Nederland loopt achter met vrouwenpensioen PALET PALET PALET PALET Nederlandse vrouw moet het langste op aow wachten (AFE DUUR OF NIET? Modebewuste meisjes Complimentje is erg in trek Meisjes op Amerikaanse militaire academies Bloembollen kweken is een mannenvak DINSDAG 35 MEI 1976 PAGINA 19 Maar de 75-jarige Corry Vonk moest tot begin dit jaw op aow wachten orridat ze negen jaar ou der is dan haar man Wim Kan. In vrijwel alle ons omringende landen krijgen vrouwen op hun 55ste of uiterlijk op hun 60ste jaar pensioen. Het doet er daarbij helemaal niets toe of ze wel of niet getrouwd, weduwe of gescheiden zijn. In 1956 waren wij met de invoering van aow één van de eerste Europese landen met een door de staat geregelde oudedagsvoorziening. Nu behoren wij met Spanje, Portu gal, Ierland en IJsland tot de enige achtergebleven Europese naties, waar vrouwen tot hun 65ste jaar op hun pensioen moeten wachten. Mevrouw Oosterbaan LAND PENSIOEN PENSIOEN VROUWEN MANNEN OOSTENRIJK 55 60 ITALIË 55 60 TURKIJE 55 60 SOWJET UNIE 55 60 HONGARIJE 55 60 ROEMENIË 55 60 JOEGOSLAVIË 55 60 ALBANIË 55 60 BELGIË 55 60 LUXEMBURG 55 60 GRIEKENLAND 57 63 60 FRANKRIJK 60 ENGELAND 60 65 WEST-DUITSLAN D 60 63 OOST-DUITSLAND 60 65 ZWITSERLAND 62 65 ZWEDEN 63 63 POLEN 60 65 TSJECHOSLOWAKIJE 53/57 60 FINLAND 60 65 AUSTRALIË 60 65 ISRAËL 60 65 NEDERLAND 65 65 In verreweg de meeste geïndustriali seerde landen worden vrouwen vijf jaar eerder dan mannen gepensio neerd. Volgens de medische staf van de Internationale Arbeids - Organisa tie in Genève, moet dat niet worden gezien als een discriminatie van de man, maar tonen statistieken over duidelijk aan dat vrouwen vaak als gevolg van de overgang het lichamelijk niet kunnen opbrengen om tot hun 65ste jaar te blijven wer ken. Getrouwde vrouwen hebben in Ne derland een streepje voor. Omdat ze gemiddeld ongeveer zes jaar Jonger zijn dan hun man, kunnen ze als hun echtgenoot 65 wordt ad op hun 59ste meeprofiteren van de aow voor echtparen van f1068.— per maand. Maar het merkwaardige is. dat ge trouwde vrouwen geen aow-premie hoeven te betalen. Getrouwde man nen, die net als ongehuwde mannen en ongehuwde vrouwen 10,4% van hun inkomen aan aow-premie kwijt zijn, hoeven niets extra's voor de thuis voor hen zorgende echtgenote neer te tellen. En gehuwde werkende vrouwen, van wie door de werkgever wel aow-premie wordt ingehouden kunnen dat bedrag aan het eind van het Jaar terugvorderen van de be lastingdienst. Van gehuwde vrouwen, waarvan de man 65 jaar of ouder as, wordt van tevoren helemaal geen aow-premie ingehouden. Maar ongehuwd welkende vrouwen kunnen van geen enkele reductie pro fiteren en zijn tot htm 00ste Jaar wel 10,4% van hun inkomen aan aow- premie kwijt. Ze krijgen hiervan een veel lager rendement dan htm ge huwde mannelijke collega's omdat ze als alleenstaande slechts een maan delijkse uitkering van f 741,50,— ont vangen. Een onvoorstelbare onrechtvaardige zaak vindt het Vrouwen Actie-Comité voor Vervroegd Pensioen. Woord-' voerdster mevrouw Oosterhaan meent dan ook dat het hoog tijd wordt dat de regering één lijn trekt voor alle vrouwen en de pensioengerechtigde leeftijd voor elke vrouw op 60 Jaar stelt. De uitvoering van een dergelijk be sluit zou volgens haar helemaal niet zo'n kostbare zaak te hoeven worden .ls de regering de gehuwde vrouwen, die in de praktijk al rond hun 60ste Jaar van een aow-uitkering profite ren ook een premie voor de volksver zekering zou laten betalen. Tot nu toe zijn ze gratis verzekerd. Door het vaststellen van een vaste pensioenleeftijd voor alle vrouwen zou de regering