dagen uit zijn". Onze verantwoordelijkheid gaat dan niet verder. Zo kan ik me ook voorstellen dat een raadsman van belang kan zijn voor mensen die be hoefte hebben aan een puur niet-zakelijk advies. Dat komt nogal eens voor in de groep Amerikanen of Engelsen die hier een tijd moeten zijn. De weg om bepaalde vragen te kunnen bespreken die geen verband houden met het doel waarvoor ze in ons land zijn, is soms moeilijk te vinden. Voor hen is dit land vreemd. En toch kan een antwoord op zulke vra gen juist op dat moment voor hen van betekenis zijn. Dan is het goed. iemand achter de hand te hebben. Hij zal de op lossing niet altijd weten, maar kan in ieder geval zo iemand aanhoren, samen met hem naar een advies zoeken of hem ver wijzen naar een ander adres". Toevlucht Een paar jaar geleden merkte ds. W. E. Verdonk, de voorgan ger van ds. Ter Linden in Oegstgeest, dat zijn naam voorkwam op een lijst van de Holiday Inn. Hij kan zich niet herinneren, hiervoor officieel te zijn benaderd. "Het heeft me toen wel be vreemd. maar ik heb het maar als een bijzondere uitverkiezing opgevat dat men mij hiervoor wilde hebben. De zaak leek me in ieder geval belangrijker dan de manier waarop het was ge gaan. Een oproep voor directe hulpverlening heb ik echter nooit gehad. Maar dat kan aan de organisatie gelegen hebben. Je moet aan zo'n mogelijkheid natuurlijk wel voldoende be kendheid geven. Als men het nu wat doeltreffender wil gaan aanpakken, is een vermelding op elke kamer al een belang rijke verbetering. Het is ontegenzeggelijk waar, dat mensen die in moeilijkhe den zijn geraakt soms hun toe vlucht nemen tot gelegenheden als motels. Dat kunnen huwe lijksmoeilijkheden zijn of suicide-pogingen. Ook maken weggelopen kinderen wel van zo'n gelegenheid gebruik. Dan is het denkbaar, dat er hulp van buitenaf nodig is. Het zijn mis schien maar enkele gevallen waar je op stuit, maar die zijn al voldoende om aan dit speciale facet van zo'n bedrijf niet achte loos voorbij te gaan. Als Holi day Inn dit wil intensiveren, hoop ik voor mijn opvolger in Oegstgeest wel, dat hij het er niet te druk mee krijgt". Gesprek Ds. Ter Linden kreeg een maand geleden telefonisch het verzoek van Holiday Inn, of hij de nieuwe contactman wilde worden. Het overviel hem wel. want ds. Verdonk, die hem tot zijn gewone werk in Oegstgeest inleidde, had hem van deze "papieren functie" onkundig gelaten. Toen hem duidelijk was. dat het hier uitsluitend om pastorale hulp in noodgevallen gaat. heeft hij er onmiddellijk in bewilligd. Binnenkort heeft hij een gesprek met de directie van Holiday Inn om te zien hoe het contact het best kan worden ge regeld en wat er zoal onder deze vorm van hulpverlening moet worden gerangschikt. Ds. Ter Linden: "Over dat laat ste zullen we het ook moeten hebben, want onze ervaring gaat op dit punt nog niet zo ver als in Amerika. Daar komt nog bij, dat de verhouding tussen kerk en maatschappij hier an ders ligt Daar grijpen die twee toch meer in elkaar dan bij ons. Het gevolg is ook dat men in moeilijke situaties veel eerder een beroep op de pastor doet". Martin Spaargaren legde ons uit de internationale pers een paar knipsels over, waaruit blijkt hoezeer de hulp van een geeste lijk raadsman bij de Holiday Inn r i het rechte spoor kan trekken. Hij gelooft niet, dat de behoefte aan zo'n man in ons land ontbreekt. Daarom is hij, als manager én als mens, ingenomen met deze humanitaire aanvulling van zijn servicepakket. S. J. DE GROOT. Vrijdagavond om half acht wordt in het centrum Koningskerk aan de Willem de Zwijgerlaan in Leiden een bijeenkomst van de hervormde wijkgemeente gehouden om te kunnen kennismaken met de daar beroepen predikant, ds. S. Meijers te Ermelo. Eind deze maand gaan dominee en mevrouw Brucks te Driebergen met hun vier kinderen voor een jaar naar Canada, waarde hoogbejaarde ouders van ds. Brucks wonen. Ds. Brucks, die 25 jaar geleden als jong evangelist uit Canada naar Neder land kwam om in Europa zijn krachten te geven aan een stuk geestelijke wederopbouw, is leider van het Youth for Christ-werk in ons land. Arnold van Heusden en Johan Vink zullen voorlopig deze leiding van hem overnemen. Op za terdag 19 juni tussen 11 en 4 uur houdt De Lindenhorst, het cen trum van Youth for