Strandexploitatie in Noord wijk wekt zorgen bij raad Voorlopig uit moeilijkheden Produktschappen willen gaan samenwerken Provincie wil spoedige aanleg van fietspaden Produktschap Siergewassen een verbindingsweg Hanepoelloop Vrachtwagen rijdt door rood licht een dode JACHT VOOR ARABISCHE KONING SKKSiEKt OP OUDE TRAMBAAN IN WASSENAAR Kerkrestauratie is voorlopig uitgesteld Northgodreef in Noordwijk krijgt WOENSDAG 26 MEI 1976 DEN HAAG De besturen van de productschappen voor groente en fruit en van siergewassen gaan ermee akkoord dat een com missie zich verdiept in een ver gaande vorm van samenwerking tussen beide schappen. Gisteren hebben zij daartoe besloten. Een gemengde studie-commis sie uit de beide productschappen heeft al geadviseerd in principe te besluiten tot samenvoeging van de beide bureaus en te zijner tijd te streven naar een gemeenschap pelijke voorzitter. Een van de in het produktschap siergewassen vertegenwooordigde organisaties, de Kon. Alg. Ver. v. Bloembollencultuur, bleek niet voor een gemeenschappelijke voorzitter te voelen, omdat deze minder aandacht aan de sierteelt- aangelegenheden zou kunnen be steden dan nu het geval is. De Bond van Bloembollenhandelaren bleek er geheel anders over te denken. De vertegenwoordiger van deze organisatie in het produktschaps- bestuur, drs. P. Vermeulen, vond dat de nieuwe commissie nog maar eens goed aandacht moet besteden aan de delegatie van ta ken, waar een gemeenschappelijke voorzitter volgens het rapport van de studiecommissie meer aan zal moeten doen dan de „enkele" voorzitters gewend zijn. De heer H. D. Ligtenberg, in beide schappen bestuurslid voor de voedingsbond NW, had 's- morgens, met andere bestuursle den van .groenten en fruit", al gepleit voor snelle totstandkoming nieuwe voorzitter. Hij deed dat nu nog eens. Als twee bureaus in één huis samenkomen, is het niet meer logisch nog twee voorzitters te hebben, vond hij. De heer Ho- gewoning van de vereniging ,De Nederlandse bloemisterij" wilde ook, terwille van de kostendruk- kende werking,, één bureau en één voorzitter. De Kon. Alg. Ver. voor Bloem bollencultuur had in haar brief ook geschreven dat samenwerking behalve tot grotere efficiency ook tot afremming van de kostenstij ging moet leiden en dat voordelen aan beide schappen ten goede moeten komen. Zy behield zich „Bloembollencultuur" in haar brief, vertegenwoordigers van an dere organisaties in de vergade ring, spraken zich uit tegen sa menvoeging van de beide bestu ren. De heer Vermeulen van de Bloembollenhandelaren sloot zich daar wel bij aan, maar een ge sprek over dit onderwerp blijft bij hem nog mogelijk. In samengaan van de bureaus zag de heer Ver meulen wel degelijk mogelijkhe den voor kostenbesparingen die aan beide schappen ten goede ko- Voorzitter H. J. Hylkema merk te op dat het rapport van de stu diecommissie een garantie geeft voor de zelfstandigheid van de bei de besturen, wat zijns inziens niet uitsluit dat men te zijner tijd wel eens verder kan denken. De gemengde studiecommissie van C.e beide schappen is blijkens haar rapport van mening dat de taken van 67 personeelsleden van „groenten en fruit" en 41 van „siergewassen" in aanmerking ko men voor integratie of samenvoe ging. (Onder integratie verstaat zij een volledige fusie van afde lingen, onder samenvoeging een minder ver gaande vorm van sa menwerking) De taken van twin tig personen bij „groenten en fruit" en 22 by .siergewassen" kunnen niet worden samenge voegd. De secretarissen