Eis van 12 jaar voor wraakmoord van Leidse Turk IJSHAL WEER IN OPSPRAAK Open Trekvliet geeft bouwplan charme Gezien bij Afrekening" in Joubertstraat Eerste reacties van raad positief wereldklasse parket: 46,75 zelf zien bij VRIJDAG 4 JUNI 1976 LEIDEN/DEN HAAG - Volgens de roddelpraat in een Leids Turkencafé was Memis Tank (35) al geruime tijd ten dode opgeschreven. Bloedwraak zou zijn lot bezegelen en, alsof dat nog niet genoeg was, hing hem ook nog een "eerwraak" boven het hoofd omdat hij zich had vergrepen aan een getrouwde jonge Turkse vrouw. Maar Memis leek het noodlot te tarten met zijn brutale opmerkingen. Zo noemde hij de vader van de betreffende vrouw soms spottend "schoonpapa". Op zaterdagavond 2 februari maakte hij weer zo'n insinuerende opmerking tijdens een bijeenkomst van landgenoten in een kamer aan de Leidse Joubertstraat. De straf was snel en dodelijk. Ha- san T., een 20-jarige broer van de onteerde vrouw, trok een reu sachtig pistool en schoot Memis van korte afstand twee kogels in de borst Toen Memis van zijn stoel viel, trad Hasan naderbij, boog zich over zyn slachtoffer heen en schoot hem van enige centimeters afstand nog eens twee kogels in zijn hoofd. Voorbedachte rade De officier van Justitie bü de Haagse rechtbank mr. J. Th. de Wit eist twaalf jaar gevangenis straf met aftrek tegen de jeug dige wreker, voor wat hij noemt "een glasharde moord". De offi cier acht voorbedachte rade be wezen op grond van een veelheid van factoren, waarvan Hasans bekentenis tegenover de Leidse politie niet de minste is. Aanvankelijk had Hasan T. alles ontkend. Wellicht rekende hij op de zwijgzaamheid van de Turkse getuigen. Maar de Leidse re cherche wist tijdens uitgebreide verhoren alle tongen los te ma ken. Toen ging ook Hasan door de knieen en bekende hij het slachtoffer te hebben geliqui deerd volgens een maanden oud plan. Behalve dat hij de eer van zijn zus ter wilde wreken had hij nóg een motief. Hij verklaarde tot de moord te zijn aangezet door zijn landgenoot Saban B., die na mens zijn eigen familie nog een bloedwraak met Memis Tank te vereffenen had, omdat in de af gelopen vijftien jaar in Turkije twee bloedverwanten van Sa- bans vrouw waren vermoord door familieleden van Memis Tank Pressie De jonge wreker zegt voor de rechtbank dat hij door Saban B. onder hevige pressie is gezet om deze bloedwraak uit te voeren. Eind vorig jaar zou Saban hem het geladen pistool en driedui zend gulden hebben gegeven. Toen Hasan de wraakneming maar bleef uitstellen, zou Saban hem zelfs met de dood hebben bedreigd. Saban staat voor deze beweerde uitlokking niet terecht omdat er behalve Hasans verhaal geen spoor van bewijs tegen hem is. En hij ontkent iets te maken te hebben gehad met de wraakac tie, die overigens wel in zijn huis en in zijn aanwezigheid is uitge voerd. De jonge wreker zelf bestrijdt met hulp van zijn advocaat mr. L. D. H. Hamer dat hij met voorbe dachte rade heeft geschoten. We liswaar geeft hij toe het plan te hebben gehad om Memis op te ruimen, "maar een moord pleeg je natuurlijk niet in bijzijn van negen getuigen", zo laat hij via zijn tolk aan de rechtbank weten. Spontaan De verdachte en zijn advocaat hou den het op doodslag, gepleegd in een spontane uitbarsting van woede, omdat Memis Tank voor de zoveelste keer en in bijzijn van iedereen zinspeelde op het feit dat hij Hasans zuster had misbruikt. Mr. Hamer bepleit vrijspraak van moord. Voor doodslag vraagt hij een aanzienlijk lichter vonnis dan de geëiste twaalf jaar, mede met het oog op verdachtes jeugd en in verband met de zware druk die door zijn omgeving op hem was uitgeoefend. Volgens primitief Turks gebruik rust de plicht tot wraak op elk lid van een beledigde familie. Plei ter acht deze druk zo groot, dat verdachte welhaast tot zijn daad gedwongen is geweest. Anders dan de psychiater meent mr. Hamer daarom dat een eventueel bewezen moord slechts in sterk verminderde mate aan Hasan kan worden toegerekend. Ha sans laatste woord: "U kunt me beter laten ophangen