"Gemeenten moeten vinger in de pap krijgen"' BOEK VAN DE MAAND. Pieters- en Academiewijk heeft nu wijkvereniging 1 Alom protesten tegen Franse kernleveranties Vrouw en zoontje uit Leidse woning gezet CDA pleit voor wijk- markten in Merenwijk en Leiden Zuid- West WOENSDAG 2 JUNI 1976 LEIDEN - Op vordering van de woningbouwvereniging "Ons Doel" is gistermiddag de 21- jarige gescheiden mevrouw C.C.H.G.H. met haar tweejarig zoontje uit een woning aan de Surinamestraat gezet. Nadat zij aanvankelijk gehoor weigerde te geven aan de eis van de deurwaarder om het huis te ver laten, stemde zij daarin toe, na dat de politie ter assistentie was verschenen. De 21-jarige vrouw betrok de woning ongeveer een half jaar geleden nadat ze eerst in een kraakpand aan de Prinsenstraat verbleef. Ze ruilde dat pand tegen het pand in de Suriname straat 106, overigens zonder overleg met de woningbouw vereniging "Ons Doel" en zon der toestemming van het bu reau Huisvesting. "Ons Doel" ging met deze "ruil" niet akkoord en vorderde dat de vrouw de woning zou verlaten. Zij gaf daaraan geen gevolg, waarna door de woningbouw vereniging de zaak aanhangig werd gemaakt bij de Leidse kantonrechter. Deze deed de uitspraak dat de woning ont ruimd zou moeten worden. Via een deurwaarder werd de Leidse vrouw aangezegd dat zij het huis gistermiddag om twee uur verlaten zou moeten heb ben. Vorige week nog werd haar een brief geschreven, waarin met uitzetting werd gedreigd. Rond twee uur gistermiddag verscheen de deurwaarder bij de woning, maar de deur bleef gesloten. Daarop werd de poli tie gealarmeerd die met twee wagens verscheen. Volgens de politie bevonden zich in het pand naast de vrouw en het kind nog enkele andere perso nen. Na aanvankelijke weige ring om de woning te verlaten stemde de vrouw daarin later toe. De huisraad werd met een wagen naar elders gebracht en de vrouw en het kind werden naar het politiebureau overge bracht, waar de afdeling kin derpolitie gistermiddag pogin gen in het werk stelde om het kind voorlopig onderdak te brengen. Noch het bestuur van de wo ningbouwvereniging "Ons Doel", noch het gemeentelijke bureau Huisvesting waren gis teren bereid nadere toelichting op de uitzetting te geven. PARIJS/NEW YORK/MOSKOU (AFP/AP) - Verscheidene Afri kaanse landen hebben verbolgen gereageerd op de aankondiging dat Zuid-Afrika een order voor twee kerncentrales heeft geplaatst in Frankrijk. De plaatsvervangend secretaris generaal van de Organisatie van Af rikaanse Eenheid, Kamanda Wa Kamanda, zei tijdens een kort be zoek aan Parijs 'zeer verbaasd' te zijn over zo'n transactie, net twee weken nadat in Parijs een topcon ferentie van Frankrijk en een aantal Afrikaanse landen is gehouden. Het apartheidsregime in Pretoria 'verkeert op voet van oorlog met het vrije onafhankelijke Afrika. Het is zeer verbazingwekkend dat een land als Frankrijk nu Zuid-Afrika in staat stelt zich te voorzien van een van de modernste wapens', zo meent Kamanda. Hij vindt dat Pa rijs de Afrikaanse landen een ver klaring schuldig is. President Moboetu Sese Seko van Zaire vraagt zich af of er een 'beoordelingsfout of een berekend risico' ten grondslag ligt aan de Franse leveranties. De Franse rege ring, die juist de Afrikaanse landen haar vriendschap heeft betuigd, permitteert zich nu hun ergste vijand in militair en economisch opzicht te versterken, waardoor Pretoria zijn arrogante apartheid spolitiek kan voortzetten, zo zegt Moboetu in een verklaring die door het Zaïrese persbureau is gepubli ceerd. Het kan de Franse regering niet on bekend zijn, meent Moboetu, dat nog zeer onlangs door de Zuidafri- kaanse premier Vorster werd ge zwaaid met de mededeling dat Zuid-Afrika in staat is een kernbom te maken, als om daarmee de Afri kaanse landen te tergen. Het Franse dagblad Le Monde be treurt de Franse houding, die zaken belangrijker vindt dan het oordeel van alle internationale organisatie over het apartheidssysteem. Het is te meer te betreuren dat dit gebeurt onder een president die by zijn ambtsaanvaarding een 'liberaler' buitenlandse politiek aankondig de. De speciale commissie van de Ver enigde Naties die zich bezighoudt met de strijd tegen rassendiscrimi natie heeft een dringend beroep op Frankrijk gedaan de voorgenomen verkoop van twee kerncentrales aan Zuid-Afrika niet door te laten gaan. De Nigeriaanse ambassadeur Les lie O. Harniman, voorzitter van de commissie, zei dat er "geen geloof kan worden gehecht aan zoge naamde garanties van het regime in Pretoria dat de centrale alleen voor vreedzame doeleinden zal worden aangewend". Het persbureau Tass verwijt Frankrijk dat het Zuid- Afrika onder het mom van vreed zaam kernenergie gelegenheid geeft zich atoomwapens te ver schaffen. 