We moeten winnen, "dns9' winnen we STEVENAARTi'ALLEEN HOOP OP 'N LEKKER DUEL' ïc 'PrJës MSsass?»22S& Er staat een échte auto voor u Jklaar; DeAlfetta VRIJDAG 4 JUNI 1976 Vogels-trainer: Oppassen dat we de zaken niet kapot maken AMERSFOORT - Pierre Steven aart is het zat dat zijn woorden steeds zo worden uitgelegd dat hij daarmee "zijn" IJsselmeervo- gèls in de rol van kansloze zou willen manoeuvreren. Wel drie, vier keer tijdens een gesprek meldt hij: "Dat zeg ik echt niet om de underdog te worden, dat is gewoon realiteit". Die strofe haalt hij herhaaldelyk aan wanneer hij vooruitblikt naar het tweede duel van de dubbelconfrontatie Noordwijk-IJsselmeervogels, een wedstrijd die morgenavond om 18.30 uur op het Noordwijk- terrein begint. Inzet is de zater- dagtitel die alleen bij winst van Noordwijk nogmaals een be geerd begrip wordt in een derde en beslissende partij op neutraal terrein. Een zege of zelfs maar een gelijk spel voor de Vogels zou beteke nen dat het landskampioenschap kan worden meegetroond naar Spakenburg, 'maar ondanks die voorsprong in kansen toont Ste venaart zich bepaald niet opti mistisch. De in Amersfoort wo nende trainer zegt: "Iedereen heeft kunnen zien dat Noordwijk ten onrechte heeft verloren, dat we vorige week in detweede helft volkomen werden teruggezet. Daar hadden we geen antwoord op. Als Noordwijk zo'n pressie in de tweede partij nogmaals op kan brengen, volgt een derde duel. Dat wij dat liever niet hebben is logisch, maar als we even slecht spelen als vorige week, kunnen we het wel vergeten. Dat is geen "underdog"-praat, maar reali teit". Stevenaart is begiftigd met die werkelijkheidszin die zoveel an dere trainers volledig lijken te missen. Een onafhankelijk oe- fenmeester, die slecht gewoon slecht vindt en dat ook zegt. Toch schrok hij toen hij het gedrukte vervolg zag van het eerste duel van de kampioenskrijg. "Ik vind het erg jammer dat dat duel op deze negatieve i de pers is gekomen", betreurt hij. "Die wedstrijd was hard en slecht, allemaal waar. Bij ons in de kleedkamer werd naderhand zelfs niets gezegd, omdat ieder een besefte dat het een rotwed- strijd was geweest. Maar dan nog vind ik dat we er wel voor moeten oppassen dat we de zaken niet kapotmaken. Daarvoor zijn de belangen te groot en die belangen zijn niet alleen van vandaag of morgen. Een scheidsrechter dient daarmee rekening te hou den, de pers ook. Ik vind het schadelijk voor het zaterdag- voetbal dat het allemaal zo is overgekomen. Er kan mee be reikt zijn dat er morgen twee geïr riteerde elftallen tegenovér el kaar zullen staan". Dat die irritatie ook in Spaken burg al ruimschoots aanwezig was, wil Stevenaart niet ontken nen. Wel wijst hij erop dat daar van tot vlak voor het duel nog geen sprake was ("Want met uit zondering van één wedstrijd van vorig jaar hebben we altijd lekker tegen Noordwijk gespeeld"), hetgeen ook door de cadeautjes uitdelende tegenstander werd bewezen. Daarna echter waarde de ergernis wel degelijk rond op het veld in het vissersdorp. Op zoek naar de oorzaken vindt Stevenaart de angst als verkla ring voor de in zijn eigen team gegroeide irritatie. "Je moet niet vergeten dat IJsselmeervogels en buurman Spakenburg al in drie finales voor het zaterdagkam pioenschap hebben gestaan. Alle drie gingen verloren. Wij zelf hebben het twee keer niet ge haald, terwijl we vorig jaar bo vendien die dubbelconfrontatie om een bekerplaats van Noord wijk verloren. Op die manier hebben we nu al drie keer de boot gemist.Daardoor is die angst ge groeid. En er zijn een paar spelers die toch erg graag nog een keer zo'n kampioenschap zouden wil len meemaken voordat ze af scheid nemen. Een Aalt Kok bij voorbeeld. Zeker van een "beker-plaats" zijn we allebei al, het gaat nu alleen om dat zater dagkampioenschap. Het behalen daarvan zal voor ons het grootste probleem worden". Andermaal benadrukt Steven aart dat hij dat laatste persé niet zegt om zijn Vogels naar de