Aalmarkt 17: stuk beton of monument? NIEUWE DIENSTREGELINGEN NZH EN NS Nu ook Spaans bijBoerhaave LEZERS SCHRIJVEN VANAVOND: Beroep bij Kroon over leen- bijstand Oude boeken gooi je niet zomaar weg. ZATERDAG 29 MEI 1976 Morgen wordt nieuw perion Leids station in gebruik genomen LEIDEN Morgen gaan de nieuwe dienstregelingen van de Nederlandse Spoorwegen en de NZH in. Dat betekent voor een deel van de „klanten" van het openbaar vervoer, een aantal wij zigingen. Zo wordt het vanaf 30 mei allemaal wat anders op het Leadse centraal station. Er wordt een geheel nieuw perron in gebruik genomen, vanwaar de treinen richting Alphen a. d. Rijn Utrecht vertrekken. Dit perron is bereikbaar vanuit de hal met een roltrap of met een vaste trap, terwijl er ook vanaf het bus station een toegang is gemaakt. De treinen in de richting Utrecht vertrekken 21 minuten na elk heel uur via spoor I en 9 minuten voor elk heel uur vanaf spoor 2. De treinen in de richting Am sterdam en Den Haag CS Ver trekken met ingang van morgen vanaf respectievelijk spoor 5 (2e perron) en spoor 7 (3e perron). De stoptreinen naar Rotterdam vertrekken vanaf spoor 4b (2e perron) en de sneltrein Rotter damDordrecht vanaf spoor 8 (3e perron). Dat geldt ook voor de lntercitytreinen naar Vldssin- gen en Brussel. De voornaamste verandering in de NZH-dienstregeling is de kop peling van lijn 10 (Station-Meren- wijk) aan de bestaande lijn Lei denDen Haag. Deze dienst wordt uitgevoerd onder lynnum- mer 45. Lijn 46 onderhoudt dan uitsluitend de verbinding Den Haag Voorburg Voorschoten Leiden—-Oegstgeest. De lijnen 45 en 46 verzorgen samen tussen Den Haag (Turfmarkt) en Leiden (station) de van maandag tot en met zaterdag bestaande kwartier- dienst. Op zon- en feestdagen wanneer tussen Den Haag en Leiden een halfuurdie nst bestaat, rijdt een aparte pendeldienst onder nummer 45 tus- De vertrektijden van de foren- senlijn 88 (LisseDen Haag) zij-n bij vertrek uit Lisse als uit Den Haag enigermate verschoven. Op het traject Oegstgeest (Rijnzicht- viaduct)Den Haag (Zuid-Hol landlaan) is hierdoor in combina tie met lijn 89 (Amsterdam- Den Haag) gedurende de ochtend en de avondspits een kwartier- dienst ontstaan. Wegens het geringe aantal pas sagiers is op zon- en feestdagen de frequentie van lijn 30 (Leiden ValkenburgKatwijk) tot een uur dienst teruggebracht. Om die zelfde reden wordt eveneens op zon- en feestdagen het traject StationLange Mare van lijn 43 (Den HaagWassenaarLeiden) niet bereden en vervallen op enige lijnen enkele zeer vroege en late ritten. De verguizing van de Nieuwe Zakelijkheid LEIDEN Vorige week hebben 3 - Inwoners van deze stad geprotesteerd tegen de sloop van het pand Aal markt 17, het oude pakhuis en kan toor van het Leidse filiaal van de koffie-, thee- en tabakfabriek van Van Nelle in Rotterdam. Op bijval hebben zij niet gerekend. Voor de Leidenaar had het pand al lang op geruimd kunnen worden. Voor hem was het sinds jaar en dag een ont sierend stuk beton, dat bovendien door zijn etijl niet paste in de buurt. Voor wat het eerste betreft, kon nie mand hem ongelijk geven. Een fraai gezicht was het bepaald niet zoals het erbij stond, oök niet voor degene die wist hoe het eens geweest was of geweest moet zijn. Geen reden voor afbraak overigens, hoewel de meeste monumenten in het verleden daarom het leven wel gelaten zullen hebben. Verwaarlozing wekt geen sympathie. Waarom zal een ander begaan zijn met het lot van ret