Omleiding Hoogmade: dan geen rijksweg 11 "Opeens haalde de burgemeester zijn pistool te voorschijn" Leidse Werkgroep Milieubeheer Openlucht popconcert in Leiden Bezwaren besteding geld evenementenpot Subsidiëring van trainingscentrum ontmoet bezwaren PAGINA 4 STREEK VRIJDAG 4 JUNI 1976 LEIDEN/HOOGMADE - Er mag alleen een omleidingsweg bij Hoogmade komen, wanneer besloten wordt om af te zien van de aanleg van de Rijks weg 11 tussen Leiden en Alphen aan den Rijn. Dat standpunt heeft de Leidse Werkgroep Milieubeheer aan de Rijksuniversiteit ter kennis ge bracht van Provinciale Waterstaat. Bij de aanleg van de route moet volgens de werkgroep de gaafheid van het landschap zoveel mogelijk gehandhaafd blijven. Daarbij gaat de voorkeur uit naar een 20 kort mogelijke route met een lange maximumsnelheid. Zo zal er een brug moeten komen haaks over de Does, terwijl de Kerkstraat en omgeving ingericht zal kunnen worden als woonerf. Omdat de omleidingsweg op z'n vroegst in het begin van de jaren tachtig gerealiseerd zal kunnen worden vindt de Leidse werkgroep dat op korte termijn een begin moet worden gemaakt met een aantaj voorzieningen om de kwetsbare verkeersdeelnemers (voetgangers, fietsers, bromfietsers) beter te be schermen. De suggesties die ge daan worden zijn: de aanleg van een trottoir over de héle lengte aan een zijde van de Kerkstraat in Hoogmade, zonder dat het karakter van de straat wordt aangepast; het maken van eep alternatieve fietsroute door het dorp door aan het eind van de Alcmaerlaan een (brom)fietspad naar de Kerkstraat aan te leggen met in de Kerkstraat een door stoplichten beveiligde oversteekmogelijkheid voor (brom)fietsers; de aanleg van een fietspad in combinatie met een doodlopende landbouwinsluitingsweg langs de Does door de Voorofschepolder en de Doespolder naar de Ruige Kade; de plaatsing van stoplichten op de kruising bij de Doesbrug. De resultaten van deze "interim voorzieningen" zullen volgens de maatregelen werkgroep bepalend moeten zijn of de omleidingsweg bij Hoogmade moet worden aange legd of niet. Men acht het niet uit gesloten dat deze maatregelen vol doende zullen blijken te zijn, omdat beperkende maatregelen het ver keer naar de Hoge Rijndijk zal doen uitwijken. Vooral na het gereed-' komen van de Albert Schweitzer- brug in Alphen aan den Rijn. Verder wordt in de reactie op een nota over de omleidingsweg bij Hoogmade van Waterstaat gezegd, dat er gepoogd moet worden een busverbinding tot stand te brengen tussen Leiden en Alphen via Hoogmade en Woubrugge met een frequentie van tenminste tweemaal per uur. Kritiek heeft de Werkgroep Milieubeheer op de door Provin ciale Waterstaat voorgestelde al ternatieven. Ze komen er volgens de werkgroep allemaal op neer dat de route Alp hen, Woubrugge, Hoogmade, Lei derdorp, Leiden voor automobilis ten aantrekkelijker - en vooral snel ler - wordt gemaakt. Provinciale Waterstaat wordt verweten zich zonder meer neer te leggen bij een voortgaande scheiding van wonen en werken. In de ogen van de Leidse werkgroep zijn de proble men die in Hoogmade werkelijk opgelost moeten worden: de ver keersonveiligheid en de aantasting van het woon- en leefmilieu, die veroorzaakt wordt door de duizen den auto's die dagelijks door de dorpskern rijden. Twijfel wordt geuit of Hoogmade na de aanleg van de omleidingsweg wel veiliger wordt. Men wijst erop, dat de meeste ongevallen buiten de spits zijn gebeurd in de afgelopen jaren en dat door de weg twee nieuwe kruispunten worden gecreëerd. Verder signaleert men het gevaar dat dreigt wanneer landbouwver- keer gebruik maakt van een weg met een ontwerpsnelheid van 80 ki lometer per uur. "In de nota", zo zegt de Werkgroep