Mavo-havo opleiding voor ouderen overdag Koningskerk zal worden gesloten EB2K33BI Paulvan Olden: Neerlands jonste 'kermisexploitant' Goedkombineren met jeans Firma Schutte blijft vervoer gehandicapte scholieren verzorgen Gemeente grijpt naast ton Landelijk experiment in Leiden WOENSDAG 2 JUNI 1976 LEIDEN - In de loop van augustus a.s. gaat de avondscholengemeenschap "Boerhaave" in Leiden starten met een dagopleiding mavo-4 en havo (vanaf het vierde leerjaar) voor volwassenen. De opleiding maakt deel uit van een landelijk experiment in het kader van het zg. tweede-kans onderwijs, waarbij in diverse plaatsen zg. moeder-mavo's en moeder- havo's worden opgezet. De avondscholengemeenschap heeft welbewust gekozen voor de benaming "dagonderwijs voor volwassenen", omdat zij meent dat de nieuwe dagopleiding niet alleen bestemd moet zijn voor vrouwen (moeders), maar ook voor (werkzoekende) mannen. Volgens dr. W. G. J. M. Tomassen, conrector van de avondscholen gemeenschap, zal er bij beide ca tegorieën evenwel grote behoefte ADVERTENTIE bestaan aan een dergelijke oplei ding. "In Rotterdam, waar even eens een dergelijke opleiding wordt opgezet, hadden zich drie dagen nadat het bekend was ge maakt al negenhonderd kandida ten voor de mavo-opleiding aan gemeld. En het zal ook in Leiden wel storm lopen". In tegenstelling tot overige plaat sen start de avondscholenge meenschap "Boerhaave" echter met een beperkte opzet. Voor het eerste cursusjaar zullen slechts 100 mavo-leerlingen en 50 havo leerlingen wórden toegelaten en voorlopig komen alleen inwoners van Leiden, Oegstgeest, War mond, Voorschoten, Zoeter- woude en Leiderdorp in aanmer king. De minimum-leeftijd is ge steld op 21 jaar. Dat er met een beperkte toelating wordt begonnen hangt samen met de noodzaak van individuele begeleiding van de leerlingen en het sociale contact tussen de leer lingen onderling. dagopleiding voor vol wassenen, waarvoor in totaal zo'n 25 docenten beschikbaar zijn, zal drie ochtenden per week worden gegeven in het gebouw van de Stichting voor Opleiding tot So ciale Arbeid (voormalige lagere landbouwschool) aan de Boer- haavelaan, namelijk op maandag-, dinsdag- en vrijda gochtend van negen tot twaalf uur. Voor de mavo-4 opleiding kunnen zich in principe alle vol wassenen aanmelden die ten minste een volledige lagere school (basisschool) hebben doorlopen. Voor de havoóplei- ding is een MAVO/MULCM di ploma vereist of een gelijkwaar dig getuigschrift (overgangsrap port van 3 naar 4 havo, hbs, gym nasium etc.). Beide opleidingen duren drie jaar. Zowel de mavo- als de havo opleiding bestaat uit zes vakken, waarvan Nederlands, Engels, Duits, geschiedenis en aardrijks kunde verplicht zijn. Voor het zesde vak kan worden gekozen uit Frans, biologie, handelsreke- nen (mavo) of handelsweten schappen (havo). Het cursusgeld en de schoolbijdrage voor de mavo bedragen voor het cursus jaar 1976-1977 95 en voor de havo 155. Daarnaast moet de mavo-leerling nog rekenen op ongeveer 100 boekengeld en de havo-leerling op ƒ230. W erkzoekenden Dr. Tomassen heeft inmiddels con tact opgenomen met het Gewes telijk Arbeids Bureau en de Ge meentelijke Sociale Dienst om de nieuwe opleiding onder de aan dacht te brengen van werkzoe kenden. Daarnaast is er ook con tact geweest met de medewer kers van de cursus "Ouders op herhaling" in Leideri-Noord, omdat deze cursus een uitge sproken groep cursisten heeft die bij uitstek geschikt zijn voor de nieuwe dagopleiding. Overigens kan men zich tot 2 juli a.s. bij dr. Tomassen voor de nieuwe opleiding aanmelden (Avondscholengemeenschap "Boerhaave", Kagerstraat 7, Lei den, telefoon 155754). waar Paul in de toekomst zijn ker mis in verband met ruimtegebrek naar toe gaat verhuizen. Draaimolens, een reuze rad en de nieuwste attractie die op de Paas- kermis voor het eerste in'Leiden te zien was "Der blaue Enzian", Paul heeft het allemaal met een hoop handigheid in elkaar gezet en weet er in onvervalst "kermis]argon" versterkt doorzijn cassetterecorder aandacht voor te trekken. Veel kan bewegen, maar waar Paul het tech nische vernuft vandaan heeft, is onduidelijk. Zowel vader als moe der Van Olden, naar hun zeggen niet bepaald de doe-het-zelf-types, zien het met stijgende verbazing aan, maar vinden het allemaal best, zo lang het Paul's activiteiten op school - volgend jaar wordt Paul een leerling van het Stedelijk Gym nasium - maar niet in de weg staat. Paul is daar zelf niet zo bang voor. Tijdens de paasdagen assisteerde hij in de ringengooitent op het Groenoordhalterrein, waar hij uit eraard de andere tenten goed in zich op nam. Samen met het foto materiaal dat hij van een be vriende fotograaf betrekt, heeft hij dan genoeg gegevens, om de figuur zaag weer op te pakken en een Subsidie sport moet eerlijker LEIDEN - Een werkgroep zal moeten onderzoeken hoe het verschil in subsidiëring door de gemeente van buitensport- verenigingen enerzijds en binnensportverenigingen an derzijds is weg te werken. Deze wens sprak het raadslid Bosch (CDA) gisteravond uit de vergadering van de com missie voor o.m. sport. We thouder Tesselaar zegde toe dit voorstel door te zullen ge ven aan de Sportstichting. Volgens het huidige systeem worden de buitensportver enigingen bevoordeeld ten opzichte van de binnenspor- ters. Met Duivesteijn (PvdA) constateerde Bosch dat er geen financiële ruimte is om de binnensportverenigingen op het subsidieniveau van de buitensport te brengen; by een gelijkschakeling zal de laatste categorie dus een stap terug moeten doen. Bosch merkte op dat de ongelijkheid in subsidies al jaren een on derwerp van discussie is. Het is volgens hem nodig dat de gemeente sportaccommoda ties, die niet haar eigendom zijn, overneemt, waarna de huur op een percentage van de exploitatielasten zou moeten worden vastgesteld. "We moe ten zoeken naar een billijke verdeelsleutel", aldus het CD A-raadslid. Dit onderwerp kwam ter sprake naar aanleiding van een brief van de tafeltennis vereniging Docos. Deze club heeft van de Sportstichting een forse huurverhoging van haar accommodatie aange zegd gekregen en maakt daar tegen bezwaar. Roomburg verhard? LEIDEN - Bij de gemeente wordt de mogelijkheid nage gaan om op korte termijn een handbalveld in het sportpark Roomburg te verharden, waardoor het beter geschikt zou worden als trainingsac commodatie, zowel voor handballers als voor hoc keyers. Door gebruik te ma ken van de asfalteringsma- chines, die momenteel wor den ingezet voor de recon structie van de Burggraven- laan, zouden de kosten van de verharding van dit veld ge drukt kunnen worden tot een bedrag van 42.500 gulden. Hiermee wordt gevolg gege ven aan een suggestie die in dertijd door het raadslid Bosch (CDA) is gedaan. De raadscommissie, die zich met o.m. sport bezighoudt, is gis teravond nog niet akkoord ge gaan met de verharding. Het raadslid Duivesteijn (PvdA) vroeg zich jif of het niet beter is om hiervoor het schoolsport- veld bij de Rembrandt Scho lengemeenschap te gebrui ken. Daar is een goede kleed accommodatie en de school vertrekt er over een paar jaar. Bosch vond het daarentegen zonde om een schoolsportveld op te offeren. De commissie zal er in een volgende verga dering op terugkomen. Dan zal moeten worden aangege ven hoe groot de besparing is door voor de verharding ge bruik te maken van de machi nes die nu de Burggravenlaan asfalteren. LEIDEN De firma Schutte (taxi centrale Noordeinde) blijft het ver voer van leerlingen van scholen voor bijzonder onderwijs verzor gen. De gemeente zal met dit bedrijf een contract afsluiten, waarbij als één van de voorwaarden geldt, dat Schutte nieuw materiaal aan schaft. Wethouder Tesselaar lichtte dit be sluit van BenW gisteravond in een vergadering van de commissie voor o.m. onderwijs toe. Hij wees erop dat de firma Schutte het van de gehandicapte scholieren al zestien jaar verzorgt; zou de ge meente de contacten met dit bedrijf verbreken, dan zou dit