Karen Black, nuchter en toegewijd Hugo Claus gaat Parijs Madame Bovary" Persiflage op Tarzan komt er niet helemaal uit Fatale goklust in kung-fu "DAY OF THE LOCUST" STELT HOLLYWOOD ONGENADIG AAN DE KAAK Prachtige foto's van Bardot, stupide commentaar VRIJDAG 4 JUNI 1976 Tarzoon, de schande van de jungle; regie: Picha en Boris Szulzinger: theater: Studio; leeftijd 18 jaar. Eerst waren er de zogenaamde. Zip-Comics. Amerikaanse underground-strips waarop in bizarre wijze kritiek werd geuit'op de maatschappij. Een logisch vervolg daarop kwam een paar jaar geleden in de vorm van tekenfilms in dat genre. Daarin werd vaak de draak gestoken met bekende stripfiguren. Donald Duck als sexmaniak. In "Tarzoon, de schande van de jungle" ge beurt dat met Tarzan. Picha en Boris Szulzinger stellen dit aapmens, een voorbeeld van viriliteit, voor als een impo tente sukkel. Een idee dat vele mogelijkheden opent maar dat komt er allemaal toch niet zo uit. Af en toe zitten er wel leuke scenes in, maar als ge heel is het toch wat magertjes. Het meest storende aan Tar zoon is echter de ondertite ling Waarschijnlijk gaat het hier om een Belgische versie want er wordt dubbel ver taald. Een strook Frans en daaronder een strook Neder lands (doorspekt met Vlaamse uitdrukkingen). Ook is het een nogal vreemde manier van doen om Engelse krachtter men in besmuikte vertaling weer te geven. Maar dat ge beurt helaas wel vaker. BART JUNGMAN Na tien jaar Hollywood Het beste visitekaartje in festivaltijd draagt altijd de naam Carlton. Somptueus hotel, waar filmsterren slapen en ge prolongeerde playboys uit de filmhandel van alles wakker liggen. Puur slécht zijn ze, deze naar grijs reikende adonis sen. Dat zie je aan de foto's, die zij met meer ijdelheid dan psychologische kennis bij hun wervingsadvertenties laten plaatsen. "Loop om mij heen" zeggen die plaatjes, "ik ver koop U bosjesmannen voor strijdlustige Indianen". f In ..The day of the locustliet Schlesinger haar r Titel: "De Karate Brigade; producer: Wang Yu; hoofd rollen: Chang Yu. Kam Kang, Chen Sing, W ang Yu (dit voor de kenners); theater Luxor; leeftijd: 18 jaar. Liefhebbers van de Chinese vechtfilm kunnen htin hart weer ophalen. De tomatensap, pardon bloed, vloeit weer rij kelijk en ook de, zoals de titel al aangeeft, nodige karatege- vechten zijn in overvloede te zien. Het draait in de film al lemaal om een bende geleid door Lu Yu Tsai. Zij hebben bij een geldtransport toeges lagen. Een van de bendeleden kan de goklust echter niet weerstaan, verliest en laat het gestolen geld achter in een zak, die destijds ook ont vreemd werd bij het transport. Met dit gegeven weet Cheng, lid van de bewakingsdienst van het geldtransport, de be nde op te sporen en te over meesteren. Echter niet zonder de medewerking van Wu. Deze kung-fu specialist komt te hulp als Lu zijn vriendin tracht te verkrachten. A.B. Neen, dan de filmsterren. Zy ver toeven doorgaans wat hoger, dich ter bij hun hemelse status. Op de eerste etage huizen trouwens hun Amerikaanse maatschappijen, die grote appartementen bezetten met uitgebreide staven. Daar wordt pas hard gewerkt door assistenten van assistenten, die aan kleine tafeltjes memo's tikken. Vroeger droeg zo'n plots kantoorvertrek nog wel eens de sporen van een eb- en vloed schouwspel in de wisseling van dag- en nachtleven. Maar Cannes lykt ernstiger geworden, ook in dat opzicht. Op het kantoor wordt beslist wie de vedette mag benaderen. De fami lienaam wordt keurig in een ruit jesschrift geschreven met het hotel. "U hoort van ons". Enkele dagen later blykt dat cahier al ruim schoots verdwenen. In een ander schrift weer de naam, het hotel. Een lyst met een lange reeks van na men, want waar honderden ver slaggevers tezamen zijn, komen er