Soepel nappa jasje: bijvoorbeelden grijs. Doden door bom op vliegveld Tel Aviv c" 1 Overeenstemming over verschoning van Rijn bereikt Hays erkent vroegere verhouding 249, Castro baalt troepen nit Angola terng Griekse staking leidt tot rellen Nederland betaalt 34 procent •k Gewapend mei schilden, knup pels en traangas trekt de politie in Athene van leer tegen de de monstranten. Bij de ongeregeld heden werd zeer grote materiele schade aangericht. Foute kaart oorzaak van tankerramp? LA CORUNA (Reuter) - Bij het onderzoek naar de olie- ramp bij het Spaanse La Co- run a dat de gezamenlijke Spaanse tankerreders hebben ingesteld, denkt men steeds sterker aan de mogelijkheid dat de "Urquiola" op 12 mei aan de grond is gelopen door dat de zeekaarten niet alle rotsformaties in het havenka naal vermeldden. "Op basis van wat wij nu we ten, menen wij dat het schip tot twee maal toe is gestoten op een obstakel of obstakels die niet voorkomen op de nau tische kaarten; aldus een tus sentijds verslag van de reder svereniging. Bergingsdeskundigen schat ten dat er zich nu nog 9000 ton olie in het uitgebrande schip bevindt. Er is al 6000 ton over gepompt. Grijs: de modekleur in leer. En dus heeft Lambert de Jong het. Maar ook andere kleuren zijn er en natuurlijk andere modellen, lang, kort elegant en sportief .-jy Bijvoorbeeld: nappa jasje met 4 opgezette zakken. Maten 36 tfm 44. In pigskin Kleuren: grijs, lichtbeige, donkerbeige, groen, middenbruin. In rundsnappa 279,— Kleuren: zwart, donkerbruin rood, groen. donkerbteeg 3, leiden, telefoon 071-121406 TEL AVIV (AP) - Bij een zware bo montploffing in de aankomsthal van het Ben-Gurion vliegveld bij Tel Aviv zijn gisteren drie mensen om het leven gekomen, zo is door veiligheidsfunctionarissen ver klaard. Negen of tien anderen zijn gewond geraakt. De bom was ver stopt in een koffer. Volgens de poli tie zijn slechts twee doden gevallen. Uit kringen van de Israëlische vei ligheidsdienst is vernomen dat een blonde man die de koffer bij zich had, opgeblazen is. De twee andere doden zouden een mannelijke en vrouwelijke veiligheidsfunctiona ris zijn geweest, die de bagage con troleerden op wapens. De man die door de bom in zijn ei gen koffer gedood werd, zou zijn geïdentificeerd zijn als Hugo Mil ler. Hij zou een Nederlands pas poort gehad hebben. Volgens de verklaringen had een veiligheidsagente verdenking tegen de Nederlander gekoesterd en hem hebben opgedragen zijn koffer te openen, waarbij de bom ontplofte. De man werd finaal uit een gereten. De agente bezweek la ter in het ziekenhuis aan haar ver wondingen. Het was niet bekend uit welk land de koffer afkomstig was. In eerste instantie werd gezegd dat hij uit Wenen kwam met een vliegtuig van de Oostenrijkse luchtvaartmaat schappij. Later werden ook een vlucht van El Al uit Teheran en een van de Lufthansa uit Frankfurt als mogelijkheden geopperd. Bij een zoekactie in het gebouw vonden bomdeskundigen van de politie en het leger nog twee ver dachte koffers in de bagagehal. Met touwen werden de koffers wegges leept. Bij onderzoek bleek dat een van de twee een bom bevatte. In de andere zaten geen explosieven. Een aantal gewonden is per heli kopter naar een ziekenhuisoverge- braeht. De meeste slachtoffers hadden snijwonden die veroor zaakt waren door rondvliegende glasscherven. Een dokter van een ziekenhuis in Tel Aviv zei dat het lichaam van een van de gewonden voor 60 procent overdekt is met brandwonden. Voor zover bekend zijn alle gewon den Israëli's. Later verklaarden veiligheidsfunc tionarissen op het Ben Goerion vliegveld dat de vrouwelijke vei ligheidsfunctionaris, die bij de ont ploffing om het leven kwam "een veel grotere tragedie" voorkomen heeft door Miller op te merken en hem weg te voeren naar een afgele gen gedeelte van de aankomsthal. Israëlische vliegvelden