l- Stag-drukkerij straks zonder huisvesting? 'Wij willen niet weg uit Groenesteeg* Zomer feest Leiden FINCH en SAIL Voor'n mode pruikje POPCONCERT "W oonkosten Merenwijk te hoog LEIDEN Kostprijs De Stag-drukkerij is in elk geval een ideële organisatie, die uitslui tend tegen kostprijs werkt. Zij heeft o.m. de beschikking over een rota-print, een off-set- en een zet machine en moet soms bij wijze van Ha PELATTI v.TONGEREN Le.den. Breestraat 32. tel 071 - 125212' Ze kunnen voor hun verhuizing kiezen uit twee mogelijkheden: de Hooigracht en het Woonoord in Leiderdorp. Maar de vraag is of alle buitenlandse werknemers die stap willen zetten. Blijkens een pamflet, dat in de Groenesteeg is opgehan gen, eisen zij: "alternatieve woon ruimte zonder huurverhoging". Aan een dergelijk criterium voldoet Woonoord wel. maar het gebouw aan de Hooigracht niet. In de Groe nesteeg betalen ze aan huur 25 gul den per week per bed. De panden daar verkeren in miserabele staat. De huisvesting van buitenlandse werknemers op deze plek is al en kelejaren een bron van ellende. In 1973 raakte de toenmalige particu liere eigenaar Feenstra in moeilijk heden met zijn huurders. Zij wei gerden een huurverhoging te beta len, waarna de eigenaar overging tot het afsluiten van gas en elektri citeit. Na een roerige middag, waarbij enkele klappen vielen, be sloot de eigenaar de panden over te doen aan de Stichting Migranten centra. Deze, inmiddels vrijwel fail liete stichting, heeft de panden dit jaar op haar beurt weer aan de ge meente overgedaan. Aan onder houd is de laatste jaren vrijwel geen aandacht besteed. Het stikt er van de ratten en muizen, in de muren zitten gaten, het sanitair verkeert m een treurige staat, kortom: de wo ningen verdienen het predikaat "onbewoonbaar" De voormalige toonzalen van de SLF aan de Hooigracht, later een kraakpand, zijn nu verbouwd lot een nieuw onderkomen voor bui tenlandse werknemers. Ten op zichte van de Groenesteeg een hele vooruitgang, maar de huren liggen op veertig gulden per bed per week. Een forse verhoging ten opzichte van 25 gulden. Directeur Dekker van Bureau Huisvesting bevestigt dat, maar voegt eraan toe: "Als een Nederlander naar de Merenwijk verhuist, moet hij ook een behoor lijke verhoging betalen". Hij noemt de staat van de panden in de Groe nesteeg "levensgevaarlijk". Nadat de stichting Migrantencen tra het verder had laten afweten, is door de gemeente een tijdelijke commissie huisvesting migranten geïnstalleerd. Namens deze com missie heeft ambtenaar G. Hattink op 1 mei nog een brief geschreven aan "alle buitenlandse gastarbei ders die door sluiting van be staande oude panden opnieuw en vooral betere onderdak zoeken". Daarin geeft hu de mogelijkheden aan: naast Hooigracht 16 ("gerust een van de mooiste in Nederland", aldus de brief) zijn tot 1 oktober 1977 de houten barakken van het Woonoord in Leiderdorp beschik baar. Na die datum worden deze barakken, die er destijds door Lei- derdorpse bedrijven zijn neergezet, afgebroken: De voorlopige huur daar bedraagt 22,50 per week. Ten opzichte van de Groenesteeg dus geen huurverhoging, maar bekend is dat een aantal buitenlandse werknemers ongaarne uit de Leidse binnenstad vertrekt. Intus sen probeert de gemeente voor het pand aan de Hooigracht een lagere huur te bewerkstelligen. Eind juni is er een gesprek met minister Van Doorn (CRM) staatssecretaris Van Dam (Volkshuisvesting) waarin verzocht zal worden om een huur- gewenningsbijdrage. Of dat ertoe zal leiden dat op maan dag de panden aan de Groenesteeg op vreedzame wijze zullen worden verlaten is de vraag. Bij de ge meente is men daar zelf niet van overtuigd, getuige