ïfe ben tegen statistieken Protest tegen steun IGGI aan Indonesië stel dat er geen krant was VRIJDAG 4 JUNI 1976 In een uitvoerig verslag van de werkzaamheden van de Leidse Studenten Ekkiesia in het blad "Hervormd Leiden" van jüni-juli vermeldt ds. K. Bouhuijs, een van de zeven Leidse studentenpasto res, dat pel- jaar ongeveer 30.000 mensen de oecumenische studen- tendienst zondagsmorgens in de Hooglandse Kerk bezoeken. Dat is gemiddeld 600 per zondag. Onge veer 2500 behoren tot de vasté kern bezoekers. Het percentage jonge-, ren onder de 30 jaar is ongeveer 65. In verschillende werkgroepen zijn 250 studenten actief betrokken bij de voorbereiding van deze dien sten. "Vanuit het christelijk geloof wordt getracht, in meditatie, lied en gebed de grote vragen naar zin en bedoe ling van leven en wereld te door denken. Deze diensten fungeren voor veel studenten als verzamel en ontmoetingsplaats op de vaak zo eenzame zondag". Aldus ds. Bou huijs. Maar er komen ook niet- studenten, behorend tot een van de bestaande kefken of daarvan ver- vreerrtd. Remonstranten Het aantal bedankenden gaat het aantal toetredend.en in ruime mate te boven. Dat staat in de beschrij vingsbrief voor de algemene ver gadering van de Remonstrantse Broederschap, die op 12 juni in het gebouw "Anne-Frank-centrum" in Waddinxveen (van half 10 tot 4 uur) wordt gehouden. Over toetredende leden is nog min der bekend dan over bedankende. Te verwachten was, aldus de brief, dat gemeenten juist over hun toe tredende leden meer gegevens ter tafel zouden kunnen brengen. Het is van belang, meer te weten over de motieven van zowel bedankende als toetredende leden. In de leeftijdscategorie 45-64 jaar zaten de meeste bedankjes. De leef tijdsopbouw van de bedankenden "komt sterk overeen met die*van de totale Broederschap. De midden groepen zijn bij de bedankenden echter iets over-vertegenwoordigd. De indruk bestaat, dat de catego rieën "onvrede me.t innerlijk gods dienstig leven binnen de gemeen te", "te weinig persoonlijke aan dacht" en "onvrede met handel wijze van de kerk in de samenle ving" te gebruiken zijn als redenen voor bedanken. Op enkele uitzon deringen na zijn het de minsVbeta- lenden die bedanken. Uit de desbe treffende enquête blijkt niet, dat de kernen van de gemeenten kleiner worden. Eerder lijkt het, dat er aan de omtrek van afkalving sprake is. Een van de conclusies van de so ciografische werkgroep van de Broederschap is, dat juist om de randleden niet uit het oog te verlie zen een goede administratie nood zakelijk is. Pastoraat, organisatie en administratie zijn voorwaarden voor het goed functioneren van een gemeente. De werkgroep consta teert, dat verhuizing een belang rijke oorzaak is van ledenverlies. Afscheid Beroepipgswerk: Hervormde Kerk - beroepen te Schoonebeek, H. Mulder Delfzijl; bedankt voor Nieuw-Lekkerland A. Muilwijk Ouderkerk a. d. IJssel, voor Nij- kerk, Veenendaal, Wezep en Elburg J. E. de Groot Neerlangbroek. Ge- ref. Kerken: aangenomen de be noeming tot pastoraal medewerker te Medemblik kand. W. den Braber Breukelen; beroepen te Diemen L. D. Th. Steenstra Eerbeek.* De Evangelische Omroep houdt zijn jaarlijkse "landdag" op zaterdag 12 juni in de Irenehal van het Jaarbeurs-complex in Utrecht. Programma: zang, muziek en spre kers. In de Bernhardhal wordt een kinderfeest gemaakt. Jn het hele land zijn bustochten naar Utrecht georganiseerd. Wat Leiden en om streken betreft kan men daarover inlichtingen krijgen bij: J. Kol Lei den (131755), C. Cuyt Leiden (143573), H. Benning Leiderdorp (122578) en A. Buurman Oegstgeest (150230). Op zondag 13juniom5uurzalds. F. Pijlman, wegens emeritaat, af scheid nemen van de Geref. Kerk in