verwaarloosde ob ject? De in Leiden woonachtige hoofdcon servator van de gemeentemusea in Amsterdam, J. M. Joosten, was een van de drie Leidenaars, die protest aantekenden tegen de sloop van het pand Aalmarkt 17. In bijgaande be schouwing belicht hü de achtergron den van dit protest en geeft hü zün visie op het Leidse monumentenbe leid. Maar zoals gezegd, er was nog een tweede reden waarom het oude pak huis kon verdwijnen. Het paste door zijn stijl niet in de buurt. Ook al was het prima onderhouden geweest, dan nog zouden velen tot op de dag van van vandaag geprotesteerd hebben tegen zün aanwezigheid daar. In een nieuwbouwwijk hadden de meesten het nu daarentegen wel zien zit ten. Misschien-had een voorstel tot overbrengen van het pand naar zo'n nieuwbouwwük de nodige bijval ge- De afbraak van het pand is vrijwel voltooid. kregen en dat niet alleen omdat het daarmee op de Aalmarkt ver dwenen zou zyn. Het is zeer goed denkbaar dat velen van de tegen standers eenmaal bevrijd van de idee van die aantasting van de buurt, best waardering voor het gebouw zouden hebben gevonden en bereid zouden zün geweest bouwkundige kwaliteiten ervan op te merken. Zü zouden daar mede ongemerkt het gebouw precies op zün waarde geschat hebben. Vyf- tig jaar oud en dan nog in niets ver ouderd: Integendeel: nog al het nieuwe in zich hebbend van een veel belovende Jeugd, getuigt toch wel van van een grote scherpzinnigheid van de makers, die toen al de vorm schiepen, die uiteindelük kenmerkend zou worden van deze eeuw. Ik denk niet dat velen het pand van V. en D. aan diezelfde Aalmarkt, en ook een modern gebouw, in zo'n nieuwbouw wük zouden zien zitten. Het zou on- middellük als verouderd ervaren worden. Had en heeft daarvan het oude pakhuis van Van Nelle recht op een plaats aan de Aalmarkt? Die vraag zou men echter ook kunnen 6tellen met betrekking tot een ander gebouw, dat niet minder door zün stül en zün afmetingen bü zün omgeving afstak en nog wel afsteekt. Ik bedoel nu niet het winkelpand van V. en D., de gemeenteschool, het huis achter de Stadsgehoorzaal of de winkel van Zeeman aan de Hoogstraat om maar enkele uitschieters te noemen, maar de oude Waag. Het gebouw heeft nu niét alleen zün voor Leiden en om geving zo belangrijke functie verlo ren maar ook het op die functie af gestemde uiterlük. De in onze eeuw zo veel belangrijker geworden winkel nering heeft het gebouw duidelük naar een tweede plaats gedrukt. Ge lukkig geschiedde dat op een moment dat het besef van de historische waarde van dit soort gebouwen zo sterk was geworden, dat het woord afbraak toen de gebruiker ervan op slag alle sympathie en vertrouwen zou hebben doen verliezen. Honderd, honderdvüftig jaar geleden was dat wel anders. Er zou geprotesteerd zün, zeker, maar of dat veel zou hebben uitgehaald, kan men rustig betwü- felen. En toen was de Waag al twee honderd Jaar oud. Het is gelukkig niet gebeurd. Wie echter oude af beeldingen van de Aalmarkt ziet uit de tüd toen V. en D. er nog niet zün grote winkelpand had gebouwd, kan wanneer hü zün ogen goed de kost geeft niet ontkennen dat de Waag er toch een geheel andere bouwstül vertegenwoordigde dan de rest van de bebouwing. Het was een huis voor reuzen lükt het wel en niet voor de eenvoudige neringdoende bewoners eromheen. Die daar zetelden waren zich be wust van hun economische macht, ook al was die in handen van de overheid. Maar opmerkelüker is mis schien nog wel dat zün zo onhol