'Blij dat het toch afketste' Luchtbrug voor hartpatiënten utopie' Binnendoor Buitenom HARTCHIRURGIE IN UTRECHT EN EINDHOVEN HERVAT Raadsel verdwenen examens opgelost Industriebond NVV over kernorder Eisen aan beheerders kantines Stilte (1) Stilte (2) Holland (1) Holland (2) ZATERDAG 5 JUNI 1976 UTRECHT (ANP) „Het opere ren van hartpatiënten in de Verenig de Staten op enigszins grote schaal een mogelijkheid die onder meer wordt gesuggereerd door de kreet „een luchtbrug voor hartpatiënten ls een utopie, die niet van gevaar is ontbloot tenzij men zich beperkt tot die patiënten die een operatie het minst nodig hebben". De hoofdredacteur van medisch contact, de arts F. Bol, schrijft dit ln een commentaar onder de titel „hartzeer". Hij noemt de indruk, dat ln Nederland honderden patiënten overlijden als gevolg van een onvol doende capaciteit binnen de hartchi rurgische centra „zeker niet juist". Uitspraken van de kant van de hart patiëntenvereniging kunnen volgens hem de verwachting wekken, dat jiartchirurgie met middel is tegen al- je dreigende en ontstane hartinfarc ten. Maar dat is niet in overeenstem ming met de feiten. Patiënten bij wie uitstel van ope reren funest zou zijn, kunnen volgens Bol onmiddellijk worden geholpen. Hij is het er wel mee eens, dat de capaciteit van de hartchirurgische centra nog onvoldoende is. Maar hij voegt hieraan toe, dat de indicatie tot operatie niet simpelweg te stellen -valt. Bij sommige symptomen gaat men in het ene centrum tot opere ren over en in het andere behandelt men de patiënt met medicamenten. Het aantal te opereren patiënten wordt dan ook in sterke mate be paald door het selectiecriterium dat men aanlegt, aldus Bol. Als punten die bij een beoordeling van de hartchirurgische capaciteit ook van belang zijn noemt hij ver der het operatierisico en de overle- vingsduur. Hij haalt in dit verband de uitspraak aan van een bekend cardioloog: „je kunt veiliger op de wachtlijst van de hartchirurg staan dan op zijn operatietafel lig gen". Dat is natuurlijk een grapje, aldus Bol, maar het houdt wel ver band met de wijze van selecteren, De operatiesterfte per centrum loopt uiteen van iets minder dan 0,5 tot. 16 procent, Het is daa: t>m volgens Bol ibeslist noodzakelijk, dat het cardiologische team en net chirurgische team zeer nauw samenwerken. In dat licht be oordeelt hij ook mogelijke operaties ln het buitenland, Het cardiologisch centrum van het Antoniusziekenhuis in Utrecht heeft de afgelopen tijd zes patiënten in een centrum in de Verenigde Staten laten opereren. Dit was volgens Bol moge lijk, doordat een deskundige uit Utrecht gedurende een langere pe riode in dat Amerikaanse centrum had gewerkt. BTij het bepalen van de capaciteit van de centra gaat 't behalve om de selectiecriteria naar de mening van Bol ook om de financiële mogelijkhe den. „Indien iedere Nederlander ge bruik zou moeten kunnen maken van alle therapeutische mogelijkheden ter wereld die hier niet in volle omvang bereikbaar zijn, zouden wy binnen afzienbare tijd wel eens bankroet kunnen zijn". Directeur-geneesheer J. Th. A. Ca- petti van het Antonlusziekephuis deelde desgevraagd mee, dat dit zie kenhuis vooral in de ontwikkelings fase van de hartchirurgie enkele pa tiënten naar het buitenland heeft ge stuurd. Het ging dan om uitzonder lijke gevallen waarmee men in Utrecht nog weinig routine had kun nen opdoen, terwijl bekend was dat elders specialisten al wel ervaring hadden met de behandeling van de desbetreffende afwijkingen. Voor zo ver