LEIDSCH DAGBLAD Besluit hangt af van V.S. Nieuwe stap in M.-Oosten Ford en Carter winnen weer in drie staten vandaag Kans op twee kabel-tv- masten vlak bij elkaar Joenblatt voorstel Sarkis LEIDSCH DAGBLAD VOLVO Zestienjarige dochter van ambassadeur in Mexico ontvoerd WOENSDAG 26 MEi 1976 OPGERICHT I MAART I860 34945 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PORTLAND (Reuter/UPI) Presi dent Gerald Ford heeft zijn kansen op het winnen van de Republi keinse nominatie voor de presi dentsverkiezingen vergroot door overwinningen in drie voorverkie zingen. Hij won de belangrijke primary in Oregon en bracht verrassende ne derlagen toe aan zijn uitdager Ro nald Reagan in Tennessee waar hy met een zeer geringe marge won en in Kentucky. Reagan behaalde echter de zege in Arkan sas. Nevada en Idaho. Toen 99 pro- 161 stemmen. In totaal won zijn opponent 78 con ventiegedelegeerden en heeft hij er nu 618. Ford verwierf er 78 en staat nu op 754. Er zijn 1.130 afgevaar digden nodig om bij de eerste stem ming op de Republikeinse conven tie in Kansas-City in augustus aangewezen te worden. Het aantal Democratische conventie gedelegeerden voor Carter steeg door overwinningen in Arkansas, Kentucky en Tennessee tot 837. Ziin naaste rivaal is het congreslid uit Arizona Morris Udall met 276 conventie-afgevaardigden. Er zijn 1505 man nodig voor een nominatie in de eerste ronde. Reagan versloeg Ford in een verhou ding van twee tegen één in Ar kansas, by na drie tegen- één in Idaho en met een groot verschil in Nevada. President Ford, die een campagne voert in Reagans eigen staat, Ca- lifornië, zei steeds meer er op te vertrouwen dat hij de deskundigen zal beschamen door Reagan hier op 8 juni te verslaan. Senator Church noemde zijn over winning in Oregon waar hij 38 procent van de stemmen kreeg te gen 30 procent voor Carter "enorm en tot dankbaarheid stem mend". Gouverneur Brown, die in de voor- verkiezing van Nevada Carter met 52 tegen 24 procent versloeg, neemt het in de primary van 8 juni tegen hem ->p in zijn thuisstaat Cali- fornië waar hy op overweldigende wyze favoriet is. Surinamers bezetten kantoorpand in Den Haag Brief van het kabinet over levering aan Zuid-Afrika DEN HAAG (ANP) De Nederlandse regering heeft besloten de besluitvorming over de exportkredietverzeke ring voor een eventuele Nederlandse deelname aan de bouw van kernenergie-centrales in Zuid-Afrika af te ron den, zodra meer inzicht is verkregen in de standpunt bepaling van de Amerikaanse regering. Dit blijkt uit de brief van de ministers van Financiën, van Eco nomische Zaken en van Buitenlandse Zaken over „de dekkings toezegging voor een kredietverzekering in verband met deelna me in de bouw van twee kernenergiecentrales in Zuid-Afrika". 26 PAGINA'S Kissinger acht tijd rijp LONDEN (UPI) De Amerikaan se minister van Buitenlandse Zaken Kissinger acht de tyd ryp voor een nieuwe poging om tot een algehele vredesregeling in het Mid den-Oosten te komen en hij zal daartoe de nodige diplomatieke stap pen doen. Dit heeft hij vandaag in Londen gezegd in een toespraak voor de vergadering van de Centrale Ver dragsorganisatie in Londen. Volgens Kissinger was de Egyp- tisch-Israëlisohe Sinai-overeenkomst van september een "beduidende" stap naar vrede in het Midden-Oos ten maar heeft de huidige onrust in het gebied de vredesinspanningen onderbroken. De Amerikaanse minister zei te hopen dat de verkiezing van een nieuwe president in Libanon het einde zal betekenen van de strijd daar en een weer hervatten van de vredesinspanningen tussen de Ara bieren en de Israëliërs. iselend bewolkt Nog enkele buien StCUIlt istreeks 8 graden, maxima Zon op: 4.30 uur; onder: 20.44 Zon op: 4.29 uur; onder: 20.46 Maan op: 4.17 uur; onder: 20110 Hoogwater te Katwijk te 2.48 en Ter kennismaking 4 weken voor de halve prijs BEIROET (UPI) Woordvoerders van linkse groeperingen in Libanon hebben verklaard dat deze gevolg zullen geven aan de oproep van de pas gekozen president Elias Sarkis een rondetafelconferentie te beleggen van alle bij het conflict betrokken partijen. Libanese kranten melden dat de linkse leider Joenblatt