De „harde" feiten op tafel leggen... Haarlemmermeer trekt ten strijde tegen miljoenen lekkerbekken V erbouwingsplan GG en GD-gebouw Geen poelier in dag winkel Vijf Meiplein Naturisten sluiten naturistencamping Oudercomité Johannes 23 mavo Alkemade wil: AGIN A 4 teel ook telefoontjes van particu lieren, die melden dat de rupsen ook binnenshuis aan hun trekken proberen te komen. Laten de vraatzuchtige rupsen nog iets heel van het groen in de Haarlemmer meer? "Ze hebben dit Jaar wel erg veel trek", verzucht Ger Mekel, ambtenaar by de plantsoendienst, speciaal belast met het onderzoek naar het wel en wee van gemeen telijke bomen en struiken. Ger kent de groenvoorziening ais zijn Door Herman van Amsterdam broekzak. Weet bijvoorbeeld in welke lep de gevaarlijke boktor schuilt of welke knotwilg aan een opknapbeurt toe is. Dat zijn zaken die hij keurig op papier heeft staan en nauwkeurig in de gaten houdt. Maar zo'n rupsenplaag daar valt geen statistiek van bU te hou den. "Zo als het nu is maak Je niet vaak mee", zegt hij. "Dit loopt eoht de spuigaten uit. Ze zijn enorm brutaal. Overal slaan ze toe. In achtertuinen, in het bos, lings de weg; bijna alle in bloei staande sierbomen moeten er aan geloven." "Dood gaan doen de bomen en struiken niet maar de groei stag neert natuurlijk wel. En wat erger is; al dat groen staat er om zuur stof te produceren zodat de lucht verontreiniging kan worden terug gedrongen. Als die rupsen al die blaadjes opvreten dan kun Je wel dag met Je handje zeggen tegen die frisse lucht," verzucht hij. Steekproef Hoewel Je de rupsen in heel de Haarlemmermeer tegenkomt blij ken er voor de vlinders-in-spé een paar favoriete plekjes te zijn. Een steekproef bracht gisteren aan het licht dat vooral de jonge aanplant rondom het trapveldje van de voetbalvereniging Abbenes bijzon der in de smaak valt. En speciaal achter het doel moet het lekker smullen zijn, zo blijkt uit de tros sen rupsen daar. Nu de smulpartij van de rupsen uit de hand dreigt te lopen heeft het gemeentebestuur een dringen de oproep aan de bevolking ge daan een handje te helpen de plaag tot staan te brengen. Alles is daarbij geoorloofd; uitroken, uitbranden en als dat niet helpt dan moet in vredesnaam de zaag er maar aan te pas komen om aangetaste takken te 'amputeren'. De Leidse postduivenvereniging De Snelvlieger hield een wedvlucht met 249 oude duiven vanuit Corbeil. Uit slag: 1. comb. Montanje, 2. F. Com- pier, 3. A. Compter, 4, 10. J. Degen en zn., 5, 7 N. Bink, 6. M. de Lange en zn., 8. C. Verhorik, 9. F. Heemskerk. De Leiderdorpse postduivenvereni ging De Rljnklievers hield uit Cor beil een wedvlucht met 179 oude dufveh. Uitslag: 1. J. v. d. Wal, 2. 4. 5. 6, 10 gebr. Kok, 3, 8 P. van Griens- ven, 7. K. van Leyden, 9. M. Jonge- leen. De Leidse postduivenvereniging De RUPS VREET ALLES KAAL HAARLEMMERMEER De miljoenen jonge rupsen die zich in de afgelopen maanden behaaglijk nestelden in het openbaar groen van de gemeente Haarlemmer meer, hebben, nu de blaadjes aan de bomen volwassen en mals zijn geworden, een schranspartij van jewelste ingezet, die de ambtenaren van de plantsoenendienst en veel inwoners van de polder de haren te berge hebben doen rijzen- Hoewel de geza menlijke maaltijd pas een paar dagen aan de gang is, is er in de zestien dorpen en buurtschappen van de Haarlemmermeer al zoveel kaal gevreten dat men met angst en beven het verdere verloop van dit eetfestijn tegemoet ziet. De rupsen slaan dit jaar wel erg hard toe. Mekel wijst ie plaats de boosdoeners zich te LEIDEN De leden van de raads commissie Sociale Zaken, Maat schappelijke Aangelegenheden, Ge zondheidszorg en Cultuur, moeten zich in hun vergadering van donder dag uitspreken over een voorstel van he: college van B. en W. inzake een verbouwingsplan voor de GGD. Het plan, waarmee een bedrag van f126.000 is gemoeid, is opgesteld aoor de dienst Gemeentewerken, die daarbij is uitgegaan van de richtlij nen