dan twaalf jaar geven". Vonnis 17 juni. LEIDEN - Groot feest giste ravond op de speelplaats van de Marnix van St. Aldegonde- school en de kleuterschool de Goudsbloem aan de Maresin- gel. Tal van ouders en leer krachten waren daar samen geschoold om de opening bij te wonen van de geheel ver nieuwde speelplaats. Maan denlang werkten ouders en leerkrachten zich in het zweet om de oude, jarenlang ver waarloosde speelplaats op te knappen. Er kwam een nieuwe schutting, een nieuwe zandbak, een nieuwe betege ling en een nieuw fietsrek en bovendien werd de toegang tot de speelplaats aantrekke lijker gemaakt. Kortom: de speelplaats onderging een ware gedaanteverwisseling. Gisteravond was het zover dat de trots van ouders, leerkrach ten en ongetwijfeld ook de kinderen geopend kon wor den. Dat ging gepaard met het nuttigen van een drankje en een hapje. Een hapje, dat ei genlijk meer een hap bleek te zijn, getuige ook deze foto. Het vertrouwde bakstenen ge bouwtje achter dit rustieke brugge tje over de Witte Singel zal plaats maken voor een nieuw gebouw met collegezalen en andere centrale voorzieningen zoals een koffiezaal. Subsidie UVY voor Tafeltje- dekje LEIDEN - De Stichting Unie van Vrouwelijke Vrijwilligers krijgt wellicht een gemeentelijke subsi die, groot ruim f21.000, als tege moetkoming in de kosten van het verstrekken van warme maaltijden in het kader van tafeltje-dekje. De raadscommissie van maatschappe lijke aangelegenheden en volksge zondheid, is met een B en W-voorstel in deze richting ak koord gegaan. De subsidie moet nog door de commissie Interne Or ganisatie en Beheer worden goed gekeurd. LEIDEN - Over de ijshal aan de Vondellaan is het laatste woord nog niet gesproken. Gisteravond kwam in de commissie voor ruimtelijke ordening de uitbreiding van de naastgelegen LIAM-garage ter sprake. Voor deze uitbreiding is, sinds de ijshal ernaast gebouwd wordt, een zogenaamd voorberei- dingsbesluit nodig. Dat wil zeggen dat het bestemmingsplan veran derd zal worden, en in afwachting van die verandering de nieuwe be palingen al gelden. Het is echter mogelijk tegen deze nieuwe bepa lingen bezwaar aan te tekenen. Gis teravond wond Houtman (SGP/GPV) zich er erg over op dat de uitbreiding van de LIAM- garage, een zaak die al heel lang speelt, nu ineens in gevaar kan ko men, via dat plotseling vereiste voorbereidingsbesluit. Hij achtte het niet denkbeeldig dat tegen standers van de ijshal de gemeente de hak zouden willen zetten door bezwaar aan te tekenen tegen de uitbreiding van de garage. Dat be tekent dat de gemeente niet meer kan voldoen aan de afspraken die zij al lang geleden met de LIAM maakte, en de LIAM de dupe wordt van het "gegoochel" rond de ijshal. Eerste 'meester' LEIDEN - De heer J. Smedema uit Gennep heeft als eerste cursist van de Leidse Onderwijsinstellingen de meestertitel behaald aan de juridis che faculteit van de Leidse univer siteit. Mr. Smedema begon zijn rechtenstudie b(j de LOI in 1972. Hij koos deze zg. extraneusoplei ding omdat hy zyn makelaarsprak- tyk niet met een dagstudie kon Wethouder Waal achtte dat minder waarschijnlijk, omdat tenslotte nooit iemand tegen de uitbreiding van de garage had geprotesteerd. Verder schijnen er wat moeilijkhe den te zijn gerezen over het dak van de ijshal. Aluminium platen op het dak moeten de zonnestralen weer kaatsen, zodat het koel blijft in de hal. Maar het is niet onmogelijk dat omwonenden last zullen hebben van deze weerkaatsing. ADVERTENTIE Dil betaalt u bij ScEtnitzler voor Lachappelle Berken smalstrookparket per m2 (ongelegd) Lachappelle parket, te zien in alle vestigingen van Schnitzler. LEIDEN - Met het idee om de Trekvliet weer open te graven hebben de vijf ontwerpers van de universitaire plannen voor het Witte Singel- en Doelenterrein duidelijk een goede beurt gemaakt bij veel gemeenteraadsleden. Bij de bespreking van de plannen gisteravond in de commissie voor ruimtelijke ordening was iedereen zeer te spreken over het nieuwe water in de Trekvliet en waren verder