KABINET HOUDTNOGSTAND V: Hartstichting draagt bij aan hartluchtbrug Andriessen zegt Den Uyl op scherpe wijze de wacht aan Van Riel zorgt voor uitsmijter Aantal villabewoners krijgt tuin 'cadeau "Terreur niet met agressie te lijf daar blijft'n mens gezond bij! VRIJDAG 4 JUNI 1976 A Van der Stoel, Lubbers, Den Uyl en Duisenberg achter de regeringstafel. ANDRIESSEN (KVP) 'Geen kabinet' DEN HAAG - ARP- fractievoorzitter Aantjes zag niets in de motie van wan trouwen van zijn WD-collega Wiegel. "Om een kabinet tot aftreden te dwingen moet er wel een ka binet zijn. Of dit er is, moet blijken uit het regeren", zei Aantjes. Zijn conclusie: "Aangezien aan die fundamentele voor waarde in dit geval niet is voldaan, kan er ook geen aan leiding tot aftreden zijn." ADVERTENTIE Interessant werk in een klein team Hoogovens heeft dat werk .in ploegendienst voor mannen tot 45 jaar. Zoekt u een goedbetaalde baan met doorgroeimogelijkheden en uitstekende sociale voorzieningen? Bel dan 02510 - 94000 of schrijf (zonder postzegel) naar Hoogovens, Antwoordnummer 94000, IJmuiden. v HOOGOVENS IJMUIDEN DEN HAAG (SP) - De grootscheepse aanval van de WD op het kabinet-Den Uyl is mislukt. KVP en ARP willen (nog) niet van dit kabinet af, zo bleek vannacht in de Tweede Kamer tijdens het debat over de gang van zaken rond de Zuidafrikaanse order. De motie van afkeuring vn WD-fractieleider Hans Wiegel had dan ook geen schijn van kans. Maar toch zijn de onderlinge ver houdingen in het regeringskamp er niet beter op geworden. KVP- fractieleider Frans Andriessen zegde het kabinet-Den Uyl op niet mis te verstane wijze de wacht aan. Als de economische omstandighe den rooskleuriger geweest waren, had de KVP het kabinet zeker naar huis gestuurd. De politieke situatie is gespannen. Bij het minste of geringste kan het kabinet ontploffen. "Het wachten is op de druppel die de emmer doet overlopen", zo werd vannacht in politiek Den Haag gezegd. Scherpst Andriessens kritiek was de scherp ste sinds de start van het kabinet- Den Uyl in 1973. "De feiten rond het missen van de Zuidafrikaanse or der rechtvaardigen op zich het op zeggen van het vertrouwen in het kabinet", zei hij keihard. "Maar wij den. Dat 28 mei de vervaldatum willen nog de mogelijkheid openla- de order was. is dg Kamer niet Vergeefs Oppositieleider Wiegel van de WD slaagde er niet in het lont in het kruitvat te gooien. Zijn motie wantrouwen kreeg vannacht alleen de steun van CHU, DS'70, SGP, GPV, Boerenpartij en RKPN. Ook Bremen W^eUWD): Motie misluk, kabinet de rug toe. Wiegel "De beste dienst die het kabinet het land kan bewijzen is op te stappen. Een ander kabinet moet nu in staat gesteld Worden met schone handen de schade aan de werkgelegenheid, het bedrijfsleven en de reputatie van ons land te her stellen." Tevergeefs. De WD boekte wel een ahder suc cesje. Wiegel slaagde er in een deel van de KVP los te weken uit het regeringskamp: een negental KVP'ers stemde voor de WD- motie waarin de regering een veeg uit de pan kreeg, omdat zij de Tweede Kamer "een aantal voor de beoordeling van het kabinetsbeleid wezenlijke gegevens" had onthou- Onwillige gemeenten op zwarte lijst DEN HAAG (SP) - Minister Gruij- ters (Volkshuisvesting) werkt aan een zwarte lijst van gemeentes die niet mee willen werken bij het bouwen van premiehuurwoningen. De minister heeft deze lijst gisteren aangekondigd in de Tweede Ka mer'. Nog