SF® Opgestoken duim was voldoende Een lang etmaal op wacht bij het Catshuis Lezers schrijven ALLENDE ABORTUS (1) ABORTUS (2) COMMUNE Nieuwe stichting pleit voor beschermd wonen die ene meter bij Schnitzbr. DINSDAG 25 MEI 1976 PAGINA 7 Opnemen van brieven in deze De redactie behoudt zich daar- rubriek behoeft niet te beteke- enboven het recht voor om bij- nen dat de redactie het met de dragen te weigeren dan wel in te inhoud eens is. korten. Da verklaringen gelezen hebbende van burgemeester Vis en leider Driessen van het CDA vind ik bei den zeer zwak. De heer Vis is bang dat Allendestraat Ellendestraat ge noemd gaat worden. Nu, als enke len dit doen, moet dat dan de reden zijn om een groot en vooruitstre vend mens deze eer te laten ont gaan? Een burgemeester moet daar toch boven staan. De heer Driessen vindt dat we niet teveel straten naar buitenlanders moeten noemen. Mag ik de heer Driessen enkele namen noemen, waartegen nog nooit éen bezwaar geuit is: Montgomery straat, Chur- chilllaan en Kennedylaan. Daar komt by de muziekbuurt. Mag ik de heer Driessen vragen waarom Al- lende dan niet geëerd mag worden? F. Velthuysen Alexanderstraat 13 Hulde aan dr. Jasperse en hulde ook aan minister Van Agt die het op durven nemen voor het ongeboren - doch verwekte kind. Anneke Goudsmit denkt (mis schien) met wrangheid terug aan verloren familieleden, vrienden of kennissen, die in de gaskamers omkwamen. Wij allen spreken met afschuw en haat over deze afschu welijke tijd, waar ('n mens)? in greep - in vele levens, of zijn de vrouwen en meisjes van heden nog niet zo zelfstandig, dat ze met weten hoe of nieuw leven verwekt wordt? Mogen we in de hedendaagse tyd met ons hoogste goed spelen en spotten? Is het niet beter deze vrouwen zelfbeheersing, waak zaamheid - zowel op sexueel ge bied als met alcohol en drugsge bruik bij te brengen - of houden ze zich zodom?? Heeft 'n geaborteerde vrouw al eens haar "zelfwroeging" of haar "gewetensnood" op haar schou ders uitgesnikt?? Ik raad haar aan hiervoor - weer nieuwe klinieken op te richten voor neurologen en psychiaters. J. v. Ulden-v. d.Berg, Jac. Urlusplantsoen 95, Leiden. Graag wil ik mijn grote bewonder ing ventileren voor onze voortreffe lijke politicus Dries van Agt, vice- minister-president. Hij moest twee problemen oplossen, die eigenlijk onverenigbaar waren: aan de ene kant wordt hij geconfronteerd met de nog altijd voortdurende bevol kingsgroei in ons toch al overbe volkte land - met alle problemen van dien zoals toenemende crimi naliteit, woningnood, planologi sche problemen, ontbossing etc. Aan de andere kant wordt hij als katholieke bewindsman sterk on der druk gezet een einde te maken aan abortuspraktijken. Wat is nu het geniale? Van Agt besloot tot een daad, die zowel de milieu-verdedigers (de voorstanders van "minder baby's") éls de confessionele achterban ver heugt Hy beval de Bloemenhoven- kliniek te verzegelen, en ving daarmee twee vliegen in één klap. De tegenstanders van abortus ap plaudisseerden; goed zo Dries! Pak die kindermoordenaars maar es an! De voorstanders van - nee, niet van abortus, maar de voorstanders van stringente geboortebeperking, die als nóódoplossing bij het falen van anticonceptie abortus willen toela ten, zijn ook zeer tevreden. De mi nister zorgde n.l. voor extra publici teit, waarvoor alle geboorterege lingsklinieken hem dankbaar zijn. Jaren geleden zeiden bestuurders van de NVSH al: laat er maar