landse, immers uit het Zuiden, uit Italië en Frankrük, ingevoerde bouw stül mede het aanschün van de Aal markt heeft bepaald. Velen van de oerhollandse trapgevels met de daar- achterliggende hoge spitse daken zün in de volgende eeuwen toch maar mooi verdwenen en vervangen door die zo karakteristieke zware horizon tale daklüsten en afgevlakte daken. En dan te denken dat de bouwer van de Waag ook de bouwer is geweest van het tien jaar oudere Rynlands- huis aan de Breestraat. Laten we eerlü'k zün, veel eerbied voor het van oudsher overgeleverde, zo karakte ristieke eigene bezat de grote bouw meester Pieter Post niet. Of wel soms? Wanneer we de kunstgeschie denis verder volgen, dan moeten we zeggen dat hü in ieder geval bespeurd moet hebben dat de toekomst ging brengen of vragen. De komende twee eeuwen zou niet anders dan in de klassieke stül. waarin de Waag was ontworpen, gebouwd worden, en wel op zo'n schaal en op zo'n overtuigen de wüze, dat niemend het 'ongepaste' ervan nog zou kunnen navoelen. Sinds de bouw van de Waag zün er ruim drie eeuwen voorbügegaan. De wereld is duchtig veranderd, en het verschil tussen onze maatschap- PÜ en die van de Gouden Eeuw waarin de Waag werd gebouwd, is zo niet heel veel groter, dan toch minstens even groot als die tussen de Gouden Eeuw en büvoorbeeld de vüftiende eeuw toen de Pieters- en de Hooglandse Kerk hun huidige ge daante kregen. Dat de Waag zün vorm aan dat verschil ten slotte te danken had, zal niemand ontkennen. Iedereen zal zelfs bereid zün te allen tüde het goede recht zowel van dat verschil in maatschappüvormen als ook van dat in bouwstülen als het meest normale te aanvaarden. Waar om dan niet dat van het verschil tussen de Gouden en onze eeuw? Overigens was de stül waarin Pie ter Post de Waag bouwde al niet zo nieuw meer. Leiden kende toen met name al de Lakenhal en de Mare- kerk. Anders was dit toen Van Nelle Zo heeft het pand er eens uitgezien. in 1926 het pakhuis aan de Aalmarkt liet bouwen. De nieuwe stül van dat pakhuis zal de Leidenaar ongetwüfeld wel wat _rauw op de maag gevallen zün, en velen die het erna voor het eerst te zien kregen, hoewel het in de eerste Jaren na de voltooiing eruit zag dat de stijl waarin het gebouwd was, de stül van de toekomst ging worden. Die toekomst had echtqr een paar ontwikkelingen in petto, waarin geen plaats was voor die nieuwe stül en waarvan de ergste uitwas de op komst en ondergang van het Natio naal-Socialisme was, dat zich met name ook fel tegen die nieuwe bouw stül keerde. Of we nu met alle ontwikkelingen van onze eeuw gelukkig zün of niet, wanneer we ons verdiepen in de Ideeën die met name de bouwmees ters bezielden die die nieuwe bouw stül door ben dikwüls Nieuwe Zake- lükheid genoemd, lanceerden en waarvan het pakhuis op de Aalmarkt een zeer vroeg voorbeeld was, dan moeten we erkennen dat hun punten van uitgang nagenoeg dezelfde zün als die waarop wij ons in onze beslis singen laten leiden. Meer om die ideeën dan om hun bouwstül zün de 'Nieuwe-Zakelyken' in hun tüd en vooral na 1933 verguisd. Veel van die verguizing is onwillekeurig blij ven hangen. Het heeft veel van de afkeer voor dat stuk beton aan de Aalmarkt in de hand gewerkt. Met de afbraak van het pand doen wü veel meer afbreuk aan onszelf dan aan de bouwers ervan. Leiden heeft er een monument mee verlo ren, een vroeg getuigenis van een maar al te juiste visie op de op gang zünde maatschappelüke ontwikkelin gen. Of het nog ooit zo'n