LEIDSCH DAGBLAD BREUK Ij 1 IKT Cruiiffbewiewokt NIET TE VOORKOMEN „Bloemenhove moet dicht Sarkis lanceert vredesplan Donner gaat praten met nieuwe getuige WEER DUITSE VERSLAAFDE IN ARNHEM O VERLEDEN - PRIJSWINNERS 30% KORTING nu 38.- nu 38.- Esso: energie verbruik terug gelopen 7 ^?mttli,"heTbetr'ï£n Momenteel expor- MAANDAG 24 MEI 1976 OPGERICHT I MAART I860 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DEN HAAG De commissie- Donner gaat proberen een ge sprek tot stand te brengen met Ed\Vinston Robbins, een van de Lockheed-agenten die volgens de voormalige Lockheed-direc teur Kotchian is opgetreden als contactman met prins Bernhard. Robbins verblijft op hét ogen. blik in het villapark Mouans Sartoux. in de buurt van Can nes. Hij heeft zich daar geves tigd na zich maandenlang ver borgen te hebben gehouden voor de Amerikaanse commissi e- Church. Robbins heeft inmid dels laten weten geen bezwaar te hebben tegen een gesprek met de commissie Donner. Hij is volgens Kotchian be trokken geweest bil de betaling van 100 000 dollar via het advo catenkantoor Coudert Frères in Parijs. Het geld zou eerst naar de Londense agent Ed Fife zijn gegaan en daarna naar Robbins. Uit verklaringen over andere Lockheed-betalingen via Parijs ls gebleken dat Robbins zeer omzichtig te werk ging. Het geld werd doorgaans in een kluis ge deponeerd. De begunstigde kreeg daarna de sleutel van die kluis om het geld er ongezien en on geregistreerd uit te halêh. Robbins woont officieel in Philadelphia. Toen in de Ver enigde Staten het onderzoek naar de Lockheed-betalingen begon hield hij zich met zijn jacht onbereikbaar buiten de territoriale wateren van Ame rika. Later maakte hij met een vrachtschip een reis mee naar Europa, waarbij hij onder meer de haven van Antwerpen aan deed. In die tijd doken berich ten op dat hij op het schip gesprekken had gevoerd met an dere personen die waren be trokken in de kwestie Lockheed. M—W JL JÊ—J J JL _M_ a W JL -9L. _JB_ De Belgische pers bewierookt dam, maar volgens de Johan Cruiiff met een onvoor- sche kranten meer door DEN HAAG Een breuk in het kabinet leek vanoch tend, toen het beraad werd hervat, niet te vermijden. In het weekeinde kwamen de twee grootste regeringspartijen, PvdA en KVP, nagenoeg onverzoenlijk tegenover elkaar te staan. Om èèn uur werd het beraad geschorst en om drie uur hervat. Zonder uitzicht op een compromis. De Belgische pers bewierookt Johan Cruiiff met t stelbare berg superlatieven. "Tegen dat Nederland met een majestueuze Cruijff verliezen Ls geen schande", kan men sa mengevat de strekking noe men. "De voetbalengel, die wegdreef op een wolk, hoog boven de andere acteurs schrijft Het Laatste Nieuws. "Vele niet te evenaren staal tjes van grote kunde waren in één beweging samengevloeid", zo zegt de auteur van Cruüffs winnende doelpunt. En wat te denken van Het Volk: "Er be- weerstaan Ceulemans speler. rechter- vergroting van -onderpomerans die in de mid deleeuwen zeker naar het schavot zou zUn gevoerd als heksenmeester". Er zijn wat lovende woorden voor het Belgische elftal, dat het beter heeft gedaan dan in Rotter- Breekpunt vormt de actieve mede werking van de regering aan de bouw van twee kernenergiecentra les in Zuid-Afrika, waar enkele Nederlandse bedrijven mede de op dracht voor kunnen krijgen. Een tweede hangijzer is de harde opatelling van minister Van Agt van Justitie inzake de Bloemen- hovekliniek (daar worden zwan gerschappen afgebroken die langer dan twaalf weken hebben geduurd). Koortsachtig beraad in het week einde heeft niet geleid tot compro missen. Tot twee keer toe werd ccn gesprek tussen premier Den Uyl en de voorzitters van de vijf frac ties in de Tweede Kamer waarop het kabinet steunt, In de kwestie Zuid-Afrika is een pat stelling bereikt. Acht ministers zijn voor een export-kredietgarantie aan de betrokken Nederlandse be drijven (de cQnfessionele ministers plus de PvdA-er Duisenberg en de D'66-er Gruijters) en acht tegen. De tegenstanders zijn de ministers van de PvdA en de PPR. Als het op een stemming aankomt heeft premier Den Uyl de beslissende KVP-fractieleider Andriessen heeft ARNHEM In een woning in de wijk Sint Marten in Arnhem is zon dagavond het stoffelijk overschot ge vonden van de uit Wuppertal afkom stige H. J. Ratgeber. Volgens de Arnhemse politie is de 27-jarige aan heroïne verslaafde Duitser het vierde slachtoffer van een