Israël wijst rode lijn in Libanon në op een LAAG IN,TEER' EN NICOTINE. ZÉÉR LAAG. Duizenden miljoenensteden nodig binnenSO jaar NAAST HET NIEUWS FLA HABITAT-CONFERENTIE OVER DE MENSELIJKE VESTIGING 4 Veel kritiek op visserij akkoord 11 11 25/2,25 ENGELAND-USLAND WOENSDAG 2 JUNI 1976 SMrnnn?mw.ttHi VANCOUVER (AP) - De wereldbe volking zal volgens ramingen van de Verenigde Naties in de eerstko mende 30 jaar toenemen met 3,5 miljard mensen. Met dat aantal zou men 3.500 steden kunnen vullen met elk 1 miljoen inwoners. Op dit moment zijn er minder dan 300 ste den van die grootte. Zich bewust van die dreiging, zijn 4.000 gedelegeerden uit 120 landen begonnen aan de grootste confe rentie die de Verenigde Naties tot op heden ooit hebben georgani seerd: de Habitat, die gaat over menselijke vestiging. Tijdens de Habitat, die twee weken zal duren, zullen de afgevaardigden proberen wegen te vinden om de huisvestingscrisis in de hele wereld op te lossen. Dit zal gebeuren tij dens algemene zittingen en door speciale commissies. De feiten waarvoor de conferentie zich volgens de V.N. geplaatst ziet zijn onder meer In de komende 30 jaar zullen er meer dan 600 miljoen woningen meer moeten komen dan er op dit moment zijn. Dit aantal overtreft het huidige woningen-bestand in de hele wereld. Volgens de Wereldgezondheid sorganisatie zijn er momenteel meer dan een miljard mensen die niet beschikken over de essentiele levensvoorwaarden zoals veilig drinkwater. De steden en dorpen in de we reld, en in het byzonder die in de ontwikkelingslanden, kampen met een crisis die tot uiting komt in een grote werkloosheid, vervuiling, overbevolking sl.oppenwiojken en slecht openbaar Verstedelijkingsdeskundigen van de V.N. hebben daarnaast voor speld dat de stedelijke gebieden in de wereld, die nu al zo'n 700 miljoen mensen bevatten, in de komende 25 jaar nog eens een toevloed van 1,8 miljard mensen krijgen, voor het grootste deel armen en onge schoolden. Tijdens een persconferentie zei de secretaris-generaal van de confe rentie, Enrique Penalosa, de bevol kingsaanwas het grootste zal zijn in de ontwikkelingslanden. "De meeste van hen zullen zeer arm zyn. Wij moeten beter bouwen en beter organiseren". "Het is moeilijk de toekomst voor te stellen. Maar wij weten in ieder geval dat wij het ons niet kunnen veroorloven de huidige gradaties van armoe, verontreinigingen en chaotische verstedelijking te laten verdubbelen". Het werk van de Habitat loopt de kans doorkruist te worden door po litieke strubbelingen. De Pales tijnse bevrijdingsorganisatie (PLO), die als waarnemer aanwezig is op de conferentie, heeft ver klaard het Midden-Oosten conflict ter tafel zullen brengen en de afge vaardigden te vragen de doelstel lingen van de organisatie te onder steunen. Aangezien ook Israël deelneemt aan de conferentie mag volgens de functionarissen in Van couver gerekend worden op enige spanningen. Naast de Habitat-forum. Aan deze bijeenkomst, die vorige week donderdag begon, nemen af gevaardigden deel van organisaties die niet aan een bepaalde regering zijn gebonden. Het forum heeft als doel te funge ren als werkmodel voor de samen werking van niet- regeringsgebonden organisaties op het gebied van de verstedelijking. De werkzaamheden van het forum zullen zich voornamelijk beperken tot een aantal-nietstrakomltjnde diskussies. De deelnemers aan het forum zullen zich van de gesprek ken bij de eigenlijke kabitat op de hoogte kunnen houden via een in gewikkeld audio-visueel systeem. Voorts zullen Habitat- en forumge delegeerden door middel van films worden ingelicht over de stand punten van de verschillende lan den. Dit systeem vervangt de ge drukte verklaringen die tijdens een conferentie als geheel kunnen uit groeien tot dikke boekwerken. De deelnemende landen hebben bij elkaar zo'n 220 films klaar ligger. TEL AVIV/MOSKOU (AFP/Reuter) - Naar aanleiding van het opnieuw binnentrekken van Syrische troepen in Liba non verdient het dringend aanbeveling er president Hafez Assad opmerkzaam op te maken, dat er een „rode linie" is die de Syriërs niet moeten overschrijden, als zij niet willen dat Israël zich „op zijn positie bezint". Dit schreef gisteren het dagblad Davar in Israël dat min of meer spreekbuis van de regering is. Het blad meent dat zich in de»Syri- sche politiek jegens Libanon op zeer korte termijn een