monument zal krügen, valt nog te bezien, zeker zo midden in het hart van de stad. De zozeer gemiste 'aanpassing' aan de omgeving had niet zo lang, en nu helaas zelfs tevergeefs, op zich hoe ven te laten wachten. De erkenning van de juistheid van de visie, was bouwers, de herkenning van het we zenlijke van onzetüd in die visie, was al voldoende geweest. Gebleken zou zün dat het gebouw wel degelük op de omgeving was afgestemd. Dat in zijn verhoudingen die van de directe omgeving wel degelük meespeelden, zoals de visie van de bouwers niet zo wereldvreemd, en zo onmenselük waren als de tegenstanders toen en nu nog zo graag beweerden. Maar misschien schort het bü het Leidse beleid ten aanzien van het functioneren -van met name de bin nenstad steeds meer op vitale pun ten aan erkennen en herkennen van het visionaire, iets dat de bouwers van het pakhuis aan de Aalmarkt niet verweten kan worden. Enfin, aan de Aalmarkt zullen zü daar niet meer aan herinnerd worden, maar misschien zal de leegte die er nu blüft als waarschuwend symbool effectiever blüken te. zün. LEIDEN De avondscholengemeen schap ..Boerhaave" in Leïden (Ka- gerstraat) zal met ingang van de cur sus 1976-1977 gaan deelnemen aan het landelük experiment Spaans als eindexamenvak. Een aantal scholen van het da gonderwüs is daarmee al per 1 augustus 1975 begonnen. De behoefte aan het Spaans is de schoolleiding van de Leidse avond scholengemeenschap reeds meerma len gebleken, niet in de laatste plaats van de züde van Surfnamers en An- tillianen en soms van gastarbeiders. Het experiment wordt begeleid door de Commissie Leerplan Spaans, waar in met het oog op het specifieke ka rakter van het avondonderwüs als onderwüs voor volwassenen, een spe ciale functionaris is benoemd voor de begeleiding ervan. Het is de bedoeling dat het Spaans aan de avondscholengemeenschap „Boerhaave" wordt ingevoerd in elk van de afdelingen mavo, havo en atheneum (vwo). De afdeling mèao kent deze taal reeds van meet af aan als eindexamenvak: de eerste eindexamens van dit type avondon derwüs hebben onlangs plaatsgevon den. Niet alleen in Spanje en in Latüns Amerika wordt het Spaans dagelijks als voertaal gebruikt (door ruim 220 miljoen mensen), maar ook in ver scheidene delen van de Verenigde Staten, op de Filippünen en in enkele delen van Afrika. Gelet op deze aan tallen is het Spaans in belangrijk heid de derde taal ter wereld, na het Chinees en het Engels. Het. is dan ook één van de vy'f werktalen van de Organisatie der Verenigde Naties. Van groot belang is de kennis van het Spaans in verband met de econo mische betrekkingen die Nederland met Spaanstalige landen onderhoudt. Ook in verband met het toerisme kan worden gesproken van een sterk toenemende behoefte aan voldoende actieve en passieve beheersing van deze taal, aldus .Boerhaave". Dit mag U niet missen Bill Thomas BBC Combo Een Amerikaans neger-predikant, die al geruime tüd in Europa woont en werkt. Opgegroeid in het Portoricaanse deel van New York, en bekend met rassendiscriminatie. Muzikale medewerking wordt verleend door het BBC-combo. U komt toch ook? Vi edeskerk, Vollenhovenkade 21, Leiden. Toegang gratis. Aanvang 20.00 uur. Baptisten Gemeente Leiden. Allendestraat (2) In deze krant verscheen een ver slag van de raadscommissie voor al gemene en bestuurlüke aangelegen heden, onder de kop „Bang voor El lende-straat". Aan de orde was het verzoek van het Chili Pront Leiden om een straat, weg of