aan Sarkis een voorstel zal voorleggen dat drie hoofdpunten bevat: stabilisering van een bestand, maar geen veranderin gen in de huidige frontlinies; geen voorwaarden vooraf voor het voorge stelde rondetafelgesprek en de gelei delijke terugtrekking van de Syrische troepen uit Libanon. DEN HAAG (SP) Een grote groep in Den Haag wo nende Surinamers houdt sinds de afgelopen nacht het kantoor bezet van de Stichting voor Surinamers aan de Laan van Meerder- voort 133 De ongeveer vijftig bezetters die voortdurei^j door ande ren worden afgelost, hebben dit gedaan omdat zij vinden dat toezeggingen over bege leiding en opvang van de Surinamers niet zijn nage komen. Volgens de bezetters wordt al jarenlang met de gemeen te Den Haag en met het mi nisterie van CRM onderhan deld over een effectieve realistische aanpak van de wélzijnsproblemen van Suri namers in Den Haag. Des ondanks worden wij voortdu rend van het kastje naar de muur gestuurd. Er gebeurt niets". De bezetters konden van nacht vrij gemakkelijk het gebouw binnenkomen, omdat zij in het bezit waren van een sleutel van het kantoor. In het gebouw zijn alle ver trekken op ordelijke wijze in beslag genomen, met uitzon dering van de op slot ge draaide directeurskamer. Die hébben wij niet openge brokennog niet", aldus de ontevreden Surinamers, „want daarin zitten de ge heime stukken Intussen hebben zij een pak ket met zes eisen op tafel ge legd, waaraan gehogr dient te worden gegeven eer de be zetting wordt beëindigd. Een van de eisen is, dat er een ontmoetingscentrum met een Hindoestaans herken baar karakter komt. Dat moet binnen een week ge beuren, zo wil men. Bij de afhandeling van de aanvraag voor de exportkredietverzekering zal de Nederlandse regering nauw con tact houden met de Amerikaanse re gering om, voorzover dat mogelijk is, de inhoud van de besluitvorming en het tijdstip waarop die moet komen op elkaar af te stemmen, aldus de bewindslieden. Staatssecretaris Kooijmans zal binnenkort naar Washington gaan om zich over het Amerikaanse stand punt nader te oriënteren, zo wordt in de brief bevestigd. Hij zal daarbij vooral aandacht schenken aan wat wel is genoemd de nieuwe Afrika- politiek van de Amerikaanse minis ter van Buitenlandse Zaken Kissin ger. Volgens de ministers heeft de Ame rikaanse regering duidelijk gemaakt, dat. wat haar betreft, het doorgaan van de transactie in elk geval afhan kelijk zal zyn van het voldoen aan een aantal voorwaarden uit het ver drag tegen de verspreiding van kern wapens, het non-proliferatieverdrag (NPV). Hetzelfde geldt voor de voor waarden die voortvloeien uit de zoge naamde Zangerregeling. Daarbij wordt met name gedacht aan het punt van de controle op de betrokken kernenergie-installaties door het internationale atoomagent schap. Zuid-Afrika lijkt bereid te zyn die voorwaarden te willen aanvaar den, aldus de bewindslieden. Hoewel de voorlopige opstelling van de Amerikaanse regering duidt op een positieve gezindheid ten s van de transactie, zijn de vereiste exportvergunningen nog niet ver leend. terwijl het besluitvormings proces ook nog niet is afgerond over de vereiste lening van de Exim- bank. Ook zal het Amerikaanse Con gres nog een aantal hoorzittingen aan de zaak wijden. De regering heeft indertijd in een brief aan de Kamer de beginselen uiteengezet, waarop het toekomstige beleid van ons land wat betreft de nucleaire export naar niet kern-wa- penlanden, zal zyn gebaseerd. Het is mogelijk, dat in voortgezet overleg wellicht overeenstemming kan wor den bereikt over strengere controle- voorwaarden ten aanzien van verrij kingsinstallaties en opwekkingsfa- brieken. Ten aanzien van kernener giecentrales lykt die mogelijkheid thans niet aanwezig, aldus de be windslieden. Procureur-generaal mr. J. F. Hartsuiker tydens een lunch pauze in de urenlange be sprekingen over de kwestie Bloemenhove-kliniek, die duidelyk nog lang niet uit de wereld is. In politiek Den Haag gonst het trouwens van de activiteit. PAGINA 7 Het kinderprogramma Sesam straat terug op de televisie. PAGINA 5 Eindelijk akkoord over schoonmaken van vervuilde Ryn. PAGINA 9 Doelman Constant Smit