Drees en Wiegel willen meer weten van crisis Heroïneslaaf sticht brand in flatgebouw Kamer £f|: met beperking van dierp IJsbeertje gestenigd Wie si s garwac j nog onpartijdig? WOENSDAG 26 MEI 1976 PAGINA 7 DEN HAAG (SP) - Do fractievoorzitters van DS'70en WD I in de Tweede Kamer hebben gisteren stappen aangekon digd om de regering aan de tand te voelen over de kabinets crisis van de afgelopen week. Onderwerp van gesprek daarbij zijn de Bloemenhovekli- niek en de verwikkeling rond het verlenen van een krediet- garantie voor de levering van onderdelen voor een kerncen trale aan Zuid-Afrika. De verzorger van Burgers Dierenpark met het gestenigde ijs- beertje. Het diertje was enige tijd geleden na zeer veel moeite in Rusland aangekocht. ARNHEM (ANP) - Een bijna één jaar oud mannelijk ijs- beertje, afkomstig uit noord-Rusland, is door be zoekers van Burgers dieren park in Arnhem met stenen doodgegooid. Dit is uit de sectie gebleken, nadat die renverzorgers het jonge dier dood in zijn dierenverblijf aantroffen. Aanvankelijk kon geen doodsoorzaak wor den vastgesteld, maar na de vondst van een baksteen en een kei in het open verblijf werd de schedel onderzocht. Deze bleek aan de achterkant geheel verbrijzeld te zijn. In bijna alle dierentuinen ko men vormen van vandalisme en dierenkwelling voor. Maar het doden van een jong dier is het ergste wat directeur A. van Hooff in zijn loopbaan heeft meegemaakt, zo zei hij. Hij zegt al min of meer te hebben leren leven met het gedrag van schoolkinderen en ook ouderen die de dieren plagen. Er lopen al heel wat dieren rond met nog slechts één oog. Een oplossing voor het pro bleem ziet de heer Van Hooff niet direct voor ogen. De die rentuindirecties streven ern aar het publiek zo dicht mo gelijk bij de dieren te laten, maar door het toenemend vandalisme en het onve rantwoordelijke gedrag wordt men gedwongen be zoekers steeds meer op een afstand te houden. YS storen zich niet aan Nederland bij levering WASHINGTON (AP) - Het Ameri kaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft gisteren verklaard dat een kabinetscrisis in Nederland over de voorgestelde export van twee kernreactorvaten aan Zuid- Afrika niet van invloed zal zijn op Amerikaanse beslissingen over het verlenen van toestemming aan het bedrijf General Electric om aan het project deel te nemen. Onder-minister van buitenlandse zaken Myron Katzer verklaarde tegenover een subcommissie van het Huis van Afgevaardigden dat het niet juist zou zijn als de Ameri kaanse regering Nederland zou ad viseren over het te voeren beleid betreffende de verkoop. De regeringen van Nederland en Zwitserland en General Electric hebben voorgesteld twee reactoren aan Zuid-Afrika te verkopen, die bedoeld zijn voor de produktie van electriciteit. De deelneming van General Elec tric hangt af van goedkeuring door de Amerikaanse commissie, die toezicht houdt op verkoop van bouwmateriaal voor kernreacto- Vorige week liet het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken blijken dat het de commissie zou aanbevelen de noodzakelijke ver gunning te verlenen. Relus ter Beek twijfelt aan uiterste termijn DEN HAAG (ANP) - Het PvdA- tweede-kamerlid Relus ter Beek betwijfelt sterk of er een formele uiterste termijn bestaat waarbin nen diént te worden beslist of Ne derland een kredietgarantie ver leent voor levering van onderdelen voor Zuidafrikaanse kerncentrales. Ter Beek zei gisteren desgevraagd dat Zuid-Afrika vermoedelijk eer der vanwege politieke redenen een "deadline" suggereert voor de of ferte van het Amerikaans- Zwitsers-Nederlandse consortium voor de bouw van twee kerncentra les. Zuid-Afrika heeft er politiek gezien alle belang bij, dat twee lan den als de VS en Nederland bij de levering worden betrokken. Volgens Ter Beek zal staatssecreta ris Kooijmans zich in de VS gaan oriënteren over de gevolgen, die toestemming om mee te doen voor het Amerikaanse bedrijf General Electric zal hebben op de verhou ding tussen de VS en de andere Af rikaanse staten. Gesprek met directie Bloemenhove DEN HAAG (ANP) - De hoofdoffi cier van justitie in Haarlem, mr. J. L. Andreae, heeft vanmiddag een gesprek met de raadsman van de Bloemenhovekliniek, mr. Laus en de directeur dr. Kausen. Dit is de enige mededeling die mr. Andreae wilde doen na het overleg gistermiddag op het ministerie van justitie in Den Haag. Daar heeft de Haarlemse hoofdofficier met mi nister Van Agt en de Amsterdamse procureur-generaal mr. Hartsuiker de hele middag over al dan geen sluitenJvan de kliniek gesproken. "Aangenomen mag worden dat vanmiddag na het gesprek geen ac ties van justitie tegen de kliniek te verwachten zijn", aldus een woordvoerder van het ministerie. Of ook tot na de behandeling van het bezwaarschrift, vrijdag voor de rechtbank in Haarlem, gewacht zal worden met eventuele maatregelen tegen de Bloemenhovekliniek, kon hij niet zeggen. Vanmiddag zou de Tweede Kamer een brief krijgen van de regering over de kwestie Zuid-Afrika. In tegenstelling tot eerdere uitlatin gen van de Rijks Voorlichtings Dienst zal deze brief gericht zijn aan de hele Tweede Kamer en niet aan enkele betrokken kamercom- Afhankelijk van de inhoud van de brief zou vanmiddag nog worden besloten wanneer de Tweede Ka mer het epistel op de agenda plaatst. VVD-fractievoorzitter Wie gel zei gisteren er daarbij rekening mee te houden dat de inhoud dus danig zal zijn dat de brief vandaag al door de Tweede Kamer wordt behandeld. Snel debat Ook DS'70-fractievoorzitter Drees vroeg om een spoedig debat over de brief van de regering over de kre dietgarantie. Als uiterste termijn noemde hij daarbij begin volgende week. Daarnaast wil Drees jr., dat minis ter Van Agt (justitie) in de Tweede Kamer een uiteenzetting komt ge ven over zijn beleid ten aan: de abortuskliniek Bloemenhove in Heemstede. "Vorige week zei de bewindsman in de Tweede Kamer dat onwettige acties niet getolereerd zullen wor den", aldus Drees. "Maar de onwet tige situatie duurt voort. Dat kan blijkbaar". Interpellatie Kamervoorzitter Vondeling zal het verzoek van Drees zo spoedig mo gelijk aan Van Agt overbrengen. Drees kondigde gisteren al aan, dat als hij geen antwoorden krijgt, hij overweegt een interpellatie aan te vragen. De uitlatingen van Drees en Wiegel in de Tweede Kamer kwamen gis termiddag, nadat het Kabinet Den Uyl in de nacht van maandag op dinsdag tot vier uur 's morgens had vergaderd. Afspraken Een kabinetscrisis was toen voor komen doordat de volgende af spraken waren gemaakt: staatssecretaris Kooymans (bui tenlandse zaken) gaat naar Ame rika om te bezien hoe de levering van onderdelen voor kerncentrales aan Zuid-Afrika daar ligt. Als hij over een dag of veertien verslag heeft uitgebracht, zal verder wor den gepraat, rond de Bloemenhove-kliniek verandert voorlopig niets. Er kan gewoon worden doorgegaan met het afbreken van zwangerschap pen. Op het Binnenhof worden de bin nen het Kabinet gemaakte afspra ken gezien als een "eerlijk com promis". "TE GEK OM VAST TE ZITTEN' DEN HAAG - Onder het motto "Te gek om vast te zitten" werd gis termiddag op het Haagse Binnen hof gedemonstreerd om er de aan dacht op te vestigen, dat er nog steeds wettelijke discriminatie plaatsvindt van de psychiatrische paüént, aldus de actievoerders. De demonstratie, georganiseerd door de werkgroep krankzinni genwet - eindigde op het Binnen hof na een tocht door Den Haag. De actievoerders boden de Tweede Kamer een lijst met 7500 handtekeningen aan. Tweeduizend daarvan zijn van mensen die op het ogenblik in in richtingen verblijven. Behalve de demonstratie heeft de werkgroep deze week ook andere acties gehouden om de aandacht te vestigen op de "wettelijke discri minatie van de psychiatrisch ver pleegde". Zo hebben bezoekers van de film "One flew over the cuckoo's nest", die gaat ovt r de situatie in psychia- lunchpauz volksgezondheid het theater" op. DEN HAAG (ANP) - De Tweede Kamer is in grote lijnen akkoord met het wetsontwerp dat paal en perk moet stellen aan dierproeven, zo bleek gisteren in de Kamer. Het ontwerp, dat de toenmalige staats secretaris van Volksgezondheid, dr. R. Kruisinga, in 