laan naar de vermoorde president van Chili. Sal vador Allende te vernoemen. Het was niet zomaar, dat het CFL tot dit verzoek kwam. Salvador Al- lende, een democraat in hart en nie ren was een onvermoeibaar üveraar voor politieke en maatschappelüke hervormingen in het achterlüke Chili. Tientallen jaren werkte hü hiervoor en in de weinige jaren van zijn pre sidentschap kwam ongelooflük veel ;oeds tot stand. Zo daalde de kin dersterfte in zün land binnen enkele jaren tot een Westeuropees niveau. Kortom, hü verdient het respect van iedere fatsoenlüke Nederlander. Maar niet alleen uit eerbetoon aan Allende persoonlük zou het vernoe men van een straat voor de hand liggen. Salvador Allende is ook het symbool geworden van hen, die zich verzetten, in en buiten Chili, tegen de fascistische junta, die in Chili aan de macht is gekomen. Als Wessels van de VVD in de commissievergadering meent te moe ten opmerken dat „Allende slechts voor een klein clubje betekenis heeft", wordt het tüd dat hü eens aan de naam van zün eigen partü denkt. De staatsgreep in 1973 was niet zo maar een regeringswisseling in een bananenrepubliek. Een democratisch gekozen president werd vermoord door volbloed fascisten, die nu het land met de laars in de nek regeren. Erg grappig als Driessen (DCA) in dit verband opmerkt „dat we met vermoorde buitenlandse politici wel de hele Merenwük kunnen vullen". De Driessenstraat in Leiden is niet naar de huidige fractieleider van de christen-democraten genoemd. An ders zouden we zo al een straat we ten, die nodig omgedoopt moet wor den. Hopelük zün de leden van de straatnamencommissie fatsoenlü ker. (Van redactiewege bekort). Namens het Chili Front Leiden Kees Plug U wilt de bibliotheek van uw grootvader opruimen, of wat ruimte creëren in uw eigen boekenkast. Of 't nu gaat om Statenbijbels of pocketboeken, scheikundeboeken of doktereromans, ais een boek nog in goede staat verkeert, is het de moeite waard s- om even bij de Siegte langs te gaan /ld (beden kan natuurlijk ook). Misschien krijgt u VI' ernogmeergeidvoordanudenkt. /">lN De Siegte is een goeie voor uw oude boeken Boekhandel J. de Siegte B.V., Breestraat 78, Leiden, Tel.: 071-122007 LEIDEN Het college van B. en W. wil een uitspraak van de Kroon of als voorwaarde voor het krügen van leenbüstand het bezat van een legale staanplaats gesteld mag wor den. Woonwagenbewoner Bos kreeg van B, en W. enige tüd geleden geen leenbüstand om een nieuwe wagen te kopen, omdat hü geen legale staanplaats had. Gedeputeerde Sta ten beslisten, in het beroep wat de heer Bos instelde, dat de gemeente ten onrechte de voorwaarde han teerde dat men in het bezit moet zün van een plaat- om in aanmerking te komen voor büstand. Gedurende de tüd dat het beroep bü de Kroon loopt, zal' de gemeente geen uitkering doen aan de heer Bos. en bü nieuwe vragen de genoemde voorwaarde blüven hanteren. De ge meenteraadsleden Anne van de Zan- de (PSP) en Frits van Oosten (PPR/ D'66) hadden schriftelük gevraagd of B. en W. van plan zün aanvragers zender legale staanplaats büstand te verlenen nu GS beslist hebben dat dat mogelyk is. Dit is langzamerhand een knap vervelende rubriek. Ze hebben er dus vergeten ven tilatoren aan te brengen. Afgelo pen week zijn er vijf consumen ten door verstikking om het le ven gekomen, nadat eerder deze maand zes kassameisjes, drie ver kopers en een magazijnchef het leven lieten. Niettemin: spoedt u ntch naar de Kopermolen, dat winkelcentrum