voor reorganisatie die door een ambtelijke werkgroep zijn opgesteld. De reorganisatie is het gevolg van het ontwerp beleids- en doelstellings nota voor de Gemeentelijke Genees kundige en Gezondheidsdienst. Een belangrijk facet van deze nota is de extra aandacht die de dienst wil gaan geven aan het meer preventieve werk, het voorkomen van ziektes en ae gevolgen daarvan. Door ruimte gebrek is het voor een goed uitvoeren van deze taken noodzakelijk, aldus de werkgroep, dat een deel van de vleugel van het gebouw aan de Roo- denburgerstraat wordt verbouwd. De verbouwing zal, als de goedkeuring er komt, ondershands worden aanbe steed. LEIDEN In de nieuwe dagwin kels aan het Vijf Meiplein in Leiden Zuid-West zal zich geen poelier mo gen vestigen. Een door Nationaal Grondbezit (de exploitant van de dagwinkels) ingediend verzoek om één van de winkels, die op het ogen blik bijna gereed zijn, aan een poe lier te mogen verhuren, is door de gemeente afgewezen. Een dergelijke vestiging wijkt namelijk af van het voor de nieuwe winkels opgestelde bra nchepa troon. Wethouder Van Aken zei gister avond tijdens een vergadering van een raadscommissie, dat Leiden best wat meer poeliers zou kunnen ge bruiken. Maar dan liever in een an der deel van de stad. In het zuid- HENGEL SPORT LEIDEN Visvereniging Hengel sport hield een wedstrijd in De Vliet. Uitslag: 1. Verstraten jr. 73 St.—4520 gr., 2. Verstraten sr. 46—3730, 3. E. van Houten 24—2600, 4. J. Boef 34— 2580; 5. T. Blansjaar 32—2240 6. A. Sinteur 28—2230 7. L Masurel 32— 2200 8. T. Velthuis 23—2190; 9. P. Devilee 26—1590; 10. A. v. d. Bos 18— 1280. Visvereniging „De Brasem" hield de eerste wedstrijd van het seizoen in de Vliet bij Westgeest. De vangst was matig. De uitslag: 1. P. Eradus 2660 gr. (12 st.); 2. K. Brugman 2250 (29); 3. A. v. d. Hulst 2125 (31); 4. S. Gommans 1550 (27); 5. B. Eradus 1450 (21); 6. S. den Dubbelden 1450 (16); 7. J. P. v. d. Hulst 1435 (25); 8. W. v. Westbroek 1250 (21)9. K. v. d. Berg 1200 (18); 10. J. Smit 1075 (15). westelijk stadsdeel is al een poelier gevestigd, die door een nieuwe ves tiging in de buurt concurrentie aan gedaan zou worden. De situatie is er volgens het PvdA-raadslid Van Baa- ren voor de poeliers toch al niet be ter op geworden, nu de supermarkten naast diepvrieskip ook steeds meer verse poelierswaren gaan verkopen. ARNHEM (ANP) In het oosten van ons land is de laatste maanden een fikse strijd aan de gang tussen de georganiseerde naturisten. Eén groep wil vast houden aan het echte naturisme, dat naast het ongekleed rondlopen op afgeschermde terreinen ook nog oog heeft voor andere vor men van naturisme zoals vegetarisch voedsel, zorg voor het milieu en het laten staan van sterke drank en rook gerei. De andere groep streeft meer het moderne naturisme na en wil contacten leggen met andere groepen in de samenleving door onder meer een gemakkelijker toelating van pu bliek op de naturistenterreinen en 'n organisatorische binding met b.v. de NVSH. De tot nog toe in stilte uitgevoch ten strijd, die reeds geresulteerd heeft in afsplitsingen en nieuwe groepjes, kwam gisteren naar buiten in een kort geding voor de Arnhemse recht bank. Het geding wordt aangespan nen door de stichting Terrein Gel derland, dat op het ruim drie hec tare grote naturistenkamp de ,Jm- menhoek" bij Beekbergen gelegen heid gaf tot naturistische recreatie zoals kamperen en zwemmen. De stichting is inmiddels opgeheven, maar het huurcontract van het ter rein wilde men laten overgaan naar het Nederlands Verbond van natu risten „Zon en Leven". "Wij rekenen op Uw gewaardeerde medewerking", zo staat in het rondschrijven. En medewerking is ©r. Wie gisteren bijvoorbeeld door Nieuw Vennep, Lisserbroek of Ab benes reed, kon boven menig ach tertuintje de rook zien optrekken, talloze rupsen waren er gloeiend by. Geen pardon Geen pardon dus met de rupsen. Niet alleen vanwege de frisse lucht maar misschien meer nog omdat