flink wat gepraat worden over abortus, dat vergroot de toeloop naar onze consultatieburo's voor geboortere geling. Het effect daarvan is zelfs te mer ken in de geboorte-curves van de laatste jaren: zodra enkele weken lang radio, TV en dagbladpers ból staan van abortus-discussies, is ne gen maanden later een duidelijke knik in de geboorte-grafiek te zien. (Zie de maandelijkse statistieken over bevolking, uitgave CBS-den Haag). Men zou kunnen vragen, of van Agt de rel rond de (mislukte) sluiting van de Haarlemse kliniek wel had voorzien en verwacht. Ik ben er van overtuigd, dat hy zulks precies had verwacht - zijn feilloze intuïtie met betrekking tot de reacties van aller lei bevolkingsgroepen heeft hem immers al jaren geleden als een ra ket omhoog doen stijgen naar de regeringshemel. Vanwege deze meesterlijke vondst, om twee doeleinden met één daad te bereiken, noem ik hem een ge niale minister. Of zo'n slimme tac tiek ook voldoet aan de hoogste ethische en religieuze normen, laat ik in het midden. Ik ben niet katho liek, en oordeel daar niet over. Maar het doet niets af aan mijn grote bewondering voor deze Nij meegse jurist. Hij levert een be langrijke bijdrage aan de zo zeer gewenste daling van het Neder landse geboorte-overschot. Na mens allen, wie een goed milieu voor ons nageslacht ter harte gaat hartelijk dank meneer van Agt! A. WEILAND Witte de Withlaan 21 Oegstgeest. Ln het Leidsch Dagblad van zater dag jl. stond een artikel onder de titel "Hoe functioneert nu de Commune". Het gedeelte daarin over de "Rijndijkstraat" (werk plaats de bange duivel) bevat zo veel feitelijke en begripsmatige on juistheden dat rechtzetten ervan me even onmogélyk als ondoelma tig lijkt. Van de woorden die mij persoonlijk middels dubbele pun ten en aanhalingstekens in de mond werden gelegd, neem ik de grootst mogelijke afstand: zij ko men geheel voor rekening van de schrijfster. Namens werkplaats de bange dui vel, Frans Montens Ryndijkstraat 4 Leiden. Uw gasmeter. Die kan maar beter heel langzaam tellen in de tijd dat u weg bent. Dat scheelt u geld en dat scheelt ons allemaal heel wat gas. Die gasbesparing is belangrijk. Ontwikkeling van nieuwe vormen van energie vraagt veel tijd. We moeten dus zo lang mogelijk met de voorraad Gronings aardgas zien te doen. Elke besparing is welkom. Een voorbeeld: draai waakvlammen van geisers en fornuizen uit als u op reis gaat en zet de knop van uw gasboiler op de laagste stand. Gaat u 's winters op vakantie, zet dan ook de thermostaat van uw verwarming laag. Dan blijft uw vakantie een kwestie van kilo meters. En niet van kubieke meters. Gezamenlijke publikatie van het Ministerie van Economische Zaken.de Vereniging van Exploitanten van Gasbedrijven in Nederland (Vegin) en N.V. Nederlandse Gasunie DEN HAAG (SP) - Huisvesting voor diegenen, die niet de ver gaande bemoeizucht van verpleeg- of verzorgingstehuizen op hun hals willen halen, maar toch de behoefte hebben aan iemand op wie zij kun nen terugvallen. "Beschermd wonen" noemt een onlangs opgerichte stichting met dezelfde naam deze vorm van huis vesting. De kersverse organisatie heeft zich ten doel gesteld deze wijze van wonen vooral bij wo ningbouwverenigingen en ge meentebesturen aan de man te brengen. De stichting denkt bij "beschermd wonen" aan jongere of oudere al leenstaanden, bejaarden, minder validen, onvolledige gezinnen. "Al deze groepen zoeken ernaar hun zelfstandigheid te behouden, waarbij