Van Vliet toont zijn klasse Oostduits geweld bij zwemwedstrijd: 2 wereldrecords Beugels tijdens WK begeleider profwielerploeg Aantal kanshebbers voor eindzege gedecimeerd De dokter feliciteert. JÈÉL Beschuit met muisjes- WOENSDAG 2 JUNI 1976 SPORT PAGINA 13 ROTTERDAM - Niet Jan Janssen, maar oud-wielrenner Eddy Beugels zal in septem ber de Nederlandse profwie- lerplceg begeleiden tijdens de wereldkampioenschappen in Italië. Janssen, die vorig jaar in Yvoir de belangrijkste man was achter het succes van de Oranje-equipe, waardoor Henny Kuiper de wereldtitel kon bemachtigen, werd op aandrang van de sponsors door de KNWU gewipt. De sponsors hebben in een brief aan de KNWU uitdruk kelijk gesteld dat Jan Janssen (ondanks zijn succes in het eerste jaar) als begeleiderjan- aanvaardbaar is. Ploegleider Peter Post, die nimmer goed heeft kunnen opschieten met de oud-Tour-winnaar en door de overgang van Roy Schuiten en Wim de Waal naar het Franse Lejeune nog steeds in een conflictsituatie leeft met Jan Janssen: "Janssen is he lemaal uit de profsport en is geen neutrale man. Als hij renners bij een ploeg onder brengt, die nog onder contract staan, is dat niet op zijn plaats." Volgens Jan Janssen is dit geen steekhoudend argu ment. "Vorig jaar had ik een managersfunctie, maar nu was alles nog gemakkelijker te combineren. Dat ik renners heb ondergebracht heeft er niets mee te maken. Die cou reurs hebben hun handteke ning gezet bij een firma en zul len er nu zelf voor moeten fiet sen. Nee, Post heeft altijd ge tracht mij te wippen, omdat ik nooit naar zijn pijpen heb wil len dansen. Daar heeft hij nu de kans voor gekregen." Janssen betreurt, dat de in vloed van de sponsors zo groot is, dat er in de wielerbond ge makkelijk kan worden gema nipuleerd. "Want", weet hij, "om financiële redenen is deze beslissing niet genomen. In eerdere gesprekken met sportcommissievoorzitter Van der Molen hebben we over dezelfde condities ge sproken. Dat betekent, dat de onkosten worden vergoed en de rest pro deo is." De buitenspel gezette Jan Janssen kan het moeilijk ver kroppen, dat de KNWU nu gemeend heeft Beugels te moeten aanwijzen, vooral omdat hy veel contacten op bestuurlijk vlak heeft. Hij kan deze houding niet waarderen, omdat na een veel eerdere be nadering drie weken geleden sportcommissie-afgevaardigde Beugels en Van der Molen na een te verwachten omme zwaai in een persoonlijk ge sprek met Janssen nog naar Door Hans Coolesem een compromis zochten en Janssen polsten over een tweehoofdige leiding (Beu gels en Janssen), waarmee de in Putte woonachtige Janssen ook vrede had. Het hoofdbestuur van de KNWU heeft daar niet van wil len weten. Het gaat voorbij aan het succes van vorig jaar, toen Janssen voor het eerst na lange tyd van de Oranje- brigade een geheel wist te smeden, door Eddy Beugels, die na het overlijden van Jo Förster in de sportcommissie werd gekozen, de taak van be geleider op te dragen. Een be noeming, waarvan de Lim burger twee maanden geleden nog zei "Ik vind deze taak een beetje in strijd met mijn hui dige functies." OOST-BERLIJN - Op de eerste dag van de Oostduitse zwemkampioenschappen, die gisteren in Oost-Beriijn zijn begonnen, sneuvelden al direct twee wereldrecords. Kor- nelia Ender verbeterde haar eigen wereldrecord op de 100 meter vrije slag en bracht de nieuwe toptijd op 55,73 secon den. Het oude record stond sinds 26 juli van het vorig jaar op 56,22 sec. Kornelia Ender zwom deze tijd tijdens de wereldkampioenschappen, die in Cali (Col) werden gehou den. Ook Barbara Krause bleef met 56,01 sec. nog ruim 0,2 onder het oude record. Zij werd daarmee tweede. Birgit Treiber werd de i reldrecordhoudster op de 400 me ter wisselslag. Met haar tijd van 4.48.79 bleef zij bijna 3H sec. onder het record, dat haar landgenote Ul- rike Tauber op 7 juni 1975 in Pieste- ritz zwom (4.52,20). Anderhalve maand