wijziging zou kunnen voordoen die de zegen heeft van Moskou. Hierdoor zou Israël, misschien zelfs al tegen het einde van de week, tot een nieuwe herschikking van zijn troepen aan zijn noordelijke grens gedwongen kunnen worden, aldus Davar. De Jerusalem Post, wiens ziens wijze dikwijls met die van de rege ring overeenkomt, schreef dat het merkwaardig was dat de „Syrische bedreiging" samenviel met de be kendmaking van de aankomst in Amman van de speciale Ameri kaanse afgezant Dean Brown. Het blad herinnert er zijn lezers aan dat Brown al eerder door president Ford naar Beiroet was gestuurd voor een bemiddelingspoging en dat hij kritiek op de Amerikaanse regering had uitgeoefend omdat zij volgens hem de Syrische interven tie had doen spaaklopen door Da- s ertoe te dwingen meer risi- 5 te nemen ten confrontatie met Israël. Provocaties Rode Ster, het orgaan van het Sow- jetrussische ministerie van Defen sie, beschuldigde Israël gisteren van het ondernemen van gewa pende provocaties tegen Libanon en steunde de Arabische oppositie tegen buitenlandse inmenging in de crisis in Libanon. Het blad hekelde voorts de aanwe zigheid van de Amerikaanse zesde vloot „op enkele uren vaartijd van Libanon". Dit kan volgens Rode Ster alleen maar bijdragen tot de bezorgdheid. Volgens het blad heerst er verder „koortsachtige ac tiviteit" op de Britse bases Akrotiri en Dhekelia op Cyprus. Ontwapening Syrische troepen zijn gisteren op nieuw gesteund door tanks de oostgrens van Libanon overgesto ken waarna zij zijn begonnen met de ontwapening van Libanese mos lims en Palestijnse guerrillastrij ders, zo heeft het opperbevel van de guerrillastrijders in een verklaring Volgens de verklaring is een bri gade van 3.800 man voor het aan breken van de dag opgerukt naar de strategisch belangrijke stad Tsjtoera die op 22,5 kilometer van de grens ligt. "Daarna werden de tanks van de oprukkende brigade verspreid langs de weg door de Bekaa-vallei. De brigade richtte wegversperrin gen op en ontwapende voorbijko mende Palestijnse guerrillastrij ders en linkse Libanese militie- strijders," aldus de verklaring. Te gelijkertijd zijn twee Syrische re gimenten vanaf de grens opgetrok ken naar de dorpen Jedita en Saad Neyel die zij vervolgens binnenvie len. Nog meer Uit Palestijnse bronnen is verno men dat Syrië van plan is om 50.000 geregelde soldaten naar Libanon te sturen om nog deze maand de bur geroorlog te beëindigen. Eerder waren in de kranten van Beiroet berichten verschenen dat Syrische troepen de blokkade van Zachlech, de grootste christelijke stad in Oost-Libanon, doorbroken hadden. MIJN VRIEND, DE HOND ANDREWS - Koning Juan Carlos en Koningin Sophia van Spanje be groeten autoriteiten van de luchtmachtbasis Andrews waar zij gisteren arriveerden voor het eerste officiële bezoek van een Spaans staatshoofd aan de Verenigde Staten. De hond kan wel beschouwd worden als de beste vriend van de mens, maar hij kan niet worden beschouwd als deel van diens privéleven. Dit is een uitspraak van de Europese commissie voor de rechten van de mens in Straatsburg, die daarmee twee IJslandse burgers in het ongelijk stelde, die bezwaar hadden aangetekend tegen een wet op IJsland die honden de toegang tot steden ontzegt. De eisers hadden aangevoerd dat de wet niet te verzoenen was met de Europese conventie over de mensen rechten, die het individu een privéleven garandeert. De Euro pese commissie schaarde zich aan de zijde van de regering in Reykjavik en verklaarde dat de antihondenwet op IJsland niet raakt aan het recht van de burger zijn privéleven naar eigen goeddunken in te richten. GETROUWE STEWARDESSEN Het Filippijnse ministerie van Arbeid heeft uitgemaakt, dat het ontslaan van pasgetrouwde stewardessen door de Filippijnse luchtvaartmaatschappij "Philippine Airlines", omdat zij zwan- er zouden kunnen raken, onwettig is. De Filippijnse minister an arbeid, Bias Ople, heeft het volgende verklaard: "Het is duidelijk, dat trouwen niet noodzakelijk hoeft te betekenen, dat men zwanger zal worden. Aan de andere kant is het ongetrouwd blijven geen waarborg tegen zwangerschap". NELSONS JAS WEER SCHOON Kies een Prisma Keus genoeg. P RI S AA>k Moderne kwahteitshorloges Laatste basis VS in Thailand dicht BANGKOK (UPI) - De regering van Thailand heeft de Verenigde Staten opdracht gegeven de laatste basis die de Amerikanen