Heerschappij van Leo van Vliet lijkt al aanvaard URRR Rijndelfland komt pas laat op dreef Westerterp wil onrendabele buslijnen laten verdwijnen Uw misser van de week staat elke week in de vara GIDS Mercasol richt nieuwe club op Saaie rit in Olympiads ronde KOERSEN OP DUINDIGT Tennisstrijcl jeugd in Lisse Want als de VARA je nog geen tientje waard is- waar blijven we dan? CODAÏS-GEBOUW DONDERDAG 3 JUNI 1976 FAÜ1NA 15 DRACHTEN Het veld in Olympia's ronde lijkt te berusten in de macht van de Amstel- ploeg. De langste rit, 204 kilometer van Didam naar Drachten, vervaagde tot een in wezen on belangrijke gebeurtenis waarbij in Drachten het onderscheid tussen de eerste vijftig renners slechts in seconden werd geteld. Jan Huisjes, de snelle sprinter uit Almelo, bracht als rapste eindelijk het dagsucces naar de „dure" ploeg van Soka, die eindelijk eens het vlees van de saté kreeg en niet slechts de stok jes. Maar de sprintoverwinning in de zesde rit betekende nauwelijks iets meer dan de etappe op zich zelf. LEIDEN De korfbalontmoeting tussen de selectieteams van Rijndelfland en IJ- en Amstel, gisteravond gespeeld op het terrein van De Danaïden, roept twijfels op over het nut van dergelijke wedstrijden. Als publieke attraktie had het duel nau welijks waarde, omdat ten eerste Rijndelfland weer niet in de sterkst denkbare opstelling speelde en ten tweede omdat een treffen aan het einde van een lang seizoen de betrokkenen niet inspireert tot het leveren van een topprestatie. Leo van Vliet werd als leider in het klassement niet bedreigd en dat was eigenlijk opvallender. De West lander kon in het belangrijkste ge deelte van de etappe, in de laatste 110 kilometer, slechts rekenen op een halve ploeg. Een valpartij, die de Tsjech Moravec met hoofdwonden naar het Sophie-ziekenhuis van Zwolle bracht, wierp drie Amstel- rijders terug tot vlak voor de bezem wagen. Zij bevonden zich in gezel schap van nog een aantal ongeluk- kigen en wat onmachtigen. De halvering van de sterkste ploeg schudde de concurrentie, voor zover daar tenminste sprake van is, niet wakker. Het zestal van Ketting, dat drie man bij de eerste acht heeft op minder dan een minuut van de lei der berustte. Van Erp, die Gerrie van Gerwen naar voren had kunnen schuiven, aanvaardde de heerschap pij van Van Vliet en Hassink die in het tweede gedeelte van de rit slechts op Van Houwelingen konden terug vallen. Zeldzaam Werkelijke aanvallen wereir zeld zaam op deze langste dag. De enige Heathrowprijs 2040 m: 1. Liesbeth Barke (B. Dapper) 2.47.4 1.22.1, 2. Myra Glorie, 3. Lord Easter. Winn. 4.70, pi. 2.20, 1.90 10.80, koppel 19.10, trio 2004.70. Feuerprinzprijs 2000 m: 1. Polisson (H. v. d. Kraats) 2.10.5, 2. Feuer Boy, 3. Petty Larceny. Winn. 2.70, pi. 1.10 1.20 1.10, koppel 6.20. Zestienhovenprijs 1600 m: 1. Nino Song (J. van Dooyeweerd) 2.08.7 1.20.4, 2. Karper K., 3. Lotus Laguna Winn. 2.70, pl. 2.00 6.50 3.60, koppel 58 80. trio 455.00. Orlyprijs 2120 m: 1. Our Pride (M. van Leeuwen) 3.01.3 1.26.3, 2. Oli V., 3. Olga Bond. Niet gestart: Oriente. Winn. 2.20, pl. 1.40 1.70 5.50, koppel 4.40. Exiliaprijs 1300 m: 1. Sir Wessel (J. Smith) 1.20.6, 2. Yemir, 3. Selek- taner. Niet gestart: Grizka. Winn. 3.40, pl. 1.80 '2.10 2.60, koppel 6.10, trio 606.30. Schipholprijs 2120 m: 1. Mary- Ann (R. Knaven) 3.01.7 1.25.7, 2. Marupa Du Bois, 3. Lady Henny. Winn. 5.40, pl. 2.40 2.00 3.00, koppel 13.70. Zaventhemprijs 2040 m: 1. Loes Areta (H. Langeweg) 2.45.9, 1.21.3, 