voor de Olym pische spelen in Montreal begin nen, heeft de Oostduitse zwemtop aangetoond in een geweldige vorm te verkeren. De twee wereldrecords GRAVE - Nog slechts een tiental renners is kandidaat voor de zege in Olympia's ronde van Nederland. Dat tiental wordt onmiskenbaar aangevoerd door Leo van Vliet uit de Amstelbrigade. De leider in het algemeen klassement on derstreepte gisteren in de vijfde etappe zijn geweldige vorm. Met nog zeventien renners, bij wie zijn ploeggenoten Arie Hassink en Ton ter Harmsel, veroverde hij een voor sprong van krap vijf minuten op de grote groep. RIJNSBURG - De Rijnsburgse Dam Club kent ook dit jaar weer haar kampioenen. Clubkampioen werd Jan SchijfT, die de titel won na een herkamp met Anton van Hove. De jeugdtitel was voor Sjaak Leeuwenburg, die eveneens een barrage moest spelen. De sneldam- titel was voor Joop Burgerhout. In die eerste groep was de top van het klassement van gistermorgen goed vertegenwoordigd door de aanwezigheid van o.a. Jan Bakker, Albert Scheffer, Peter Matusek, Gerrie van Gerwen, Fons van Kat wijk en Frits Schür. Er was echter ook een groep pro minenten afwezig en die renners hebben gisteren meer verloren dan Leo van Vliet won. Toon van der Steen, Michel Jacobs en Adrie van Houwelingen vielen in de rit over 131 km tussen Bladel en Grave te rug in de groep van kanslozen, want zelfs zij kunnen niet sterk genoeg geacht worden om vijf minuten goed te maken op uiterst attente coureurs als Van Vliet, Bakker, Scheefer en Van Gerwen. De eerste seconden van het gat, dat uitgroeide tot vijf minuten, kwa men al na zestien kilometer. Een in feite weinig betekenende valpartij van Hilberink, Van Leeuwen en Francissen veroorzaakte een breukje in het lint dat al op barsten stond. Frits Pirard deed op dat moment wat van hem, als onderge schikte in het zestal van Amstel, verwacht mag worden. Hij hield in en vergrootte de afstand tussen de eersten en de volgers. Achter Pi rard reden onder andere Jacobs, Van der Steen, Van Houwelingen en de complete ploeg van de Sovjet Unie, die tot dat moment nog voor aanstaande posities in de klasse menten innam. Leo van Vliet, die als tweede op de eindstreep in Grave ook nog tien seconden tijdvergoeding meepikte, bewees waard te zijn waartoe hij door ploegleider Krott goed genoeg werd bevonden. Voor en uit Bladel vertrokken werd, mocht de jonge Westlander zich de kopman uit de sterke Amstelploeg noemen, met als enige beperking dat ook Van Houwelingen en Hassink, ook aanwezig in de top van het klasse ment op dat moment, eveneens enige bescherming zouden genie ten. "Kopman zijn", vertelde de 20- jarige Van VÜet, aanvoerder in alle klassementen waarvoor maar truien worden verstrekt, "is aan de ene kant natuurlijk een geweldige stimulans, maar ook een beetje een druk. Het geeft je de verplichting je waar te maken. Ik heb daar tot nu toe niet zo'n moeite mee gehad, want ik voel mij er sterk genoeg voor. Ik rijd erg goed". Een waarheid die boven alle twijfel verheven is. Van Vliet had boven dien het geluk dat hij in de enige ontsnapping vn gisteren niet alleen harde werkers, maar ook zeer talen trijke gezellen had. Geen toeval trouwens. De sterken houden zich per traditie voor in de groep op en zaten op het beslissende moment voor de valpartij en derhalve voor het breukvlak. Michel Jacobs was daar niet en verdiende daarmee in feite de prijs voor de domste renner van de dag. In deze ronde, die zo gezapig af ging op de tijdrit van vrijdag, waarin hij zijn slag had kunnen slaan, was er voor hem maar één plaats in de groep, bij de eerste vijf. Michel Ja cobs heeft, nadat de slag gevallen was, door ruim twee uur keihard te werken geprobeerd goed te maken wat hij in slechts één moment van onachtzaamheid had verzuimd. Ja cobs echter was een eenzame wiel rijder, die alleen diende op te tor nen tegen de problemen. Zijn po