een eind kunnen ma ken aan allerlei excessen. Mevrouw Oosterbaan heeft er tientallen bro chures over vol geschreven. „Het is natuurlijk belachelijk" zegt ze ..dat vrouwen als de jeugdige echtgenote van Sidney van den Bergh nu al van een aow-uitkering voor echtparen profiteren, terwijl de 75-jarige caba retière Corry Vonk pas begin dit Jaar haar eerste aow-uitkering kreeg om dat ze toevallig negen Jaar ouder is dan haar man Wim Kan. Bij de uitbetaling van aow is in ons land de leeftijd van de man bepa lend, zodat ook koningin Juliana, die twee Jaar ouder is dan prins Bern- hard, tot 29 Juni a.s. moet wachten eer ze in aanmerking voor aow komt. Het Vrouwen Actie-Comité voor Ver vroegd Pensioen, opgericht in 1962, organiseerde dn de loop der Jaren tal loze protestdemonstraties en klaagde de Staat der Nederlanden zelfs ln Straatsburg voor de Europese Com missie voor de Rechten van de Mens aan. Tot dusver leverde het helemaal niet veel op. Volgens mevrouw Oos terbaan, de stuwende kracht achter het comité, die honderden eigenhan dig getakte brieven aan ministers, po litici en kamerleden stuurde, ligt de schuld voornamelijk by de vakbon- Complimentjesattenties en een bedankje als het een dag erg druk is geweest wordt door Duitse secretaresses meer gewaardeerd dan een salarisverhoging. Dit blijkt uit een enquête, die onlangs in de Bondsrepubliek door de Vereniging van Secretaresses werd gehouden. Ongeveer 85% van de ondervraagde dames liet weten, dat ze het leuk zouden vinden als ze af en toe eens een bloemetje of een ander klein cadeautje van him baas zouden krijgen. Bijna 22% van de Duitse secretaresses blijken bij een chef te weiken, die zo nu en dan voor een bloemetje of een andere attentie zorgt. Ongeveer 52% van de secretaresses in de Bondsrepubliek moeten het zander een bloemetje doen, maar krijgen regelmatig een complimentje van hun chef. En 20% werkt bij een baas die nooit enige waardering laat blijken. Duitse secretaresses hebben het liefst een chef. die intelligent is, zijn vak goed verstaat, veel gevoel heeft voor humor en die niet al te pietepeuterig is. Ook aow voor Sydney van den Bergh's jeugdige echtgenote. den. Ze vindt dat de Nederlandse vakbonden veel te weinig voor vrou wen hebben gedaan en zich ook maar nauwelijks voor vrouwelijke werkne mers interesseren. Maar na jarenlang moeizaam actie voeren begint nu toch edndeiyk licht te dagen, want de De Emancipatie Commissie heeft in haar vijfjaren plan aan de regering voorgesteld om alleenstaande wérkende vrouwen bo ven de 55 jaar de mogelijkheid te bie den om vervroegd met pensioen te gaan. De Emancipatie Commissie vindt, dat de regering hen dit voor recht zo snefl mogelijk moet gunnen, omdat de nu nog werkende oudere vrouwen, vooral door de crisis- en de oorlogsjaren een zeer zwaar belaste groep zijn. De ongunstige nawerking van de malaise- en bezettingsjaren geldt natuurlijk net zo goed voor mannen en daarom houdt het Vrou wen Actie-Comité voor Vervroegd Pensioen zich bij argumentatie liever aan uit medische onderzoeken geble ken feiten. Zo toont een twee jaar geleden ver sohenen rapport over oudere ambte naren bij de ministeries van Justitie, onderwijs, sociale zaken en volksge zondheid aan, dat vrouwen boven de 55 jaar een belangrijk slechtere licha- melijke conditie hebben dan mannen. Mevrouw M. Kloosterhohs-Duinker bedrijfsarts bij de Rijks Geneeskun dige Dienst, kwam in het onderzoek, dat door haar werd geleid, tot de conclusie, dat het ziekteverzuim on dier oudere vrouwelijke ambtenaren peroentogegewys aanzienlijk hoger was, dan bij mannelüke