Milieubeheer, "wordt weinig aan dacht geschonken aan de gevolgen, die de weg heeft voor agrarische bedrijven. Naast het directe grond- verlies voor de weg en bermen ont staan er een paar minder bruikbare hoeken. Wij achten het gevaar ze ker niet denkbeeldig, dat dit op den duur zal leiden tot het volbouwen van de gronden tussen de Does en de omleidingsweg. Dat zou een verdere aanslag op het polderge bied betekenen". LEIDEN - Op eerste pinksterdag zal in "De Burcht" in Leiden het popfestival "Pink Ster Es Uit" worden gehouden. Het evenement is bedoeld als een "openlucht pop concert", maar zal, indien de weer somstandigheden daartoe aanlei ding geven, worden voortgezet in de grote zaal van "De Burcht". Be halve de drive-in disco "Radio Lei den" zullen de volgende groepen en artiesten aan dit popgebeuren deelnemen: de Leidse groep "Boo- lus", die tegenwoordig bestaat uit Chris Coenen, Peter Wassenaar, Ard Bausch en Fer Berger; Massa- da, een Amsterdamse groep, die veel succes oogstte in "Paradiso" in Amsterdam, Allan Steward, Billy and The Bulldozers, Tenderfeet, Gallah en Hans Willemse. Het pop concert begint om twee uur en duurt tot tien uur. De kaarten kos ten vijf gulden en de voorverkoop hiervan is al begonnen bij het VW-kantoor in Leiden (Statio nsplein) en in „De Grote Burcht". Voor belangstellende popliefheb bers is de volgende tijdsindeling van belang: Alan Steward treedt op tussen half drie en kwart over drie; Tenderfeet tussen half vier en kwart over vier; Gallah tussen half vijf en kwart over vijf; Billy and The Bulldozers tussen half zes en half zeven; Hans Willemse tussen kwart voor zeven en half acht; Massada tussen half acht en kwart voor ne gen en tenslotte Boolus tussen kwart voor negen en tien uur. Tus sen de verschillende optredens is er de drive-in disco "Radio Leiden". LEIDEN - De gemeenteraadsleden Van Oosten (PPR/D'66) en Höppe- ner (PvdA) hebben grote bezwaren tegen de manier, waarop de gelden uit de evenementenpot van de Groenoordhal worden uitgegeven. Gisteravond kwam in de commis sie cultuur een toelichting aan de orde van wethouder Van Aken (Economische Zaken) op een ge- mt ïntelijke garantstelling voor eventuele tekorten van het binnen kort in de hal te houden promena deconcert. Deze garantstelling is door de commissie van de wethou der zelf goedgekeurd, maar is niet in de commissie cultuur aan de orde geweest, hetgeen in de ogen van de beide raadsleden wel had moeten gebeuren. Van Groenoordhal "In deze commissie en bij de Cultu rele Raad wordt een subsidiërings- beleid bepaald voor culturele even ementen en het is dan wel de bedoe ling dat wy ook alle verzoeken tot financiële steun in behandeling krijgen. Anders kunnen er beslis singen worden genomen, die ons beleid doorkruisen", aldus het standpunt van de beide raadsleden. Van Aken zei daarop dat de pot er puur was om evenementen die mis schien nu nog niet helemaal zonder steun kunnen draaien maar dat in de toekomst wel kunnen. Daarom is het in het belang van de halex ploitatie om een garantstelling te geven. We hebben dat al een paar keer gedaan, maar het is nog nooit nodig geweest om uit te keren. Een beslissing hierover is echter wel degelijk een economische aangele genheid", aldus Van Aken, hetgeen bij Van Oosten de opmerking ont lokte dat het economische belang van de stad kennelijk boven het culturele belang gaat. De raadsle den Schoute (VVD) en De Geus (CDA) waren het slechts gedeelte lijk met deze gedachtengang eens, maar stelden zich wel achter het standpunt, dat de gemeenteraad geadviseerd moet worden deze evenementenpot los te koppelen van de Groenoordhal en er een al gemene subsidiepot van te maken. LEIDEN - "De Ruisvoorn" viste de eerste wedstrijd van het seizoen in het Aarkanaal. De vangst was ma tig. De uitslag luidde: 1. J. Nieu- wenburg 2390 gr (30 st), 2. A. C. v. d. Meer 2030 (26), 3. Th. J. Voskuil 1990 (16). 