dit jaar zal hij een exem plaar ervan aan de Tweede Kamer overhandigen. Gruijters wilde gisteren nog geen aanwijzingen geven welke gemeen ten in aanmerking komen voor de zwarte lijst, omdat vaak wel bekend is in welke plaatsen deze bouw ach terblijft, maar niet of dat een gevolg is van onwil of overmacht. De minister is van plan daar achter te komen dóór ondermeer van zijn ministerie uit gesprekken te voeren met de woningbouwcoöperaties in de betrokken plaatsen. "Handel in drugs fors aanpakken DEN HAAG (SP) - Minister Vor- rink (Milieu en Volksgezondheid) en minister Van Agt (Justitie) me nen dat het steeds noodzakelijker wordt straf op te treden tegen de georganiseerde onwettige handel in drugs. De omvang van de handel kunnen de ministers niet schatten, zo heb ben zij de Eerste Kamer laten we ten, maar er zijn nu zo'n vijfduizend gebruikers in behandeling bij hulpverlenende instanties. het geschokte vertrouwen te herstellen. Het kabinet moet zijn werk nog afmaken. In het belang van de werkgelegenheid moet er bezuinigd worden, moeten de so ciale voorzieningen aangepast worden, moet de inflatie bestreden worden en moet het bedrijfsleven lastenverlichting krijgen." Terwijl het muisstil gedeeld. Ondanks de steun van een deel van de KVP-fractie haalde deze motie van Wiegel het niet DEN HAAG (ANP) - De Neder- heugd over de bereidheid van de landse Hartstichting heeft meege- Hartstichting de kosten voor bege- deeld te wk..em willen aan de zoge- leiding te dragen. "Wij kunnen al- Gehekeld naamde hartluchtbrug naar het leen maar met vreugde constateren Amerikaanse Texas Heart Institute dat de Hartstichting aan ons plan i Houston. Nederlandse Hartpa- De hele gang van zaken rond het ïerwiu net muisstn was in ae mis^°Pen van de Zuidafrikaanse Tweede Kamer, besloot Andnes- «üe in aanmerking komen, wil werken. Het i tiënten, die voor een open hartope- gebaar. Ik wil er graag met de hart- i zijn donderspeech met "Het kabinet heeft iets goed te maken). Het moet gewoon aanpakken - zoals goede ondernemers doen." De KVP wil het kabinet-Den Uyl nog een laatste kans geven, zo bleek duidelijk. kerncentrales werd door de meerderheid van de Tweede Ka mer gehekeld. De KVP'er Van Amelsvoort "Het optreden van de regering is een slag in de lucht en een klap op het hoofd van het be drijfsleven". Ook AR-fractieleider die door onvoldoende mogelijkhe-de heer Fievet. den in Nederland lang op de wacht- Prof. Meyler noemt het "vrijwel es- lijst moeten staan, kunnen daar sentieel" dat de patiritén door een door hartchirurg dr. Denton Cooley familielid worden begeleid. "Ik worden geholpen. De hartlucht- twijfel echter of de Hartstichting op Premter Den Uyl greep des, stro- *->*-^ehtte het kabinet halm met beide handen begrijp dat Andriessen het ver trouwen in het kabinet niet op- progressieven als confessionelen deed Den Uyl een klemmend be roep het kabinet de ruimte te geven om "zijn taak te voltooien, zich waar te maken." onzorgvuldigheid" Premier Den Uyl wees al deze ver wijten beslist van de hand. "Het. kabinet heeft niet uit kwade trouw brug is een initiatief S. Fievet, voorzitter landse hartpatiënten vereniging. de heer H. de lange duur die begeleiding kan de Neder- betalen. Vermoedelijk zullen toch wel andere bronnen moeten DEN HAAG (SP) - Mr. Harm va Riel is weg uit de Eerste Kamer. Nadat hij twintig jaar geleden se nator werd, schreef hij gisteren