allicht enkele tientallen op een soortgelijk idee. Eén dag voor het slotfeest arriveert Karen Black op de luchthaven van Nice. Rollen in "Airport", "The great Gatsby", "Day of the locust", "Nashville" en nu ook Hitchcocks Family Plot". Ze heeft zeker een blik geworpen in de lange lijst van aspirant-ondervragers. Weg festi- valfeest, weg strand, het leven van de ster is geen pretje. Maar ze wil geen doktersspreekuur. En een lieve secretaresse van de maat schappij krygt opdracht afspraak jes af te zeggen. Gesputter. Wie doorzeurt wint. Van een fotograaf wordt al verno men dat haar reageren op tientallen klinkende camera's nauwelijks welwillend te Zorgelijk Op het oureau van de filmonder nemers wordt dan ook zorgelijk gedaan, men tracht het humeur van de ster te peilen. En die ster voelt kennelyk weinig voor een mara- thonverhoor. Eén secretaresse gaat met een paar kledingstukken op verkenning. Het sein kan op groen, er mag eer biedig worden geklopt. Uit hoofde van tydeconomie ben ik aan een Deen gekoppeld, die uit de leuke kuiltjes en kinnetjes bestaat die wij ze toedenken. Olijk zal hij spoedig naast de vedette zitten voor een kiekje in zyn trots familiealbum. Sommige mensen proberen echt op hun imago te lyken. De deur is opengegaan met een "ssstssst, de baby slaapt". Al het volgende voltrekt zich m een ze kere gedempte toon. Of de slaap van het vijf maanden oude knaapje het samenzijn blijft beheersen of dat het de persoonlijkheid van Ka ren is aan wie alles zacht en ge dempt lijkt is niet zeker. Van humeurigheid is niets te mer ken, zij toont allervriendelijkst. Als moeder, die de gasten lachend te gemoet treedt, en de juist ver brande lamscoteletten meesterlijk weet te verbergen? Ze is een te goed actrice om zelfs aan zo'n gedachte grond te geven. "Het hoort by het vak" weert zij een excuus af. Haar milde glimlach gloeit telkens aan als natriumlicht, dat voller wordt. Diep in haar ogen valt alleen iets te zien van het vuur dat in sommige van haar filmrollen los kan branden. Karen Black, dertig jaar geleden geboren in Illinois, heeft iets van een Amerikaanse collegegirl, de beste van de klas. Met een grote toewijding. Als zy gaat praten doet zij dat erg serieus. Zij maakt elke Door Piet Rui enkamp vraag af tot zij het juiste woord heeft gevonden. Haar antwoorden getuigen van een nuchtere reken schap, die zich van haar werk wenst te geven Het vampbeeld van vroe ger ligt ver van haar vandaan. De situatie om haar heen schept meer die drempel. Hitchcock noemde acteur hoe hebt U dat "Vee- Hij is een alleraardigste man, vol egards. Hy wil de mensen laten la chen, hy heeft een goed hart. Spe len voor hem is niet zo gemakkely k. Je hebt die vijf seconden. Maar je weet wat er tevoren met het karak ter is gebeurd. Als je er werkelijk helemaal bent kan je die seconden ook laten tellen. Regisseert Hitchcock werkelijk of zit hij in een hoekje van de studio alles aan de technische uitwerking van het draaiboek over te laten Een beetje is hij zo wel. Wat hem tekent is dat hy alles al heeft uitge dacht voor hij aan het filmen be gint. Maar net zo goed is hy er in de studio diepgaand mee bezig. Niets ontsnapt hem. Hy merkt alles op wat niet goed gaat, van innerlijke dingen tot uiterly ke zaken. Hij weet soms met innerlijke aanwijzingen uiterlijke effecten te bereiken, zoals maar weinig regisseurs daartoe in staat zyn. U werkte zowel met Amerikaanse regisseurs als Coppola, (haar eerste film in 1966 "You are a big boy now"), Bob Rafelson, Dennis Hop per, Jack Nicholson, ak de Euro peanen Schlesinger, Clayton en Ivan Passer. Is er een verschil Dat is erg persoonlijk. Maar genera liseren wil ik niet Schlesinger is veeleisend, Clayton vol tederheid en respect, de Tsjech Ivan Passer is een van de beste