Christ, Hoofd straat 260 Driebergen, open huis. De zondagmorgendiensten in de "Kerkschuur" op de camping Duinrell in Wassenaar zijn weer begonnen. Ze beginnen om 10 uur en eindigen om kwart voor 11. Be halve vele kampeerders wonen ook Wassenaarders deze diensten bij. Beroepingswerk: Hervormde Kerk - Beroepen te Doorn A. J. de Jong Leiden, te Strijen It. Dijk- meijer Putten, te Boven- Hardinxveld M. Verduin Brakel. te Driesum kand. A. van der Meer Utrecht, te Ooltgensplaat kand. T. W. van Bennekom Wezep, te Naar- den S. Gerbrandy Kethel en Spa- land: aangenomen naar Schoon- ebeek M. Mulder Delfzijl; bedankt voor Renkum S. W. Verploeg Alp hen aan den Rijn - Oudshoom. voor Alblasserdam J. C. de Bie Rijs sen Geref. Kerken: aangeno men naar Leersum kand. A. Boel houwer aldaar, naar Soesterberg kand. J. G. Luinstra aldaar, de be noeming tot predikant in tijdelijke dienst te Vuren K. J. Schaafsma, emeritus te Utrecht, naar Aduard H. T. Bochove Delfzijl. Geref. Ker ken Vrijgemaakt Buiten Verband: bedankt voor Steenwijk G. Mul Dronten. Op zondag 15 augustus hoopt ds. G. J. van Embden, wegens vertrek naar Dieren, afscheid te nemen van de hervormde gemeente in Bode graven. De zondag daarop zal hij zijn intrede in Dieren doen. Vorige week is in de Bethlehem- kerk in Niieuwerbrug, ressorterend onder de hervormde te Bodegra ven, een nieuw orgel in gebruik ge- LONDEN - Mathieu Dohmen zorgde gisteren voor de eer ste Nederlandse ritzege in de "milk race" van dit jaar, door de etappe van Southport naar Bradford, over een afstand van 125 kilometer te winnen. Dohmen was, samen met Jiri Bartolsic (Tsj), Thorleif Andresen (Noo), Paul Carbutt en Brian Pownall (beiden Groot Brittannië), uit het peloton weggesprongen, om zelfs een voorsprong van meer dan zeven minuten op te bouwen. De Tsjech Bartolsic kwam op vier van de vijf beklimmingen, die deze rit telde, als eerste boven en klom daardoor op naar de derde plaats in het bergklassement. Aan de finish in Bradford was Ma thieu Dohmen de snelste van de kopgroep, voor Bartolsic en Car butt. Het petoton, waarin gele truidrager Bill Nickson, had een achterstand van vier minuten en zestien seconden. In het algemeen klassement blijft Nickson leider. Mathieu Dohmen is opgeklommen naar de zesde plaats (op 48 secon den) en daarmee achter Johan van der Meer de best geplaatste Neder lander. De uitslag van de achtste etappe van de Ronde van Groot- Brittannië, de "Milkraee" is: 1. Ma thieu Dohmen (Ned), 125 kilometer in 3 uur 16 minuten en 5 seconden, 2. Jiri Bartolsic (Tsj) zelfde tijd, 3. Paul Carbutt (Gbr) z.t., 4 Thorleif Andresen (Noo) z.t., 5. Brian Pow nall (Gbr) z.t., 6. Ryszard Szur- kowski (Pol) op 4.16 minuut, 7. Ad Tak (Ned) z.t. Het algemeen klassement is: 1. Bill Nickson (Gbr) 28 uur 10 mi nuten en 5 seconden, 2. Joe Waugh (Gbr) op 5 seconden, 3. Sven-Ake Nilsson (Zwe) op 8 seconden, 4. Jo han van der Meer (Ned) op 9 secon den, 5. Paul Carbutt (Gbr) op 47 se conden, 6. Mathieu Dohmen (Ned) op 48 seconden. Drie vaste componenten - inacti viteit van de renners, de pijnen van Merckx en een valpartij - overheer sten ook de achttiende etappe van de Ronde van Italië, die gisteren na 174 kilometer door de Italiaan Si- mone Fraccaro werd gewonnen. Na de aankomst in Longarone wachten de renners de hellingen van de Dolomieten, die drie dagen lang moeten trachten de werkelijke krachtsverhoudingen uit het pelo ton te distilleren. Zaterdag is de af sluitende tijdrit in Milaan, waarna het grootste gedeelte van de ren ners zich op gaat maken voor de Ronde van Frankrijk. Eddy Merckx zal de kwellingen van de Noorditaliaanse bergketens niet meer meemaken. Hij verklaarde gisteren aan de finish dat hij "zo niet meer verder wil rijden en mor gen niet aan de start zal verschij nen". Steenpuisten begeleiden Merckx al gedurende het grootste gedeelte van deze Giro en een ope ratie moet het mogelijk maken dat Merckx toch nog goed voorbereid aan de start van de Ronde van Frankrijk zal kunnen verschijnen. Rose truidrager Felice Gimondi was ditmaal het slachtoffer van een valpartij. Echter niet de ergste. Rik van Linden moest na een botsing met de 34-jarige Italiaanse veteraan met ernstige hoofdwonden naa'rhet ziekenhuis worden vervoerd. Gi mondi bleef twee minuten