rol van kansloze te leiden, maar lou ter omdat hij de krachten heeft getaxeerd. Hij: "Het lijkt erop dat ik persé wil dat wij daar het grootste probleem mee zouden hebben, maar zo is het toch echt niet. Ik vind gewoon dat Noord wijk geschoolder voetbal speelt. Wij kunnen ook aardig voetbal len, maar op een andere ma- IJsselmeervogels heeft bijvoor beeld geen aanvallers die met ri sico durven te spelen. Stevenaart ontzegt ook zijn topscorer (20 competitie-goals) Jaan de Graaf die durf. "Over het algemeen is hij niet zo'n vlotte scoorder. Het totaal dat achter zijn naam stond is vertekend door de zes goals die hij tegen NSVV heeft gemaakt. Het zit er overigens wel in dat hij tegen Noordwijk meedoet. In het bekerduel tegen Zwart Wit heeft hij al meegedaan, dus ik denk wel dat hij zal voetballen. Of hij moet zelf niet willen, natuurlijk. Tens lotte heeft hij drie weken door droeve familie-omstandigheden niet kunnen spelen. Maar nor maal gesproken doet hij mee". Betekent dat een IJsselmeervo gels met drie spitsen, morgena vond? "Weet ik nog niet", zegt Stevenaart, "moet ik nog bekij ken. Dinsdag hebben we een be kerwedstrijd gespeeld tegen Zwart Wit, die pas laat kon be ginnen door een donderbui en die met verlenging en strafschoppen mee pas tegen het middernachte lijk uur was afgelopen. Een paar mensen waren na die wedstrijd helemaal kapot. Het is afwachten hoe die zich hersteld hebben". Dat Jaan de Graaf bij zijn terug keer in het team mogelijk de in Spakenburg massaal uitgeschol den Frans v. d. Veen kan tegen komen, vindt de trainer geen punt. Hij taxeert Noordwijks centrale verdediger op zijn juiste waarde: "Hij is gewoon een lek ker felle voorstopper. Ik verwijt hem ook helemaal niet dat hij zo speelt. De ene spits kan er nu eenmaal beter tegen dan de an der. En je weet natuurlijk niet wat mensen gaan doen als ze onder spanning staan". Waarmee hij terug is op zijn uit gangspunt dat het imago van het zaterdagvoetbal gediend is bij een positieve benadering. Ook vandeclubs. "Ikhoopdatheteen fijne wedstrijd wordt en geen "pan Daarmee is niemand ge baat. Noordwijk niet, IJssel meervogels niet en het zaterdag voetbal niet. Dat is alleen gebaat bij een lekker duel. Toen Noord wijk landskampioen werd tegen RBC hebben wij ook staan jui chen. Zóver zal IJsselmeervogels mor gen wel niet gaan. P.d.T. NOORDWIJK - Ingehouden spanning toch in huize Spaanderman. Als de fotograaf andermaal in de clinch gaat met zijn flits-apparatuur die zich kortsluitend met een he vige knal verzet, mompelt Cees Spaanderman iets over Spakenburgers. "Je weet tenslotte maar nooit wat dat IJs selmeervogels er allemaal voor wil doen om die titel te pakken". Het grapje breekt de bittere ernst waarmee Noordwijks centrale verdediger voordien gepraat heeft over zijn emotionele uit spraken vlak na het eerste tref fen. De voor hem zeldzaam woeste verbale benadering van de scheidsrechter, die hij nader hand van diefstal betichtte. Zijn moeder probeert hem er nog van af te brengen "Cees, Cees, niet zo fel, die man was gewoon wat ner veus", maar Cees hoort het nau welijks. 'Ik sta nog voor de volle honderd procent achter die woorden. We zijn toch bestolen? Nu kan ik erg goed begrijpen hoe betaalde voetballers zich moeten voelen als hen dat overkomt. Bij ons staat er niet eens geld op het spel en ik kan me er nóg kwaad over maken. Het is voor het eerst dat ik me zo heb laten gaan in de acht jaar dat ik voor Noordwijks eer ste voetbal, maar dit was dan ook gewoon diefstal". Door Paul de Tombe Hij is 32 en vrijgezel. Rookt veel voor een voetballer op dat hoge amateurniveau, maar traint (voor zichzelf) ook meer dan de ande ren. Honderdzeven kilo kon hij ooit eens in het persoonlijke duel werpen ten tijde van trainer Harry v. d. Horst die hem dan ook prompt lager liet voetballen. Nu weegt hij nog 87 kilo. Hij zal er elke gram van benutten als laat ste man in Noordwijks thuis- beurt tegen de Vogels. Een duel waarop