de heer Capetti zich kan her inneren, is vorig jaar voor het laatst een hartpatiënt van het Antoniuszie kenhuis in het buitenland geholpen en wel in Parijs. De staatssecretarissen Klein (on derwijs) en Hendriks (volksgezond heid) hebben gisteren in een notitie aan de Tweede Kamer meegedeeld dat op korte termijn .wellicht bin nen een jaar, het Catharyne-Zie- kenhuis in Eindhoven en het Aca demisch Ziekenhuis (in Utrecht de hartchirurgie zullen hervatten. Daaruit blijkt verder, dat het Wil- helminaziekenhuis in Utrecht toe stemming is verleend een begin te maken met de kinderhartchirurgie. Volgens de beide staatssecretarissen kan dit worden gezien als een eerste aanzet tot reactivering van de acade mische hartchirurgie in Utrecht. De beide bewindslieden onderschrij ven ,/met nadruk" de visie van des kundigen dat het inschakelen van buitenlandse centra als een nood maatregel moet worden gezien. Uit de notitie blijkt verder, dat de perma nente begeleidingscommissie voor de hartchirurgie in ons land op korte termijn zal nagaan langs welke weg de uitbreiding van de hartchirurgi sche capaciteit tot ongeveer 2100 o- pen-hartoperaties kan worden be reikt. Verwacht wordt, dat dit Jaar in totaal ongeveer 1870 hart-opera- ties zullen worden uitgevoerd. De gezondheidsraad zal nog advise ren over de verdere ontwikkeling van de hartchirurgie in ons land. De beide staatssecretarissen zeggen zowel te denken aan een verdere uitbouw van ae bestaande centra als aan een mo gelijke oprichting van enige nieuwe hartchirurgische centra. Zij wijzen erop, dat een eventuele verdere uit bouw van de bestaande centra even wel op evenwichtige wijze moet plaats hébben. Transcendente meditatie techniek zoals geleerd door Maharishi Mahesh Yogi INTRODUCTIE- LEZING door Drs. J. Janson ACADEMIEGEBOUW TOEGANG GRATIS KERKRADE (ANP) Na in tensief speurwerk is de districts recherche van de rijkspolitie in Zuid-Limburg erin geslaagd het raadsel van de spoorloos verdwe nen eindexamenstukken van 55 leerlingen van de Heilige Geest- MAVO in Kerkrade op te lossen. Ze zijn inderdaad, zoals vermoed werd, verbrand. De 34-jarige chemicus K. P. uit Ulestraten heeft dit gedaan. Hij was geen bekende van leraar J. Muytjens, die de examenstukken ten onrechte verleden week had meegenomen naar een leraren vergadering in Maastricht. Beide mannen troffen elkaar in een café in Nuth, waar de Kerk. raadse MAVO-leraar terecht kwam na een bezoek aan meer dere cafés in Maastricht. In het café in Nuth maakte de leraar opmerkingen over de opvoeding van de jêugd, waaraan de daar aanwezige P. uit Ulestraten zich zozeer ergerde, dat hij besloot om de leraar een lesje te leren. Hij wist dat Muytjens examenstuk- ken bij zich had. Het kostte de man uit Ulestraten weinig moeite om de map met examenwerken uit de tas te pakken en mee naar huis te nemen. Daar heeft hy ze een week lang bewaard. Hy heeft er niet mee geleurd en er aan niemand iets over gezegd. Pas toen hy vernam, dat de poliltie in heel Zuid-Limburg speciaal in Nuth gestart was met het onder zoek, besloot hy de map te ver branden. Dit deed hy in een wei land achter zijn woning. Tegenover de politie heeft P. verklaard in paniek gehandeld te hebben. Met zyn daad, zo zei hy, heeft hy niet de bedoeling gehad om de leerlingen van de Kerk- raadse MAVO-school te duperen. Tegen hem is verbaal opge maakt wegens diefstal en vernie ling. Hy zal zich over enige tijd voor de rechter moeten verant woorden. Het herexamen voor de betrok ken leerlingen is thans definitief