groep uit Wuppertal afkomstige ver slaafden. Kans op een bui Eerst wolkenveldei op de dag ook pei ater te Katwijk Deze kleine tien man tellende groep kwam ongeveer drie Jaar geleden naar Arnhem om in het voormalig afkickcentrum van Release (waar o.a. ook de in Duitsland veroordeelde Harm Dost werkzaam was) een ont wenningskuur te ondergaan. Drie van de vier slachtoffers over leden in Arnhem en één stierf in een café in Nijmegen. Over het lot van de andere Jonge Duitsers is de poli tie weinig bekend. Jongetje (4) in koelkast gestikt ENSCHEDE De 4-jarige Jeroen de Bruin uit Enschede is gisteren door verstikking om het leven ge komen. Het kind was in een onge bruikte koelkast gekropen, die op het erf van de woning van zijn ouders stond. Hij was al enkele uren goek toen hjj levenloos in de afgesloten koelkast werd aangetroffen. LEIDSCH DAGBLAD Ter kennismaking 4 weken voor de halve prijs Ik word abonnee per 8 juni 1976 en ontvang de krant reeds vanaf heden. Stuur mij 4 weken het Leidsch Dagblad voor half geld en noteer mij aansluitend als abonnee. naam: adres: plaats: gironummer: Hokje zwart maken, bon Invullen, In open envelop (zonder postzegel) sturen aan Leidsch Dagblad, antwoordnummer 214, Lelden. zich achter de ministers van zijn partij, Van Agt (Justitie) en Lub bers (Economische Zaken) gesteld. PvdA-fractieleider Van Thijn is van oordeel dat Lubbers en Van Agt bezig zijn met "harde acties" te gen het kabinet. Vanuit het buitenland is druk op de Nederlandse regering uitgeoefend om niet mee te werken aan de tot standkoming van de kerncentrales in Zuid-Afrika. Ds. C. F. Beyers Naudé, directeur van het Christe lijk Institujit in zuidelijk Afrika vindt dat de ontwikkeling van een nucleaire industrie in Zuid-Afrika "op dit moment ongewenst is". Hij vreest dat de Zuidafrikaanse re gering daarmee haar macht zal versterken, "niet alleen tegenover de meerderheid zonder stemrecht binnen Zuid-Afrika, maar ook te genover de economisch afhanke lijke gemeenschappen rondom Zuid-Afrika". Ook verwacht hij dat Zuid-Afrika met nucleaire technologie nog ster ker minachtend zou staan tegen over de aspiraties van de zwarte meerderheid.. Ook de zwarte bevrijdingsorganisatie in Zuid-Afrika, ANC (African Na tional Congres) heeft de Neder landse regering gevraagd geen kre dietgaranties te verstrekken. Zij vreest dat "kernenergie in handen van de blanke minderheid voor mi litaire doeleinden zal worden mis bruikt". (Zie verder pagina 5) alleen deze week leren sandalette op plateau zool in 2 modekleuren leren sandalette, leer gevoerd, leren zool en leren opbouwt, in 3 kleuren SHOETEK f—hèow ihoat and leather aocaaao«ree DONKER8TEEG 12-14, LEIDEN De voorzitster van het bestuur van de stichting Bloemenhove- kliniek in Heemstede, mevr. mr. van het Amsterdams gerechtshof, waar zij vanochtend een on derhoud had met procureur-generaal mr. Hartsuiker. Procureur-generaal gelast medewerking DEN HAAG De groei van het energieverbruik in Nederland is sterk teruggelopen. Dat is ook het geval met electriciteit. Volgens Esso Neder land zal Nederland minder stroom gaan verbruiken, zodat de groei, die aanvankelijk was verwacht jaar lijks negen procent meer niet uit zal komen. Overigens is de electriciteit in Ne derland nog betrekkelijk goedkoop, omdat het overgrote deel van de stroom wordt geproduceerd met be hulp van het goedkopere aardgas. Een en ander staat vermeld in het jaar verslag van Esso Nederland, in een apart daarin opgenomen visie op de toekomst van de Nederlandse energie situatie. Esso meent dat die energie situatie. over een aantal jaren in ons land slechter zal wordèn. Nederland wordt over enige tijd steeds afhankelijker van ingevoerde aard olie, terwijl de export van aardolie- produkten verhoudingsgewijs af zal nemen. De raffinaderijen in Neder land zullen steeds meer voor de Ne derlandse markt gaan produceren. Op het ogenblik verkeert Nederland in een comfortabele positie. Door de export van aardgas is de betalings balans van Nederland zo sterk dat wij niet bang hoeven te zijn om in de na bije toekomst de olierekening niet te uouasTnn' °v net oeireaen ^ren de raffinaderyen in Nederland meer dan de helft van de verwerkte ruwe olie. nl. ruim 33 miljoen ton van de 55 miljoen ton die zij produceren. In Nederland neemt de belang rijkheid van aardgas af. Er worden weliswaar nog steeds nieuwe velden gevonden, maar op een