Katwijk aan Zee, die hij 30 jaar heeft gediend. Op vrijdag 11 juni (van half 8 tot 9 uur) wordt hem in een zaal bij de kerk een receptie aangeboden. Ds. Van Mameren na week met Amerikanen: PAGINA 03 VV LEIDEN - De acht Amerikaanse baptisten die een week lang gast zijn geweest van hun Leidse geloofs genoten, zijn weer weg. Het doel van hun komst wa§, elkaar te ontmoeten en te bemoedigen en sarhen naar buiten toe te getuigen van hun Heer. Dominee Gerard van Mameren van de Leidse gemeente heeft het Amerikaanse team van te voren gezegd, dat het geen ant woord zou krijgen op de vraag, hoeveel "bekeringen" week waren gemaakt. Ameri kanen zijn namelijk gewend, met statistieken te werken, en dan ligt zo'n rekenkundige vraag nogal voor de hand. "Ik ben altijd tegen statistieken geweest, omdat ik niet geloof dat de glorie van de Heer afhan kelijk is van het cijfer". Maar dat deze internationale evangelisatieweek, waarin veel georganiseerd en geïmprovi seerd moest worden, vrucht draagt, vooral inwendig, daar zijn ds. Van Mameren en Mat- thijs van den Berg, met wie wij "het resultaat" probeerden te analyseren, zeker van. 4 "Het was een binnenkerkelijke happeling van de beste soort". En: "De Heer heeft happening kenbaar gemaakt op een voor deze tijd verstaanbare manier; Hij liet ons ervaren, dat Hij er nog altijd is". Zonder pretentie Ze hebben aan alles meege daan, die acht Amerikanen. Be zield, bezielend en onvermoei baar. Aan .de samenkomsten in de eigen kerk van de baptisten aan de Oude Rijn én in de Vre- deskerk, de dienst in het Elisabeth-ziekenhuis in Lei derdorp, het bezoek aan de Lei- derdorpse mavo en het Leidse bejaardenhuis- Robijnzicht (Mors), de folderverspreiding ën het evangelisatiewerk op de markt en langs de deuren in de wijk rond de Vredeskerk. "Ze hebben hun Amerikaan zijn niet beklemtoond, noch hun baptist-zijn, maar wel hun gegrepen-zijn door Jezus Chris tus. Hun voornemen om zich •zonder pretentie, uitsluitend 'gericht pp de bedoeling van deze week, beschikbaar te stel len, hebben ze volledig waar gemaakt". Voor ds. Van Mameren was het wezenlijke van de actie de/ "christocentrisehe benadering van de medemens", Jezus in het middelpunt. "Daarin hebben we elkaar herkend, ondanks de cultuurverschillen en de andere taal. De taalbarrière leverde soms komische situaties op, maar dat vrat niet aan de een heid". Nu mag afkerigheid van statis tieken in geestelijke arbeid een vrome deugd zijn, de nuch terheid die ook kerkelijke ac tiviteiten in principe moet kenmerken, gebiedt nu een maal, na afloop van zo'n cam pagne de balans op te maken. Heeft alle inspanning zin ge had en zo ja, is daarvan dan iets aan te wijzen? Matthijs van den Berg en ds. Van Mameren ontwijken deze vraag niet en in hun antwoord weten zij zich de tolk van velen. "Een feit-is, dat binnen onze gemeente mensen de opdracht "gaat heen en verkondigt het evangelie" weer hebben leren verstaan, en' dat ze er ook de moed voor kregen. Dat ze het geloof opnieuw hebben ervaren als een realiteit voor wie zich eraan overgeeft. Baptisten zijn van nature inge steld op evangelisatie; ze zijn op dat punt in ieder geval niet schroomvallig, maar hun vrij moedigheid heeft door deze ac tie wel een geweldige stimulans gekregen. Ieder is in zijn eigen bekwaamheid aangemoedigd. We zijn ook naar elkaar toege groeid omdat we samen voor één doel bezig waren. Het élan van de Geest gaf ccn blijdschap die mensen omkeerde tot ver nieuwd geloof. Een man in onze gemeente had zich tot het laatst gekeerd tegen de komst van de Amerikanen', met als reden dat zij eerdt in ei gen land maar eens órde op za ken moesten stellen. Halver wege de week bekende hij, dat zijn kritiek