VAN KATWIJK NU BELOOND Krause toptijd 400 m naar op vrij Jim Woudstra breekt pols Leo Steegman naar Yolendam LOTTO EN TOTO Aanval met steun van Kees v. d. Wereld geslaagd VRIJDAG 4 JUNI 1976 SPORT PAGINA 13 Merckx denkt aan opgeven VARRAZE De Italiaan Francesco Moser heeft gisteren de veertiende etappe van de Ronde van Italië, een rit over 227 kilometer van H Ciocco naar Varazze gewonnen. Felice Gimondi (It.) blijft lei der in het algemeen klassement. Moser won de sprint van het peloton, waarin zich ook Gimon di en Merckx bevonden. De Belg het doorschemeren, dat hij over weegt op te geven, omdat hij veel last heeft van een zweertje op zijn zitvlak. „Ik wil in geen geval hierdoor de Ronde van Frankrijk missen", verklaarde Merckx. die nog wil afwachten, of er tijdens de rustdag vandaag verbetering optreedt. Bij de achterblijvers waren de Spanjaard Ocana (op 1.37) en Cees Bal, die als 104e binnen kwam achterstand vijf minuten op Moser. In het algemeen klassement bezet Bal de 103e plaats met een achter stand van één uur 52 minuten en 41 seconden op leider Gimon di. Uitslag: 1. Moser (It.) 227 ki lometer in 6 uur 29 minuten 5 seconden; 2. Lasa (Sp.) op 2 sec. 3. Sercu (Bel.) op 4 sec. Algemeen klassement: 1. Gi mondi 76 uur 21 minuten 45 se conden; 2. De Muynck (Bel.) op 16 seconden: 3. Panizza (It.) op 37 sec.; 4. De Vlaeminck op 54 sec. 5. Gianbattista Baronchelli (It.) op 59 sec.; 6. Moser op 1.05 5. Merckx op 1.23. De Engelsman Bill Nickson van het Britse A-team won de vierde etappe avn de Ronde van Groot Brittannië voor amateurs Hij versloeg in de sprint een kopgroep je van vijf rijders, van wie Johan van der Meer (Ned.) vierde werd. In het algemeen klassement leidt Nickson. Van der Meer staat vierde op 8 seconden. Doh- men is zestiende. Tak 22s:e. Michel Jacobs, na Grave uit geschakeld voor een ereplaats in Olympia's ronde, zal volgende week nog een tweede ijzer in het vuur gooien om Montreal te halen. Met toestemming, en zelfs enigszins op aanraden, van de wegcoach heeft Jacobs inge schreven voor het Nederlands kampioenschap individuele ach tervolging, dat op 8 en 9 juni op de baan van Sloten wordt ge houden. Piet van Katwijk, die als 2de over de streep ging, werd in de eindrangschaikking teruggezet naar de zevende plaats omdat hij in de laatste meters had ge duwd. Daaroor kwam de tweede plaats in handen van oud-we reldkampioen Harm Ottenbros. Aad van den Hoek werd derde. VOLENDAM De eerste-divisieclüb Volendam is akkoord gegaan met een be leidsplan dat door Joop Brand is opgesteld voor een professionele re aanpak. Daarmee verkreeg de AZ-trainer de goedkeuring om volgens de door hem uitgestippel de lijn te werk te gaan. Hij zal bij Volendam tenminste één jaar fungeren als technisch coör dinator. Voorts werd Leo Steeg man (Sparta) aangetrokken om de training van de bee taalde se lectie op zich te nemen. Brand contracteerde woensdag Ruud Suurendonk en Sem Wok- ke van AZ'67, de laatste als uit leenspeler. De amateurvereniging Lim- burgia zal vandaag bij de KNVB vragen te worden toegelaten tot het betaalde voetbal. Dat liet voorzitter Hensgens gisteravond weten nadat de gemeenteraad van Brunssum over de subsidie aanvraag had vergaderd. De raad besliste met 16 tegen 4 stemmen dat de beslissing om betaald voetbal te spelen behoort tot de autonomie van de vereniging Limburg ia. Een Braziliaanse selectie en een Europees-Zuidamerikaanse combinatie, waarin Johan Cruijff meespeelde, hebben woensdag nacht in Sao Paulo een demon stratiewedstrijd gelijkgespeeld met 1-1, Cruijff opende in de 11e minuut de score op aangeven van Amandiu Toninho maakte in de 64ste minuut gelijk. Cruijff verliet later met een lichte bles sure het veld. reikt over een nieuw contract. De 23-jarige spits tekende voor drie Jaar. Kist. die drie interlands