ging om terug te komen werd slechts spaarzaam ondersteund. Een enkele keer door Van Houwe lingen, soms door Van der Steen, een beetje door Brokelman en de eveneens verslagen rijders uit de Sovjet Unie. Alleen Het was een onmogelijke opgave, want hij werd vaker gedwars boomd door rijders uit de ploegen die wel voorin waren vertegen woordigd. Jacobs was aan de streep in Grave meer dan teleurgesteld, hij was ontgoocheld en ontdaan. "De tour is voor mij verloren", ver zuchtte hij. "Ik heb geprobeerd wat ik kon na die valpartij, maar ik moest bijna alles alleen doen". Jacobs alleen is natuurlijk niet op gewassen tegen de verenigde macht van een kopgroep, waarin een aantal van Nederland's besten voortreffelijk samenwerkte. Arie Hassink: "Hoe het gat ontstaan is weet ik niet, ik reed namelijk waar mijn plaats is. Voorin. Later zag ik dat Fons van Katwijk als een van de laatste nog aanpikten. Daarna heb ben we eigenlijk met z'n allen ge weldig hard gewerkt om het gat zo groot mogelijk te maken". De kop groep, die een gemiddelde reed van 45,7 km per uur in deze korte rit, slaagde daarin geweldig. Uit hun midden komt de winnaar van Olympia's zilveren ronde van Ne derland, hij behoort vrijwel zeker tot de beste ploeg uit die ronde, het zestal van Amstel, en hij zou best Leo van Vliet kunnen heten. Leo van Vliet (rechts) controleert de koers. Opnieuw kon niemand hem bedreigen. De uitslag van de vijfde etappe van Olympia's conde door Nederland, een rit over 131 kilometer van Bla del naar Grave, is: 1. Egbert Koersen (Bat) 2 uur, 41 minuten en 2 seconden (met bonifi catie 2.40,47), 2. Leo van Vliet (AMS) op 2 sec. (met bon. 2.40,54), 3. Fons van Katwijk (SOK) z.t. (met bon. 2.40,59), 4. Rhett van Trigt (MIC) z.t., 5. Arie Hassink (AMS) z.t. Het algemeen klassement na de vijfde etappe ziet er als volgt uit 1. Leo van Vüet (AMS) 17 uur, 36 minuten en 33 seconden, 2. Jan Bakker (Ket) op 19 sec., 3. Albert Scheffer (Ket) op 38 sec., 4. Petr. Matousek (Tsj) z.t., 5. Gerrie van Gerwen (Erp) op 45 sec., 6. Arie Hassink (Ams) op 48 sec., 7. Fons van Katwijk (Sok) op 53 sec., 8. Frits Schür (Ket) op 58 sec., 9. Ton ten Harmsel (Ams) op 1.05, 10. Henk Lubberding (Erp) op 1.19. Giro De Italiaan Sigfrido Fontanelli heeft gisteren de twaalfde etappe van de Ronde van Iatlië van Ga- bicce Mare naar Porretta Terme gewonnen. Fontanelli had 15 se conden voorsprong op zijn landge noot Wilmo Francioni. Francesco Moser (Ita) won de sprint van het peloton, dat twee minuten en tien seconden later over de streep ging, voor Roger de Vlaeminck (Bel). Gimondi behoudt de leiding in het algemeen klassement. De Pool Ryszard Szurkowski heeft gisteren de tweede etappe van de Ronde van Groot-Brittannnie gewonnen. Szurkowski versloeg in de eindsprint de Brit Bill Nickson en de Tsjech Jiri Bartolsic. De Brit Ian Hallam behoudt de leiding in het algemeen klassement. Matje Dohmen staat in het algemeen klassement op de 17e plaats met 10 seconden achterstand. Cees Priem heeft gisteravond de profronde van Grave gewonnen. Hij legde de tachtig kilometer af in een uur, 53 minuten en 20 secon den. Priem en Piet van Katwijk wa ren tien kilometer voor de eind streep ontsnapt uit een groepje van tien renners, dat halverwege de koers ontstaan was. De twee ren ners behielden een kleine voor sprong op Jan van Katwijk, die ook nog uit deze groep wegsprong. Het hoofdbestuur van de KNWU (Koninklijke Nederlandse Wielren Unie) heeft, na het horen van de sportcommissie, besloten Eddy Beugels dit jaar aan te wijzen als begeleider van de beroepsrenners voor en tijdens de wereldkam pioenschappen in Italië. Korfbal - Het beslissingsduel om een hoofdklasseplaats tussen De Danaïden en Rhoda wordt op tweede pinksterdag gespeeld op het complex De Vink te Vinkeveen. Schaken - De Rus Goelko heeft de leiding in het Capablancatoernooi in Havana. Hij heeft 7'/a punt uit 