theoretisch was ge- Ds. Gerard. Mameren (links) :de inzet weest en dat hun dieni ruimte had gemaakt voor res pect. Om veertien dagen actief in Europa te kunnen zijn, had den deze mensen dan toch maar 2500 gulden de man moeten op brengen. Elke deelnemer stond in voor z'n eigen vervoerskos ten; wij hebben alleen de ver blijfskosten hier betaald". Uitgestoken hand De ervaringen van de Ameri kanen bij de huis-aan-huis- evangelisatie kwamen over een met die in eigen land. "Enerzijds de materiële wel vaart, anderzijds belangstelling voor de boodschap, maar ook geestelijke leegte en een zoeken naar houvast. De negatieve reacties schrijft ds. Van Mame ren voor een deel toe aan de mindere vrijmoedigheid waar mee de gemiddelde Nederlan der. met anderen, vooral onbe kenden, over geloofszaken praat, en aan de vereenzelviging van evangeliserende christenen met alle mogelijke colporteurs. "Toch zijn er persoonlijke con tacten gelegd,. Daaraan blijven wij, voorzover nodig, onze zorg geven. Een Surinaams meisje, dat hier studeert, zag in die twee men sen aan de deur duidelijk de uitgestoken hand van de Heer. Zij werd vooral getroffen door de combinatie van toewijding en nuchterheid die ze bij dit tweetal waarnam. Het j meisje heeft daarna een groot deel van de actie meegemaakt en liet zich ook inschakelen, omdat zij meende dat zij wat ze zelf op nieuw'gevonden had, moest de len met anderen. Huis-aan-huis-evangelisatie blijft nooit zonder teleurstellin gen, maar één goed contact kan aangemoedigd" een bemoediging zijn voor het geheel". Aan de evangelisatieweek is een aantal kleine gebedssa menkomsten bij baptisten aan huis voorafgegaan. De wens is nu geuit, deze kringen als ont moeting voor bijbelstudie en gebed te laten bestaan. In sep tember wil men ze voortzetten. Op de vraag of er nog een tegenbezoek van Leidse baptis ten aan een Amerikaanse ge meente in zit, moesten ds. Van Mameren en Van den Berg het antwoord schuldig blijven. "Individueel is er van Ameri kaanse kant wel op gezinspeeld, maar zoiets zal later toch in gro ter verband bekeken moeten worden. Het is wel d(e bedoe ling, de relatie met de Ameri kaanse groep tp onderhouden. Zij hebben er recht op, te weten hoe het verder bij ons gaat". S. J. DE GROOT Dinsdag manifestatie in Leiden LEIDEN - De Indonesië Werk groep Leiden organiseert volgende week dinsdagavond (8 juni) in de grote zaal van de Burcht een mani festatie om te protesteren tegen de steun die aan Indonesië verleend wordt door de zg. Intergouverne mentele Groep voor Indonesië (IGGI). Tot deze groep van landen, die zich kort na de staatsgreep van Suharto in 1967 verenigden, behoren Neder land, de Verenigde, Staten, West- Duitsland en Japan. Doel van de IGGI is het coördineren vande ontwikkelingshulp aan Indonesië, maar volgens de Indonesië Werk groep Leiden betekent dat in feite dat daarmee de uitbuiting nog be ter georganiseerd wordt. Volgens de werkgroep is Suharto de enige die van Nederland meer geld krijgt dan hij vraagt. De werk groep bestrijdt de bewering van minister Pronk van ontwikkelings samenwerking dat dit geld ten goede komt aan de "armsten in de Indonesische samenleving". Vol gens de werkgroep leert een gron- Eerste paal dige analyse van de ontwikke lingshulp dat Indonesië door die hulp afhankelijk wordt gehouden waardoor faciliteiten voor multina tionale ondernemingen kunnen worden bedongen. Ook zou het gróótste gedeelte van de ontwikke lingshulp in zg. infrastructurele werken (wegen, gebouwen etc.) worden gestopt, waardoor uitbui ting en plundering zouden worden bevorderd. "De bedragen die bé steed worden aan zaken als ge zondheidszorg en onderwijs zijn minimaal", aldus de werkgroep. Volgens