zijn al eer der het doelwit geweest van grote terroristische aanslagen. Op 30 mei 1972 doodden drie Japanse guerril lastrijders op de luchthaven Lod 26 mensen met handgranaten en ma chinegeweervuur en 72 mensen werden toen gewond. Twee van de drie Japanners, die lid waren van het ondergrondse Rode Leger, kwamen bij hun actie om. De derde zit een levenslange ge vangenisstraf uit in een Israëlische gevangenis. Enige tijd voor de Japanse aanslag kaapten vier Arabische terroristen een vliegtuig van de Belgische luchtvaartmaatschappij Sabena, dat aan de grond stond op Ben Goe rion De 97 gegijzelden werden be vrijd tijdens een actie van het Israë lische leger, waarbij twee kapers werden gedood en twee vrouwe lijke terroristen gevangen werden genomen. Ook zij zitten nu leven slang gevangen. Orkaan Olga - Zeker eenenzestig personen hebben de dood gevon den nadat de wervelstorm Olga over het Filippijnse eiland Luzon was getrokken. Het aantal gevluch- ten bedraagt 400.000. Zij zijn on dergebracht in diverse opvangcen tra. Nadat de wervelstorm zich verwijderde in de richting van de Chinese zee, bood het midden van L.uzon een beeld van verwoesting en ellende. In het centrum van Lu- zon zijn door een dambreuk drie plaatsen onder water komen te staan. ADVERTENTIE ■WB^pëperzak beheerst'i vak f IjL JL M/ repaheren - moderniseren BERN (AP) - Nederland, Frankrijk, West-Duitsland en Zwitserland hebben gisteren formele overeenstemming bereikt over de gezamenlijke financiering van een Frans project, dat ten doel heeft de vervuiling van de Rijn te verminderen. Het betreft hier de vervuiling, die wordt ver oorzaakt door zoutlozingen in de Elzas. LONDEN (AP) - De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Henry A. Kissinger heeft tijdens een persconferentie in Londen verklaard van de Zweedse premier Olaf Palme te hebben vernomen dat Cuba op dit moment 200 solda ten per week terugtrekt uit Angola. Kissinger zei dat hij maandag van het nieuws op de hoogte werd ge steld toen Palme hem delen van een brief van de Cubaanse premier Fi del Castro voorlas. Castro had Palme in de brief voorgesteld het nieuws over de terugtrekking via Kissinger aan de Verenigde Staten bekend te maken. Het blijft echter de vraag of de VS tevreden zijn met het aantal van 200 per week. Bij een terugtrekking van 200 man per week zouden in één jaar 10.400 Cubanen kunnen zijn verdwenen uit Angola. Amerika zou geen bezwaren maken tegen de aanwezigheid van onge veer 500 Cubaanse adviseurs maar zou een voortdurende aanwezig heid van verscheidene duizenden niet kunnen aanvaarden. De Amerikaanse schattingen van het aantal Cubaanse soldaten in de voormalige Portugese kolonie lo pen uiteen van 13.000 tot 15.000. Castro heeft aan Palme meege deeld dat de Cubaanse troepen in Angola voor het eind van het jaar drastisch zullen zijn ingekrompen en dat Cuba geen plannen heeft mi litairen te zenden naar andere plaatsen in Afrika. Chili laat 206 gevangenen vrij SANTIAGO (Reuter) - De militaire junta in Chili heeft de vrijlating van 206 politieke gevangenen aange kondigd. Het gaat om mensen die gevangen zitten wegens overtre ding van de bepalingen van de staat van beleg. Eerder deze maand liet de Chileense regering twee keer een groep van 49 politieke gevan genen vrij, in de periode dat de Amerikaanse minister van Finan ciën William Simon in Santiago be sprekingen voerde met de Chi leense regering. Tot de vrijlating is volgens waarnemers besloten ter- wille van een goede verstandhou ding met de Verenigde Staten. Na een dag van besprekingen werd besloten de kosten voor het bouwen van ondergrondse tun nels, waarin het zoutoverschot zal worden opgeslagen, gezamenlijk op te brengen. Van het project, waarmee een bedrag van 116 mil joen Franse francs gemoeid zal zijn, gaat Nederland 34 percent be talen, Frankrijk