heeft gespeeld en ook is opgeno men in de voorlopige selectie voor Joegoslavië, kwam vier jaar ge leden van Heerenveen naar Alk- De Feyenoorder Jan Everse, die zondag in de wedstrijd tegen PSV een gele kaart kreeg, is door de tuchtcommissie van de KNVB gestraft met twee wedstrijden onvoorwaardelijke schorsing en 200 gulden boete. NIBBIXWOUD De bloemen van de winnaar gingen naar de verliezer. Fons van Katwijk ont troonde Leo van Vliet op de voorlaatste dag van Olympia's Ronde als leider in het algemeen klassement Hij werd bovendien winnaar van de rit van Drachten naar Nibbixwoud. Voor die zege kreeg hij 15 seconden tijdsvergoeding, dat waren precies de 15 tellen die hem sinds gister middag scheiden in de rangschikking van Leo van Vliet. Fons van Katwijk bestemde de bloe men, die hem in het Westfriese dorp rijkelijk ten deel vielen, voor ploeg genoot Hans Langerijs, de grote ver liezer uit de zilveren ronde van Olympia. Langerijs winnaar in 1975, werd door een val op de eerste dag uitgeschakeld en ligt nog eteeds in het Jozef-ziekenhuis van Hoorn. Daarheen bracht Fons van Katwijk de bloemen, die hij op de Afsluitdijk verdiende. De kandidaat uit de Olympische selectie, meestal niet een van de wer kelijk aanvallend rijdende amateurs, toonde zich de dapperste op de dijk toen Holland in zicht kwam. Zijn aanval, later gesteund door Kees van de Wereld, liep aanvankelijk stroef. Het tweetal dat wat later letterlijk en figuurlijk de steun kreeg van Bas van Lamoen (opvallend sterk in de laatste dagen), Said Goessainov en Barend Huveneera had op de brede betonbaan tussen Friesland en Hol land voor zijn seconden moeten vech ten. De barrière van die 30 seconden werd door de vluchters pas in Noord- Holland doorbroken. De karavaan dook daar namelijk van de dijk op smalle weggetjes en daar konden de ploegen van Van Katwijk (Soka), Van de Wereld (Ketting) en Van Lamoen (Batavus) het peloton rem men. Het verzet van Van Vliet en zijn ploegmakkers, dat feitelijk te laat op gang was gekomen, werd ingedamd. In de kortste keren groeide de winst tot drie minuten. Olympia's ronde die door de macht van de Amstelploeg al beslist leek, scheen een nieuwe zekere winnaar te krijgen in Fons van Katwijk. Maar wat de ronde een week lang had moeten missen, kwam plotseling in het laatste uur van de zevende werkdag. Spanning en strijdlust. Leo van Vliet streed terug met zijn secondanten. De ploeg van Jan van Erp, die de toppositie in de ploegen- geweldig zijn als ik ln Amsterdam weer een trui krijg. Dat ia dan mijn derde overwinning van dit seizoen. Met het oog op de voorbereiding van Montreal heb ik mij op het grote werk gericht. Ik reed maar één cri terium. In Boxmeer, dat won ik, maar een grote wedstrijd winnen is toch heel wat anders. Daarvoor geef ik graag al mijn criteriumsuccessen van dit seizoen". UITSLAG 1. Fons van Katwijk (Sok) 3 uur. 17 minuten en 38 sec. (met bon. 3.17.23), 2. Van Lamoen (Bat) z.t. (3.17.28), 3. Van de Wereld (Ket) z.t., (3.17.33), rangschikking had te verdedigen, 4. Goessainov (Sov) 3.17.52, 5. Hu- deed mee en de seconden werden met handenvol weer terug veroverd. Der tien kilometer voor de eindstreep was de marge nog bijna twee minuten. Toen de laatste trap gedaan was, het snelst door Van Katwijk die voor Van Lamoen, Van de Wereld, Goes sainov en Huveneers over de streep ging, waren er nog 53 seconden over. Dat was exact het verschil waarmee Van Vliet en Van Katwijk aan de start in Drachten begonnen. Het was overigens de eerste over winning van Fons van Katwijk in vijf ronden van Olympia, die hij een keer als zevende en eenmaal als elfde (vorig jaar) voltooide. „Het zou (OL) 3.18.07. 6. Van Trigt (Mie) 3.18.31, 7. Kuys (Bat) z.t., 8. Hassink (Ams) z.t., 9. Groen (Mie) z.t., 10. Van Vliet (Ams) z.t. Algemeen klassement: 1. Fons v. Katwijk (Sek.V 25.45.39. 