de diertjes (als een levende bal klitten ze vaak met honderden aan elkaar) ook de gezondheid be- invloeden. Bij veel mensen veroor zaakt aanraking van de haartjes op de rupsrug blaasjes op de huid, die gaan zweren en voor nog meer narigheid zorgen. Ger Mekel, be roepshalve dikwijls tussen de rup sen (vooral de bastaardsatynviin- der blijkt een kwaaie te zijn) kan daar over meepraten. Een verza digd exemplaar rolde eens pardoes zijn openstaande overhemd bin nen: blaasjes, zweren, medicijnen slikken. Nu zie Je hem nooit meer zonder stropdas op "oorlogspad" gaan. Belangrijk bij de bestrijding van de rupsenplaag is natuurlijk de vraag of een dergelijke invasie voorkomen kan worden. Volgens Ger Mekel niet. Hij zegt: "De Haarlemmermeer heeft niet te kla Haarlemmermeer heeft niet te klagen over groenvoorziening. Bo vendien presteren we het elk Jaar weer om er een paar hectare groen by te doen. De moeiiykhedd is echter dat de vogelstand geen geiyke tred houdt met die uitbrei ding. En daar zit 'm nu net de clou. Als we hier voldoende merels en ïysters zouden hebben dan zou een erg groot deel van die rupsen opgevreten worden. We hebben hier echter een vogeltekort. Daar door kunnen die rupsen hun gang gaan." Einde De eerste gevechtsronde zit er op. Maar het einde is nog lang niet in zicht. De schransparty duurt minstens nog een paar we ken. Mocht het helemaal uit de hand gaan lopen dan is nog een laatste redmiddel; het laten aan rukken van een speciale bestrü- dingsploeg die waar nodig in de Haarlemmermeer ten stryde zal trekken met een spuitpoeder dat per gram een ontelbare hoeveel heid baoterieën bevat, die stuk voor stuk by de rupsen een dode lijke ziekte teweeg brengen. Het biologische bestrydingsmiddel is onschadeUjk voor de mensen en voor warmbloedige dieren.. Reisduif hield een wedvlucht uit Cor beil met 294 duiven. 1, 9 W. de Roo- de, 2, 3, 6, 7 H. Scheurwater, 4. W. Kop, 5. W. v. d. Kooy, 8,10 P. Mooten. De Zoeterwoudse postduivenvereni ging De Kerkduif hield een wed vlucht met 106 oude duiven vanuit Noyon. 1. C. Oudshoorn, 2. K. Zand bergen, 3, 4 W Belt sr, 5, 10 P den Ei sen, 6 T Goeman, 9 C Onderwater LEIDEN Tien ruiten van het clubhuis op het woonwagen kamp zyn door tot nog toe on bekend gebleven personen inge gooid. Bovendien werden de twee regenpypen van het ge bouwtje vernield. Totale schade 1500 gulden. Die overdracht slaagde echter niet door tegenwerking van de eigenaar van het terrein, het echtpaar Schijf uit Arnhem. De heer en mevrouw Schijf, zelf behorende tot de „behou- dene" naturisten, zegden bij de li quidatie van de stichting het huur contract op, bedankten als lid van „Zon en Leven" en sommeerden dat alle eigendommen voor 1 mei weg moesten zijn. Toen de plaatselijke afdelingen van het Nederlands verbond aankon digden op 8 mei een vergadering te willen houden op het terrein, verwis selde het echtpaar Schijf het slot van het toegangshek. Bovendien mochten voortaan alleen recreanten het ter rein bezoeken als zij een verklaring ondertekenden waarin men erkende dat „Zon en Leven" geen enkel recht heeft op het terrein en dat men tot nader order als persoonlijke gast van de familie Schijf aanwezig is. Ook mag op het terrein niet over de kwes tie worden gediscussieerd. De naturistencamping was op 1 november 1970 voor tien Jaar aan de stichting verhuurd. Maar door een reorganisatie van „Zon en Leven" werden de verschillende stichtingen die terreinen huurden opgeheven. Voortaan zouden afdelingen van het verbond de gronden huren. Doordat de stichting Terrein Gelderland was opgeheven mende het echtpaar Schijf dat de huurovereenkomst was ont bonden. Over dat juridische punt zal de president van de Arnhemse recht bank, mr. J. Sohaafsma. nu uitspraak moeten doen. De stichting vroeg de rechtbank president het echtpaar Schijf te ver bieden de exploitatie van de „Immen- hoek" door het verbond te belemme ren op straffe van een dwangsom van 10.000 gulden