regisseurs óp deze planeet, ik denk dat zijn tijd nog komt. De twee Engelsen hebben al een heel verschillende aanwezig heid. Ivan heeft wel een script, maar hy wil uit een ruimte grypen wat erin aanwezig is. Wat op papier staat kan hem niet schelen. En daar houd ik- van. Je acteerstijl veran dert met de regisseur. De naturalis tische, waarin je byvoorbeeld in een kamer bezig bent en de camera je daar betrapt, dat is myn favoriete stijl. Karakters Karen Black speelde de laatste ja- reit nogal wat gefrustreerde karak ters, maar ook wel wat heldinnen als in "Airport 75" bijvoorbeeldIs er een voorkeur? Dat komt en gaat als de zee. Sim pele mensen zijn juist het moei lijkst te spelen. Er zijn momenten in je leven dat je ze om de een of andere reden wil spelen. Je bent ei voor in de stemming of je bent ze zat. Maar ik hoop ze allemaal te kunnen blyven doen. Op het ogen blik ben in geïnteresseerd in vast beraden vrouwen. Karen Black stond dertien jaar ge leden met Shakespeare's Twelfth night" op Broadway. Toen ik met filmen begon, dacht ik nooit gewend te zullen raken aan het spelen van alleen maar kleine stukjes. Hollen, een deur openen, etc. Toneel en film hebben beide hun eigen charme. In het theater weet je alle ogen op je gericht en daardoor communiceer je met het publiek. Door film kan je denken, je kan de kleinste dingen overbren gen. En ik merkte dat te missen op het toneel. De actrice met nu al achttien rollen op haar naam 1974 waseen top met zes) jaagt niet de cultus van een su perstar na. Als je speciaal bekend bent om je grappigheid of omdat je sexy bent of een knap gezicht en je moet dat loslaten, dan geeft datje een gevoel op je retour te zijn. Ik zoek het met in die richting. Ik werk zo goed als ik kan en probeer myn persoonly ke integriteit te bewaren. U maakt altijd zo'n toegewijde in druk. (Dat collegemeisje laat ik weg. ze is er ook langzamerhand wat te oud voor). Ik geloof dat U gelyk hebt. En Karen Black licht weer aan in een glimlach. Ze hoort het nu ook eens van een ander. Hoe weet U dat? Het Engels voor grootste gemene deler van indrukken valt me niet onmiddellyk in en ik lach maar als iemand, die het beroepsgeheim graag voor zichzelf bewaart. Als ik een rol op mij heb genomen dan neem ik de verantwoordelijk heid. Karen Black is erg serieus. Ook in de keuze van haar kleding. Op de achtergrond schuift de echtgenoot weekend erig rond in tof denim, een wijnglas in de hand. Zachtjes, zeer gedempt rolt perso neel van Carlton een keurig ge dekte tafel aan. En weer is er die alles doordrenkende glimlach van Karen. 99 CANNES (SP) - Als een goede Franse filmregisseur tot zijn tevredenheid getafeld heeft en daarna ook nog goed gedronken dan wil het wel gebeuren dat zijn lippen een allerdiepst geheim prijs geven: Proust volgen met de ca mera op zoek naar de verloren tijd. Of net zo ambitieus, een film maken naar "Madame Bovary". waarmee Gustave Flaubert in de vorige eeuw een geniaal voorbeeld stelde in de romanschrijfkunst. Jean Renoir en Vincente Mmelli hebben zich ooit aan die uitdaging gewaagd zonder tot een top in hun carriere te komen. Iedereen knip perde dan ook met de ogen toen in Cannes een grote advertentie in het dagelijks festivalbulletin meldde, dat er weer een film van "Madame Bovary" gaat komen. Met Sylvia Kristel in de hoofdrol. Toen zy daarover werd gevraagd opperde zij meteen het plan dat Hugo Claus die füm zou regisseren. En zo gaat het gebeuren. de Franse lite ratuur was al jarenlang een uitda ging voor hem en het filmproject van de Parijse onderneming zal hem nu wellicht aan de internatio nale reputatie gaan helpen, die hij met zyn creativiteit in vele richtin gen op een verwonderlijke manier nog niet heeft gekregen. Dat is het ongeluk geboren te zijn in