Spanje wil aansluiting bij de NAVO NAAST HET NIEUWS Zaterdag Jflk bij de slijter... MÈffk Wat doet Pa? Mercury, Communisten in Italië willen alleen meedoen Met terugwerkende kracht Bonn verscherpt de anti-terreurwetten de betrouwbare Torres in Argentinië vermoord HABITAT LIEP LEEG VRIJDAG 4 JUNI 1976 BONN (DPA) - In vereniging ge pleegde terreurmisdrijven zullen binnenkort in West-Duitsland strafbaar zijn met minimaal zes maanden en maximaal vijfjaar ge vangenisstraf. Leidende figuren van een terroristische groep hangt een straf van minimaal één en maximaal tien jaar boven het hoofd. Tot bovenstaande aanbevelingen aan de Bondsdag kwam gisteren de vaste kamercommissie voor justitie waarin behalve de regeringspar tijen ook leden van de Christen- Democratische oppositie zitting hebben. Het betreft hier een "stroomlij ning" maar ook verscherping van reeds bestaande wetten. De aanbe velingen van de commissie zullen hoogstwaarschijnlijk op 10 juni zonder amendering door de Bondsdag worden goedgekeurd. Zij behoeven niet de goedkeuring van de Bondsraad (Eerste Kamer). Bij ernstige verdenking van een terreurmisdrijf kunnen leden van "terroristische verenigingen", dat is de gebruikte term, ook zonder gevaar voor recidive of vlucht in hechtenis blyven tot de procesdag. Het briefverkeer tussen verdachten en verdedigers kan als het open baar ministerie zulks wenselijk acht worden gecontroleerd. De juridische commissie beveelt tevens aan om de wet zodanig te wijzigen dat verdedigers, tegen wie op grond van "plichtverzuim" een tuchtrechtelijke procedure loopt, van het proces tegen hun cliënten kunne/i worden uitgesloten. Voorgesteld is tenslotte de wets wijzigingen met terugwerkende kracht in te voeren zodat ze ook op reeds lopende processen toepas baar zijn. Aan de actie werd deelgenomen door vertegenwoordigers van de Arabische, Afrikaanse en Latijn- samerikaanse landen. Het is de eer ste keer dat politieke zaken de bo ventoon voerden op de tot dan toe vrij zakelijk verlopen conferentie. Aan de Habitat-conferentie in Van couver, die zich bezighoudt met fundamentele menselijke proble men als armoede en dakloosheid, nemen 134 landen deel. De Israëli sche minister Burg vertelde de ge delegeerden die in de vergaderzaal waren gebleven te hopen dat de conferentie niet het toneel wordt van "niet ter zake doende politieke geschillen die ze niet kan oplossen en die ten koste gaan van de feite lijke zaak". GROENE WANDELING DOOR LEIDEN Deze vindt u in het zomernummer van ONZE EIGEN TUIN met natuurlijk weer vele boeiende artikelen over alles in rond uw tuin, uw kamerplanten, uw kas, historische tuinen, tuinen in het buitenland, bloemen schikken, de jeugdru briek, enz., enz. ONZE EIGEN TUIN Een boeiende krant, een bloeiende krant, een goedkope krant! Voor f 7,50 per jaar krijgt u ieder seizoen, dus vier keer, een nummer boordevol informatie thuisgestuurd. Abonneer u nu! Antwoordnummer 16 Dedemsvaart Of telefonisch: 05230 2345. (Papakt PARADE de zachtere vieu. GEHEIM OVERLEG KERN- SCHOP VOOR DE ZWART-POEPERS WASHINGTON (Reuter) - Spanje heeft de wens geuit lid te worden van de Noordatlantische Verdragsorganisatie NA VO. Het heeft zijn Europese buren opgeroepen tot "een herwaardering van posities uit het verleden" en in ogen schouw te nemen welke bijdrage Spanje kan leveren aan de verdediging van West-Europa. President Valery Giscard d'Estaing van Frankrijk heeft woens dagmorgen zijn persoonlijke versie van de Franse driekleur op het Elysée laten hijsen om zijn persoonlijk stempel op het presi dentschap te zetten. De rood-wit-blauwe driekleur heeft op de witte middenbaan het Romeinse fasces-zinnebeeld - olmen - of berkenroeden die tot een bundel zijn samengebonden rondom een bijl. Giscards voorgangers De Gaulle en Pompidou hadden hun ei gen symbolen - het Lotharingse kruis en persoonlijke initialen -, maar zij hebben