vastgesteld op 16 juni aanstaande. DEN HAAG (ANP) "Door de plotselinge omme zwaai van de Zuidafrikaanse opdrachtgevers zijn de kern centrales onze deur voorbij gegaan. Dat is bijzonder spijtig, vanwege het werk dat we er door hadden kunnen hebben". Aldus WIK, het orgaan van de industriebond NVV, van volgende week. AMSTERDAM Na een wilde achtervolging door oud-west heeft de Amsterdamse politie gister middag in de Genestetstraat in Amsterdam de 19-jarige Spanjaard A.J. gearresteerd. De jongen icordt ervan verdacht mede schuldig te zijn aan een overval op een sigarenwinkel annex girokan toor aan het Barentszplein in oud-west. Twee mannen kwamen kort na half elf met een pistool in de hand en een nylonkous over het hoofd de winkel binnen e\i sommeerden een winkelmeisje en een andere bediende om al het kassagcld te overhandi/jen. Daarop namen zij de vlucht in een rode Fiat. De politie deelde mee dat er bij de roof drieduizend gulden buit ivas gemaakt. In de Kinkerstraat kon de auto uiteindelijk klem worden gereden. De andere verdachte wist ondanks dat hij gewond was, te ontkomen. „Ook voor ons heeft de werkgele- genheidskant in deze periode van werkloosheid zwaar meegeteld. Maai de levering van de centrales druiste zo volledig in tegen het bondsbeleid dat we alleen maar nee konden zeg gen", zo vervolgt het. "Misschien moeten we daarom blij zijn dat alles zo gelopen is, al blijft nu een aantal vragen onbeantwoord. Bijvoorbeeld wat was het besluit van de regering geworden, als zij nog had kunnen besluiten? Had Amerika toestemming voor de levering ge geven? Of was Nederland degene die moest zeggen dat het niet door ging, opdat Amerika voor zo'n harde uit spraak tegen de apartheid verschoond kon Wijven.? Nu de opdracht naar Frankrijk gaat, hoeft Amerika dit antwoord niét te geven. Weliswaar heeft het Amerikaanse bedrijf Westinghouse een aandeel in Franatame, een van ae drie Franse bedrijven die de klus nu op moeten knaippen en bovendien gebruikt dit Franse bedrijf een Wes- tinglhouse-licentie. maar de Ameri kanen zien de levering als een Fran se zaak. De Amerikaanse regering zAl er zich niet mee bemoeien, om dat - volgens een mededeling van de ambassade - het aandeel van Wes tinghouse in Franatome slechts twin tig procent bedraagt. Het is vroeger meer geweest, maax door het stre ven naar onafhankelijkheid van de Franse regering, is het aandeel te ruggebracht. De Amerikanen blijven dus buiten schot. De argumenten die de vertegen woordigers van deze bond in Brus sel naar voren zullen brengen 'zijn Socialisten: minimumloon niet extra gaan matigen DEN HAAG (ANP) De PvdA- fractie betreurt het dat de regering met de wijziging van de nftlnimum- loonwet blijft vasthouden aan een vorm van egalisatie van het mini mumloon die in feite neerkomt op een extra matiging. In het nog uit te brengen eindver slag op de wetswijziging schrijft de fractie dat de situatie rond het mi nimumloon een bijzonder onzekere is Pas als de effecten van eventuele •premie- en belastingvoorstellen van de regering bekend zullen zyn zal over het gezamenlijke effect van deze wetswijziging en de overige rege ringsvoorstellen geoordeeld kunnen worden. Het effect van deze wetswij ziging zonder meer wordt door de so cialisten als ongewenst gekenschetst. Stap deze week eens binnen bij de kantoormeubel showroom van CIEBA en doe hét daarna thuis nog 's dunnetjes over.... Dunnetjes? Kom nou, noem dei meer gerust dubbeldik Went u krijgt ne uw besoefc de 64 pagina's tellende vierkleuren