2. Kimberly Gregor, 3. Larens Trots. Winn. 4.20, pl. 1.90 2.50 3.70, koppel 9.80, trio 219.60. Twenteprijs 2040 m: 1. Lucky H. (J. van der Loo) 2.45.3 1.21.0, 2. Kiry van Ursem, 3. Kamiel. Niet gestart: Juanita. Winn. 3.80, pl. 2.40 2.20 2.00, koppel 9.80, trio 96.00. Le Bourgetprijs 2040 m: 1. Odette Ossewaard (P. Smit) 2.48.2 1.22.5, 2. Nanette, 3. Nazgul Amabilis. Winn. 2.40, pl. 1.70 2.20, koppel 4.30. Totalisatoromzet f 317.439,—. die er eigenlijk voor tekende was Bas van Lamoen die in een vlucht van een kleine 15 kilometer een grootste winst van een halve minuut kon in casseren. Van Lamoen, met achter stand van een kleine twee minuten, kreeg toestemming van het gezapige peloton, waarin de voorsten te ge makkelijk toestonden dat steeds weer kleine breukjes werden gelijmd. Nadat Van Lamoen zo'n 20 kilo meter voor de finish was terug ge pakt handhaafde hij zich in de eerste groep van tien renners bij wie ook Peter van der Kruys was die al eer der zijn gezicht had laten zien. Het tiental kreeg de kans een halve mi nuut winst ite pakken omdat alleen Van Houwelingen, Van Vliet en Has sink serieus weerwerk boden. Die re- aotie leidde er overigens toe dat de vluchters in Drachten de hijgende adem van de groep weer in de nek voelden. Martin Havik wilde het niet op de sprint laten aankomen, Martin Vis ser pakte hem terug en ging nog eens toen Basko en Van der Kruys op een paar honderd meter voor de streep de anderen meesleepten naar het kopduo. Seconden later betaalde Visser de prijs voor zijn inspannin gen in de laatste kilometers. Met een half wiel werd hij op de streep ge pakt door Jan Huisjes, die als een raket naar voren schoot en doorging toen Visser de vetste prijs al in han- handen leek te hebben. "Ik kon niet meer", stelde Visser teleurgesteld. "Ik was mijn snelheid kwijt doordat ik in die laatste kilo meters in de tegenaanval moest gaan om niet alle mogelijkheden 'te ver spelen". Jan Huisjes, 25 Jaar: "Wan neer Je betrekkelijk uitgerust aan de sprint begint, gaat het natuurlijk ge makkelijker. Visser had al een grote inspanning geleverd. Ik had het ge luk dat Van der Kruys en Basko het groepje weer voorin brachten. Ik heb daar gebruik van gemaakt en vooral voor de sponsor ben ik blij dat het eindelijk eens gelukt is. Mijn over winning in Olympia's ronde betekent toch wat meer dan de vier eerste plaatsen die ik in dit seizoen heb behaald". Vleugels Tevreden was zeker ook Leo van Vliet. "Het was niet gemakkelijk toen wij maar met drie man over waren gebleven in de grote groep. Ik had zeker verwacht dat Ketting iets zou proberen. Ze hebben hun aanval mogelijk uitgesteld tot de tijdrit. Daar ben ik echter ndet bang voor. Eerder dit seizoen, in Bretagne tijdens de Ruban Gratinier Breton heb ik Jacobs 20 seconden moeten toegeven in een tijdrit van 17 kilo meter. Ik kwam echter precies op dezelfde tijd uit als Jan Bakker en die is nog altijd myn grootste con current in het klassement. Ik dacht dat het wel zal lukken. Ik rijd goed. Iedereen zegt trouwens dat Je vleu gels krijgt in de tijdrit als Je het klassement aanvoert". Van Vliet kon gisteren zijn vleu gels opgevouwen houden. Wanneer de activiteit enigszins werd verhoogd, was hij op slag bij het vuurhaardje, alleen bij de laatste ontsnapping ont brak hij. Het was in de eerste plaats omdat hij op het moment dat de aanval werd ingezet was ingesloten, maar vermoedelijk nog meer omdat hij geen van de aanvallers als een werkelijke concurrent