een klein taalgebied als dat van de lage lan den. Moeilijke opgaven dagen Hugo Claus extra uit. "Madame Bovary" gaat als film spelen in de tijd, Flam- bert Falubert aangaf. Maar hij wil als modernisering de tweede laag van betekenissen naar boven bren gen, die toen te schokkend voor die tyd waren en door zelfcensuur van de schryver onuitgewerkt bleven. Flaubert had het via een proces destijds al niet gemakkelijk. Over de bedoelingen vond Claus in brie ven van Flaubert aanwijzingen. Het thema van de film is Bovarv's op gedrongen droomwereld en de werkelijkheid om haar heen, de splitsing tussen het kunstmatige en wat ze onder ogen moest zien. De plannen, die nu in een beginsta dium verkeren, moeten begin vol gend jaar in de opnamen resulte- Daalder ren. Claus krygt de steun van een Franse scenarioschrijver, want fi guren te 1 aten spreken in de taal van Flaubert vraagt wel wat, zeker voor een van huis uit Vlaamse auteur. Hy denkt aan Claude Renoir, die destyds voor "Le déjeuner sur l'herbe" oogverrukkende impres sionistische beelden schoot, de fotografie. Na de teleurstellende ontvangst van zijn jongste stuk in Nederland heeft Hugo Claus vporalsnog een streep onder zijn toneelcarrière ge zet. Dat mag men betreuren van onze beste en vruchtbaarste auteur, maar het geeft hem meer tijd om door te werken aan de grote Belgi sche familieroman, die al vijfjaar op stapel staat. En aan de film, die hij als Parijzenaar nu voor heeft. Terwyl de Nederlandse film door een aantal magere publieksucces- sen zich duidelyk in een impasse bevindt, of op zijn minst pas op de plaats maakt, blijken landgenoten over de grenzen van zich te doem spreken. Zo heeft dekselse Renev. Daalder het in Hollywood voor el kaar gekregen. Na de flop met "Dc blanke slavin" is hy min of meer teleurgesteld naar Amerika gereisd en die jaren, daar doorgebracht, hebben nu geleid tot "Massacre at Central High", een zeer Ameri kaans ogend drama, dat hy schreef en regisseerde en dat volgende maand in de States uitkomt. De wens van Pim de la Parra om voor Roger Cor'man een film in Amerika te maken, de man die Scorsese, Ni- Hugo Claus en Sylvia Kristel in Cannesregisseur en hoofdrol speelster. cholson, Coppola en Bogdanovich uit de startblokken hielp, komt ook dichterbij. Ondertussen zal hier zijn "Wanpi- pel" worden vertoond, een film, die als een Surinaamse thuiswedstrijd zeker zyn beste tot dusverre mag worden genoemd Enige tijd geleden is in een aantal Nederlandse bioscopen de film "The day of the Locust" gaan draaien. Ter gelegenheid hiervan heeft de Arbeiders Pers een "gi gant" uitgegeven van de oorspron kelijke roman van Nathanael West onder de Engelse titel. Het verhaal speelt zich af in het Hol lywood van de jaren dertig, toen een groot aantal aankomend en derderangs-acteurs door een soort goudkoorts gedreven, zich naar dit Mekka van de filmwereld begaf. De hoop op "ontdekking", zucht naar roem en schitter dreef deze wanho- pigen van een maatschappij die weinig kansen bood droomwereld, die uitzicht gaf. West, in die tijd zelf een weinig suc cesvol scenarioschrijver in deze droomstad, plaatst zijn drie hoofd figuren temidden van de droom. Tod Hackett, een jonge decorschil der. gefascineerd door Hollywood en verliefd op Faye Greener, een fi gurante. die hoopt op de grote kans. Ook Homer Simpson, een nerveuze kantoorklerk, die naar Hollywood is gekomen "voor zijn rust", ont komt niet aan de invloed, die de hoerige Fave uitstraalt. Beide mannen laten zich volkomen door haar inpalmen en dit wordt min of meer hun ondergang. Op de "dag van de sprinkhaan" als een horde profiteurs, nieuwsgierigen en sensatiezoekers zich verdringt voor alweer een Hollywood- première breekt het moment van de waarheid aan in een even gruwe lijke als