"Actievere rol overheid bij rechtshulp vereist fij 79 Je Melkir,; West-Duitsland heeft standpunt beetje verzacht Aerhit debat over verplaatsing van Leidse bedrijven Proef de paté van Patébakker Stegeman. «i Nota rechtswinkels en Stichting Ombudsman: 11 Slëqé eman Projectgroep Maredorp: Pakhuizen niet her en der in wijk verspreid beker'frambozenvla halve liter van 96 geldig tlm zaterdag 29 mei WOENSDAG 26 MEI 1976 VARIA PAGINA 19 LEIDEN/DEN HAAG - De bestaande gebreken in de rechtshulp worden niet voldoende onderkend. Niet door de professionele rechtshulpverleners, niet door de bureaus voor rechtshulp en niet door de overheid. De overheid zal in elk geval een actievere rol moeten gaan spelen in de rechts hulpverlening. Zij heeft de plicht ervoor te zorgen dat de verleende rechten, zoals huurbescherming en ontslagver boden, ook waargemaakt kunnen worden. Dit staat in een nota. getiteld "In iedere wijk een rechtshulpprak tijk". die vanochtend door een de legatie van de rechtswinkels in Ne derland en de Stichting Ombuds man is aangeboden aan de vaste kamercommissie van justitie. Bij de kamercommissie is aangedron gen op grote voorrang voor de rechtshulp. Niet beter In de nota wordt opgemerkt dat de rechtshulp in Nederland, ondanks Gereformeerde synode niet eens over steun anti- racismefonds LEUSDEN - Bij een proefstem- ming heeft de Gereformeerde Sy node zich gisteravond met twee stemmen verschil uitgesproken voor beëindiging van de steun aan het antiracismefonds van de We reldraad van Kerken. Van tevoren was afgesproken dat een klein stemmenverschil (een "patstel ling") geen beslissing zou opleve ren. Het moderarnen heeft van nacht en vanmorgen geprobeerd een compromisformule te vinden. Even is in de synode gesproken over de eventuele regeringsmede werking aan de bouw van Zuidafri- kaanse kerncentrales. De verkla ring, die de synode-adviseur prof. dr. J. Verkuyl begin deze week hierover met anderen heeft gepu bliceerd. werd aangevallen door zijn collega dr. H. M. Kuitert. Deze vindt dat de regering niet onder druk van een bepaalde vleugel van de PvdA mag terug komen op eer der gedane toezeggingen van een kredietgarantie. Volgens Kuitert is wat Verkuyl van het kabinet wil niet anders dan "onbehoorlijk be- Datzelfde onbehoorlijke bestuur zou de synode bedrijven als ze de gereformeerde steun aan het anti racismefonds zou intrekken, aldus prof. Kuitert. daarmee inspelend op de overwegende CDA- gevoelens van de tegenstanders van het fonds. Illusie Prof. Verkuyl liet het verwijt van Kuitert niet onbeantwoord. Het appèl op de regering, zo zei hij, was geen appèl, maar een rappel, een herinnering. Zeer lang geleden is vanuit de Raad van Kerken al be zwaar gemaakt tegen kernenergie in Zuid-Afrika Verkuyl hoopte dat de kerk zich zou willen stellen ach ter de bewindslieden die zich ver zetten tegen de kredietgarantie. Maar. dacht Verkuyl, dat zal wel een illusie zijn. In het debat over het anti racismefonds en de gereformeerde steun daaraan bleek het ultimatum van de blanke Nederduitse gere formeerde kerk in Zuid-Afrika zwaar te wegen. Dat ultimatum be tekent, dat de Zuidafrikaanse kerk met de Nederlandse gereformeer den zal breken als dezen hun steun aan het fonds voortzetten De discussie in de synode, die van daag voortduurt, beweegt zich tus sen de overweging dat de Neder landse gereformeerden nog de eni gen zijn die contact met de blanke kerk in Zuid-Afrika onderhouden en dat dit contact de mogelijkheid tot dialoog nog steeds openhoudt, en de opvatting dat de zwarten in trekking van de steun aan het anti- racisme-fonds als verraad zouden opvatten. ADVERTENTIE Oameskapsalon van Tongeren Voor 'n charmant kapsel Doezastraat 13. tel. 123666 Levendaal 104. tel. 123612 verschillende pogingen van de rechtswinkels bij de overheid, niet verbeterd is. Een van de oorzaken hiervan is volgens de nota de on voldoende interesse bij de politieke partijen. "Gevolg hiervan is dat er op dit moment links en rechts bu reau's voor rechtshulp worden op gericht die de behoefte aan rechts hulp, zoals die elke dag weer door de rechtswinkels in hun