op de Senaat tikt kabinet vingers Karate Bobkroop weg Geredde visser: 'Ik dacht daar gaat m'n leven' Proef de paté van Patébakker Stegeman. Incidentje bij CDA D'66: 'Slechte beurt Bewust van risico Stelt u prijs op een onpartijdig verzekeringsadvies? Levenslang geëist voor drie moorden Slëqëman WOENSDAG 2 JUNI 1976 BINNENLAND PAGINA 7 DEN HAAG (SP) - Binnen het confessionele kamp heeft zich een venijnig incidentje voorge daan. CHU-fractieleider Roelof Krui- singa maakte zich gistermiddag in de Tweede Kamer erg boos^ op zijn anti-revolutionaire col-' lega Wim Aantjes. De aanleiding was Aantjes' uit spraak dat het hele CDA er op stond dat pas morgenmiddag een Kamerdebat over de misge lopen Zuidafrikaanse order werd gehouden. Kruisinga wond zich daar over op, omdat hij - met enkele CHU'ers en KVP'ers - eerder de regering over deze affaire aan de tand wilde voelen. In de ge- meénschappeüjke CDA- fractievergadering (waarvan Aantjes ditmaal voorzitter was) hadden zij uitdrukkelijk een voorbehoud gemaakt, toen de meerderheid voor morgenmid dag koos. Aantjes beweert dat hem dit ontgaan is. Maar Kruisinga ge looft dat de AR-leider er op uit was om hem te "pakken". In de Tweede Kamer onderstreepte hij gistermiddag zijn nijd met woedende gebaren. Daarop herstelde Aantjes zijn "fout" en deelde formeel mee dat "slechts een groot deel van de CDA-fractie" morgenmid dag wilde debatteren. "Het boe tekleed ontsiert de man niet", zo citeerde Aantjes - onder bul derend gelach - zijn anti revolutionaire voorganger Ab raham Kuyper. Toen oppositieleider Hans Wie gel van de WD even later be sloot niet te laten stemmen over zijn (kansloze) voorstel om zo spoedig mogelijk een Kamer debat over de Zuidafrikaanse order te houden, was één van zijn argumenten: "Ik wil het CDA deze keer besparen hun onderlinge verdeeldheid te de monstreren". DEN HAAG (SP) - D'66, een van de drie progressieve regerings fractie in de Tweede Kamer, veroordeelt het beleid van het kabinet-Den Uyl dat uiteinde lijk heeft geleid tot verlies van de order voor twee kernener giecentrales in Zuid-Afrika van enkele Nederlandse bedrijven. Fractieleider Terlouw zei giste ravond op een vergadering van de afdeling Den Haag van D'66: "Het kabinet heeft kennelijk gepokerd. Vooral ook gezien de bij het bedrijfsleven gewekte verwachtingen, geeft dat geen blijk van zorgvuldig bestuur". Terlouw oordeelt "Al met al een slechte beurt van zowel het kabinet als de partijpolitiek in Nederland". De D'66- fractieleider veroordeelt het dreigen met aftreden van de staatssecretaris Meijer en Klein van de PvdA en Van Huiten van de PPR. Hij is het ook niet eens met de beslissing van minister-president Den Uyl om op grond van dit dreigement de discussie te heropenen over het verlenen van een exportkre dietgarantie aan de Neder landse bedrijven die de Zuidaf rikaanse order in de wacht wil den slepen. Evenmin heeft hij waardering voor het met de por tefeuille zwaaien van minister Lubbers van Economische Za ken, Terlouw gaf het kabinet het nuchtere advies "in zaken als deze minder het oor te laten hangen naar de achterban en zich meer gelegen te laten lig gen aan normale besluitvor ming binnen het kabinet DEN HAAG (ANP) - "Wij waren ons bewust dat er een duidelijk risico voor de bedrijven be stond als wij ons beleid wilden coördineren met de V S., maar in de gegeven omstandigheden vond ik dat aanvaardbaar", al dus gisteravond minister Lub bers van economische zaken in een vraaggesprek met de NCRV-televisie. De bewindsman vertelde, dat hij