een besluit van B en W, waarin is uitgesproken dat desnoods politiedwang moet wor den toegepast. K&O/LJA organiseert met PLATO PLATEN woensdag 26 mei 20.15 uur. STADSGEHOORZAAL, BREESTRAAT 60. LEIDEN ENTREE 5 PIEK Kaartverkoop: K&O. Oude Vest 45 PLATO Breestraat 15 's avonds aan de zaal Universiteit zegt huur pand Noordeinde 5 op LEIDEN - Leiden Zuid-West staat zaterdag 19 juni in het teken van het zomerfeest. In het Vijf Hovenhuis, in de speeltuin en op het ter rein op de hoek van Telderskade en Höflaan worden van 's ochtends tien uur tot 's nachts een uur allerhande activiteiten op touw gezet. Teamleider Don Hansen van het Vijf Hoven- huis zegt dat het wijkfeest bedoeld is om de integratie van de wijkbewoners te bevorde ren. Bovendien wil men door het organiseren van dit feest de aandacht vestigen op Zuid- West "Een vergeten stadsgedeelte", aldus Don Hansen. Op het binnenterrein begint om 10 uur een Oudhollandse markt met onder meer een glasblazer, een pottenbakker, een kopersla ger. Ook worden er kaarsen gemaakt en is er bloemschikken. Verder zijn op de markt stands van charitatieve instellingen als Rode Kruis, KWJ, Amnesty International, de Red dingsbrigade en de EHBO. Voor de jeugd begint om elf uur een poppen kastvoorstelling die tot ongeveer half een duurt. Toegangsprijs f 1,-- 's Middags vanaf twee uur treden in de zaal van het Vijf Hoven- huis op Frank en Mirella en de Zuidameri- kaanse groep Jaravi, die voornamelijk op ei gen gemaakte instrumenten speelt. In de grote tent op het buitenterrein begint om twee uur de disco show van Avro's Toppop. In de avonduren (van 8 tot 10 uur) treedt in de zaal het operettegezelschap de "Randstad spelers" op, gevolgd door de Keystork Jazz Band. In de grote tent op het buitenterrein treedt vanaf 9 uur 's avonds de groep Lucifer op. Voor de kinderen is er in de middaguren een aantal attracties. Elk heel uur treden muzi- LEIDEN - De Leidse Studenten- en Aktiegroepen-drukkerij (Stag) dreigt in grote moei lijkheden te komen indien haar niet de helpende hand wordt toegestoken. Het college van bestuur van de Leidse universiteit heeft de drukkerij en de overige bewoners van het pand Noordeinde 5 namelijk laten weten dat zij hun behuizing per 15 december van dit jaar moeten hebben verlaten. De groep "Lucifer" kale clowns op en elk half uur een goochelaar. Bovendien kan de jeugd vanaf half een deel nemen aan een verkeersspel. De toegangs prijs voor het optreden van Lucifer. Avro's Toppop en de Randstadspelers bedraagt 5 gulden. De entreeprijs voor Frank en Mirella en Jaravni bedraagt 4 gulden. Bejaarden beta len 2 gulden. Een "alles-inclusief-kaart" kost een tientje. Voor de bejaarden wordt een speciale ver voersdienst opgezet. Zij die moeilijk ter been zijn kunnen zich aanmelden bij Elly Kerkhofs van het Dienstencentrum, telefoon 768711. Teamleider Don Hansen, verwacht op het Zuid-West Zomerfeest zo'n 3000 bezoekers. "En als het slaagt zijn we van plan er een jaarlijks terugkerend evenement van te ma ken". Huurovereenkomst Comité wordt wijkvereniging LEIDEN - Het comité van de Pieters- cn Academiewijk wil zich zelf per 1 juni opheffen en de status van een wijkvereniging aannemen. Dit om rechtspersoonlijkheid te verkrijgen cn om te voorkomen dat de individuele leden van de Pie ters wijk teveel op eigen houtje be zig zijn, waardoor het voor de be woners moeilijker is om greep te krijgen op de activiteiten van het Volgende week dinsdag wordt in de consistoriekamer van de Pie terskerk (ingang kosterswoning aan de Kloksteeg) de oprichtings vergadering gehouden. De heren Korthals Altes, Verhulst, Bakker en Doove en mevr. Van Weizen hebben zich