zijn ontslagbrief. Met Van Riel verdwijnt een bloemrijke en boeiende figuur uit de Neder landse politiek. Als reden geeft hij op dat het abortus-compromis tussen WD en PvdA hem te zwaar op de maag ligt. Bekend op het Binnenhof is echter dat hij al een paar jaar geleden te kennen gaf midden 1976 uit de politiek te gaan en dat zijn opvol ger als fractievoorzitter van de WD in de Senaat mevr. Haya van Someren net zo'n principieel tegenstander van abortus is als hij. Harm van Riel kreeg niet in het minst bekendheid door zijn uitla tingen, die niet alleen tegenstan ders maar ook vaak liberale col lega's in opperste verbazing brachten. Soms zelfs schokten. Tijdens een spreekbeurt in Am- sterdart gisteravond voegde hij daaraan een laatste hoofdstuk toe. "Na alle rampen en verdriet die wij in de laatste maanden te verdragen kregen op initiatief van het kabinet Den Uyl, las ik dezer dagen een schitterend be richt. Te verwachten valt dat de autoverkopen in 1976 oplopen tot een aantal van 500.000. De Neder landse werknemer laat zich zijn auto niet afpakken door dweep zieke socialisten, noch zich be perken in het gebruik. Hier lig gen prachtige kansen voor de WD", aldus Van Riel. Als afscheid had de Haagse senator nog een aardige voor zijn tweede-kamer collega's aan de 11* 1 weg, wellicht Eindexamen De Hartstichting wil de kosten be- den aangeboord, want ik zie die talen .van een begeleider of bege- luchtbrug nog wel een paar jaar du- de betreffende pa- zetrt" zo constateerde hii On zowel *aüUiei uu *waae iruuw ^re°s,eveS„ of onverantwoordelijk gehandeld". verzekerde hij. Er is niet terugge leidster tientfe), als men die kosten niet zelf loog. kan dragen. De ziekenfondsen en ziektekosten verzekeringsmaat- komen op gedane beloften aan het schappijen betalen alleen de kosterv bedrijfsleven." van de te opereren hartpatiënten Minister Lubbers: "Het feit dat bij (globaal 27.500 per patiënt). aldus de Utrechtse cardio- invoering van een referendum i Nederland is dringend nodig. Dat is nodig om ten bate van de in spraak en de volkswil een einde te maken aan de opperheer schappij van Kamerfracties". Milder In tegenstelling tot de KVP was de ARP veel milder voor het kabinet. "De AR heeft geen enkele behoefte i kabinetscrisis", verklaarde de bedrijven verwachtingen zijn gewekt, heeft voor het kabinet een grote rol gespeeld." Om herhaling te voorkomen wil de Tweede Kamer dat de regering haar voorwaarden voor verlening van export-kredietgaranties bekend maakt. Het bedrijfsleven weet dan die het initiatief Hiermee reageert de Hartstichting positief op een suggestie in die rich ting die onlangs door de heer Fievet en door cardioloog prof. dr. F. L. Meyler is gedaan. Prof. Meyler is voorzitter van een door de gezond heidsraad ingestelde werkgroep waar het aan toe is. Voor welke c moet begeleiden de anti-revolutionaire fractieleider ders het wel of niet op medewer- zien op door de ziekenfondsen ge- Wim Aantjes ondubbelzinnig. "Om ons land uit de economische moei lijkheden te helpen staat een ge weldige operatie voor de deur. Een kabinet waarin christen democraten en progressieven ver antwoordelijkheid dragen, is het meest aangewezen om die operatie te volbrengen. Het landsbelang is er zeker niet mee gediend die vuur proef voor het kabinet door middel van een crisis te blokkeren", zei de AR-leider. Ook PvdA-fractievoorzitter Ed van Thijn stak de hand