gegeven mo ment gaat de produktie 1 toch teruglopen, aldus Esso jaarverslag. Japan keurt kernstop- verdrag goed AMSTERDAM - De Bloemenhove- kliniek moet dicht. Procureur-gene. raai mr. Hartsuiker heeft directie en bestuur van de stichting van ochtend gelast mee te werken aan de inbeslagname van de medische apparatuur van de abortuskliniek. Zij weigerden hierop in te gaan. De procureur-generaal liet in een ge sprek met de vertegenwoordigers van „Bloemenhove" weten verbol gen te zijn over het verbreken van de verzegeling van de twee behan delkamers. Hij zei: „Ik wil niet in gaan op de abortusproblematiek, maar Je kunt een officier van Jus titie niet belemmeren in het uitvoe ren van zijn ambtshandelingen". Mr. Hartsuiker wil een onderzoek en een strafzaak over de klachten die door een Duits echtpaar over de kliniek zijn overgebracht Hij vindt het voor dat onderzoek noodza kelijk dat alle medische apparatuur in beslag wordt genomen. Het bestuur van de kliniek wil wel één operatietafel waarop de behan deling heeft plaatsgevonden, in beslag laten nemen. Mr. Hartsuiker zegt over deze zaak wel contact te heb ben gehad met minister Van Agt, maar geen instructies te hebben gekregen: „Ik handel op eigen ini tiatief, binnen mijn bevoegdheden". Omstreeks half twee vanmiddag wa ren bü de Bloemenhovekliniek TOKIO (DPA) Het Japanse Ho gerhuis heeft vandaag de onderteke ning van het verdrag tegen de ver ruim honderd vrouwen verzameld. Zij vormden een bezettingscomité van zés en maakten afspraken hoe spreiding van kernwapens goe te handelen in geval de politie keurd. Het Lagerhuis had dit al mocht verschijnen. Een aantal der bewaakt de toegangsdeu- van de kliniek. Hiermee is de toetreding van Japan tot dit interntionale verdrag nog slechts een formaliteit. ®12l EBflfflï dam, maar volgens de Belgi sche kranten meer door geluk dan door kunde een nieuwe blamage ontliep. La Derniere Heure: "Het drama is echter, dat er voor de schiftingen om de wereldbeker ook nog twee keer tegen dat Nederland moet worden gevoetbald". DOSR nam sportieve wraak op Oudewater. In de afdelings- strijd waarover zoveel te doen is geweest, won de ploeg uit Roelofarendsveen met 21. DOSR is nu „echt" kampioen. Noordwük verlangt al naar het dubbeltreffen met IJssel- staat geen enkele bal, die kan meervogels. Tegen Zwart Wit werkte de zaterdagploeg slechte generale af. Vrij Spel ditmaal ook voor wielrennen (Godefroot won "onvoorbereid" de monsterra ce BordeauxParijs) en paar- dcsport (de oranje-equipes voldeden in Aken aan de li mieten voor Montreal). PAGINA 914 Deze blondine paradeerde gis teren met een fiks schandaal op de voorpagina van de Washington Post. Zij heeft aan verslaggevers verteld, dat zij uit de gemeenschapspot een stevig salaris kreeg alleen om als vriendin van een hoog geplaatst politicus te dienen. Amerika heeft weer iets om over te praten PAGINA 7 DINSDAG EN WOENSDAG BIJ ALBERT HEIJN NICOSIA, BEIROET (AP/Reuter/ UPI) De tot president gekozen di recteur van de Libanese bank, Elias Sarkis, heeft een „uitgebreid vredes plan" opgesteld dat een einde moet maken aan de nu 13 maanden du rende Libanese burgeroorlog aldus een in Nicosia opgevangen bericht van Radio Damascus. Uit diplomatieke bronnen in Beiroet zou zijn vernomen dat het drie pun ten tellende plan binnenkort open baar gemaakt zal worden, zo meldde Radio Damascus. In het plan wordt opgeroepen tot: het uitroepen van een automatisch verlengbaar 48 uur durend bestand tussen de strijdende partijen terwijl de vredesonderhandelingen worden voortgezet. het door de strijdende partijen verwerpen van het gebruik maken van militaire macht voor het uit vechten van politieke geschillen, het houden van een ronde-tafel conferentie om tot een vredesover eenkomst te komen. Volgene Radio Damascus zal Sar kis tijdens deze besprekingen als be middelaar optreden tussen de chris tenen en moslims. Na enkele dagen van betrekkelijke rust zijn de gevechten tussen linkse en rechtse militiestrijders in Libanon vanochtend weer opgelaaid. Uit Bei roet, de oost-Libanese stad Zahle en van diverse punten in het centrale bergland kwamen berichten over nieuw geweld. Hoewel het accent de laatste tijd ligt op veelal lukraak uitgevoerde artillerieduels zijn er de afgelopen 24 uur bij straatgevechten toch nog meer dan 25 doden en 48 gewonden gevallen.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 1