12. De IJslander Sigurjonsson staat tweede met een half punt achter stand. Volleybal - Het Nederlands mili tair volleybalteam heeft gisteren in Eist met 3-1 gewonnen van de Westduitse militairen. Badminton - In de halve finales van het toernooi om de Thomas- Cup heeft Indonesië gisteren in Bangkok met 8-1 gewonnen van Thailand. Voetbal - Zweden heeft gisteren in Helsinki in een wedstrijd voor het Skandinavisch kampioenschap met 2-8 gewonnen van Finland. van Komelia Ender en Birgit Trei ber (400 meter wisselslag persoon lijk) spreken boekdelen. Kornelia Ender kwam in de series van de crawlsprint al heel dicht bij haar eigen toptijd: 56,28. Haar we reldrecord stond sinds de wereld kampioenschappen in Cali van vo rig jaar nog 0,06 sec. scherper. In de finale deed de 17-jarige uit Halle af komstige zwemster er nog een schepje bovenop. Als eerste dook zij onder de 56.00 seconden - het betekende haar zestiende wereld record sinds 1972, 55,73. Op de 400 meter wisselslag versloeg de 15-jarige Birgit Treiber uit Dres den in een direct duel wereldre cordhoudster Ulrike Tauber. De toptijd van Ulrike (4.52.20) werd met bijna 32i seconde verbeterd. Ulrike Tauber kwam zelf ook nog ruimschoots onder haar oude re cordtijd: 4.49.76 de als derde aan komende Sabine Kahle (4.51.43) bewees hoe sterk de top bij het da- meszwemmen in Oost-Duitsland is. Birgit Treiber, die in Cali wereld kampioene werd op de 200 meter rugslag, was tot gisteravond nog niet sneller geweest dan 5.04.03. Roger Pyttel verbeterde het Oost duitse record op de 100 meter vrye slag en bracht het op 51,98 secon den. Een teleurstelling was het ontbreken van Roland Matthes. De 25-jarige zwemmer, die nog steeds de wereldrecords op de 100 en 200 meter rugslag bezit, heeft een week geleden een blindedarmoperatie ondergaan. De Oostduitse officials zijn ervan overtuigd dat Matthes, wiens kwalificatie voor Montreal zeker is, op tijd fit is voor de spelen in Canada. Op de eerste dag van de stnjd om de Russische zwemtitels zijn in Kiev vijf nationale records verbe terd en is een record geëvenaard. Deze prestaties verbleken enigs zins bij het geweld dat in Oost- Berlijn werd ontketend, maar toont niettemin aan dat ook de zwemtop in de Sowjet-Unie aan de voor avond van de Olympische Spelen in Montreal in goede vorm ver keert. De nationale records werden ver beterd door Ivan Mikoloetski, op de 200 meter rugslag (2.07.96), Lansa Tzareva op de 100 meter vrije slag dames (59.0) Tamara Tsjelofastova op de 100 meter vlinderslag (1.02.65), Marina Joertsjenia op de 200 meter schoolslag (2.36.98) en Nadesja Stavko op de 200 meter rugslag (2.17.00). Newcombe al uitgeschakeld PARIJS - De Zweed Björn Borg en de Amerikaan Arthur Ashe, respec tievelijk als eerste en derde ge plaatst, hebben gisteren in Parys met moeite hun partij voor de eer ste ronde van het tennistoernooi om de open Franse kampioen schappen gewonnen. De 19-jarige Borg maakte tegen de acht maan den jongere Fransman Dominique Bedel slechts zeven punten in dc eerste set, maar dat was niet genoeg om ook maar eén game te kunnen bemachtigen: 0-6. Borg sloeg daarna echter terug 6-4, 7-5. Ashe behoefde weliswaar tegen zijn landgenoot Raz Reid geen set af te geven, hij moest er wei telkens stevig tegen aan: 7-6, 6-3, 7-5. De Amerikaan Charlie Pasarell (32), berucht om zijn marathonpartijen kreeg de Australiër Chris Kachel er pas onder na 5-7, 4-6, 7-6, 6-3, 6-3. Newcombe (Aus), die als elfde was geplaatst, verdween uit de strijd. Hij leed een nederlaag tegen de Spanjaard Juan Gisbert 6-2, 6-7, ó-7, 4-6. De als vijfde geplaatste Amerikaan Harold Solomom had grote moeite de Australiër Kim Warwick te bedwingen: 1-6, 4-6, 6-4, 6-1, 6-2. £V£KJ VLU6 kjketj, ja 1 n£-T&/C/Lf£T-0£-A'A4/ Hoor laagd DE H0W6AAR Wat doet Pa? (Papakt PARADE, de zachtere vieux)

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 13