2. Van Vliet (A«s) 25.45.54, 3. Bakker (Ket) 25.46.13, 4. Van de Wereld (Ket) 25.46.22, 5. Van Lamoen (Bat) 25.46.29, 6. Van Gerwen (Erp) 25.46.39, 7. Hassink (Ams) 25.46.42, 8. Schür (Ket) 25.46.52, 9. Lubberding (Erp) 25.47.13, 10. Van der Kruys (Erp) 25.47.18. Dagploegenklassement 1. Batavus 9.54.40 (29 punten), 2. Soka z.t. (36), 3. Ketting z.t. (39). Algemeen ploegenklassement: 1. Van Erp 77.25.06, 2. Amstel 77.26.07, 3. Ketting 77.26.17. Puntenklassement: 1. Van Vliet 116 punten, 2. Van Kat wijk 98. OOST-BERLIJN De wereldrecords blijven als rijpe appelen vallen in Oost-Berlijn. Na de twee nieuwe toptijden van dins dag en de drie nieuwe wereldrecords van woensdag, sneuvel den gisteren op de derde dag van de Oostduitse zwemkam- pioenschappen nog eens. drie records. De 17-jarige Kornelia Ender uit Halle nam voor de derde keer een recordverbetering voor haar rekening. Op de 100 meter rugslag werd zij de snelste zwemster ter wereld met een tijd van 1.01,62. Zij onderstreepte daarmee haar kandidatuur voor ze ker drie gouden medailles tijdens de spelen van Montreal. Zowel op de 100 en 200 meter rugslag als op de 100 meter vrije slag is zij onbetwist de sterkste zwemster van dit ogen blik. Dat moest ook Ulrike Richter ondervinden. Zij "werd onttroond als recordhoudster op de 100 meter rug- slag. Als troost mag gelden dat zij met 1.02.00 ook nog ruim onder haar oude record van 1.02,6 bleef ook de als derde geëinidgde Birgit Treiber (1.02,78) mag hopen op een plaats bij de eerste drie op dit nummer in Canada. De 16-jarige Barbara Krause zwom ln haar geboortestad een opzienba rend nieuw wereldrecord. Op de 400 meter vrije slag bleef zij meer dan drie seconden onder de tijd die Shir ley Babashoff (VS) op haar naam had staan (4.14,76). Barbara Krause bracht donderdag het wereldrecord op 4.11,69. Ook Petra Thümer, die tweede werd, is met 4.12,71 favoriet voor een medaille in Montreal. Na haar wereldrecord van woens dag op de 100 meter schoolslag bleef Carola Nitschke op de 200 m. 1.2 sec. verwijderd van het al bijna "oude" record, dat sinds de Europese kam pioenschappen van Wenen in 1974 op naam staat van haar landgenote Karla Linke (2.34,99). Tegenslag basketbalteam Barbara Krause op weg naar haar opzienbarende tijd. Pyttel uit Leipzig kwam in de series van de 200 meter vlinderslag al bijna een halve seconde onder de toptijd van de Amerikaan Mark Spitz. Het record van Spitz dateerde van de spelen in München. In de finale van dit nummer bleef Pyttel nog eens 0,6 sec. onder zijn gistermorgen ge zwommen tijd en kwam als eerste onder de twee minuten: 1.59,63. Pyttel ontnam Spitz zijn voorlaat ste record. De Amerikaan heeft nil alleen nog het wereldrecord op de 100 meter vlinderslag in handen. Op de laatste afstand, die donder dag werd gehouden, de 4 x 100 meter vrije slag heren zorgde de ploeg van TSC uit Oost-Berlijn voor een Oost duits record in 3.34,23. In de schaduw van de Oostduitse titelstrijd in,Oost-Berlijn wonden in Kiev de Russische zwemkampioen- schappen gehouden. Ook daar la men tot de derde dag gevorderd, maar de enige records, die gisteren in de Sov jet Unie vielen, waren vijf nationale toptijden. De heren namen er daar van twee voor hun rekening, de da mes drie Andre Krylov zwom 1.52,97 op de 200 m vrij, Manatsjinski kwam tot 2.02,44 op de 200 meter record- vlinderslag) naar tijden. Stavko (1.04,91 op de 100 meter rug), Vlassova (2.06,12 op de 200 meter vrij) en Tsjelofastova (2.14.04 op de 200 m vlinderslag naar nieuwe recordtijden. De 19-jarige Australiër Stephen Badger, derde bij de wereldkampioen- gnosuST drie "mTandSTlï UTRECHT Punch-speler Jimmy Woudstra. onlangs nog zeer succes vol met het Nederlands team in actie tijdens een groot toernooi in Sofia waar hij persoonlijk werd