voor een bestuurszetel beschikbaar gesteld. Andere kan didaten kunnen zich tot uiterlijk 24 uur voor de vergadering melden op Papengracht 34. Op de hoek van de Diefsteeg en de Pieterskerkstraat is een informatie-centrum ingericht. Voor twee van deze bewoners - de Leidse Studenten Bond en de Cen trum Groepering Leiden (organisa tie van gematigde studenten) - zal door de universiteit andere huis vesting beschikbaar worden ge steld. De Stagdrukkerij heeft evenwel te horen gekregen dat zij voor de Leidse studenten een "an dere rol" vervult en dat er om die reden geen aanleiding is de druk kerij aan nieuwe ruimte te helpen. Ook voor de overige bewoners - de Werkgroep Indianen Zuid- Amerika en de Antilliaanse studen tenvereniging OASA - is waar schijnlijk geen andere ruimte voorhanden. De Stag-drukkerij heeft inmiddels een dringend beroep gedaan op de universitaire gemeenschap en in het bijzonder op de universiteits raad om ervoor te zorgen dat er an dere huisvesting beschikbaar komt. In tegenstelling tot het col lege van bestuur zijn de medewer kers van de Stag-drukkerij name lijk van mening dat de drukkerij wel degelijk een belangrijke func tie vervult voor de Leidse studen ten. Zij laten daarom ook een zeker recht gelden op huisvesting van de universiteit, zo blijkt uit een uit voerig artikel van hun hand in het universitaire weekblad "Acta et Agenda" van deze week. spreken dag en nacht draaien wil zij aan de' opdrachten kunnen vol doen. In het bestuur van de coöp eratieve vereniging Stag-drukkerij zitten vijf vertegenwoordigers van diverse organisaties. En er is een respectabel aantal leden: AVS In ternational Scholarship, Leids Vrijetijdscentrum, Het Praethuys, Vereniging Voor Duits- studerenden, Gaia Polis, De Kar bonkel, Nederlandse Vereniging tot Bevordering van de Biologisch-Dynamische Land bouwmethode, Welzijnsraad, Over leg Wijkorganen, KWJ, Progres sieve Partij (universitaire politieke partij), Stichting Merenwijk, NVSH, NW-Jongerencontact, Vrouwencafé, LSB, Stichting Po- lemologische Bibliotheek, SSR, Stichting Vormingswerk Jonge ren, Werkgroep Indianen Zuid- Amerika en Sociologisch Instituut Leiden. "Kortom", aldus de mede werkers in hun open brief aan de universitaire gemeenschap, "aller lei organisaties, waarin veel men sen uit de universitaire wereld zich voor de universiteit en de maat schappij kunnen inzetten, even tueel samen met de andere Leidse burgers". Inmiddels is er nog deze maand een gesprek te verwachten tussen het college van bestuur en enkele me dewerkers van de Stag-drukkerij. De toekomst van de overige bewo ners van Noordeinde 5 is nog uit erst onzeker. Dat de Stag-drukkerij en haar mede-bewoners het pand Noord einde 5 moeten verlaten is het ge volg van de beëindiging van een huurovereenkomst tussen de Leidse universiteit en de "Konin klijke Nederlandse Maatschappij tot bevordering van de groei en de bloei van de Zeevaartschool te Lei den", die het gebouw in eigendom heeft. Deze maatschappij, waarvan de voormalige Amro- bankdirecteur E. H. Moens voorzit ter en de huidige Amro- bankdirecteur A. van de Koppel secretaris-penningmeester is, wil het pand kwijt en heeft het te koop aangeboden aan de universiteit. Maar volgens mr. W. G. Koppelaars (college van bestuur) voelt de uni versiteit er niet veel voor omdat het gebouw niet direct deel uitmaakt van de universitaire bebouwing in de binnenstad. Begin maart van dit jaar liet het col-» lege van bestuur derhalve aan de bewoners van Noordeinde 5 weten dat het pand per 15 december leeg moest zijn.' Volgens de bewoners werd dit meegedeeld zonder opgaaf van redenen. Intussen is er bij deze bewoners grote twijfel