ze nooit van het presidentiële paleis laten wapperen. IN DE BADKAMER BEROOFD Zes gemaskerde en gewapende mannen hebben gisteren bij een overval op een privéwoning aan de Avenue Montaigne in Parijs juwelen ter waarde van zeven en een half miljoen frank buitge maakt. Het pronkstuk in de buit is een ring met diamant van 57 karaat die 7 miljoen frank waard is. De gedupeerde is een baro nes van zeventig jaar. Haar huisknecht werd door de inbrekers buiten gevecht gesteld en in de keuken opgesloten. In de bad kamer troffen de dieven de bewoonster aan en beroofden haar van een diamanten armband die zij om een enkel geschoven had. In de slaapkamer vonden zij de rest van hun buit plus 10.000 frank in baar geld. Zoek ruimte en rust op het wijde water. Een Mercury buitenboordmotor brengt U er rap. Zonder mankeren! Want Mercury is veilig en betrouw baar. Maak Uw keus bij de erkende Mercury Dealer. Die zit dichtbij. Van 4 lot 175 pk. OiH Koud eker^^ ^2^0^ Teletoon0l7T^^^ 0mUi9<-«lSÖ PARIJS (Reuter) - De Italiaanse communistenleider Enrico Berlin- guer heeft in een massabijeen komst van Franse communisten in Parijs gezegd, dat zijn partij niet méér wil dan een aandeel in de macht in Italië. "Naar onze mening is er geen an dere oplossing als wij de Italiaanse regering het politieke en morele ge zag willen geven en de fundamen tele overeenstemming, die onmis baar zijn om de zo ernstige en ris kante huidige situatie te overwin-, nen", aldus Berlinger tot tiendui zenden in de oude vleesmarkt in La Villette. Berlinguer deed geen voorspellin gen over de uitslag van de alge mene verkiezingen, die 20 juni worden gehouden. Hij zei nog maals dat zijn partij blijvend lid- Vorster praat met Kissinger WASHINGTON (UPI) - De Ameri kaanse minister van Buitenlandse Zaken Henry Kissinger zal deze maand in Europa een onderhoud hebben met de Zuidafrikaanse premier John Vorster, zo wordt van diplomatieke zijde in Washington Kissinger opperde de mogelijkheid van zo'n ontmoeting tijdens zijn re cente Afrikaanse reis. Hij ver klaarde toen dat Zuid-Afrika niet ongenegen was gebleken druk uit, I te oefenen op het blanke minder heidsbewind in Rhodesië om on derhandelingen te beginnen met de zwarte meerderheid. Kissinger zal morgen in New York een gesprek hebben met secretaris-generaal Kurt Waldheim van de Verenigde Naties. Dit is offi cieel bekendgemaakt door de Ver enigde Naties. maatschap van Italië van de NAVO en de Europese gemeenschap steunt. In zijn hele toespraak trok Berlin guer vergelijkingen tussen de vooruitzichten voor de communis ten in Italië en in Frankrijk, waar Georges Marchais hoopt door een bondgenootschap met de Franse socialisten de parlementsverkie zingen van 1978 te winnen. Volgens de Italiaanse communis tenleider is een ruk naar links niet alleen in Italië en Frankrijk realiteit maar ook in andere Europese kapi talistische landen en wordt de weg geëffend voor een dialoog tussen communisten, socialisten, sociaal-democraten, christenen en andere progressieve machten. Berlinguer beloofde vrijheid van meningsuiting, persvrijheid, gods dienstvrijheid en culturele vrijheid en vrijheid van vergadering, de monstratie en reizen, zowel bin nenslands als naar het buitenland. Volgens hem was Italië een ver schoppeling in Europa en een ele ment van onstabiliteit doordat de aan de macht zijnde Christen- Democraten niet bij machte waren de economische, sociale en poli tieke crisis van het land op te los- De gemeente Utrecht gaat aan 45 eigenaren van een hond een hondendrollenschep gratis ter beschikking stellen. Voorwaarde voor het verkrijgen van deze spadog, de handelsnaam van de hondedrollenschep, is de medewerking aan een test. De werk groep tegen de straatverontreiniging van de gemeente Utrecht wil aan de hand van de ervaringen van de 45 eigenaren beslissen of zij wel of niet het gebruik van de spadog zal gaan stimuleren. In