tien dagen geleden met zijn portefeuille had gezwaaid toen het kabinet een principieel nee wilde laten horen tegen de ge deeltelijk Nederlandse levenng van reactorvaten aan Zuid- Afrika. "Die beslissing is toen niet ge nomen. Besloten werd om te in formeren hoe de procedure in Amerika verliep en het Neder landse beleid daarop af te stemmen. We wisten, dat hoe wel de termijn toen nog niet af gelopen was, dat deze proce dure risico's inhield. De eigen lijke beslissing is echter geno men door de Zuidafrikaanse re gering om haar moverende re denen. Ik laat daarbij in het midden of dit te wijten was aan de houding van de Nederlandse regering of aan die van de Ame rikaanse regering. Ik vind het erg spijtig voor de bedrijven. De kan me hun tele urstelling ook wel voorstellen, maar dit was de gegeven situa tie en het was nu eenmaal de verantwoordelijkheid van de regering", aldus minister Lub bers. Van der Doef: 'Keuring voor alle auto's' DEN HAAG (ANP) - Het initiatief-wetsontwerp over de periodieke autokeuringen van de PvdA-er Van der Doef en de WD-er De Beer Zal binnen enkele weken worden inge diend, zo heeft Van der Doef gisteren in de Tweede Kamer tijdens het verkeers- en ver- voersdebat op aandringen van de KVP-er Pam Cornelissen gezegd. In dat ontwerp zal onder meer staan, dat auto's van alle leef tijden gekeurd moeten wor den. Als het ontwerp wordt aanvaard zal de autokeuring zeer snel praktijk kunnen zijn, aldus Van der Doef. Hij zei, dat overleg met het bedrijfsleven over de technische mogelijk heden nogal wat tijd heeft ge kost. De Beer en Van der Doef na men het initiatief tot het wet sontwerp na een conflict van de meerderheid van de Kamer met minister Westerterp van verkeer en waterstaat. Die verdedigde vorig jaar een wet sontwerp, dat periodieke goedkeuring voorstelde voor oudere auto's. Die keuring moest dan plaatsvinden in technostations. Een meerder heid van de Kamer vond ech ter, dat alle garages bij de keu ringen moesten worden inge schakeld. ST. MALO (SP) - "Het is hier beter dan op dat vlot". Tot deze nuchtere opmerking beperkte Urker visser Hendrik Brands (26) gisteravond zijn relaas over de 36 angstige uren die hij met drie collega's heeft doorgemaakt op de Noordzee, na dat hun schiD Wilco was gezonken. (publikatie van Delta-Uoyd, die vindt dat u geen verzekeringen moet sluiten zonder onpartijdig advies vooraf) Onpartijdige verzekeringsadviseurs bestaan wel degelijk. Zij treden niet op 'namens een bepaalde maatschappij', maar zijn volkomen onafhankelijk en helpen u aan de verzekering die nodig heeft. U vindt ze waar u zo'n ronde sticker op deur of ruit ziet. Stap er eens binnen. 'De geloofwaardigheid van de overheid is door het kabinetsop treden in gevaar gekomen. Dit is schadelik voor onze economie in heden en toekomst en werkt ver lammend op het initiatief van het bedrijfsleven", zei de KVP'er Ter- windt gistermiddag in de Eerste Kamer tijdens het jaarlijkse debat over economische zaken. Door het niet tijdig verlenen van een exportkredietgarantie is de in dustrietak van de metaal "op de tocht" komen te staan, meende het WD-kamerlid Zoutendijk. De kans bestaat dat Nederland deze industrietak nu zal verspelen. "De prijs die Nederland moet betalen voor betweterig, kwasi-morele, se lectieve bemoeizucht is heel hoog. Het is onvoorstelbaar hoeveel kan sen wij voorbij hebben laten gaan", zei de WD'er. De Tweede Kamer heeft de rege ring gistermiddag nog niet ter ver antwoording geroepen over de gang van zaken rond de Zuidafri kaanse order. Een