de werkgroep kan nie mand om het feit heen dat met de steun van de IGGI een van de meest misdadige regimes ter wereld in stand wordt gehouden. De werk groep wijst erop dat het Suharto- bewind een "record in de misdaad" in handen heeft. "Meer dan 100.000 gevangenen wachten al langer dan tien jaar op een proces en elke dag worden er nieuwe gevangenen ge maakt. Niet op grond van justitiële overwegingen maar op grond van militaire orders", aldus de werk groep. De werkgroep meent dat de ont wikkelingshulp van de. IGGI on middellijk moet worden stopgezet en dat er daadwerkelijke steun moet worden verleend aan de strijd tegen het regime-Suharto. In dat licht organiseert de werkgroep de manifestatie in de Burcht. Er zal op deze 'bijeenkomst gesproken wor den door C. Heemskerk, Dadang Atmadja en J. Reiding. Muzikale medewerking wordt verleend door het koor De Eenheid. Aanvang van 'de bijeenkomst is acht uur. CAN ARISCHE EILANDEN LEIDEN - Drs. F. Th. van der Lin de, rector van de christelijke scho lengemeenschap "Leiden- Zuidwest", zal op 10 juni de eerste paal slaan voor de nieuwbouw van deze school (die voortaan "De Vlietschans" heet) aan de Apollo- laan. Tegelijkertijd zal er een actie worden begonnen met het doel een bedrag bijeen te brengen voor een onderwijsproject in een ontwikke lingsland. Gekozen is voor een pro ject op de Kaapverdische eilanden. De bedoeling is een bijdrage te le veren aan de kosten van 30.000 schoolboeken, door de Kaapver- deanen zelf ontworpen en gemaakt voor de eerste en tweede klas van de basisschool. Het grootste ge deelte van de bevolking is daar nog steeds analfabeet. Er is speciaal voor een school gekozen, omdat men vindt dat het onderwijs de ba sis vormt voor de verdere ontwik keling van de mensen, dus ook van het land zelf. Het onderwijs op de Kaapverdische eilanden betreft 61.000 leerlingen en 1350 onderwij zers. De keuze voor de eilanden groep hangt samen met het feit dat het Novib dit gebied onlangs adop teerde. LEIDEN - Je ziet het er nu nog niet aan af, maar dit zijn de Can a- rische Eilanden, althans, het is een praalwagen', die als symbool moet dienen voor deze eilandengroep en die volgende week zaterdag meerijdt in de Rotterdamse bloemencorso. ,}iet wordt een stoet van 21 praal wagens en 24 muziekkorpsende grootste van Europa", zegt Joop Visser, die nog maar vijf weken geleden de opdracht kreeg de stoet te ont werpen. Alle bloemenbinders van het Rijnsburgse corso werken er aan mee. Het evenement wordt betaald door de gemeente Rotterdam en door middenstanders, grootwinkelbedrijven en andere ondernemers uit die stad. KEUKENBLOC Uitvoering wit Paliaunder iaden 170 cm breed OOIT Compleet met R.V.S. blad spaanplaat 8 mm 250 x 125 9.95 VEEGVASTE MUURVERF WIT. 4 KILO EMMER 3.95 VURENHOUTEN cn BALKON-OF KEUKENDEUR 74.QU 211.5x73. Houthandel De Leidse Doe Het Zelf Lange Mare 57 - Leiden - Telefoon 144529 TE KOOP goed onderhouden Maaskruiser, 10x240m Vraagprijs 16.000, Tel. 085 - 618834 - 01718 - 20822 PROFIMARKT vraagt voor haar filiaal Lange Voort te Oegstgeest 1 MEDEWERKER GROENTE AFDELING 18 jr.) 65-PLUSSERS voor de lege flessen-inname Zwemvereniging "De Rijnkikkers" Gevraagd: Zwemonderwijzer voor 3 uur per week Vereist: Diploma Zwemonderwijzer KNZB. Inlichtingen bij de voorziner Dhr. J. P, c. Janmaat Tel 01718-22569 na 19.00 uur. T.V. en radio B jegens omstandigheden koop aangeboden 1 kleuren t.v. merk Metz. Slechts 14 mnd. oud prijs f 1325.