4. G. Voskuil 1360 (18). 5. G. Dubbeldeman 1390 (14), 6. D. v. Ginkel 1690 (11). 7. A. v. Dijk 1330 (11). 8. G. v. d. Berg 1220 (9), 9. W. Weenink 750 (11). 10. A. J. v. Donsel 730 (10). LD-correspondent Van der Blom stopt na 41 jaar VOORHOUT - Terwijl zijn vrouw met een tevreden glimlach om de lippen twee-recht-twee-averecht voor een van de kleinkinderen een donkerblauw truitje aan het breien is, staart Jacob van de Blom, de handen ineen gevou wen, voor zich uit. Vanuit zijn huisje langs de rustige Rijnsburgerweg blikt hij wat somber het wijdse polderland in en zegt dan na een diepe zucht: "Ja, het zit er op. Morgenavond ga ik nog even kijken bij de ingebruikname van het nieuwe kerkorgel maar dat is dan ook het laatste karwei dat ik doe. Ik besef dat het wat onverwacht komt. Misschien had ik in het dorp moeten aankondigen dat ik er mee zou stoppen maar ik ben nu een maal geen mens om afscheid te ne men. Net zo goed als ik opzie tegen een jubileum vieren .Als het effe kan probeer ik er onderuit te komen. Vo rig jo.ar bijvoorbeeld was ik oafi- cieel veertig jaar als correspondent aan het Leidsch Dagblad verbon den. Maar toen bekenden mij daa r over aanhielden zei ik dat ze het mis haddendat ze er een jaar naast za ten. Zo heb ik de boot kunnen af houden". Voor Leidsch correspondent Jacob van de Blom zit zijn 41-jarige trouwe "missie" in Voorhout er nu definitief op en plakt hij er geen nieuw jaar meer aan vast. "Ik zeg niet dat ik het nieuws niet meer kan volgen", zegt hij, "maar ik ben nu 68 jaar. Dan wordt het tijd om op te stappen. Bovendien betrap ik er mezelf de laatste tijd op dat ik weieens meer zin heb om 's avonds thuis te blij ven dan voor de krant op stap te gaan. Dat gevoel heb ik in al die jaren nog niet gehad". Persmuskiet Voorhout heeft Van de Blom leren kennen als een uiterst bescheiden en actieve "persmuskiet", die in het belang van de rust in het dorp soms niet hoorde wat zijn oren opvingen maar die aan de andere kant zich ook kritisch in zaken kon verdie pen, daarbij nooit de mens uit het oog verliezend. Hij zegt "Ik ben nooit voorstander geweest van bikkelharde interviews waarin ie mand het vuur na aan de schenen wordt gelegd. Geef mij maar een gouden echtpaar, dat zijn de mooiste interviews. Ik herinner mij bijvoorbeeld dat ik een 50-jarig echtpaar moest interviewen waar van de bruid blind was. Ontwape nend zoals die over het leven vertel len. Dan rolt zo'n verhaal er uit zon der dat je veel vragen hoeft te stel len. Bij de meeste bruidsparen waar ik op bezoek ben geweest hoefde ik alleen maar te beginnen met "Hoe zijn jullie aan elkaar ge komen?", en dan bleef ik aan één stuk door schrijven, zonder nog zelf iets te zeggen. Toch heeft de voormalige bloe mistknecht Van de Blom, die zich via zeven jaar lagere school en een paar avondcursussen uiteindelijk wist op te werken tot bloembollen controleur, tussen neus en lippen door met zijn geschrijf nog aardig wat stormpjes in zijn dorp veroor zaakt. Zo schreef hij eens argeloos aan het einde van zijn raadsverslag dat Voorhout het bij de geboorte van prinses Beatrix niet nodig, had gevonden de driekleur in hiep- hiep-hoera-stemming aan de voor gevel van het gemeentehuis te laten wapperen. Dat kwam met grote koppen in de landelijke pers. Bleek naderhand dat de burgemeester van Voorhout niet officieel op de hoogte was gesteld van de geboorte van de prinses en dus "terecht" niet had gevlagd. Van de Blom heeft het geweten. De burgemeester was