toch een vorm van gezel ligheid en de mogelijkheid tot con tact op prys wordt gesteld", aldus mevrouw S. van Veenendaal, voor zitter van de stichting, tevens Tweede Kamerlid voor DS'70. Om aan deze wooneisen te voldoen, pleit de stichting voor wooncom plexen, waarin men zelfstandig woont, maar waar men gebruik kan maken van bepaalde vormen van dienstverlening en waar gelegen heid is tot contact met andere be woners. In iedere woning wordt bijvoorbeeld een alarmbel inge bouwd, waarmee de bewoners in noodgevallen een in het complex opgenomen dienstencentrum kunnen inseinen. Vanuit dit cen trum kan verder de medische en sociale dienstverlening worden ge regeld, maar er kan ook plaats zijn voor een bankkantoor, een bloemen- of een krantenstalletje, een café. In Eindhoven heeft de stichting samen met een woningbouwver eniging een "beschermd wonen"- project van de grond getild. Het Pieter Eiffhuis, heeft dit project, waarin 231 woningen huisvesting bieden aan mensen, die "vry en toch geborgen" willen wonen. Dit complex is in de woningwetsector gebouwd. Volgens de stichting is het mogelijk om dit soort projecten te realiseren in de woningwet- of in de premiesector. De stichting "beschermd wonen" gaat de zaak nu landelyk meer on der de aandacht brengen. Zij ziet haar taak in het begeleiden van wo ningbouwverenigingen en ge meenten, die iets voor de gedachte "beschermd wonen" voelen. Ivïe- vrouw Veenendaal: "Voor veel wo ningbouwverenigingen is nauwe lijks inzicht te krijgen in de rijste brij van wettelijke maatregelen, die in deze sector gelden. Hierdoor ge beurt het vaak dat projecten te duur worden of zelfs helemaal niet van de grond komen. Met onze ervaring proberen wij een beetje lijn te brengen in deze departementale warwinkel". Tot nu toe zijn slechts in Brabant "beschermd wonen"-projecten van de grond gekomen. Zal het moge lijk zijn om in de Randstad met veel hogere grondprijzen deze vorm van huisvesting te realiseren en toch te blijven voldoen aan de eis "betaal baar"? Mevrouw Veenendaal: "Wy zyn er van overtuigd dat het kan. Mis schien dat niet het hele voorzienin genpakket kan worden uitgevoerd, maar op een iets lager niveau moet het voor het westen best een haal bare kaart zijn". Yan Doorn kondigt afscheid aan Vele vrouwen en mannen waren gisteren naar de Bloemenhove-kliniek geko men om een dreigende actie van de politie te voorkomen. In de gebouwen en in de tuin bij de kliniek werd "de wacht" gehouden en onder meer pamfletten verspreid met de eis "Van Agt moet weg". Met medeiverking van de zan geres Coby Schreiers werden af en toe liedjes gezongen ever het onderwerp van deze dagen. Een ingreep van de politie bleef echter achterwe ge. Het heeft er alle schijn van. Er wordt volop rekening gehou den met een kabinetscrisis. Uur na uur verstrijkt. Uit het kabinet komt geen enkele me dedeling. Geen enkel teken van leven zelfs. Wat zich binnen de muren van het Catshuis af speelt is voor de journalisten aan de poort een vraagteken. Hoe donkerder, hoe somberder de voorspellingen. Niemand weet meer hoe het er voorstaat. Pessismisme alom. Het mid dernachtelijk uur verstrijkt Is het kabinet-Den Uyl al geval len? Er is iemand die beweert dat Den Uyl op weg is naar Soestdijk om de koningin het ontslag van zijn kabinet aan te bieden. Het wordt niet geloofd, maar de spanning blijft. Totdat bij de eerste tekenen van schemering het Catshuis her leeft. De onzekerheid is nu snel voorbij. De opgestoken duim van minister Van Doorn maakt alles duidelijk. Het kabinet-Den Uyl heeft in de duisternis van de nacht tegen zichzelf gestreden, en gewon nen. Voor hoe lang? ADVERTENTIE Kijk wat u voor duur parket betaalt Lachappelle Berken breedstrook ongelegd f51,50 Schnitzler presenteert Lsshappelle parket in al zijn filialen. DEN HAAG (ANP) - CRM-minister Van Doorn heeft in de PPR- Aktiekrant zijn afscheid aange kondigd. 