en West- Duitsland ieder 30 percent en Zwitserland zes percent. Binnen twee jaar zal het zoutge halte in de Rijn op de grens tussen Nederland en West-Duitsland door dit project van 130 kilogram tot 110 kilogram per seconde worden ver minderd. Daarna zal het zoutge halte in twee andere projecten, waarvan de details nog moeten worden uitgewerkt, verminderd moeten worden tot maximaal 10 ki logram per seconde. Tijdens de Rijn-landenconferentie in Parijs, gehouden op 1 april, ver klaarden de betrokken landen zich in principe akkoord met het Franse project. Men kwam tot definitieve overeenstemming in Bern nadat Frankrijk de eis had laten vallen dat de andere landen een bijdrage zou den moeten leveren in de kosten van de projectstudie en het onder houd van de ondergrondse installa ties. Twintig jaar De Zwitserse minister van Binnen landse Zaken, Hand Hürlimann die de besprekingen leidde, de West- duitse minister van binnenlandse zaken Werner Maihofer en de Franse minister van volksgezond heid André Fosset noemden het "Rijn-zout-akkoord" een belang rijke en verstrekkende overeen komst, die de kroon zet op de al 20 jaar durende pogingen om het eens te worden iets aan de vervuiling te doen. Tijdens een persconferentie ver klaarden zij dat het akkoord waar schijnlijk voor het einde van het jaar zal worden geratificeerd. Details van de overeenkomst wer den niet bekend gemaakt. Verder De ministers zeiden verder dat de delegaties van de Rijn-landen in principe zijn overeengekomen in een later stadium besprekingen te voeren over de thermische vervui ling van de rivier, die wordt veroor zaakt door electriciteitscentrales en andere instellingen en de radioac tieve vergiftiging van het water door kerncentrales. Ook zullen be sprekingen worden gevoerd over een anti-vervuilingsprogram op lange termijn, waarbij het gaat om het coördineren van de afzonder lijke maatregelen, die ieder land neemt. ATHENE (AP) - Bij ongeregeldhe den in Athene en op Rhodos waar bij gisteren demonstranten met de politie slaags raakten is één dode gevallen. Tientallen personen, on der wie agenten raakten gewond terwijl talrijke arrestaties werden verricht. Voor de rellen waren twee afzon derlijke aanleidingen- Groepen stakers protesteerden tegen de voorgestelde nieuwe arbeidswet ten en andere demonstraties had den een anti-Amerikaans karakter. In Athene zelf leverde de politie slag met stakers die menen dat de nieuwe arbeidswetten tegen de ar beiders zijn gericht. Een 70-jarige vrouw werd per onge luk door een pantservoertuig van de politie overreden en verloor daarbij het leven. Volgens de poli tie hebben 38 mensen, van wie 21 agenten, ernstige verwondingen opgelopen. Onder de demonstran ten werden 45 arrestaties verricht Een politieman zou zijn ontvoerd. Op Rhodos kwam de politie met traangas in actie tegen demon stranten die protesteerden tegen de aanwezigheid van twee Ameri kaanse marineschepen voor de kust van het eiland. Terwijl de poli tie slag leverde met de betogers moest de bemanning van de twee schepen, die een beleefdheidsbe zoek aan het eiland brachten, aan boord blijven. De anti-Amerikaanse demonstra ties weerspiegelen het Griekse on genoegen over de beweerde Ame rikaanse steun aan de voormalige Griekse diktatuur en het toelaten van de Turkse invasie op Cyprus. Volgens de regering waren de inci denten het werk van een kleine minderheid. De communistische partij zei echter in een verklaring dat het publiek zich zal blijven ver zetten tegen de aanwezigheid van Amerikaanse en NAVO-basis in Griekenland. In Athene, waar de 48 uur staking de tweede dag inging, werd de poli tie geconfronteerd met enkele dui zenden stakers die inmiddels steun hadden gekregen van bouwvakar beiders. Toen de stakers weigerden in te gaan op een bevel om het centrum van de stad te verlaten