voorstel van op positieleider Hans Wiegel van de WD om vanmiddag al een Kamer debat over deze zaak te houden liep vast op de onwil van de confessio nelen. Het debat zal nu morgen middag worden gehouden. In de loop van vandaag krijgt de Tweede Kamer van de regering een brief waarin de gang van zaken uit de doeken wordt gedaan. Wiegel wil van de regering in deze brief op een hele reeks punten op heldering: hij wil commentaar op de feiten en data die door Rijn-Schelde- Verolme en Bredero naar buiten zijn gebracht. hij wil weten wat er stond in de brief die minister Van der Stoel (buitenlandse zaken) vorige week aan de Zuidafrikaanse ambassa deur heeft overhandigd, hij wil weten of het waar is dat de regering afgelopen vrijdagnacht - vlak na het verstrijken van de ter mijn - alsnog aan Zuid-Afrika om uitstel heeft gevraagd, hij wil opheldering over de elkaar tegensprekende ministers Lubbers (economische zaken), Duisenberg (financiën) en Den Uyl Vanuit de Tweede Kamer is giste-: ren een beroep gedaan op Franse parlemëntarièrs om geen mede werking te verlenen aan de Zuidaf- van VVDM aan DEN HAAG (ANP) - Ter voorko ming van problemen bij de leden werving in kazernes zal de defen sieleiding binnenkort nadere aan wijzingen aan de commandanten verstrekken, zo heeft staatssecreta ris van Defensie voor personeels zaken C. L. J. van Lent gisteren meegedeeld. De leiding heeft vastgesteld dat de VVDM het weigeren van dienstbe velen niet hanteert als beleidsin strument en beschouwt „de weg hiermee open voor verder overleg". Van Lent heeft gisteren samen met zijn collega A. Stemerdink gespro ken met het hoofdbestuur van de WDM. Het was de voortzetting van een gesprek over de moeilijk heden die zich voordoen bij het werven van WDM-leden. De defensieleiding heeft de WDM er "nadrukkelijk' op gewezen dat men zich bij belangenbehartiging dient te houden aan de spelregels en dat het in het belang van de WDM en haar leden is dat er geen conflicten ontstaan. Problemen moeten gemeld worden en in over leg worden opgelost. „De regeling voor ledenwerving, die sedert 28 augustus 1975 van kracht is, zal nader worden Uitge werkt. In de kazerne zullen duide lijke roosters moeten worden ge maakt die aangeven wanneer er buiten de normale uren dienst moet worden gedaan. De belangenver enigingen weten dan vooraf wan neer er wel en niet geworven kan worden. De WDM heeft na afloop van het gesprek met Van Lent en Stemer dink gezegd zeer teleurgesteld te zijn. De defensieleiding heeft vol gens haar geen enkele garantie ge geven voor een vermindering van de tegenwerking op de kazernes. DEN HAAG (SP) - Ook de Eerste Kamer heeft het kabinet-Den Uyl op de vingers getikt over het mislopen van de Zuidafrikaanse order voor de levering Van onderdelen voor de bouw van kerncentrales. Zowel de oppositiepartijen WD en CHU als de regeringspartijen KVP en ARP hebben gistermiddag in de Senaat ernstige kritiek geleverd op het "getreuzel" van de regering. Defensie pakt problemen bij ledenwerving rikaanse order, die de Nederlandse, neus voorby is gegaan. De PPR verzond een telegram naar de ka merleden van de Franse radicale party MRG. "De levering is een on dersteuning van het apartheidsbe- leid en van pogingen van Zuid- Afrika om in het bezit van kernwa pens te komen", aldus het telegram van de PPR. De vier vissers waren ogenschijn lijk nauwelijks onder de indruk van hun avontuur, ze zagen er ook kerngezond uit. Vandaar ook, dat ze van de haven rechtdoor naar een hotel mochten en niet eens m een ziekenhuis hoefden