had getaxeerd. Verder was er, volgens Van Vliet, niets bijzonders aan de hand. "Het is betrekkelijk rustig gebleven. An ders was het veld wel op een andere manier dan door een valpartij ge broken.' Zo'n lange rit vind ik ook geen ramp. Ook een etappe over 200 kilometer is eens afgelopen. Het is mij gebleken dat ik steeds voorin kon komen en blijven als het nodig De uitslag van de zesde etappe over 204 kilometer van Didam naar Drachten is: 1. Jan Huisjes (Sok) 4 uur, 50 minu ten en 41 seconden (met bonificatie 4.50,26); 2. Marwtin Visser (Oly) z.t. (met bon. 4.50,31)3. Ferdinando Ta- miazzo (Ita) z.t.( met bon. 4.50,36); 4. Vikenti Basko (Sov) z.t.; 5. Tonny Huyzen (Bat) z.t.; 6. Piet van der Kruys (Erp) z.t.; 7. Krijn St. Nico- laas (Ket) z.t.; 8. Martin Havik (Ket) z.t.; 9. Piet van Leeuwen (Erp) z.t. ALGEMEEN KLASSEMENT: 1. Leo van Vliet (Ams) 22 uur. 27 mi nuten en 23 seconden; 2. Jan Bakker (Ket) op 19 sec.; 3. Albert Scheffer (Ket) op 38 sec.; 4. Petr Matousek (TSj) z.t.; 5. Gerrie van Gerwen (Erp) op 45 sec. 6. Arie Hassink (Ams) op 48 sec.; 7. Fons van Kat wijk (Sok) op 53 sec.; 8. Frits Schür (Ket) op 58 sec.: 9. Henk Lubberding (Erp) op 1.19; 10. Piet van der Kruys (Erp) op 1.24; 11. Kees van de We reld (Ket) op 1.26. De Belg Ronald de Witte heeft gisteren de dertiende etappe van de Ronde van Italië gewonnen. Hij ver sloeg na 145 kilometer van Poretta Terme naar il Ciocco de Italianen Panizza en Baronchelli. Gimondi be houdt de leiding in het algemeen klassement. Deze eerste echte bergetappe (de renners moesten vijf cols beklimmen) heeft geen grote verschuivingen in het algemeen klassement teweeg ge bracht. De strijd begon pas op de laatste berg. De Italiaan Perletto de marreerde als eerste. De verrassend goed rijdende Belg De Muynck, twee de in het algemeen klassement en dit jaar al winnaar van de Ronde van Romandië, en Panizza sprongen in zijn wiel. Uiteindelijk kwamen Pa nizza, De Witte, Baronchelli en Ber- toglio als eerste op de top. De Muynck kwam negen seconden later binnen, waardoor hij zijn achterstand op Gimondi, gisteren negende op 37 seconden, verkleinde tot zestien se conden. De grootste verliezer was 4.50,26); 2. Martin Visser (Oly) z.t. voorsten meekon en bijna een minuut moest prijsgeven. De Pool Ryszard Szurkowski heeft gisteren de derde etappe van de wielerronde van Groot-Brittannië gewonnen. Hij legde de 162 kilometer van Malvern naar Aberystwyth in Wales af in 4 uur, 16 minuten en 18 seconden. Tweede werd de Brit Ian Hallam in dezelfde tijd. De Neder lander Johan van der Meer eindigde als derde. LISSE De jeugd-tenniskampi- oenschappen van het district Leiden beginnen morgen op de baan van de LTC Lisse. Ruim 200 partijen zullen er gespeeld moeten worden voordat op tweede pinksterdag de finales ge speeld kunnen worden. De technische commissie heeft de volgende speelsters bij de meisjes als eersten geplaatst: leeftijdsgroep tot en met 12 jaar: Astrid Veerman, t/m 14 jaar Tina Langeveld, t/m 16 jaar Micky Albers en t'm 18 jaar Liselotte van der Bijl. Bij de jon gens is de plaatsing als volgt: Peter Leyton, Frank Pauwels. Johan Vis en Jurgens Peters. De kampioen van ieder onderdeel wordt uitgezonden naar de Nederlandse titelstrijd. DEN HAAG Minister Wester- terp van verkeer en waterstaat wil dat buslijnen van streekvervoer, die 's avonds en in de weekeinden op een traject gemiddeld minder dan tien reizigers per keer vervoeren, voor die periodes worden opgeheven. Hij