kwam de politie in actie met de wapenstok en traangas. Hierop begonnen de de monstranten met stenen te gooien en barricades op te werpen. Bij een actie tegen het pro- regerings dagblad Vradyni ging zes ton papier in vlammen op - de on geregeldheden hebben de hele dag voortgeduurd. De stakers eisen dat het ontwerp voor de nieuwe arbeidswet wordt ingetrokken of geamandeerd. De regering is echter van mening dat het wetsontwerp het meest pro gressieve uit de Griekse arbeidsge- schiedenis is en zegt dat de stakers slechts een minderheid vormen in de vakbeweging. De stakers vinden het nieuwe wet sontwerp ondemocratisch omdat het politieke stakingen verbiedt en voorschrijft andere staking 15 da gen van te voren aan te kondigen. Wayne Hays tijdens zijn verklaring in het Huis van Afgevaardigden. WASHINGTON (Reuter, UPI) - Het Amerikaanse Democratische Congreslid Wayne Hays heeft in de vergaderzaal van het Huis van Afgevaardigden erkend dat hij een langdurige verhouding heeft gehad met de vrouw die tegen over de pers had verklaard dat zij met dat doel door Hays in dienst was genomen. Hays sprak in een emotionele rede tegen dat hij Elizabeth Ray spe ciaal in dienst had genomen om zijn maitresse te worden. Hij schilderde de 33-jarige vrouw nogmaals af als een "ernstig ge stoorde jonge vrouw", die erop uit was zijn huwelijk en loopbaan de grond in te boren. De 64-jarige oude Hays verklaarde dat Elizabeth Ray haar bedrei ging had waargemaakt, dat zij hem zou chanteren als hij zou be sluiten met een ander te trouwen - wat het Congreslid een week of wat geleden heeft gedaan. Enkele uren voor zijn bekentenis in het Huis had Hays nog tegenge sproken dat hij een verhouding met Elizabeth Ray had gehad. De vrouw verdiende 14.000 dollar per jaar tot zij maandag door het Congreslid werd ontslagen. "Zes weken geleden ben ik ge trouwd met de vrouw die ik meer dan wie ook liefheb", zei Hays in zijn toespraak in het huis. "Vóór die tijd heb ik een verhouding met Elizabeth Ray gehad". De Democraat uit Ohio die naar het gouverneurschap van zijn staat streeft en invloedrijk voorzitter van de administration committee van het Huis is, had miss Ray's beweringen tegengesproken zodra ze zondag voor het eerst waren verschenen in de Washing ton Post. Gisterochtend had hij gevraagd om een onderzoek door de commissie voor de ethiek van het Huis. Hays was gescheiden toen hij me dio april Patricia Peak, een secre taresse in zijn kantoor in Ohio, trouwde. Hij zei dat hij zijn ver houding met Elizabeth Ray in dertijd even vrijwillig was aange gaan als zij dat had gedaan. Nadat hij had gesproken zei Hays; "Mijn geweten is nu gezuiverd". Enkele Congresleden schudden hem na zijn toespraak de hand, waarna hij de kamer verliet Het ministerie van Justitie heeft de FBI opgedragen te onderzoeken of het salaris dat miss Ray heeft genoten niet neerkomt op mis bruik van overheidsgelden. In haar verhaal aan de Washington Post had Elizabeth Ray gezegd dat ze door Hays was aangeno men om hem een of twee keer per week terwille te zijn. Typen, tele foneren of administratie voeren kon ze niet eens, beweerde ze. Zoutopslag Een enorme ravage bleef achter na de bomexplosies in de bagageruimte van het vliegveld Ben-Goerion bij Tel Aviv. Een van de doden was een Nederlander, in wiens koffer een bom tot ontploffing kwam toen hij zijn bagage moest openen op last van een veiligheidsagente Het Franse plan om het zout op te slaan in tunnels vormt slechts een gedeelte van de voorgenomen in spanningen om de grote rivier ge heel te zuiveren. De zoutvervuiling is echter het meest dringende probleem voor Nederland, dat alle vervuiling uit de hoger op de rivier gelegen ge bieden binnenkrijgt en de Rijn ge bruikt voor drinkwater, landbouw en landwinningsprojecten.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 9