hij een even simpele als adequate visie heeft. "Als we niet winnen zijn we uitge schakeld, we moeten ze wel pak ken, dus pakken we ze ook. Als je niet met die gedachte het veld in gaat, kun je het wel vergeten. Trouwens, twee-, drie-één zie ik wel zitten. Die toestand met die .ADVERTENTIE pogosticks steltlopen rolskis DOULJ1'" g-Sbï* ïSfflü» .bintjes Iass-wyk :SS5- voor S „ters, 1WP"3' lislallnpnfwf <óuele dag Vrijwel alle sportjournalisten (in- clusief Paul de Tombe van deze krantwaren het er over eens: Noordwijk heeft onverdiend, nogal schlemielig van IJsselmeervogels verloren, het speelde beter (althans minder slecht) en blijft daarom fa voriet voor de zaterdagtitel.Om het kampioenschap te behalen moet dan nu twee keer dat gevogelte uit Spakenburg worden opgepeuzeld. Eerlijk gezegd ben ik er niet zo zeker van dat dat gebeurt. De woede waaraan de Noordwijkers na die onnodige nederlaag ten prooi len, is begrijpelijk, lijk. Je kunt ervan dat de roodwitten morgenavond gespannen staan als een uitgetrok ken veer en alle energie in de strijd zullen werpen. Kans op winst is er zeker. Door Ruud Paauw Daarna heeft het wereldrecord op gevaar- deze afstand geen rustig ogenblik verzekerd zijn meer gehad .Inde periode 1956-1964 schroefde Dawn Fraser het omlaag van 1.045 tot onder de 59 seconden. Na München-1972 brak het tijdperk Komelia Ender DDR) aan en sinds dinsdag staat het record nu op zeker als sommigen 55.73. Een tijd waarmee ze bij de Olympische Spelen van 1956 tweede zou zijn geworden bij de heren. Ach, en die eens zo flonkerende re cordtijd van Willy den Oudenlange-afstandlopers een doorsnee juniorentijd is het ge worden. denken. Maar goed stel dat Noord wijk wint. Wat dan. Een barrage. Een elftal kan onmogelijk drie wed strijden, hoe belangrijk stuk voor stuk ook, met dezelfde verbetenheid, dezelfde gespannen boog spelen. Waar ik een weinig bang voor ben is dat Noordwijk uit verbolgenheid over dat eerste, onnodige verlies morgenavond zoveel onstuimige energie zal verbranden dat er - na winst - niet voldoende meer over is voor de derde ontmoeting. Ik heb daar een niet zo leuk histo- Bij de heren staat het ..Acht jaar gele- polsstokhoogspringen afstandlopers bij de training langs de wegen hebben ondervonden en kennelijk nog wel ondervinden. Verslaggever Deford vat het als volgt samen: "Het beeld van ie mand die eenzaam hardloopt langs de weg brengt vele mensen in Ame rika uit hun gewone doen: het maakt hen ruw, gemeen, vijandig. Men gooit hen allerlei voorwerpen naar het hoofd, roept de meest obs cene woorden. Automobilisten stoppen met gierende banden vlak voor de lopers en blaffen hen toe als sergeants in dienst. Shorters vader heeft hem een tijd in een auto moe ten volgen en bescherming bieden omdat een stel doorgedraaide idio ten er een spelletje van maakten te proberen hem ten val te brengen". Niet de meest ideale omstandighe den om naar Olympisch goud te reiken. In het Shorter-interview zegt ver slaggever Deford o.a.: het fascine rende van lange-afstandlopers is niet zozeer wat hen beweegt als wel wat zij teweegbrengen bij mensen die geen lange afstanden lopen. De ford komt tot de conclusie dat of meer voorbijgaan aan de welvaarts maatschappij, waarin het gewoon is te zitten in een auto en te hangen rond tv-toestel, bar en barbecue. Het van de kudde afdwalende schaap heeft altijd al woede opge wekt. zreldrecord sinds dit weekeinde op 5.67 meter. De Ameri- scheidsrechter heeft ons extra- geprikkeld en we hadden vorige week al mogelijkheden genoeg. Twee schlemielige goals hebben we daar tegen gekregen, maar daarna konden ze niet meer tot één normale aanval komen. Maar ja, bij ons waren er een' paar ner veus, of liever gezegd geïrriteerd. IJsselmeervogels heeft iets on grijpbaars dat sommige van onze spelers niet ligt. Het komt opeens op je af en je ziet het niet". Zelfheeft hij daar geen last van, zal hij net zoals in Spakenburg vlak voor de wedstrijd nog