'Als er weer een progres sief kabinet komt, dan moeten ze een goeie zien te vinden die mij kan opvolgen", aldus de bewindsman. In een artikel zegt hij geen enkele ambitie te hebben om zich opnieuw te laten "inhuren". Ze moeten, al dus de minister, maar mensen ne men die minder belegen zyn dan ik. Een nieuwe regering van WD en CDA noemt hij "de slechtst denk bare oplossing". Hij zegt, dat de mensen aan een dergelyk span niets hebben. Als een links min derheidskabinet er niet in zit, zal links met het CDA gaan regeren zo zet hij uiteen. De bewindsman noemt de kans, dat de PPR dat zou kunnen meemaken "wel heel klein". DEN HAAG (SP) - Eén gebaar was voldoende. De opgesto ken duim van PPR-minister Harry van Doorn maakte ie dereen duidelijk dat het snor zat. Het miraculeuze kabinet-Den Uyl had het toch weer gered. Het was toen inmiddels al een uur of vier in de vroege morgen. De dag begon net te leven. De oude De Gaay Fortman (65) was de eerste die het voor gezien hield. Daarna kwamen de mi nisters een voor een uit het Catshuis. Witte, maar opge luchte gezichten waren achter de autoraampjes zichtbaar in het ochtendgloren. Alleen KVP-minister Dries van Agt (Justitie) ging af via de zijdeur. Tekenend, vonden de bij de poort verzamelde journalisten. Wie niet vertrok was premier Den Uyl. Hij bleef slapen op het Catshuis. Moe, maar voldaan. De strijd was gestreden, de overwinning behaald. Maar Den Uyl zal de slaap niet on middellijk hebben kunnen vat ten. Noch zo'n "overwinning" en het kabinet-Den Uyl behoort definitief tot het verleden. Zo'n optater kan het niet meer heb ben. Achttien uur eerder was de slijtage-slag begonnen. Maan dagmorgen om tien uur kwam het kabinet weer voltallig bij een. Onderwerp: de medewer king van de Nederlandse rege ring aan de bouw van twee kerncentrales in Zuid-Afrika. Een strijdpunt van jewelste. Muurvast In het kabinet zat het muurvast Acht ministers waren er vóór en acht er tegen. De tegenstanders waren de meeste PvdA- ten later terugkomt, moet hij opheldering geven. "Ja", zegt hij verontschuldigend. "Ik kan er ook niets aan doen. Als ik een schop tegen mijn stoel krijg, moet ik onmiddellijk doorrij den Geen woord Toeschietelijk zijn die dienaars van de Kroon bepaald niet Het blijkt alras opnieuw. Als de mi nistersauto's even na het mid daguur het Catshuis weer verla ten, kan er nauwelijks een woord af. "Een boterham", is het enige wat premier Den Uyl kwijt wil, als hem naar de reden van de onderbreking wordt ge vraagd. Minister Van Agt maakt een zenuwachtige indruk. Maar hij zegt ook niet veel meer dan dat de ministers tot drie uur de tijd hebben om een hapje te gaan eten. Inmiddels hebben zich buiten het Catshuis nieuwe ontwikke lingen voorgedaan. Een nieuwe donderbui steekt de kop op: de Bloemehove-kliniek. 