bizarre climax. Een boeiend boek. dat de rotte plek, die Hollywood heette, kei hard aan de kaak stelt. Titel: The day of the Locustuit geverij: Arbeiders Pers; Auteur: Nathanael West. 18.50. Blijvers Camera - "Easy Rider" met 'Peter Fonda eri%Dennis Hop per, bekroond in Cannes. Lido - "One flew over the cuc koo's nest", vaak bizarre, maar altijd boeiende film over de si tuatie in een psychiatrische inrichting. Trianon - "Drie dagen van de Condor", een val wordt opge zet. want binnen de CIA is een CIA op zichzelf ontstaan en dat betekent niet veel goeds natuurlijk. Kindermatinee Camera - "Het teken van Zor- Nachtfilms Camera - "Tramlijn Begeer te". legendarische film naar het boek van Tennessee Wil liams met Marlon Brando en Vivien Leigh in de hoofdrol len. Rex - "Flossie". Rex "In Tirol hangen de slipjes aan de Alpen" - Er wordt heel wat afgejodeld, als de heren de dames versieren in dit schone stukje Alpenland. Haagse bioscopen Apollo 1 - De gendarme van St. Tropez, dag. 2.30, 7, 9.15 uur. Pinksteren 2, 4.15, 7, 9.15 Apollo 2 - Smokkelschip Lucky Lady, dag. 2, 7.30, 9.45 uur. Pinksteren 2.30,4.45,7.30, 9.45 uur, 14 jaar. Asta - The wild bunch, dag. 2 en 8 uur, 18 jaar. Bijou - De eend en de Cadillac, dag. 2,7.30.9.45 uur. Pinkster dagen 2.4.15.7.30,9.45 uur. al. Calypso - The man who fell to earth, dag. 2.15. 7. 9.30 uur. Pinksteren 1.45. 4.15, 7. 9.30 uur, 18 jaar. Camera - Nashville, dag. 2 en 7.45 uur, 14 jaar. Cineac - Walt Disney's teken filmparade'76, dag. 11.30,1.30, 3.30, 5.30, 7.30, 9.30 uur, a.l. Corso - One flew over the Cuckoo's nest. dag. 2.15, b.45, 9.30 uur. Pinksteren 1.15, 4, 6.45, 9.30 uur, 18 jaar. Du Midi - De langste dag, dag. 8.15 uur. 14 jaar. Flora - Blote stoten die van het spel genoten, dag. 2, 7. 9.15 uur, 18 jaar. MetropoleiTuschinski - Shout at the Devil, dag. 2, 6.45, 9.30 uur. 14 jaar. Odeon 1 - Een Volks wagentje op drift, dag. 1.45, 6.45, 9.30 uur. Pinksteren 1.45,4.15,6.45, 9.30 uur. a.l. Royal op Zolder - Bloeddor stige Ruiters v. Lei-Fu, do., vr., zat., ma., 2, 7. 9.30 uur, zo. 1.45, 7. 9.30 uur, 14 jaar. Studio de Luxe - Sex je zorgen opzij, dag. 2.15, 7.15, 9.30 uur. Pinksteren 1.30, 4. 7.15, 9.30 uur, 18 jaar Studio 2000 - De laatste vrouw, elke avond 7, 9.30 uur, do., vr.. ma., di., 2 uur, 18 jaar. De Uitkijk - Pas si méchant que ca. dag. 2, 7, 9.30 uur, 14 jaar. Brigitte Bardot, de "vleesgeworden droom", zoals Roger Vadim heer eens bestempelde, is nog steeds een vrouw, die de moeite van het aan zien waard is. Haar onscrupuleuze levenshou ding mag sommigen geergerd heb ben, anderen hebben haar mis schien juist daarom wel bewon derd. Maar vanaf haar ontdekking tut nu toe, heeft zy al heel wat ge spreksstof geleverd. Terecht is van deze vrouw een foto boek samengesteld met foto's van de Franse fotograaf Ghislain Dus- sart, een goede vriend van "La Bar dot". Hy toont haar op foto's, die hy in tien jaar gemaakt heeft, zoals ze is: erotisch, ongecompliceerd, puur en uitdagend De foto's zijn gemaakt met een grote liefde voor de vrouw Bardot, maar ook met een groot vakman schap Dussart eigen. Niet voor niets is Dussart vroeger kunst schilder geweest. Het isle merken aan de manier waarop hy haar heeft vastgelegd: met een groot gevoel voor compositie en kleuren. Een boek. dat voor zichzelf spreekt.Jammer des te meer, dat FYancoise Sagan er een dusdang stupide en infantiel commentaar by heeft geleverd, dat het lachwek kend wordt. Zonder die toevoegin gen was het boek meer waard ge weest, terwyl de prys - op twee kwartjes na vijftig gulden - aan- merkelyk gedrukt had kunnen worden. Titel: "Brigitte Bardot"; door Ghislain Dussart en Francoise Sa gan; ultgerij: Elsevier; 49,50 ANNEMIEK RUYGROK

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 19