het ontslag voor de werknemers van Schutte be tekenen. In het verleden hebben zich bij het vervoer van de kinderen enkele ke ren moeilijkheden voorgedaan. Door nu voor het eerst met Schutte op contractbasis te gaan werken, hoopt de gemeente een stok achter de deur te hebben om deze inciden teninde toekomst te voorkomen. Zo is ook bepaald dat de verschillende categorieën van leerlingen geschei den moeten worden vervoerd en dat de gemeente niet aansprakelijk kan worden gesteld voor schade aan bussen van Schutte, die het gevolg is van dit vervoer. Door het contract met Schutte af te sluiten, is een andere kandidaat voor >het vervoer, de NZH automa tisch afgewezen. Het contract zal waarschijnlijk een looptijd van vijf jaar hebben. Dit overeenkomstig de wensen van Schutte. Wethouder Tesselaar voelde meer voor een ter mijn van drie jaar, maar de com missieleden Elzenga (WD) en Bosch (CDA) wezen erop dat een dergelijke periode voor een bedrijf te kort is om verantwoorde investe ringen te kunnen doen. De wethou der en de commissie gingen daarop akkoord met een contract dat vijf jaar geldig is. Kerkvoogd Jongejan:"Beter mannen dan stenen LEIDEN - De hervormde Koningskerk aan de Willem de Zwijgerlaan gaat dicht. De wijkkerkeraad heeft haar ter beschikking gesteld van de kerkvoogdij en die heeft dit aanbod aanvaard. Er is overeengekomen, de kerkdiensten van deze wijkgemeente over enige tijd over te brengen naar de Marekerk en het wijkwerk, voorzover de afstand dat toelaat, naar het gebouw Rehoboth aan het Rapenburg. Van deze kerk en dit wijkgebouw maakt ook de wijkge meente Molenwijk van ds. A. J. de Jong gebruik. Op zijn kamertje één hoog aan de Lucas i De wijkgemeente Koningskerk blijft wel bestaan en hoopt binnen afzienbare tijd zelfs weer een eigen predikant te krijgen. Gisteravond werd hiervoor, in de vacature van ds. G. C. Post, een beroep uitge bracht op ds. S. Meijers te Ermelo. De Koningskerk is de derde kerk waaraan de hervormde gemeente zich onttrekt. Het begon met de Oosterkerk en zeer binnenkort krij gt de officiële overdracht van de Pieterskerk zijn beslag. De Ko ningskerk werd in november 1962 geopend. Zij heeft dus maar veer tien jaar dienst gedaan. Het archi tectenbureau Hamerpagt en De Gruyter te Arnhem bouwde de kerk, die een kleine 300 zitplaatsen heeft, voor 350.000. Voldoende over "Zonder vorige colleges te willen beschuldigen, moeten we achteraf wel zeggen dat het beter was ge weest, als deze kerk daar niet was gebouwd", zei dr. Lamping, voor zitter van de centrale kerkeraad, zittér van het college van kerk voogden. "Al een aantal jaren staan wij op het standpunt dat aan man nen de voorkeur gegeven moet worden boven stenen. Wat heb je aan een mooie kerk als de finan ciële situatie het niet toelaat een voldoende aantal predikantsplaat sen in stand te houden? Overigens zijn wij over de inkomsten uit de zondagse collecten en de jaarlijkse vrijwillige bijdragen zeker niet on tevreden. De.stijging die nodig is om de toenemende kosten op te vangen zit er nog steeds in. Maar de leden betalen hun vrijwillige bij drage niet om kerken leeg te laten staan. Er blijven ook na de sluiting van de Koningskerk voldoende preekplaatsen over. Een voordeel is ook datje watje dan nog overhoudt en dat is alles bij elkaar nog heel •at - veel intensiever gaat gebrui ken." formeerde commissie van beheer hebben regelmatig contact over deze zaken. "Daar zit", aldus Jonge- jan, "de duidelijke bedoeling ach ter, om in materieel opzicht zo ver mogelijk met elkaar te gaan." Wanneer de Koningskerk dicht gaat, is nog niet precies te zeggen. Dat hangt van de wens van de toe komstige kbper (of huurder) af. Het is niet te verwachten, dat de Geref. Gemeente in Nederland, die zon dags ook tweemaal van de kerk ge bruik maakt, tot de gegadigden zal behoren; die groep lijkt daarvoor te klein te zijn. Voor de bejaardenso ciëteit van de wijkgemeente zal in de buurt van de kerk een ander on derkomen worden