uit naar de con fessionelen om gezamenlijk verder te gaan. "Laten we niet wrok", zei hij. king van de regering kan rekenen, stelde voorwaarden. De Hartstichting stelt verder een girorekening open voor giften voor de bekostiging van het meereizen Vervanging d<x>r naaste familieleden of andere begeleiders van de patiënten. Op basis van verklaringen van zowel dr. Cooley als Nederlandse hart- >r de misgelopen Zuidaf- order moeten Rijn- met Prof. Meyler zowel als de heer Fie vet toonden zich bijzonder ver- NIEUWEGEIN (ANP) - De bladen van de FNV hebben scherpe kritiek geuit op de manier, waarop een aantal vil labewoners in Nieuwegein de gemeenschap „AFPERST". Om de bouw van 230 wonin gen in de wijk "Zuilenstein" (ten noorden van het vroegere Jutphaas) niet in gevaar te brengen, hebben B. en W. van deze Utrechtse groeistad na melijk tien villabewoners, die tegenover de nieuwbouwwijk wonen, een lap grond aange boden voor het symbolische bedrag van éën gulden. Daar mee wil het college voorko men, dat de villabewoners be zwaarschriften gaan indienen tegen de woningbouw en dat daardoor het gemeentelijk bouwprogramma jarenlang zou worden vertraagd. De villabewoners, aldus de fe deratie van NVV en NKV. meenden dat er tegenover hun woningen, aan de overzijde van de straat, een stadspark behoorde te komen. Toen zij vernamen dat de gemeente het bewuste stuk grond wilde gebruiken voor met name so ciale woningbouw, dreigden zij zich daartegen te verzetten door het instellen van beroep sprocedures die veel tijd ver gen. Omdat B. en W. van Nieuwe gein hechten aan een snelle verwezenlijking van de bouwplannen, stelden zij daartoe min of meer gedwon gen, een compromis voor, waarmee de villabewoners akkoord gingen. Deze krijgen nu voor hun woningen een gratis tuin met een breedte van ongeveer drie meter. Vol gens een woordvoerder van de gemeente, die het verhaal desgevraagd bevestigde, zou de grond normaal zo'n hon derd gulden per vierkante me ter kosten. Schelde-Verolme en Bredero ver- specialisten stelt de Hartstichting vangende werkgelegenheidsmaat- dat meereizen van een familielid regelen van de regering krijgen, vond de Kamermeerderheid. Mi nister Lubbers beloofde dat er de bedrijven over gepraat zal den. Het voorstel van DS'70 or snel te beginnen met de bouw drie kerncentrales ging hem te ver. Het kabinet kreeg alleen lof toege zwaaid van progressieve zijde. "Het zou wel eens zo kunnen zijn dat het niet doorgaan van de order aan Zuid-Afrika het aanzien van het Nederlandse bedrijfsleven in de wereld heeft versterkt", zei Van Thijn (PvdA). PvdA, PPR, D'66, CPN en PSP waren blij dat de Ne derlandse steun aan het "racisti sche" Zuidafrikaanse apartheids- bewind niet doorging. Tot woede van VVD-fractieleider Wiegel wilde premier Den Uyl geen volledige opheldering geven over. wat zich allemaal rond de Zuidafri kaanse order binnen het kabinet heeft afgespeeld. "Dit is in strijd j met de geheimhouding, waartoe wij verplicht zijn", vond hij. NIJMEGEN (ANP) - Gijzelingen Een andere spreker, prof. en terreuracties gebeuren alleen in landen waar een bepaalde vorm van democratie aanwezig is. Dit is de mening van zowel prof. C. Des- sauer, hoogleraar in de criminolo gie aan de katholieke universiteit Nijmegen, als van prof. dr. S. de Batselier van de universiteit Leuven, twee vi op een gisteren universiteit gehouden congres over kDEN HAAG - Ongeveer 50 