in de Merenwijk. Ze helpen u daar in korte tijd van een hoop problemen af. De Kopermolen is trouwens toch uniek. Vorige week werd aange kondigd dat zaterdagmiddag de voetbalwedstrijd Belgie—Neder land in kleur op 'n televisietoestel in het winkelcentrum te zien zou zijn. Deze ivedstrijd werd a> niet uitgezonden en b) pas 's avonds gespeeld. Maar het was een mooi doelpunt van Cruijll. Niets is trouwens zo erg als een kolom die lollig wil zijn. Het Academisch Ziekenhuis in Leiden, dat SS jaar geleden offi cieus in gebruik werd genomen zal volgende week officieel wor den geopend. Of het Huygenslabo- ratorium wordt heropend, is niet bekend. Wel schijnen er grote be zwaren te bestaan tegen de nieuivbouwplannen. Dit in ver band met het Pomona-terrem. waar, zoals bekend, een nieuwe Doelenkazerne wordt gebouwd. De Sumatrabrug zal hierdoor met zestien meter asfalt moeten wor den verbreedwaardoor de Pie terskerk niet gerestaureerd kan worden. Daarentegen vordert de bouw van de nucleaire NAVO-op- slagplaats onder het voetbalveld van UVS gestaag. Wij houden U op de hoogte. Wethouder Waal doet zijn huis werk niet goed. Op een hoorzit ting is men boos. vanwege het dure geld van de gemeente, dat naar de sierbestrating van de Haarlemmerstraat gaat. „Nou, dat moet U nu ook weer niet over schatten, de bijdrage van de ge meente is iets van twintigdui\end gulen of zo". Zei Waal. Zijn col lega-wethouder Van Dam, die op de lagere school altijd al een acht had voor rekenen, zuinigjes: „Twee ton". En toen was het even stil. TJniek: een Breestraat-winkelier die zijn parkeexschijf niet verzet. Flauwkibbeltelevisie. Kabaaite levisie. Stichting MestStichting Mist. Spitsmultivisie, maar nog weinig beeld De Leidse pers heeft tegen de Leidse gemeenteraad gevoetbald. De uitslag ivas 23-3 voor de jour nalisten. Over deze mededeling kan geen correspondentie worden gevoerd. Brieven werpen wij, ho nend, in de prullenbak. Discussie gesloten. Im Westen der. Niederlande ca. 10 km von der Nordseeküste entfernt liegt die Waard-Insel dicht bei den hollandischen Was- sersportseen. Zo worden in de Frankfurter Allgemeiner Zeitung de bekende patsers met geel re genjack en blauw schipper spet je en zonder navigatiekennis gelokt naar Leidens duurste eiland. Kein einheitlicher kalter Neubau, son- dern komfortabele Schaltbunga- lows, gruppiert in separaten Ein- heiten inmitten von groszzügigen Grünanlagen und vielen Wasser- parteien. Het kan niet waterig genoeg zijn, lijkt wel. En zakken die Duitsers dan elke dag de Rijn af met een bootje om bij het werk in het Ruhrgebied te komen? Een man met een grote meetlat kuierde deze week over het ter rein langs de Witte Singel. Z'n oogjes glommen en hij neuriede opgewekt voor zich heen. Maar hij kwam niet ver. Eerst bleef hij haken achter de zeldzame ,,contrabouwae gigantus", vervol gens struikelde hij over de exem plarische bloeiende „academeia scepsis" en uiteindelijk werd zijn schedel volledig bedekt met de uitwerpselen van de tropische, gr oenzoeker. De man vloekte en stampte van woede. ,,Dan maar niet", schreeuwde hij terwijl de ijscoboer schaterlachend op zijn brom-mobiel passeerde. Intussen stonden de vijf architecten van de universiteit bij het hek, dat de welig tierende plantengroei scheidt van het koele wegverkeer. „Ik zie het niet meer zitten", zei een van hen en begon zachtjes te huilen. De anderen knikten mee warig.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 3