voor elk van de gedaag den en van duizend gulden per uur dat de belemmering voortduurt. Bo vendien mogen de heer en mevrouw Schijf zonder overleg het terrein niet meer betreden. Zij zouden volgens de eisers onrust onder de leden zaaien door te ageren tegen „Zon en Leven" en door ideologische twisten uit te lokken. Per overtreding wordt een dwangsom van duizend gulden ge vraagd en van duizend gulden voor ieder uur dat de overtreding doorgaat. De president van de rechtbank doet op dinsdag 8 juni uitspraak. Stroopwafel- bedrijf in garageboxen LEIDEN In drie garageboxen aan de Brandts Buyskade zal een produktiebedryf van stroopwafels worden gevestigd. Het bedryf komt in de plaats van het tapytreinigings- bedryf, dat er tot voor kort geves tigd was. De raadscommissie voor Economi sche Aangelegenheden ging gister avond voorwaardelyk akkoord met deze nieuwe vestiging. Vooral Van Baaren (PvdA) was er niet helemaal gerust op, dat het wafelbedryf geen reukoverlast voor de omwonenden zou opleveren. Daar een bewonerscommissie ont breekt, zal het advies worden ge vraagd van de Leidse Woning Stich ting, de eigenaar van de woningen. Wanneer de LWS geen bezwaren heeft, krygt de bakkery ook de zegen van de raadscommissie. Betrapt bij een smulpartij. goed doen aan het jonge groen. Maar niet alleen het openbaar groen moet het ontgelden. Op het gemeentehuis regent het momen- ALKEMADE Het oudercomité van de Johannes 23 mavo in Roelofarendsveen heeft gister avond besloten voldoende "harde" argumenten op tafel te willen om directeur De Visser uit zijn functie te ontheffen. Het comité heeft zich de afgelopen weken beziggehouden met het be leid op school. Het is tot de conclusie gekomen, niet langer achter dat beleid te willen staan. „We hebben een beerput opengetrokken. Nou, en hij stinkt behoorlijk", zo meent het comité. de brief, dat het schoolbestuur de onder meer het feit, dat e Door Miep de Graaff Aanleiding tot dit onderzoek was Enkele dagen geleden schreef het in eerste instantie het ontslag van inderhaast opgericht oudercomité scheikudeleeraar Hans van ülden, een brief naar het schoolbestuur. Het dat later door het bestuur is inge- stelde hierin het bestuur verant- troken. Zowel de ouders als leerlin- woordelijk voor de slechte gang van gen protesteerden tegen dit ontslag, zaken op school. Heit comité eiste in beslissing zou nemen de huidige di rectie op grond van gebleken onbe kwaamheid en/of ongeschiktheid zonder schuld uit hun functie te ontheffen. Het schoolbestuur heeft het comité vrydag verzocht, de be schuldigingen "hard" te maken om voldoende wapens in handen te ge ven voor een eventueel ontslag van de directie. Als argumenten noemt het comité groot gebrek is aan buitenschoolse activi teiten, terwyi wel een schoolbydrage van vüfentwintig gulden per leerling wordt gevraagd. Het is het comité geheel onduideiyk, wat met deze "driehonderdvyftig maal vyfentwin- tig gulden" wordt gedaan, terwyi by verzoeken van leerlingen of leraren om activiteiten deze altyd zyn af gewezen. Gisteravond werd besloten om met spoed handtekeningen en voldoende belastend materiaal te ver zamelen. Ook wil het comité een ouder-, leerlingen- en personeelsraad in het leven roepen. Deze raden zouden on afhankelijk van de directie moeten functioneren. De directie zou slechts een adviserende stem hebben. Sommige ouders maakten zich gis teravond ongerust. Ze hadden gepro beerd, hun kinderen in Leiden of Al phen op scholen te plaatsen. Ze kregen nul op request, want de mees te scholen zitten vol. Een ander be zwaar zou zyn he verschil in leer stof. Sommige leerlingen van de Jo hannes 23 mavo hebben al meer dan een half jaar geen aardrijkskunde lessen meer kunnen volgen wegens ziekte van de betreffende leraar. Ook zyn er vacatures voor handelsrekenen en Nederlands. Het belastend materiaal zal wor den doorgespeeld naar de school inspectie.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 4