gerezen over de argu menten om de Leidse Studenten Bond en de Centrum Groepering Leiden wèl en de overige bewoners niet aan andere huisvesting te hel pen. De medewerkers van de Stag-drukkerij wijzen er o.m. op dat zij al van oudsher een binding hebben met de universitaire ge meenschap gezien de oprichting van de drukkerij onder auspiciën van de Leidse Studenten Federatie in 1971. "Het is vreemd dat we al die jaren door het college van bestuur erkend zijn als een studentenorga nisatie en nu opeens niet", zegt Ine Leermakers van de Stag-drukkerij. Mr. Koppelaars meent: "Ook al zou het zo zijn dat de drukkerij in het verleden een heel duidelijke band had met de universiteit, dan is het de vraag of de feitelijke situatie erop wijst dat dat nog steeds zo is". Met andere woorden: is de Stag drukkerij wel of geen studentenor ganisatie? Het pand Noordeinde 5. dat niet langer gehuurd zal worden door de Leidse universiteit. LEIDEN - "Wij gaan niet weg", zo luidt de dreigende tekst van een tweetal spandoeken, die boven de Derde Groenes teeg hangen. Maandag zal blijken in hoeverre deze woorden realiteit zijn. Dan namelijk moeten de buitenlandse werk nemers die nu nog in de steeg wonen, worden overge plaatst. LEIDEN - In de komende weken zal er in de Merenwijk een inten sieve handtekeningencampagne gevoerd worden tegen de stijgende woonkosten in die wijk. Aldus werd gisteravond besloten tijdens een vergadering in het pas geopende buurthuis Slaaghwijk. Helaas was er in de uitnodiging een fout geslopen zodat het aantal aan wezigen tegenviel. Het hoe en waarom van deze aktie zette Flip Unger namens het initia tief aktiekomiteé uiteen: "Per 1 ja nuari werden de tarieven van gas en electriciteit verhoogd en op 1 april stegen de verwarmingskosten met 50 pet. Tegelijkertijd ontvingen de meeste bewoners een huurverho ging variërend van 8 tot 12 pet". De druppel die o.a. bij Unger de em mer deed overlopen was het besluit van de regering om de huursubsi die met ingang van 1976 te verla gen. Deze verlaging zou, aldus het aktiekomiteé, betekenen dat ie mand met het minimum inkomen nogmaals een huurverhoging zou krijgen van ongeveer 15 pet. Alle bewoners van de Merenwijk waren daarom uitgenodigd de ver gadering by te wonen om zodoende te onderzoeken welke akties ge-, voerd zouden kunnen worden en welke mogelijkheden er bestonden om de woonkosten niet verder te laten stijgen. "De simpelste oplos sing lijkt mij één kamer te verhu ren" aldus een der aanwezigen. Uiteindelijk genoot de handteke ningencampagne de voorkeur met de eisen dat de huursubsidierege ling zoals die ingaat op 1 juni on aanvaardbaar wordt geacht, er geen verdere stijgingen van de woonkos ten mogen plaatsvinden en de laat ste huurverhoging van 1 april ge compenseerd dient te worden door een volledige prijscompensatie. Unger wees de aanwezigen er wel op dat al zou 70 pet. van de bewo ners achter deze eisen staan, dit nog geen garantie biedt dat e.e.a. niet door zou gaan. „We zullen echter onze uiterste best doen en de resul taten bekend maken aan Gruyters en Van Dam en bovendien zullen wij de Nationale Woningraad, de fracties en het FNV op de hoogte stellen". Aan het eind van de vergadering werd het initiatiefkomiteé uitge breid met een kleine 15 bewoners. Als voorlopig kontaktadres: Ella van Vlijmen, Kiekendiefhorst 135, tel. 121194. Frank «Sc Jean dan. Als een bom. De Lois en Levi's jeans vliegen de winkel uit. Plus jackets, hemden, riemen, rokken.T-shirt Frank Jean verheugen zich in de belangstelling van jong en oud. Wij blijken kortom, op de goede weg. Welke? Dat staat hieronder.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 3