gezocht. LEIDEN - Een spelend kind is een gelukkig kind is een slogan die de reclamemakers ons vrijwel dage lijks op allerlei mogelijke manieren toespelen. Het berust zeker op waarheid, wanneer het speelgoed betreft dat kinderen zelf hebben gemaakt. Eén van de kinderen die er op een verrassende manier in is geslaagd zijn eigen speelgoed in el kaar te draaien is de twaalfjarige Paul van Oldenvermoedelijk Neer lands jongste kermisexploitant. Op zijn kamertje één hoog aan de Lucas van Leydenstraat heeft hij niet alleen een uitstekend uitzicht op het terrein van de Groenoordhal waar twee keer per jaar de kermis neerstrijkt, maar sleutelt hij ook aan zijn eigen kermis. Dat begon met de bouw van een spookhuis, een kopie van de bestaande attractie "Geisterburg" en waar het alle maal eindigt staat nog niet vast. Vermoedelijk in elk geval op zolder, Meer Leids nieuws op pagina 17 kermisattractie te bouwen. Zijn hartewens is nu om lid te kun nen worden van de BOVAK, de bond van kermisexploitanten. Va der Van Olden kijkt gedeeltelijk trots, gedeeltelijk niet begrijpend en bezorgd toe. commentaar op het be sluit. "Men heeft niet alles kunnen voorzien. Zo kwamen aan de over kant geen woningen maar een Groenoordhal. Wij moeten nu wat in de Merenwijk gaan doen." "Dit past helemaal in ons beleid", verklaarde de heer Jongejan, voor Met zo'n fijn T- shirt bijvoorbeeld. En omdat ze daar ook uitstekende jeanspantalons en rokken hebben (natuurlijk van Lois en Levi's), kun je j e eigen favoriete kombinatie meteen uitpro- 'beren. Pas dan ook eens zo'n bloese of shirt bij je;blue] denim of witter-dan-wit talon of rok. Zo kun je. je eigen winnende kombinatie (de hoofdprijs) samenstellen, aantrekken en jezelf zijn. Nog meer dicht Volgens de heer Jongejan is het proces van kerksluitingen in Lei den nog niet ten einde. "Ik zou willen beweren dat er in Leiden-Noord nóg een protestantse kerk te veel staat. Het lijkt mij dat óf de Bethlehemkerk óf de Petrakerk (resp. aan Driftstraat en Suriname- straat - red.) zal moeten verdwijnen. Gelukkig is hét in de Mors niet tot gereformeerde en in Zuid-West niet tot hervormde kerkbouw geko men. Daar worden de Maranatha- kerk en de Bevrijdingskerk toch ook door beide kerken gebruikt. Waarom zou dat als het onderhoud van twee kerken niet meer haalbaar is, in Noord niet kunnen?" De herv. kerkvoogdij en de gere- r De hervormde Koningskerk t kort dicht gaat. i de Willem de Zwijgerlaan, die binnen- LEIDEN - De gemeente grijpt naast een ton subsidie, die gebruikt zou worden voor de bouw van een kleedaccommodatie bij het school sportveld aan de Saffierstraat. Lei den zou hiervoor van het ministerie van sociale zaken uit de zg. werk loosheidspot geld krijgen, maar het ministerie is hierop teruggekomen, toen bleek dat de gemeenteraad zelf al een krediet beschikbaar heeft gesteld. Bovendien is er door de gemeente al een aannemer voor het werk aangewezen. Wethouder Tesselaar deelde dit gis teravond in een raadscommissie- vergadering mee. Hy vertelde dat nu gepoogd zal worden om de hon derdduizend gulden vooreen ander project in Leiden beschikbaar te krygen. LEIDEN - Voor het diploma Handenarbeid-B zijn geslaagd: de dames A.H.M. Akerboom, L. Bave- laar, C.M.G. Bos-IJff, J.J. Jacobs- Jurrius J.E. v. Kuilenburg-v. Pelt, W. A. v. Leeuwen-Rappange, C.A.C. v. Loon v. Haaster, L. Lugthart- Kapteyn, E.M.A. Luykx- Wessendorp, A.P. Martinius H.G. Mulder-Vernooy, L.H. Pley- Zandvliet, L.M. Op 't Roodt, A. Sanders ten Kley, J.M.R. Taai-van der Poel, A.C.M. Velthuizen, H.C. Wessels-Schuitemaker, E.H. Speyer, M.J.G.H.W. Vollebergh- Arts. en de heren: J.H. Dekkers, J. Kroon en W.P. Slegtenhorst. LEIDEN - Op de Turfmarkt reed gisteren rond half twee een „lelijk eendje" spontaan het water in. De 25-jarige bestuurder van de wagen had vergeten zijn auto op de handrem te zetten, toen hij deze verlaten had. De voorzijde van de wagen werd licht beschadigd.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 3