Utrecht lopen op dit momenteen 8000 geregistreerde honden rond, maar het aantal "zwart-poepers" loopt ook in de duizen den. Met de spadog wordt het voor de eigenaar mogelijk de uitwerpselen van de hond in de goot te werken. De gemeente lijke werkgroep hoopt door deze actie het bewustzijn van de mensen ten aanzien van de hondenoverlast te vergroten. De spadogs zijn verkrijgbaar in stokmodel en pocketmodel. WERELDRECORD KNIPPEN Herenkapper Pino Amato in Pavia in Italië heeft het wereldre cord knippen op zijn naam gebracht. Hij heeft tussen zonda gochtend en woensdagavond onafgebroken schaar en kam ge hanteerd en in 83 uur tijd 200 klanten afgewerkt. Na het vorige record van de Britse kapper Derek Applegate Rees met drie uur te hebben verbeterd, stortte Amato in. Van zijn prestatie wordt hij alleen rijker dat zij wordt vermeld in het Britse handboek voor wereldrecords en dat hem de recette wordt uitgekeerd. Belangstellenden die Amato aan het werk wilden zien, moesten 500 lire betalen. GISCARD HEEFT Z'N SYMBOOL Jk# BUENOS AIRES (DPA) - De rege ring van Argentinië heeft giste ren bevestigd dat de twee dagen eerder uit Buenos Aires verdwe nen voormalige president van Bolivia, generaal Juan Jose Tor res, is vermoord. Eerder op de dag deden geruchten de ronde dat het lijk van Torres in de buurt van het ten westen van de hoofd stad gelegen dorpje San Andres geblinddoekt en met drie kogels in het hoofd was gevonden. In de bekendmaking sprak de rege ring haar "grote afschuw" uit over deze daad "die weer eens aantoont hoe groot de haat en de laagheid is van guerrilleros in binnen- en buitenland". Volgens de Argentijnse regering is de moord gepleegd door "krin gen die er belang bij hebben het land en zijn regering in diskrediet te brengen". Generaal Juan Jose Torres, een gematigd-linkse politicus, was van oktober 1970 tot augustus 1971 president van Bolivia. Bij de 186ste putsch in de geschiedenis van Bolivia moest hij na een be wind van slechts tien en een halve maand het veld ruimen voor de conservatieve kolonel Hugo Banzer, voormalig com mandant van de militaire acade mie en oud-militair attache in Washington, die nog steeds aan de macht is. De bloedige coup, die meer dan honderd doden eis te, betekende een ommezwaai van links naar rechts. Na de staatsgreep kreeg Torres enige tijd asiel in de pauselijke nuntiatuur in La Paz. De laatste jaren woonde hij met zijn gezin in Buenos Aires, waar hij als za kenman werkte. Wie de 56-jarige Torres hebben ontvoerd en vermoord staat niet vast, maar algemeen wordt aan genomen dat de moord op naam kan worden geschreven van rechtse extremisten. Hij was de derde prominente buitenlandse vluchteling die in Argentinië werd vermoord sinds de afzetting van president Maria Estela Pe- ron. De andere slachtoffers wa ren de Uruguyaanse politieke ballingen die de vorige maand werden ontvoerd. Men vond hun lijken later doorzeefd met kogels. De regering van Bolivia heeft naar aanleiding van de dood van Tor res nationale rouw afgekondigd en Argentinië verzocht het lijk van het voormalige staatshoofd naar zijn geboorteland terug te zenden. De oproep werd gedaan door de Spaanse minister van Buitenlandse Zaken Jose Maria de Areilza tijdens een lunch die door zijn Ameri kaanse collega Henry Kissinger werd aangeboden aan het Spaanse koningspaar dat een bezoek brengt aan de Verenigde Staten. Kissinger zei in zijn toespraak: "Wij menen dat Spanje zo spoedig mo gelijk lid moet worden van de NA VO." Hij bracht een dronk uit op "wat wij hopen een nieuwe gouden eeuw.voor Spanje zal zijn", een verwijzing naar het proces van de mocratisering dat onder Juan Car los op gang is gekomen. Minister Areilza erkende indirect dat een langdurige vijandigheid bij veel NAVO-landen heeft geheerst tegen het Spanje van generaal Franco en zei dat zijn land onder leiding van Juan Carlos ernaar streeft "een industriële democratie te worden. Wij wensen een demo cratie te bereiken die vrijheid waarborgt. Het is onze overtuiging dat daarin de grootste politieke mogelijkheid ligt voor de ontwik keling van een sociaal- verantwoordelijk economisch sys teem". Areilza beklemtoonde dat Spanje er verheugd over was op zinvolle wijze te kunnen samenwerken in het voltooien van het strategische mechanisme voor de verdediging van West-Europa. Volgens Areilza vormt Spanje een essentieel deel van Europa, eco nomisch, politiek, cultureel en stra tegisch. "Het kan niet krachtig ge noeg worden benadrukt", zei hij, "dat de politieke eenwording van Europa ons zeer sterk en direct aangaat. Evenzeer raken wij in steeds toenemende mate betrok ken bij de verdedigingsstrategie. De Spaanse middelen en onze poli tieke en geestelijke toewijding tot de Atlantische gemeenschap kan niet met succes in twijfel worden getrokken. Toch zijn er vandaag mensen in de gemeenschap die deze politieke realiteit ontkennen, die hun ogen sluiten voor wat zich in Spanje afspeelt, voor wat de re gering van de monarchie voor ogen staat en zij baseren hun vooroorde len op ouderwetse meningen." "Degenen die deze verandering ontkennen kunnen ook het belang van de militaire kracht van Spanje niet waarderen, zo meent Areilza. PARIJS - Zo zag een flatgebouw aan de Boulevard Sebastopol in Parijs er gisteren uit nadat een tijdbom een felle brand had veroorzaakt. Vier mensen vonden de dood als gevolg van de aanslag waarvoor nog door niemand de verantwoordelijkheid is opgeeist. LANDEN LONDEN (AP)-Twaalflanden die kennis en materiaal op het gebied van kernenergie exporteren zijn gisteren in Londen geheime be sprekingen begonnen over nieuwe en betere maatregelen tegen de spreiding van kernwapens. Het Britse ministerie van buiten landse zaken houdt alle informatie over de inhoud van de besprekin gen achter op aandrang van enkele deelnemende landen. Volgens functionarissen zou openbare dis cussie van de agendapunten som mige deelnemende landen in poli tieke moeilijkheden kunnen bren gen. De zeven landen, die de zoge naamde conferentie van nucleaire leveranciers (NSC) hebben opge richt, zijn de V.S., Engeland, Frankrijk, West-Duitsland, Japan, Canada en de Sowjet-Unie. De nieuwe NSC-leden zijn Zweden, West-Duitsland, Nederland, Italië en België of Tsjechoslowakijke. LONDEN - De vroegere leider van de Britse Conservatieven Edward Heath toast met lady Spencer Churchill bij de presentatie van het laatste deel van Sir Winstons verzamelde werken. Het eerste van de serie van 34 delen werd in 1973 uitgegeven. De werken omvatten 17.000 pagina's en de uirgave heeft meer dan een miljoen pond sterling gekost. VANCOUVER (Reuter) - Verte genwoordigers van Arabische lan den en van de derde wereld hebben gisteren demonstratief de verga derzaal van de Habitat-conferentie verlaten op het moment dat de ge delegeerde van Israël de conferen tie ging toespreken. Ongeveer de helft van de aanwezigen nam aan de demonstratie deel. De Israëlische spreker was minister van Binnen landse Zaken Josef Burg. WEEHAWKEN - Een felle brand teisterde de haven van Weehawken aan de Amerikaanse Hudson. Honderden meters loodsen langs de pieren gingen in vlammen op voordat massale brandweeroperaties het vuur tot staan brachten. Prins Majd Ibn Abdoel Aziz van Saoedi-Arabië vertelde verslagge vers over de demonstratieve actie: "Ze is het gevolg van de praktijken van Israël tegen de vestiging van Palestina, en tegen de dorpen en nederzettingen van de Palestij- nen". De Israëli's hebben de Pales- tijnen naar zijn mening in een on menselijke situatie gebracht door hen te verdrijven. De vertegen woordiger van Irak, Rasjeed Rifai, zei dat de actie bedoeld was als een protest tegen "Israël dat onze dor pen verwoest en onze huizen plat- brandt".

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 9