uitgeroe pen bot de beste speler van de Ne derlandse ploeg, heeft gisteravond zijn linkerpols gebroken en zal hoogstwaarschijnlijk uitgeschakeld zijn voor het pre-Olympisch basket- baltoernooi in Canada. Woudstra moest dit trieste nieuws horen na uitgebreid radiologisch onderzoek ln het academisch ziekenhuis in Utrecht nadat hij eerder ten val was gekomen en die val had trachten te breken met zijn linkerhand. Bij het vernemen van dit nieuws heerste er enige verslagenheid binnen de Ne_ derlandse ploeg die op een van haar doordeweekse trainingen bezig was. De inbreng van Woudstra binnen de ploeg was Immers groot en het ziet er niet naar uit dat de Nederlandse Amerikaan zich met de ploeg naar Canada zal kunnen begeven. Inmid dels is er wel een soort reddingsactie begonnen waarin coach Sheridan via Amerikaanse sportartsen een aange past soort gips wil verkrijgen, zodat Woudstra, die rechtshandig is, toch nog in Canada kan spelen. Voorals nog ziet het er niet best uit want de Nederlandse artsen gaven als pro schappen in Belgrado 1973 op de 200 m. vrije slag won deze afstand in Toronto bij de Canadese kwalifi catiewedstrijden voor Montreal. Bad ger zwom met 1.54.61 een nieuw Ca nadees record. Omdat Badger al meer dan een Jaar in Canada verblijft, mag hij al op de Olympische Spelen uitkomen voor dit land. het blijven. Peter Kesteloo, trainer-coach van de nieuwe Leidse basketbalclub „Nijssen Trotters" (de schaduwploeg van Mercasol) heeft gisteren de sa menstelling van zijn ploeg bekend gemaakt. Dit team moet vanavond in de sportzaal van de meao een kwa lificatie-wedstrijd spelen om directe toelating te krijgen tot de eerste klasse van het distriot Den Haag. Het team bestaat uit de eredivisie spelers Wil Moerer en Ed Plomp, Frans Kales van Luba. Paul Ros- dorff en Henk van Haasteren (bei den Mercasol 2). Rein Paulides en Hans Pleij van Leiderdorp en de ju nioren Pieter Nievaart en Tony Lam ping. Gisteravond laat heeft Luba- speler Tirke Karim zich uit de se lectie teruggetrokken. Een andere Luba-speler, Marcel Rijsbergen (ex-Mercasol) keert te rug naar zijn oude vereniging, waar hy een plaats krijgt in. de selectie van het eerste team. BOKSEN Mohammed ALi en Ken Norton hebben gisteren in New York de contracten getekend voor het titelgevecht op 28 septem ber. Ali zal een bedrag van 6 miljoen dollar "krijgen. ATLETIEK De Portugees Car los Lopez, die afgelopen zaterdag bij wedstrijden in München voor de beste wereldseizoen prestatie op de 10.000 meter (27.45.8) zorgde heeft in Parijs een uitstekende 5000 meter gelopen: 13 min. 24.0 seconden. SPORT Het Belgisch Olym pisch Comité heeft 79 personen aan gewezen, die definitief worden uit-, gezonden naar de Olympische spe len van Montreal. eerste prijswinnaar op. De prijswinnaars zijn: LOTTO 22 Aantal deelnemers: 798.481. Bruto- inle?: f3.195.642,Prijzenbedrag f 1.629.257,—. Eerste prijs: geen het bedrag van de le prijs gaat 1/5 deel naar de le prijs van maandag ge^2/3 deel word 7 juni, het overige 4/5 deel wordt verdeeld in gelijke delen verdeeld over de 2e t/m de 5e prijs. Tweede prijs: 3 win naars. die elk bruto f 93.437,ont vangen. Derde prijs: 175 winnaars, die elk bruto f 2.035,ontvangen. Vierde prijs: 7.621 winnaars, die elk de lotto 2e pinkster- TOTO NO. 22. Aantal deelnemers: 181.476. Bruto-inleg f 536.825.—. Prij zenbedrag: f- 254.991,Eerste prijs: geen winnaar, van het bedrag van de le prijs gaat 1/3 deel naar de le prijs van maandag 7 juni, het overi- gelijke delen en 3e prijs. Tweede prijs: 7 winnaars, die èlk bruto f 13.963,ontvangen. Derde prijs: 86 winnaars, die elk bruto f 1.433,ontvangen. per kolom f 63.— ontvangen. Vijfde sterdag I Jackpot voor de toto van 2e pink- IK-EH-LAAT ME NIET ZO- MAAI? UIT T WATER? JA6EN

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 13