praktijk ervaren wordt, absoluut niet kun nen dekken", aldus de nota. Uit de nota blijkt dat de leemte in de rechtshulp o.m. naar voren komt in het ontbreken van belangstelling bij de traditionele rechtshulpverle ners (advocaten) voor die terreinen die juist voor de sociaal-zwaksten van vitaal belang zijn. Daarnaast beantwoordt het systeem van juri dische belangenbehartiging voor de sociaal-zwaksten niet aan rede lijke eisen van begrijpelijkheid, be reikbaarheid en geloofwaardig heid. zo vinden de samenstellers van de nota. Ongelijk In de nota wordt geconstateerd dat er niet alleen sprake is van onge lijke kansen bij rechtshulp, maar ook van ongelijkheid in recht. Ge noemd wordt o.m. het feit dat ge zien de gevolgen van ontslag een werkgever gemakkelijker ontslag op staande voet kan geven dan dat de werknemer zelf ontslag op staande voet kan nemen. Volgens de rechtswinkels en de Stichting Ombudsman moet de rechtshulpverlening gesubsidieerd worden door de overheid. De juri dische hulpverleners zouden het beste temidden van andere activi teiten kunnen worden gehuisvest, zoals in een buurtcentrum etc. Elk bureau moet een begeleidings commissie hebben, waarin o.a. buurtverenigingen, vakbonden en actiegroepen vertegenwoordigd moeten zijn. Elk bureau zou advo caten moeten kunnen inschakelen. De rechtshulp zou in principe gra tis moeten zijn. Aldus de nota. Drie doden bij familie drama Nuth NUTH (ANP) - In het Limburgse Nuth lijn gistermiddag omstreeks kwart voor vter bij een familien»- sie drie doden gevallen, so heeft burgemeester J. Ratten van Nuth bevestigd. De schietpartij ge beurde In de flatwoning van het echtpaar K., dat al enige tijd tn on min leefde. Mevrouw H. en haar vader wilden daar kleding ophalen, maar wer den opgewacht door de echtgenoot van de vrouw. Dese schoot met een jachtgeweer beide mensen dood en sloeg daarna de hand aan tlchxelf. Het echtpaar leefde volgens de rijkspolitie sinds nondag geschei den. Het Is niet bekend of een an dere man of vrouw In het spel be trokken Is. De politie verntoedl dat de vader en lijn dochter kleren kwamen opha len van de vrouw, die met de dader getrouwd is geweest In de buurt waar ie woonden stonden xe be kend als rustige mensen. De vrouw die een volledige dag taak had, had gisteren een vrije dag genomen. Volgens collega's op haar werk was niets te merken over pro blemen In het huwelijk. Het echt paar had geen kinderen. De leiding van het onderzoek is in handen van de officier van justitie mr. De Groot. UNCTAD IN NAIROBI LEIDEN - Vanochtend om half tien is het tweede Leidse filiaal van Blokker aan de Haarlemmerstraat tegenover de Hema geopend. De nieuwe Leidse vestiging is het ze venenveertigste filiaal van de Gebr Blokker BV Het door de firma Blokker gevoerde assortiment be staat uit nvaeveer 7500 artikelen. NAIROBI (Reuter) - De Westduitse minister van Ontwikkelingssa menwerking Egon Bahr, heeft het tot dusver zeer harde stand punt van Bonn op de Unctad- conferentie in Nairobi enigszins verzacht. Hij toonde zich bereid tot enige tegemoetkomingen in de twee hoofdzaken, de grond- stoffenmarkten en het schulden probleem. Bahr vertrok maandag uit Bonn na overleg met bonds kanselier Helmut Schmidt en de Amerikaanse minister van Bui tenlandse Zaken Henry Kissin ger. Bonn zou tot enige concessies be reid zijn uit vrees anders de blaam te moeten dragen voor het mislukken van Unctad-4. Vas thouden aan het onverzettelijke uitgangspunt zou de internatio nale reputatie van de Bondsre publiek schaden. Kissinger ver langt van Unctad-4 tenminste enig resultaat, omdat een volle dige mislukking tot een scherpe confrontatie tussen arme en rijke landen zou kunnen leiden. De Westduitsers blijven sceptisch tegenover een geintegreerd grondstoffen-program met gega randeerde minimumprijzen voor grondstoffen, een koppeling van het peil van de grondstofprijzen aan dat van de ïndustrieproduk- ten van de Westerse landen, en een interventiefonds dat met buf fervoorraden de prijzen regu leert. Na het overleg met Kissin ger besloot Bonn vast te houden aan de spelregels van de 'vrije wereldhandel'. alle