1970 indiende, wil het verrichten van dierproeven aan een vergunning binden. Die zal alleen worden gegeven, als de proeven gericht zijn op het be lang van de gezondheid van mens en dier. Als hetzelfde doel kan wor den bereikt zonder van dieren ge bruik te maken, dient geen vergun ning te worden afgegeven. PvdA-woordvoerder mevr. De Boois vroeg zich af, in hoeverre de huidige praktijk afgeremd kan worden. Volgens Coppes (PPR) worden er thans zo'n 2.5 miljoen dierproeven per jaar gedaan. De ra dicaal was evenals mevr. Veder- Smit (WD) en de KVP'er Weijers Jeugdige Leidenaars voor Haagse rechtbank (mede namens AR en CHU) van mening, dat het wetsontwerp een belangrijke stap vooruit betekent, maar het ging Coppes toch nog niet ver genoeg. De wet zou alle dieren moeten omvatten, zo zei hij. Het ontwerp slaat alleen op gewervelde dieren. Mevr. De Boois zei bezwaar te heb ben tegen het wijzigingsvoorstel van Coppes om dierproeven met het oog op de ontwikkeling van chemische wapens te verbieden. Volgens de socialiste hoort een dergelijk verbod niet bij dit wet sontwerp thuis, maar bij Defensie. ADVERTENTIE 29 mei is voor I miljoen Nederlanders 'n ieestdag. Het enige verschil met andere feestdagen is dat de vlag niet wordt uitgestoken maar de hengel. Met geld van de viskaarten is weer hi/tgrage vis uitgezet, ledereen is blij. ledereen wenst iedereen goeie vangst.Wij hopen dat u wat goeds ophaalt. En mocht u een „zwartvisser" zijn: dark eerst uw viskaart! LEIDEN IDEN HAAG (SP) - Een crimineel drama rond twee jeug dige aan herome verslaafde Lei denaars heeft de Haagse recht bank gisteren de halve dag bezig gehouden. Een van hen stond behalve voor heroïnebezit en een reeks diefstallen terecht, omdat hij in de nacht van 3 op 4 februari een hevige benzinebrand had veroorzaakt in de fietsenkelder van de studentenflat aan de Peli kaanhof, met levensgevaar voor 125 bewoners, die direct boven de kelder lagen te slapen. De brand, die bijna in een ramp was geëindigd, ontstond toen ver dachte zwaar onder invloed van heroïne benzine aftapte uit de tanks van op slot staande brom mers. Met een brandende sigaret in zijn mond probeerde hij de be nzine op te vangen in een fles, met de bedoeling daaruit de lege tank te vullen van een brommer, die hij wilde stelen. ADVERTENTIE Vele verzekeringsadviseurs zijn wel degelijk onpartijdig. Zij helpen u aan een verzekering die voor de beste is. Want ze zijn onafhankelijk dus niet in dienst van een bepaalde verzekeringsmaatschappij Daarom vindt u bij hen deze ronde sticker op raam of deur. Stap er eens binnen. (publikatie van Della-Lloyd, die vindt dat u geen verzekeringen moet sluiten zonder onpartijdig advies pporal) Ter zitting zegt Hans (21) dat de ge beurtenissen van die nacht hem nog slechts vaag voor de geest staan. Toen er plotseling een he leboel benzine op de grond stroomde zou hij van schrik zijn sigaret uit zijn mond hebben la ten vallen, waarna de vlammen zee losbarstte. De brandweer vindt dit wonderlijk, omdat de temperatuur van een brandende sigaret niet hoog ge noeg is om een plas mengsmering tot ontbranding te brengen. Hans ontkent echter dat hij ook iets heeft gedaan met lucifers. Hoe het ook zij, de vuurzee was zo hevig dat de kelderruiten spron gen, de isolatie van de vei mingsbuizen en van de elektri sche leidingen verbrandde waardoor ook nog eens kortslui ting ontstond - en honderden bromfietsen in de kelder zware schade kregen. De hoofdgasbuis, die dwars door het vuur liep, bleef als door een wonder gespaard. Rechtbank president mr. Stolk constateert dat anders de ramp niet te over zien zou zijn geweest. Onthulling De 21-jarige verdachte erkent dat hij volledig verslaafd is geweest aan heroïne. Er ligt nog een psy chiatrisch rapport van vorig jaar in zijn dossier, waaruit blijkt dat hij mede door zijn verslaving als verminderd toerekeningsvatbaar moet worden beschouwd. Ook vorig jaar had hij terechtgestaan voor diefstallen, die hij pleegde om aan geld te komen voor drugs. Ter zitting doet Hans onthulling, waaruit het gevaar van