der bedde schappen moeten uiteraard hun specifieke functie behouden, vindt de studiecommissie. Afdelingen die niet voeging in aanmerking komen zijn „EG-aangelegenheden" en „heffingen en bloembollensurplus- fonds" by „siergewassen", „han del en Industrie" en „promotion" by „groenten en fruit". De voorzitters der belde schap pen, de heer K. Ton bij „groen ten en fruit" en H. Hylkema bij „siergewassen" gaan binnenkort met pensioen. De heer Tan, die Jarenlang secretaris is geweest van „Groenten en Fruit", is daar dit Jaar tot voorzitter benoemd, als opvolger van de vorig jaar overleden heer D. J. A. M. van Aroken. DEN HAAG Het produktschap voor siergewassen heeft zich. althans voorlopig, gered uit ernstige liquidi- teitsmoeilykheden waarin het had kunnen komen door een uitspraak vnn het college van beroep voor het bedrijfsleven over zijn heffingsver- ordeningen. Dat college heeft, steunend op een zogeheten prejudiciële beslissing van het Euopese hof van Justitie in Lu xemburg, de voor de periode juli 1973 juli 1975 geldénde verordeningen vakheffing en surplusheffing bloem bollen onverbindend verklaard. De vakheffing, omdat daaruit onder meer onpersoonlijke reclame voor Nederlandse bloembollen werd be taald, wat een binnen de EG niet geoorloofde bevoordeling van het nationale produkt zou opleveren; de surplusheffing omdat met de op brengst daarvan ook bollen uit de markt werden genomen die niet vol deden aan de EG-kwalitedtseisen. De onverbindendiverklaringen wer den uitgesproken in een door de Hil- legomse bollenfirma Van der Hulst aanhangig gemaakte zaak. Zou men aan alle heffingspliohtigen de hef fingen over de genoemde periode moeten terugbetalen, dan zou dat neerkomen op ongeveer 28 miljoen gulden voor de vakheffing en onge veer 18 miljoen gulden voor de sur plusheffing. Dit terwyl het geld al besteed is "voor de verschillende doel einden: afzetbevordering, weten schappelijk onderzoek, kwaliteitskeu ring, enz. In overleg met het ministerie van Landbouw is nu een oplossing gevon den, die gisteren door het bestuur werd aanvaard. De onverbindend verklaarde verordeningen werden in getrokken en vervangen door een eveneens voor de periode juli 1973— Juli 1975 geldend aantal nieuwe ver ordeningen, dat zodanig ingedeeld Is dat een gedeelte ervan niet meer vatbaar wordt geacht voor aanvallen wegens strijdigheid met EG-recht. In plaats van één verordening vak heffing bloembollen komen er nu twee: een voor de afzet in de EG en NOORDWIJK Een mededeling van B. en W. over de stand van zaken met betrek king tot de exploitatie van het strand, leverde gisteravond in de Noordwijkse raad stof voor een uitgebreid debat. Bedijn (PvdA), en meerdere raadsleden met hem, waren achterdochtig en tijdens de discussie werd duidelijk waarom. Tot nog toe was de exploitatie van een strandgedeelte in handen van de Maatschappij Zeebad, die daartoe een contract had met de Staat. Mid dels een strandreglement had de gemeente daarbij een vinger in de pap. een voor derde landen. In die beide verordeningen wordt aangegeven, welke percentages van de heffings- gelden voor welke doeleinden besteed worden. Percentage-indeling is by afzet in derde landen en in de EG gelyk voor onpersoonlyke reclame is 44,39 procent bestemd. KATWIJK Het showpeloton „De Caravella's" van de Stichting Katwykse Carnavalsviering treedt morgen (27 mei) op in de rust van de voetbalwedstrijd van Quïck Boys. De wedstrijd begint om vier uur 's middags. Het optreden wordt ge zien als de generale