zei dat gisteren in de Tweede Kamer bij het verkeers- en ver- voersdebat. Dat is geen keiharde norm, maar een maatstaf, aldus de minister. Als streekvervoersbedrijven menen, dat in een bepaald geval een lijn voor weekeinden en 's avonds moet wor den opgeheven, zullen zij dat goed moeten motiveren. De bewindsman heeft de streeksvervoersbedrijven vorige week een brief geschreven, waarin hij hen vraagt bij de opstel ling van hun nieuwe dienstregeling met die maatstaven rekening te houden. Hij heeft de bedrijven op gave gevraagd van de bezetting van hun bussen. De minister was het met de com munist Dragstra eens, dat deze maatregelen kunnen leiden tot ver groting van de werkloosheid b|j het streekvervoer. Maar volstrekte handhaving van de werkgelegenheid kan niet, als dat leidt tot onaan vaardbare budgettaire gevolgen, al dus Westerterp. De bewindsman zei „nogal erg on gelukkig te zijn" met de wensen die de PvdA-er Van der Doef op het punt van de overname van de te korten van de openbaar vervoerbe drijven in de grote steden in een mo tie heeft neergelegd. Van der Doef toonde zich dinsdag bang, dat de vinger van de rijksoverheid in het openbaar vervoersbeleid te groot wordt door de voorwaarden, die het rijk stelt. De socialist zei toen. dat de maatstaven, waaraan de gemeen telijke verkeers- en vervoersplannen Daarmee is overigens niet gezegd dat IJ- en Amstel het er ook bij liet zitten. De door Cees van Lunte- ren gecoachte hoofdstedelijke for matie startte in zijn sterkste opstel ling en slaagde er in het team van Rijndelfland met goed spel volledig te overspelen. Met name internatio nal Wim Reuter in de beginaanval demonstreerde een knap spelinzicht en hij was de spelmaker die zijn medespelers van gave passes voor zag. Toen werd ook al duidelijk dat het team van Rijndelfland als los zand aan elkaar hing, omdat er geen selectie of oefenwedstrijden ge speeld werden om de spelers aan el kaar te laten wennen. moeten voldoen om voor overname van de tekorten in aanmerking te komen, bekend gemaakt moeten worden. Voorts diende er een stelsel van „taakstellende doeluitkeringen" te komen, waaronder de overname van de tekorten zou vallen. Minister Westerterp zei niet te begrijpen wat Van der Doef nu pre cies met die taakstellende doeluitke ringen bedoelt. Hij vroeg zich verder af. of de maatstaven voor de ge meentelijke plannen wel zijn vast te leggen. „Elke situatie vraagt om een afzonderlijke oplossing". Hij zag daarom geen mogelijkheid die criteria precies te omschrijven. Na het antwoord van de minister veranderde de socialist zijn motie. In zijn afgezwakte motie vraagt de PvdA-er thans of in afwachting van een wettelijke regeling de algemene maatstaven en de wyze van beoorde ling van de plannen kunnen worden bekendgemaakt. Het verzoek om een stelsel te maken van taakstellende doeluitkeringen liet Van der Doef vallen. De bewindsman had overigens eer der geconstateerd, dat de grote steden op Amsterdam na met de regeling van de overname van de tekorten hebben ingestemd. Hij zei geen grond te hebben om aan te nemen, dat Amsterdam zich niet aan de regeling zou conformeren. Deze kwestie moet overigens niet te larur blijven lopen. Anders zal er een einde worden gemaakt aan het ver strekken van voorschotten. Mocht er dan de nieuwe kostenpost rentever lies ontstaan, dan zal het rijk dat niet voor zijn rekening nemen, al dus de bewindsman. Minister Westerterp wil nog wel nagaan, of de invoering van vaste