's Mor gens heeft het bestuur van deze abortuskliniek van mr. Hart suiker, de procureur-generaal bij het Amsterdamse gerechts hof, te verstaan gekregen dat de zaak toch dicht moet Niet goedschiks, dan kwaadschiks. Politiek Den Haag staat op zyn kop. Als de politie ingrijpt be- ministers, bijgevallen door de twee bewindslieden van de PPR. Eén PvdA-minister stond in het andere kamp: Wim Dui- senberg van Financiën). Samen met vijf confessionele ministers en de D'66-bewindsmap Hans Gruijters streden hij en de KVP'ers Ruud Lubbers (Eco nomische Zaken) voor het ge ven van een kredietgarantie voor deze exportorder. Belang rijkste motief: het geeft vijf jaar lang 1000 paar handen werk. Een kabinetscrisis was niet uit gesloten. "Er zijn ernstige moei lijkheden binnen het kabinet", zo moest zelfs de altijd optimis tische premier Joop den Uyl toegeven. Onmiddellijk Enkele minuten voor klokslag tien arriveert de minister president Al snel wordt de premier gevolgd door zijn col lega's. Opvallend feit als twee gezwo ren kameraden zitten de minis ter Lubbers en Duisenberg in één auto. De heren zijn zo vriendelijk het raampje naar beneden te draaien en enkele woorden te wisselen met de journalisten. Plotseling midden in het gesprek schiet de minis tersauto vooruit, de tuin van het Catshuis in. Verwondering alom. Wat betekent dat? Als de chauffeur enkele minu- tekent dit de vlam in de pan. De Partij van de Arbeid wenst dit niet te pikken. Minister Van Agt houdt onverkort vast aan zijn eis dat de kliniek dicht moet, zo is de conclusie op het Binnen hof. Een "frontale botsing" met de Tweede Kamer dreigt. Moei lijkheid na moeilijkheid stapelt zich op voor de "jongens in het Catshuis". Het eten is hen niet zo goed be komen, kennelijk. Zonder een woord te zeggen roetsen de mi nisters om een uur of drie na elkaar de oprijlaan van het Catshuis op. Het portier raampje blijft potdicht. Even dreigt paniek onder de journalisten. Minister Henk Vredeling (Defensie) ontbreekt. Om kwart voor vier heeft nog niemand zijn auto naar binnen zien gaan. Allerlei wilde gissin gen doemd de ronde. Enkele telefoontjes naar het ministerie van Defensie aan het Plein leren dat de minister het Catshuis tussen de middag niet verlaten heeft. Hij heeft gewoon zijn pakje boterhammen van thuis meegenomen Veel gebeurt er de daarop vol gende uren niet bij de poort van het Catshuis. De ministers ver pozen in de zonnige tuin. Tegen zessen verlaten de minis ters het "clubhuis" zoals het Catshuis oneerbiedig wordt ge noemd weer. Tot negen uur is er geschorst Niet alleen voor een warme hap. maar ook voor over leg met de politieke leiders Van Thijn (PvdA), Andriessen (KVP), Aantjes (ARP), De Gaay Fortman (PPR) en Terlouw com Dit politieke beraad heeft voor namelijk plaats via de telefoon. Andriessen brengt een werkbe zoek aan Limburg. "De situatie is zorgwekkend", heeft hij 's middags nog gezegd. Van Thijn is aanwezig op een vergadering van het Pvd A-partij bestuur. Aantjes zit thuis in Utrecht Het wordt snel duidelijk dat de "Bloemenhove-affaire" het hete hangijzer binnen het kabi net geworden is. Volgens poli tieke ingewijden staan progres sieven en confessionelen bik kelhard tegenover elkaar. Mi nister Van Agt wil niet weten van toegeven: de kliniek moet dicht Het kabinet-Den Uyl verkeert nog altijd in levensge vaar, zo is de conclusie. In de "Zuid-Afrika-zaak" lijkt licht te komen. De tegenstellin gen zijn minder scherp. Donker Om negen uur hervat het kabi net zijn vergadering. Het is in middels donker geworden. "Het kabinet is zijn laatste .nacht ingegaan", zegt iemand.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 7