in de luxe-huishoudelijke- glas-porselein-elektra- en tuinmeubelen-sector De goederen worden vanuit het Centraal Maga zijn in Mijdrecht gedistribueerd. In het nieuwe filiaal werkt ongeveer tien man personeel. Bedrijfsleider is L M J Habets LEIDEN - Uiteindelijk zullen de gemeentelijke commissies voor Economische Aangelegenheden en Ruimtelijke Ordening gezamenlijk gaan praten over het voorberei- dingsbesluit voor het gebied tussen de Sumatrastraat, Timorstraat en de Zijl. Aldus werd besloten in de commissievergadering voor Eco nomische Aangelegenheden na een meer dan twee uur durende ver hitte discussie over dit punt. De wat heftige discussie werd voornamelijk veroorzaakt door de twijfels, die met name Bleijie (CDA) en Houtman (SGP GPV) hadden over het nut van het voor- bereidingsbesluit. Beiden meen den dat de grond in de toekomst alleen gebruikt zal worden voor de vestiging van woningen, waardoor een voorbereidingsbesluit volko men overbodig is, aangezien hel vestigingsprobleem van de indus trieën hier buiten zou staan. Volgens het jongste ontwerp zou den de aan de Sumatrastraat en omgeving gevestigde fabrieken in de toekomst moeten verhuizen. De heer Bleijie vroeg zich af waarom nu juist altijd industrieën moeten verhuizen en dan liefst nog naar een ver van Leiden gelegen streek. "Waarom wordt er nooit eens geke ken naar vestigingsplaatsen binnen onze gemeente", voegde hij er aan Met name geldt dat voor de Beton- mortelcer.trale. Deze fabriek is bij de Kroon in beroep gegaan om toch toe te stemmen in uitbreiding van het industrieterrein. Burgemeester en Wethouders zien zoals gezegd dit terrein liever bebouwd met wo ningen (goedkope) waarbij de be woners geen last hebben van om liggende fabrieken. Voor de nu daar gevestigde bedrij- als Drackenburgh, Zitman en Boot zou dit betekenen dat een verhuizing onvermijdelijk is. B. en W. willen desnoods de bedrijven met zo een verhuizing helpen als het gaat om het vinden van een nieuw werkterrein. Overigens werd het Wethouder we thouder Aken, de voorzitter van de commissie voor Economische Aangelegenheden, verweten niet goed op de hoogte te zijn met het geen zich bij de betreffende indus trieën afspeelt. (Bleijie: "U had zich beter moeten laten informeren. Waarom altijd maar fouten van het vorig college aanhalen, U bestuurt nu". Anne van de Zande (PSP): "U gebruikt de mening van de bewo ners omdat het U toevallig uitkomt. Bij de Sumatrabrug deed U dit niet"). Voorlopig werd er dus toch een op lossing gevonden met het organise ren van een vergadering waar zowel de commissie voor Economische Aangelegenheden als de commis sie voor de Ruimtelijke Ordening bij betrokken is. dit omdat de leden van de eerst genoemde commissie het nodig achtten dat ook de com missie voor R.O. nogmaals gehoord moest worden op dit punt Alvorens dit besluit genomen werd kwam de heer Ranner (PvdA) met het voorstel op tafel het voorberei dingsbesluit voorwaardelijk goed te keuren met de aantekening dat er een garantie zou moeten bestaan dat de bedrijven, die moeten ver huizen, binnen de regio moeten kunnen blijven Brezjnew naar Afrika - De Sowjet- russische leiders Brezjnew en Pod- gorn hebben een uitnodiging voor een bezoek aan Mozambique aanv aard. aldus heeft radio- Mozambique bekendgemaakt. Een datum voor het bezoek moet nog worden vastgesteld. ADVERTENTIE Ik kwaliteit die vroeger zo gewoon Mas. LEIDEN - Verplaatsing van de pakhuizen naar de directe omge ving van het eigen bedrijf, opdat deze niet her en der verspreid lig gen in de wijk. De projekt-groep "Maredorp" wil daar in eerste in stantie naar streven om een beter leefklimaat in de buurt te schep pen. Dit bleek in de gisteravond gehouden commissie-vergadering voor Economische Aangelegenhe den, waarbij een afvaardiging van de projectgroep aanwezig was om met de commissieleden van ge dachten te wisselen over de "eco nomische" problemen die zich in de wijk afspelen. Uit het gesprek kwam onder an dere naar voren, dat er een conflict-situatie dreigt te ontstaan over een schaalvergroting of schaalverkleining. De meeste win keliers (Haarlemmerstraat) in