heroïne op sinistere wijze aan de dag komt. "Ik heb zeven maanden lang in het huis van bewaring ge zeten en mij voorbereid op een leven zonder drugs. Ik was vast besloten om geen heroïne meer aan te raken en ik voelde me er absoluut zeker van dat ik het zou opbrengen. Maar ik was nog geen twee weken vrij of ik zat toch weer aan de heroïne... het is ge woon verschrikkelijk!" "Ja", beaamt president mr. Stolk, "het is een ontzettend gevaarlijk vergif. God zij dank weet ik dat niet uit eigen ervaring. Want je kunt gewoon het risico niet ne men om het eens te proberen..." Gemotiveerd Als getuige-deskundige hoort de rechtbank hierna een versla vingstherapeut van het consulta tiebureau voor alcoholisme en drugs, die verklaart dat Hans nu zo gemotiveerd is om van zijn verslaving af te komen, dat hij het beste meteen kan worden opge nomen in de Emiliehoeve. De be handeling daar duurt twee jaar. Officier van justitie jhr. mr. Van de Poll vindt het wat griezelig als de opname op vrijwillige basis moet plaatsvinden. Mede met het oog op de ernst van de gepleegde fei ten wenst hij voor Hans de zwaarst mogelijke stok achter de deur. Hij eist een jaar gevange nisstraf met aftrek, met een aan beveling van de rechtbank dat deze straf in de Emiliehoeve zal worden doorgebracht. Verdediger mr. Teekens bepleit een straf gelijk aan voorarrest en verder een voorwaardelijke ver oordeling, met de bijzondere voorwaarde dat Hans zich zal la ten opnemen in de Emiliehoeve. Hooghartig De tweede verdachte is Leidenaar Didas (25), eveneens een heroïn eslaaf, die behalve voor diefstal en vervalsing van girokaschè- ques terechtstaat voor handel in heroïne. Bij een inval in zijn woning aan de Morssingel vond de politie op 9 februari een complete lijst van afnemers, die veelal 175 gulden per gram betaalden. Zelf kocht Didas het vergif in voor 50 gulden per gram. Ook deze verdachte wordt gekwali ficeerd als sterk verminderd toe rekeningsvatbaar door versla ving aan heroïne. Voor de recht bank wyst Didas echter hooghar tig de hulp af, die het consultatie bureau hem wil bieden. Afgezien van de juridische conse quenties vindt hij heroïnege bruik niet zo gevaarlijk. En als hij er toch van af zou willen, dan kan hij dat wel op eigen kracht. "Hij heeft totaal geen inzicht", con cludeert de officier van justitie. Zijn eis luidt een jaar en drie maanden, die bij gebleken moti vatie eventueel zouden kunnen worden doorgebracht in een ontwenningskliniek. "Jóh", zegt rechtbankpresident mr. Stolk tot de verdachte, "met die heroïne ga je naar de bliksem. Wees verstandig en aanvaardt hulp. Want heroïne, daar kom je in je eentje niet van af'. Vonnis 8 juni. Beheer van sociale uitgaven bij Kamer DEN HAAG (SP) - PvdA en WD willen dat de Tweede Kamer zeg genschap krijgt over het financiële beheer door de uitvoeringsorganen voor de sociale verzekering. Het in nen van premies en het doen van uitkeringen is thans veelal aan het directe oog van de Kamer onttrok ken. PvdA en WD hebben deze wens gisteren te kennen gegeven bij het debat over wijzigingen in de wet op de boekhouding van de staatsuit gaven (de comptabiliteitswet. Behalve de Tweede Kamer moet ook de Algemene Rekenkamer in het toezicht op de gelden voor de sociale verzekering worden be trokken. D'66-staatssecretaris De Goede (financiën) liet gisteren dui delijk merken dat hij in het verle den pogingen heeft aangewend om iets van een dergelijke controle te bewerkstelligen. Maar de ministers en staatssecreta rissen - met name op sociale zaken - die verantwoordelijk zijn voor de uitvoering van de sociale verzeke ringswetgeving, vonden dat niet nodig. LANKHORST OVERLEDEN AMSTERDAM (ANP) - De oud fractievoorzitter van de PSP in de Tweede Kamer, de heer H. J. Lank- horst, is op 62-jarige leeftijd overle den in het Wilhelmina gasthuis in Amsterdam. De heer Lankhorst werd drie weken geleden in het zie kenhuis opgenomen. De heer Lankhorst wordt aanstaande vrij dag om 15.00 uur begraven op de begraafplaats Zorgvlied aan de Amstel.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 7