- Genestetstraat 104a. B Grootbeeld kleuren t.v. in prima BTe koop partij cassette recor ders. partij pick-ups. partij portable radio's, partij zwart-wit tv's, uitslui tend voor de handel, telefoon 01729-8523. B Douwes tv service, Sieboldstraat 34. telefoon 071-133677/122725. B Telefoonbeantwoorder (nieuw) te koop aangeboden, bel 070-868322. B Tip 24 uurs service voor repara tie van uw kleuren tv en zwart-wit. 3 mnd. voll. gar.. TVS, telefoon 071-142466. B Rijnland antenne service. Post bus 729, Leiden, telefoon 071-134153. alles op het gebied ■iSTle EN 2e PINKSTERDAG Bijzondere Pinksterboottochten met Molenbezoek vanuit Sas- senheim (Oost-Haven) Vertrek 14.00 uur en 16.00 uur. Via de Kagerplassen en omgeving varen we naar een in funktie zijnde oude watermolen. De molenaar geeft een explicatie. Aan boord consumpties verkrijgbaar. Volw.,/ 5,- Kind 3,- REDERIJ TRITON, Tel. 01718-13228 of 02522-14144 B Te koop bandrecorder Sony TC 270, t.e.a.b.. Beijerincklaan 38, achter Sitterlaan. Wij repareren alle merken kleu- rentv's, zwart-wit tv's. tuners enarv- tennes met 3 mnd. voll. gar. Avond service. bel 071-142466 Meubilair en antiek B Antieke boerenmeubelen, groot ste keuze, tierelantijnkjze betaal bare kasten, dekenkisten, tafels, betaaltafels, stoelen, secretaires, enz. Veel eiken, tel. 071-151757 dagelijks, ook weekend 13-21 uur. B Het stokpaardje. Rijnstraat 100,| Katwijk a/d Rijn heeft voor u collec tie antieke poppen, speelgoed, ge loogde kasten, oude modeplaten, etc. Komt u eens kijken? maandag, donderdag en vrijdagmiddag van 14.00 tot 17.00 uur, zaterdag van 10.00-17.00 uur, 2e pinksterdag van 11.00-17.00 uur. Privé tel 01718-159988. B Antieke kabinetten, secretaires, ladenkasten. klokken, pendules, kisten, tafels, porceleinkasten, ko perwerk. schilderijen, spinnewiel, olielampen. Nieuwe Rijn 60, tel. 22150 bij hoek Hooigracht. B Pracht eikenHoll. kabinet Franse Hangklok medaillon, slinger, an tieke Friese staartklok, enig koper werk. stereo-radiomeubel Zeg- waardseweg 90 Zoetermeer. B Laat u uw dure antiek niet repare ren door ondeskundigen. maar laat het repareren door een vakman, met ervaring, met eigen stoffeerde- nj. meubelmakerij en draaierij. Ook voor uw gewone rep. stat u klaar, Gijzenij en Zn., GM. Meube len. CXide Vest 87. Leiden, telefoon 124521. .B Aangeboden wegens pleet. 2 oude zilveren zilveren tasjes. 2 andere zilveren spulletjes, oude aquarel, pentekening, oude kope ren rijstpan, oude schermerlamp- voet. telefoon 071-763914 B Te koop fraaie antieke Engelse eethoek met ronde pallissander ta fel, telefoon 01720-76081. B Het goedkoopste adres voor spieramen met zuiver linnen erl voor een uitgebreid Tatens hoeft u bij Lijstenmakerij Towi. Morsstraat 22, Leiden. B Bezoek de Leidse antiekmarkt, elke zaterdag in de Grote Burcht, Leiden, toegang gratis. B Voor oud en antiek, olielampon derdelen, katoentjes, koperwerk en blauw aardewerk. Van Dam; Hooi gracht^, Leiden (ook inkoop), tele foon 140403 of 131421. B Antiek rep. Draaiwerk. bijpas sende poten, knoppen. Lijstwerk. Restaurantje van kasten, tafels, stoelen enz. Voor al uw moeilijke houtproblemen: Het Houtpaleis, Herenstraat 20. Leiden, telefoon 071-132648 B Te koop aangeboden teakhou ten bergmeubel en een uitschuif- bare tafel t.e.a.b.. telefoon 141921. SPORTBOTEN gloednieuwe 4 pers. pol sport/speedboten inkl. 15 tot 25 pk. outboards (naar keuze) inkl. MONO besturing/bedie- ning-cover. EENMALIG. SLECHTS 4450,- BOVAQ garantie fin. mogelijk. BOOT-CENTRUM B.V. I Te koop donkergroen skai bank- tel, prijs 125, te bevr. Tollem- traat 32. Leiden (omg. Haagweg). I Te koop 2 en 2 en 1 zitsbankstel, z.g.st., prijs 375, Buizerdhorst 11. Leiden, telefoon 071-130114. Kennismaking B Jongeman zoekt meisje omge ving Leiden tussen 23-27 jaar boe ven met foto's ond, nr. 8548 bur. v d. blad. dan wist U niet^ dat er zo'n goeie film draaide y

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 23