'In een poging deze transactie te rechtvaardigen' schrijft Tass in de eerste officiële Sowjetrussische reactie, 'zeggen bepaalde Parijse kranten dat Zuid-Afrika zich con tractueel verplicht de splijtstof slechts voor vreedzame doeleinden te gebruiken. Deze geruststelling van de racisten kan niemand ge ruststellen of in slaap sussen'. Van der Doef over openbaar vervoer De stichting "Geen kerkgeld voor geweld" heeft met een adver tentie in enkele kranten opgeroe pen geen gehoor te geven aan het verzoek van de stichting "Betaald Antwoord" om via deze laatste stichting solidanteit fb betuigen met de raciaal-onderdrukten in Zuid-Afrika. "Geen kerkgeld voor geweld" is blij met het recente be sluit van de generale synode van de Geref. Kerken in Nederland om de steun aan het anti-racismefonds van de Wereldraad van Kerken op te schorten. Zij verklaart te spreken namens "tienduizenden verontrus ten in de Geref. Kerken, de Herv. Kerk, de Evang.-Lutherse kerk en de Geref. Kerken Vrijgemaakt bin nen en buiten Verband". Voorzitter van de stichting "Geen kerkgeld" is de heer W. A. Bijvoet te Amster dam, voorheen lidmaat van de Ge ref. Kerk aldaar, "maar thans zoe kende", zoals hij zelf meedeelde. Uitstel De universiteitsraad van de Vrije Universiteit in Amsterdam heeft gisteravond besloten de discussie over de mogelijke deelneming van communisten in bestuursorganen van de universiteit uit te stellen tot uiterlijk 1 december van dit jaar. De raad achtte zich in grote meerder heid onvoldoende voorbereid voor deze discussie, die in andere gele dingen van de universiteit al enkele maanden gaande is. Wel besloot de universiteitsraad (met 17 tegen 16 stemmen) de verklaring voorgoed te handhaven die het kandidaat- bestuurders mogelijk maakt, niet te hoeven instemmen met de doelstel ling van de universiteit. Zij kunnen dan volstaan met de verklaring, van deze doelstelling op de hoogte te zijn en naar de geest ervan te zullen handelen. Die doelstelling is: "al haar arbeid in gehoorzaamheid aan het evangelie van Jezus Christus te richten op het dienen van God en Zijn wereld". Of dit besluit ook wordt uitgevoerd, hangt, af van het bestuur van de vereniging, waarvan de VU uitgaat. Reglementswijziging kan alleen met toestemming van het vereni gingsbestuur. Persman De synode van de Geref. Kerken heeft de heer T. van der Hammen te Voorburg benoemd tot persfunc tionaris van deze kerken. Hij volgt als zodanig de heer Jac. B. Looyen te Utrecht op. De heer Van der Hammen is nu werkzaam bij de persdienst van het Ned. Bijbelge nootschap en bij het dagblad Trouw. (Het bericht van gisteren was door het wegvallen van een paar regels onduidelijk). Beroepingswerk: Herv. Kerk - beroepen te Leiden (vacature G. C. Post) S. Meijers Ermelo, te Kame- rik J. E. de Groot Neerlangbroek, te Voorburg R. Crouwel Bunnik, te Giessen-Rijswijk J. van Drenth te Ede; aangenomen naar Sliedrecht H. G. Oostinga Lisse, naar Angeren mevr. M. E. van den Berg-Warners, kandidaat te Zetten; bedankt voor Groningen H. G. Oostinga Lisse, voor Klaaswaal P. Vermaat Vlaar- dingen. Geref. Kerken: beroepen te Joure B. Koekkoek Waddinxveen; aangenomen naar Vlaardingen H. Eikelboom te Brussel. Geref. Ker ken Vrijgemaakt: aangenomen naar Stadskanaal P. Groenenberg Uithuizen. Chr. Geref. Kerken: be roepen te Emmeloord M. de Boer, vlootpredikant, te Goes J. Verhage Meppel, te 's Gravendeel H. P. Brandsma te Amersfoort; aange nomen naar Veenendaal J. van Mulligen Rotterdam-Zuid. Geref. Kerken Vrijgemaakt Buiten Ver band: aangenomen naar Zwolle J. Schelhaas, voorheen geref. pred. te Delft. DEN HAAG (ANP) - De regering moet de gemeenten, van wie zij de tekorten van het openbaar