weinig kritische geluiden te horen. De Trekvliet zou weer stromen tot iets voorbij de Groenhoven- straat; onder de Groenhoven- straat door zal een verbinding moeten komen met de Singel. Over de financiering van een en ander zullen de gemeente. Rijk en universiteit nog moeten vech ten: wie gaat wat betalen?. Ook andere voorzieningen, zoals de bruggetjes over de Trekvliet en de Singel, zullen in die strijd be trokken worden. Maar, merkte wethouder Waal op. het gaat er primair om dat er een goed plan komt en het zand laten liggen heeft ook geen zin. De ontwer pers vinden de Trekvliet als gracht een essentieel onderdeel van het hele plan: het water zal een natuurlijke scheiding geven tussen het wonen aan de Rijn- en Schiekade en het werken op het Witte Singelterrein. "Om het te bestraten of er bomen te planten, is tweederangs." De ge- ADVERTENTIE meente zal ernaar streven dat de kosten van het uitgraven opge nomen worden in de bouwkosten (die voor het hele plan 150 mil joen bedragen, niet meegerekend de prijs van de grond). Het is de vraag of het Rijk happig is mee te betalen nadat enkele jaren gele den juist met rijkssubsidie de gracht gedempt is. Groei Enkele fundamentele, kritische opmerkingen maakten Ham (CDA) en Houtman (SGP/GPV) over mogelijke uitbreiding van de bebouwing in de toekomst. Het plan leek Houtman weinig flexibel. Volgens de ontwerpers is het echter mogelijk om in be scheiden mate over enkele door gangen heen te bouwen op het Witte Singelterrein. Van de kant van de universiteit werd opge merkt dat het de bedoeling was dat wel in de loop der tijd de ver anderingen in ruimtebehoefte zouden worden ingepast, maar zonder enorme uitbreiding, dus meer met interne verbouwingen. De prognoses tot 1990 zijn dat door de kortére studieduur het aantal studenten, gebruik makend van deze bebouwing, niet hoger zal zijn dan drieduizend. Ham had daarbij als "het grote probleem" waar het toenemend aantal stu denten zou moeten wonen, want "Leiden is in 1983 of 1984 uitge bouwd". Verkeer Ham. die nog even aanstipte dat het CDA indertijd tegen het bouwen op het Doelenterrein was, ge loofde er verder niks van dat er niet meer dan 320 mensen met de auto zouden komen (zoveel ruimte is er in de parkeergarage): "De omliggende wijken worden ermee opgescheept." Maar we thouder Waal verzette zich tegen het idee om meer parkeergele genheid te maken: "Van deze ge bouwen maken het meest de alfa-studenten gebruik, van wie de meesten in de stad wonen. Als je ze parkeerruimte geeft bij de universitaire bebouwing, moeten ze hun auto ook ergens bij hun kamer kwijt in de stad. We moe ten er op vertrouwen dat de meesten komen per fiets of te voet; dat is al eeuwen zo." De universiteit meende met cijfers van tellingen en berekeningen aan te kunnen tonen dat men met het aantal parkeerplaatsen "rede lijk uit de voeten" kan. Men wilde het parkeren ook beperken om niet al te veel verkeer aan te trek ken. De aan- en afvoer van het verkeer naar de parkeergarages onder de gebouwen op het Witte Singelterrein zal plaats moeten vinden via de Witte Singel en de weg langs de Trekvliet naar de Haagweg. De parkeerplaatsen zouden alleen buiten de werktij den gebruikt kunnen worden door omwonenden, maar daar moet nog over gepraat worden: het is volgens de heer Koppelaars (lid van het College van Bestuur van de universiteit) uitgesloten dat ze er overdag gebruik van kunnen maken. Dat er op het deel Doelenterrein dat van de gemeente blij ft (eenderde) woningen komen, achten de ontwerpers van groot belang. De gemeenteraad zal daarover nog moeten beslissen. Voor de veer tig geplande woningen zou op het terrein zelf, langs de Doelen- gracht en op een binnenplaats, parkeerruimte komen. Het is echter de bedoeling dat het Doe lenterrein verder alleen door voetgangers en fietsers bevolkt wordt. Wat dat betreft was Anne van de Zande (PSP) zelfs bang dat de ontwerpers te weinig re kening hadden gehouden met het vele geloop en de vele mensen. Op het Doelenterrein zal er bij het