taxi-tarieven een suggestie van Van der Doef technisch haalbaar Het niet in groten getale opgeko men publiek kon voor het vertoonde spel niet bepaald warm lopen, ook niet voor de overtuigende start van de Amsterdammers: 04. De enige wapenfeiten van Rijndelfland waren in dat tijdsbestek gemiste doorbra ken van Steven Tims, Gerard Nap en Eric Filemon. De ploeg van Reu ter speelde gemakkelijker en was beter ingespeeld („clubmootjes"). Pas na rust raakte de thuisploeg een beetje op dreef. Diverse ver vangingen (Reuter en Nap onder andere) zorgden voor een meer ge- lijkopgaand duel, dat na de 14 ruststand plotseling weer helemaal is. al heeft de bewindsman hierover grote twijfels. De omstandigheden waaronder taxi's worden geëxploi teerd. verschillen sterk van gemeen te tot gemeente. Deze uitspraak bracht Van der Doef tot de vraag of het dan niet mogelijk is vaste ta rieven in te voeren per gemeente of wijk. De minister zal binnenkort over de technische mogelij kheden aan de Kamer rapporteren. Tegen mevrouw SmitKroes (WD) zei Westerterp, dat het geen probleem is de strafbaarstelling van iemand die een taxirit niet betaalt. „open" werd toen Co de Haas van Fides Pacta (2x) en Eric Filemon van de Danaïden (2x) met goals hun aanvallende gaven demon streerden. Rijndelfland leidde toen met 65, tegen de verhoudingen in hoewel IJ- en Amstel erg terugviel. Het technisch voortreffelijke duo Leonard/Van der Boog speelde een duidelijk mindere tweede helft, ter wijl bij de Rijndelflanders het zoge naamde „Eibernest" middenvak soe peler ging draaien. Op een beter af standschot wisten de Amsterdam mers het sfeerloze duel daarna toch in hun voordeel te beslissen: 78, hetgeen een verdiende overwinning genoemd kan worden. Alleen, met een betere voorbereiding, zou R|jn- delfland heel wat beter voor de dag kunnen komen. Scoreverloop: Mar jan Karman (01, 02), Joost Leo nard (03, 04), Frank Berendes 1—4 (rust), Co de Haas 24, Frits Bruintjes 25, Cort van Dijk 35, Eric Filemon (45 en 55), De Haas 65. Stoeltie 66. Bruintjes 6—7 en 6—8, Cees Christiaanse 7—8. juridisch ergens onder te brengen. Het is echter een beleidsconclusie van minister Van Agt van justitie geweest, dat de strafbaarstelling geen aanbeveling verdient, aldus de bewindsman. Over de verkeersveiligheid zei Westerterp, dat de verplichte reflec tor op de fiets om de zichtbaarheid te verhogen, waarschijnlijk voor het eind van dit jaar zal worden inge voerd. Ook zal dit jaar nog een wetsontwerp worden ingediend, dat betrekking heeft op de invaliden voertuigen en hun plaats op de weg. .Al die radio-en tele\isie-informatie in de VARA GIDS kun je eigenlijk niet missen.Maarwat te denken van al die voordelige aanbiedingen diedeVARAeigen leden biedt en die zonder 'n abonnement op de VARAGIDS elke week uw neus voorbij gaan! Neem dat unieknatuurboek.Ontdekde VeluweVn Litgave van VARA. samen met het Instituut voor Natuurbeschermingseducatie.Verschijnt in oktoberen gaat dan t75-kosten.VARA-leden.die het nübestellen, genieten'n kortingvan maarliefst f.25,50! Zoveelste reden om abonnee te worden op de VARA GIDS. Bel 02150-48741 of schrijfVARA. Antwoordnummer 3 in Hilversum. (Postzegel hoeft niet!). Dan kri jgt u de eerste vierweken deVARAGIDS gratis. Met genoegvoordelige VARAVriendendiensten om uw abonnementsgelddubbelendwars terugteverdienen! De VARA, dot ben je zelf. TE KOOP WEGENS ZEER GERINGE TRANSPORTSCHADES ZIT-MEUBELEN Enkele schitterende lederen en stoffen bankstellen, alsmede