repetitie voor het concours, dat op 19 juni in Rys- wyk wordt gehouden. Daarin komt straks verandering, zo bleek uit het raadsstuk en de toelichting van burgemeester mr. Bonnike, die met een werkgroep be zig is de gehele materie van de strandexploitatie te bekyken. Het ligt in de bedoeling dat het nieuwe con tract (ingaande 1 mei 1977) wordt aangegaan tussen de gemeente en de Staat en dat de gemeente op haar beurt krachtens een overeenkomst de exploitatie van het strand in handen geeft van de Maatschappy Zeebad. Tijdens het debat kwam aan het licht dat Zeebad de exploitatie van onder meer een vyftal consumptie- tenten gehad onderverpacht aan „De Grote Drie", zoals zy door Benschop werden genoemd. Daarmee bedoelde hy de drie grote Noordwykse hotels. „Het zyn er vier", vulde burgemees ter mr. Bonike aan, „maar één doet er niet mee, dus het waren er toch maar drie". Bedyn noemde in dit verband de heer Van Hese, directeur van het Palace Hotel en nog een aantal eta blissementen in de badplaats en toen wist raad en tribune waar de schoen wrong. Men voorzag ongewenste ontwikke lingen en vreesde kennelyk een te grote invloed van de Palace-directeur op het strandgebeuren. Al eerder stond Van Hese bloot aan scherpe Bonnike: geen patattent" kritiek in de Noordwykse raad, om dat hy zich niet onderwierp aan de door de raad vastgestelde sluitingsre geling voor de horeca-inrichtingen. Burgemeester mr. Bonnike legde uit dat men destyds aan de Maat schappy Zeebad had toegestaan en kele consumptietenten op het strand te exploiteren, teneinde de in finan ciële perikelen verkerende Maat schappy te steunen. „Er komt echter persé geen patat-fritestent", zoals men by geruchte had Bedyn verzocht de prysontwikke- ling by de exploitatie goed in de gaten te houden en Schelvis (PPR) zou in dit verband graag overzichten zien van de pryzen van dit Jaar en van voorgaande jaren. Schelvis betrok in de discussie de nieuwe salarisregeling voor de badlie- den. In het verleden vulden deze hun inkomen aan met een eigen „strand"handel, maar daaraan was door de directie van Zeebad een eind gemaakt. Inplaats van de afgeschaf te handel was de salarisregeling op, getrokken. Niettemin waren een paar badlieden opgestapt, deelde Schelvis mede. „Twee man zyn er weggegaan", preciseerde de voorzit ter. Zij waren niet tevreden over de wyze van werken. Volgens het PPR- raadslid zou het salaris aanmerkeiyk verminderd zyn. De Geus (CDA) maakte er be zwaar tegen dat het publiekrechte- lyke strandreglement werd vervan gen door privaatrechteiyke contrac ten. Hy beluisterde in de discussie allerlei zaken, die hem als raadslid onbekend waren. Burgemeester mr. Bonnike besloot het debat met er op te wyzen, dat de raad te zyner tyd in alle vryhedd zou kunnen besluiten als het con tract met de Maatschappy Zeebad aan haar wordt voorgelegd. NOORDWIJK De Noordwijkse raad gaf gisteravond haar fiat aan een krediet van ruim acht ton voor de aanleg van een verbindingsweg tussen de Northgodreef (binnen) naar de N orthgodreef-zee. Verschillende raadsleden vroegen byzondere aandacht voor de veilig heid van het fietsverkeer. Men voor- RIJPWETERING In Rypwete- ring wordt morgen (Hemelvaartsdag) voor de vyfde keer de zogenaamde Hanepoelloop gehouden. De start vindt dit Jaar plaats by het sport park. Om half elf starten de wedstryd- lopers; de prestatieloop begint tussen één en drie uur. De gymnastiekver eniging Harambee tekent voor de organisatie. LEIMUIDEN De negentienjarige P. L. van