woest en schold hem een dag later midden op straat de huid vol. Dagbladcorrespondent Van de Blom heeft het altijd goed met col lega's kunnen vinden, mits ze ten eigen bate het Voorhoutse grond gebied binnendrongen. Daar heeft hij nooit van gehouden. Dat was bijvoorbeeld het geval in de pe riode dat burgemeester De Graaf in het bollendorp voor vuurwerk zorgde en die later ook vanwege zijn wanbeleid uit zijn functie werd ontheven. Als plaatselijk corres pondent was in deze kwestie voor Van de Blom nauwelijks eer te be halen. De schrijvende collega's van de grote dagbladen maaiden hem toen professioneel het gras voor de voeten weg. Hoofdrol Toch hebben ze toen een prachtig verhaal over de burgemeester ge mist, waarin Van de Blom een hoofdrol speelde en waarover hij nooit een regel heeft durven publi ceren. Eens, diep in de nacht, meende Van de Blom wat vreemde geluiden te horen aan de achter zijde van het bankgebouw. Toen hij poolshoogte ging nemen trof hij daar burgemeester De Graaf, die zei op zoek te zijn naar het hondje van zijn vrouw. In het gesprek dat zich achter het bankgebouw ontlwik- kelde vroeg de burgemeester aan de correspondent wat hij vond van de gespannen situatie in het dorp. Van de Blom gaf zijn visie en vroeg op zijn beurt aan de burgemeester of deze niet bang was dat vanuit de bevolking tegen hem harde actie ondernomen zou worden. Immers, een paar dagen daarvoor had Van de Blom zelf gehoord hoe een paar jongelui de burgemeester hadden toegeroepen hem "in de Leidse- vaart te zullen sodemieteren". Van de Blom: "Tot mijn stomme verbazing haalde de burgemeester uit zijn broekzak een revolver te voorschijn en zei dat hij niemand vreesde. Ik schrok me wild, een burgemeester met een revolver. De andere dag heb ik de politie ge waarschuwd omdat ik bang was dat de burgemeester door de spanning waarin hij leefde, gekke dingen zou uithalen. Ze hebben zijn revolver toen in beslag genomen omdat hij niet in het bezit bleek te zijn van een vergunning". Zomaar wat herinneringen van Ja cob van de Blom, die zegt zonder de medewerking van zijn lieve vrouw het nooit zolang te hebben volge houden. "Ze heeft nooit geklaagd dat ik weer zonodig naar een verga dering moest, al waren het er tien in een week. Ze heeft het steeds leuk voor mij gevonden omdat ik op deze manier op de hoogte ben ge bleven van wat zich in de wereld afspeelt. Aan haar heb ik veel te danken", zegt hij, terwijl zijn vrouw twee-recht-twee-averecht de laat ste hand legt aan een mouw van het kindertruitje. Objectief En hoe vindt de 68-jarige zelf dat hij het er in die 41 jaar heeft afge bracht? Van de Blom: "Ik wil me zelf geen schouderklopje geven maar in Voorhout zal men niet kunnen ontkennen dat ik in mijn berichtgeving altijd objectief ben geweest. Ook in een overwegend katholieke raad, terwijl ik zelf CHU-man ben. Als de KVP (nu de CCP) de aandacht verdiende dan kreeg ze die ook van mij. Dat het desondanks regelmatig voorkwam dat ik door KVP raadsleden op straat staande werd gehouden om dat ze vonden dat ze er in mijn stuk jes te karig vanaf waren gekomen, was eigenlijk vrij normaal. Die raadsleden vertelde ik dan altijd dat een mens weliswaar veel kan zeggen maar dat wat gezegd wordt niet altijd interessant hoeft te zijn". LEIDEN - Het gemeenteraadslid Frits van Oosten (PPR/D'66) heeft grote bezwaren tegen de subsidië ring van het Trainingscentrum voor Vrijwillige Hulpverlening. Dit centrum heeft onder voorbehoud reeds door de commissie maat schappelijke aangelegenheden een Commissie gaat akkoord met verbouwing; GSD LEIDEN - De raadscommissie voor Sociale Zaken, Maatschppe- lijke Aangelegenheden, Volksge zondheid en Cultuur is gisteravond