van Noordwijk houdt er mee op. PAGINA 13 Overheid moet actievere rol bij rechtshulp gaan spelen. PAGINA 19 ook voor goede gebruikte wagens Van Ulden auto's b.v. ygWNUTSMT TELEFOON 071-1OM1 MEXICOSTAD (UPI) Vier mannen en een vrouw, vermoedelijk behorend tot de ondergrondse com munistische „liga van de 23ste sep tember", hebben de zestienjarige dochter van de ambassadeur van België in Mexico ontvoerd en 400.000 dollar geëist voor haar vrijlating. Het meisje, Nadine Chaval, werd uit een auto van de Belgische am bassade gesleurd toen zij op weg was naar een school in Mexicostad. Een auto waarin twee personen zaten reed de CD-wagen klem. Ter wijl een man en een vrouw de chauf feur van de Belgische auto met vuur wapens bedreigden wefd het meisje Ik word abonnee per 10 juni 1976 en ontvang de krant reeds vanaf heden. Stuur mij 4 weken het Leidsch Dagblad voor half geld en noteer mij aansluitend als abonnee. naam: adres: plaats: gironummer: Hokje zwart maken, bon Invullen, In open envelop (zonder postzegel) sturen aan Leidsch Dagblad, antwoordnummer, 214, Leiden, door drie anderen uit de wagen ge haald en gedwongen plaats te nemen in een auto die in de buurt stond te wachten. De communistische liga van de 23ste september heeft een groot aan tal moordaanslagen, bankovervallen en ontvoeringen op haar naam staan. De liga ontvoerde in 1973 een Amerikaanse consul en onlangs een aantal prominente Mexicanen, onder wie de president van de Mexicaaanse voetbalfederatie, die in maart na be taling van een losgeld van 400.000 dollar werd vrijgelaten. tft^Lang) (vriJc tsrts4®6' WARMOND Er is een grote kans dat er twee masten voor kabel televisie vlak bij elkaar komen te staan. De door wethouder Van Aken gestelde datum (1 oktober) dat de ontvangstinstallatie in werking zal moeten treden, lijkt verder moeilijk haalbaar. De drie gemeenten die de Stichting Mast vormen (Leiden, Oegstgeest en Warmond) hebben na melijk besloten om niet verder te onderhandelen met Multivisie omdat onvoldoende zekerheid verschaft kon worden over de gestelde datum van ingebruikneming van de mast die Multivisie in Oegstgeest gaat bou wen, en over de prijs en de eigen dom soverdracht. Directeur Mulder van Multivisie toonde zich „verrast" over deze be slissing waarover hij nog niets ver nomen had, en die hij niet verwacht had. Leiden zal zich nog beraden over de te bewandelen weg, terwijl Oegstgeest doorgaat met Multivisie waar het contractueel aan is gebon den. De Stichting Kabelnet Merenwyk was verheugd en hoopto nu snel zelf aan het werk te kunnen: „De stel ling van de SKM is juist gebleken, dat met Multivisie niet te werken valt. Als er snel een beslissing valt kunnen wy I oktober klaar zijn met een eigen mast, wij zijn rond". Maar daarover zal nog gesproken ntoeten worden met de gemeente, die toe stemming moet geven voor de bouw. De bedoeling van de Stichting Mast is geweest om te komen tot één mast in de regio. De Stichting werd in februari geconfronteerd met het feit dat Multivisie overeenstem ming had bereikt met Defensie over een te bouwen mast aan de Kwaak- laan in Oegstgeest, op defensieter rein. De Stichting wilde wel gebruik maken van deze mast als aan drie voorwaarden voldaan werd over prijs, datum en eigendom. De Stichting is nu van mening dat de datum 1 oktober niet voldoende hard kan worden gemaakt. Defensie zou verder het ontvangststation aan de gemeenten sleqhts in gebruik wil len geven, niet in eigendom. En Mul tivisie zou pas op 30 juni de prijs kunnen noemen van het geheel. Om deze punten besloot men niet verder te gaan met Multivisie; dit betekent dat de Stichting Mast is uiteenge vallen. Directeur Mulder van Multivisie dacht dat de onderhandelingen Juist positief verliepen: „Men heeft een 'tok gezocht om ons te slaan. Dit is een politieke beslissing". ,oUo? tafels stoelen *TV-kasten bankstellen slaapkamers wandkasten dekenkisten Meubelfabriek M: Oisterwijk Toonzaal: Berkel (Z.H.), Noordeindseweg 116 (langs het water) tel. 01891-4670. Ma t/m za 9-18 uur. Vrijdagavond tot 21 uur. Uw kopje koffie staat klaar.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 1