vervoer overneemt, niet te sterk aan banden leggen. De gemeen ten dienen wat betreft het open baar vervoer een eigen verant woordelijkheid te houden, ook al omdat er een sterke samenhang is tussen het vervoersbeleid, de ruimtelijke ordening, de leef baarheid en de verkeersveilig heid in de gemeente. Dit is de mening van de PvdA-er Van der Doef die hij gisteren in de Tweede Kamer tijdens het verkeers- en vervoersdebat in een motie vervatte. De PvdA-er is bang, dat minister Westerterp van Verkeer en Wa terstaat zich te gedetailleerd gaat bemoeien met het openbaar ver voer in die steden. Als de rijks overheid de tekorten overneemt, dient zij een vinger in de pap te hebben, zo erkende de socialist. Maar het is thans onduidelijk, wat de maatstaven zijn, waaraan de openbaarvervoerplannen, die de gemeenten bij de minister moe ten indienen, moeten voldoen. Die maatstaven moeten bekend worden gemaakt. Daarnaast dient er een stelsel van "taakstel lende doeluitkeringen" te ko men, waaronder de tekorten val len van de gemeentelijke open baarvervoerbedrijven. Dit stelsel moet de gemeenten meer initia tief laten dan thans gebeurt. De motie van Van der Doef was mede ondertekend door Van Kuijen (PPR). Mevr. Smit-Kroes (WD) kwam samen met de confessionelen met een motie waarin de regering wordt gevraagd eerst te gaan stu deren op de samenhang tussen het nationaal vervoersbeleid en de Europese vervoerspolitiek, al vorens de maatregelen te treffen, die in de beleidsnota goederen vervoer zijn aangekondigd. Die maatregelen betreffen bijvoor beeld de invoering" van een hef fingenstelsel en compensatiere gelingen voor de Nederlandse Spoorwegen en de aantasting van de keuzevrijheid van de verla ders. De samenhang tussen nationaal en internationaal beleid is in de nota onvoldoende uitgewerkt, aldus de WD-woordvoerder. Zij vindt dat eerst de noodzaak van ingre pen maar een duidelijk moet worden aangetoond. Zij vroeg de regering aan de Kamer hierover te rapporteren. LEIDEN - Het CDA-raadslid Bleijie zou graag zien dat er zowel in de Merenwijk (bij het winkelcen trum De Kopermolen) als in Leiden Zuid-West een wij km ar kt komt Gisteravond tijdens een vergader ing van de raadscommissie voor Economische Aangelegenheden pleitte hij ervoor, om het instellen van wijkmarkten actief ter hand te nemen. Aanleiding tot zijn pleidooi vormde een brief van de wijkver- eniging Aktief, die ook als ingezon den stuk in het Leidsch Dagblad heeft gestaap, en waarin wordt ge wezen op de uitslag van een enquê te, die de vereniging heeft gehou den. Daaruit bleek, dat er in Zuid- West een vrij sterke behoefte aan een wijkmarkt bestaat Wethouder Van Aken kon hem meedelen, dat "BenW hebben besloten positief te staan ten opzichte van het instellen van een wijkmarkt", maar dat eerst overleg gevoerd zal worden tussen de gemeente, de ambulante handel en de gevestigde middenstand, voordat er concrete plannen op ta fel kunnen komen. Eenmaal huisvuil LEIDEN - In verband met vakan ties van het personeel van de rein igingsdienst zal van 12 juli tot en met 13 augustus a.s. het huisvuil slechts één maal per week worden opgehaald. LEIDEN - In een bomvolle consis toriekamer van de Pieterskerk heeft gisteravond het wijkcomité voor de Pieters en Academiewijk zichzelf opgeheven. Voortaan zal er de officiële vereniging voor de Pieters- en Academiewijk voor in de plaats komen met als doelstel ling: het bevorderen van de leef baarheid en het welzijn van de wijk en haar bewoners met daarbij als richtsnoer het mede betrekken van die bewoners in initiatieven en het stimuleren van de zelfwerkzaam heid. Waarom die verandering in een vereniging? Jan Doove, ex voorzit ter van het comité: "In het verleden was je voortdurend bezig de stem van jezelf naar voren te brengen. Wilde de gemeente luisteren dan was dat meegenomen maar in het andere geval stond je als comité mooi in de kou". "Verwacht mag worden dat, dat door het verkrijgen van rechtspersoonlijkheid tot het verleden zal gaan behoren" aldus Doove die hierbij het voorbeeld van Maredorp aanhaalde. Met het overlijden van het wijkco mité werd tevens afscheid geno men van een groot aantal mede werkers van het eerste uur, "zonder wier