gebouw met de collegezalen en andere centrale faciliteiten ruimte gemaakt worden voor het Leids Academisch Kunstcen trum. In beginsel krijgt het LAK dezelfde sobere behuizing als nu aan het Levendaal, met Qnder andere een zaal voor ongeveer 250 mensen. Maar technisch ge- Wat het uiterlijk van het structuur plan betreft hadden de raadsle den gisteravond slechts kritiek op enkele kleine details. De uni versitaire vertegenwoordigers vroegen om vertrouwen in de ontwerpers voor de verdere uit werking van de globale plannen. Men hoopt nog dit jaar met de voorlopige ontwerpen van de Hotel wordt uitgebreid LEIDEN - Hotel Nieuw Mi nerva zal wellicht een depen dance krygen in de panden Aalmarkt 5 en 6. De commis sie voor ruimtelijke ordening had gisteravond geen bezwaar tegen verkoop van deze pan den met als voorwaarde dat met de restauratie van deze panden binnen een jaar na aankoop zal worden begon nen. Er bestond enige aarze ling over het onttrekken van deze panden aan de woonbes temming; één pand is nog be woond. Schaefer stort "eerste paal" LEIDEN - Staatssecretaris Schaefer zal dinsdag de eerste paal storten voor de woning bouw in het kaalslaggebied tussen Herengracht en Zijl singel. In eerste instantie wordt begonnen met de bouw van 223 woningwetwoningen en tien buurtwinkels in het gedeelte tussen Oosterkerk straat en Nieuwe Ryn. De paal zal niet worden geslagen, maar in de grond worden ge vormd in verband met de aanwezigheid van de bebou wing in de buurt. Plannen voor bejaardenflats in Merenwijk LEIDEN - B en W van Leiden hebben besloten in beginsel in te stemmen met de verkoop van ruim 1100 vierkante meter grond in de Merenwijk voor de bouw van tachtig bejaarden flats. De plannen voor de bouw van deze woningen zijn van BV Ontwikkelingsmaat schappij Fraanje uit Ridder kerk. Kerkhuisjes behouden voor woonfunctie LEIDEN - De kerkhuisjes van de Hooglandse Kerk, die mo menteel gerestaureerd wor den, zouden weer als wonin gen gebruikt moeten worden. Het is de vraag of deze wens van enkele leden van de com missie voor ruimtelijke orde ning in vervulling kan gaan. Wethouder Waal deelde giste ravond mee dat er ooit een af spraak is gemaakt met de her vormde gemeente dat deze huisjes aan de woonfunctie onttrokken zouden mogen worden, als dat ten goede kwam aan het functioneren van de kerk. Er was gedacht aan administratieruimte. Lau rens Beyen (PPR/D'66) en Anne-Marie Koning (PvdA) drongen erop aan dat in ieder geval een gedeelte van de huisjes de woonbestemming zou behouden. Eervol ontslag LEIDEN - Aan de Leidse uni versiteit is met ingang van 1 september volgend jaar op zijn verzoek eervol ontslag verleend aan dr. A. J. A. Fehr als gewoon lector. Per 1 juni jl. is eervol ontslag verleend aan dr. J. A. Szirmai als buitenge woon hoogleraar, terwyl op zijn verzoek eervol ontslag is verleend aan dr. G. J. van den Berg als gewoon lector per 1 mei jl. t Deze foto van de maquette van het structuurplan geeft een indruk can de afmetingen ran de plannen. Op de voorgrond het vierhoekige Doelenterrein met rechts het arsenaal dat behouden blijft; in het midden de geplande woningbouw. Aan de overkant van de Witte Singel is in het midden de bibliotheek met de glazen koepels te te zien. geflankeerd door de nieuwbouw voor de diverse talen (linksboven: de Croenhuvenstraatrechtsboven: het Leidsch Dagblad). verschillende objecten te komen. De universiteit wil een informa tiecentrum inrichten en een in formatiekrant verspreiden onder de omwonenden. De gemeente zal nog een hoorzitting organise ren. Het streven is dat beide ter reinen gelijktijdig bebouwd zul len worden. Als alles volgens de plannen verloopt zou dan m 1982 de nieuwe behuizing voor een kwart van de universitaire ge meenschap voltooid zijn. ADVERTENTIE LOIIy" broekrokjes, 3 jeans (104-152) IStreep T-shirts luit Frankrijk D.D. JI104-152)v.a.2g95 Amerikaanse streepbroeken l (104-152) c^j-c—Sv.a. r Haarlemmerstraat 5 Leiden tel. 071 122498

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 3