Nieuwenhuize uit Leimui- den is gistermiddag by een verkeers ongeval in zyn woonplaats om het leven gekomen. De jongen, die met zyn bromfiets de provinciale weg, by de Burge meester Backhuizenlaan overstak, werd op de kruising aangereden door een vrachtwagen die, volgens de rykspolitie, door rood verkeerslicht reed. De chauffeur verklaarde tegenover de politie, dat hij wel had geremd, maar dat die remmen niet goed had den gefunctioneerd. Een onderzoek wees uit, dat dit inderdaad het geval Noordwijk op Vara-radio NOORDWIJK Woensdag 2 juni om twaalf uur staat Noordwyk een uur lang centraal ïn he+ VARA-ra- dioprogramma. In het restaurant ,,De Herbergh" aan de Hoofdstraat zyn een aantal bekende en minder beken de Noordwykers by elkaar die onder leiding van Henk van Stipriaan pra ten over hun aktiviteiten, weder waardigheden, hobbies en dergeiyke. zag gevaarlyke situaties by de krui sing met de Duinweg en wenste niet te wachten met maatregelen, tot er ongevallen gebeurd waren. Mesker (CDA) vond dat er aan de fietsers maar weinig was gedacht. Zelf had hy op de kruising Van Panhuysstraat Duinweg ondervonden hoe gevaar- lyk daar de situatie is nu er geen verkeerslichten zyn. „U keek toch wel goed uit", informeerde burge meester Bonnike „Jazeker" aldus Mesker „en ik had ook geen borreltje op". De raad was van oordeel, dat de toekomstige kruising Northgo dreef—Duinweg met verkeerslichten diende te worden beveiligd. De bur gemeester wilde het nog even aan zien. „Anders ontstaat er een Ryns- burgse situatie". „Maar die is wel verdomd veilig", repliceerde PvdA- fractievoorzitter Bedyn. Rubing deed de suggestie, ter plaatse een tunnel te maken voor het rijweilverkeer. Ook zyn fractie was voor verkeerslichten. Alkemade deel de mee, dat zyn fractie akkoord ging met het voorstel, maar dat hy de geplande fietsers-route grondig be studeerd dilde zien. zyn fractiegenoot De Witt had moeie metde aanleg van deze nieuwe weg. Een paar honderd meter naast de al bestaande wordt DE KAAG In Kaagdorp wordt dit vijfenzestig meter lange jacht gebouwd, bestemd voor koning Chaled van Saoedi-Arabïè. Het jacht, dat twee motoren heeft van elk 3750 pk, krijgt een helidékeen zwembad, een sauna en video in elke hut. De be manning bestaat uit zesentwintig koppen, terwijl er ruimte is voor vierentwintig passagiers. De bouw zal ongeveer twee jaar duren, en de oplevering is gepland voor juni 1977. Wellicht in 1977 kabel-tv in Noordwijk NOORDWIJK De raad van Noordwyk voteerde gisteravond f 25.000,— voor eey studie naar de mogelykheden en aspecten van kabeltelevisie. Men hoopt deze studie nog dit jaar te kun nen afronden, zo deelde wet houder Jansen mee. Eind 1977 of begin 1978 zal Noordwyk dan over kabeltelevisie kunnen be schikken. In zyn betoog ging de wethouder in op de klach ten die er zyn over de centrale antenne in Duinpark. Het on- derhoed liet te wensen over en ook de verrichte werkzaamhe den leverden storingen op. Met het oog op de invoering van de kabeltelevisie zal men tydig worden ingelicht, zo deelde wet houder Jansen op een vraag van Voorham (PvdA) mee. DEN HAAG De provincie ZuiÜ- Holland wil op korte termyn fiets paden laten aanleggen tussen Alphen en Ter Aar, Alphen en Boskoop (langs de Gouwe) en op de oude trambaan in Wassenaar. Een voor stel van deze strekking doen GS aan de provinciale staten. Het fietspad van Alphen naar Ter Aar zal in hoof dzaak dienen voor het woon-werk- en woon- schoolverkeer. Daarnaast zal het pad een belang- ryke functie