dienstplichtige Nederlandse mi litairen, die in West-Duitsland zijn gelegerd, hebben gisteren enige tijd zeven bivaktenten op het Binnenhof opgezet gehad. Ze wilden hiermee protesteren tegen de verlofregelingdie voor de 7000 in Duitsland gelegerde mili-\ tairen geldt. Aan de vaste ka- herexamen voor de kandidaten KERKRADE (ANP) - De kans is groot, dat 55 eindexamenkandida ten van de Heilige Geest MAVO te •Kerkrade opnieuw examen moeten doen in scheidkunde of natuur kunde. Hun examenwerk is name lijk spoorloos verdwenen sinds le raar J. Muytjens er verleden week mee naar Maastricht ging om deel te nemen aan een zogenaamde normbespreking voor leraren schei- en natuurkunde uit zuid- Limburg. Aanvankelijk werd aangenomen, dat de examenstukken door een andere leraar per abuis waren mee genomen. Daarom heeft de school enige dagen gewacht alvorens alarm te slaan. Aangezien het exa menwerk nog niet is teruggevon den, hebben het schoolbestuur en de directie de leerlingen en hun ou ders van het voorval op de hoogte gesteld. Ook is de politie ingescha keld, aangezien rekening wordt ge houden met diefstal. Onderwijs-inspecteur J. Gerlag zegt "Een bijzonder nare zaak. Wanneer het verdwenen examen werk nog wordt gevonden voor za terdag a.s. en ik duidelijk kan vast stellen, dat er niet mee geknoeid is, dan heeft dit geen gevolgen voor de betrokken kandidaten. Is dit niet zo, dan zullen zij opnieuw examen moeten doen. Hoogstwaarschijn lijk op 16 juni." terreur. ADVERTENTIE Vindt u die heilzame werkina van Sonnema Berenbu ook zo'n goed excuus? Mulder, hoogleraar strafrecht aan de katholieke universiteit, zou graag uitbreiding zien van de be schikbare machtsmiddelen om de terreur te voorkomen. Ook pleitte hij voor strenge straffen als vergel ding voor terrorisme. Prof. mr. W. Nagel, emeritus inleiders hoogleraar aan de Leidse universi- de Nijmeegse teit, vond echter dat de straffen in de zaak tegen de bezetters van de woning van de Indonesische am bassadeur in Wassenaar de latere ontwikkelingen rond de Zuidmo- lukkers juist naar een hoogtepunt hebben kunnen drijven. Hij toonde zich voorstander van het naar voren schuiven van de politieke aspecten van een misdrijf. "Een congresdeelnemer bracht tij dens de discussie naar voren dat het ministerie van Justitie (in dit geval minister Van Agt) met zijn optreden in de Bloemenhovekli- niek veel agressie heeft opgewekt. Deze deelnemer merkte op dat tij dens het congres was gebleken dat agressie weer agressie opwekt, zo dat als de Bloemenhóve-zaak zou escaleren, het ministerie agressie van groepen gaat bestrijden, die het ministerie zelf heeft opgeroepen. reikten zij kaarsen uit De Duitsland-gangers hebben 65 verlofdagen tegen 100 voor de in Nederland gelegerde dienst plichtigen. Onlangs heeft staats secretaris Van Lent toegezegd dat de militairen in Duitsland hun verlofreis naar Nederland niet meer hoeven te maken in hun verloftijd, maar dan blijft het verschil in verlofdagen, aldus de militairen, nog altijd 22 dagen. taart CNV-VWUWeU achter Van Agt UTRECHT (ANP) - De bond van het CNV heeft minister Van Agt van Justitie gisteren een telegram gestuurd om sympathie te betuigen met het standpunt dat de minister inneemt in de abortus kwestie. "Wy wensen u Gods kracht en wijsheid toe bij uw verdere besluit^ vorming", aldus het telegram. ADVERTENTIE

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 7