CtCBA-kettlogus mee Kom ook 's neer de 750 m* grote toonzalen ale u met direct kan toormeubelen nodig heelt. Den blijft w mooi op de hoogte van de laatste kantoormeubel-mode. U mag kijken aoiang als u wv«t. Op werkdagen ven 6-6 uur in het Industrieterrein Waerd" *UM 26 JAAP ECN BëGMP VOOR KANTOOR-EFFICIENCY. DEN HAAG (SP) De minis ter van Binnenlandse Zaken heeft namens Economische Zaken de gemeentebesturen er op gewezen dat er strengere eisen zullen wor den gesteld aan de beheerders van para-commerciële instellin gen, zoals dorps-, gemeenschaps- en parochiehuizen, kantines op sportvelden en in sportgebouwen, foyers van schouwburgen, bio scopen, kantines van onderwysin. stellingen en jeugdopvangcentra. Er zal geen ontheffing meer worden verleend van de in de wet gestelde eisen van handelskennis. Voor wat de eisen va nvakbe- bekwaamheidsproef cafébedrijf voor de verkoop van zwakalcohol- houdende drank zijn wel onthef fingen mogelijk. Wel moet de be heerder met goed gevolg een vak- bekwaamheidsploef cafébedrijf afleggen. uiteraard dezelfde als voor de bonds raad golden toen die eind vorig Jaar tot de conclusie kwam dat onze regering niet mee moest werken aan de Zuidafrikaanse opdracht'. Het belangrijkste punt is uiter- aard'. aldus WIK verder o.m. 'dat het bezit van kerncentrales Zuid-Afri ka in staat zal stellen om het zwar te deel van de bevolking langer in onmenselijke omstandigheden te laten leven. Het land wordt nog min der afhankelijk van het buitenland en kan dus in zijn afschuwwekken de politiek volharden» Daar komt nog bij dat voor het opwekken van kernenergie uranium nodig is. Zuid-Afrika heeft die delf stof, maar in beperkte mate. Nami bië daarentegen, het land dat de Zuidafrikanen tegen een uitspraak van de Verenigde Naties in, bezet houden, is een bijzonder rijk ura- nium-lamd'. Het orgaan van de industriebond NW schrijft voorts o.m.: "Levering van kerncentrales aan Zuid-Afrika maakt de kans groter dat het limd binnen afzienbare tijd over atoom wapens kan beschikken. Er is be weerd dat Zuid-Afrika geen kern reactoren nodig heeft om dat toch te kunnen, maar het bUjft toch te dwaas dat wy ze daarby dan toch maar een handje gaan helpen? Frankrijk zegt dat Zuid-Afrika geen atoomwapens gaat fabriceren. Maar welke garanties hebben de Fransen die wij niet hebben? Voor ons staat alleen vast dat dat Zuid-Afrika, even als Frankrijk zelf trouwens, het ver drag tegen de verdere spreiding van kernwapens niet heeft getekend. Waarom dan niet? Resultaten van Bloemenhove zijn heel goed DEN HAAG (SP. ANP) In 1975 werden in het Bea-huis en de Bloe- menhove-kliniek 17.695 zwanger schappen afgebroken waarvan 13.137 poliklinisch (tot een zwangerschaps- duur van 13 weken) en 4.558 klinisch (zwangerschapsduur van 13 tot 19 we ken). Van de in de kliniek behandel de vrouwen moesten er 11 in verband met complicaties worden gestuurd naar het Elisabeth Gasthuis in Haar lem, waarmee een hechte samen werking bestaat. De gynaecoloog van dat ziekenhuis E. w. Loendersloot ln Medisch Contact: "De resultaten in de gespecialiseerde abortuskliniek als Bloemenhove zullen beter zijn dan in algemene ziekenhuizen waar zwan gerschapsafbrekingen slechts af en toe worden gedaan. In de Bloemen- hove-kliniek treden minder com plicaties op dan in ziekenhuizen'; 0,2% tegen 0,8%. Ik meen dat de me- dewerkers van de Bloemenhovekliniek dan ook alle reden hebben om trots te zijn op dit resultaat. Dit is zeker mede te danken aan de grote erva ring van de sterk op vaardigheid ge selecteerde