collega's. Uit een rondvraag bleek bijna 74% van de vrouwen tussen 55 en 59 Jaar zich overbelast voelde tegen bijna 64' r van de mannen uit dezelfde leef tijdscategorie. Van de vrouwen tussen de 60 en de 64 Jaar bleek 100% zich overbelast te voelen tegen 75,7% van. de even oude Verreweg de meesten in het onder zoek betrokken oudere werkende vrouwen deden him huishouden he lemaal alleen 68% Tegen slechts 2.7pct. van de mannen, die als alleen staanden, voor zich zelf moesten zor gen. Mevrouw Kloosterhuis kwam in haar rapport tot de conclusie, dat het drin gend noodzakelyk is, dat de pen sioengerechtigde leeftijd voor vrou wen wordt verlaagd. „In een tijd waarin de gezondheids- en welzijnszorg veel aandacht krij gen, behoort de pensioneringsleeftijd zo zegt ze „zo gekozen te zijn dat een werknemer deze gemiddeld in een goede gezondheid kan bereiken, zo dat hij of zij nog vele jaren kan ge nieten van de nieuwe mogelijkheden van een niet werkend bestaan". Het adres van het Vrouwen Actie- Comité ie: Michel Angelostraat 91 hs. Amsterdam. Telefoon 020-71345. ADDVERTENTIE DAMESMODE in exclusief jonge stijl... BREESTRSflTIOSf 112 LEIDEN Dankzij een onlangs door president Ford ondertekende wet zullen de grote Amerikaanse militaire acade mies komend seizoen vrouwelijke leerlingen moeten accepteren. De drie scholen <West Point voor de in- fahterie, Annapolis voor de marine, Colorado Springs voor de lucht macht) moten komende zomer elk honderdvijftig vrouwelijke rekruten toelaten, aangenomen dat de belang stelling van vrouwelijke zijde derma te groot zou zijn dat dit maximumcij- fer wordt gehaald. Weekblad Paris Match publiceert foto's van Ameri kaanse meisjes die momenteel een stage volgen op een voorbereidende militaire school. Niet alleen voor de curussen, ook voor de zware licha- melyke training (boksen, Judo, ka rate) en het wapengebruik zullen voor meisjesleerlingen dezelfde maat staven worden gehanteerd. Voor hun uiteriijk gelden strenge voorschrif ten: kort haar, een in mannelijke lijn gesneden uniform, een zeer beschei den make-up en geen sieraden, be halve een horloge en een ring. Aan vrouwen die hun militaire carrière op de academies zullen voltooien wor den „gelijke plichten en gelijke rech ten" in het vooruitzicht gesteld. Het laatste begrip blijkt rekbaar, want ze zullen geen piloot of navigator op een Jachtvliegtuig kunnen worden, en e- venmin kunnen toetreden tot de mi litaire elite-groep die in geval van oorlog de verantwoordelijkheid voor het in werking stellen van kernwa pens zal moeten torsen. Bij heel veel horecabedrijven is een pilsje of een dagschotel. Dat kan van buiten niet te zien wat men dus tot onaangename verrassingen binnen vraagt voor een kop koffie, leiden. Toch zijn horecabedrijven verplicht aan de deur een duidelyk leesbare prijslijst op te hangen. Het Bedrijfschap Horeca bepaalde dat. De Consumentenbond deed een on derzoek naar die lijsten bij 127 be drijven. By 38 procent ontbrak zich lijst totaal. Vooral bij cafetaria's en bij snackbars. In 42 procent van de gevallen trof de bond zo'n lijst soms na moeizaam zoeken wel aan, maar dan was die lijst vaak onleesbaar en bevatte ook dijkwijls minder prijzen dan in het voorschrift staat. Op zo'n lijst moeten namelijk de prijzen staan van de vaste menu's, drie dagschotels, een hele of een hal ve uitsmijter, een kop soep van de dag, een kop of een kannetje thee of koffie, een glas oude of jonge Jene- Bij maar 20 procent van de be zochte bedrijven waren de buiten prijslijsten helemaal in orde. Tachtig procent van de horecabe drijven gooit er dus met