een aantal losse fauteuils worden met zeer hoge kortingen contant verkocht. Een unieke kans voor hen, die voor weinig geld een grandioos meubel willen verwerven. BEZICHTIGEN EN AFHALEN (OOK OP ZATERDAG) Energieweg 13 - Zoeterwoude (Rijndijk) Industrieterrein Grote Polder, bij Heineken Brouwerij De Belg Ronald de Witte won de 13e etappe van de Giro. Vlak over de finishlijn kwam hij in botsing met een mecanicien en bezeerde zich ernstig. LEIDEN Binnen korte tijd zal er in Leiden een nieuwe bas ketbalclub worden opgericht, die zal gaan fungeren als „schaduwvereniging" voor eredivisieploeg Mercasol. Het eer ste team van de club-in-oprichting mc/et vrijdagavond in de sportzaal van de MEAO aan de Lammenschansweg een eer ste kwalificatiewedstrijd spelen om directe toelating te krij gen tot de eerste klasse van het district Den Haag. De nieuwe vereniging wordt op gezet om een brug te vormen tus sen de junioren- en seniorenaf deling (eerste team) van, in eer ste instantie, Mercasol. Al jaren kampt de Leidse vereniging met opvangproblemen voor zijn talent volle jeugdspelers, die niet direct in het eerste team terecht kunnen en voor wie het reserve team geen alternatief is. In tegenstelling tot andere sportbonden kent de basketbal- bond geen landelijk opgezette competitie voor reserveteams of voor (in voetbaltermen C-"elf"tal len). Reserve-ploegen spelen bin nen de districten in een klasse die weinig niveau heeft. Pogingen om verbetering van de situatie te krijgen zijn al herhaaldelijk stuk gelopen. Bij de laatste algemene verga dering van de basketbalbond is door verschillende districten voor gesteld om de mogelijkheid te scheppen "pendelspelers" te heb ben. Spelers die uit mogen komen voor een eredivisieteam én een lager team van een andere ver eniging. zodat een goede opvang en opleiding voor jeugdspelers mo gelijk is. Het voorstel werd echter afgewezen. Een andere mogelijk heid was nog samenwerking van enkele clubs binnen één stad, zo als in Delft gebeurt met Pioneer Punch (eredivisie), Achilles (eer ste divisie) en DAS (eerste klasse district). In Leiden bleek een der gelijke samenwerking, mede door de ontstaansgeschiedenis van en kele clubs niet mogelijk. Reden voor Mercasol om over te gaan tot de oprichting van een zoge naamde "schaduwvereniging", waar de talentvolle spelers tijde lijk kunnen worden onderge bracht. Coach van de nog naamloze club (waarschijnlijk wordt het "Nijssen Trotters", naar sponsor wasserij Nijssen) wordt Peter Kes- teloo, die de afgelopen twee sei zoenen het Jeugdteam van Lei den naar de landstitel en de be- kertitel leidde. De nieuwe vereni ging heeft het districtsbestuur ge vraagd om toelating tot de eerste klasse, met voorbijgaan van de normale procedure, die inhoudt dat een nieuwe club moet starten in de vijfde klasse. Om dat te bewerkstelligen moet de ploeg een "toelatingsexamen" doen in de vorm van testwedstrijden tegen eerste klasse-teams, om te bewij zen (b|j winst) dat het team qua sterkte recht heeft op het eerste klasse-schap. Eerste tegenstander van de Kesteloo-équipe is. morgen Gym- nova uit Leidschendam, waarvan de ploeg vorige week tijdens een toernooi in Rijswijk wist te win nen. Vrijdag is ook de definitieve samenstelling van het nieuwe team bekend, waarin onder an dere spelers zullen uitkomen die afkomstig z|jn van Luba, Leider dorp, het reserveteam van Merca sol en de junioren. HANS JACOBS

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 15