kliniek-artsen", meent gynaecoloog Loendersloot. By Meulenhoff in Amsterdam is een merkwaardig en tegelijker tijd indrukwekkend boek ver schenen onder de titel „Een ca mera vol stilte". Nederland in het begin van de fotografie 1839-1875. Het is niet goedkoop, 85 gulden, maar het is het wel waard. Er wordt een bizarre collectie foto's geboden, 317 om precies té zijn, over mensen die dood zyn, jegens wie elke vorm van emotie door de tyd is geblust, ovet grillige straatjes met kasseien die allang door het macadam zyn platge walst, over problemen die zijn achterhaald of zijn verhevendigd. „Een vroegtijdig voorbeeld van milieuvervuiling" schrijft samen steller Jan Coppens bij een foto van de laatste verkoop van steur op de Dordtse vismarkt. De steur zwom niet langer vanuit zee 4e Nederlandse rivieren op. Er bestaat geen lucht op deze vroege foto's. Boven de daken en de bonjen houdt het leven op. Er zyn wolken, maar de zon schijnt evenmin. Pas in de laatste jaren van de prehistorie der fotografie gaan de afbeeldingen van leven loze dingen zoals boten, gevelpar- tyen, torens, dimensie krijgen. By de portretten, zelfs bij de al lervroegste, is er meteen die di mensie en de herkenning wel. Geen types, maar mensen. Mooie en lelijke mensen, dromerig of zelfverzekerd. Wel allemaal ervan bewust dat zy door het middel punt zijn van iets heel bijzonders dat gaande is. Zij worden door de techniek afgetast. De eerste auto's hadden een koetswerk dat zeer verwant was aan dat van het rij tuig. Een dergelijke parallel valt ook te trekken voor de fotogra fie. De mensen poseerden, alsof zij werden gepenseeld. Het grote verschil ls dat niet een mensen hand de verf rangschikt en ver deelt, maar dat het zilvernitraat getekend aan de wetten van de chemie en de natuurwetenschap zijn werk doet, zonder aanziens des persoons. Geen interpretatie, maar directe confrontatie. Het gaat om Nederlandse koppen en daaraan is in een eeuw tyds niet zo veel veranderd. Alleen de categorie 'Mensen van aanzien' kwam er toen wat opener voor uit. Of misschien lykt dat piaar zo. Zo'n portret van Petrus Re- gout, de Maastrichtse godvruch tige parasiet op <Je .kinderarbeid, bekyk je natuurlijk met andere ogen. Omdat je het vervolg weet en 'smans misdadige uitbuiting. Dat is altijd al de grote valkuil van de geschiedenis. Een fotoboek vol dodé mensen. Er is er geen meer in leven. Ook het poesje niet dat de Amster damse meesterfotograaf Jacob Olie meepikt op zyn in 1865 ge maakte plaat van de beregende keien en gevels aan de Amster damse Oude Schans, of het vuilr nisbakkenrasje vooraan het Pa leis op de Dam, omstreeks de zelfde tijd gemaakt. Foto's ver eeuwigen niet zozeer het leven, ze bezegelen veeleer de dood. Onze voorouders gingen die weg al een stuk op door hun dode kinderen te fotograferen. Het boek bevat een prent van een dode baby in zijn wiegje. Je bekykt zo'n boek met de zelfde gretigheid, waarmee Je langs de uitbundige bouwsels op een Frans kerkhof dwaalt. We scheren langs de stilte, maar mo gen voorlopig nog terug. Het invloedrijke Britse week blad „The Economist" bevat deze week een speciale aflevering, ge wijd aan Nederland. Internatio nale bladen in het Engelse taal gebied doen dat soort dingen ge regeld. Het land dat in het zoek licht wordt geplaatst wordt in dergelijke afleveringen meestal op een tamelijk vriendelijke wijze tegemoetgetreden en banken, grote industrieën en nationale luchtvaartmaatschappijen voelen zich meestal maar al te gevlijd wanneer de advertentieafdeling