inzet het niet mogelijk zou zijn geweest de nieuwe vereniging op te zetten". Als blijk van waardering ontvingen zij een bloemetje. De verkiezing van de nieuwe voorzit ter leverde echter nogal wat pro blemen op. Een der aanwezigen had ernstige bezwaren tegen de voorgestelde kandidaat, Theo Korthals-Altes. Er bestonden volgens hem ge gronde redenen om te twijfelen aan de bestuurlijke capaciteiten. Na een korte pauze, met soms heftige discussies, werd geëist dat over deze zaak een schriftelijke stem ming zou plaatsvinden. Een stem ming waarbij de voorgestelde kan didaat een meerderheid behaalde van 38 stemmen. De overige be stuursleden werden allen bij ac clamatie verkozen. Het zijn de he ren Doove, Bakker, Wielhouwer, Hansen en Verhulst en mevrouw C. van Weizen-Oostveen. Na de verkiezingen werd er dieper ingegaan op de doelstellingen en de wijze waarop dit gerealiseerd zou kunnen worden. De vereniging zal steunen op een tweetal pilaren. De eerste is de gemeentelijke waarbij men zich zal gaan bezighouden met onder meer het toekomstige reha bilitatieplan voor de Pieterswijk en de plannen t.a.v. de Doelenkazerne en het Witte Singelprojekt. De tweede steunpilaar is de sociaal- culturele. Door het organiseren van evenementen en het aktief deelne men aan bijv. 30 aprilvieringen wil men trachten de saamhorigheid in de wijk te stimuleren. Helaas viel het eerste projekt hiervan gistera vond al in het water. Het lag in de bedoeling ter gelegenheid van de oprichting van de vereniging een groots evenement te organiseren op het Pieterskerkplein. Doch door onvoldoende financiële middelen en een te korte voorbe reidingstijd was het niet mogelijk geweest iets dergelijks te laten plaatsvinden. Tijdens de vergadering bestond de mogelijkheid zich op te geven als lid van de vereniging. Een moge lijkheid waarvan 96 aanwezigen gebruik maakten. In september, zo werd toegezegd, zal de eerste le denvergadering plaatsvinden waarbij het bestuur hoopt te komen met duidelijk omschreven plannen en waarbij tevens het definitieve bestuur verkozen zal kunnen wor den. Lucifer en jeugdcircus naar Leiden LEIDEN - In de Leidse Stadsge hoorzaal treedt vrijdagavond a s. de groep Lucifer (foto rechts) op. De Zaanse formatie, die dit jaar nog deelnam aan het nationale songfes tival,zal vele van haar bekende hits ten gehore brengen zoals House for sale en Late december. Het concert van Lucifer, welke groep onlangs een langspeelplaat heeft uitge bracht, begint om negen uur. - Het jeugdcircus Atleta uit War mond (foto links) geeft zaterdag een voorstelling op het terrein van Jeugddorp aan de Voor schot erweg gelegen naast het zwembad "De Vliet". Dit jeugdcircus geeft al een aantal jaren voorstellingen in het gehele land. De voorstelling begint om elf uur 's morgens. Kaarten voor de voorstelling kunnen voor één gulden per persoon worden gekocht. Voor de kinderen uit Leiden-Noord bestaat de gelegenheid om per bus naar het Jeugddorp te gaan. Om tien uur vertrekt er een bus vanaf de Zevensprong aan de Bemhardka- de. Bus en circus samen kosten ook een gulden. Verder bestaan er plannen om ook vanuit de Meren wijk een bus te laten rijden. Na af loop van de voorstelling van Atleta bestaat de mogelijkheid om in het Jeugddorp tot 3 uur 's middags te voetballente schilderende tekenen, of mee te doen aan spelletjes. e Christopher 1 Van Mickey Mouse tot Disney' Walt Disney: een magische naam die de wereld veroverde. Wie was hij? Hoe werkte hij? Hoe ontstonden zijn beroemde figuren Mickey Mouse, Donald Duck, Pluto. Dumbo, de grote Boze Wolf? Hoe maakte hij zijn fantastische teken-, speel- en natuurfilms? Al deze vragen worden beant woord in het rijk geïllustreerde boek: Walt Disney - van Mickey Mouse tot Disneyland. Een kompleet overzicht van Walt Disney's werk. Van de eerste aar zelende schets tot de werkelijkheid van Disneyland en Walt Disney World. Een Amerikaanse bestseller als Europese primeur. Nu als boek van de maand bij de boekhandel. WALT DISNEY-VAN MICKEY MOUSE TOT DISNEYLAND. IN SPECIALE BOEK VAN DE MAAN D OPLAGE: FJ3,50. DAARNA F2Z50. De aanbieding is geldig t/m 3 juli. Echter zolang de voorraad strekt.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 17