de wijk zien liever een schaalvergro ting ontstaan, terwijl anderen weer de nadruk willen leggen op de spe cifieke woonfunctie van de buurt, welke door een schaalvergroting verloren dreigt te gaan. Wethouder Van Aken ziet de Jan Vossensteeg in de toekomst als de straat, die een specifieke wijkfunc- tie zal moeten krijgen, en waar de kleine wijkverzorgende branches zullen moeten komen In diezelfde Jan Vossensteeg verschijnen vol gens de afgevaardigden van de pro jectgroep "Maredorp veel te veel cafe's en barretjes. In aantal is de grens van het toelaatbare naar hun mening al overschreden. Zij vragen zich dan ook af of er geen halt toe geroepen moet worden tegen nieuwe vestigingen van dit soort bedrijven. Overigens zag wethouder Van Aken veel heil in aanvoerroutes van goederen voor de winkelbedrijven die achter het eigenlijke bedrijf lo pen, bovendien wil hij "de Haven' weer wat leefbaarder maken voor de buurt door de mogelijkheid te bootjes in de Haven te laten In een later stadium plannen meer vorm hebben gekre gen zal opnieuw met leden van de projectgroep "Maredijk" gespro ken worden. Het punt: onderhoudsvoorzienin- gen voor de "Groenoordhal" le verde weinig problemen op. Alleen de heer Bleijie (CDA) vroeg zich af of de Stadsgehoorzaal en de Groe noordhal niet gezamenlijk zouden moeten beschikken over een aantal stoelen en tafels. Bonn wil nu echter wel praten over afzonderlijke grondstofovereen komsten. Daarbij zouden prijsaf spraken gemaakt kunnen wor den die de inkomsten van de derde wereld stabiliseren zonder kostenverhogend te werken voor de invoerende landen. Bonn staat niet meer afwijzend tegenover afzonderlijke fondsen ter financiering van de buffer voorraden waaraan zowel producenten- als consumenten- landen zouden bijdrager., hetzij verplicht, hetzij op basis van vrijwilligheid. In een later sta dium zou dan nog gesproken kunnen worden over onderlinge verbindingen tussen deze fond sen, maar alleen in financieel op zicht, niet voor beheersdoelein- den. Met deze stellingname komt Bonn in de buurt van het Franse compromis-voorstel. Frankrijk had voorgesteld eerst afzonder lijke grondstof-overeenkomsten te sluiten, enkele jaren te bekij ken hoe dat functioneert, en dan een overkoepelend fonds in te stellen. Na aanvankelijk verzet zou nu ook Engeland zich hier mee kunnen verenigen. Inventarisatie van volledige plantengroei in provincie LEIDEN /DEN HAAG - De volle dige natuurlijke plantengroei in Zuid-Holland zal in kaart worden gebracht. Het project gaat uit van de provincie Zuid-Holland met fi nanciële steun van het overlegor gaan Midden-Holland, het open baar lichaam Rijnmond en het ge west 's Gravenhage. De mankracht wordt geleverd door de dienst van Staatsbosbeheer, het Rijksherba rium in Leiden en de universiteiten van Leiden en Utrecht. De begeleiding van de tien veld- medewerkers, die op het ogenblik met het onderzoek bezig zijn, be rust bij mevrouw drs. A. Jden Held van de provinciale planologische dienst. Het is de bedoeling in drie jaar de volledige natuurlijke vegetatie in de provincie te inventariseren. De resultaten van het onderzoek zullen onder meer benut worden bij het uitstippelen van het toekomstig planologisch beleid. Daarnaast zul len ze gebruikt worden bij de toe passing van provinciale verorde ningen. Promotie Drs. N. de Voogd (Voorschoten) ir. gisteren aan de Technische Hoge school in Delft gepromoveerd tot doctor in de technische weten schappen. Omleiding in Leiden LEIDEN - In verband met de aan leg van de rioleringen in het Herengracht-Zijlsingelgebied zal het kruispunt v.an de Nieuwe Rijn met de Langestraat met ingang van maandag 31 mei a.s. tijdelijk voor doorgaand verkeer worden afgeslo ten. De brug over de Nieuwe Rijn kan dan (behalve door voetgangers) niet gebruikt worden. De omlei ding van het doorgaand verkeer ge schiedt dan via Levendaal en Hooi gracht. De afsluiting duurt onge veer èen week. Het is de bedoeling, dat maandag a.s. de Oosterkerk straat weer voor het verkeer wordt opengesteld. ADVERTENTIE voor ct.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 19