te worden on derzocht. Zijn jongere broer André (16): "Ik had niet gedacht dat ik het zou overleven. Daar gaat m'n mooie jonge leven dacht ik. Zesendertig uur vraag je je vertwijfeld af of er dan niemand reageert op je nood seinen. We hadden via de radio alarm geslagen. Zonder resultaat. En ook op de vier vuurpijlen kwam niemand af. Totdat er door de mist een vissersboot opdoemde. We hebben als gekken met onze kleren staan zwaaien". De vreugde in de vissershaven van St. Malo was gisteravond groot. Om kwart over negen voer de Franse trawler "La Croix de Riefde haven binnen, toegejuicht door honder den mensen. De bemanningsleden werden onmiddellijk gelukge wenst door de Nederlandse consul Delacroix, die een gelukstelegram overhandigde van de ambassadeur in Parijs jhr. De Ranitz. De vier hadden zondagnacht het schip verlaten, toen het plotseling water maakte. Schipper W. Kra mer. "het water spoot naar binnen, we hadden geen tijd meer het gat te vinden. Binnen vijf minuten was de Wilco onder water verdwenen". In Urk had men totdat het bericht van de redding kwam de moed al bijna opgegeven. De heer J. Brands, vader van twee geredde vissers- "We zijn die Fransen ont zettend dankbaar. Alle vissers schepen zijn uren blijven zoeken. Stel je voor als dat niet was ge beurd". AMOTPDnAM T~\„ T AMSTERDAM - De officier Justitie bij de rechtbank in Am sterdam, mr. L. van den Berge, heeft gisteren wegens drie moor den, twee pogingen tot moord en een poging tot doodslag tegen de 2S-jarige Joegoslavische kara- teleraar Slobodan M. levenslange gevangenisstraf geeist De Joe goslaaf had op eerste kerstdag 1973 in Amsterdam drie van zijn landgenoten met revolverscho ten om het leven gebracht, twee Joegoslavische vrouwen werden ernstig verwond en de hem ach tervolgende Amsterdamse agen ten beschoten. In eerste instantie was de karatele- raar, die bekend stond als "Ka rate Bob", na een eis tot leven slang door de rechtbank tot acht tien jaar veroordeeld. Begin van dit jaar, na een uitgebreide be handeling voor het gerechtshof, waarbij ook de door de verdachte aangevoerde politieke achter gronden (hij zou een lid zijn ge- CDA wil meer wetten voor gezondheidszorg DEN haag (SP) - De gezondheids zorg van de overheid moet spoedig in meer wettelijke regelingen wor den vastgelegd. Dit standpunt hebben de drie CD A-fracties in de Eerste Kamer (KVP, ARP en CHU) minister Vorrink en staatssecreta ris Hendriks gisteren voorgehou den. CDA-woordvoerder De Vreeze laakte het ontbreken van een wette lijke regeling voor gezondheids voorzieningen. Hij drong aan op een wet voor de ziektekostenverze kering. Ook de tarieven van artsen en apothekers wilde hij wettelijk geregeld zien. De voorbereiding van deze wette lijke regelingen willen de CDA- fracties opdragen aan regerings commissarissen. De Vreeze oor deelde, dat het huidige wetgevend programma van het departement van Volksgezondheid "slecht loopt" weest van de Joegoslavische ge heime dienst) uitvoerig waren doorgenomen, werd de dagvaar ding opjuridische gronden nietig verklaard en werd de zaak terug verwezen naar het openbaar mi nisterie. Bij de aanvang van de zitting deelde president Van der Waer- den mee, dat de rechtbank, an ders dan bij de eerste zitting twee jaar geleden, aannemelijk acht dat de zaak van "Karate Bob" po litieke achtergronden heeft. "Uit een aanvullend onderzoek is ge bleken, dat de verdachte een be paalde opdracht die hij als agent van de Joegoslavische veilig heidsdienst had gekregen, niet heeft uitgevoerd en daarom