daar ge bruiken te sluiten. De basis bij Ramasun moet op 20 juni gesloten zijn. Na die datum zul len er nog slechts 270 Amerikanen als militair adviseu in Thailand werkzaam zijn. Het oppositionele Conservatieve parlementslid La trick Wall noemde de overeenkomst "verraad van de regering aan de havenplaatsen Hull, Grimsby, Fleetwood en Ab erdeen". Zijn collega Michael Bro- therton had het over de "laaghar tige overgave" van minister van Buitenlandse Zaken Crosland. Brotherton zei dat het resultaat na een impasse van zeven maanden "veel minder vrijheid van handelen voor de vissers en veel kleinere vangsten tot gevolg heeft dan wan neer Groot-Brittannië het IJs landse aanbod van vorig jaar voor 65.000 ton vangst zou hebben aanv aard". Ook in IJsland heeft het bereikte akkoord kritiek ondervonden om dat het de IJslandse visserij belan gen zou schaden. De Amerikaanse NAVO- vertegenwoordiger Edward J. Straeter en NAVO-secretaris gene raal Joseph Luns spraken in Brus sel hun dankbaarheid uit voor het feit dat de NAVO-bondgenoten tot een akkoord waren gekomen. IJsland had gedreigd de voor het bondgenootschap uiterst belang rijke Amerikaanse luchtmachtba sis Keflavik te zullen sluiten als het visserij-conflict met Groot- Brittannië niet zou worden opge lost. Teer'7, nicotine 0,6. Gemiddelden volgens NEN 3382, gemeten in ons laboratorium. FRANKFURT - Een ontploffing heeft gisteren het hoofdkwartier van de Amerikaanse strijdkrach ten in Frankfurt getroffen. Twee bommen ontploften kort na elkaar tussen kwart over een en half twee. De eerste bom trof de eerste verdie ping van het hoofdkwartier, de tweede op het terras van de offi ciersmess. Vijftien Amerikanen en één Duitser zijn gewond. Twee slachtoffers hebben ernstige ver wondingen opgelopen, aldus een woordvoerderDrie personen zou den door de Westduitse politie in hechtenis zijn genomen voor ver hoor. In de oostelijke vleugel van het ge bouw zijn tientallen vensiers door de eerste ontploffing gesneuveld en in de officiersmess sloeg een muur weg. Vier jaar geleden heeft de Baader Meinhofgroep een bomaanslag op het hoofdkwartier van het Ameri kaanse vijfde leger gepleegd, waarbij een Amerikaanse officier werd gedood en dertien personen, gewond. De uniformjas gedragen door vice-admiraal Horatio Nelson toen hij dodelijk werd getroffen tijdens de zeeslag van Trafalgar, is gereinigd en wat zeer belangrijk is, de bloedvlekken zijn nog volmaakt duidelijk te zien. De jas was eerst afgegeven aan een deskundige van een ander museum en een dame die alles afweet van het conserveren van textiel, Judith Dore. Deze heeft voordat het kledingstuk werd gereinigd het geheel uit elkaar genomen om daarna weer precies in de oude staat terug te brengen. Wat die bloedvlekken betreft, die waren eens met was bedekt, omdat, aldus mevrouw Dore, men hierdoor trachtte te voorkomen dat bloed, dat ijzer bevat, op de stof zou "invreten" in de loop van de tijd. Die bescherming was daarna verwijderd en men was erin ge slaagd op een andere manier de bloedvlekken te "bewaren". Tijdens de reiniging hadden zij niets geleden, zei mevrouw Do- Nelson was door een Franse scherpschutter van de redoutable die boven in een mast zat in de schouder getroffen door een musketkogel. Het projectiel was doorgedrongen tot in de rug- gegraat van de vice-admiraal die enige uren later stierf, nadat men hem toch nog had kunnen vertellen dat de gecombineerde Frans-Spaanse vloot een overtuigende nederlaag was toege bracht. LONDEN (AP) - Het gisteren ge sloten visserij-akkoord tussen Groot-Brittannië en IJsland is in Groot-Brittannië niet met onver deelde vreugde ontvangen. Een aantal parlementsleden en leden van de Britse vissersbond noem den het een "uitverkoop" van be langen. Een woordvoerder van de Britse visserijbond zei: "Dit is het ergste. Het resultaat is dat er 60 fabrieken bun poorten kunnen sluiten". ki i verklaarde dat de 60 vissers- set epen die nu "in de kou komen te sta in" door het akkoord ofwel af- ge< ankt zullen worden of worden ei kocht aan landen met een «zr jeiende vissersvloot. Ue woordvoerder voegde hieraan toe dat het akkoord tevens tot ge volg heeft dat er 1.500 Britse vissers brodeloos worden en dat 7.500 ar beidsplaatsen die indirect van de visserij afhankelijk zijn verloren zullen gaan.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 9