akkoord gegaan met een college voorstel om een krediet van f183.000 beschikbaar te stellen voor een verbouwing van het pand van de Gemeentelijke Sociale Dienst. Het geld zal worden ge bruikt voor een verbetering van de wachtkamer van dé dienst en voor een vergroting van de werkruimte voor de ambtenaren. De commissie ging ook akkoord met de verbou wingsplannen van de GGD. In dit gebouw wordt de linkervleugel op de begane grond verbouwd en ver deeld in twee eenheden. Met de rea lisering van dit plan, dat noodzake lijk is om het takenpakket bevredi gend te kunnen uitvoeren, is een bedrag van f 126.000 gemoeid. H. Hartschool wil speel- gelegenheid LEIDEN - De Heilig Hartschool aan de Lusthoflaan in Leiden- Noord overweegt eind van deze maand het Stadhuisplein tijdelijk in te richten als speelgelegenheid. Op die manier wil de school de Leidse bevolking en het gemeente bestuur wijzen op de toezegging die al geruime tijd geleden werd ge daan om een deel van het voorma lige Herensingel-complex in te richten als speelgelegenheid voor de jeugd. Ondanks die toezeggin gen is er volgens de school nog' steeds niets gebeurd. Men hoopt via deze actie de totstandkoming 1 te bevorderen. bedrag van f 4800 toegezegd gekre gen; een bedrag dat echter te laag blijkt te zijn, omdat het centrum per 1 augustus zijn behuizing in het pand van de Welzijnsraad moet ver laten en dan zelf voor huisvesting moet gaan zorgen. Van Oosten stelde gisteravond tij dens de vergadering van de com missie de indruk te hebben dat het centrum niet direct in bestaande behoeftes voorziet. Het trainings centrum leidt vrijwilligers op om te worden ingezet, om taken die bij de professionele hulpverleners blij ven liggen, uit te voeren. Van Oos ten toonde zich er echter niet van overtuigd dat aan het werk van het centrum dermate hoge prioriteit moet worden gegeven, dat nu nog eens meer geld beschikbaar moet worden gesteld. Hoe hoog het extra bedrag moet zijn, staat nog niet vast. Vermoede lijk is er een bedrag van vijfduizend gulden mee gemoeid. Tijdens de vergadering van 25 juni moet over het definitieve subsidiebedrag worden beslist. Verbouwing en renovatie bij 'Endegeest' LEIDEN - De postduivenvereni ging De Blauwkras hield een wed vlucht met 246 oude duiven vanuit Corbeil. Uitslag: 1. B. Diersman; 2. G. v. d. Tang; 3, 4, 9 J. Gijsman; 5 I. Vinkestein; 6. W. v. d. Wetering; 7. A. Ouwerkerk; 8. S. Springer; 10. A. Houweling. LEIDEN - De raadscommissie voor gezondheidszorg is gistera vond akkoord gegaan met een voorstel van B. en W. om kredieten van anderhalf miljoen en zeven ton beschikbaar te stellen voor verbouwings- en renovatiewerk zaamheden bjj het psychiatrisch ziekenhuis Endegeest. De paviljoens Dames E en F wor den geheel gerenoveerd, terwijl het paviljoen Heren F voor zeven ton verbouwd en uitgebreid zal wor den. Het complex van Endegeest dateert uit de vorige eeuw en vol doet te weinig aan de eisen die de moderne psychiatrie stelt. Op basis van een beleidsplan, zullen ook in de toekomst voor de andere afde lingen van de inrichting verbouwings- en renovatieplannen worden opgesteld. Avondvierdaagse begint 14 juni LEIDEN - Van 14 tot en met 17 juni wordt in Leiden voor de negen tiende maal de Avondvierdaagse gehouden. Aan deze wandeltocht kan zowel door individuelen als door burger-, bedrijfs-, school-, speeltuin- en sportvereniging wor den deelgenomen. Er kan 10 of 15 kilometer gelopen worden. De start is elke avond tussen 6 en 7 uur in de kantine van de voetbalvereniging VTL aan de Voorscheterweg naast zwembad De Vliet Zij die de wan delingen alle vier volbrengen krij gen de bronzen medaille.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 4