van zo'n gerenommeerd blad ze benadert. Er wordt dus ook in deze „sur vey" over Nederland niet al te veel met peper gestrooid of met gal gesprenkeld. Toch zijn het dertig zeer onderhoudende pagi na's. Het begint al met de grote vra gende kop boven het eerste arti kel „Too good to be true", te goed om waar te zyn? En dat.artikel begint dan aldus: „De makke met de Nederlanders is dat ze bijna te goed zijn om waar te wezen. Ze zijn ryk, maar ook weer niet vervelend ryk. Neder landers die er warmpjes bijzit ten smijten minder met geld dan, om maar eens wat te noemen, even rijke Duitsers; maar weinig wonen in veel te grote huizen, rijden in overdreven automobie len of dragen aggressief mooie kleren. Arme Nederlanders zyn altijd nog een stuk beter af dan hun lotgenoten elders in Europa, omdat een verbazingwekkend vrij gevige en alles-omvattende wel vaartstaat erop toeziet dat nie mand dood gaat van de honger, of zelfs maar er te hard tegen aan moet". Dat is een aardige introductie; niet zonder ironie. Helaas wordt vervolgens een oude klomp weer bijgeschuurd: „properheid komt meteen na godsvrucht. Zelfs Nederlandse honden, door opvallende tekens van de stoep verwezen, weten dat ze het in de goot moeten doen". Dit nu slaat in het geheel ner gens op. De kerken zyn leeg. De honden, met wie de Economist gesproken heeft, waren vast niet erg best in hun Engels en van de properheid is alleen nog maar sprake by de zaterdagse wasbeurt van het automobiel. In sommige onderdelen lijkt de Economist één of andere druk, maar zeker niet de laatste, van een sociologisch handboek over Nederland geraadpleegd te heb ben. Ik citeer: „het woord is „ver zuiling", ofwel de techniek om voor elke denkbare godsdienstige groepering een speciale clüb te vormen, waarmee men dan ge scheiden van elkaar nog lang en gelukkig kan leven. Door afzon derlijke politieke partyen, vakbon den, scholen, omroepverenigin gen, landbouwcoöperaties en wat al niet meer te hebben, één voor protestanten, één voor katholie ken, één voor ongelovigen en dik wijls voor heel andere belangen groepen ook npg, zijn ze erin ge slaagd om religieuze botsingen te vermijden in een samenleving die nog altijd diep godsdienstig is". En de Economist zegt dan ook nog eens tot besluit dat bij alle ver schuivingen, de verzuiling als systeem een blijvertje is. Een ach terhaalde beschrijving. Ergo niks op die plaats over NVV en NKV die federeerden, over het PvdA-electoraat dat de VARA verliet en naar de Tros liep en nog zo een paar dingen. Ja, eerlijk is eerlijk, in een stukje wat verderop, wordt wel van die federatie van NW en NKV ge sproken. Maar, ik blijf eigenwijs zelfs tegenover de eerbiedwaar dige Economist, hoe kun je ener zijds ontspannen over de verzui ling praten als je even later een illustratie van het tegendeel geeft. Dat kan maar één reden hebben: het valt niet op, al die keurige abonnees van het blad slaan zo'n survey rustig over. Het zal ze al lemaal een rotzorg zijn. Jammer hoor, want nu lezen ze ook niet die aardige regels over de Neder landse politiek: „een enquête aan het einde van verleden jaar gaf aan dat driekwart van het Ne derlandse kiezersvolk weinig of geen vertrouwen had in het hui dige door socialisten gedomineer de kabinet onder Joop den Uyl. Maar niemand dringt echter aan op zyn ontslag. De Nederlanders, zo schijnt het, zijn tevreden met de duivel die ze kennen". Han Mulder Een van de illustraties uit „Een camera vol stilte".

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 7