vervullen voor het re creatieve verkeer tussen Alphen en het gebied van de Langeraarse pias- Postbode gedood Drie Nederlan ders, uit Veghel en Den Bosch, zyn In België aangehouden omdat ze be trokken zyn by de dood i De werkgroep milieubeheer i Ryksuniversiteit in Leiden Verkeerswerkgroep van Valkenburg gische póX>Së. Te^ltfk mrt hTn'ïjn hebben in het kader van de inspraak- n aangehouden. Een procedure betreffende het ontwerp- onderzoek zal moeten uitmaken wie provinciaal fietspadenplan de sugges- van de vijf schullig Is aan de dood de 21-jarige Belgische postbode tie gedaan tot aanleg van een fiets- pad op de verlaten trambaan tussen Georges de" Meester" te Mechelen. Leiden en Wassenaar. Ook in het fietspadenplan van de gemeente Wassenaar is die verbinding opge- Het pad langs de Gouwe (van Alphen naar Boskoop) zal een scha kel vormen in de route voor recrea tieve rondritten. Deze verbinding mü De fietsverbinding zal behalve voor het recreatieve verkeer een belang- ryke functie voor keer vervullen Het gaat hier om de nasleep van een vechtparty die zaterdagnacht was ontstaan in een café te Meche len. Daar gingen zes klanten met el kaar op de vuist. De 21-jarige post bode werd by die vechtparty zo ern- L-werkver- stig toegetakeld dat hy de volgende dag in het ziekenhuis overleed. NOORDWIJK De restauratie van het zuiderportaal van de Grote Kerk is voorlopig van de baan. Op verzoek van Benschop (CDA) en diens fractievoorzitter Alkemade werd het voorstel tot het verstrekken van een subsidie van de agenda af gevoerd. Burgemeester mr. Bonnike deelde mee dat het college niet voor 37% van de kosten ad f332.698,- wilde subsidiëren, maar voor 30%. Dit be tekent, dat de kerkvoogdy van de Hervormde Gemeente by wie de Gro te Kerk in gebruik is, f40.000,- f50.000,- zou moeten opbrengen. Dit is onmogelyk, aldus' de heer Ben schop (CDA), en dan wordt het por taal niet herbouwd. Benschop wees er op, dat voor het gebruik van het kerkgebouw de restauratie niet nood- zakelyk is. Het gaat om de kunst historische betekenis. Het initiatief tot de restauratie van het portaal is uitgegaan van Monumentenzorg. Daar het ook nog de vraag is of Monumentenzorg op dit moment geld heeft, vond het raadslid het verstandig het voorstel terug te nemen en eerst eens na to gaan welke plaats het portaal heeft ingenomen in de historie van het kerkgebouw. WOUBRUGGE Aan de Van Woudeweg in Woubrugge is men deze week begonnen met het ma ken van de eerste van de vijf verkeersdrempels die het dorp op proef krijgt. De drempel komt op de kruising van de Van Woudeweg en de Van Eeghenstraat/Van Schellinger- houdtstraatDe andere vier ko men: op de Van Woudeweg bij de Bateweg, op de Bateweg ter hoogte van de Gerbrandt Swart- laan, op de Bateweg ter hoogte van de Hoogstratenlaan en op de Emmalaan ter hoogte van de Wïlhelminalaan. Het zal naar schatting van directeur-gemeen tewerken De Feij drie tot vier duren voordat alle drem- gereed zullen zijn. gemeenteraad heeft destijds voor de vijf verkeersdrempels een bedrag pan 20.000 gulden uitge trokken. Volgens directeur De Feij zal de gemeente na ongeveer een half jaar een inzicht hébben of de proef met de verkeersdrempels is geslaagd. Blijkens vragen in de gemeenteraad en tijdens hoorzit tingsavonden heeft een aantal in woners van Woubrugge naar de komst van de verkeersdrempels uitgezien. Sommigen hadden ver wacht dat ze voor de laatste vorstperiode nog zouden zijn ge- maakt.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 4