de pet naar en leeft de verordening niet of slecht Samenstelling Henriëtte v. d. Hoeven Vrouwen mogen dan graag een bloemetje krijgen, zelf bloemen kweken is er niet bij. Op de Keukenhof enkele honderden ver schillende soorten tulpen, hyaconten en narcissen te bewonderen zyn, ïs geen enkele bloembollensoort te zien, die door een vrouw werd gekweekt. Voor zover de Nederlandse Bloem bollen Raad voor ons na kon gaan zijn er in Nederland namelijk geen zelfstandige vrouwelijke bloemböl- lenkwekers. Dat komt waarschijnlijk omdat het rooien van bloembollen, dat vroeger met de hand gebeurde, nogal zwaar lichamelijk werk is. Wel zijn er vrouwen, die hun mannen in het bloembollenvak helpen en vrouwen die als analistes ingeschakeld zijn bij het bloembollenonderzoek. Bo vendien heeft de Nederlandse •Bloembollen Raad een vrouwelijke publicitedtschef, die becijferde dat verreweg de meeste nieuwe tulpen, hyacinten en narcissen naar vrou wen worden vernoemd Kleine meisjes zijn vaak nog modebewuster dan hun moeders. Verkoopsters pp de kinderafdeling van winkels en warenhuizen kunnen er over meepraten, meisjes weten precies wat ze willen. Vandaar dat toonaangevende Neder landse kinderkledingfabrikanten zoals Dombo, Essene, Olly en Robby, speciale ontwerpers in dienst hebben, die de allernieuwste mode trends in kleinste maatjes moeten vertalen. Voor de komende zomer speelt de folklore-look geïnspireerd op de kleurige boerinnenjurken van de Amsterdamse couturier Frank Govers een belangrijke rol. Folklore- jurken, hessen en tuinbroeken zijn er in alle mogelijke variaties van fleurige katoentjes, die gemakkelijk de wasmachine in en uit gaan. Het is alleen wel een probleem dat kinderkleding zo schrikbarend duur geworden is. Voor praktische moe ders loont het daarom beslist de moeite om kinderkleren zelf te maken. HetIs niet zo moeilijk als soms wordt gedacht, want bij de grote warenhuizen en stoffenwinkels zijn tegenwoordig makkelijk te volgen kdnderpatronen verkrijgbaar. DEN HAAG „Groene Vingers is de naam van een nieuwe reeks boekjes over de verzorging van kamer planten. In ieder boekje wordt door Wim Oudshoorn een plantensoort be handeld. De boekjes zyn-voor f 1,— per stuk verkrijgbaar van de bloemis ten en tuincentra. Amsterdam Ter voorkoming van de vele ongevallen, die bij het gebruik van de barbecue gebeuren, is by 't Veiligheids-instituut een folder uitgekomen waarin de weg naar vei lig barbecuen wordt gewezen. Naast de ruime informatie over het aansteken, zet de folder tevens een aantal misvattingen over barbecuen recht. De folder „Veilig barbecuen, een feest" is te bestellen by het Vei ligheidsinstituut Amsterdam, postbus 5665, tel. 020-736414 en by het Neder lands Brandpreventie Instituut Breu- kelen, postbus 23, bestelnummer V- 7604. De folder kost f 0-90. Leiden - De speciale badpakken en bikini's voor vrouwen die een borstamputatie hebben ondergaan kunnen tegenwoordig in Leiden wor den besteld. Na vijf uur "s avonds ls mevrouw Dickhof, Nieuwsteeg 37a, tel. 140728 bereikbaar voor inlichtin gen en adviezen. Als u wilt dat ze even langs komt kunt u haar bellen. Amsterdam Mevrouw R. Lot- gering-Hillebrand (85) is onderschei den met de „Keuken en Koken-prys" welke onlangs is ingesteld door C. J. van den Broek BV (Heemstede). De prijs, een trofee en een culinaire-reis zullen voortaan Jaarlijks worden toe gekend aan iemand die zich op het gebied van de keuken en het koken verdienstelijk heeft gemaakt. De titel .Keuken-Klungel" ging naar de tv- presentator Berend Boudewyn.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 19