ontspan nen met zijn tegenstanders kun nen praten. Zijn nervositeit is hij dan kwijt, die neemt alleen tij dens de wedstrijdbespreking gulzig bezit van hem. "Dan zou ik liever mijn auto wassen, iets om handen hebben. Verschrikkelijk vind ik dat. Het zweet loopt net zolang van me af totdat ik mijn voetbalschoenen aanheb. Dan ben ik alles kwijt. Weetje wat ik zaterdag tijdens die wedstrijdbe spreking wel zou willen doen? Die tribune stutten, onze eigen spionkop". De timmermanshanden van Cees Spaanderman zouden daar goed werk kunnen doen nu in twee wekelijks zo'n 300 supporters deinend de planken van die tri bune proberen door te buigen. Noordwijks brullende stamgas ten trachten daar hun team sinds twee seizoenen fel te stimuleren. Spaanderman: "Dat is gegroeid. Eerst was er een klein groepje uit het café van Gerard Duyndam, die drie jaar geleden die twee goals maakte waardoor wij tegen IJsselmeervogels de zaterdagti- tel pakten. Die groep is steeds groter geworden en tegenwoor dig kunnen ze ons vreselijk lek ker opjuinen. Een paar van ons worden er ook goed dol van. We spelen in de tweede helft ook al tijd naar die tribune toe, want dan staan ze er allemaal. Dan hebben' ze in de kantine een bakkie kun nen doen en zijn ze op hun best". Noordwijk zal die aanmoedigingen nodig hebben, beseft hij "want het gevaar van de counter van IJsselmeervogels blijft. We moe ten er ook voor waken als dollen te gaan aanvallen, dan kan je nog de boot ingaan, maar ik geloof toch niet dat IJsselmeervogels anderhalf uur lang op de eigen helft zal en kan gaan hangen om dat gelijkspel te verdedigen. Dat bestaat gewoon niet, dan maak je op een gegeven moment toch een fout". Het is beter daarop maar niet te wachten, risico te nemen, weet de centrale verdediger die voor het seizoen eigenlijk al afgeschreven was om zijn leeftijd ("Ton van Kesteren die me was gepasseerd kreeg het in zijn rug, ging naar het tweede en is gestopt met voetbal len. Ik zie één seizoen nu nog wel zitten"). "Zeker als het een tijd 0-0 blijft. Een snelle goal is wel kom, al moet het ook weer niet te gemakkelijk gaan, anders wor den we arrogant. Hoewel dat ge vaar morgen niet groot is. Frans v. d. Veen bijvoorbeeld loopt al tijd te dollen dat wij bij zijn gratie voetballen, maar in het veld is hij zeer geconcentreerd, voelen we elkaar goed aan. Het leeftijdsver schil, Frans is in de twintig, is dan helemaal weg. Het was misschien wel terecht dat hij vorige week werd opgeschreven, maar dan nog blijf ik ik erbij dat die speler die die overtreding tegen Cor Vreugdenhil maakte ook in het boek had gemoeten. Ik hoop dat risch voorbeeld den speelde UVS (ook op dagavond) om het kampioenschap 'kaanEarl Bell sprong die hoogte van Nederland in Amsterdam Wichita. tegen DCG. De Amsterdammers In 1942 stond het wereldrecord nog hadden genoeg aan een gelijkspel 0p 4.77 meter. Een afstand die Cor- iedereen rekende daar ook op. nelius Warmerdam, fiïïKF Het pakte anders uit. UVS speelde kaan één van zijn allerbeste wedstrijden, vooral de eerste helft was flonke rend, en ging met de zege strijken. Ruim 20.000 toeschouwèrs zagen deel schijn kort daarna op het RCH-veld in Heemstede de beslissingsioedstrijd tussen beide ploegen. UVS, lichte lijk favoriet nu, speelde opnieuw Gutwoski goed, maar het peil van die zater dagavond werd niet meer gehaald. DCG won (onverdiend) met 2-1 en was kampioen. De kardinale vraag is nu: als Noordwijk wint, hoeveel woede, verbetenheid en energie is er we morgen een scheidsrechter dan nog over bij de roodwitten hebben die dat beter begrijpt. Dan zul je mij niet over hem ho- Dan zal er in ieder geval géén kort sluiting ontstaan. Nederlandse afkomst, In 35 jaar is men dus bijna een meter hoger gekomen. Maar hier is de progressie voor een Want Warmerdam sprong met een bamboestok. Zijn 4.77 m bleef vijftien jaar onover troffen. Toen reikte zijn landgenoot centimeter verder. De grens van het menselijk kunnen (althans met de bamboes tok) leek daarmee bereikt. Daarna kwamen de glasfiber stok ken en werd het wereldrecord snel omhoog geschroefd. Een blik op de wereldrecordlij sten levert dus niet altijd een juist beeld van de vooruitgang op. ASC ontvangt Duits bezoek LEIDEN - ASC krijgt Duits be zoek. Morgen komen 75 voetbal lers, (met aanhang) van de vereni ging Sankt Leon naar de Oegst- g eest se voetbalclub, om een aantal wedstrijden te spelen. Het eerste en tweede team van ASC, die vorig jaar bij Sankt Leon op visite zijn geweest, spelen zondag om 13.00 en 15.00 uur tegen het eerste en tweede team van de bezoekers. Inzet is de Pinksterlof, een kapotte schoen die verguld is en op biels is gezet. Met het wereldrecord op sommige nummers kan het vreemd lopen. Neem nu eens dat op de 100 meter vrije slag dames. In februari 1936 zwom Willy den Ouden de fabelach tige tijd van 1.04.6. Dat wereldre cord bleef liefst twintig jaar in de boeken staan. Goed, de tweede we reldoorlog veroorzaakte zienlijke "stop" in de ontwikkeling, geren In het laatste nummer van het Ame rikaanse blad Sports Illustrated staat een voortreffelijk interview (eigenlijk is het veel meer dan dat met Frank Shorter (28), de Olym pisch kampioen marathon, die in Montreal zijn titel hoopt te prolon- Toch is het ook van belang van Shorter te weten wat hem er toe brengt zeven dagen per week 25 km te lopen en dat nu al zeven jaar lang. (Hij zegt in al die tijd niet meer dan veertien dagen te hebben gemist). Shorter, hoe intelligent en welwillend ook, komt daar niet goed uit. "Iets in me, diep van bin nen zet me aan tot lopen en nog eens lopen. Het geeft grote voldoening iets zelf te volbrengen"Hij wilde er niet serieus verder over praten. "Die ernst, dat serieuze, je verpest er alles mee". Een hoogstmer- kwaardige reactie. In marathons volgt hij geen be paalde tactiek daarvoor is de af stand te lang) Hij loopt ook niet tegen tegenstanders, op z'n hoogst tegen zichzelf. VOETBAL - De FIFA heeft giste ren in Zürich de wedstrijden van het wereldelftal verboden, die het op7 juni in Rio de Janeiro en lOjuni in Sao Paulo zou spelen. Er is geen contact gezocht met de wereld- voetbalorganisatie om toestem ming te vragen voor deze wedstrij den. r zelfs als je dat er bij i Shorter is jurist, n merking neemt, was de levensduur halve dagen om zijn training (25 dat record merkwaardig lang Alle grote zwemsters van die tijd (Raghnild Hveger, Greta Andersen, Ann Curtis, Katy Szöke) faalden in hun pogingen het record te breken; ze kwamen er niet eens bij in de buurt. Pas in het seizoen 1955156 dook de roemruchte Australische Dawn Fraser onder de toptijd van Willy den Ouden. km per dag) te kunnen handhaven Breed heeft hij het bepaald niet. Al leen voor sporten als rugby, honk bal, basketbal is Amerika een land van melk en honing. De rest hangt er bij Shorters weg naar de top is onge makkelijk geweest. Hij doet een on aardig boekje open over de hinder die hij en andere lange- BADMINTON - De internationale badminton federatie heeft in Bangkok besloten de Volksrepu bliek China nog niet als lid toe te werkt slechts laten in de plaats van Taiwan. Er waren te weinig stemmen om een tweederde meerderheid te krijgen. KANO - Het NOC heeft alsnog be sloten het kanoduo Arend Bloem en Lo Jacobs af te vaardigen naar de Olympische Spelen in Montreal. Het tweetal zal uitkomen in de k2 op de 500 en 1000 meter. Als bege leider en coach zal Anton Geurts optreden. ADVERTENTIE DeAifettavan Alfa Romeo. 1600ofl800cc motor voorin. 5-Versnellingsbak met differentieel achterin. De Dion achterwielophanging. Perfektc wcgligging. Kooiconstructie met energie-absorberende zones. Topsnelheid boven 175 km/u.Garantie 12 maanden. Alfetta 1,6 -125 pk -17.990,- Alfetta 1,8 -140 pk -19.790,- AlfettaGT-140 pk-21.490.- VALKENBURG (Z.H.): B.V. Autom. imp. H. A. MAASLAND Voorschoterweg 17. telefoon 01718-13900/16275

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 15