mocht aannemen dat zijn leven in gevaar was. Bevreesd In plaats van twee parketwachten zaten ditmaal twee in blauwe overalls gestoken politiemannen bij hem in de verdachten bank en was er verscherpte bewaking in de rechtszaal ingesteld. Deson danks kroop "Karate Bob" later weg in de diepe vensterbank van een van de ramen van de zaal, omdat hij op het balkon van de rechtszaal enkele Joegoslaven ontdekte die hem naar het leven zouden staan. De rest van de zit ting bleef hij daar zitten. Wat de feiten betrof hield de recht bank zich grotendeels aan de verklaring die verdachte bij het hof heeft afgelegd. Volgens die verklaring was "Karate Bob" door de Joegoslavische geheime dienst naar Amsterdam gezon den om de Joegoslaaf Dapkevic te liquideren. Deze had een eigen organisatie. Zijn infiltratiepoging slaagde maar in plaats van Dap kevic te doden, biechtte hij het doel van zijn komst aan zijn land genoot op. Van dat momenf af zou "Karate Bob" door de Joe goslavische geheime dienst vo gelvrij zijn verklaard. Beschoten Kort daarna, in december 1973, werd de verdachte door drie Joe goslaven in Amsterdam bescho ten. Hij ontkwam en herkende een dag later in een Joegosla- visch restaurant twee van de schutters. Hij schoot er één dood, de ander ontkwam. Een in hun gezelschap bevindende vrouw werd zeer zwaar gewond. Later schoot Karate Bob in Am sterdam twee Joegoslaven dood die in hun auto bij een stoplicht wachtten. Vijf dagen daarna bleek dat deze twee vermoorde Joegoslaven niets te maken had den met de aanslag van december 1973. Karate Bob vertelde voorts dat hij in opdracht van de Joegoslavi sche geheime dienst enkele jaren in Zweden had gewerkt om daar te spioneren onder Kroatische Joegoslaven. Ook zou hij onder hen liquidaties hebben verricht. Over zijn activiteiten als agent van de geheime dienst heeft "Karate Bob" een boek geschreven, dat bij de dossiers van de rechtbank is gevoegd. Onwaar Ondanks de verklaringen vai verdachte zei mr. Van den B in zijn requisitoir dat hij weinig Uitspraak 15 juni. waarde hechtte aan de verhalen van Slobodan M. ais zou hij ge heim agent zijn. "Deze zitting wordt door de verdachte aange grepen om ons op allerlei spiona geverhalen te vergasten. Ik acht deze verhalen deels waar, deels onwaar. Verdachte staat hier niet terecht wegens spionage, maar op beschuldiging van moord en poging tot moord. We kennen in onze wetgeving geen begunsti gingsclausule voor spionnen en geheim agenten. Maar het is ook best mogelijk dat verdachte lid is van een criminele bende. In Joe goslavische kringen wordt hij be schreven als de koning van de Joegoslavische onderwereld. Zelfs al zouden zijn verhalen over spionagewerk waar zijn, dan nog mag Nederland geen platform van executies van geheime dien sten worden", aldus de officier. Hij meende dat M. leed aan een "spionagesyndroom" en haalde een Zweeds psychiatrisch rap port aan waarin verdachte wordt beschreven als een "primitief geweldenaar". ADVERTENTIE FIJNE /VLEESWAREN De kwaliteit die vroeger zo gew oon was. Vannacht om 12 uur kon een ge-, lukkige mevrouw Brands haar beide zoons omhelzen. Ze had on middellijk vanuit Urk een taxi naar Wiegel en Aantjes in gesprek, waarschijnlijk over het debat over de gemiste order van Zuid-Afrika. Wiegel Franknjk genomen toen ze hoorde wilde dit al eerder hebben, maar de meerderheid van de kamerleden, onder wie ook Aantjes, vond het beter dit ^at ^aar kinderen waren gered. debat morgenmiddag te doen plaatsvinden.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 7