wezen loos op het asfalt liggen, alvorens hij na eerste hulp van rondeartsen, door zijn ploegmakkers naar het peloton werd gereden. Het algemeen klassement onger- ging geen noemenswaardige ver anderingen. Gimondi heeft nog al tijd een voorsprong van zestien se conden op de Belg Johan de UTRECHT - Mr. Jaap van de Krol heeft gisteravond in Utrecht de tra ditie verstoord die wil dat de jaar lijkse algemene vergadering van de Nederlandse sportfederatie m alle rust pleegt te verlopen. De voorzit ter van de Koninklijke Neder landse Zwembond verweet de Ne derlandse Katholieke Sportfeder atie en de Nederlandse culturele Sportbond zich niet loyaal te heb ben opgesteld tegenover de NSF. In maart jongstleden bood de laat ste organisatie de stichting natio nale sporttotalisator een nota sport- financicring aan. Een kleine drie weken later richten de NKS, NCS, beide lid van de NSF. alsmede de Nederlandse christelijke sportunie zich in een brief rechtstreeks over dit onderwerp tot de sporttoto. In dat schreven zeggen deze organisa ties dat wordt uitgegaan van de be staande toestanden in de sport. "Wij vinden dit geen gezond sport beleid". Voorts wordt er gesteld dat "topsport en bepaalde vorm van prestatiesport strikt genomen grote gevaren inhouden voor de mense lijkheid van de sport". Mr. Van de Krol diende een motie in waarin hij vroeg om een loyali teitsverklaring van beide koepels. "Bezint u over uw plaats in de NSF". zo zei hij. Dokter Wim van Zijll, algemeen se cretaris van de NSF, zorgde voor een tijdbom toen hij ernstige be zwaren ten aanzien van de beide koepels van achter de bestuurstafel uitte. Hjj verweet de organised d onoprechte houding in het bestuur van de sporttotalisator. Waarin deze een zetel hebben. "Ten aanzien van de sportcentra heeft ons dat 1.4 mil joen gulden gekost", waren zijn woorden. "We hebben nu alleen nog zes ton gekregen voor het me disch centrum van Papendal dat op instellen staat. Tel uitje winst". "Het gaat om de manier van wer ken", vervolgde hij. "Het mag niet zo zijn dat u van de NSF zo groot mogelijke openheid eist en uzelf opsluit in uw koepel". De motie van Van de Krol werd na schorsing van de vergadering door stemmen bij zitten en opstaan una niem aanvaard. ADVERTENTIE i Gimondi. leider in het algemeen klassementkwam te vallenmaar kon de strijd voortzetten. Muynck en 37 seconden op de Ita liaan Panizza. Cees Bal eindigde in de achttiende etappe als 43e (op 13 seconden van winnaar Fraccaro) en neemt in het algemeen klassement de 97e plaats in (op 2 uur 8 minuten en 41 secon den). De uitslag van de achttiende etappe 1. Simone Fraccaro (Ita), 174 kilo meter in 4 uur 59 minuten en 8 se conden, 2. Miguel Lasa (Spa) op 2 seconden, 3. Marino Basso (Ita) zelfde tijd, 4. Roger de Vlaeminck (Bel) z.t.. 5. Picrino Gavazzi (Ita) z.t., G. Enrico Paolini (Ita.) z.t. 7. Alex van Linden (Bel) z.t. Het algemeen klassement is: 1. Felice Gimondi (Ita) 99 uur 33 minuten en 38 seconden, 2. Johan de Muynck (Bel) op 16 seconden, 3. Vladimiro Panizza (Ita) op 37 se conden, 4. Roger de Vlaeminck (Bel) op 54 seconden, 5. Gianbat- tista Baronchelli (Ita) op 59 secon den. 6. Francesco Moser (Ita) op 1.05 minuut, 7. Fausto Bertoglio (Ita) op 1.06 minuut, 8. Ronald de Witte (Bel) op 1.16 minuut. 9. Eddy Merckx (Bel) op 1.23 minuut, 10. Giancarlo Bellini (Ita) op 1.39 mi nuut. De Fransman Jean-Lue Moline- ris heeft de wegwedstrijd Parijs - Bourges, een rit over 232 kilometer, gewonnen, -door in de eindsprint zijn landgenoot Raymond Martin te verslaan. Ad Gevers eindigde als derde en Joop Zoetemelk werd zesde. De uitslag is: 1. Jean-Luc Molineris (Fra), de 232 kilometer m 6 uur 18 minuten en 48 seconden, 2. Raymond Martin (Fra) zelfde tijd, 3. Ad Gevers (Ned) op 1.22 minuut. 4. Raymond Pouhdor (Fra) z.t., 5. Willy Teirlinck (Bel) op 1.49 minuut, 6. Joop Zoetemelk (Ned) z.t. Bent u op zoek naar een verzekenngsdeskundige die u onpartijdig kan advi seren? Dus geen vertegenwoordiger van één of andere verzekeringsmaat schappij maar een volkomen onafhankelijke adviseur. Kijk dan uit naar zo'n ronde sticker op deur of raam en stap er eens binnen. (pubtikatie van Delta-Uoyd, die vindt dat u ge ■tijdig adviez vooral)

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 15